Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 16 Iun 2024, 14:01

Federatia Cinegetica Independenta din Romania

Forum dedicat discutiilor de interes general , cu specific vanatoresc , deschis tuturor iubitorilor si practicantilor acestei nobile arte . Va stam la dispozitie 24/24 ore !

Moderatori: adrian_ppp, biriuck, Sly_Fox, CCM, von BRAUN, Mircea-B

Re: Federatia Cinegetica Independenta din Romania

Mesajde Sly_Fox pe 23 Noi 2015, 14:04

Cu asemenea oameni ce folosesc asemenea metode tampite ce credibilitate sa mai aiba?
De mascarici este lumea plina,cine naiba sa mai vrea altii,pe deasupra si de prost gust.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5690
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Federatia Cinegetica Independenta din Romania

Mesajde biriuck pe 23 Noi 2015, 14:48

@Alin Caricaturile acestea de prost gust ma lasa de mult timp indiferent desi am fost si eu tinta lor. Nu m-au atacat atat de intens (inca :lol: ) ca pe tine dar te inteleg intr-o mare masura... Pe mine inca ma amuza faptul ca autorii si promotorii lor, in ciuda pretinselor studii de psihologie si a vastei experiente in administrarea problemelor de moravuri (!), nu si-au dat inca seama ca se ridiculizeaza singurei cu aceste actiuni :wink: (vorba unuia: "Trebuie sa te duca nitel capul ca sa-ti dai seama ca esti prost")
In unele caricaturi chair fac un mare serviciu de imagine lui Selaru, poporul roman (la nivel de masa) percepand virilitatea la varste inaintate ca pe ceva foarte bun :lol: :lol:

Inteleg faptul ca tu le tot postezi "lucrarile artistice" doar pentru ca multi forumisti nu au cont de feisbuc si nu au habar de context. Poate ca ar fi un moment bun sa-i lasi in plata lor si sa nu le mai faci publicitate gratis, cred ca forumistii s-au cam prins de metodele lor si fiecare din ei este capabil sa isi faca o idee despre subiect.

Eu nu m-am amestecat deloc in discutiile legate de aceasta federatie, mi-am manifestat lipsa mea de incredere si ceea ce o determina la inceput, dar acum le astept [cu interes] faptele concrete. :)
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2703
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Federatia Cinegetica Independenta din Romania

Mesajde Jack.Sparrow pe 23 Noi 2015, 14:58

Mihai Eminovici scrie:...................
Trăind în cercul vostru strâmt
Norocul vă petrece,
Ci eu în lumea mea mă simt
Nemuritor şi rece. :violin:


Instrument de propaganda ordinar! Pentru cativa urecheati ordinari amarati a ajuns sa prostitueze ditamai comisarul, macar de Alin se aude ca ar fi primit nu stiu ce tapi si cerbi (banuiesc ca are chitante pentru ei), situatia precara a militiei forteaza insa lucratorii sa recurga la gesturi extreme ca sa isi schimbe carpeta cu Rapirea din Serai din sufragerie cu o copie de Rembrandt :lol: :lol:

Probabil afacerile cu italienii ce vin sa dreseze caini in Romania si sa deranjeze aiurea vanatul nu mai merg asa bine.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Avatar utilizator
Jack.Sparrow
Membru important
 
Mesaje: 135
Membru din: 03 Iun 2015, 22:51
Locaţie: Focsani/Bucuresti

Re: Federatia Cinegetica Independenta din Romania

Mesajde adigeo pe 23 Noi 2015, 16:18

Pe pagina Federatiei nu apare nicio caricatura , pe grup ,,,,voi sa fiti sanatosi , ca doar ati stat la aceeasi masa .
adigeo
Veteran
 
Mesaje: 349
Membru din: 14 Noi 2008, 13:55

Re: Federatia Cinegetica Independenta din Romania

Mesajde Alin3006 pe 23 Noi 2015, 18:01

@jack sparrow vezi ca aici nu suntem pe Facebook. Ce faci tu sunt pure speculatii, cu nimic mai bune decat ce fac ei. O sa te rog sa nu mai faci speculatii si acuzatii nefondate, ca nu vreau sa ne transformam si noi in Planeta Maimutelor. Sper ca am fost suficient de clar!
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Federatia Cinegetica Independenta din Romania

Mesajde Alin3006 pe 23 Noi 2015, 18:08

adigeo scrie:Pe pagina Federatiei nu apare nicio caricatura , pe grup ,,,,voi sa fiti sanatosi , ca doar ati stat la aceeasi masa .


