Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 16 Iun 2024, 13:21

VANATOAREA IN TARC-pareri pro si contra

Forum dedicat discutiilor de interes general , cu specific vanatoresc , deschis tuturor iubitorilor si practicantilor acestei nobile arte . Va stam la dispozitie 24/24 ore !

Moderatori: adrian_ppp, biriuck, Sly_Fox, CCM, von BRAUN, Mircea-B

Re: VANATOAREA IN TARC-pareri pro si contra

Mesajde Mihutz23 pe 07 Sep 2009, 22:20

tavi scrie:AR FI SUPERB DACA IN ROMANIA AR FI PERMISA VANATOAREA CU ARCUL!!!!!!!!!!!!
CE S-AR MAI CUMPARA ARCURILE ATUNCI :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :lol:


Salut,

Sincer nu stiu ce sa spun....am "incercat" o vanatoare in Spania in tarc, cu arcul, si nu am reusit.....vanatul (in general cerb) il puteai vedea in toate partile....dar in Spania, datorita solului stancos si vegetatiei uscate, este imposibil sa ajungi aproape de vanat....intre timp, cel care avea in gestiune fondul (in circa 1 ora si jumatate) a impuscat 7 femele cu un Mauser Stuzen....din cate am inteles de la el avea excedent de femele....cateodata inclin sa ii dau perfecta dreptate lui Ghinda....umblii cateodata de "te ia gaia" dupa vanat si nu il gasesti, insa eu nu asi fii de acord cu goana in tarc...atunci chiar nu mai este sportiv...insa la dibuit cu arma si arcul si la fel la panda, da....sunt de acord.
'Who Dares, Wins"

SAS motto
Mihutz23
Membru important
 
Mesaje: 144
Membru din: 09 Sep 2005, 09:33
Locaţie: Luxembourg

Re: VANATOAREA IN TARC-pareri pro si contra

Mesajde RaZvAnNn pe 08 Sep 2009, 00:21

Ceva artificial, fara farmec. De la vanatoarea in tarc pana la tir sau la vanatoarea virtuala pe PC nu mai e mult. Rusine celor care o practica, precum si celor care organizeaza astfel de vanatoare, deoarece animalele trebuie sa stea in mediul lor si sa nu fie ingrozite de gloante zi de zi.
http://razvan21ro.sunphoto.ro
Mai am 2 ani... tineti-va bine...
RaZvAnNn
Membru activ
 
Mesaje: 60
Membru din: 14 Aug 2009, 13:44
Locaţie: Valenii de Munte PH

Re: VANATOAREA IN TARC-pareri pro si contra

Mesajde Blue Ranger pe 08 Sep 2009, 11:01

Ghinda scrie:Nu te mai lua dupa presa. Doar daca spun ca s-au documentat in prealabil, cu trimiteri clare, la asociatii, rnp sau altii din tari straine. Ca sa poti verifica ce mananca de zor.


Ghinda, s-ar putea ca tu sa ai dreptate sau cei ce au scris articolul; pe mine personal prea putin ma intereseaza cum vaneaza cei din vest, pe mine ma intereseaza ce se intampla in Romanica.
Nu-mi pare etic din punct de vedere vanatoresc sa impusc un animal aflat in captivitate, exceptand cazurile de animale turbate sau aflate in agonie.
Cred ca ar trebui sa vorbim de calitatea vanatorii si nu de cantitatea vanatului doborat.
Incearca nu sa fii un succes, ci sa fii o valoare.
Albert Einstein
Avatar utilizator
Blue Ranger
Membru important
 
Mesaje: 214
Membru din: 01 Mar 2007, 13:59
Locaţie: undeva in Romanica...; inca !!!

Re: VANATOAREA IN TARC-pareri pro si contra

Mesajde jon2004 pe 08 Sep 2009, 14:15

RaZvAnNn scrie:.... Rusine celor care o practica, precum si celor care organizeaza astfel de vanatoare, deoarece animalele trebuie sa stea in mediul lor si sa nu fie ingrozite de gloante zi de zi.


Nu mai dati verdicte , calificative , doar pentru ca ati auzit voi de la nu stiu cine , sau ati citit pe nu stiu unde . Nu stii nici de ce o persoana impusca mistreti in tarc , asa cum nu stii nici de ce , cineva organizeaza astfel de actiuni . Singurul lucru gresit in toata chestia asta , este termenul de vanatoare , in rest este problema celor implicati in acest lucru si nu trebuie sa le fie "rusine" pentru ceea ce fac .
Tu crezi ca animalele , care traiesc in libertate , nu sunt "ingrozite de gloante " , atunci cand sunt haituite de gonasi si caini de vanatoare . Prea ne place sa criticam , ceea ce nu putem noi face . Incepem sa ne transformam in "verzi" !
20
16
12
22LR
222RemMag
6,5x57
6,5x65
8x57
9,3x62
jon2004
Veteran
 
Mesaje: 1743
Membru din: 19 Aug 2004, 12:04
Locaţie: BARLAD,VASLUI

Re: VANATOAREA IN TARC-pareri pro si contra

Mesajde Sly_Fox pe 08 Sep 2009, 20:20

Tinand cont de timpurile in care traim sunt de acord cu vanatoarea in tarc, dar tarcul sa aiba vreo 20 000 de hectare nu 1000 de hectare, iar vanatul sa fie 100% salbatic. Tarcul sa nu fie pus pentru a impiedica animalele sa iasa ci pentru a impiedica braconierii sa intre.
Ideal ar fi ca romanului sa ii vina mintea cea de pe urma si sa invete sa respecte natura si vietuitoarele ei, astfel incat sa nu mai fie nevoie de tarcuri si alte ingradiri.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5690
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: VANATOAREA IN TARC-pareri pro si contra

Mesajde violiv pe 08 Sep 2009, 20:33

Nu numai pe batranul continent "tarcul" este un fel de rau necesar. Si marile tarcuri africane ce imprejmuiesc rezervatiile si in care se vaneaza au avut si au inca un rol esential in paza rezervatiilor de braconaj si "vanatoare" aiurea.

