Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 16 Iun 2024, 11:30

Congres AGVPS 2016

Forum dedicat discutiilor de interes general , cu specific vanatoresc , deschis tuturor iubitorilor si practicantilor acestei nobile arte . Va stam la dispozitie 24/24 ore !

Moderatori: adrian_ppp, biriuck, Sly_Fox, CCM, von BRAUN, Mircea-B

Re: Congres AGVPS 2016

Mesajde valeriub pe 23 Aug 2016, 17:18

ventura scrie:In primil rand as vrea sa multumesc colegului @biriuck pentru efortul deosebit pe care l-a facut si anul asta cu ocazia Congresului AGVPS. :clap:

In al doilea rand as vrea sa aflu de la @valeriub daca si-a satisfacut curiozitatile/neclaritatile cu privire la multele aspecte pe care le-a enuntat pe acest forum de cand si-a facut cont.
A avut ocazia (zic eu) sa dea cartile pe fata si sa arate "lumii intregi" ce fel de conducator au (si citez din memorie: mincinos, arogant, rau-voitor in ceea ce priveste AJVPS PH, chiar infractor as spune tinand cont ca l-a acuzat ca a facut trafic de influenta pentru ca fiul cel mare sa pice examenul de vanator etc).
Ma asteptam, la cat de vocal a fost pe forum sa iasa iures.
Acum inteleg ca nu a luat cuvantul... De ce? Au fost doar vorbe in vant ? :-@
Curios... Avea o pofta de cunoastere fantastica.
Ajunsese sa ne intrebe pe noi de ce Statutul AGVPS are continutul pe care-l are si cum se aplica prevederile acelui statut...

Multumesc anticipat.


Multumesc pentru grija extrema pentru mine si care v-a creeat atatea intrebri. Nu vreau sa las "dulaii" starniti de batul dvs. sa bata un drum lung. Cred ca ne putem baga in seama pe celalat subiect, asa cum a propus @biriuck.
Astept intrebarile acolo. Sau mai bine cititi-va cu atentie indemnul care insoteste toate mesajele dvs, la subsol, si apreciati daca mai merita sa va bage cineva in seama. Va caracterizati singur.
valeriub
Membru important
 
Mesaje: 132
Membru din: 04 Feb 2016, 11:39

Re: Congres AGVPS 2016

Mesajde the_mav pe 23 Aug 2016, 18:08

Biriuck, stiu bine cum si cand se aiunge la semnatura, ba chiar si la rezultatele semnaturilor... defect profesional, ce sa-i faci!
Nu ma asteptam ca agv care nu a miscat de zeci de ani sa apara cu agreementuri scrise in ceasul al 13-lea, dar macar sa apara un draft in sapt asta pe problemele care dor COTIZANTII! Sa vedem ca agricultura opreste tampeniile curente, ca mediul nu se spala pe maini, ca mai-ul e invitat la niste discutii unde el are de fapt primul si ultimul cuvant, etc.

Nimic nou... jana nu e moarta, jana se transforma. Cum zicea cineva inainte.

De amanare se stia, la fel si de prezenta la nivel 0. Nu sunt chestiuni decise pe loc.
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3349
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Congres AGVPS 2016

Mesajde biriuck pe 23 Aug 2016, 23:31

Problema e ca la nivelul agvps o parte din interesele membrilor cotizanti la asociatii nu coincid cu interesele asociatiilor afiliate. Si acestea sunt adevaratii cotizanti legali ai agvps, nu oamenii ;)

Daca situatia s-ar schimba si de maine s-ar inscrie ca membri individuali 2-3000 de oameni atunci si ideile promovate de agvps s-ar schimba mult :idea: . E insa un scenariu utopic...

Si mai e ceva, eu nu analizez activitatea agvps din perspectiva istorica ci doar de cand am decis sa ma implic si sa vin cu idei si munca voluntara in folosul vanatorii. Am niste idei legate de capitolul imaginea vanatorii si, alaturi de altii, am gasit deschidere si sprijin (vezi ultimele puncte din strategia agvps cuprinsa in brosura). Ce sa cer mai mult? :roll:

La final, am avut o discutie lunga cu reprezentantul SOR si acesta imi povestea ca nu intelege de ce in Romania oamenii nu pot colabora atunci cand exista interese comune doar partial. In alte parti oamenii recunosc ca au niste aspecte ireconciliabile dar se aseaza la masa si merg impreuna pe ce e comun, la noi e totul sau nimic (tine de cultura tarii cred).
Aceeasi situatie este acum cu mine in raport cu agvps, stiu ca anumite aspecte sunt ireconciliabile (gen afilierea fortata) asa ca nici nu le bag in seama si ma concentrez doar pe ce poate sa aduca un plus, iar in ultima perioada chiar au fost multe plusuri aduse vanatorii dinspre agvps => nu pot sa subscriu la faza cu "nu au facut nimic pt noi" din simplul motiv ca este fals.

