Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 16 Iun 2024, 10:37

braconajul cu latul, modalitati de combatere

Forum dedicat discutiilor de interes general , cu specific vanatoresc , deschis tuturor iubitorilor si practicantilor acestei nobile arte . Va stam la dispozitie 24/24 ore !

Moderatori: adrian_ppp, biriuck, Sly_Fox, CCM, von BRAUN, Mircea-B

braconajul cu latul, modalitati de combatere

Mesajde soimu` pe 03 Mar 2013, 15:57

buna ziua dragi colegi
intr-un fond de vanatoare privat unde, fata de perioada de dinante, sa inceput o paza serioasa, localnicii au renuntat la braconajul cu arma, dar a inceput o campanie de braconaj cu laturi la mistreti, ( se pare intretinuta si de proprietarul unui restaurant de pe valea Muresului care cumpara carnea)
Autoritatile ridica din umeri, pentru ca, fara probe, e foarte dificil sa intreprini ceva serios.
De prins asupra faptului...e iarasi destul de dificil, daca gasesti latul, ce faci, il pandesti acolo pe cel care vine sa il controleze...cum dovedesti ca nu a hotarat sa se plimbe prin natura si el a pus latul?
Ce metode de combatere a acestui tip de braconaj se utilizeaza la voi, sau ce motode cunoasteti?
Multumesc
soimu`
Veteran
 
Mesaje: 695
Membru din: 25 Sep 2009, 13:57

Re: braconajul cu latul, modalitati de combatere

Mesajde yoghi pe 03 Mar 2013, 16:40

A fost mai demult un filmulet cu niste vanatori cu capcane. Unul din ei era mai bagabont si ciordea animalele prinse in capcanele vecinilor. Alti doi puitori sau inteles si intre ei si in jurul capcanelor de jder au pus cateva capcane de urs. Cine crezi ca a fost prins ? :mrgreen:

sau daca esti un sniper stai la 400-500m si un foc dat in copacul cu lat il lecuieste pe viata pe talhar. :mrgreen:
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3765
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: braconajul cu latul, modalitati de combatere

Mesajde Clujeanul pe 03 Mar 2013, 16:49

Nu-s multi care se pricep suficient de bine ca sa prinda si omoare mistreti. Ofera recompense pentru cei care suna la 112 si rezolva cazul.
Clujeanul
Veteran
 
Mesaje: 807
Membru din: 19 Iul 2009, 07:22
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: braconajul cu latul, modalitati de combatere

Mesajde OVI762 pe 03 Mar 2013, 18:15

As merge pe variantele lui yoghi.Au efect garantat,mai ales aia cu cateva capcane de urs puse in jurul latului.
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2524
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: braconajul cu latul, modalitati de combatere

Mesajde dinuromeo pe 03 Mar 2013, 18:55

Dar paznicul de vanatoare ce face? Vinde el carnea?
Avatar utilizator
dinuromeo
Nou membru
 
Mesaje: 37
Membru din: 29 Dec 2008, 16:02

Re: braconajul cu latul, modalitati de combatere

Mesajde radubichis pe 03 Mar 2013, 20:45

soimu` scrie:buna ziua dragi colegi
intr-un fond de vanatoare privat unde, fata de perioada de dinante, sa inceput o paza serioasa, localnicii au renuntat la braconajul cu arma, dar a inceput o campanie de braconaj cu laturi la mistreti, ( se pare intretinuta si de proprietarul unui restaurant de pe valea Muresului care cumpara carnea)
Autoritatile ridica din umeri, pentru ca, fara probe, e foarte dificil sa intreprini ceva serios.
De prins asupra faptului...e iarasi destul de dificil, daca gasesti latul, ce faci, il pandesti acolo pe cel care vine sa il controleze...cum dovedesti ca nu a hotarat sa se plimbe prin natura si el a pus latul?
Ce metode de combatere a acestui tip de braconaj se utilizeaza la voi, sau ce motode cunoasteti?
Multumesc

