Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Apr 2024, 09:55

Ce va lipseste din baterie?

Forum dedicat discutiilor de interes general , cu specific vanatoresc , deschis tuturor iubitorilor si practicantilor acestei nobile arte . Va stam la dispozitie 24/24 ore !

Moderatori: adrian_ppp, biriuck, Sly_Fox, CCM, von BRAUN, Mircea-B

Re: Ce va lipseste din baterie?

Mesajde violiv pe 31 Ian 2022, 07:43

dtdpuu scrie:
Ghinda scrie:La glonț, un 10x100 și la alică o semi cu minim 5 focuri, calibru 2 sau 0. Toate astea dacă există. Dacă nu, am tot ce trebuie pentru a doborâ ce este de doborât. O carabină și o lisă. Mai am câteva pocnitori, de sunt și eu un pic prost, dar urmează să le pun la vânzare.


Ce e 10x100? Succes la vinzare


Ghinda vrea "cel mai mare si mai iute"!
10x100 e asa, un simbol. Pana acum i-am gasit ceva 9x90 anti-tanc din WW II dar ar putea sa se multumeasca si cu un 408 chey-tac.


Ce-mi lipseste?
O dublu-expres la care sa am pe aceeasi bascula si tevi de 20. Daca e si cu cocoase exterioare e si mai bine.
Si daca tot visam, la partea cu vise mai usor de atins - o Garand! Poate o M-14...
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8523
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Ce va lipseste din baterie?

Mesajde Ghinda pe 31 Ian 2022, 09:19

dtdpuu scrie:
Ghinda scrie:La glonț, un 10x100 și la alică o semi cu minim 5 focuri, calibru 2 sau 0. Toate astea dacă există. Dacă nu, am tot ce trebuie pentru a doborâ ce este de doborât. O carabină și o lisă. Mai am câteva pocnitori, de sunt și eu un pic prost, dar urmează să le pun la vânzare.


Ce e 10x100? Succes la vinzare


=)) =)) =)) =))
La câte calibre sunt!!!

Așa este gândul meu. Dacă ar apărea așa ceva!!! La fel și la lisă!!!!!!!!! =)) =)) =)) =)) =))
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7694
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Ce va lipseste din baterie?

Mesajde CCM pe 31 Ian 2022, 15:44

Poti poseda revolvere in Ro? In ce conditii? Daca poti....686 si ca el, au un farmec aparte.[/quote]

Locuiesc In Franta, aici se poate. Nu f simplu, dar nu ca in Ro, unde e aproape imposibil.
Cu 686 am o relatie f speciala, nu doar ca trag cu el, dar e revolverul meu preferat, chiar si in fata lui Manurhin/Beretta MR73. Desi nu e la fel de precis iar tragaciul e mult mai tare si in single si in double.
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 785
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: Ce va lipseste din baterie?

Mesajde CCM pe 31 Ian 2022, 15:48

dtdpuu scrie:
CCM scrie:
Croco scrie:@yoghi, vezi cum se face cercetare de piata gratis? :)

Daca ne-om intalni vreodata dau o bere!
Daca nu, o dau virtual... :obscene-drinkingcheers:


Dar ....dar...dar de ce (numa) lui? :o :o :o :shock: :D



OK, pai atunci sa extindem!
Totul e sa ne organizam - cand om fi in Romania - si sa gasim o berarie care sa aibe capacitatea necesara...dar aici nu cred sa intampinam probleme.
Ar fi o chestie sa ne intalnim cat mai multi forumisti!!
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 785
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: Ce va lipseste din baterie?

Mesajde popaliviu pe 31 Ian 2022, 17:03

Să se organizeze cu 1 an înainte, să ne punem concediile :D . Dacă se aliniază planetele, eu o să mă prezint cu niște Stroh de 80° de stă mâța-n coadă :))
12, 16, 9mm, .30-06
popaliviu
Veteran
 
Mesaje: 986
Membru din: 10 Ian 2016, 18:13

Re: Ce va lipseste din baterie?

