Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 16 Iun 2024, 10:56

Hotarare AJVPS Buzau

Forum dedicat discutiilor de interes general , cu specific vanatoresc , deschis tuturor iubitorilor si practicantilor acestei nobile arte . Va stam la dispozitie 24/24 ore !

Moderatori: adrian_ppp, biriuck, Sly_Fox, CCM, von BRAUN, Mircea-B

Hotarare AJVPS Buzau

Mesajde danut_s pe 20 Apr 2016, 09:39

In urma ultimei sedinte de consiliu,conducerea AJVPS Buzau a luat hotararea ca cei care au fost exclusi din randul membrilor AJVPS Buzau din cauza neachitari cotizatiei,sa poata reveni membri asociatiei fara a achita taxa de inscriere pana la data de 30 06 2016.Pentru mai multe informati va asteptam la sediul AJVPS Buzau de luni pana vineri de la orele 8-18.Va multumim.

tel:0238.710608
danut_s
Membru important
 
Mesaje: 174
Membru din: 07 Aug 2009, 16:12
Locaţie: buzau

Re: Hotarare AJVPS Buzau

Mesajde radubichis pe 20 Apr 2016, 11:02

Au constatat ca daca dau membrii afara nu mai au de la cine sa primeasca bani?
Avatar utilizator
radubichis
Veteran
 
Mesaje: 1761
Membru din: 31 Aug 2006, 10:23
Locaţie: Hunedoara

Re: Hotarare AJVPS Buzau

Mesajde alinboboc pe 20 Apr 2016, 11:39

Au mintile odihnite.
alinboboc
Veteran
 
Mesaje: 392
Membru din: 05 Apr 2008, 15:26
Locaţie: bucuresti

Re: Hotarare AJVPS Buzau

Mesajde the_mav pe 20 Apr 2016, 11:43

:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

PS:
:twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:
PS2:
GENERALIZARE: ce-ati merita TOTI cei care administrati si gestionati fondul cinegetic DOAR CU GANDUL LA PARANDARAT / SUVEICI ROMANESTI / PRADUIRE / TERMEN SCURT sa fiti lasati sa muriti de foame pentru bataia de joc administrata "membrilor" acum multi ani + pe la jumatatea anului trecut, dupa ce va credeati cu sacii in caruta :!: :!: :!:
A aparut concurenta si nu mai faceti fata competitiei :?: :evil: :evil: :evil: Nu va puteti adapta unui sistem competitiv, unde trebuie sa produceti calitativ pentru a ramane pe piata? Nu va intereseaza de cine va plateste salariul decat cand nu mai aveti bani?
NASOL! Inseamna ca va meritati soarta! :!: :!: :!:
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3349
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Hotarare AJVPS Buzau

Mesajde biriuck pe 20 Apr 2016, 12:26

Problema e simpla.
Multi au decis in urma cu ceva timp sa nu mai plateasca cotizatie si sa ajunga exclusi din asociatia in care erau inscrisi pentru ca oricum nu mai era nevoie sa fie membrii pentru a tine armele.
Acum e nevoie sa se inscrie si isi cauta oamenii asociatie gestionara de fonduri.

O alta magarie generata de modificarea legii este aceea ca "taxa de inscriere" a crescut in ultima perioada la mai toate asociatiile (AJ-uri sau "private"). Daca tot sunt obligati sa se inscrie ==> sa-i jumulim cat mai mult :evil: :evil: :evil:

Anuntul postat de danut_s il vad ca pe o simpla oferta prin care incearca sa ia fata altor asociatii: "la noi nu platesti taxa de inscriere daca ai fost membru inainte si ai iesit prin neplata (adica nu si aia exclusi pentru braconaje si altele)" :roll: :roll:

@mav Adica este chiar o adaptare la un sistem competitiv :wink: Abia astept sa vad si oferte de genul "haideti la noi si va dam cotizatia la 50% in primul an!" :idea: :mrgreen: :idea:
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2703
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Hotarare AJVPS Buzau