Ce va camere de luat vederi camuflate bin pe linga caile de acces in fond
Avatar utilizator
radubichis
Veteran
 
Mesaje: 1761
Membru din: 31 Aug 2006, 10:23
Locaţie: Hunedoara

Re: braconajul cu latul, modalitati de combatere

Mesajde chivi pe 04 Mar 2013, 10:03

1.Inregistrat si dat pe mana politiei.
2.Fragezit bine la fata locului cand l-ai prins.
3.Legat de copac si lasat peste noapte.
4.Daca latzul e din sarma impletita, mai tai vreo 2-3 spire si poate il aranjeaza porcul.
Desteapta-te, ROMANE !!! Deci, inca dormim
Avatar utilizator
chivi
Veteran
 
Mesaje: 414
Membru din: 10 Aug 2009, 17:24

Re: braconajul cu latul, modalitati de combatere

Mesajde ionutz_b pe 04 Mar 2013, 14:19

chivi scrie:1.Inregistrat si dat pe mana politiei.
2.Fragezit bine la fata locului cand l-ai prins.
3.Legat de copac si lasat peste noapte.
4.Daca latzul e din sarma impletita, mai tai vreo 2-3 spire si poate il aranjeaza porcul.
:shock:

Toate o data sau pe rand? :shock:
ionutz_b
Membru activ
 
Mesaje: 117
Membru din: 04 Dec 2010, 12:07

Re: braconajul cu latul, modalitati de combatere

Mesajde OVI762 pe 04 Mar 2013, 14:34

La alegere,in functie de dispozitia in care te aflii cand il prinzi.Se pot si combina,dupa preferinte si fantezia fiecaruia :twisted:
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2524
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: braconajul cu latul, modalitati de combatere

Mesajde soimu` pe 04 Mar 2013, 15:58

OVI762 scrie:La alegere,in functie de dispozitia in care te aflii cand il prinzi.Se pot si combina,dupa preferinte si fantezia fiecaruia :twisted:

ideia eeste ca daca il prinzi...nu prea se pun intrebari de ce sa ii faci
problema este ca nu il prinzi asupra faptului, gasesti laturi in padure si vezi anumite persoane care sunt in padure, dar nu au asupra lor nimic suspect
aici e problema
soimu`
Veteran
 
Mesaje: 695
Membru din: 25 Sep 2009, 13:57

Re: braconajul cu latul, modalitati de combatere

Mesajde OVI762 pe 04 Mar 2013, 16:13

Acum e drept ca nu poti sa iei la omor tot ce e biped intr-o padure.Latarii sunt in general oameni ai locului cunoscuti in comunitate pentru apucaturile lor.Paznicul de vanatoare imposibil sa nu stie de ei,mai ales daca locuieste in comunitate.Astia trebuiesc panditi si rupti in bataie.O cagula aplicata peste ceea ce se intelege prin fizionomie este de mare ajutor facand o eventuala recunoastere imposibila.De asemenea,nu va folositi numele adevarate sub nici o forma in timpul administrarii bataii-folositi grade de politie caci au si un puternic impact psihologic-''da-i,comisare'',''rupe-l inspectore''se pare ca au un efect paralizant asupra braconierilor care se pare ca se gandesc de 2 ori inainte sa loveasca un militian,timp suficient sa-i pui jos si sa inceapa petrecerea.In toata treaba asta sa stii ca cea mai frumoasa parte ramane panda,tensiunea aceea aproape tangibila ca ceva urmeaza sa se intample insa nu stii exact cand si cum.Sa nu fiu inteles gresit,eu toate lucrurile astea le stiu dintr-un film american,imi scapa acuma titlul,eu nu as face nicicand asa ceva caci sunt un bun cetatean,eu apelez intotdeauna cu incredere la oamenii legii si legea este cea care ma protejaza.
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2524
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: braconajul cu latul, modalitati de combatere