Normal ca nu apar pe pagina federatiei. Insa nu e un secret nici ca grupul ala e pactic al federatiei (sau invers) nici ca in spatele conturilor gen Von Scnitzel si Vom Ritzi Pitzi sunt aceiasi oameni cu cei care au fondat federatia.

Nu inteleg insa ce ai vrut sa spui cu ¨ati stat la acceasi masa¨. Vrei te rog sa detaliezi la ce te referi?
Eu NU am stat la aceeasi masa cu nimeni dintre cei care posteaza minunile alea pe grupul respectiv.
Nici fizic nici la figurat! Si in general nu am stat la mese la care nu ar fi trebuit sa ma aflu. In general imi vad de treaba mea, asa ca nu inteleg unde bati. Ai facut o afirmatie, explica te rog la ce te-ai referit, sa inteleaga si aia mai grei de cap!
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Federatia Cinegetica Independenta din Romania

Mesajde adigeo pe 24 Noi 2015, 10:34

OK , pentru lamurire , v-am vazut in aceleasi poze , pe la intalniri la Amis , am presupus ca ati stat la aceeasi masa , ati fost impreuna in aceeasi locatie fara sa va scoateti ochii ! Aici am batut , de te-ai suparat , imi cer scuze . Acum o mica problema : toti , ma rog marea majoritate , sunteti contra Federatiei si pro AGVPS , aici o sa-mi spui ca sunteti pro vanatori nu AGVPS , vanatori "liberi " nu pot exista , pentru ca s-a ocupat , cine oare ? , de acest aspect . Este dreptul fiecaruia sa aiba simpatii sau antipatii fata de x,y, z, w si asociatiile pe care le reprezinta . Vad ca majoritatea intrebati "sa vedem noi ce o sa faca Federatia bun pentru vanatori ?" , Federatie care are 3-4 LUNI de la infiintare ! Pai de ce nu va intrebati oameni buni acelasi lucru si despre AGVPS , de 25 DE ani ?! Stiu ca "bun " difera din ce parte vezi toata treaba si bun pentru unii poate insemna rau pentru altii. EU nu cred ca veti putea "reforma " AGVPS atat timp cat nu se schimba TOTI , nu caracterele , ci persoanele , in carne si oase . Asta am avut de zis .
adigeo
Veteran
 
Mesaje: 349
Membru din: 14 Noi 2008, 13:55

Re: Federatia Cinegetica Independenta din Romania

Mesajde tonif pe 24 Noi 2015, 11:04

@ alin si poza in tomberon :D

sugereaza acelui grup sau federatiei, sau whatever, ca au nevoie de un pic de stil :)

si se pot inspira de aici https://www.youtube.com/watch?v=uRNuBNL-f8Q
, in caz ca nu au resurse proprii :D
tonif
Veteran
 
Mesaje: 446
Membru din: 22 Dec 2009, 09:49

Re: Federatia Cinegetica Independenta din Romania

Mesajde Alin3006 pe 24 Noi 2015, 13:17

adigeo scrie:OK , pentru lamurire , v-am vazut in aceleasi poze , pe la intalniri la Amis , am presupus ca ati stat la aceeasi masa , ati fost impreuna in aceeasi locatie fara sa va scoateti ochii ! Aici am batut , de te-ai suparat , imi cer scuze . Acum o mica problema : toti , ma rog marea majoritate , sunteti contra Federatiei si pro AGVPS , aici o sa-mi spui ca sunteti pro vanatori nu AGVPS , vanatori "liberi " nu pot exista , pentru ca s-a ocupat , cine oare ? , de acest aspect . Este dreptul fiecaruia sa aiba simpatii sau antipatii fata de x,y, z, w si asociatiile pe care le reprezinta . Vad ca majoritatea intrebati "sa vedem noi ce o sa faca Federatia bun pentru vanatori ?" , Federatie care are 3-4 LUNI de la infiintare ! Pai de ce nu va intrebati oameni buni acelasi lucru si despre AGVPS , de 25 DE ani ?! Stiu ca "bun " difera din ce parte vezi toata treaba si bun pentru unii poate insemna rau pentru altii. EU nu cred ca veti putea "reforma " AGVPS atat timp cat nu se schimba TOTI , nu caracterele , ci persoanele , in carne si oase . Asta am avut de zis .


