Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 16 Iun 2024, 16:24

Fonduri Private de Vanatoare ?

Forum dedicat discutiilor de interes general , cu specific vanatoresc , deschis tuturor iubitorilor si practicantilor acestei nobile arte . Va stam la dispozitie 24/24 ore !

Moderatori: adrian_ppp, biriuck, Sly_Fox, CCM, von BRAUN, Mircea-B

Fonduri Private de Vanatoare ?

Mesajde Arrow pe 10 Oct 2015, 12:26

In ultima vreme aud tot felul de povesti cum ca se vaneaza cu arcul in Romania doar pe fond privat de vanatoare daca proprietarul accepta vanatoarea cu arcul . Am incercat sa aflu cat mai multe despre acest lucru insa fara succes prietenii vanatori vornesc despre asta ca despre "mistretul de 500 kg si coltii de argint " adica au auzit de la un prieten al unui amic pe care l-au intalnit intamplator samd. Eu sunt interesat de asemenea partide de vanatoare dar din cate stiu cel mai aproape si ieftin este in Ungaria .
Imi poate spune cineva :

Exista in Romania Fonduri private de vanatoare ?
Se paote vana cu arcul pe un fond privat de vanatoare ?
Cum contactez persoana care organizeaza astfel de vanatori private ?
Ce preturi se practica ?

10X
Arrow
 
Mesaje: 4
Membru din: 10 Oct 2015, 12:16

Re: Fonduri Private de Vanatoare ?

Mesajde Arrow pe 10 Oct 2015, 13:52

Un tarc unde se poate vana cu arcul stie cineva ?


P.S.- stiu ca unii sunt impotriva vanatorii cu arcul si sustin cu tarie ca se braconeaza mai usor cu arcul samd dar parerile sunt diverse si eu personal nu vreau pareri pro sau contra ... adevarul e unul singur LA VANATOARE PLECI CA SA UCIZI UN ANIMAL cum o faci e mai putin important, atata timp cat respecti animalul si nu il chinui gratuit, de la Sulita la Pusca cu luneta e diferenta doar de skill-uri si de placerea de a vana ... in rest sunt doar discutii. Dar chiar m-ar interesa daca in Romania exista astfel de Tarcuri/locuri private unde se poate vana cu arcul.
Arrow
 
Mesaje: 4
Membru din: 10 Oct 2015, 12:16

Re: Fonduri Private de Vanatoare ?

Mesajde Sly_Fox pe 10 Oct 2015, 15:24

In marea majoritate,fondurile cinegetice din Romania sunt private,chiar si cele gestionate de catre foste sau actuale AJVPS-uri tot private sunt.
Nu se vaneaza cu arcul in Romania,ce ai auzit tu sunt zvonuri. Aceasta activitate este interzisa de catre legislatia in domeniu,iar daca cineva a incercat vanatoarea cu arcul la noi a facut-o incalcand legea.
Nu ai pe cine contacta in Romania pentru practicarea vanatorii cu arcul,asta daca vrei sa nu ai probleme si insomnii peste noapte.
La noi nu o sa se practice vanatoarea cu arcul prea curand, daca vrei neaparat incearca in tarile unde aceasta activitate este legala.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5690
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Fonduri Private de Vanatoare ?

Mesajde valeriub pe 07 Mai 2016, 20:30

Exceptând fondurile cinegetice gospodărite de RNP si unitățile de învățământ si cercetare, TOATE CELELALTE fonduri cinegetice gospodărite de către asociații ale vânătorilor, care in totalitate sunt PRIVATE, au acest statut privind gospodărirea, adică mod PRIVAT.
Toate reglementarile privind practicarea vanatorii sunt valabile si obligatorii in toate fondurile cinegetice gestionate de către cele trei categorii de gestionari. Din cate stiu vânătoarea cu arcul nu este reglementată in Romania, deci nu poate gi practicată legal.
Zvonuri despre aventurieri, vanătoare cu arcul pe fonduri " private" circula, dar ele daca exista sunt BRACONAJE.
Atenție , deci !
valeriub
Membru important
 
Mesaje: 132
Membru din: 04 Feb 2016, 11:39

Re: Fonduri Private de Vanatoare ?

