Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 16 Iun 2024, 16:47

Ciochinar de piele

Forum dedicat discutiilor de interes general , cu specific vanatoresc , deschis tuturor iubitorilor si practicantilor acestei nobile arte . Va stam la dispozitie 24/24 ore !

Moderatori: adrian_ppp, biriuck, Sly_Fox, CCM, von BRAUN, Mircea-B

Ciochinar de piele

Mesajde Marius pe 04 Feb 2016, 15:55

Ciochinar de piele

Peste două zile urma sa merg la raţe, aşa că m-am apucat iute să-mi fac ciochinar. La vremea aceea nu se găseau în magazine nici un fel de accesorii de vânatoare şi eu, începător fiind, e de înţeles că îmi lipseau multe din cele necesare. Cum nu sunt deloc îndemânatic, după ce că mi-a luat trei ore şi jumătate de trudă, mi-a ieşit o arătare de ciorchinar de toată ruşinea. Mai mult, în lupta cu pielea de şorţ de sudură, am reuşit să mă tai adânc, până către os, la un deget. In fine aveam ciorchinar.

In ziua cu pricina, pe la patru dimineaţa, cu echipajul complet în maşină, adică patru vânatori, ieşeam din Bucureşti cu speranţa cât Casa Poporului. Pe drum, mai o poantă, mai un sfat, mai o amintire, timpul trecea în cel mai plăcut mod. Nea Oreste , decanul de vârsta al grupului nostru, îşi aduce aminte că în urmă cu câteva zile, când am fost împreună tot la raţe, m-a văzut cărându-le legate cu o sârmă găsită pe câmp, şi mă întreabă hâtru:
-Măi puiule, ai mă ciochinar sau îţi dau eu unul împrumut?
Fiind vânator de numai o lună, era de la sine înţeles că devenisem automat ţinta glumelor şi noul subiect de tachinare amicală al grupului în care încercam să mă integrez.
-Am, nea Oreste,mi-am făcut.
-Ia dă-l încoace să văd şi eu cum ţi-a ieşit!
Am sperat că nu se ajunge la asta, fiindcă îmi era clar că o să fiu subiect de caterincă, dar n-am avut ce face, şi am scos ciochinarul din buzunar.
-Hehehe! Ăsta-i ciochinar măi răţarule? Ia uitaţi mă baieţi, e cusut strâmb, inelele sunt prea mici, carabiniera e prea mare, şi în plus, l-a făcut cu doişpe posturi. Vedea-te-aş io să-l cari pe ăsta plin de gâşte. Uite băi puiule cum tre' s-arate un ciochinar, şi-l trase afară din buzunar pe al lui: pielea tre' să fie moale dar rezistentă -am stricat un toc de arma ca să-l fac-, corzile să fie nici prea scurte, că nu îţi intră gâştele, nici prea lungi, că te împiedici de păsări când le cari, opt, hai, maxim zece posturi, carabiniera potrivită, că nu remorchezi Volga cu ciochinarul! Aşa trebuie sa arate! Eu pe ăsta îl am de peste douăzeci de ani şi mai degrabă m-aş despărţi de nevastă decât de el.
Ceilalţi doi colegi din maşină, şi ei vânători vechi i-au ţinut isonul, şi cum timpul, până la lacul din Bărăgan la care mergeam, trebuia oricum umplut, m-au luat şi ei in tărbacă, şi pe bună dreptate: aşa cum v-am spus la început făcusem un ciochinar ca vai de lume.
In sfârşit, maşina (adică bătrâna Volgă a lui nea Oreste) părăsi asfaltul şi începu să ţopăie sprintenă ca un şifonier pe drumul prăfos ce ducea în coada lacului. Ajunşi acolo, repede echiparea, stabilirea strategiei şi hai, că încă-un pic şi se luminează.
Deşi glumeţi cei trei vânatori erau gata să-mi împărtăşească din experienţa şi cunoştiinţele lor, aşa că unul din ei, Traian, m-a luat alături de el în stuful din marginea bălţii. Vânatoarea n-a fost o grozăvie, dar cum se întâmplă de obicei, începătorii au parte de noroc. Aşa a fost şi atunci: majoritatea înaripatelor au trecut în zbor pe deasupra mea şi am reuşit sa împuşc astfel trei raţe. La ora stabilită pentru încheierea vânatorii, mândru nevoie mare, cu cele trei raţe atârnate în ciochinarul cel nou, m-am dus la maşină. Nea Oreste era acolo deja. Tolănit pe iarbă, în căldura soarelui blând de octombrie, îşi înşirase pe rucsac nelipsita bucată de pâine, brânza şi ceapă. Lângă rucsac, un raţoi de toată frumuseţea, agăţat în ciochinar.
-Bravo puiule! îmi zice. Frumos! Trei raţe! Puteam şi eu să iau câteva, dar n-am vrut sa trag la raţe, ci numai la raţoi, şi-mi făcu semn cu capul către răţoiul din ciochinarul său. In clipa aceea, parcă dându-şi seama că despre el e vorba, răţoiul lui nea Oreste, se ridică de jos, scutură capul de două ori, şi cât ai clipi din ochi, îşi luă zborul. Dăm toţi buluc către arme, dar mult prea târziu. Nu ne rămâne decat să ne uitam lung în zare, unde, un ciochinar de piele cu opt posturi, cu corzile exact cât trebuie, având carabiniera nici prea mare, dar nici prea mică, e purtat tot mai departe de un răţoi care a înviat inexplicabil.