Mesajde the_mav pe 20 Apr 2016, 12:46

nu stiu daca esti in tema, dar sunt MULTE asociatii care au revenit la forma de 1-200 lei/an fara iesire la vanatoare, respectiv pachete de 4-500 lei cu iesiri limitatea / sezon (pana in vreo 15-20 iesiri / sezon), etc.

tu il vezi ca pe o oferta, eu il vad cum zice radu. Diferenta de opinie si intelegere e inca permisa in Ro - de gustibus.
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3349
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Hotarare AJVPS Buzau

Mesajde biriuck pe 20 Apr 2016, 13:32

Depinde de zona, stiu asociatii care cer 2000 lei taxa de inscriere :wink:

Foarte bine ca au aparut oferte din acelea, cu cat mai variate, cu atat mai bine! :!: :D

Pe acest caz concret si tu si radubichis sunteti in usoara eroare si spun acest lucru in calitate de simplu membru in aceasta asociatie si nu de navigator pe Internet :) Nu este situatia enuntata de el cu membrii dati afara si cu lipsa banilor din aceasta cauza ci doar o exploatare a situatiei de pe piata.
Nu m-am interesat cum e situatia la nivel de asociatie dar la nivel de club stiu ca s-a inregistrat chiar un mic excedent (la fel si anul trecut :wink: )

O lege (pe care eu o consider nedreapta la partea cu inregimentarea fortata) ne obliga sa fim membrii. "Unde ne inscriem?" Asta-i intrebarea :wink:
Un raspuns l-ai dat tu cu acel tip de membership, altii prefera clasic AJ, altii se duc acolo unde se da o autorizatie de mistret de fiecare nou membru, altii... ce oferte or mai fi pe piata...


P.S.
the_mav scrie: Diferenta de opinie si intelegere e inca permisa in Ro - de gustibus.

Cine a zis ca ar fi altfel? ...nu prea vad rostul afirmatiei in contextul de mai sus.
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2703
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Hotarare AJVPS Buzau

Mesajde the_mav pe 20 Apr 2016, 14:49

pai vezi ca eu am facut acea GENERALIZARE mai sus fara relationare directa PUNCTUALA cu Buzau. Fiind generalizare, NU are legatura punctuala, directa, cu Buzaul.
asta era rostul afirmatiei de gustibus.
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3349
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Hotarare AJVPS Buzau

Mesajde catalin.vrabie pe 21 Apr 2016, 19:21

:D
Emoticonul e mult prea mic ca sa poata exprima starea de spirit pe care mi-o genereaza aceasta hotarare!
Ne meritam soarta, oameni buni. Daca, dupa comportamentul unor asociatii pe aceasta tema, mai exista vanatori care sa considere aceasta hotarare "o oferta" sau "o adaptare la un sistem competitiv", atunci nu ma mira ca asemenea asociatii exista!
Daca ar fi dupa unii, care mai sunt si admini pe aici, cea mai buna asociatie e aia care ofera cotizatie zero.
Eu cred ca e cazul sa judecam altfel: cea mai buna varianta nu e pretul cel mai mic, ci raportul calitate-pret cel mai bun! Cand vom gandi asa, vanatoarea va avea o sansa in Romania.
Auzi tu! "Adaptare la sistemul competitiv"! :D :D :D
catalin.vrabie
Veteran
 
Mesaje: 669
Membru din: 07 Feb 2006, 15:54
Locaţie: Focsani

Re: Hotarare AJVPS Buzau

Mesajde jon2004 pe 21 Apr 2016, 21:34

Este bine atunci cand apar oferte diversificate . Cum spunea Mavul : oferte pentru cei care nu participa la vanatoare , oferte pentru cei care au 4-5 iesiri si oferte premium . Asociatiile vechi stiau una si buna : platesti cotizatia si dupa aia nu ne mai intereseaza . Vanezi nu vanezi : platesti . Cunoasteti practica cu autorizatiile la caprior : plateai autorizatia si daca nu impuscai nimic , banii erau pierduti . Alta autorizatie alti bani .
Concurenta este buna si pentru vanat si pentru vanatori .
20
16
12
22LR
222RemMag
6,5x57
6,5x65
8x57
9,3x62
jon2004
Veteran
 