Nu m-am suparat, dar nu intelegeam la ce te referi. La Amis m-ai fi putut vedea in aceleasi poze cu @John2004 sau @Aghiuta, care din cate stiu nu au legatura cu caricaturile in cauza. Faptul ca pe acest topic avem pareri diferite nu exclude faptul ca as sta si alta data cu placere cu ei la aceeasi masa.
Daca te referi la autorii caricaturilor, ei bine, nu am stat cu ei la aceeasi masa, iar daca as fi stat era cu atat mai urat ce au facut.

Legat de pro sau contra AGVPS sau Federatie: nu stiu de unde ai scos ca suntem pro AGVPS. De fapt nu inteleg de ce generalizezi. EU unul am spus-o si o repet: NU sunt adeptul partidelor unice si in consecinta am fost totdeauna de parere ca trebuie sa apara o alternativa la AGVPS.

Ce a facut AGVPS timp de 25 ani stim cu totii, nu mai e cazul sa insistam. Trebuie insa sa ai o minte foarte ingusta ca sa nu admiti ca exista oameni pentru care sistemul ala e ok, numai pentru ca tu ai o alta parere. Nu crezi?
Hai sa-ti spun ceva legat de notiunea de ¨vanator liber¨. Vad ca si tu ai ¨muscat¨ povestea aia ca din cauza lui AGVPS si a lui Selaru suntem fortati de legea 407 sa fim membri undeva. Si e drept ca de acolo a venit propunerea, atentie! Dar eu te intreb pe tine: unde puii mei au fost privatii? De ce nu au venit asociatiile neafiliate sa faca scandal si sa spuna ca nu vor asta? De ce la petitia lui Vrabie ne-am agitat doar cativa, cam tot cei care discutam si pe topicul asta, iar pe restul i-a durut, pe romaneste drept in cur???

Pai iti spun eu de ce: la privati le-a convenit de minune situatia. Selaru isi ia injuraturile, dar NOI TOTI incasam cotizatii de la fraierii aia, ca undeva tot trebuie sa se duca. Si probabil daca platim niste maimute sa faca circ, multi fraieri o sa creada ca de toata povestea e de vina exclusiv Selaru, noi privatii suntem nevinovati ca niste fete mari, fraierii se vor supara pe AGVPS si vor veni, ghici unde? La noi, la privati! Ce convenabil, nu-i asa?

Mai e un motiv: multi vanatori romani sunt ok cu situatia actuala. S-au obisnuit sa imparta doi insi un iepure, sa o faca pe gonacii pentru straini, sa se caciuleasca cu basca in mana la dom`director care o face pe mielutul pe Facebook dupa ce a ciordit vreo 5 miliarde de lei vechi din banii asociatiei si si-a decontat pasta de dinti si prezervativele din banii fraierilor si tot asa.
Mai sunt si altii care urasc situatia asta, dar nu au o alternativa! Pentru ca, vorba lui @jack Sparrow, privatii cu staif nu-i vor primi cu cizmele de cauciuc la piscina, desi acum pozeaza in eliberatori pe cai albi.

Astia ce sa faca? Ii facem gonaci? Le luam pustile? Ca de vanat cu 10.000 euro pe an, cat se vehicula o suma ¨decenta¨ in unele medii, NU poate fi vorba in cazul lor. Asa ca impart si ei un iepure, fac o goana si au senzatia macar ca sunt vanatori. MULTI dintre ei, sunt mai vanatori decat fitosii cu cizme Le Chameau care sunt primiti cu covor rosu la piscina, ca varsa 1500-2000 de euro la o goana de mistret.