Mesajde Alexandru Nicu pe 31 Ian 2022, 18:27

Ruger American Predator in .223.
KR1 in 8x64
Benelli SBE 3 in 20 cu țeava de 65!
Focu' si piesa.
Байкал ИЖ 54
Avatar utilizator
Alexandru Nicu
Membru important
 
Mesaje: 172
Membru din: 15 Noi 2012, 15:07
Locaţie: Bacau

Re: Ce va lipseste din baterie?

Mesajde Croco pe 31 Ian 2022, 19:19

CCM scrie:Poti poseda revolvere in Ro? In ce conditii? Daca poti....686 si ca el, au un farmec aparte.

Locuiesc In Franta, aici se poate. Nu f simplu, dar nu ca in Ro, unde e aproape imposibil.
Cu 686 am o relatie f speciala, nu doar ca trag cu el, dar e revolverul meu preferat, chiar si in fata lui Manurhin/Beretta MR73. Desi nu e la fel de precis iar tragaciul e mult mai tare si in single si in double.


Din contra, e mai usor sa detii pistol cu glont decat arma de vanatoare. Si mai ieftin. Doar ca e … diferit.
Avatar utilizator
Croco
Veteran
 
Mesaje: 540
Membru din: 18 Ian 2019, 13:48
Locaţie: Ilfov

Re: Ce va lipseste din baterie?

Mesajde dtdpuu pe 31 Ian 2022, 19:57

violiv scrie:
dtdpuu scrie:
Ghinda scrie:....
Si daca tot visam, la partea cu vise mai usor de atins - o Garand! Poate o M-14...


Cind vei avea vreme....o sa iti spun povestea mea cu M14 (M1A) adica. Sti cum sta actiunea de la Mini14 in pat....aceeasimagie este si la M1A, doar ca spre deosebire de Mini14 nu tragi cu "ace" ci cu "cuie". Intreg ansamblul actiune/bolt/teava...etc. "rock'n roll" in pat de la foc la foc. Pistonul e foarte violent, greu si rapid. Nu stiu de ce arma este atit de scumpa, dar peste tot am cheltuit inca pe atita...si doar daca "o descint" abia trage 2 MOA. Uite cum arata acum (adica acum 6 luni ca intre timp am mai schimbat citeva lucruri)...

Imagine

De atitea ori era sa ia drumul pribegie...dar cumva se lipeste de tine...si incerci permanent sa o dregi. Faci cumva o depnendenta de ea cind face bum-klank si iti vine sa tragi foc dupa foc. Evident ca in ziua de azi noile AR10...sint mult mai bune din toate punctele de vedere...dar...eh....ai grija ce iti doresti!
dtdpuu
Veteran
 
Mesaje: 666
Membru din: 15 Ian 2008, 23:58
Locaţie: Michigan, USA

Re: Ce va lipseste din baterie?

Mesajde dtdpuu pe 31 Ian 2022, 19:58

Croco scrie:
CCM scrie:
Croco scrie:@yoghi, vezi cum se face cercetare de piata gratis? :)

Daca ne-om intalni vreodata dau o bere!
Daca nu, o dau virtual... :obscene-drinkingcheers:

Cu mare placere! Cand vii la Bucuresti anunta-ma.


Daca se mai incheie Psihoza 19 anul asta...probabil, cu placere!
dtdpuu
Veteran
 
Mesaje: 666
Membru din: 15 Ian 2008, 23:58
Locaţie: Michigan, USA

Re: Ce va lipseste din baterie?

Mesajde dtdpuu pe 31 Ian 2022, 20:03

CCM scrie:Poti poseda revolvere in Ro? In ce conditii? Daca poti....686 si ca el, au un farmec aparte.


Locuiesc In Franta, aici se poate. Nu f simplu, dar nu ca in Ro, unde e aproape imposibil.
Cu 686 am o relatie f speciala, nu doar ca trag cu el, dar e revolverul meu preferat, chiar si in fata lui Manurhin/Beretta MR73. Desi nu e la fel de precis iar tragaciul e mult mai tare si in single si in double.[/quote]

La noi nu sint comune nici unul din ele. SW/Ruger sint regele si ...regele, cum mult suport aftermarket. Am luat demult SW si nu il trag cit ar merita...dar ma bucur ca il am. La vara ma gindesc sa vinez cu el, ar fi prima data.