Mesaje: 1743
Membru din: 19 Aug 2004, 12:04
Locaţie: BARLAD,VASLUI

Re: Hotarare AJVPS Buzau

Mesajde laurul pe 21 Apr 2016, 22:08

jon2004 scrie:Este bine atunci cand apar oferte diversificate . Cum spunea Mavul : oferte pentru cei care nu participa la vanatoare , oferte pentru cei care au 4-5 iesiri si oferte premium . Asociatiile vechi stiau una si buna : platesti cotizatia si dupa aia nu ne mai intereseaza . Vanezi nu vanezi : platesti . Cunoasteti practica cu autorizatiile la caprior : plateai autorizatia si daca nu impuscai nimic , banii erau pierduti . Alta autorizatie alti bani .
Concurenta este buna si pentru vanat si pentru vanatori .

Subscriu la cele scrise de Jon, concurenta duce la calitate. Nici un monopol nu poate face asta decat in conditii stricte de piata, ceea ce nu e cazul la noi.
Porcaria asta cu autorizatia platita, vanat canci...e reala. Un forumist de al nostru a patit-o si a ramas si fara bani si fara sa vada macar vanatul de pe autorizatie. De tras nici vorba. Daca va dori, ne va povesti vreodata.
@Catalin Vrabie
Nea Petrica din Potarnichesti -BZ a iesit prin 2012 la pensie si n-a mai avut posibilitatea sa plateasca cotizatia iar Asociatia l-a exclus. L-a durut ca nu a mai putut vana la cativa kilometri de casa dar macar si-a putut pastra batranul IJ.
Legea s-a schimbat iar Georgica a vandut o bucata de pamant sau fiu-sau a terminat facultatea si si-a gasit un job bun in capitala.... Bani de o cotizatie ar avea dar nici gand sa plateasca din urma pe 5 ani. Deh, statutul, bata-l vina . Sau consiliul...
Cotizatia la non AGVPS e mare....Prahova, Vrancea sau Braila-s departe, masina nu are....
La o asociatie de 200 fara iesiri, ar rezolva cu fierul, dar vanatoarea?!
Asociatii cu niscaiva iesiri pe an la 500 nu are in zona...
Daca nu e membru undeva trebuie sa renunte la arma ca asa spune legea.... cum sa-si hraneasca Nea Simion patima?

Oamenilor ca el li se adreseaza masura asta si doar un rautacios ar considera ca e ceva rau.

PS. Cu titlu informativ, cat i-ar costa pe sutele de simioni, georgei ,petrici etc sa devina membri in asociatia ta? Cat e taxa de inscriere, cotizatia si ce li se ofera de banii astia? Ca or fi de astia cu Tula si la Vrancea sau Braila.

PPS. Doar Alin este admin pe forumul asta .
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3087
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Hotarare AJVPS Buzau

Mesajde biriuck pe 22 Apr 2016, 00:01

1. Catalin, bine ai revenit!
2. Ai dat citate din mine din postari diferite ==> ai citit topicul.
3. Imi place cum vorbesti la persoana I plural, pari foarte afectat de oferta celor de la AJVPS Bz.
4. La partea cu adminul te-a lamurit @laurul. Eu sunt moderator pe aici, la fel ca mav si alti "verzisori". O diferenta importanta chiar daca pare doar de nuanta.
5. Cand spui ca e "cazul sa judecam altfel" si ca "cea mai buna oferta nu e pretul cel mai mic" afirmi practic ca eu consider ca cea mai buna oferta ar fi pretul cel mai mic. Complet FALS! Nicaieri nu am afirmat asa ceva (nici aici, nici pe Facebook si nici pe forumul AGVPS). Am afirmat insa ca pentru unii pretul cel mai mic conteaza si, pana nu se schimba Constitutia astfel incat sa ne imparta in iobagi si baroni, si acei oameni pentru care pretul e o problema au dreptul sa vaneze!
6. Oferta cu mistretul pentru membru nou este reala, oferte pentru oamenii ce vaneaza rar sau doar vor sa tina pustile exista (cum povesteste @mav), exista si asociatii care au decis sa perceapa taxe de inscriere mari (2000-4500 lei) pe baza ofertei de vanat pe care o au sau incercand sa profite de obligativitatea teoretica a inscrierii, altele taie datoriile inregistrate statutar in contul celor ce au decis sa se retraga candva... toate acestea sunt oferte pentru cei neinscrisi...