Parerea mea este ca cele doua categorii, aia cu cizme de 20 ron si aia cu cizme de 2000 ron trebuie sa invete sa coexiste cumva.

La fel cum Federatia, AGVPS si ce naiba or mai aparea dupa, vor trebui sa invete ca nu pot lua nici membrii cu japca, nici nu ii pot obliga, nici nu e ok sa-i minta ca sa vina la ei, ci ca singurulsistem viabil este o piata libera si onesta a cererii si ofertei, in care sa existe variante pentru toate buzunarele.

Dar asta nu se poate obtine DECAT daca vor coopera si vor ajunge la un armistiu. Au OBLIGATIA morala, cei care si-au asumat acest rol, sa se tolereze reciproc pentru ceva constructiv. Daca nu fac asta, nu merita banii nostri, nici uni nici altii.

Acest forum a fost initiatorul unei medieri la ¨negocierea ¨pentru proiectul de regulament. Si imi pare rau ca mi-am pierdut timpul sa fac asta. A iesit un rahat.

Parerea mea este ca la AGVPS nu se pot schimba radical lucruriel 1000 de ani de acum incolo. Insa exista multi oameni pentru care acea structura este inca reprezentativa.

Are pare dreptul Federatia sa isi bata joc de parerea lor, doar pentru ca ei vin cu o noua abordare?
Stim ce nu a facut ok AGVPS in 25 de ani. Asta este parerea NOASTRA. Sau a ta, @adigeo. Iti da asta dreptul sa spui ca ce fac ei nu e ok pentru nimeni? Esti tu detinatorul adevarului absolut? Esti sigur ca daca AGVPS dispare o sa fie mai bine pentru TOATA lumea???

NU vorbim de ce NU a avut timp Federatia sa faca in cele 3-4 luni. EU sunt nemultumit de ce a facut DEJA!
Adica: minciuni, manipulare, atac la persoana. Cum as putea sa ma simt reprezenat de ei?
Tu te regasesti in abordarea asta? Crezi ca e ok sa minti sau sa te aliezi cu niste mincinosi, numai pentru audienta pe care ti-o pot oferi? Oare asocierea cu un mincinos nu te face si pe tine le fel de mincinos?
Am uitat cu totii vorba aia ¨spune-mi cu cine te insotesti ca sa-ti spun cine esti?¨

Cum ar fi acum sa spun eu aici ca tie @adigeo, ti-a dat Vrabie o autorizatie la mistret sa scrii pe forum de bine de Federatie? Si apoi sa te banez ca sa nu poti nega golania aia, pe tine si toti cei care intervin in favoarea ta intr-un fel?? Ce fel de om sa fi daca as face asta? E o intrebare simpla, imi raspunzi te rog la ea?

Am spus si repet un lucru, ca vad ca sunt tot felul de scenarite despre gramezile de bani pe care eu le-am platit pentru forum si o droaie de minciuni lansate de oameni care sustin federatia, cum ca Selaru mi-ar fi dat autorizatii, bani si tot felul de rahaturi: cine poate DOVEDI asa ceva, devine in secunda doi proprietarul acestui forum!

Momentan ,din punctul meu de vedere, federatia nu este din pacate decat o curva, cum bine a descris-o @aghiuta. Si e foarte dezamagitor, pentru ca sincer imi doream din inima o laternativa care sa echilibreze situatia actuala. Dar pur si simplu nu pot sa cred ca o federatie care a inceput asa, cu minciuni si dezinformare, poate sa faca vreodata ceva bun.

