Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 16 Iun 2024, 16:36

Chestionar vânători

Forum dedicat discutiilor de interes general , cu specific vanatoresc , deschis tuturor iubitorilor si practicantilor acestei nobile arte . Va stam la dispozitie 24/24 ore !

Moderatori: adrian_ppp, biriuck, Sly_Fox, CCM, von BRAUN, Mircea-B

Chestionar vânători

Mesajde Farkas Attila pe 14 Ian 2016, 18:44

Am încercat și am reușit să întocmesc un chestionar cu tematici legate de vânătoare și vânători. Dacă aveți 10 minute să-mi completați, aș fi recunoscător. Întrebările sunt din mai multe categorii, chestionarul neavând pretenții științifice. Chestionarul este accesibil sub linkul următor:
https://docs.google.com/forms/d/1hwk69f ... =send_form

După prelucrarea datelor vreau să am o imagine a vânătorului român utilizator de Internet pe baza autoevaluării. Cunoaștem deja părerea verzilor despre vânători. Să vedem cum ne autodefinim...

Rezultatele intenționez să vă pun la dispoziție.
Farkas Attila
Farkas Attila
 
Mesaje: 19
Membru din: 16 Mar 2006, 14:35
Locaţie: Gheorgheni Harghita

Re: Chestionar vânători

Mesajde the_mav pe 14 Ian 2016, 21:03

Felicitari pentru initiativa. L-am completat si inaintat catorva persoane.
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3349
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Chestionar vânători

Mesajde Dragan pe 14 Ian 2016, 22:38

Cu toate ca temporar traiesc in alta tara ,imi pastrez si platesc permisul de vanatoare romanesc,cat si cel spaniol.Dar nu asta-i problema,vroiam sa completez si eu chestionarul publicat de tine,dar....dar nu pot.Motivul este ca eu mis banatan din provincia istorica a Romaniei numita BANAT,provincie neinclusa in lista.
Poate cu alta ocazie a atat eu cat si ceilalti vanatori banateni vom avea sansa sa ne exprimam opiniile.
Cu respect
Dragan
Membru important
 
Mesaje: 293
Membru din: 20 Dec 2009, 21:55

Re: Chestionar vânători

Mesajde jon2004 pe 14 Ian 2016, 23:16

Cred ca ai putea sa alegi Transilvania fara nici o problema .
20
16
12
22LR
222RemMag
6,5x57
6,5x65
8x57
9,3x62
jon2004
Veteran
 
Mesaje: 1743
Membru din: 19 Aug 2004, 12:04
Locaţie: BARLAD,VASLUI

Re: Chestionar vânători

Mesajde pipabh pe 14 Ian 2016, 23:37

Interesanta initiativa. Felicitari!
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1660
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Chestionar vânători

Mesajde UlissePro pe 15 Ian 2016, 04:10

Felicitari pentru initiativa.
Am completat si eu chestionarul.
Numai bine.
R93 .243W & .300WM
F3 20/76
Avatar utilizator
UlissePro
Veteran
 
Mesaje: 916
Membru din: 27 Aug 2010, 15:14
Locaţie: Constanta

Re: Chestionar vânători

Mesajde costel9974 pe 15 Ian 2016, 07:27

completat :)
costel9974
Membru activ
 
Mesaje: 106
Membru din: 21 Iul 2008, 16:49
Locaţie: BAIA DE ARAMA

Re: Chestionar vânători

Mesajde OVI762 pe 15 Ian 2016, 08:35

Da' cu oltenii ce avusesi?Tara Romaneasca se duse duca de acu neste multi ani.Trece si tu Muntenia,Banat,Oltenia,daca tot te intereseaza din ce zona suntem si l-om completa.Doar critica constructiva,sa nu intelegi gresit;numai bine.
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2524
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: Chestionar vânători

Mesajde ventura pe 15 Ian 2016, 09:04

Completat, desi nici eu nu ma regasesc in zona :lol:
Asa cum spunea Miorita:
Pe-un picior de plai,
Pe-o gură de rai,
Iată vin în cale,
Se cobor la vale,
Trei turme de miei,
Cu trei ciobănei.
Unu-i moldovan,
Unu-i ungurean
Şi unu-i vrâncean. :D

