Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 16 Iun 2024, 14:34

Achizitie arma de vanatoare din UE

Forum dedicat discutiilor de interes general , cu specific vanatoresc , deschis tuturor iubitorilor si practicantilor acestei nobile arte . Va stam la dispozitie 24/24 ore !

Moderatori: adrian_ppp, biriuck, Sly_Fox, CCM, von BRAUN, Mircea-B

Achizitie arma de vanatoare din UE

Mesajde esox77 pe 17 Feb 2016, 13:48

Buna ziua! In primul rand doresc sa va felicit pentru site-ul realizat si pentru subiectele extrem de valoroase abordate. Sunt un vanator din Constanta care va urmareste de ceva vreme si care a invatat multe din postarile de pe forum. Subiectul pe care incerc sa-l propun a mai fost abordat si in trecut, dar acum, o data cu ultimile schimbari legislative, as dori sa aflu mai multe informatii despre posibilitatea achizitionarii unei arme de vanatoare (lise) dintr-o tara a Uniunii Europene. Va multumesc!
esox77
 
Mesaje: 6
Membru din: 17 Feb 2013, 19:21

Re: Achizitie arma de vanatoare din UE

Mesajde yoghi pe 18 Feb 2016, 23:30

NU PREA sunt schimbari!
depinde din ce tara europeana.

Aici, dupa ce obtii autorizatia de la politie ceri si anexa14 -de tranfer international.(ai nevoie de factura proforma si seria armei).Singura problema o ai cu transportul.Nu mai exista firme in RO care sa faca transport arme pt persoane fizice.
Posibilitatea practica ramane tranportul cu avionul pe cel mai apropiat aeroport -dar asta implica macar 200-250E pachet sau deplasarea personala in UE.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3765
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Achizitie arma de vanatoare din UE

Mesajde von BRAUN pe 19 Feb 2016, 08:03

Unui tovaras de-al meu firma vanzatoare i-a trimis arma prin posta, din Germania, in doua colete - unul cu teava si celalalt cu restul armei. Nu stiu daca pachetele au fost primite simultan sau la cateva zile diferenta, dar nu a avut nicio problema.

von BRAUN
Decat sarac si in puscarie, mai bine liber si bogat !
Avatar utilizator
von BRAUN
Membru important
 
Mesaje: 142
Membru din: 16 Iun 2013, 17:10

Re: Achizitie arma de vanatoare din UE

Mesajde Elmer_Fudd pe 19 Feb 2016, 11:56

Norocos...
Avatar utilizator
Elmer_Fudd
Membru important
 
Mesaje: 277
Membru din: 05 Feb 2010, 11:47
Locaţie: Craiova

Re: Achizitie arma de vanatoare din UE

Mesajde yoghi pe 19 Feb 2016, 12:11

Elmer_Fudd scrie:Norocos...


Încă! :D :lol: :mrgreen:
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3765
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Achizitie arma de vanatoare din UE

Mesajde AXP pe 19 Feb 2016, 12:28

Eu zic ca avut noroc, ..., :D , la mijloc fiind un o eroare de procedura, ..., sau expeditorul a declarat ca cine stie ce "jucarie" este in colet, ..., intrucat Posta Romana, are prevazut in regulament ca are exclus de la colectare, transport, livrare anumite categorii de marfuri, printre care si arme, munitii, parti si accesorii ale acestora;
22LR; 9x19; 308Win; 9,3x62; 6,5x55; 12;
AXP
Veteran
 
Mesaje: 696
Membru din: 03 Iul 2014, 11:25
Locaţie: Cluj

Re: Achizitie arma de vanatoare din UE

Mesajde Ghinda pe 19 Feb 2016, 12:47

Lasa, ca acu mai multi ani cand se inchidea Ketner parca, a luat un prieten un stutzen cu luneta cu tot de la aia si a venit postasul pe bicicleta cu coletul si l-a lasat la soacra-sa!
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7720
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Achizitie arma de vanatoare din UE

Mesajde tehărău pe 19 Feb 2016, 13:36

Am umplut monitorul și tastatura de cafea!!!
=))
Atâta placere aveam și eu, să beau cafeaua cu voi. Devine tot mai dificil... :-!
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3480
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Achizitie arma de vanatoare din UE

Mesajde adiNC pe 19 Feb 2016, 13:45

Dar daca te deplasezi personal, poti sa transporti trancanul? Cu masina personala in speta?
Multumesc mult,
AC
adiNC
Nou membru
 