catalin.vrabie scrie:Eu cred ca e cazul sa judecam altfel: cea mai buna varianta nu e pretul cel mai mic, ci raportul calitate-pret cel mai bun! Cand vom gandi asa, vanatoarea va avea o sansa in Romania.

7. Din cauza celor ce gandesc la modul exclusivist ca tine nu are sanse mari vanatoarea in Romania :wink: Nimeni nu se gandeste la nivel macro ci la cum ii e lui mai cald si mai bine.
Raportul calitate-pret este o functie matematica. Cand spui ca un anumit raport calitate pret este cel mai bun depinzi de un arbitru subiectiv - omul!
Raportul cel mai bun pentru tine!= raportul cel mai bun pentru mine !=raportul cel mai bun pentru mav != raportul cel mai bun pentru laur !=... != raportul cel mai bun pentru nea Costica. La unii are pondere mai mare pretul, la altii are pondere calitatea.
Cum e mai bine?
Nimeni nu stie! Fiecare isi face calculele sale.
Ca politican, ma asteptam sa ai clar definita aceasta notiune :)

8. Bine ai revenit! Parca am mai spus asta...

P.S. Daca postarea aceasta apartinea contului maricel.furtuna, proaspat inregistrat, l-as fi luat pe ala drept batut in cap, om incapabil sa inteleaga limba romana sau vreun troll.
Eu recunosc ca nu imi esti deloc simpatic, motivele tin de trecut si nu are rost sa le reluam, dar stiu ca asa ca ala de mai sus NU esti! Sa fim seriosi, esti totusi un baiat plimbat prin lume, notar, om invatat cu legi, cu cititul si interpretatul in limba romana...

Cumuland acest lucru cu punctul (2), rezulta o dilema. Nu imi pot explica comentariul acela decat ca o manifestare a unui om rau intentionat (adversitatea ta fata de AGVPS si afiliate fiind una notorie, macar la nivel declarativ :wink: ) sau ca o cortina rosie pe ochii unui taur (adica sicanele vechi cu mine te-au facut sa nu poti sa citesti ca un om normal topicul ci sa ii dai o nota foarte personala :) )

O rastalmacire fortata de genul celei ce ai incercat tu mai sus ar putea avea efecte intr-o confruntare verbala, unde se pierd ideile datorita amalgamului de voci din audienta. Este insa copilareasca atunci cand vine fix sub dovezile scrise negru pe alb (ma rog, negru pe verzui).

P.S.2. In ciuda simpatiei/antipatiei fata de o persoana, eu pot sa port un dialog pe idei, tu poti?
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2703
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Hotarare AJVPS Buzau