Mesajde adisan77ro pe 07 Mai 2016, 22:16

BULGARIA, e cel mai la-ndemana...din cate am auzit :wink:
RABDAREA incepe atunci cand nu mai ai RABDARE
adisan77ro
Veteran
 
Mesaje: 715
Membru din: 15 Noi 2011, 13:56
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Fonduri Private de Vanatoare ?

Mesajde alin A pe 08 Mai 2016, 17:54

Colegul @Arrow cred ca intreba de tarcuri, atunci cand s-a referit la fonduri private.
alin A
Nou membru
 
Mesaje: 49
Membru din: 13 Apr 2007, 17:24
Locaţie: MORENI

Re: Fonduri Private de Vanatoare ?

Mesajde Ghinda pe 09 Mai 2016, 09:09

Nu exista fonduri cinegetice private in Romania. Toate sunt ale Statului Roman, care atribuie(inchiriaza) dreptul de gestionare asociatiilor, R.N.P., invatamantului pe perioade de 10 ani. Singura jucarie privata este complexul de vanatoare, unde poti vana cum vrei, cand vrei, depinde pe propitar! Insa scula cu care vei ucide, trebuie sa se supuna legislatiei romane. Si cred ca atata timp cat ai harc :D , il cam poti folosi prin complex,unde nu functioneaza legea vanatorii, aia cu nu ai voie cu pasari, arc si alte alea.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7720
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Fonduri Private de Vanatoare ?

Mesajde Sly_Fox pe 09 Mai 2016, 13:57

Ghinda scrie:Nu exista fonduri cinegetice private in Romania. Toate sunt ale Statului Roman, care atribuie(inchiriaza) dreptul de gestionare asociatiilor, R.N.P., invatamantului pe perioade de 10 ani.

Daca este sa ne raportam strict pe partea juridica, asta cam asa este. Numai ca Statul are treaba cu vanatoarea cata am eu cu explorarea miniera pe Pluto. Cand vine vremea incheie contractele de gestionare, mai da niste cote anuale si cam atat, nicio treaba cu esenta activitatii de vanatoare.
Asa ca din moment ce gestionarea, activitatea reala de vanatoare, este intreprinsa majoritar de catre organizatii private, se poate spune ca sectorul privat domina.
Noi romanii de exemplu nu avem real drept deplin nici asupra terenurilor noastre, nici asupra locuintelor, cu toate ca avem acte in acest sens. Adica noi ne folosim de terenuri, locuim in case, profitam de efectele proprietatii, insa pentru acest lucru platim impozite si taxe. Impozit pe teren, impozit pe locuinta, asta insemnand ca de fapt terenurile si locuintele construite pe terenuri apartin de fapt statului, din moment ce trebuie sa platesc pentru ele. Doar ca Statul le-a incredintat populatiei pe termen nedeterminat, folosind astfel notiunea de proprietate.
Daca pamantul, casa, sunt incluse cumva pe lista unui proiect de stat, o sosea, conducta strategica de exemplu, zboara si casa si terenul. Asta ce inseamna? Statul are drept absolut asupra tuturor terenurilor din tara, numai ca le-a dat in folosinta chiar si pe termen nedeterminat ( in proprietate care va sa zica) catre persoane pana la urma private.
Da chiar, cum ar fi ca maine sa vina Statul si sa spuna: ,,De astazi nu mai dam spre gestionare fondurile de vanatoare, infiintam o Agentie Nationala pentru Vanatoare ce va avea ramuri la nivel de judete, astfel ca vanatoarea va intra in gestiunea exclusiv publica,,.
Se poate si asta nu?
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5690
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Fonduri Private de Vanatoare ?