Mi-am facut o oarecare chichitza, fiecare arma care o arma trebuie sa impuste vinat, nu conteaza calibrul, tipul...etc. Revolverul si 17 Hmr nu sint "botezate" inca.

Cum e cu munitie pentru 686 in Franta?
dtdpuu
Veteran
 
Mesaje: 666
Membru din: 15 Ian 2008, 23:58
Locaţie: Michigan, USA

Re: Ce va lipseste din baterie?

Mesajde CCM pe 31 Ian 2022, 22:10

.38 S si 357 Mag se gasesc in mod normal la majoritatea armureriilor
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 785
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: Ce va lipseste din baterie?

Mesajde dtdpuu pe 31 Ian 2022, 22:35

CCM scrie:.38 S si 357 Mag se gasesc in mod normal la majoritatea armureriilor


Super, sint curios la ce il foloseste lumea in Franta? Aici in US evident ca il poti folosi...la ce vrei in principiu doar ca legea difera de la stat la stat. Spre exemplu sint state care permiteau in zonele populate doar lisa cu proiectil unic, acum unele permit si cartus de pistol cu tub drept intre anumite lungimi (ale tubului) si peste un animit calibur. Dar nu spune nimic special de energie spre exemplu, insa lumea alege intotdeuna un calibru "suficient". De asemenea multe state accepta vinatoare cu pistol...daca vrei sa ai "un challenge". Evident nu te opreste nimeni sa ai un lever action, in loc de pistol. Personal voi lasa 357 sa fie in pistol si pentru vinatoare in zona de cartuse cu tub drept o sa adopt calibre noi, special dezvoltate pentru asta...dar mai e mult pina ajung in acel punct, adica este atit de mult zona de explorat in nord (unde calibrele clasice predomina), incit deocamdata nu ma uit sa vinez foarte aprope. De asemenea in nord e mai aventura si mai ...pustiu :-).
dtdpuu
Veteran
 
Mesaje: 666
Membru din: 15 Ian 2008, 23:58
Locaţie: Michigan, USA

Re: Ce va lipseste din baterie?

Mesajde CCM pe 31 Ian 2022, 22:38

...undeva intre 10 si 20% mai scumpe decat 9x19 Luger
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 785
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: Ce va lipseste din baterie?

Mesajde violiv pe 31 Ian 2022, 22:47

dtdpuu scrie:
hunterb scrie:Buna dimineata,

...
Pentru glont mi-as dori un dublu expres Heym 88B in 470 NE dar cum la noi e interzis cal mai mare de 45 m-as multumi cu unul in cal 450 Rigby / ca substitut (asa in extremis) n-as refuza un Blaser R8 african ph in cal 458 lott .............

hunterb


wowow......470 Nitro...sau 450 Rigby....... daca poti "ridica asa baros" esti brav. Nu cred ca as vrea sa trag....dar as vrea sa te vad :D :D :ymhug: :o Intr-o vreme ma batea gindul de un 375HH dupa ce am citit peripetiile lui violiv...dar deocamdata nu.


Peripetiile au fost cu 375 RUM intr-o arma de 3,5 kg, fara frana.
Acum trag 375 h&h dintr-o arma de 3,3 kg plina cu cartuse, teava cu niste gauri prin care arunca ceva gaze in sus, destul de eficient. E cu totul altceva, am tras chiar toata magazia in rafala in 10 sec si n-am murit! E diferenta uriasa intre 375 h&h, 375 RUM si 378 Wby ... asta din urma e nimicitor pentru tragator.

Ca tot veni vorba, cam asa ceva mi-ar mai trebui:

https://www.egun.de/market/item.php?id=12773356
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8523
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Ce va lipseste din baterie?