Cred ca intrebarea ar fi sunat si mai bine daca ar fi fost 3 categorii in discutie: liber, in tarc si in cotet.
Multi confunda un asa zis tarc care poate avea suprafete cat un fond de vanatoare de pe la noi (10-15.000 ha) cu suprafetele de dimensiunea unui parc de cartier in care sunt crescute cu forta un numar de animale si care este mai degraba un cotet. In general, in acestea din urma se manifesta scenele grotesti care n-au nimic de-a face cu vanatoarea, in care orice neavenit ce se trezeste c-o arma in mana slobozeste la focuri pana se plictiseste.

Un fond de vanatoare bine pazit, bine ingrijit, bine hranit poate fi asemuit cu un tarc chiar daca n-are niciun gard vizibil. Vanatul va sta acolo in numar chiar mai mare decat ar permite resursele naturale ale zonei.....e asta un tarc sau e supra-populare....o alta chestie ce merita discutata.

Cu ce te incalzeste daca mistretii de pe un fond absolut deschis umbla in urma carutei fiind invatati sa primeasca mancare zilnic asa? N-are niciun gard vizibil, poate avea 7 dealuri si 7 vai ca tot cotet este.

Poate ca puristii viseaza ceva gen padurile din Canada neumblata (si eventual sa fie in spatele casei iar cerbul sa stea la o ora de plimbare pe jos) dar cred ca cei mai cu picioarele pe pamant am dori doar un colt de natura populat cu suficiente animale cat sa le poti vedea des si sa mai si impusti cand si cand si in care amestecul omului in viata animalelor sa insemne "minima interventie".

Europa nu mai este un teritoriu in care animalele sa umble nestingherite ... inafara de "gardurile" naturale au aparut mii de km de sosele, canale, granite de tot felul care limiteaza oarecum miscarea. Distantele intre localitati sunt din ce in ce mai mici, teren "virgin" mai deloc si undeva trebe sa incapem toti. Vanatori sunt din ce in ce mai multi si nu poti stavili fenomenul (cum se incearca la noi cu limita maxima de vanatori raportat la suprafata de teren) si toti vor sa vaneze sau sa impuste ceva. E foarte bine stiut ca ani in urma, fara cine stie ce interventii umane "pozitive" multe din zonele azi sterpe de la noi erau populate bine cu vanat. Ce e rau in a combate factorii negativi care au dus la depopulare? Stiu ca e foarte frumos sa vezi vanatoarea cam cum o descriu povestile de acum 100 ani numa ca ar trebui sa ai si conditiile de atunci si asta insemna de cel putin 10 ori mai putin oameni. Se poate si in Europa - Finlanda este un astfel de loc in care mii si mii de km patrati "pustii" asteapta vanatori - numa ca trebe sa aiba ceva sange sa alerge pe acolo dupa vanat.

In ultimii ani au aparut si la noi "povesti" despre locuri incredibile ca diversitate si numar de animale prezente si cele mai multe sunt "ingradite" prost chiar si pe harti. Linistea si papica tin vanatul acolo. Chiar daca se realizeaza cote de recolta incredibile (de genul 150 tapi si capre/sezon fata de 5 buc. la 500 E autorizatia in toate fondurile AJVPS Constanta, de ex. - ciobanii si cainii lor "sa traiasca" si s-o tina tot asa) nu se vede nicaieri niciun gard dar nici picior de strain sau localnic nu calca la vanatoare fara stiinta "paznicului". E tarc? Oricare din noi ar baga mana-n foc ca nu. In realitate are suprafata si conditiile oricarui astfel de teritoriu ce poarta eticheta infama mai pe la vest de noi. E un refugiu in care animalele s-au strans fugind de conditiile "vitrege" din teritoriile vecine. Dar daca reusesti sa nu mai existe astfel de conditii vitrege si ele se inmultesc peste tot in masura echivalenta? E Ungaria intreaga sau Croatia un mare tarc sau o suma de arii pazite, ingrijite, curatate de daunatori si braconieri, etc. si in care, pana la urma, din povestile mai tuturor care au avut drum pe acolo, nu prea e nicio diferenta intre a vana acolo sau aici, mai putin numarul animalelor pe care le intalnesti si, poate, respectarea mai stricta a regulilor.

Am vazut la TV scene chiar hilare petrecute un pic mai la vest de noi, in care "vanatorul" cu toate atributele vestimentatiei si arma clasica in mana, insotit de "maestrul de vanatoare" facea o plimbarica pe un fond (de altfel mare, frumos ingrijit si fara niciun gard, ba chiar si hranitorile erau disimulate astfel incat sa nu faca nota discordanta cu peisajul) si mai impusca, cand si cand, cate un lopatar, cate un mistret. Cel mai simpatic a fost un mistret care se juca v-ati ascunselea cu cei doi, la distanta nu mai mare de 75 m: vizibil cu chef de joaca se ascundea dupa un copac gros, mai scotea nasul, ii mai provoca un pic, iar se ascundea si tot asa pana cand "vanatorul" cu cizme de piele, pantaloni 3/4, scurta verde uniform, cravata, panas la palarie si arma stutzen sprijinita bine pe bipodul tinut de ajutor a reusit sa-i plaseze un glontisor ca sa-i treaca cheful de joaca. Era evident ca mistretul era obisnuit si chiar bucuros de prezenta umana, ca se juca la fel ca un catelus si c-a murit fara nici macar sa-i treaca prin cap ca omul e periculos. Macar de-ar fi facut o goana, sa-i sperie si sa-i alerge un pic.

Eu cred ca toate aceste aspecte trebuie avute in vedere si trebe analizat cu grija ce si cum se intampla in fiecare situatie inainte de a arunca "eticheta" dispretuitoare TARC unui teritoriu ce o "merita" numai pentru ca are mai mult vanat sau e mai bine ingrijit.