Mesajde yoghi pe 11 Mai 2016, 01:57

Ghinda scrie:.... Singura jucarie privata este complexul de vanatoare, unde poti vana cum vrei, cand vrei, depinde pe propitar! Insa scula cu care vei ucide, trebuie sa se supuna legislatiei romane. Si cred ca atata timp cat ai harc :D , il cam poti folosi prin complex,unde nu functioneaza legea vanatorii, aia cu nu ai voie cu pasari, arc si alte alea.

Ba exista doua Ordine pt infiintarea crescatoriilor si complexelor de vanatoare .E un articol pe acolo unde scrie ca recoltarea animalelor se face cu ccapcane sau arme de vanatoare omologate.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3765
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Fonduri Private de Vanatoare ?

Mesajde Ghinda pe 11 Mai 2016, 08:46

Asa o fi, nu am stiut de alea. Oricum se vaneaza cu arcul in Romania.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7720
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Fonduri Private de Vanatoare ?

Mesajde biriuck pe 11 Mai 2016, 09:28

Sly_Fox scrie:Noi romanii de exemplu nu avem real drept deplin nici asupra terenurilor noastre, nici asupra locuintelor, cu toate ca avem acte in acest sens. Adica noi ne folosim de terenuri, locuim in case, profitam de efectele proprietatii, insa pentru acest lucru platim impozite si taxe. Impozit pe teren, impozit pe locuinta, asta insemnand ca de fapt terenurile si locuintele construite pe terenuri apartin de fapt statului, din moment ce trebuie sa platesc pentru ele. Doar ca Statul le-a incredintat populatiei pe termen nedeterminat, folosind astfel notiunea de proprietate.


E cam off-topic dar e plin de adevar :!: . Am promis ca fac cinste cand ne intalnim!
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2703
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Fonduri Private de Vanatoare ?

Mesajde valeriub pe 11 Mai 2016, 21:54

Ghinda scrie:Nu exista fonduri cinegetice private in Romania. Toate sunt ale Statului Roman, care atribuie(inchiriaza) dreptul de gestionare asociatiilor, R.N.P., invatamantului pe perioade de 10 ani. Singura jucarie privata este complexul de vanatoare, unde poti vana cum vrei, cand vrei, depinde pe propitar! Insa scula cu care vei ucide, trebuie sa se supuna legislatiei romane. Si cred ca atata timp cat ai harc :D , il cam poti folosi prin complex,unde nu functioneaza legea vanatorii, aia cu nu ai voie cu pasari, arc si alte alea.


Ca sa respectam adevarul pana la capăt situația ar fi astfel :
1. Fondul cinegetic( totalitatea vanatului existent ) este al statului,
2. Gestionarea acestui fond cinegetic este data, sub diverse forme de atribuire , de către stat către doua tipuri de structuri de gestionari, dupa tipul de capital:
a). Gestionari cu capital privat - asociatiile de vanatori ( ONG-URI),
b). Gestionari cu capital de stat - RNP Romsilva, institute de învățământ si cercetare.
3. Managementul cinegetic se desfășoară dupa aceleași principii si legi indiferent de forma de proprietate a gestionarului,
4. Terenul pe care se poate practica vânătoarea are mai multe categorii de proprietari, care primesc in schimbul permisiunii accesului vânătorilor o suma de bani ( modica, intr-adevăr ),
5. Practicarea vanatorii in fiecare dintre cele doua categorii se face dupa aceleași legi, hotărâri si ordine.
Termenul "privat" a apărut in momentul in care au aparut noile asociații constituite odata cu permisivitatea legii de a prelua fonduri cinegetice, prin licitații. S-a dorit demonizarea asociațiilor mari, împovărate cu catalogarea a tot ce era vechi si perimat si punerea lor in antagonism cu noile asociații, ca exponente ale noului si corectitudinii. Conform dictonului " dezbina si condu" in toata aceasta politica a vorbi despre asociatiile private, obsesiv, ca fiind numai cele noi, a dus la o perceptie gresita asupra fenomenului vânătoresc asociativ.
valeriub
Membru important
 
Mesaje: 132
Membru din: 04 Feb 2016, 11:39

Re: Fonduri Private de Vanatoare ?