Mesajde CCM pe 31 Ian 2022, 22:51

dtdpuu scrie:
CCM scrie:.38 S si 357 Mag se gasesc in mod normal la majoritatea armureriilor


Super, sint curios la ce il foloseste lumea in Franta? Aici in US evident ca il poti folosi...la ce vrei in principiu doar ca legea difera de la stat la stat. Spre exemplu sint state care permiteau in zonele populate doar lisa cu proiectil unic, acum unele permit si cartus de pistol cu tub drept intre anumite lungimi (ale tubului) si peste un animit calibur. Dar nu spune nimic special de energie spre exemplu, insa lumea alege intotdeuna un calibru "suficient". De asemenea multe state accepta vinatoare cu pistol...daca vrei sa ai "un challenge". Evident nu te opreste nimeni sa ai un lever action, in loc de pistol. Personal voi lasa 357 sa fie in pistol si pentru vinatoare in zona de cartuse cu tub drept o sa adopt calibre noi, special dezvoltate pentru asta...dar mai e mult pina ajung in acel punct, adica este atit de mult zona de explorat in nord (unde calibrele clasice predomina), incit deocamdata nu ma uit sa vinez foarte aprope. De asemenea in nord e mai aventura si mai ...pustiu :-).



Pai la ce sa il folosim? la tras la stand, ca la altceva nu avem voie. Insa inca avem voie sa le detinem, acasa, in conditii ff stricte; daca iesim cu el in buzunar facem puscarie; tre sa fie in cutie - sau, mai bine cu blocator de tragaci.
Insa - ca oriunde altundeva - e mai bine sa ai asa ceva in casa (in dulap, sub perna, sub saltea) decat sa nu ai deloc.
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 785
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: Ce va lipseste din baterie?

Mesajde CCM pe 31 Ian 2022, 22:58

Oricum, e mult mai bine decat la noi in tara, in Romania - insa nu are legatura cu ceea ce e acolo la voi, peste balta...
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 785
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: Ce va lipseste din baterie?

Mesajde violiv pe 31 Ian 2022, 23:02

Nu-i dupa cum se pregateste ci dupa cum se nimereste ... zice bine o vorba din batrani.
Azi am dat o raita cu ceva treaba la "magazin", sa caut niste inele.

Si m-am lipit de una din armele de care mi-a parut tare rau dupa ce am dat-o ... o banala Benelli ARGO!!!
Si pentru ca tot rascoleam cu ochii prin raft, nu m-am putut abtine si am mai luat una, una pe care mi-o dorisem mult la vremea ei da' nu mi-a iesit atunci in cale - Beretta Urika 2, dupa mine fiind cea mai buna semi cu alice, cu recuperare de gaz, construita vreodata.

Evident ca ambele nu-mi trebuiau la nimic. Am deja in dulap arme cu aceeasi destinatie, poate chiar mai bune .... da' cand damblaua si ceasu' rau se intalnesc, catastrofa e gata!

P.S. geaba gandesc "ce mi-ar mai trebui?" ca tot "chestii" inutile ajung in dulap.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8523
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Ce va lipseste din baterie?

Mesajde dtdpuu pe 31 Ian 2022, 23:24

CCM scrie:Oricum, e mult mai bine decat la noi in tara, in Romania - insa nu are legatura cu ceea ce e acolo la voi, peste balta...


Da...hmmm....din pacate lumea a evoluat in ultimii zeci de ani la modul in care din cauza a 7 timpiti sufera restul populatiei, adica citeva zeci de milioane. De asemenea mentalitatea populara a evoluat la modul "Guvernul (politia, armata, etc.)" sint responsabili cu apararea paza...etc. Acum este extrem de greu de revenit la mentalitatea din-nainte. Ma bucur si sustin statul de drept si politia aici la noi, DAR asta nu insemna ca nu tin (acum ca in Ro eram razuit pe creier) sa am si au aceasta posibilite......de a ma apara, pentru ca borfashii intotdeuna incep cu un atu.

De asemenea tin la dreptul de a vina cu ce e etic in conditii etice, si orice 44 Magnum pina in vreo 50 m se intilneste odata cu capra (din carabina). si daca avem un revolver la noi, mare majoritate din noi, dar absolut mare majoritate mergem cu el de fun si hobby. Iar aia de merg din alte motive, daca nu au revolver, au cutite, masini, explozibile si incendiare. Nu este limita la inventivitatea gunoaielor umane si o lege care face viata comoda a unui ministru cu minte "poluata" nu va schimba natura umana.