Oricat ati incerca sa ma convingeti ca vanatul e "un bun al intregului popor" si ca trebe sa-l impartim frateste eu nu cred in dreptul oferit de o lege cretina unui strain de loc sa calce pe pamantul meu, sa impuste un mistret ce umbla prin porumbul meu si sa-mi mai dea si cu tifla c-asa-i legea. Sa nu ma intelegeti gresit, nu posed nici macar 10 m patrati de gradina, nicidecum hectare de porumb si eu sunt cel in postura de a umbla brambura pe pamantul altuia dar chiar daca ma avantajeaza nu inseamna ca nu pot gandi asa cum am spus-o. Cum naiba am ramas tocmai la vanatoare cu mentalitatea asta?
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8557
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: VANATOAREA IN TARC-pareri pro si contra

Mesajde paungeorgica pe 08 Sep 2009, 20:47

Nu am participat la nicio vanatoare de genul asta si nu pot sti cu exactitate ce se intampla in acele locuri, dar in modul cum ne prezinta presa nu mi se pare ceva normal si moral.
Merkel KR1; Beretta Perennia lll; Baikal IZH 18
paungeorgica
Veteran
 
Mesaje: 635
Membru din: 04 Aug 2009, 16:51
Locaţie: Focsani

Re: VANATOAREA IN TARC-pareri pro si contra

Mesajde RaZvAnNn pe 09 Sep 2009, 09:18

jon2004 scrie:
RaZvAnNn scrie:.... Rusine celor care o practica, precum si celor care organizeaza astfel de vanatoare, deoarece animalele trebuie sa stea in mediul lor si sa nu fie ingrozite de gloante zi de zi.


Nu mai dati verdicte , calificative , doar pentru ca ati auzit voi de la nu stiu cine , sau ati citit pe nu stiu unde . Nu stii nici de ce o persoana impusca mistreti in tarc , asa cum nu stii nici de ce , cineva organizeaza astfel de actiuni . Singurul lucru gresit in toata chestia asta , este termenul de vanatoare , in rest este problema celor implicati in acest lucru si nu trebuie sa le fie "rusine" pentru ceea ce fac .
Tu crezi ca animalele , care traiesc in libertate , nu sunt "ingrozite de gloante " , atunci cand sunt haituite de gonasi si caini de vanatoare . Prea ne place sa criticam , ceea ce nu putem noi face . Incepem sa ne transformam in "verzi" !


ai dreptate jon... imi pare rau... pana la urma e dreptul lor
http://razvan21ro.sunphoto.ro
Mai am 2 ani... tineti-va bine...
RaZvAnNn
Membru activ
 
Mesaje: 60
Membru din: 14 Aug 2009, 13:44
Locaţie: Valenii de Munte PH

Re: VANATOAREA IN TARC-pareri pro si contra

Mesajde yoghi pe 14 Sep 2009, 19:26

ce diferenta este intre mistretul sau tapul din libertate ce vine in fiecare seara la aproape aceeasi ora sa manance hrana data de paznic
si
mistretul sau cerbul care se impusca in tarc la dibuit pe 500-600ha sau chiar 300(adica o padure cu L2,5km
si l 1.2KM)
cine e mai sportiv?
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3765
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: VANATOAREA IN TARC-pareri pro si contra

Mesajde Ghinda pe 14 Sep 2009, 22:00

Poate ca atio citit povestea mea cu muflonul. Am alergat o zi plina pana sa vad o turma de 140 buc in 100 de hectare. Asa ca sunt adeptul total. Singura certitudine este ca vanatul este acolo. Sa il gasesti si sa dai foc de arma este alta poveste.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7720
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: VANATOAREA IN TARC-pareri pro si contra

Mesajde yoghi pe 19 Oct 2009, 17:53

tarile v-europene nu au tarcuri pt ca nu mai au animale si nici pasari

in romania sunt cam15-17 complexe de vanatoare (comform legii)

mergeti sa vanati in unul di acestea si apoi vedeti daca animalele sunt usor de impuscat
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3765
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: VANATOAREA IN TARC-pareri pro si contra

Mesajde yoghi pe 28 Apr 2012, 23:59

Apropo de etica
am fost acum o luna la un complex in Constanta.
gazde "bucuroase de oaspeti " gratar si discutii. Ajungen in teren "la pinda" si rezultatul ??
In prima seara un mistret din trei pusti, adoua zi un alt mistret in doua pusti. Eu...mai nimic. m-am ales doar cu cateva poze la niste fazani si am auzit mistretii la 20m (cred ) in padure in tufis.doua are am incercat si dibuitul dar m-am intalnit cu cativa tinerei de 50-70kg doar, iar aparatul foto era la baiat in observator.

Gazdele au spus clar : accesul cu masina interzis; Nu se trage noaptea; fara bataie, chiar daca complexul are 500Ha.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3765
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: VANATOAREA IN TARC-pareri pro si contra

Mesajde nanubok pe 10 Mai 2012, 18:18

Sanatate,vanatoare in tatc fac doar oameni cu bani care nu au dus mancare in teren nu au stat sa auda un boncanit o bataie de mistret la imperechere,ei considera ca daca investesc un milion de euro pot sa omoare 100 de mistret 100 de capre.Am vazut o vanatoare in tarc in care mistreti ajungeau la gard si ''vanatori'' trageau cate 4/5 focuri in mistret si el se chinuia sa moara mi sa facut mila.Eu consider ca ar trebui interzisa vanatoarea de felul acesta si daca se fac tarcuri sa se faca doar pt cercetare .RESPECT
nanubok
Membru activ
 
Mesaje: 60
Membru din: 30 Noi 2011, 22:03

Re: VANATOAREA IN TARC-pareri pro si contra

Mesajde Alin3006 pe 10 Mai 2012, 18:45

De ce ai senzatia ca daca ai vazut tu ceva, asa e peste tot?
Asa va place sa generalizati si sa va considerati buricul pamantului cum n-am pomenit...
@nanubok- daca ai vazut tu niste cretini cu doi neuroni care chinuiau animale, inseamna ca toata vanatoarea la tarc e devianta, cei care o practica sunt cu totii niste idioti si ar trebui interzisa? Asa o fi?
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: VANATOAREA IN TARC-pareri pro si contra

Mesajde yoghi pe 10 Mai 2012, 22:09

nanubok scrie:.....Am vazut o vanatoare in tarc in care mistreti ajungeau la gard si ''vanatori'' trageau cate 4/5 focuri in mistret si el se chinuia sa moara mi sa facut mila.....