Glumesc. Buna initiativa. Astept rezultatele.
Nu fi victimă. Nu fi nici criminal. Dar mai cu seamă nu fi spectator.
Avatar utilizator
ventura
Veteran
 
Mesaje: 1271
Membru din: 01 Mai 2008, 20:12
Locaţie: Focsani

Re: Chestionar vânători

Mesajde Vrajitoru pe 15 Ian 2016, 09:21

Am completat si eu chestionarul!
Avatar utilizator
Vrajitoru
Veteran
 
Mesaje: 680
Membru din: 01 Sep 2010, 07:29
Locaţie: Sibiu

Re: Chestionar vânători

Mesajde cybelle pe 15 Ian 2016, 09:41

Interesant chestionarul.
Sunt curios sa vad finalul, statistica...
Vand carti de gramatica. E ieftine...
Avatar utilizator
cybelle
Veteran
 
Mesaje: 1577
Membru din: 24 Mar 2007, 16:05
Locaţie: Magurele

Re: Chestionar vânători

Mesajde laurul pe 15 Ian 2016, 09:45

L-am punctat si eu...de aseara.
Sper sa vedem si noi rezultatele.
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3087
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Chestionar vânători

Mesajde iliealexandruionut pe 15 Ian 2016, 10:12

completat trimis...astept rezultat,,
respect..
citeste mult..invata..si mai apoi incearca!
iliealexandruionut
Veteran
 
Mesaje: 781
Membru din: 10 Mar 2012, 14:26

Re: Chestionar vânători

Mesajde von BRAUN pe 15 Ian 2016, 10:15

Completat 100%, astept rezultatele !

von BRAUN
Decat sarac si in puscarie, mai bine liber si bogat !
Avatar utilizator
von BRAUN
Membru important
 
Mesaje: 142
Membru din: 16 Iun 2013, 17:10

Re: Chestionar vânători

Mesajde biriuck pe 15 Ian 2016, 11:13

Dragan scrie:...Dar nu asta-i problema,vroiam sa completez si eu chestionarul publicat de tine,dar....dar nu pot.Motivul este ca eu mis banatan din provincia istorica a Romaniei numita BANAT,provincie neinclusa in lista.
Poate cu alta ocazie a atat eu cat si ceilalti vanatori banateni vom avea sansa sa ne exprimam opiniile.

Chiar ca sunteti "fruncea"! :lol:
Acum ca mi-a deschis ochii colegul Dragan, as vrea sa imi retrag datele trimise pentru ca eu am bifat Tara Romaneasca dar este mult prea general, mie imi trebuia Muntenia :mrgreen: :mrgreen:

Hai sa fim seriosi...
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2703
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Chestionar vânători

Mesajde jon2004 pe 15 Ian 2016, 14:57

Au fost "discriminati" si cei din Bucovina, Crisana , Maramures , Oltenia :)
20
16
12
22LR
222RemMag
6,5x57
6,5x65
8x57
9,3x62
jon2004
Veteran
 
Mesaje: 1743
Membru din: 19 Aug 2004, 12:04
Locaţie: BARLAD,VASLUI

Re: Chestionar vânători

Mesajde vasileneagu pe 15 Ian 2016, 15:46

Pentru toti colegii ** La Multi Ani ** ! Completat si trimis . Stima
vasileneagu
Membru important
 
Mesaje: 120
Membru din: 31 Iul 2009, 17:17

Re: Chestionar vânători

Mesajde dragosei pe 15 Ian 2016, 15:51

completat .trimis. asteptam rezultate.
dragosei
Membru important
 
Mesaje: 125
Membru din: 22 Noi 2008, 15:36
Locaţie: prahova

Re: Chestionar vânători

Mesajde mialxx pe 15 Ian 2016, 18:28

Foarte interesant! Astept rezultatul cu mare placere.
mialxx
Veteran
 
Mesaje: 969
Membru din: 23 Aug 2010, 20:55
Locaţie: Thurgau Elvetia

Re: Chestionar vânători

Mesajde Anndrei pe 15 Ian 2016, 20:02

Completat!
Esti inteligent daca crezi doar jumatate din ceea ce auzi; esti intelept daca stii care e jumatatea.
Anndrei
Veteran
 