Problema cea mare este ca suntem mai rau decat inainte: acum avem doua structuri, insa unii dintre noi nu ne regasim ok in nici una! Adica din rau in mai rau.
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Federatia Cinegetica Independenta din Romania

Mesajde adigeo pe 24 Noi 2015, 13:51

La obiect : din doua curve o prefer p-a mai tanara ! De muscat , am muscat-o bine , tarfa batrana a propus , ea a fost radacina raului si cred ca are si cel mai mult de castigat . Mistret pot primi doar impaiat sau in carcasa , ca-s neafiliat . Minte ingusta ,,,,, nu stiu ce sa zic , eu am scris deja ca binele il vezi diferit . Eu mi-as dori sa existe 5 federatii , pentru asociatii si 10 cluburi de vanatoare , pentru neafiliati [ cand vom fi in legalitate] sa ai de unde alege .
adigeo
Veteran
 
Mesaje: 349
Membru din: 14 Noi 2008, 13:55

Re: Federatia Cinegetica Independenta din Romania

Mesajde Alin3006 pe 24 Noi 2015, 14:16

Päi cam asta am zis si eu. Si legat de mintea ingusta, nu ma refeream la tine. :roll: Insa da, cel care nu admite ca poate exista si o parere diferita de a lui, are o minte ingusta!

Eu din doua curve nu prefer nici una!! M-am saturat de curve!
Si de pesti si de tot felul de specherasi care ne dau praf in ochi ca sa-si faca combinatiile personale.
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Federatia Cinegetica Independenta din Romania

Mesajde Sly_Fox pe 24 Noi 2015, 17:36

Alin3006 scrie:Mai e un motiv: multi vanatori romani sunt ok cu situatia actuala. S-au obisnuit sa imparta doi insi un iepure, sa o faca pe gonacii pentru straini, sa se caciuleasca cu basca in mana la dom`director care o face pe mielutul pe Facebook dupa ce a ciordit vreo 5 miliarde de lei vechi din banii asociatiei si si-a decontat pasta de dinti si prezervativele din banii fraierilor si tot asa.

Aici as avea totusi o remarca de facut.
La Ialomita nu cred ca doi vanatori sa fi impartit un iepure. Cand nu se fac iepurii,vanatorii care au vanat isi iau urechiatii,ceilalti se multumesc cu iesirea,aerul curat si spera la mai mult noroc data viitoare.
Vanatorii ialomiteni nu fac goane pentru straini,sa fie clar,goane pentru straini fac gonacii impreuna cu paznicii de vanatoare.
La Ialomita nu se caciuleste nimeni la dom' director. O fi asa prin alte parti,la noi nu a fost aceasta situatie,nu este si nici nu cred ca va fi. Din cate ii cunosc eu pe vanatorii de la noi,cand nu mai au incotro,isi pun armele in cui decat sa se caciuleasca la unul si la altul.
Inca de pe vremea lui Trandafir vanatorii au putut vana in conditii bune la aceasta asociatie,fara sa existe milogeli sau alte prostii de acest gen.
Autorizatii s-au dat dintotdeauna si pe timpul lui Trandafir si pe timpul lui Dumitrescu,se dau si acum in epoca Constantin. Si se dau pentru orice specie de interes cinegetic pentru care exista cote,in functie de fondurile si capacitatile lor.
Problema pe timpul lui Dumitrescu nu era ca nu se dadeau autorizatii,sau ca se milogeau vanatorii la el,nici pe departe asa ceva,problema a constituit-o naravul de a baga mana prin borcanul cu miere.
Ce discutii s-au mai iscat pe vanatoare au fost goanele la mistret. Cel putin Dumitrescu cam incepuse sa monopolizeze goanele la mistret,organizand chipurile goane in numele asociatiei pentru intregirea veniturilor. In fapt vana el cu neamurile lui si cu invitatii lui. Si cum acest lucru nu a fost vazut bine nu prea a durat mult.
Cam pe aici a fost oarecum o problema legata de accesul la vanat,dar nu una majora,oricum amatori de mistret la aceasta asociatie nu sunt foarte multi,majoritatea membrilor fiind pasarari si iepurari.
Am facut aceasta remarca pentru ca s-a amintit de prezervative si pasta de dinti din banii fraierilor (care apropo nu sunt chiar asa de fraieri,dovada ca prezervativul s-a dovedit cam mare pentru putinta fostului director).
In incheiere nu pot sa nu amintesc ca si AGVPS-ul a avut meritul lui in normalizarea situatiei,implicandu-se in solutionarea acestei povesti,dand dreptate vanatorilor. Asta ca sa nu mai spuna lumea ca AGVPS nu se implica si nu contribuie la rezolvarea problemelor aparute in cadrul asociatiilor afiliate.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5690
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Federatia Cinegetica Independenta din Romania