Colegule
daca tot ai vazut o vanatoare in tarc la televizor si i-ti era mila de ce nu ai schimbat programul , mai ales ca nu era filmata in Romania. Te asteptam cu impresii dupa ce participi in teren, pina atunci NU!
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3765
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: VANATOAREA IN TARC-pareri pro si contra

Mesajde liviur pe 27 Mai 2012, 20:55

Eu pana nu incerc nu-mi pot face o parere pertinenta asa ca ma voi abtine de la comentarii, momentan cel putin.
L.
Toţi îţi vor binele, nu-i lasa sa ti-l ia !
liviur
Veteran
 
Mesaje: 838
Membru din: 23 Oct 2010, 07:40
Locaţie: Buc-Branesti

Re: VANATOAREA IN TARC-pareri pro si contra

Mesajde ferenczi444 pe 17 Iun 2012, 13:53

Stimaţi Colegi !
Vînătoarea ,stimaţi colegi ,nu este sport , cum unii oameni o consideră şi o critică ,precum nu este nici pescuitul .Nu poate fi sport, ptr că în nici o probă olimpică ,în zilele noastre nu se împuşcă învinsul .Vînătoarea este un hobby ,folosind cuvinte moderne ne vînătoreşti sau un viciu ,moştenit de acum 10000 de ani unde vînătorul cu succes ocupa un loc de frunte în jurul focului de tabără primea cele mai bune bucate din carnea vînatului răpus şi cred că se putea bucura şi de graţiile celei mai frumoase femei al tribului .Cel puţin cred că aşa s-a întîmplat .Noi vînătorii moderni genetic am moştenit aceste calităţi şi folosind uneltele civilizaţiei moderne ,respectînd legile actuale dorim şi în continuare să practicăm acest viciu . Critici primim ,dar nu am auzit nici un vînător ,să lupte împotriva ,pescuitului inuman sau împotriva verzilor să nu mai existe sau împotriva mediului , instituţie care datează din 1972 . Cu cîteva zeci de ani vînătoarea este mai veche şi nu am participat la dispariţia unor specii de animale cum cred uni ci am participat la protejarea lor şi la înmulţirea populaţiilor ,ptr. simplul fapt ,că sîntem învăţaţi cu natura şi biocenoza existentă .Nu comitem nici un păcat nici împotriva lui D-zeu ,că este descris în Biblie că poţi folosi carnea animalului ptr .hrană .Ce vină ne putem asuma este : Dacă nu respectăm legiile vînători dacă cu unelte ne legale în perioade ne permise în locuri interzise practicăm vînătoarea . Da , atunci sîntem vinovaţi dacă dorinţa de îmbogăţire sau lăcomia sau aroganţa şi nepriceperea sînt acele păcate care ne îndeamnă la comiterea unor asemenea fapte . Atunci Legea să fie cît se poate de severă .În nici o lege nu scrie că trebe să te îmbogăţeşti din vînătoare ,că poţi face orice greşeală că populaţia se reface ,că nu eşti răspunzător ptr. greşelile comise . Legile vînători au apărut în anii 1600 şi se bazau pe proprietăţiile de teren.Cei cu proprietăţi aveau drept de a vîna .Şi în zilele de azi legile sînt asemănătoare , dar din păcate se caută portiţele ,cum să se scoată de sub răspundere cum să vîneze gratis,cum să împuşte tot ce mişcă ,cum să crescă averea fără să facă ceva ? Pe acest Forum rar am reuşit să discut cu cineva ,au fost doi trei persoane care au recunoscut că este nevoie de schimbare şi măcar au întrebat cîte ceva ,dar majoritatea sînt ca fostul conducător care se pricepea la toate şi dă indicaţii sau te face de tot c... ,fără să înţeleagă textul scris .Vînătoarea la asociaţi este unul dintre cele trei posibilităţi : Legea permite să se facă ţarcuri ,dar nimeni nu este obligat să vîneze în ele .În Ungaria sînt 99 de ţarcuri dintre care 54 sînt de mistreţi ,iar restul vreo 10-12 cerbi iar restul mixte ,cerbi,lopătari,mufloni . Legea permite acelor persoane care doresc să se îmbogăţească rapid în 4-6 ani să ţină ţarcuri de min 300-500 ha unde nu este restricţie şi poţi vîna în fiecare zi al anului pînă la răpunerea totală a populaţiei ,dacă vrei ,iar după aceea cumperi alt vînat .Însă acest stil de a vîna nu este favorizat de toată lumea .Acesta este deja Industrie ,investeşti,lucrezi, vinzi ,şi aduni roadele . Dar nu uitaţi ptr.pornire trebuie să aveţi cam 150000-200000 EU. Pînă aici industria. Eu nu am auzit nici un nou proprietar de fond care să fi scris ,că ar dori să facă ceva bine,legal ,cu profesionalism cu garanţie ptr. succes şi pentru acest lucru ar căuta pe cineva să-l angajeze cu salar bun ,şi cere rezultate ,sau să stea la discuţi să asculte măcar ideile şi posibilităţiile care ar rezolva problemele . Oare de ce dragi prieteni ? Nu credeţi că a recunoaşte este un lucru mult mai nobil decît a face fără simţi cu gîndul că aşa au făcut şi înaintaşi noştri ? Credeţi-mă gospodărirea cu vînatul nu este doar o simplă meserie ce pare la prima vedere ci este un mod de a fi şi este practicat doar de acele persoane care au o deosebită atracţie ptr. vînat,ptr.natură şi vînători şi nu vor să se îmbogăţească peste noapte ci doar vor să fie alături de voi să se bucure de succesele voastre ,să participe sincer şi curat la menţinerea marelui echilibru atît comentat .Nu uitaţi stimaţi colegi Economia şi Gospodărirea cu vînatul nu se limitează la hrănit, alimentat şi vînătoare ci este una dintre cele mai complexe meseri care au la bază cam 15-20 materi care se predau şi care sînt comparate cu un lanţ ,care poate remorca orice ,dar dacă se rupe o verigă din acest lanţ ,obiectul remorcat ajunge în prăpastie de unde foarte greu te întorci .
Sper că nu am supărat pe nimeni ,dar dacă s-a întîmplat ca cineva s-a simţit jignit î-mi cer iertare şi vă doresc un week-end plăcut .Sper că v-am fost de folos
PS.În concluzie : Nimeni nu va ajunge peste noapte profet , de aceea să-i dăm Cezarului cei al lui , iar noi cei cu cunoştinţele necesare să fim lăsaţi să ne vedem de treabă !
Cu stimă v. Janos
Cu stimă v. Janos
ferenczi444
Membru important
 