Mesaje: 335
Membru din: 07 Dec 2008, 20:03
Locaţie: Bucuresti

Re: Chestionar vânători

Mesajde bogdanBT pe 15 Ian 2016, 22:09

completat
bogdanBT
Membru important
 
Mesaje: 131
Membru din: 09 Apr 2010, 23:04

Re: Chestionar vânători

Mesajde Dragan pe 15 Ian 2016, 23:21

Completat si de banatanul. :D
Dragan
Membru important
 
Mesaje: 293
Membru din: 20 Dec 2009, 21:55

Re: Chestionar vânători

Mesajde paul pe 16 Ian 2016, 21:41

completat si trimis
The Old Man and the dog
paul
Membru activ
 
Mesaje: 81
Membru din: 09 Aug 2005, 21:17
Locaţie: Bucuresti

Re: Chestionar vânători

Mesajde liviur pe 17 Ian 2016, 07:08

L-am completat și eu. Interesant.
Toţi îţi vor binele, nu-i lasa sa ti-l ia !
liviur
Veteran
 
Mesaje: 838
Membru din: 23 Oct 2010, 07:40
Locaţie: Buc-Branesti

Re: Chestionar vânători

Mesajde TudorB pe 17 Ian 2016, 09:13

Rezolvat !

Duminica frumoasa si catare plina!
TudorB
Membru important
 
Mesaje: 186
Membru din: 16 Feb 2015, 11:17

Re: Chestionar vânători

Mesajde OVI762 pe 17 Ian 2016, 12:35

A(z) „Chestionar vânători” űrlap már nem fogad válaszokat.

Ha Ön szerint ez egy hiba, próbálja felvenni a kapcsolatot az űrlap tulajdonosával!


Cred ca zice ceva de mama :mrgreen:

Noroc cu google translate:Forma nu mai acceptă răspunsuri .

Dacă credeți că aceasta este o eroare , încercați să contactați proprietarul de forma !
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2524
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: Chestionar vânători