Prin natura jobului calatoresc sau ma intilnesc cu fel de fel de lume din diferite culturi. E interesant sa vorbesti cu director de marketing britanic ne-vinator si cu un suedez, tot director de marketing dar care e vinator. Ce este iritant e faptul ca cel ne-vinator e cel agresiv in intrebari si nu il clintesc un milimetru desi incerc sa explic logic si "cald", si e profesional omul, cu capul pe umeri -in mod normal. Dar in ce priveste armele o generatie intreaga de "bau-bau" i-a schimbat pe majoritatea. Sint insa sperante, mai sint si altii ca noi. De asemenea, ma gindesc ca pe multi sa ii fi trezit Psihoza 19, aici cel putin a fost o vinzare masiva de arme, in Europa...nu stiu.

Eh.....sint pe linga subiect (flagrant si de-a dreptul in santzuri), vorbesc din fustrare...dar dupa ce "m-am trezit" m-a frustreaza si mai mult ce se intimpla in Ro...sau in toata Eu.

CristianC
dtdpuu
Veteran
 
Mesaje: 666
Membru din: 15 Ian 2008, 23:58
Locaţie: Michigan, USA

Re: Ce va lipseste din baterie?

Mesajde dtdpuu pe 31 Ian 2022, 23:34

violiv scrie:Nu-i dupa cum se pregateste ci dupa cum se nimereste ... zice bine o vorba din batrani.
Azi am dat o raita cu ceva treaba la "magazin", sa caut niste inele.

Si m-am lipit de una din armele de care mi-a parut tare rau dupa ce am dat-o ... o banala Benelli ARGO!!!
Si pentru ca tot rascoleam cu ochii prin raft, nu m-am putut abtine si am mai luat una, una pe care mi-o dorisem mult la vremea ei da' nu mi-a iesit atunci in cale - Beretta Urika 2, dupa mine fiind cea mai buna semi cu alice, cu recuperare de gaz, construita vreodata.

Evident ca ambele nu-mi trebuiau la nimic. Am deja in dulap arme cu aceeasi destinatie, poate chiar mai bune .... da' cand damblaua si ceasu' rau se intalnesc, catastrofa e gata!

P.S. geaba gandesc "ce mi-ar mai trebui?" ca tot "chestii" inutile ajung in dulap.


Sa tragi cu Urika mai mult decit cu cealalta!
Greu foarte greu de zis "vreau dar nu-mi trebuie"! De cite ori imi vine dorul de cumparat, deschid dulapul de arme si ma gindesc....hmmm acea inca am de lucru la ea, sa o fac pe aia mai intii si apoi iau. Uneori functioneza...alteori....hmmm.
dtdpuu
Veteran
 
Mesaje: 666
Membru din: 15 Ian 2008, 23:58
Locaţie: Michigan, USA

Re: Ce va lipseste din baterie?

Mesajde CCM pe 01 Feb 2022, 13:29

violiv scrie:
dtdpuu scrie:
hunterb scrie:Buna dimineata,

...
Pentru glont mi-as dori un dublu expres Heym 88B in 470 NE dar cum la noi e interzis cal mai mare de 45 m-as multumi cu unul in cal 450 Rigby / ca substitut (asa in extremis) n-as refuza un Blaser R8 african ph in cal 458 lott .............

hunterb


wowow......470 Nitro...sau 450 Rigby....... daca poti "ridica asa baros" esti brav. Nu cred ca as vrea sa trag....dar as vrea sa te vad :D :D :ymhug: :o Intr-o vreme ma batea gindul de un 375HH dupa ce am citit peripetiile lui violiv...dar deocamdata nu.


Peripetiile au fost cu 375 RUM intr-o arma de 3,5 kg, fara frana.
Acum trag 375 h&h dintr-o arma de 3,3 kg plina cu cartuse, teava cu niste gauri prin care arunca ceva gaze in sus, destul de eficient. E cu totul altceva, am tras chiar toata magazia in rafala in 10 sec si n-am murit! E diferenta uriasa intre 375 h&h, 375 RUM si 378 Wby ... asta din urma e nimicitor pentru tragator.