Mesaje: 210
Membru din: 20 Oct 2010, 12:16

Re: VANATOAREA IN TARC-pareri pro si contra

Mesajde baikalrussia27 pe 19 Iun 2012, 00:17

SPORT, sporturi, s. n. Complex de exerciții fizice și de jocuri practicate în mod metodic, cu scopul de a dezvolta, de a întări și de a educa voința, curajul, inițiativa și disciplina; fiecare dintre formele particulare, reglementate ale acestei activități. ◊ Loc. adj. De sport = sportiv. ♦ (Adjectival) Care este specific unui sportiv. Haină sport. – Din fr. sport.
Sursa: DEX '98 (1998) | Adăugată de LauraGellner |


Draga colegule Janos,
Conform definitiei din DEX,vanatoarea e un sport.Punct.Ca nu se mai practica in codrii seculari si strict din necesitatea de a procura hrana e alta treaba si atrage alte doua raspunsuri-codrii mai sus mentionati au fost taiati si transformati in euro iar mancare se gaseste la orice magazin fara a fi nevoit sa umblu dupa ea prin padure.Ceea ce zici domnia ta in teorie e corect dar in practica...Si eu il vad vanator pe cetateanul care pleaca cu arma(pusca,arc,cutit,boomerang etc) de acasa dimineata si se intoarce tot acasa cu o ciosvarta de carne seara spre a asigura traiul neamului sau.Insa timpurile s-au schimbat si noi cu ele.Nu m-am facut vanator pentru bucata aia de carne ci pentru ca ceva din adincurile mele mi-a dictat sa fac asta si nu m-am putut abtine.A fost o chemare interioara atat de brusca si puternica incat m-a luat si pe mine prin surprindere.Sunt 3 ani de atunci si inca nu a trecut o singura zi in care sa nu regret ca nu mi-am dat seama mai devreme de lucrul asta.Oricum,mai bine mai tarziu decat niciodata.Revenind insa la ce discutam:chiar ti se par 500 de hectare un tarc?Fondul pe care vanez cel mai mult are sub 7000 ha si intr-un sezon intreg la vanatorile organizate cu grupa nu strabatem jumatate din el.Un sezon intreg.Si sa-ti zic una vanatoreasca,dar adevarata:un cotet de 3/5m,un porc de 300 si ceva de chile,un 22lr.A cazut din al treilea foc ca primele doua au fost date aiurea cand venea ala cu coltii ranjiti spre noi.Si a tras un nene ce puscase ceva porci la viata lui.Numai bine.
Caci nu e pe lume placere mai mare.
baikalrussia27
 
Mesaje: 12
Membru din: 18 Iun 2012, 22:15

Re: VANATOAREA IN TARC-pareri pro si contra

Mesajde Alin3006 pe 19 Iun 2012, 11:01

Draga colegule Janos,
Conform definitiei din DEX,vanatoarea e un sport.Punct.

Tu asa vezi vanatoarea, ca pe un sport? O fi DEX-ul de necontestat? Ca parca tot tu mai jos spui ca ai simtit " o chemare interioara brusca si foarte puternic" ce te-a determinat sa te apuci de vanatoare? De ce n-ai simtit o chemare la fel de puternica catre golf, sau tenis de masa, sau atletism care CHIAR SUNT sporturi...de ce tocmai vanatoare? Chiar crezi ca cei trei ani de practica a " sportului" iti dau dreptul de a pune etichete, asa, definitiv si irevocabil? Ai fost la o vanatoare in tarc in astia 3 ani ca sa stii cum e si sa-ti poti da cu parerea, sau ai gasit tot pe net un review despre asta? Ai idee ca oameni ca Ionel Pop - care probabil ca stia binisor cu ce se mananca " sportul " ala din DEX-ul tau, au scris ca vanatoarea in tarc poate fi mai grea decat cea a unui animal aflat in libertate? Ideea e ca, spre deosebire de tine, Colegul Janos a simtit chemarea acum mult timp, pentru el nu e sport vanatoarea ci m od de viata. Ca sa rezumam, diefrenta dintre voi doi e - ca si in cazul " altor " sporturi, box spre exemplu - cea dintre un amator si un profesionist. In consecinta sunt sanse mari sa stie mai bine decat tine despre ce este vorba.
Iar paralela dintre tarc si taierea porcului- ca altfel nu pot sa-i spun - e prea subtila pentru noi.

