Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 16 Iun 2024, 17:07

Obligativitate port insemne vizibilitate crescuta

Forum dedicat discutiilor de interes general , cu specific vanatoresc , deschis tuturor iubitorilor si practicantilor acestei nobile arte . Va stam la dispozitie 24/24 ore !

Moderatori: adrian_ppp, biriuck, Sly_Fox, CCM, von BRAUN, Mircea-B

Obligativitate port insemne vizibilitate crescuta

Mesajde mihai_tud pe 01 Ian 2016, 14:17

La multi ani colegi forumisti.
La noi in Prahova incepand cu anul trecut s-a impus obligativitatea purtarii insemnelor de vizibilitate crescuta ,de culoare rosie sau portocalie.Acest lucru a fost cerut expres de catre seful de grupa care in general este si organizatorul partidelor de vanatoare.Personal sunt foarte multumit de implementarea acestei obligatii numai ca odata ajunsi in stand unii colegi mai in varsta renunta la acele veste,barete,etc.Cand li se cere socoteala ei argumenteaza tot timpul ca pe vremea lor nu era nevoie de asa ceva si nu s-a impuscat mortal nimeni,ca ii vede mistretul,s.a.m.d.
Eu nu am gasit in nici o lege mentionat portul acestor insemne,cred ca la noi cel putin a fost o hotarare de consiliu.
As dori sa stiu daca exista vreo lege in acest sens pentru a putea sa le dau in cap cu ea acestor "gica contra" care ar trebui sa fie exemplu de intelepciune dar din pacate nu e cazul.
Argumentele ca organizatorul trebuie sa faca si sa dreaga le stiu si eu dar sincer numai in pielea lui sa nu fii.
De asemenea trebuiesc neaparat sa fie de culoare orange sau rosu reflectorizante/fosforescente?Personal eu cred ca sunt cele mai eficiente,cele verzi fiind mai greu vizibile.
Multumesc anticipat.
Exista doua cuvinte care iti deschid multe usi: trage si impinge!
Avatar utilizator
mihai_tud
Veteran
 
Mesaje: 406
Membru din: 11 Iul 2009, 21:05

Re: Obligativitate port insemne vizibilitate crescuta

Mesajde aghiuta pe 01 Ian 2016, 16:02

Din cate stiu,pentru vanatori nu este lege.
Pentru gonaci este.
Pana la urma tine de cat vrei sa fii de protejat.
Stiu colegi "inveliti" in protocaliu care au fost aliciti de colegii (fomistii) de stand.
Vorba ceea "cine are noroc,are;cine n-are, chiar ca n-are".
P.S.
Mai nou,port ceva distinctiv la fiecare vanatoare.Asta nu ineseamna ca n-am fost "maturat" de cate un snop de alice.
Bine ca nu mi-a suiarat glontul pe la porocaliu. :ymdevil:
Avatar utilizator
aghiuta
Veteran
 
Mesaje: 1815
Membru din: 06 Ian 2009, 17:13
Locaţie: Suedia

Re: Obligativitate port insemne vizibilitate crescuta

Mesajde tehărău pe 01 Ian 2016, 17:50

Nu am cum să văd, dar din memorie, ar trebui să fie în anexa ordinului 353/2008. Dacă găsești, te rog publică, să se vadă. Este foarte binevenit subiectul.
Completează și cu faptul că mistrețul nu distinge culori.
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3480
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Obligativitate port insemne vizibilitate crescuta

Mesajde laurul pe 01 Ian 2016, 18:25

Trebuie sa fii cretin ca sa refuzi sa porti asa ceva.
Iar ptr cretini ar fi bun un ordin al MMAP.
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3087
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Obligativitate port insemne vizibilitate crescuta

Mesajde mihai_tud pe 01 Ian 2016, 19:48

tehărău scrie:Nu am cum să văd, dar din memorie, ar trebui să fie în anexa ordinului 353/2008. Dacă găsești, te rog publică, să se vadă. Este foarte binevenit subiectul.
Completează și cu faptul că mistrețul nu distinge culori.

Se stipuleaza doar obligativitatea in cazul gonacilor.
In ceea ce priveste distinctia culorilor in cazul mistretului le-am spus dar degeaba.
Exista doua cuvinte care iti deschid multe usi: trage si impinge!
Avatar utilizator
mihai_tud
Veteran
 
Mesaje: 406
Membru din: 11 Iul 2009, 21:05

Re: Obligativitate port insemne vizibilitate crescuta

Mesajde Sharpshooter pe 07 Ian 2016, 12:06

portocaliul este mai vizibil decat verdele, mistretul si cervidele nu il disting, doar pradatoarele
Avatar utilizator
Sharpshooter
Veteran
 
Mesaje: 483
Membru din: 26 Mar 2007, 22:22
Locaţie: Arad

Re: Obligativitate port insemne vizibilitate crescuta

Mesajde Ghinda pe 08 Ian 2016, 14:34

Avand in vedere ultimele 2 vulpi, cred ca erau chioare amandoua sau aveau daltonism!
Asa am mai auzit cu pradatoarele, dar daca stii ce ai de facut in stand, poate sa vada si full HD! Degeaba!
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7720
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti


Înapoi la Vanatoare discutii generale

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 50 vizitatori

Publicitate