Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 16 Iun 2024, 14:48

Haine vanatoare "impotriva" ploii

Forum dedicat discutiilor de interes general , cu specific vanatoresc , deschis tuturor iubitorilor si practicantilor acestei nobile arte . Va stam la dispozitie 24/24 ore !

Moderatori: adrian_ppp, biriuck, Sly_Fox, CCM, von BRAUN, Mircea-B

Haine vanatoare "impotriva" ploii

Mesajde pipabh pe 18 Iul 2016, 09:58

Dragi colegi, am o dilema de ffff mult timp si dupa multe incercari nu am reusit sa o rezolv favorabil.
Nu am reusit sa gasesc o pelerina, o geaca, o pereche de pantaloni, o ceva..... de ploaie sub care sa nu transpir si sa fiu la fel de ud ca si cum as sta in ploaie!!!!
Daca aveti o solutie va rog , nu ezitati, m-ar interesa si geaca cu pantaloni pentru vreamea de toamna si pelerina mai usoara.
Multumesc
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1660
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Haine vanatoare "impotriva" ploii

Mesajde blackcrotal pe 18 Iul 2016, 13:00

Salut,
O "foaie de cort" militara ! ? Nu stiu exact cum se mai numeste acum dar in armata aveam asa ceva facuta dintr-o panza verede-cachi . Era de forma aproximativ dreptunghiulara si se punea in spate pe diagonala.Stateam in post pe ploaie cu ia peste veston si nu prea trecea apa prin ea.
Razvan
blackcrotal
Veteran
 
Mesaje: 740
Membru din: 30 Dec 2013, 07:55
Locaţie: Bucuresti

Re: Haine vanatoare "impotriva" ploii

Mesajde salus pe 18 Iul 2016, 13:20

Combinezon chimic! Simplu si ieftin! Te tine o iesire maxim doua daca ai noroc si nu il gauresti prea tare. Este usor și ieftin(maxim 25 lei), problema este ca nu gasesti decat alb.
Gasesti in magazinele cu specific constructii, bricolaj(nu dau nume....., te prinzi tu!)
salus
Veteran
 
Mesaje: 423
Membru din: 18 Mar 2010, 16:25

Re: Haine vanatoare "impotriva" ploii

Mesajde Marius pe 18 Iul 2016, 17:07

In general, problemele complicate nu au solutii ieftine.

Cazul 1 in care echipamentul respectiv este folosit in situatii statice (in stand, panda, etc), cu foarte putina miscare si efort. Corpul transpira mai putin si ar putea fi adoptate solutii ieftine, gen pelerina cauciucata.

Cazul 2, cel mai adesea intalnit, este acela in care vanatorul se deplaseaza prin ploaie, face efort si corpul transpira in mod natural. Pentru aceasta situatie, producatorii de echipament de vanatoare (si nu numai) isi echipeaza produsele cu un material cu proprietati speciale, adica impermeabil dar care, in acelasi timp, permite vaporilor de transpiratie sa iasa prin el. Cel mai faimos e Gore Tex. Probabil si cel mai bun. Eu am avut si am haine si incaltari cu Gore-tex si de unele am fost foarte multumit, de altele mai putin. Toate insa, dupa cativa ani te lasa, adica isi pierd partial proprietatile. Scumpe!
Am mai incercat si alte tipuri de membrane de genul "cuvant"-tex, e plina piata de tot felul, dar n-am fost multumit: fie transpiri pe dedesupt, fie intra apa de afara.

Solutia de departe cea mai buna, in care nici n-am transpirat si nici ploaia nu mi-a ajuns la piele am gasit-o cand am mai imbatranit nitel: daca ploua tare, stau in casa. :wink:
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3243
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Re: Haine vanatoare "impotriva" ploii

Mesajde Ghinda pe 19 Iul 2016, 07:12

=)) =)) =)) =))

Marius, ai fost tare!

Ia gore tex prietene, dar facut la origine. 5-6 ani nu ai treaba, daca le folosesti constant. Scump dar bun.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7720
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Haine vanatoare "impotriva" ploii

Mesajde pipabh pe 19 Iul 2016, 16:05

Multumesc de raspunsuri. Daca mai sunt si alte pareri, va rog.
Cat despre gore tex nu stiu de unde as putea sa iau.
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1660
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Haine vanatoare "impotriva" ploii

Mesajde biriuck pe 19 Iul 2016, 16:58

Eu am luat o jacheta Browning anul trecut de la arrow, costa 700 si ceva de lei parca. M-a plouat destule ore prin padure cu ea si nu ma pot plange ca am transpirat prea tare din cauza ei si nu din cauza muntilor.
Imi place si ca e suficient de subtire incat sa nu ma incomodeze la miscari.

Nu trece nici vantul prin ea, singurele dezavantaje pe care i l-am gasit ar fi ca e cam grea si ca e foarte sensibila la scanteile ce sar inevitabil daca faci foc cu cetina...
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2703
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Haine vanatoare "impotriva" ploii

Mesajde sorry_nellu pe 24 Iul 2016, 16:26

problema asta am avut-o si eu. momentan recurg la un produs de genul asta
http://www.decathlon.ro/p/8010059_ponch ... results=67
foarte multumit! incape intr-un buzunar la pantaloni, ultra usoara, o fluturi putin si esti si ventilat. al meu e fara maneci si stau linistit si cu arma sub ea.
"Decat sa dai pomana calicilor sambata, mai bine da ceva de baut mahmurilor, marta." I. Creanga
Avatar utilizator
sorry_nellu
Veteran
 
Mesaje: 623
Membru din: 10 Ian 2007, 09:36

Re: Haine vanatoare "impotriva" ploii

Mesajde Sly_Fox pe 24 Iul 2016, 21:01

Produsele de la Sundridge sunt foarte bune pentru vreme umeda. Eu am de la ei haine pentru vreme ploiosa. Pe langa faptul ca nu patrunde apa prin haine, lasa si corpul sa respire.
Problema este ca sunt cam greu de gasit pe piata de la noi, mai apar cand si cand prin cate un magazin.
http://www.sundridge.co.uk/products/
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5690
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea


Înapoi la Vanatoare discutii generale

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google [Bot] şi 97 vizitatori

cron
Publicitate