Mesajde Farkas Attila pe 17 Ian 2016, 21:40

Iată rezultatele: https://docs.google.com/forms/d/1hwk69f ... wanalytics
Dragi colegi vânători!
Pe baza rezultatelor prelucrării datelor furnizate de voi, s-a concretizat o imagine a vânătorilor români utilizatori de Internet.
Din totalul de 181 respondenți 98,3% sunt bărbați și numai restul de 1,3 femei. Acest rezultat nu este suprizăntor, chiar poate fi relevant și la nivel național. Comunitatea vânătorilor români este dominat autoritar de bărbați. Interesant este faptul că jumătate din femei au o vechime considerabilă (15 - 20 ani) în breaslă, astfel există modele de urmat. Cealaltă jumătate a femeilor respondenți are vârsta între 20 și 30 ani și o vechime de sub 5 ani. Să prețuim prezența lor printre noi, să nu cumva să le ”alungăm”, deoarece pot influența pozitiv percepția terților despre vânători în general.
66,3% dintre respondenți au vârsta între 30 și 50 ani, 11,6% au vârsta între 50 și 60 ani, categoriile de vârstă de sub 20 de ani și între 60-70 ani fiind reprezentați în proporție de 2,87% respectiv 3,3%. Vânătorii din categoria de vârstă de peste 70 ani lipsesc cu desăvârșire. Acest ultim aspect nu are cum să fie valabil la nivel național. Se poate explica mai degrabă cu accesul limitat la tehnica de calcul al acestei categorii de vârstă. Vânătorii sub vârsta de 20 de ani au acces la internet, utilizează permanent echipamentele IT, astfel procentul de 2,8% al acestora este surprinzător de mic. Pe de altă parte, pentru a utiliza arme de foc și acesta în condiții de siguranță, necesită un anumit grad de maturitate. Din această perspectivă este îmbucurător, că nu umblă printre noi prea mulți indivizi socializați pe jocuri video, fără simțul răspunderii. Tinerii sunt puțini și sperăm că merită să facă parte din comunitatea noastră.
Referitor la structura pe categorii de vârste se poate enunța că frecvența distribuției este una normală, cu puțini tineri și bătrâni, 82,3% având vârsta între 20 și 60 de ani.
categoria de localitate nu o pot evalua. Oricum, aproape 72% din respondenți provin din orașe. Acest rezultat poate avea legătură cu accesul la Internet, dar poate să fie releventă și la nivel de țară. Nu am cum să verific.
Nu am date referitoare nici la distribuția numărului vânătorilor pe regiuni istorice din România. Totuși, este înbucurător faptul că am primit răspunsuri din fiecare regiune. 40,7% din Transilvania, 40,1% din Țara Românească, 15,8% din Moldova și 3,6% din Dobrogea.
100% din respondenți au cel puțin studii medii, chiar 74,6% au studii superioare.
Referitor la vechimea în breaslă 65,6% dintre respondenți sun vânători de mai puțin de 10 ani. Astfel majoritatea vânătorilor nu se poate considera foarte experimentat. În acestă privință DISCIPLINA este primordială. Nimeni nu este perfect, dar vă sugerez să sancționați nerespectarea regulilor de siguranță și de etică. Nu abuziv, doar în interesul păcătosului.
Este îmbucurător faptul că pentru 80,7% dintre vânători vânătoarea reprezintă pasiune, iar pentru cei mai puțini (11%) dobândirea vânatului. Vânătoarea nu înseamnă doar ucidere, și acest aspect este foarte bine conturat pe baza răspunsurilor.
Goana și dibuitul sunt metodele de vânătoare cele mai preferate. Aspect de salutat, însă mă îndoiesc că avem posibilități la dibuit în măsura preferințelor.
Majoritatea (61,7%) vânătorilor nu este interesat de vânătoarea în țarc. 69,4% din considerente etice, 29,3% deoarece are destule posibilități de vânătoare (și timp liber) în teren liber. 20,4% este tentat să încerce, însăla costuri mai mici.
Pentru 65% din vânători aspectul cel mai important legat de vânătoare este calitatea organizării, pentru 63,3% respectarea tradițiilor. Calitatea organizării implică disciplină, lipsă de griji (totul fiind gestionat de organizator), și grad de siguranță sporit. Respectarea tradițiilor conferă un aspect festiv al acțiunilor de vânătoare, astfel vânătorului român îi place petrecerea timpului liber cu exercitarea pasiunii în condiții de siguranță și cadru festiv. Oare uneori de ce ne jenăm. Se pare cu suntem sănătoși fizic și sufletesc deopotrivă. În caz că aceste aspecte se și exteriorizează putem avea numai parte de invidie.
Majoritatea vânătorilor (71,7%) sunt membri într-o singură asociație de vânătoare.
56,7% din vânători au câștiguri lunare peste 3000 Ron, chiar 27,5% dispun de venituri peste 5000 Ron lunar. Astfel se poate enunța că societatea vânătorilor are bază materială pentru această pasiune costisitoare. Totodată sunt dispuși să cheltuie într-un procent de 58% cel puțin 2000 Ron pe an pe acțiuni de vânătoare, și în procent de 36,7% cel puțin 2000 Ron pe an pe echipamente și accesorii de vânătoare. Este interesant de menționat că în chestionar nu au fost incluse întrbări referitoare la cheltuielile legate de gospodărirea vânatului. Astfel sumele cheltuite în legătură cu vânătoarea pot fi cu mult mai mari.
94,4% din vânători are armă cu alice, 74,9% are carabină, iar 7,3% au arme mixte. 83,9% dintre vânători au cel puțin 2 arme de vânătoare, iar 9,4% peste 5.
32,2% dintre vânătorii români participă cel mult o dată pe an la acțiuni de vânătoare în România în calitate de vânător plătitor. 21,7% vânează numai în cadrul asociației unde este membru.
77% din respondenți vânează numai în țară iar dintre cei care participă la acțiuni de vânătoare în calitate de vânîtori plătitori 91,1% nu utiilzează serviciile firmelor de intermediere specializate.
84,8% din vânători împușcă anual mai puțin de 50 piese de vânat mic, iar 67,8% mai puțin de 5 piese de vânat mare.
Preferințele de specii de vânat par a fi influențate de accesul fiecăruia la posibilitatea de vânătoare. 88,3% din vânători au acces la vânat mic, însă preferă numai în proporție de 75%. Astfel de tendințe se constată și la speciile mistreț și căprior, acces larg, preferință mare dar sub ofertă.
Aproximativ jumătate din vânătorii români au ocazia cel puțin odată de a recolta vânat cu tofeu.
Consumăm carne de vânat în proporție de 63,7% cel puțin odată pe lună, suntem conștienți de gustul bun și de caracteristicile calitative, însă avem acces relativ ieftin numai în 10,6%.
Concluziile vă las să trageți voi. Consider că rezultatele sunt intersante, și nu avem nici un aspect pe care ar trebui să ascundem și să ne jenăm din cauza ei. Părere personală. Voi cum vedeți?
Farkas Attila
Farkas Attila
 