Mesajde catalin.vrabie pe 22 Apr 2016, 05:59

Sigur ca pot, Biriuk.
Raportul calitate-pret este cel care conteaza, indiferent de perceptia personala, subiectiva, asupra celor2 componente: pretul sau calitatea. Eu am spus, si sustin in continuare, ca o oferta nu trebuie apreciata EXCLUSIV prin prisma pretului. Si aceasta regula e valabila nu numai in vanatoare.
Eu nu gandesc deloc exclusivist. La mine vanatoarea are un pret (mai mare de at la AGVPS, e adevarat) dar mai mic decat la Romsilva, de exemplu, sau decat alte asociatii "private" din tara. Si cu siguranta mai mic decat in Ungaria, Serbia, Spania, etc. Dar, un lucru foarte important, noi oferim si servicii conexe vanatorii si, lucrul cel mai important, vanat. Pana la urma, totul se reduce la un algoritm simplu: daca esti performant ramai pe piata, daca nu, dispari. Problema cea mai mare este ca lipsa de performanta, in cazul unor asociatii membre AGV sau/si "private", in conditiile actuale ale legii (vezi obligativitatea de afi membru) are ca efect nu disparitia asociatiei, ci disparitia vanatului, penttu ca asociatia neperformanta va creste numarul de cotizanti ca sa realizeze veniturile de are are nevoie, cotizanti care vor pune o presiune prea mare pe vanatul de pe fondul respectiv.
Eu nu am deloc aversitate fata de AGV (am prieteni in AGV sau chiar am apreciat grupedin AGV pentru ceea ce fac) ci fata de asociatii care, prin mentalitatea membrilor lor sau a conducerii, contribuie si sustin acest sistem atat de nociv pentru vanatoare existent acum in Romania. Atat. Multe lucruri neadevarate au fost atribuite numelui meu si multe lucruri interpretate de altii nu au nimic de-a face cu realitatea. Dar, asta e societatea actuala.
Laurul, apropos de Nea Petrica: maine Nea Petrica nu-si mai poate permite sa plateasca taxa auto. Ce facem? Scutim omul de taxa auto ca sa circule in continuare? Poate comparatianu e cea mai potrivita, insa ilustreaza realitatea: vanatoarea este o activitate, pasiune, scumpa. Nu ma bucura acest lucru, nu as vrea sa fie asa, dar asta e realitatea. Si se va scumpi si mai mult, daca vrem sa avem vanat in tara. Din pacate, vor fi unii anatori care nu isi vor mai permite aceasta pasiune.
Si, daca esti sincer cu tine, stii ca decizia AGVPS Buzau nu are la baza rationamentul prezentat de tine, ci disperarea lor ca nu isi mai pot asigura resursele necesare functionarii. Si, tot pentru sinceritate, stim ca sunt si "privati" in aceasta situatie. Masura in si e nu e una criticabila in sine, insa venind de la o asociatie care multi ani a jecmanit membrii ei, primeste o cu totul alta interpretare.
Revenind acum la subiect. Sigur ca e bine sa existe concurenta! Toata activitatea asociatiei noastre este bazata strict pe concurenta! Dar masura discutata de noi aici nu are nimic de-a face cu concurenta!
catalin.vrabie
Veteran
 
Mesaje: 669
Membru din: 07 Feb 2006, 15:54
Locaţie: Focsani

Re: Hotarare AJVPS Buzau

Mesajde biriuck pe 22 Apr 2016, 07:03

catalin.vrabie scrie:Sigur ca pot, Biriuk.

Ma bucur ca am stabilit o treaba :)

catalin.vrabie scrie:Raportul calitate-pret este cel care conteaza, indiferent de perceptia personala, subiectiva, asupra celor2 componente: pretul sau calitatea.

Iti dau un exemplu (cam extrem) care demonstreaza ca nu e chiar asa.
Oferta "vanatoare":
-500 mistreti, 500 capriori, 200 cerbi, 200 lopatari, 50 mufloni, 50 ursi, "maruntis" -TCM, masa, cazare, ansamblu de folcloriste etc
-pret : 500.000 euro

OK, OK, suma aia e exagerata rau, niciodata nu o sa se perceapa atat pentru un grup de vanatori! Sau poate ca nu.... :twisted: :roll: :mrgreen: :idea: eu am auzit de ceva similar la un tarc din tara :wink: .

Calitate-pret e cel mai bun raport de pe piata. Iti iei niste amici cu care vrei sa te distrezi si petreci o saptamana in acel complex de vanatoare. Cati considera insa aceasta oferta drept cea mai buna pentru ei?