După douazeci şi ceva de ani, în aceeaşi formaţie, de data asta cu altă maşină, pentru că Volga lui nea Oreste nu mai e demult, plecăm la raţe. După ce ieşim din Bucureşti, mai o glumă, mai o amintire să treacă timpul. Nu mă pot abţine şi zic:
-Măi nea Oreste, ai ciochinar sau iţi dau eu unul împrumut?

Marius Cocârlă
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3243
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Re: Ciorchinar de piele

Mesajde UlissePro pe 04 Feb 2016, 16:47

Marius din pacate scrii prea rar! Super povestirea!
R93 .243W & .300WM
F3 20/76
Avatar utilizator
UlissePro
Veteran
 
Mesaje: 916
Membru din: 27 Aug 2010, 15:14
Locaţie: Constanta

Re: Ciorchinar de piele

Mesajde tehărău pe 04 Feb 2016, 17:18

Jos pălăria!
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3480
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Ciorchinar de piele

Mesajde acsph pe 04 Feb 2016, 18:25

As zice "epic!" ..daca as sti ce insemna :wink: ! Felicitari !
Muget,deci exist !
acsph
Veteran
 
Mesaje: 689
Membru din: 21 Sep 2012, 10:03
Locaţie: Ploiesti

Re: Ciorchinar de piele

Mesajde Dr.47 pe 04 Feb 2016, 20:27

Frumos! :D
Dr.47
Membru important
 
Mesaje: 255
Membru din: 14 Dec 2013, 17:10
Locaţie: Calarasi

Re: Ciorchinar de piele

Mesajde jon2004 pe 04 Feb 2016, 20:29

Like :)
20
16
12
22LR
222RemMag
6,5x57
6,5x65
8x57
9,3x62
jon2004
Veteran
 
Mesaje: 1743
Membru din: 19 Aug 2004, 12:04
Locaţie: BARLAD,VASLUI

Re: Ciorchinar de piele

Mesajde AXP pe 04 Feb 2016, 20:45

Faina povestea.
22LR; 9x19; 308Win; 9,3x62; 6,5x55; 12;
AXP
Veteran
 
Mesaje: 696
Membru din: 03 Iul 2014, 11:25
Locaţie: Cluj

Re: Ciorchinar de piele

Mesajde TITI68 pe 04 Feb 2016, 21:36

Super !!!
TITI68
Membru important
 
Mesaje: 129
Membru din: 08 Feb 2013, 15:39

Re: Ciorchinar de piele

Mesajde Sly_Fox pe 05 Feb 2016, 12:47

Super povestea.
Acum vine intrebarea,ai mai publicat-o pe undeva,revista,almanah ceva? Parca imi amintesc ca am citit-o acum cativa ani intr-o publicatie de specialitate. De fapt sigur am citit povestioara,dar nu mai stiu unde.
Am mai citit una de-a ta in revista Carpatii,asta mai din zilele noastre ( nu mai stiu daca revista mai apare). Este povestea cu porumbeii gulerati din Balta Ialomitei,cred ca iti amintesti de ea.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5690
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Ciorchinar de piele

Mesajde OVI762 pe 05 Feb 2016, 13:49

Foarte frumos.
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2524
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: Ciorchinar de piele

Mesajde Marius pe 05 Feb 2016, 14:26

Sly_Fox scrie:Super povestea.
Acum vine intrebarea,ai mai publicat-o pe undeva,revista,almanah ceva? Parca imi amintesc ca am citit-o acum cativa ani intr-o publicatie de specialitate. De fapt sigur am citit povestioara,dar nu mai stiu unde.

Am scris-o in urma cu cateva zile.