Mesajde soimu` pe 04 Mar 2013, 16:34

OVI762 scrie:Acum e drept ca nu poti sa iei la omor tot ce e biped intr-o padure.Latarii sunt in general oameni ai locului cunoscuti in comunitate pentru apucaturile lor.Paznicul de vanatoare imposibil sa nu stie de ei,mai ales daca locuieste in comunitate.Astia trebuiesc panditi si rupti in bataie.O cagula aplicata peste ceea ce se intelege prin fizionomie este de mare ajutor facand o eventuala recunoastere imposibila.De asemenea,nu va folositi numele adevarate sub nici o forma in timpul administrarii bataii-folositi grade de politie caci au si un puternic impact psihologic-''da-i,comisare'',''rupe-l inspectore''se pare ca au un efect paralizant asupra braconierilor care se pare ca se gandesc de 2 ori inainte sa loveasca un militian,timp suficient sa-i pui jos si sa inceapa petrecerea.In toata treaba asta sa stii ca cea mai frumoasa parte ramane panda,tensiunea aceea aproape tangibila ca ceva urmeaza sa se intample insa nu stii exact cand si cum.Sa nu fiu inteles gresit,eu toate lucrurile astea le stiu dintr-un film american,imi scapa acuma titlul,eu nu as face nicicand asa ceva caci sunt un bun cetatean,eu apelez intotdeauna cu incredere la oamenii legii si legea este cea care ma protejaza.

inteleg, dar la noi situatia e diferita
fondul de vanatoare se intinde pe o suprafata foarte mare, iar "latarii" sunt multi si din diferite sate si comune intinse pe Valea Muresului, nu sunt 2-3 din comuna cea mai apropiata.
soimu`
Veteran
 
Mesaje: 695
Membru din: 25 Sep 2009, 13:57

Re: braconajul cu latul, modalitati de combatere

Mesajde chivi pe 04 Mar 2013, 16:56

soimu` scrie:inteleg, dar la noi situatia e diferita
fondul de vanatoare se intinde pe o suprafata foarte mare, iar "latarii" sunt multi si din diferite sate si comune intinse pe Valea Muresului, nu sunt 2-3 din comuna cea mai apropiata.


Cristi, ai mare grija sa nu ia amploare toata treaba asta. Imi povestea cineva odata cum era luat la misto de un latzar, cum se lauda el ca pe sezon prinde peste 100 (o suta) de iepuri. Si personal, pe langa laudabila-mi fapta de a elibera din latz o caprioara, am gasit odata, la o vanatoare de fazani, in spatele casei omului, peste 10 latzuri pentru iepuri, ATENTIE, cu morcovi in ele. Stii ce spune aia cu ,,somnul ratiunii, naste monstri " , mai adauga si foamea romaneasca si-o sa iasa niste braconieri profesionisti.
Desteapta-te, ROMANE !!! Deci, inca dormim
Avatar utilizator
chivi
Veteran
 
Mesaje: 414
Membru din: 10 Aug 2009, 17:24

Re: braconajul cu latul, modalitati de combatere

Mesajde dxn1971 pe 04 Mar 2013, 18:53

Salutări!
Din simplă curiozitate și doar pentru autoapărare :twisted:, am căutat muniție de 12 cu bile de cauciuc.
Se pare că există așa ceva pe piața noastră. Având în vedere efectul doar al unui proiectil din tub de 9 mm, mă gândesc ce impact ar avea ceva din cartuș de 12, combinat cu „dă-i inspectore, dă-i șefule!”
dxn1971
 
Mesaje: 10
Membru din: 24 Apr 2010, 19:26

Re: braconajul cu latul, modalitati de combatere

Mesajde achim pe 04 Mar 2013, 20:14

De obicei "latarii" merg dimineata sa-si verifice laturile ( cel tarziu ora 6 dimineata ), deci, daca te trezesti inaintea lor ai toate sansele sa-i prinzi verificand capcanele. Un om normal nu se plimba la o ora asa matinala prin padure ... :D
Care este comuna cu probleme ?
achim
Nou membru
 