Mai este inca un aspect ce ne impiedica sa avem un sistem cu adevarat concurential - factorul distanta. Nu vorbesc de costul transportului (desi unii tin cont de el) ci de timp. Multi vanatori prefera sa adere la asociatii de care nu sunt neaparat foarte multumiti pentru ca altfel ar fi nevoiti sa stea multe ore la volan si sa se trezeasca foarte devreme...
Evident, distanta este o problema pentru cei ce vor sa iasa des, nu pentru iesiri ocazionale. Pentru un vanator ce vrea sa-si tina armele si sa le curete de 2-3 ori pe an, fondurile pot fi oriunde in tara. Eu le prefer la maxim 30-40km de casa...

P.S. Ma mananca sa zic ceva si de taxa aia auto dar ma abtin ca deviem de la vanatoare.
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2703
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Hotarare AJVPS Buzau

Mesajde laurul pe 22 Apr 2016, 07:57

catalin.vrabie scrie:Laurul, apropos de Nea Petrica: maine Nea Petrica nu-si mai poate permite sa plateasca taxa auto. Ce facem? Scutim omul de taxa auto ca sa circule in continuare? Poate comparatianu e cea mai potrivita, insa ilustreaza realitatea: vanatoarea este o activitate, pasiune, scumpa.

Politician, deh...le rastalmacesti in favoarea ta si a partidului...
Taxa aia o plateste Nea Filaret doar daca scoate masina din curte pe strada.
Daca o tine in garaj trei ani si zilele astea asta vrea sa dea o clanta in alt judet, plateste!
Pe o zi, pe sapte...pe un An.
Pana cum trebuia sa plateasca retroactiv pe trei ani si prestatia orala devenea prea scumpa.
Iaca,CNADNR a decis ca poate plati de maine, fara retroactivitate. Inseamna ca CNADNR e ingrijorata ca nu-s masini pe sosele? Sau ca e ceva rau?

Dupa mine, asta ar trebui sa fie dezideratul asociatiilor afiliate sau neafiliate, ca nu doar elitele pecuniare sa vaneze.
Daca ei vor accepta sau reusi sa il transforme in realitate.
Ai uitat sauai omis raspunsul pentru Nea Fanica?!?! :-\
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3087
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Hotarare AJVPS Buzau

Mesajde catalin.vrabie pe 22 Apr 2016, 08:16

N-am uitat, Laurul.
Raspunsul e simplu: nea Fanica, Georgel sau cum il mai cheama poate deveni membru la noi in asociatie gratis, cu conditia sa fie acceptat de membrii fondatori. Nu avem taxa sau cotizatie fixa, anuala. Fiecare plateste atunci cand vine la vanatoare. Asociatia noastra isi finanteaza cheltuielile din sponsorizari si din contravaloarea vanatului recoltat. Am spus lucrul acesta de multe ori.
Asa am hotarat noi, cei care am infiintat asociatia, si pana acum nu a fost nevoie sa schimbam acest principiu. Sper sa nu fie niciodata nevoie.
Cat despre discutia cu Biriuk, am aceeasi senzatie de "deja vu". Pur si simplu functionam dupa alte reguli, eu si el, incat el nu poate sa inteleaga ce spun eu si viceversa. Care varianta o fi mai buna, numai timpul va spune.
catalin.vrabie
Veteran
 
Mesaje: 669
Membru din: 07 Feb 2006, 15:54
Locaţie: Focsani

Re: Hotarare AJVPS Buzau

Mesajde Krieghoff pe 22 Apr 2016, 09:40

Salutăm revenirea, pregatiti troacele pentru ca urmează laturile.

