Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 16 Iun 2024, 15:04

6.5X68

Forum dedicat discutiilor de interes general , cu specific vanatoresc , deschis tuturor iubitorilor si practicantilor acestei nobile arte . Va stam la dispozitie 24/24 ore !

Moderatori: adrian_ppp, biriuck, Sly_Fox, CCM, von BRAUN, Mircea-B

6.5X68

Mesajde Geko pe 15 Aug 2016, 13:08

Buna ziua, as dori sa cumpar o arma in calibrul 6.5x68 ! Ce pareri aveti despre acest calibru , daca stiti distribuitori sau persoane care vand arme cu acest calibru va rog sa ma anuntati !

Multumesc !!!
Geko
 
Mesaje: 6
Membru din: 27 Apr 2016, 15:33

Re: 6.5X68

Mesajde biriuck pe 15 Aug 2016, 14:37

Sa inteleg ca te intereseaza doar sa aiba acest calibru arma si nu conteaza marca acesteia? :mrgreen:

Cu acest calibru am tras doar la semn cateva boabe, nu pot sa zic nimic de efecte in vanat. Teoretic ar trebui sa fie suficient pentru orice misca in tara aceasta daca vorbim de panda si dibuit :roll: Daca as merge an de an la capra neagra probabil ca mi-as lua si eu o arma in acest calibru...

Calibrul nu este raspandit prea tare la noi asa ca o sa trebuiasca sa iti cam faci stocuri dupa ce gasesti munitia cu care se intelege bine arma ta :wink: Asta nu este o problema daca ai rabdare.
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2703
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: 6.5X68

Mesajde cybelle pe 15 Aug 2016, 19:54

Un calibru pt orice vanat autohton.
Il poti uzita atat la panda, dibuit, cat si la goana.
A fost creat pt panda, trageri la distanta.
Ca si varfuri, o sa gasesti putine variante.
Personal as cumpara o arma sh in acest calibru, doar cu test minutios in poligon.
Vand carti de gramatica. E ieftine...
Avatar utilizator
cybelle
Veteran
 
Mesaje: 1577
Membru din: 24 Mar 2007, 16:05
Locaţie: Magurele


Înapoi la Vanatoare discutii generale

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 69 vizitatori

Publicitate