Mesajde Alin3006 pe 24 Noi 2015, 19:58

Foxule, poate a parut ca fac referire directa la Ialomita, dar nu am avut intentia asta. Eu pe acel Dumitrescu nu-l cunosc, am auzit doar zvonuri. Ma refeream la Dom Director ca personaj general, ca n-o fi singuraul care a bagat boticul la miere.
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Federatia Cinegetica Independenta din Romania

Mesajde Sly_Fox pe 24 Noi 2015, 20:40

Nicio problema.
Am facut doar o mica observatie,astfel incat sa nu se creada ca la Ialomita ar exista asemenea practici si ca vanatorii acestei asociatii se injosesc in vreun fel.
Vanatorii isi cunosc drepturile si obligatiile,stiu sa isi ceara aceste drepturi,stiu sa isi indeplineasca obligatiile statutare.
Scuze daca am deturnat un pic cursul topicului,dar uneori este bine sa se lamureasca anumite chestiuni prezente in discutii,pentru a nu se intelege gresit anumite aspecte.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5690
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Federatia Cinegetica Independenta din Romania

Mesajde Alin3006 pe 24 Noi 2015, 22:09

Asa este, e bine ca am lamurit lucrurile, departe de mine gandul ca s-ar petrece la Ialomita asa ceva. Nu imi place sa imi dau cu parerea aiurea.
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Federatia Cinegetica Independenta din Romania

Mesajde tomi pe 25 Noi 2015, 09:40

tomi
Veteran
 
Mesaje: 866
Membru din: 23 Feb 2009, 21:47

Re: Federatia Cinegetica Independenta din Romania

Mesajde tomi pe 25 Noi 2015, 09:42

Cine doreste poate sa dea share sau sa trimita textul la europarlamentari cu mentiunea ca este de acord cu aceasta luare de pozitie.
tomi
Veteran
 
Mesaje: 866
Membru din: 23 Feb 2009, 21:47

Re: Federatia Cinegetica Independenta din Romania

Mesajde aghiuta pe 25 Noi 2015, 09:54

Sunt curios cand va "iesi la rampa" si AGVPS cu astfel de comunicate.
Nu de alta dar in problema reprezentativitatii vanatorilor romani m-am lamurit.Ii doare in dosul garii.
Zilele trecute am discutat cu un oficial de la Naturvårdsverket si l-am intrebat daca cineva din AGVPS Romania a luat legatura cu ei.M-a intrebat ce este AGVPS Romania. :(
M-a lasat fara cuvinte.
Incercati si voi sa dati un mail la Daniel.Bladh@Naturvardsverket.se sau la registrator@naturvardsverket.se sa vedeti ca raspuns primiti.
Avatar utilizator
aghiuta
Veteran
 
Mesaje: 1815
Membru din: 06 Ian 2009, 17:13
Locaţie: Suedia

Re: Federatia Cinegetica Independenta din Romania

Mesajde Alin3006 pe 25 Noi 2015, 10:45

aghiuta scrie:Sunt curios cand va "iesi la rampa" si AGVPS cu astfel de comunicate.
Nu de alta dar in problema reprezentativitatii vanatorilor romani m-am lamurit.Ii doare in dosul garii.


Pai poti sa-i intrebi direct mai nou, ca si-au facut forum: https://www.facebook.com/liviu.mircea.9 ... nref=story

Pare-mi-se ça nu le-a fost suficient ca ¨ m-au cumparat pe mine¨ cum se vehiculeaza in anumite grupuri.
Se pare ca ¨l-au cumparat si pe @teherau¨ si om mai vedea inca pe cine si si-au facut un forum AGVPS.

Pe de o parte ma bucura nespus, pentru ca in acest mod le puteti adresa felicitarile direct, fara sa mai faca acest forum serviciul de gazda. Ca macar daca ma cumparau era una, o faceam pe bani.
Nefiind cazul, incepusem sa ma cam satur.