Mesaje: 50
Membru din: 07 Noi 2012, 18:29

Re: braconajul cu latul, modalitati de combatere

Mesajde Corco pe 04 Mar 2013, 21:38

Din aceeasi categorie fac parte si cei care monteaza capcane, pentru fazani presupun. De ceva vreme merg cu cainele prin jurul Bucurestiului pentru a-l obisnui cu terenul si vanatul si am intalnit numeroase custi. in afara sa le distrugi, nu prea vad ce poti sa faci...
Corco
Membru important
 
Mesaje: 145
Membru din: 06 Ian 2012, 13:17
Locaţie: Bucuresti

Re: braconajul cu latul, modalitati de combatere

Mesajde danut_s pe 04 Mar 2013, 22:21

Imagine

Eram la vanatoare la iepuri si fazani am gasit vreo 30 de laturi,cele gasite le am luat de acolo,intr un lat era prins un caine hoinar pe care l am scutit de suferinta
danut_s
Membru important
 
Mesaje: 174
Membru din: 07 Aug 2009, 16:12
Locaţie: buzau

Re: braconajul cu latul, modalitati de combatere

Mesajde dany3lus pe 04 Mar 2013, 22:44

danut_s scrie:Imagine

Eram la vanatoare la iepuri si fazani am gasit vreo 30 de laturi,cele gasite le am luat de acolo,intr un lat era prins un caine hoinar pe care l am scutit de suferinta


Dar dupa cum arata latul , cei ce l-au pus nu's profesionisti (ma refer la nod) probabil niste cotetari ce vor musai carne de vanat pe masa.
dany3lus
Membru activ
 
Mesaje: 86
Membru din: 13 Iul 2011, 08:53

Re: braconajul cu latul, modalitati de combatere

Mesajde danut_s pe 05 Mar 2013, 08:36

dany3lus scrie:
danut_s scrie:Imagine

Eram la vanatoare la iepuri si fazani am gasit vreo 30 de laturi,cele gasite le am luat de acolo,intr un lat era prins un caine hoinar pe care l am scutit de suferinta


Dar dupa cum arata latul , cei ce l-au pus nu's profesionisti (ma refer la nod) probabil niste cotetari ce vor musai carne de vanat pe masa.

Te contrazic, nodul era sucit nu se desfacea daca se strangea,chiar daca gaura era mare
danut_s
Membru important
 
Mesaje: 174
Membru din: 07 Aug 2009, 16:12
Locaţie: buzau

Re: braconajul cu latul, modalitati de combatere

Mesajde VPR-GMC pe 05 Mar 2013, 12:56

E greu de prins braconieri care pun latul, dar nu imposibil!
Mai ales in unele zone/fonduri unde se cam banuieste cine se ocupa cu astfel de "indeletniciri"!
E adevarat ca implica timp!
Eu, sincer, nu stiu ce i-as face unuia daca il prind! Mai ales dupa iarna/sezonul trecut, cand nu mai venea cainele prietenului meu (si nu e prima data cand s-a intamplat), mergand repede unde a fost vazut ultima oara, il gasim in lat, noroc ca la timp, nu putea scoate nici un sunet. Chiar e indicat ca cine vaneaza cu caine in astfel de zone cu desis si laturi sa ''doteze" cainele cu beeper.