Ca tot veni vorba, cam asa ceva mi-ar mai trebui:

https://www.egun.de/market/item.php?id=12773356


Ce splendoare de arma! Dar scumpa...scumpa rau. Sau poate ca nu, pentru ce este.
Nu stiam de producatorul asta, il caut (pe net) pt bucuria ochiului. Bine ca mai exista asa ceva!
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 785
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: Ce va lipseste din baterie?

Mesajde CCM pe 01 Feb 2022, 14:14

https://famars.com/thegunroom/famars-gun-models/
Mike Yardley le situeza cam tot pe unde sint HH, Westley-Richards si Purdey.
Deci, ieftine, nu scumpe...
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 785
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: Ce va lipseste din baterie?

Mesajde dtdpuu pe 01 Feb 2022, 15:34

violiv scrie:
dtdpuu scrie:
hunterb scrie:Buna dimineata,

...
Pentru glont mi-as dori un dublu expres Heym 88B in 470 NE dar cum la noi e interzis cal mai mare de 45 m-as multumi cu unul in cal 450 Rigby / ca substitut (asa in extremis) n-as refuza un Blaser R8 african ph in cal 458 lott .............

hunterb


wowow......470 Nitro...sau 450 Rigby....... daca poti "ridica asa baros" esti brav. Nu cred ca as vrea sa trag....dar as vrea sa te vad :D :D :ymhug: :o Intr-o vreme ma batea gindul de un 375HH dupa ce am citit peripetiile lui violiv...dar deocamdata nu.


Peripetiile au fost cu 375 RUM intr-o arma de 3,5 kg, fara frana.
Acum trag 375 h&h dintr-o arma de 3,3 kg plina cu cartuse, teava cu niste gauri prin care arunca ceva gaze in sus, destul de eficient. E cu totul altceva, am tras chiar toata magazia in rafala in 10 sec si n-am murit! E diferenta uriasa intre 375 h&h, 375 RUM si 378 Wby ... asta din urma e nimicitor pentru tragator.

Ca tot veni vorba, cam asa ceva mi-ar mai trebui:

https://www.egun.de/market/item.php?id=12773356


Istoria cu RUM parca mi-o amintesc de cind vorbeai de el. Il mai ai?
375 HH am cochetat cu ideea...dar din nou, nu stiu ce sa fac cu el. Inainte de 375 un 45-70 sau ceva legal la mine in zona de sud (populata). Oricum vor avea frine la asa mari.

Dupa cum am zis mai demult m-am ferit de frine dar ....mi-am schimbat ideea, nu atit pentru recul cit pentru a fi capabil sa imi vad focurile...sau macar sa fiu mai repede pe tinta. ....evident e si mai confortabil de tras, deci pentru mine ajuta la consistenta. Am o frina noua...ti-oi (voi) spune aici cit de eficienta e pe 7 RM.
dtdpuu
Veteran
 
Mesaje: 666
Membru din: 15 Ian 2008, 23:58
Locaţie: Michigan, USA

Re: Ce va lipseste din baterie?

Mesajde dtdpuu pe 01 Feb 2022, 15:37

CCM scrie:https://famars.com/thegunroom/famars-gun-models/
Mike Yardley le situeza cam tot pe unde sint HH, Westley-Richards si Purdey.
Deci, ieftine, nu scumpe...


....si voi vinati cu bijuterii? Ca eu ma gindeam sa imi fac poze cu ele nu sa o trec printr-o toamna/iarna cu ploaie/ninsoare/noroi. Succes in achizitie si...vise pina atunci.
dtdpuu
Veteran
 
Mesaje: 666
Membru din: 15 Ian 2008, 23:58
Locaţie: Michigan, USA

Re: Ce va lipseste din baterie?

Mesajde CCM pe 01 Feb 2022, 16:08

dtdpuu scrie:
CCM scrie:https://famars.com/thegunroom/famars-gun-models/
Mike Yardley le situeza cam tot pe unde sint HH, Westley-Richards si Purdey.
Deci, ieftine, nu scumpe...