Mutumesc tuturor pt. aprecieri!
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3243
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Re: Ciorchinar de piele

Mesajde Sly_Fox pe 05 Feb 2016, 21:07

Marius scrie:Am scris-o in urma cu cateva zile.
Mutumesc tuturor pt. aprecieri!

Inseamna ca a mai patit-o si alt vanator, sa ii plece rata cu ciochinarul in loc de cravata. :D
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5690
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Ciorchinar de piele

Mesajde liviur pe 06 Feb 2016, 14:33

:lol:
Toţi îţi vor binele, nu-i lasa sa ti-l ia !
liviur
Veteran
 
Mesaje: 838
Membru din: 23 Oct 2010, 07:40
Locaţie: Buc-Branesti

Re: Ciorchinar de piele

Mesajde Marius pe 08 Mar 2016, 16:51

Sly_Fox scrie:
Marius scrie:Am scris-o in urma cu cateva zile.
Mutumesc tuturor pt. aprecieri!

Inseamna ca a mai patit-o si alt vanator, sa ii plece rata cu ciochinarul in loc de cravata. :D

Poate ai auzit-o povestita. A patit-o nea Oreste la voi (noi) la Giurgeni. Eu n-am fost atunci, dar mi-a placut intamplarea.
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3243
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Re: Ciorchinar de piele

Mesajde jon2004 pe 08 Mar 2016, 17:05

Ca sa fiu si eu un pic carcotas : denumirea corecta este ”ciochinar” :D
20
16
12
22LR
222RemMag
6,5x57
6,5x65
8x57
9,3x62
jon2004
Veteran
 
Mesaje: 1743
Membru din: 19 Aug 2004, 12:04
Locaţie: BARLAD,VASLUI

Re: Ciorchinar de piele

Mesajde Marius pe 09 Mar 2016, 10:55

jon2004 scrie:Ca sa fiu si eu un pic carcotas : denumirea corecta este ”ciochinar” :D

Stiu, a mai fost discutia asta, dar eu asa am apucat acu' 30 de ani si pentru mine si cei cu care vanez asa ramane: ciorchinar.
De altfel, dpmdv ciochinar n-are sens, ca nu prind pasarile de cioc. Mai degraba ciorchinar, pt ca stau ciorchine.
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3243
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Re: Ciorchinar de piele

Mesajde jon2004 pe 09 Mar 2016, 11:18

Marius scrie:
jon2004 scrie:Ca sa fiu si eu un pic carcotas : denumirea corecta este ”ciochinar” :D

Stiu, a mai fost discutia asta, dar eu asa am apucat acu' 30 de ani si pentru mine si cei cu care vanez asa ramane: ciorchinar.
De altfel, dpmdv ciochinar n-are sens, ca nu prind pasarile de cioc. Mai degraba ciorchinar, pt ca stau ciorchine.


Se foloseste de catre foarte multi vanatori , denumirea de ciorchinar si nu este neaparat o greseala .
Denumirea de ciochinar nu are nici o legatura cu ”ciocul” :D
20
16
12
22LR
222RemMag
6,5x57
6,5x65
8x57
9,3x62
jon2004
Veteran
 
Mesaje: 1743
Membru din: 19 Aug 2004, 12:04
Locaţie: BARLAD,VASLUI

Re: Ciochinar de piele

Mesajde biriuck pe 09 Mar 2016, 11:49

Nici eu nu cred ca vine de la "cioc" ci de la ciochina. Chiochina e un accesoriu prezent la cam orice sa in trecut, era ori un carlig ori o curea de care se legau/se atarnau diverse (merinde, vanat, cate un miel etc).
A nu se confunda cu coburii, compartimente speciale pozitionate in fata pe ambele laterale. Ciochina era pozitionata in partea din spate.
Tot ciochina mai era denumit si un fel de carlig pe care il purtau muntenii la brau in scopul de a atarna de el diverse legaturi.

Si eu am aflat intai de "ciorchinar" si abia ulterior am aflat care e forma corecta. Am ramas la cea corecta :roll:
Consider ca trebuie sa tindem catre formele corecte chiar daca le-am cunoscut intai pe cele 'adaptate', altfel ajungem sa pronuntam toti "mușchetar" :naughty:

Povestea este insa foarte frumoasa, daca vei avea de gand sa o bagi intr-o carte cu astfel de povestiri sunt cam 2 variante:
1. Editare la forma corecta
2. Licenta poetica :lol: Daca autorul vrea neaparat asa atunci asa ramane („Cobori în jos luceafăr blând.."
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2703
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti


Înapoi la Vanatoare discutii generale

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 86 vizitatori

Publicitate