Fiecare e liber sa perceapa vanatoarea asa cum vrea el. Eu spre exemplu am incetat sa mai vanez capriorul la panda, din observator. Mi se pare mult mai sportiv dibuitul. Asta nu inseamna insa ca nu ii respect pe cei care vaneaza capriorul asa, sau ca nu le inteleg motivatia. In nici un caz nu ma apuc sa dau verdicte despre ceva care imi e total necunoscut, sau despre care nu am decat o vaga idee. :oops:
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: VANATOAREA IN TARC-pareri pro si contra

Mesajde adrian_ppp pe 19 Iun 2012, 15:40

Am facut vanatoare la tarc, nu am simtit in nici un moment ca sunt intr un tarc, nu prea e cum vezi in filme la Unguri, au fost 3 goane in care nu am vazut mistret decat la peste 200 m, as spune:
mergeti, faceti o vanatoare la tarc si apoi pronuntati va.
Tarc 350 Ha, zona deal - accesibilitate nivel mediu
Avatar utilizator
adrian_ppp
Veteran
 
Mesaje: 2271
Membru din: 04 Oct 2006, 11:47
Locaţie: Bucuresti

Re: VANATOAREA IN TARC-pareri pro si contra

Mesajde baikalrussia27 pe 19 Iun 2012, 16:07

Atata timp cat nu o faci pentru supravietuire imi mentin parerea ca e doar un sport.Nu pun nici o eticheta definitiva,nu zic ca peste alti 3 ani nu imi voi schimba parerea,nu...dar de aici si pana la a fii partial taliban e cale lunga.Zici ce cei 3 ani de vanatoare nu sunt mare lucru.Poate ca da,poate ca nu.Acum 2 zile am aflat de la un cunoscut ca e vanator cu acte in regula de 12 ani timp in care a participar la o singura vanatoare si atunci in lipsa de alta ocupatie.Inteleg ca cele cateva zeci de vanatori la care am participat nu au nici o valoare din punctul tau de vedere cand vine vorba de o comparatie intre unul ca mine si unul ca el ca doar el e vanator de 12 ani,nu?Si da,am vanat la tarc cu arma nu cu mouse-ul si stiu cum e.
Caci nu e pe lume placere mai mare.
baikalrussia27
 
Mesaje: 12
Membru din: 18 Iun 2012, 22:15

Re: VANATOAREA IN TARC-pareri pro si contra

Mesajde Alin3006 pe 19 Iun 2012, 16:44

A fost optiunea ta sa te compari cu un purtator de permis, ca nici macar de pusca nu-i pot spune. E bine ca iesi des si cu cat ai sa o faci mai mult si mai des ai sa afli chestii noi. Cum ar fi ca e mai important sa stii cand sa nu apesi pe tragaci si mai ales cand sa taci... Nimeni nu s-a nascut invatat, insa e o chestie de bun simt sa iti pui problema ca amator fiind in ceea ce chiar tu numesti sport, e foarte probabil ca un profesionist ca Janos sau Ghinda ar putea sa stie ceva ce tie iti scapa, nu crezi? Sa te compari cu individul ala - care NU e vanator si nici nu va fi- nu e de lauda. Vorba maestrului Dinica in Filantropica: " sunt milioane de nimeni in jurul nostru!"
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: VANATOAREA IN TARC-pareri pro si contra

Mesajde baikalrussia27 pe 19 Iun 2012, 19:08

Nu e probabil,e sigur ca si Janos si Ghinda precum si multi altii de pe aici au cunostinte foarte vaste in ceea ce priveste vanatoarea,cunostinte dobandite in zeci de ani de experienta,mai multi decat anii mei de viata.Nu sunt idiot sa contest un lucru atat de limpede.De altfel,atitudinea mea vis-a-vis de postarea Janos de exemplu se incadreaza in in limitele bunului simt,zic eu.De ce prima tendinta cand unul mai ageamiu ca mine isi expune o idee e de a-i sari la jugulara?Nu am facut decat sa exprim o convingere intr-un mod civilizat.Acum cateva luni cand postam pe aici sub un alt nick am gasit pe alocuri aceeasi atitudine paguboasa.Am inceput sa scriu din nou pe acest forum cu speranta ca in cele cateva luni lucrurile s-au mai schimbat.Poate ca m-am inselat.Abordarea acest subiect a fost o simpla incercare de a vedea cum stam,o simpla momeala aruncata la intamplare.Sa auzim de bine.
Caci nu e pe lume placere mai mare.
baikalrussia27
 
Mesaje: 12
Membru din: 18 Iun 2012, 22:15

Re: VANATOAREA IN TARC-pareri pro si contra

Mesajde Alin3006 pe 19 Iun 2012, 19:38

Hmmm, e ciudat ca te miri, dat fiind ca ai mai fost pe aici sub un alt nick. Hai sa-ti explic de ce " sarim la jugularta" , tie si altora cu acelasi stil: exista aici pe forum cativa oameni ale caror cunostiinte nu se pot cuantifica. Ce stie unul ca el nu stiu 10 ca tine. Diferenta intre cei ca ei si cei ca tine este ca EI pierd o gramada de timp sa ii invete pe cei ca tine. Problema cu multi dintre cei ca tine este ca in loc sa spuneti " merci maestre!" Dati cu mucii in fasole! Si ei si noi ne-am saturat de smecherasi care dau verdicte sau pun etichete! Eu mai ales, nu mai am pic de rabdare! Asa ca: drum bun, mai ales ca banuiesc cine esti! Daca vreodata te vei maturiza, te mai asteptam!
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: VANATOAREA IN TARC-pareri pro si contra