Apoi partea comica, cam o ora mai tarziu, ma mananca undeva (stiti voi unde, se trateaza cu decaris :lol: ) sa ma bag si eu in desis, altfel foarte greu penetrabil, si dupa un chin sa recuperez singurul fazan care mi-a sarit si sa ajung in cealalta parte, cand mai aveam vreo 5-6 metri pana la iesire, terenul fiind si in panta destul de abrupta, incerc sa pun piciorul stang pe un boschet sa-l culc la pamant si sa-l pot sarii, in momentul sariturii.....vad cum ma duc aproape in cap, noroc ca era zapada multa, si raman atarnat cu piciorul drept in sus, intr-un lat...... bineinteles ca nu am reusit sa mi-l scot decat cu ajutorul unui amic care...... m-a "eliberat" intr-un sfarsit....dupa ceva insistente din partea mea....ca de, prietenii la nevoie se cunosc ..... :D

Oricum problema e serioasa, dar unii o mai si patesc:

http://stirileprotv.ro/stiri/actualitat ... -gorj.html
Hunting & fishing.....hobby or madness?
Avatar utilizator
VPR-GMC
Membru important
 
Mesaje: 249
Membru din: 18 Dec 2008, 10:36
Locaţie: Bucuresti

Re: braconajul cu latul, modalitati de combatere

Mesajde soimu` pe 05 Mar 2013, 15:03

este un fond de pe valea Muresului
Nu pot sa ii dau numele, pentru ca nu stiu daca vrea "reclama", dar situatia e urata
fondurile din zona sunt intinse pe valea Muresului pana in creasta muntilor Zarand, deci, cu foarte multe locuri de acces din toate satele care sunt pe vale
cred ca cea mai buna varanta este sa se faca panda la un lat si de acolo...
se va vedea ce si cum
cred ca se poate chiar pune o momeala in lat ( un balot cu o bana de mistret pe el)...si care vine sa vada ce e... ala merita o corectie pentru "bunele intentii"
in rest, capcane de urs sunt imposibil de procurat si poti sa iti faci mai mari belele cu ele, iar sa ii prinzi in sat pentru corectie, nu prea e normal sa o faci doar pentru un zvon.
multumesc tuturor si sper sa se dea un exemplu
soimu`
Veteran
 
Mesaje: 695
Membru din: 25 Sep 2009, 13:57

Re: braconajul cu latul, modalitati de combatere

Mesajde dany3lus pe 06 Mar 2013, 19:04

Ce ziceti de un asa tratament pt braconieri?
http://www.youtube.com/watch?v=LdGGB68tlpk
dany3lus
Membru activ
 
Mesaje: 86
Membru din: 13 Iul 2011, 08:53

Re: braconajul cu latul, modalitati de combatere

Mesajde eti79ety pe 10 Mar 2013, 10:48

Da, dar ceva mai insistent!
Decat prieten mincinos, mai bine dusman!
Trateaza oamenii, asa cum vrei sa te trateze ei pe tine!
eti79ety
Membru activ
 
Mesaje: 101
Membru din: 12 Oct 2010, 18:26
Locaţie: Olt

Re: braconajul cu latul, modalitati de combatere

Mesajde soimu` pe 30 Mar 2014, 16:04

a fost rezolvata problema
au fost gasite laturile in padure, au fost instalate camere care le supravegheau
dealungul timpului au fost vazute mereu persoane (aceleasi ) care "aveau drum" pe langa ele, iar cand au intervenit si le-au aranjat ... pozele impreuna cu planerea penala aferenta au fost inaintate la IJP
In 3 (trei ) zile au fost identificati si inceputa urmarirea penala.
Au si recunoscut faptele precum si ca au prins un mistret.
Cinste politistilor care au actionat prompt si profesionist in baza informatiilor (pozelor) primite.
Nu poti sa astepti sa faca ei tot, dar nici nu poti sa iti faci tu dreptate.
Cu putin interes si colaborare, a fost rezolvata una din problemele unui fond foarte frumos si ingrijit.
soimu`
Veteran
 
Mesaje: 695
Membru din: 25 Sep 2009, 13:57

Re: braconajul cu latul, modalitati de combatere

Mesajde biriuck pe 30 Mar 2014, 18:23

Pe astia cu laturi puse la "stationar" ii prinzi mai usor ca trec sa-si verifice capcanele.
E foarte greu sa-i depistezi pe cei ce inchid 2-3 trecatori cu 40-50 de laturi apoi fac goana. Ridica laturile si eventuala prada si merg mai departe. :roll:
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2703
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: braconajul cu latul, modalitati de combatere