P.S. nu agreez folosirea expresiilor de genul 'sa se faca'. Sunt mult prea 'romanesti'
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2703
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Congres AGVPS 2016

Mesajde valeriub pe 24 Aug 2016, 06:47

biriuck scrie:Problema e ca la nivelul agvps o parte din interesele membrilor cotizanti la asociatii nu coincid cu interesele asociatiilor afiliate. Si acestea sunt adevaratii cotizanti legali ai agvps, nu oamenii ;)

Daca situatia s-ar schimba si de maine s-ar inscrie ca membri individuali 2-3000 de oameni atunci si ideile promovate de agvps s-ar schimba mult :idea: . E insa un scenariu utopic...

Si mai e ceva, eu nu analizez activitatea agvps din perspectiva istorica ci doar de cand am decis sa ma implic si sa vin cu idei si munca voluntara in folosul vanatorii. Am niste idei legate de capitolul imaginea vanatorii si, alaturi de altii, am gasit deschidere si sprijin (vezi ultimele puncte din strategia agvps cuprinsa in brosura). Ce sa cer mai mult? :roll:

La final, am avut o discutie lunga cu reprezentantul SOR si acesta imi povestea ca nu intelege de ce in Romania oamenii nu pot colabora atunci cand exista interese comune doar partial. In alte parti oamenii recunosc ca au niste aspecte ireconciliabile dar se aseaza la masa si merg impreuna pe ce e comun, la noi e totul sau nimic (tine de cultura tarii cred).
Aceeasi situatie este acum cu mine in raport cu agvps, stiu ca anumite aspecte sunt ireconciliabile (gen afilierea fortata) asa ca nici nu le bag in seama si ma concentrez doar pe ce poate sa aduca un plus, iar in ultima perioada chiar au fost multe plusuri aduse vanatorii dinspre agvps => nu pot sa subscriu la faza cu "nu au facut nimic pt noi" din simplul motiv ca este fals.

P.S. nu agreez folosirea expresiilor de genul 'sa se faca'. Sunt mult prea 'romanesti'


Ce bine ar fi daca acest material ar fi citit de mai multe ori de cativa dintre jucatorii importanti in vanatoarea din Romania.
Ar trebui sa-l postati in mai multe locuri si periodic, sa-l reluati.
Daca, acum, in Romania ar fi mai multi conducatori care sa recunoasca, precum Presedintele ANPA, drumul gresit anterior si ar veni cu directii clare si decizii rapide, multe s-ar schimba in bine.
Felicitari, inca odata !
valeriub
Membru important
 
Mesaje: 132
Membru din: 04 Feb 2016, 11:39

Re: Congres AGVPS 2016

Mesajde Ghinda pe 24 Aug 2016, 08:00

@Sly.

M-a cam luat tastatura un pic. Nu ma refeream la vanator in sine ci la cei care conduc asociatia si care stiu foarte foarte bine ce insemna a fi afiliat. Si ca se poate al dracului de bine sa nu fii afiliat. Si banutii aia care sunt dati degeaba sa fie folositi in folosul vanatorii.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7720
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Congres AGVPS 2016

Mesajde jon2004 pe 24 Aug 2016, 11:09

biriuck scrie:Problema e ca la nivelul agvps o parte din interesele membrilor cotizanti la asociatii nu coincid cu interesele asociatiilor afiliate.


Aceeasi situatie o intalnim si in relatia cu cei care conduc destinele tarii . Interesele unei parti dintre cetatenii acestei tari , nu coincid cu modul in care este administrata tara . Eu deduc din acest aspect ca acesti cetateni nu reprezinta o majoritate .
Cam asa este si cu asociatiile care reprezinta interesele membrilor : conducerea asociatiei reprezinta interesele MAJORITATII membrilor .
Inca nu s-a inventat o formula de guvernare care sa multumeasca pe toata lumea :)

PS . Ce am scris mai sus reprezinta perceptia mea despre acest sistem . Asta nu inseamna ca sunt deacord cu el :)
20
16
12
22LR
222RemMag
6,5x57
6,5x65
8x57
9,3x62
jon2004
Veteran
 
Mesaje: 1743
Membru din: 19 Aug 2004, 12:04
Locaţie: BARLAD,VASLUI

Re: Congres AGVPS 2016

Mesajde biriuck pe 27 Aug 2016, 14:16

jon2004 scrie:Cam asa este si cu asociatiile care reprezinta interesele membrilor : conducerea asociatiei reprezinta interesele MAJORITATII membrilor .
Inca nu s-a inventat o formula de guvernare care sa multumeasca pe toata lumea :)


Si nici nu se va inventa! Fiecare om are nevoie de propria planeta ca sa se simta bine...
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2703
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Congres AGVPS 2016

Mesajde valeriub pe 03 Sep 2016, 22:20

biriuck scrie:
jon2004 scrie:Cam asa este si cu asociatiile care reprezinta interesele membrilor : conducerea asociatiei reprezinta interesele MAJORITATII membrilor .
Inca nu s-a inventat o formula de guvernare care sa multumeasca pe toata lumea :)


Si nici nu se va inventa! Fiecare om are nevoie de propria planeta ca sa se simta bine...


Si trebuie sa ne resemnam gandind doar la planeta individuala si uitand ca si planeta este parte a unui sistem solar, iar acesta este parte a universului..... !
valeriub
Membru important
 
Mesaje: 132
Membru din: 04 Feb 2016, 11:39

Anterior

Înapoi la Vanatoare discutii generale

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 84 vizitatori

Publicitate