Mesajde baikalrussia27 pe 19 Iun 2012, 20:04

Fix de asta vorbeam si in cazul asta nu eu dau cu mucii in fasole.Scopul unui forum e acela de a face schimb de pareri,impresii,experiente etc intr-un mod civilizat.Crezi ca te incadrezi?Sunt oameni pe aici care stiu nu cat 10 ci cat 1000 d'alde mine si tine,m-ai vazut vreodata sa ii supar cu ceva?Sa stii ca de fiecare data cand unul dintre acesti oameni m-a invatat cate ceva am zis multumesc.Iar la categoria smecheras nu subscriu,ma dezgusta profund genul asta de idioti.Oricum,am luat-o rau pe aratura si pe aceasta cale imi cer scuze fata de initiatorul topicului;nu am dorit sa se ajunga aici si imi pare rau ca s-a ajuns.
PS
Ca sa iti spulber banuielile-OVI762.
Caci nu e pe lume placere mai mare.
baikalrussia27
 
Mesaje: 12
Membru din: 18 Iun 2012, 22:15

Re: VANATOAREA IN TARC-pareri pro si contra

Mesajde ferenczi444 pe 19 Iun 2012, 20:54

Stimaţi colegi !
În primul rînd a-şi dori să mulţumesc lui Alin ptr. că mi-a luat apărarea ,în al doilea rînd că î-mi apreciază încercările de a înplanta ceva în gîndirea vînătorilor,bine inţeles numai atunci dacă nu este luat în nume de rău.Personal am participat la vînătoare în ţarc în zona Apagy în apropiere de Nyiregyhaza ,la un prieten .Poate nu credeţi dar în acei 500 ha 3-4 ore am dibuit fără să văd gardul ,iar vînatul era tot atît de sălbatic ca şi în dealurile României ,sau a Ungariei . Ţarcul era mixt adică mistreţi, lopătar ,mufloni şi o populaţie de căpriori ,care din cînd în cînd dispar . Iar după un an doi apar din nou ,dar nimeni nu a putut explica fenomenul .Cînd am vînat eu la ei prietenul a fost însărcinat să reducă pop. de femele ptr. că ţapi au fost împuşcaţi.O zi întreagă am vînat şi abia am reuşit să împuşcăm doi pui şi două femele . Iar acum a-şi dori să -mi spun părerea despre vînătoarea în ţarc. În primul rînd ce este ţarcul ? Un teren de vînătoare şi gospodărire cu regulile propri în cea ce priveşte sezonul de vînătoare dar cu respectare legilor şi al decretelor ce se referă la instituţi de acest fel. Am folosit cuvintele mele ,nu este sigur că definiţia sună Româneşte dar în esenţă este valabilă. Ţarcul este exact ca un fond de vînătoare ,cu singura deosebire că este îngrădit .Deci,avem fondul,(îngrădit şi păzit cu păstor electric ) Să ne oprim puţin : Vă daţi seama ce investiţie a făcut omul ? Cam 200000 EU .După aceea : Cum a fost ales locul ? Cam 60% pădure şi posibilitate de a putea face cam 30-40 % cultură pentru vînat . Aici Tractor, disc, îngrăşăminte ,seminţe ,semănatul etc cam 10000 EU. Observatoare ,cpcane ptr. purcei ,sărări,hrănitoare instalaţi de dezinfectare, etc,cam 2000 În interiorulţarcului resurse de apă curată ptr .scăldător şi apă potabilă ,cam 300-400 EU, Ţarcuri în interior ptr. Scroafe şi purcei ,ţarc ptr. şuldani pînă la trei ani , ţarc ptr. carantină , ţarc ptr. vieri între 4-6 ani gata ptr. vînătoare şi ţarcul de vînătoare unde se va desfăşura evenimentul. În ţarcul de vvînătoare observatoare 15 - 20 buc Vizavi de intrarea principală, unde se intră printr-o poartă texană ,clădirea ptr. personalul autorizat, bucătărie , vestiar , sală de mese , sala de operaţii, wc, etc clădire ptr. furaje ,păioase , etc.şi garaj ptr instalaţiile folosite, tractor ,jeep,etc ,cam 10000 EU.Salarul personalului, contract permanent cu un medic Veterinar ,telefoane,benzină, haine arme de serviciu ,etc, etc ,Şi cea mai gravă problemă şi cea mai costisitoare hrana ptr. aproximativ 100 mistreţi la pornire .Mai sînt autorizaţii, condici cu evidenţe, decese, natalitate etc,etc,Nu doresc să descriu cantităţile de hrană la o populaţie de 100 mistreţi că ar dura mult ,dar doresc să vă arăt cam cîtă investiţie,muncă şi pricepere este nevoie să administrezi aşa ceva. Iar după toate astea la dibuit sau, la pîndă vezi zeci de animale ,eu zic că serviciile oferite merită răsplătite. Cît este de etic rămîne să decită fiecare după bunul plac. Eu personal nu am fost adeptul vînători la ţarc ,dar acum cunoscînd istoria lor îi accept .Sînt mult mai etici decît cei care deţin fonduri fantastice şi nu se gospodăresc.Cunoscînd situaţia actuală în România şi Ungaria şi văzînd preţurile cred că mulţi vor alege acest fel de a vîna şi nu vor plăti cotizaţi enorme cînd nu au ce vîna .Deocamdată este favorul omului de afaceri bogat ,cu puţin timp liber dar dornic de rezultate şi trofee.Sincer a-şi dori foarte mult ca un proprietar al unui fond să intre în discuţi ,să vedem concepţiile dînsului să ne formăm şi noi nişte păreri ,sau imagini .Goana în ţarc doar cu atît diferă de cel pe un fond că în ţarc sigur vor veni mistreţi şi nu vor veni scroafe . Dacă pot alege , eu aleg pînda ,că trebe să şti care observator alegi,dacă este umblat hrănitorul,să alegi locul unde vîntul este bun,să ai răbdare ore întregi pînă vine vînatul,să faci evaluarea corect, şi să trimiţi glonţul curat ,căuzînd cît mai puţină suferinţă ,şi dacă ai avut succes să dai vînatului respectul cuvenit.
Atît am avut de spus ptr. azi
Cu stimă v. Janos
ferenczi444
Membru important
 
