Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 16 Iun 2024, 15:31

Chestionar vânători

Forum dedicat discutiilor de interes general , cu specific vanatoresc , deschis tuturor iubitorilor si practicantilor acestei nobile arte . Va stam la dispozitie 24/24 ore !

Moderatori: adrian_ppp, biriuck, Sly_Fox, CCM, von BRAUN, Mircea-B

Re: Chestionar vânători

Mesajde cybelle pe 18 Ian 2016, 21:12

@ventura.
Cât se poate de corect punctat.
Am numai câteva exemple de vânători ca în chestionar, dar marea majoritate a celorlalți se încadrează perfect în cele spuse de către ține.
Și unii dintre ei sunt oameni cu 'posibilitati'...
Păcat...
Vand carti de gramatica. E ieftine...
Avatar utilizator
cybelle
Veteran
 
Mesaje: 1577
Membru din: 24 Mar 2007, 16:05
Locaţie: Magurele

Re: Chestionar vânători

Mesajde Dragan pe 18 Ian 2016, 23:08

Despre relevanta chestionarului la nivel national nu se poate vorbi.Simplul fapt ca doar 181 vanatori au completat chestionarul nu mai are loc de alte comentarii.Lipsa informarii si accesului la internet a majoritatii vanatorilor ingreuneaza mult astfel de initiative,alt aspect al puscasului roman este nepasarea ,tratarea superficiala a tot ce-i nou si "netraditional"in desfasurarea si organizarea actiunilor de vanatoare,hranire si ocrotire a vanatului.Dar sa privim in curtea noastra ,a membrilor inscrisi si vedem 7127 membri cu acces la internet.Din 7127 numai 181 au pus umarul la o interesanta initiativa a colegului Attila.Ce vreti mai mult?
Total de acord cu colegul "ventura"Ar mai fi multe de supus,dar nu-s urechi sa auda.
Dragan
Membru important
 
Mesaje: 293
Membru din: 20 Dec 2009, 21:55

Re: Chestionar vânători

Mesajde blackcrotal pe 24 Ian 2016, 08:19

Dragan scrie:..................Dar sa privim in curtea noastra ,a membrilor inscrisi si vedem 7127 membri cu acces la internet.Din 7127 numai 181 au pus umarul la o interesanta initiativa a colegului Attila.Ce vreti mai mult?
Total de acord cu colegul "ventura"Ar mai fi multe de supus,dar nu-s urechi sa auda.

Salut,
- Chiar crezi ca toti cei 7127 membri inscrisi sunt vanatori ? In aceasta cifra se inscriu si vanatorii in devenire ( asa cum sunt eu) si cei care sunt curiosi de "fenomenul "vanatorii, apoi pescarii, persoanele interesate de off road.
- De asemenea eu cred ca o parte dintre cei 7127 membri inscrisi fie ca au disparut de mult dintre vanatori mutandu-si interesul catre alte ocupatii fie ca s-au mutat in alte tari si satui de clantele luate in gura in romania si pe teme de vanatore nu au mai intrat pe forum, fie ca s-au mutat pe vesnicele plaiuri ale vanatorii . Forumul este foarte mare si a rezistat foarte multi ani si sunt convins ca v-a mai rezista inca multi ani de acum in colo dar cifrele trebuie privite cu realism .
respect,
Razvan
blackcrotal
Veteran
 
Mesaje: 740
Membru din: 30 Dec 2013, 07:55
Locaţie: Bucuresti

Re: Chestionar vânători

Mesajde AXP pe 24 Ian 2016, 10:22

Tocmai, realisti fiind cu cifrele, sunt 7127 membrii pe forum.
Sa zicem, ca:
* 15% au plecat din tara (cu toate ca din cei plecati, destui activeaza pe forum)
* 15% au murit
* 15% nu sunt vanatori, sa zicem doar afiliati,...
* 15% urmeaza sa devina vanatori,...
* 15% s-au lasat de vanatoare
(Cred ca am fost foarte permisiv cu aceste cifre)
Asta inseamna 75%, mai ramane 25%, din astia sa zicem ca jumatate sau nu au acces la net sau o perioada nu acceseaza site-ul (mi se intampla si mie ca doua trei saptamani sa nu intru, ....) cei 12,5% ramasi in discutie, sunt departe de 2,5%, cat reprezinta procentul celor care au participat la actiune,...
Realitatea este, din pacate alta, ..., dupa cum se vede si din rata de participare la multe alte actiuni, initiate, sau anuntate pe forum, ..., Nu ne pasa, asa suntem noi neamul asta, cam nepasatori, ..., nu ne implicam, suntem pasivi,..., doar cand ajunge cutitul la os, ajungem sa ne implicam, cat de cat, ...
Cam asta este parerea mea.
Toate cele bune.
22LR; 9x19; 308Win; 9,3x62; 6,5x55; 12;
AXP
Veteran
 
Mesaje: 696
Membru din: 03 Iul 2014, 11:25
Locaţie: Cluj

Re: Chestionar vânători

Mesajde pipabh pe 24 Ian 2016, 14:51

Haideti , in final, sa felicitam initiativa, sa-i felicitam pe membri vanatori ai forumului care au facut chestionarul si sa-i mustram putin pe membrii vanatori ai forumului care au intrat , au vazut dar nu au completat. Poate nu era rau sa-l mai lase activ 2-3 saptamani. Asteptam si alte initiative de acest gen.
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1660
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Chestionar vânători

Mesajde jon2004 pe 24 Ian 2016, 21:49

Daca se vrea a face un chestionar cu o acoperire mai larga , ar trebui sa se implice mai multe persoane , de exemplu o parte din cei 170 si cu chestionarul printat , impartit la grupa de vanatori din care facem parte . In acest mod s-ar cuprinde si persoanele care nu folosesc sau nu au acces la internet si numarul participantilor ar fi mult mai mare si ca urmare mai aproape de realitate .
20
16
12
22LR
222RemMag
6,5x57
6,5x65
8x57
9,3x62
jon2004
Veteran
 
Mesaje: 1743
Membru din: 19 Aug 2004, 12:04
Locaţie: BARLAD,VASLUI

Re: Chestionar vânători

Mesajde adigeo pe 25 Ian 2016, 11:44

Mai simplu : din cei 7000 de forumisti 300 au catadicsit sa semneze petitia , si 180 sa completeze chestionaul , probabil multi din cei care au semnat si petitia , pe restul ai doare in cur , probabil din doua motive : "las' ca-i bine asa", "oricum nu se schimba nimic". Simplu.
adigeo
Veteran
 
Mesaje: 349
Membru din: 14 Noi 2008, 13:55

Re: Chestionar vânători

Mesajde AXP pe 25 Ian 2016, 18:22

Nu este exclus ca si la actiunea cu petitia sa fi fost rezultat asemanator, ..., eu cel putin, la acea actiune, am convins inca 4 prieteni, care nu au nimic cu vanatoarea sau armele, sa semneze petitia,..., daca si altii au facut la fel, nu stiu,...
22LR; 9x19; 308Win; 9,3x62; 6,5x55; 12;
AXP
Veteran
 
Mesaje: 696
Membru din: 03 Iul 2014, 11:25
Locaţie: Cluj

Anterior

Înapoi la Vanatoare discutii generale

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 86 vizitatori

Publicitate