Mesajde ferenczi444 pe 27 Iun 2016, 08:11

Stimate Coleg !


Ma numesc Ferenczi János , in momentul de fata traiesc in Ungaria si am un prieten cine ar putea sa te invite la vinatoare de mistret, mare ori pe fondul de vinatoare ori in tarc ,unde cu nimic nu se desfasoara altfel vinatoarea decit pe fond insa poate ai mai mare sansa sa inpusti ceva capital. Zona este aproape de granita cu Romania si la inaltimea lui Satu Mare. Loc. Napkor. Daca te intereseaza cauta ma pe aceasta adresa si te voi ajuta . Fondul este pregatit pentru a primi vinatori care folosesc arcul si este si legal. .


Cu Stima V. Janos
ferenczi444
Membru important
 
Mesaje: 210
Membru din: 20 Oct 2010, 12:16

Re: Fonduri Private de Vanatoare ?

Mesajde blackcrotal pe 27 Iun 2016, 08:40

ferenczi444 scrie:Stimate Coleg !


Ma numesc Ferenczi János , in momentul de fata traiesc in Ungaria si am un prieten cine ar putea sa te invite la vinatoare de mistret, mare ori pe fondul de vinatoare ori in tarc ,unde cu nimic nu se desfasoara altfel vinatoarea decit pe fond insa poate ai mai mare sansa sa inpusti ceva capital. Zona este aproape de granita cu Romania si la inaltimea lui Satu Mare. Loc. Napkor. Daca te intereseaza cauta ma pe aceasta adresa si te voi ajuta . Fondul este pregatit pentru a primi vinatori care folosesc arcul si este si legal. .


Cu Stima V. Janos

Salut dle Ferenczi Janos,
Din punct de vedere a permiselor sau autorizatiilor, ce harti sau permise trebuie sa aiba romanul care vine in Ungaria ca sa poata vana cu arcul ?
Intreb acest lucru pt ca intr-un film difuzat in urma cu aproximativ 2 ani de Fishing & Hunting TV se spunea ca cetatenii din Ungaria care doresc sa aiba permis de vanatoare pentru vanat cu arcul trebuie sa aiba permis de vanator cu pusca si sa sustina un examen pt ca sa capete carnet de vanatoare cu arcul.
Pentru cetatenii straini este valabila aceeasi conditie ?
Multumesc,
Razvan
blackcrotal
Veteran
 
Mesaje: 740
Membru din: 30 Dec 2013, 07:55
Locaţie: Bucuresti

Re: Fonduri Private de Vanatoare ?

Mesajde ferenczi444 pe 27 Iun 2016, 16:34

Stimate Coleg !


Acum am luat legatura cu fostul coleg , si spune ca este nevoie in primul rind de invitatie dupa aceea, cu permis de port arma ,mai bine zis examen de port arma dupa care cei ce vineaza cu arcul trebe sa dea examen de capabilitate care se da in fata autoritatilor la diferite tipuri de vinat si diferite distante. Pe invitatie se specifica datele la permisul de port arma si biletul de vinatoare. Dupa aceea se cere autoritatilor sa se elibereze permisul de vinatoare pe o luna din Ungaria . Cine primeste vinatori straini cu arcul trebe sa aiba fondul special amenajat cu observatoare speciale sa permita folosirea arcului ,ca dibuitul nu aduce rezultate , numai pinda. Dupa toate acestea de obicei vinatori vor sa inpuste pedeasupra animale mici sau de 4o-5o kg din care nu vad bani si pedeasupra procentul de ranire sau ratare este foarte mare.In momentul de fata isi pot permite sa nu accepte vinatori cu arcul ca nu merita. I-mi pare rau anul trecut inca erau bine veniti dar acum in perioada de tapi ies mai bine cu un tap de 4oo-5oo de GR. Eu aici am avut relatii dar dincolo de dunare si Budapesta unde densitatea este de 3 ori mai mare sint firme care accepta vinatori cu arcul. I-mi pare rau am vrut sa ajut. Cu Stima V. János
ferenczi444
Membru important
 
Mesaje: 210
Membru din: 20 Oct 2010, 12:16

Re: Fonduri Private de Vanatoare ?