Acum lasand gluma la o parte, sper ca vor fi extrem de transparentipe acel forum, ca altfel se vor face de ras in timp record. Sper de asemenea ca nu se vor opri aici, ci vor continua acest demers in alte directii mai importante: imaginea vanatorilor, educatia cinegetica, legi in favoarea vanatorilor.
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Federatia Cinegetica Independenta din Romania

Mesajde aghiuta pe 25 Noi 2015, 12:53

Hai ca-mi fac cont si acolo si intreb dar,oare,nu se vor supara pe mine mai ales ca scriu in regulament chestii ca :"Sunteţi de acord să nu scrieţi niciun material abuziv, obscen, vulgar, calomnios".........sau "Sunteţi de acord ca „Forumul AGVPS din Romania” să aibă dreptul de a şterge, modifica, muta sau închide orice subiect în orice moment în care consideră necesar.".
Incepe bine libertatea de exprimare pe forum. :lol:
Avatar utilizator
aghiuta
Veteran
 
Mesaje: 1815
Membru din: 06 Ian 2009, 17:13
Locaţie: Suedia

Re: Federatia Cinegetica Independenta din Romania

Mesajde aghiuta pe 25 Noi 2015, 18:26

Alin3006 scrie:La Amis m-ai fi putut vedea in aceleasi poze cu @John2004 sau @Aghiuta, care din cate stiu nu au legatura cu caricaturile in cauza. Faptul ca pe acest topic avem pareri diferite nu exclude faptul ca as sta si alta data cu placere cu ei la aceeasi masa.

Daca mai dai si niste tricouri inscriptionate cu vanatorul.ro....... :lol:
Am facut furori cu ele pe aici.
Forumul este mai cunoscut acum aici, mai ceva decat AGVPS-ul. :lol: :lol:
Avatar utilizator
aghiuta
Veteran
 
Mesaje: 1815
Membru din: 06 Ian 2009, 17:13
Locaţie: Suedia

Re: Federatia Cinegetica Independenta din Romania

Mesajde Alin3006 pe 25 Noi 2015, 18:30

aghiuta scrie:
Alin3006 scrie:La Amis m-ai fi putut vedea in aceleasi poze cu @John2004 sau @Aghiuta, care din cate stiu nu au legatura cu caricaturile in cauza. Faptul ca pe acest topic avem pareri diferite nu exclude faptul ca as sta si alta data cu placere cu ei la aceeasi masa.

Daca mai dai si niste tricouri inscriptionate cu vanatorul.ro....... :lol:
Am facut furori cu ele pe aici.
Forumul este mai cunoscut acum aici, mai ceva decat AGVPS-ul. :lol: :lol:


Ce nu face forumul pentru imaginea externa! :lol: :lol: :lol: Rezolvam si cu niste tricouri.
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Federatia Cinegetica Independenta din Romania

Mesajde Alin3006 pe 25 Noi 2015, 18:33

aghiuta scrie:Hai ca-mi fac cont si acolo si intreb dar,oare,nu se vor supara pe mine mai ales ca scriu in regulament chestii ca :"Sunteţi de acord să nu scrieţi niciun material abuziv, obscen, vulgar, calomnios".........sau "Sunteţi de acord ca „Forumul AGVPS din Romania” să aibă dreptul de a şterge, modifica, muta sau închide orice subiect în orice moment în care consideră necesar.".
Incepe bine libertatea de exprimare pe forum. :lol:


Tind sa cred ca au vrut sa previna …cum sa spun…anumite situatii. :mrgreen: Vezi tu, nu toti romanii inteleg cum trebuie libertatea de exprimare si au senzatia ca pot renunta la decenta in numele ei. Om trai si om vedea ce se intampla.
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Federatia Cinegetica Independenta din Romania

Mesajde laurul pe 25 Noi 2015, 18:52

Alin3006 scrie:
aghiuta scrie:Sunt curios cand va "iesi la rampa" si AGVPS cu astfel de comunicate.
Nu de alta dar in problema reprezentativitatii vanatorilor romani m-am lamurit.Ii doare in dosul garii.