Mesaje: 19
Membru din: 16 Mar 2006, 14:35
Locaţie: Gheorgheni Harghita

Re: Chestionar vânători

Mesajde Farkas Attila pe 17 Ian 2016, 21:53

OVI762
Scuză-mă! Nu am reușit să setez limba.
Nu se mai primesc răspunsuri deoarece am oprit. Numărul răspunsurilor este suficient și relevant.
Următorul chestionar va fi mai profesionist din toate punctele de vedere.
Colegi cu patriotism local bine dezvoltat!
Oricum aș fi uitat pe careva regiune istorică. La noi sunt care se agită chiar și dacă se greșește cartierul din care provine. Astfel.... Și oricum vroiam să știu dacă numai ”cunoscuții” completează sau are acoperire națională.
Toate criticile iau ca și constructive. Nu mă puteți dezamăgi, cum nici nu ați făcut. Chiar sunt entuziasmat.
Toate cele bune!
Farkas Attila
Farkas Attila
 
Mesaje: 19
Membru din: 16 Mar 2006, 14:35
Locaţie: Gheorgheni Harghita

Re: Chestionar vânători

Mesajde Farkas Attila pe 17 Ian 2016, 22:01

Așa se pare că am reușit să setez într-un final și limba.
Farkas Attila
Farkas Attila
 
Mesaje: 19
Membru din: 16 Mar 2006, 14:35
Locaţie: Gheorgheni Harghita

Re: Chestionar vânători

Mesajde ventura pe 18 Ian 2016, 09:03

Din pacate aceste rezultate nu au relevanta la nivel national decat ca "imagine a vânătorilor români utilizatori de Internet".
Plec de la premiza ca raspunsurile au fost sincere si am un licar de speranta cand vad rezultatele.
Poate se mai schimba ceva in mentalitatea vanatorului roman...

DAR, (si o spun cu toata responsabilitatea) majoritatea vanatorilor nu sunt asa...
Sunt neinformati, nepasatori cu mediul, cu natura, cu vanatul, nu au nici cele mai mici notiuni de etica sau eticheta vanatoreasca, avand in minte doar sa impuste, iar daca nu reusesc ei, macar sa o faca altul sa aiba ce imparti...
Nu exista strategii pe termen scurt, mediu sau lung de gestionare a vanatului, pentru ei vanatoare = impuscare + preluare vanat.
Asta in toate categoriile de varste.

Si ca sa schimbam putin registrul, cred ca schimbarea pleaca de la noi, cei care am raspuns la acest chestionar.
Educatia la nivelul gupelor din care facem parte (cu masuri coercitive sau nu).
Asta daca, asa cum am premizat la incept, am fost sinceri in raspusurile date si nu am scris doar ceea ce am crezut ca vrea Attila sa citeasca....

PS: scuzati negativismul meu din dimineata asta de luni... :oops: :mrgreen:
Nu fi victimă. Nu fi nici criminal. Dar mai cu seamă nu fi spectator.
Avatar utilizator
ventura
Veteran
 
Mesaje: 1271
Membru din: 01 Mai 2008, 20:12
Locaţie: Focsani

Următorul

Înapoi la Vanatoare discutii generale

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 78 vizitatori

Publicitate