Oferta trebuie sa se regăsească in toate compartimentele: Ajvps, Rnp, Valea Plângerii, etc. Te duci unde iti permiti dar are acces toata lumea. Daca ar exista doar o forma dintre acestea s-ar numi monopol. Sunt bătrâni care ies de 2-3 ori pe sezon la iepure. Le luam dreptul de a vâna pentru ca nu au bani de piscină la vânătoare!? Vor sa-si păstreze aceasta patimă cu putinul pe care il au. Dar o fac cu pasiune.
"Imi cunosc limitele. Dar pur si simplu le ignor"
Friedrich Nietzsche
Avatar utilizator
Krieghoff
Membru important
 
Mesaje: 170
Membru din: 21 Iun 2013, 21:03
Locaţie: Bucuresti

Re: Hotarare AJVPS Buzau

Mesajde catalin.vrabie pe 22 Apr 2016, 10:25

Regret acum ca m-au mancat degetele. Din cauza unor oameni ca acela care se ascunde in spatele nick-name-ului Krieghoff a pierdut acest forum atat de mult.
Pana la urma oamenii de aici, de pe forum, stabilesc limitele si atmosfera.
catalin.vrabie
Veteran
 
Mesaje: 669
Membru din: 07 Feb 2006, 15:54
Locaţie: Focsani

Re: Hotarare AJVPS Buzau

Mesajde tehărău pe 23 Apr 2016, 11:10

În accepțiunea mea, nimic nu face vânătoarea mai neplăcută, mai urâtă și respingătoare, decât cea organizată în condiții de necinste, de interes personal, de păcălire atât a cotizațiilor membri, cât și a celui ce plătește o autorizație. Mai ales când toată această păcăleală vine din partea celui deja retribuit pentru a presta un serviciu, pentru o sumă cu care a fost de acord. Toți acești nesimțiți ar trebui înlăturați dintre noi.
Ar mai fi o variantă și mai rea decât prima: aceea conform căreia n-aș mai putea să vânez în locurile pe care le știu. Și nici împreună cu oamenii cu care am vânat până acum. Adică să mă duc la organizator, să mă ducă unde vrea el, să îmi arate el vânatul (sau să-l gonească spre mine), să împușc (sau nu), să... și să plec. Am participat de câteva ori la așa vânătoare și nu mi-a plăcut. Nu am mai luat în calcul această variantă. Pentru că dacă ajung să depind de ea, eu demult voi fi lăsat puștile!
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3480
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Hotarare AJVPS Buzau

Mesajde tehărău pe 23 Apr 2016, 11:18

Dar nu înțeleg rostul discuțiilor cu caracter general la o postare ce ține de organizarea unei asociații, mai ales când aprecierile sunt făcute de nemembri. Dacă chiar vă interesează, hotărârea la care a făcut referire Dănuț, a fost luată și anii trecuți.An de an, de cel puțin trei. Doar că acum vrem ca hotărârile să fie transparente, așa că omul a făcut-o publică. Apoi, dacă chiar vă interesează, asociația e pe plus. Nu e deloc săracă și, de o luna, are echipa managerială complet nouă. Așa că le uram succes și ii sprijinim. Atât cât ne dau motive să o facem.
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3480
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Hotarare AJVPS Buzau

Mesajde liviur pe 24 Apr 2016, 18:12

the_mav scrie:nu stiu daca esti in tema, dar sunt MULTE asociatii care au revenit la forma de 1-200 lei/an fara iesire la vanatoare, respectiv pachete de 4-500 lei cu iesiri limitatea / sezon (pana in vreo 15-20 iesiri / sezon), etc.

tu il vezi ca pe o oferta, eu il vad cum zice radu. Diferenta de opinie si intelegere e inca permisa in Ro - de gustibus.

Si la AJVPS BUZAU se plateste jumatate din taxa, la neparticipare. Preturile sunt dictate de cerere si oferta, probabil ca cei care percep taxele alea au un singur fond si ala "dat cu var" si atunci trebuie sa-si acopere cumva cheltuielile. Nu e nimeni tampit, sa aiba fond/fonduri bun/e si sa ceara 2 lei taxa.
Toţi îţi vor binele, nu-i lasa sa ti-l ia !
liviur
Veteran
 
Mesaje: 838
Membru din: 23 Oct 2010, 07:40
Locaţie: Buc-Branesti


Înapoi la Vanatoare discutii generale

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 55 vizitatori

Publicitate