Mesajde bliviu pe 30 Mar 2014, 20:35

Eu sint de parerea ca atunci cind o sa se sparga vocea ca sint camere in toata padurea au sa se calmeze un pic .O sa mai treaca ceva timp pina atunci dar cred ca sintem pe strada cea buna.Pina atunci unul cite unul toti la racoare ca acolo carnea de vinat se serveste in vis pe un platou de argint. :wink:
Avatar utilizator
bliviu
Veteran
 
Mesaje: 329
Membru din: 17 Mar 2013, 21:44

Re: braconajul cu latul, modalitati de combatere

Mesajde soimu` pe 30 Mar 2014, 21:12

varianta cu laturi si goana imi depasea pana acum imaginatia...
oricum, urata si intradevar, foarte greu de prins
si asta cu zvonul ca toata padurea este plina de camere...sunt convins ca are efect mai mare decat 20 paznici in camionete :)
soimu`
Veteran
 
Mesaje: 695
Membru din: 25 Sep 2009, 13:57

Re: braconajul cu latul, modalitati de combatere

Mesajde biriuck pe 30 Mar 2014, 22:18

Camerele de supraveghere sunt supraevaluate in ceea ce priveste braconajul. Na, e si asta o afacere... O simpla cagula le face complet ineficiente, tot ce ar avea nevoie braconierul ar fi doar sa isi asigure un alibi pentru ora respectiva (un complice care sa zica ca a stat cu el in beci la un vin si gata) :roll:

Tot flagrantul ramane tatal lor!
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2703
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: braconajul cu latul, modalitati de combatere

Mesajde blackcrotal pe 31 Mar 2014, 05:13

biriuck scrie:Camerele de supraveghere sunt supraevaluate in ceea ce priveste braconajul. Na, e si asta o afacere... O simpla cagula le face complet ineficiente, tot ce ar avea nevoie braconierul ar fi doar sa isi asigure un alibi pentru ora respectiva (un complice care sa zica ca a stat cu el in beci la un vin si gata) :roll:

Tot flagrantul ramane tatal lor!


Salut,
Ai dreptate @biriuck si-mi permit o mica completare. Flagrantul si o sfanta de bataie. Dar nu orice fel de bataie ci una din aia data cu simtz de raspundere sa nu-l omori dar nici sa nu mai miste o saptamana. Si se intelege , cu o cagula care sa-l faca sa nu te poata identifica.
respect
Razvan
blackcrotal
Veteran
 
Mesaje: 740
Membru din: 30 Dec 2013, 07:55
Locaţie: Bucuresti

Re: braconajul cu latul, modalitati de combatere

Mesajde acsph pe 31 Mar 2014, 11:10

OVI762 scrie:De asemenea,nu va folositi numele adevarate sub nici o forma in timpul administrarii bataii-folositi grade de politie caci au si un puternic impact psihologic-''da-i,comisare'',''rupe-l inspectore''se pare ca au un efect paralizant asupra braconierilor care se pare ca se gandesc de 2 ori inainte sa loveasca un militian,timp suficient sa-i pui jos si sa inceapa petrecerea.


:lol: Foarte tare!Si ca sa-l zapacesti : " arde-l cu pulanul,Dle Loctiitor al sefului Inspectoratului Judetean al Politiei "

Lasand gluma la locul ei,adica in capul mesei,din cercetari efectuate prin mijloace specifice muncii noastre :wink: ,am retinut ca daca paznicul de vanatoare nu vrea sa braconezi,nu prea braconezi...
Muget,deci exist !
acsph
Veteran
 
Mesaje: 689
Membru din: 21 Sep 2012, 10:03
Locaţie: Ploiesti

Următorul

Înapoi la Vanatoare discutii generale

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 63 vizitatori

cron
Publicitate