Mesaje: 41
Membru din: 06 Iun 2008, 15:03

Re: Achizitie arma de vanatoare din UE

Mesajde esox77 pe 19 Feb 2016, 14:58

Multumesc tuturor pentru raspunsurile primite! Precizez ca arma pe care doresc sa o achizitionea se afla in Italia si m-am lamurit relativ asupra primei parti a procedurii de achizitie (autorizatie, proforma, completare anexa de la Politie) dar nu am inca cunostiinta despre cum se finalizeaza tot procesul, cum pleaca de acolo de la magazinul de arme din Italia, cine o transporta si pana unde? Daca ar fi mai avantajos sa vina prin curier (si care ar fi acela) pe avion (cred ca in regim Cargo) sau poate e mai avantajos d.p.d.v. financiar sa apelez la un prieten italian care ar putea-o transporta atunci cand va veni la vanatoare in Romania?
Nu stiu daca dupa toate aceste cheltuieli mai este avantajos sa procedez de aceasta maniera (este vorba despre o arma de cca 1000 de euro) daca transportul ar fi, nu stiu, cca 200-300 de euro etc.?
esox77
 
Mesaje: 6
Membru din: 17 Feb 2013, 19:21

Re: Achizitie arma de vanatoare din UE

Mesajde mialxx pe 20 Feb 2016, 08:50

Eu am apelat la varianta mai simpla, am venit la vinatoare dupa care am trecut arma in permisul romanesc fara nici-o cheltuiala in plus.
mialxx
Veteran
 
Mesaje: 969
Membru din: 23 Aug 2010, 20:55
Locaţie: Thurgau Elvetia

Re: Achizitie arma de vanatoare din UE

Mesajde von BRAUN pe 20 Feb 2016, 15:08

adiNC scrie:Dar daca te deplasezi personal, poti sa transporti trancanul? Cu masina personala in speta?
Multumesc mult,
AC

Personal transportat carabina proprie Bucuresti - domiciliu cu masina. Pentru ca actele erau toate in regula, inclusiv imputernicire din partea armurierului, nu mi-au tremurat chilotii.
Pe de alta parte, cred ca trebuie sa lamurim o chestiune de principiu - TOT CE NU ESTE INTERZIS ESTE PERMIS !
Si daca iei legea si o citesti din scoarta in scoarta, vezi ca nicaieri nu scrie ca nu ai voie sa expediezi prin posta un puscoci, totul tine de politica fiecarei firme de curierar.
Aaaaa, daca intrebi un politist, o sa-ti spuna ca este interzis dar nu o sa fie in stare sa-ti spuna si de ce.

von BRAUN
Decat sarac si in puscarie, mai bine liber si bogat !
Avatar utilizator
von BRAUN
Membru important
 
Mesaje: 142
Membru din: 16 Iun 2013, 17:10

Re: Achizitie arma de vanatoare din UE

Mesajde sorry_nellu pe 21 Feb 2016, 12:15

in 2009, am cumparat un benelli de la un coleg forumist din Italia. Arma mi-a sosit prin Posta Romana. Cu o zi inainte de sosirea armei, am fost instiintat telefonic de un functionar de la Posta despre acest lucru, dupa care am fost sunat si de un ofiter de la Politia din domeniu armelor. A doua zi, impreuna cu politistul, am ridicat arma de la OP Roman. Si-a notat ceva date ale armei si ne-am vazut la o zi sau doua la militie, pt a fi trecuta in permis.
"Decat sa dai pomana calicilor sambata, mai bine da ceva de baut mahmurilor, marta." I. Creanga
Avatar utilizator
sorry_nellu
Veteran
 
Mesaje: 623
Membru din: 10 Ian 2007, 09:36

Re: Achizitie arma de vanatoare din UE

Mesajde jon2004 pe 21 Feb 2016, 13:51

sorry_nellu scrie:in 2009, am cumparat un benelli de la un coleg forumist din Italia. Arma mi-a sosit prin Posta Romana. Cu o zi inainte de sosirea armei, am fost instiintat telefonic de un functionar de la Posta despre acest lucru, dupa care am fost sunat si de un ofiter de la Politia din domeniu armelor. A doua zi, impreuna cu politistul, am ridicat arma de la OP Roman. Si-a notat ceva date ale armei si ne-am vazut la o zi sau doua la militie, pt a fi trecuta in permis.


Asa am procedat si eu prin 2009 . Era prea simplu asa ca s-au mai schimbat lucrurile intre timp .
20
16
12
22LR
222RemMag
6,5x57
6,5x65
8x57
9,3x62
jon2004
Veteran
 
Mesaje: 1743
Membru din: 19 Aug 2004, 12:04
Locaţie: BARLAD,VASLUI


Înapoi la Vanatoare discutii generale

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 82 vizitatori

Publicitate