Mesaje: 210
Membru din: 20 Oct 2010, 12:16

Re: VANATOAREA IN TARC-pareri pro si contra

Mesajde adrian_ppp pe 19 Iun 2012, 23:34

ferenczi444 a explicat foarte clar acest concept, a evidentiat + si _ , un raspuns complet si complex .. probabil a unui om de specialitate
Avatar utilizator
adrian_ppp
Veteran
 
Mesaje: 2271
Membru din: 04 Oct 2006, 11:47
Locaţie: Bucuresti

Re: VANATOAREA IN TARC-pareri pro si contra

Mesajde sturionu pe 20 Iun 2012, 13:34

Referitor la "SPORT"
Definitia din dex este pentru martienii care vad prima oara acest cuvant si nu stiu ce inseamna.
De <<educatie fizica>> ati auzit?
Credeti ca intre sport si educatie fizica este vreo diferenta? Daca nu exista, de ce avem doua denumiri???
ESENTIAL la <<sport>> este concursul, competitia, si, desigur, exercitiul fizic. Daca alerg in jurul casei, fac educatie fizica; daca alerg cu adversar sau contra cronometru, este sport. Chiar daca alergarea este aceeasi.
Pescuitul ESTE sport, DACA il practici in concurs, cu reguli si restul.
Daca iesi cu halaul (sau undita, lanseta etc) este un excelent exercitiu fizic, proba de supravietuire sau mijloc de alinare a foamei.
Singurul sport vanatores este - daca ma intrebati pe mine - tirul vanatoresc; concurs, regulament, participanti etc.
....
Referitor la tarc, am mai spus-o undeva: cu cat avem mai multe optiuni, cu atat mai bine; unii ar vrea interzisa CHIAR vanatoarea, altii ar vrea inchise tarcurile, altii ar vrea sa ne inchida pe toti, sa stapaneasca de unii singuri pamantul.
Libertatea de a alege este esentiala; personal nu m-as duce intr-un tarc de un acru sau de 3 sau de 20 ha. Dar cred ca unul de 1000 de ha este o provocare identica cu cea a naturii libere. Nu cred, insa, ca mi-as permite asa ceva, dar asta este o alta discutie.
Se fac excese in tarcuri (cum a mentionat amicul nostru), dar se fac si in libertate: boi sunt peste tot!
Am vazut la topicul asta fraza aia frumoasa, nemaipomenita, cu hrana dusa in spinare, iarna, parca il vad pe Nikolay Korceaghin construind calea ferata transsiberiana, phiii!, foarte frumos! Foarte natural, ecologic si sustenabil, amicii padurii, Arici Pogonici si merele de aur!
Poate ca as reusi sa duc cam trei saci asa, intr-o iarna, daca m-as certa cu biroul, familia si stramosii! Dar cred ca este mai bine sa platesc pe administrator sa duca o caruta!
Si aici poti gasi pe unii sa dea cu huo.
Am mai spus undeva, poate in alta forma: sabloanele sunt imbratisate de oameni care traiesc dupa ele; oamenii liberi, traiesc si fara; a prelua unele fraze fara a rationa un pic este esenta zilei de azi, cand mass-media manipuleaza tot - constient sau nu.
Ar interzice vanatoarea pentru tragedia ca un cetatean care era altceva decat pretindea ca este, fara drept de arma, de fapt, si-a impuscat sotia coafeza. De ce? da bine sa fii contra armelor/vanatorii/etc.
Nu spune nimeni ca fara pescari n-ar mai fi fost demult peste, fara vanatori, vanat, fara tarcuri... ah, iata, tot vanat...
La buna auzire,
Stu
Avatar utilizator
sturionu
Membru important
 
Mesaje: 146
Membru din: 25 Feb 2009, 10:54

Re: VANATOAREA IN TARC-pareri pro si contra

Mesajde Alin3006 pe 20 Iun 2012, 16:08

baikalrussia27 scrie:Fix de asta vorbeam si in cazul asta nu eu dau cu mucii in fasole.Scopul unui forum e acela de a face schimb de pareri,impresii,experiente etc intr-un mod civilizat.Crezi ca te incadrezi?Sunt oameni pe aici care stiu nu cat 10 ci cat 1000 d'alde mine si tine,m-ai vazut vreodata sa ii supar cu ceva?Sa stii ca de fiecare data cand unul dintre acesti oameni m-a invatat cate ceva am zis multumesc.Iar la categoria smecheras nu subscriu,ma dezgusta profund genul asta de idioti.Oricum,am luat-o rau pe aratura si pe aceasta cale imi cer scuze fata de initiatorul topicului;nu am dorit sa se ajunga aici si imi pare rau ca s-a ajuns.
PS
Ca sa iti spulber banuielile-OVI762.



Recunosc ca m-ai lasat cu gura cascata, pe tine te stiam baiat cu bun simt si ce ai scris tu m-a facut sa cred ca esti Criss_hunter. Asta ca sa intelegi TU cum a sunat; departe de a fi fost un schimb de impresii si de pareri, modul in care ai pus problema a fost la fel de deviant ca al lui. Cel mai mult m-a deranjat faptul ca te-ai luat taman Janos, care pe langa faptul ca e un exemplu de bun simt chiar are ce spune.
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: VANATOAREA IN TARC-pareri pro si contra

Mesajde Alin3006 pe 20 Iun 2012, 16:11

adrian_ppp scrie:ferenczi444 a explicat foarte clar acest concept, a evidentiat + si _ , un raspuns complet si complex .. probabil a unui om de specialitate


Exact. Janos, multumim ca impartasesti cu noi cunostiinetele tale, speram ca nu te-a suparat interventia lui...cine Dumnezeu o fi pana la urma, ca IP-urile nu se pupa deloc.
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Vanatoare discutii generale

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 58 vizitatori

Publicitate