Mesajde blackcrotal pe 28 Iun 2016, 12:46

Stimate Dle. Ferenczi Janos,
Eu vad partea plina a "paharului" si ma bucur ca Ungaria si apoi Bulgaria au dat exemplu prin oferirea cetatenilor proprii dar si strainilor sa vaneze cu arcul pe fondurile de vanatoare din Ungaria si Bulgaria pt ca in felul acesta si legiuitorii si autoritatile din Romania au modele de urmat.
Ramane sa avem rabdare si sa asteptam sa vina valul schimbarii si in Romania.
Cu respect,
Razvan
blackcrotal
Veteran
 
Mesaje: 740
Membru din: 30 Dec 2013, 07:55
Locaţie: Bucuresti

Re: Fonduri Private de Vanatoare ?

Mesajde ferenczi444 pe 12 Iul 2016, 08:40

Stimate Coleg !

I-mi place optimismul dvs, dar din pacate experienta mea cu evenimentele ultimilor 25 de ani, nu arata ca autoritatile din Romania doresc orice schimbare care ar aduce ceva drepturi sau avantaje vinatorilor In momentul de fata sint convins ca , acele grupari ajung sa obtina cite ceva care in mod ilegal ataca autoritatile sau navalesc in parlament ,unde obliga personalul la aducerea unor legi sau decrete noi , de care temporar se pot folosi, sau obtin niste avantaje (mineriada,ciobaniada ) sau cum s-ar numi. Am invatat un lucru de la viata . Unul dintre cele mai grele lucruri in viata este ,cind incerci sa convingi pe cineva despre un lucru despre care esti convins si poti documenta ,iar persoana Nu vrea sa inteleaga. Este ca si cum ai juca carti cu calul. Am scris o carte, am scris peste 200 articole de specialitate pe forumurile din Romania,despre potirniche , despre vinatoarea la tapi, am tradus si am instalat toate metodele de vinatoare la individual si colective , am tradus statutul Camerei Vinatorilor pentru a ajuta vinatori la schimarile pentru a putea gospodari fondurile si a se apropia de nivelul cerintelor europene , articole despre gospodarire si economia vinatului etc. Am facut toate astea sincer fara sa primesc nimic ,doar din omenie si simpatie , dar a avut ceva rost ? A fost o lupta cu morile de vint . Timpul trece si generatia noastra nu mai are ce da copiilor , nepotilor nostri. O zi buna.
ferenczi444
Membru important
 
Mesaje: 210
Membru din: 20 Oct 2010, 12:16

Re: Fonduri Private de Vanatoare ?

Mesajde blackcrotal pe 12 Iul 2016, 12:28

ferenczi444 scrie:Stimate Coleg !

I-mi place optimismul dvs, dar din pacate experienta mea cu evenimentele ultimilor 25 de ani, nu arata ca autoritatile din Romania doresc orice schimbare care ar aduce ceva drepturi sau avantaje vinatorilor In momentul de fata sint convins ca , acele grupari ajung sa obtina cite ceva care in mod ilegal ataca autoritatile sau navalesc in parlament ,unde obliga personalul la aducerea unor legi sau decrete noi , de care temporar se pot folosi, sau obtin niste avantaje (mineriada,ciobaniada ) sau cum s-ar numi. Am invatat un lucru de la viata . Unul dintre cele mai grele lucruri in viata este ,cind incerci sa convingi pe cineva despre un lucru despre care esti convins si poti documenta ,iar persoana Nu vrea sa inteleaga. Este ca si cum ai juca carti cu calul. Am scris o carte, am scris peste 200 articole de specialitate pe forumurile din Romania,despre potirniche , despre vinatoarea la tapi, am tradus si am instalat toate metodele de vinatoare la individual si colective , am tradus statutul Camerei Vinatorilor pentru a ajuta vinatori la schimarile pentru a putea gospodari fondurile si a se apropia de nivelul cerintelor europene , articole despre gospodarire si economia vinatului etc. Am facut toate astea sincer fara sa primesc nimic ,doar din omenie si simpatie , dar a avut ceva rost ? A fost o lupta cu morile de vint . Timpul trece si generatia noastra nu mai are ce da copiilor , nepotilor nostri. O zi buna.