Pai poti sa-i intrebi direct mai nou, ca si-au facut forum: https://www.facebook.com/liviu.mircea.9 ... nref=story

Pare-mi-se ça nu le-a fost suficient ca ¨ m-au cumparat pe mine¨ cum se vehiculeaza in anumite grupuri.
Se pare ca ¨l-au cumparat si pe @teherau¨ si om mai vedea inca pe cine si si-au facut un forum AGVPS.

[/b]

Pai cum vine asta domle, nu aveau forumul asta aservit?!?! 8-} ca din mesaje si caricaturi cam asta se intelegea!
La ce mama dracu sa-ti faci forum cand ai deja unul?! E noaptea mintii si somnul ratiunii...

Sper ca macar acum , in ceasul al doisprezecelea, sa-si dea seama pana si ultimul talentat photosopar ofticos :-ss :(|) ca forumul asta este al vanatorilor, nu al altcuiva! :ympeace:

Capisci ?! :ymbringiton:
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3087
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Federatia Cinegetica Independenta din Romania

Mesajde Sly_Fox pe 25 Noi 2015, 19:23

aghiuta scrie:Daca mai dai si niste tricouri inscriptionate cu vanatorul.ro....... :lol:
Am facut furori cu ele pe aici.

Pai daca aia sunt invatati cu jachete din par de ren,captusite cu blana de urs polar,normal ca tricourile fac furori.
Arata-le niste papuci din aia de plaja,plastic made in China,sa vezi atunci uimire pe capul lor. :lol:
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5690
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Federatia Cinegetica Independenta din Romania

Mesajde ferenczi444 pe 06 Aug 2016, 10:59

Stimati Colegi
Va rog sa -mi permiteti sa -mi exprim parerea despre aceasta tema. In primul rind ideea. Ideea ar fi ca sa se infinteze o institutie sau cum s-ar numi, care ar reprezenta si ar apara drepturile paznicilor si al vinatorilor din tara precum ar reprezenta juridic ideile ,vointele vinatorilor ,in fata forurilor superioare si ar ajuta la aducerea unor decizi cu privire la vinatoarea etica si la economia si gospodarirea cu vinatul. Am folosit limbajul meu simplu la definitie. Ca material a fost folosit Camera Vinatorilor dintr-o tara vecina unde sistemul functioneaza foarte bine si toti vinatori au posibilitate sa vineze cu eliberarea unui simplu Bilet de Vinatoare Statal. Camera descria si obligatiile si drepturile vinatorilor cu celelalte sarcini inportante. Descria si planul de lucru ,si modalitatile de vinatoare tot. In statut se specifica ca , Camera nu are dreptul sa detina imobile . Nici terenuri si nici cladiri , bani ce vin din cotizati sau donati sa fie folositi pentru acordarea unor gestionari care nu au fonduri pentru inbunatatirea conditilor de trai al populatilor . Se vor da alocati paznicilor si se vor oferi premi pentru buna gospodarire a fondurilor. Se intretin relatii de colaborare cu tarile invecinate si se fac schimburi de experienta si management. Toate functiile ocupate de camera sint simbolice si nu se recompenseaza material. Singura functie in care se angajeaza un profesionist este secretarul pe judeti care are salar platit de Camera. Restul, compozitia Camerei, Consiliul de directori ,votarile , Adunarile Generale , etc sint inportante dar nu decisive. Si inca un lucru foarte inportant Planul de Lucru fara de care nu poti sa ai incredere. Vinatori vor sa vada in acte . Aceste au fost criterile ce am cerut sa se faca. Am specificat daca nu dai mai mult ca AGVPS ,de ce sa faci o Federatie ? Nu adversari de moarte al AGVPS-ului trebe sa fie Federatia ci o concurenta unde vinatori sa vada in siguranta viitorul vinatori in Romania. Am aratat doar citeva aspecte , materialul este mult mai complex. Din pacate cele mai inportante observati ale mele nu s-au respectat ,iar acum stau pasiv fara sa auzim ceva de ei. O zi buna.
ferenczi444
Membru important
 
Mesaje: 210
Membru din: 20 Oct 2010, 12:16

Anterior

Înapoi la Vanatoare discutii generale

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 51 vizitatori

Publicitate