Stimate Coleg,
Va multumesc mult pt ca mi-ati dat o idee foarte buna.
Da aveti dreptate, undeva sus in zona de decizie avem persoane care ori nu gandesc, ori nu vor sa gandeasca.
Dar daca caii pot sa joace carti sau sah ma gandesc ca la alegerile viitoare am sa votez caii ! Nu ma refer la caii unui anumit partid ci la caii independenti :)
Respect,
Razvan
blackcrotal
Veteran
 
Mesaje: 740
Membru din: 30 Dec 2013, 07:55
Locaţie: Bucuresti

Re: Fonduri Private de Vanatoare ?

Mesajde valeriub pe 12 Iul 2016, 22:34

ferenczi444 scrie:Stimate Coleg !

I-mi place optimismul dvs, dar din pacate experienta mea cu evenimentele ultimilor 25 de ani, nu arata ca autoritatile din Romania doresc orice schimbare care ar aduce ceva drepturi sau avantaje vinatorilor In momentul de fata sint convins ca , acele grupari ajung sa obtina cite ceva care in mod ilegal ataca autoritatile sau navalesc in parlament ,unde obliga personalul la aducerea unor legi sau decrete noi , de care temporar se pot folosi, sau obtin niste avantaje (mineriada,ciobaniada ) sau cum s-ar numi. Am invatat un lucru de la viata . Unul dintre cele mai grele lucruri in viata este ,cind incerci sa convingi pe cineva despre un lucru despre care esti convins si poti documenta ,iar persoana Nu vrea sa inteleaga. Este ca si cum ai juca carti cu calul. Am scris o carte, am scris peste 200 articole de specialitate pe forumurile din Romania,despre potirniche , despre vinatoarea la tapi, am tradus si am instalat toate metodele de vinatoare la individual si colective , am tradus statutul Camerei Vinatorilor pentru a ajuta vinatori la schimarile pentru a putea gospodari fondurile si a se apropia de nivelul cerintelor europene , articole despre gospodarire si economia vinatului etc. Am facut toate astea sincer fara sa primesc nimic ,doar din omenie si simpatie , dar a avut ceva rost ? A fost o lupta cu morile de vint . Timpul trece si generatia noastra nu mai are ce da copiilor , nepotilor nostri. O zi buna.


Am vazut ca ați tradus statutul Camerei Vânătorilor. As fi interesant sa o vad. Aveți amabilitatea sa-mi Spune-ți unde pot s-o găsesc ? Multumesc, anticipat.
valeriub
Membru important
 
Mesaje: 132
Membru din: 04 Feb 2016, 11:39

Re: Fonduri Private de Vanatoare ?

Mesajde ferenczi444 pe 13 Iul 2016, 08:41

Stimate Coleg !


Statul Vinatorului acum este Statutul Federatiei Cinegetice Independente din Romania, cu mici modificari ,asa ca daca va intereseaza o gasiti pe pagina Federatiei , chiar acum am citit-o. Daca intimpinati greutati , semnalizati ,poate va pot ajuta. O zi buna.
ferenczi444
Membru important
 
Mesaje: 210
Membru din: 20 Oct 2010, 12:16


Înapoi la Vanatoare discutii generale

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 70 vizitatori

Publicitate