....si voi vinati cu bijuterii? Ca eu ma gindeam sa imi fac poze cu ele nu sa o trec printr-o toamna/iarna cu ploaie/ninsoare/noroi. Succes in achizitie si...vise pina atunci.



ha-ha-ha!!! ...nu cu asa ceva, din pacate... insa recunosc ca am un express juxtapus nu f departe... in 30-06, insa.
375 HH ramane visul absolut.
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 785
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: Ce va lipseste din baterie?

Mesajde CCM pe 01 Feb 2022, 16:37

yoghi scrie:
dtdpuu scrie:
Poti poseda revolvere in Ro? In ce conditii? Daca poti....686 si ca el, au un farmec aparte.



Merge si cu revolvere ,pe colectie ,tir sau...aparare si paza.

686 e ..urat. asta e mai frumos :D
https://www.19fortyfive.com/2021/05/the ... -a-cannon/


E frumos, dar e scump ca dracu'. Alea originale, ca cel din poza.
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 785
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: Ce va lipseste din baterie?

Mesajde dtdpuu pe 01 Feb 2022, 16:51

CCM scrie:
dtdpuu scrie:
CCM scrie:https://famars.com/thegunroom/famars-gun-models/
Mike Yardley le situeza cam tot pe unde sint HH, Westley-Richards si Purdey.
Deci, ieftine, nu scumpe...


....si voi vinati cu bijuterii? Ca eu ma gindeam sa imi fac poze cu ele nu sa o trec printr-o toamna/iarna cu ploaie/ninsoare/noroi. Succes in achizitie si...vise pina atunci.



ha-ha-ha!!! ...nu cu asa ceva, din pacate... insa recunosc ca am un express juxtapus nu f departe... in 30-06, insa.
375 HH ramane visul absolut.


De ce din pacate...din fericire :-)
Intreaba-l pe violiv de 375...de fapt intreaba-l de oricare :-)
dtdpuu
Veteran
 
Mesaje: 666
Membru din: 15 Ian 2008, 23:58
Locaţie: Michigan, USA

Re: Ce va lipseste din baterie?

Mesajde violiv pe 01 Feb 2022, 22:05

CCM scrie:https://famars.com/thegunroom/famars-gun-models/
Mike Yardley le situeza cam tot pe unde sint HH, Westley-Richards si Purdey.
Deci, ieftine, nu scumpe...



https://www.armiusate.it/cerca/CSRFName ... egoria,109

O cautare scurta in tara lor.
Dupa mine, sint cele mai frumoase juxtapuse cu cocoase exterioare facute. Si nu sint chiar atat de inaccesibile ... unele.

Daca vrei cu adevarat vise-vise-vise, uite producatorul italian cu preturile cele mai sus:

http://www.fabbri.it/

https://www.calvertsporting.co.uk/fabbri/

Unii zic ca ar fi, la ora actuala, chiar "cel mai cel":

https://www.thefield.co.uk/shooting/fab ... kers-26748.


Daca vrei sa nu astepti 6-7 ani, exista si s-h, disponibile imediat.

https://www.armiusate.it/cerca/CSRFName ... egoria,109

Pe langa Fabbri, Famars pare de 100 de ori mai aproape de a fi un vis implinit.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8523
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Ce va lipseste din baterie?

Mesajde violiv pe 01 Feb 2022, 22:08

Ca tot se discuta pe undeva, zilele trecute, despre preturile nejustificate ale armelor, prezenta elementelor artistice si asocierea atributului frumusete cu o unealta.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8523
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Ce va lipseste din baterie?

Mesajde CCM pe 02 Feb 2022, 17:26

Fabbri au vreo legatura cu Perazzi? cam vazut ca sint la vanzare unele care poarta ambele nume.
De Perazzi stiu in mare, am si tras de cateva ori cu una sau doua. Dar de Fabbri nu stiam.
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 785
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: Ce va lipseste din baterie?

Mesajde Croco pe 05 Feb 2022, 13:28

violiv scrie:Ca tot se discuta pe undeva, zilele trecute, despre preturile nejustificate ale armelor, prezenta elementelor artistice si asocierea atributului frumusete cu o unealta.


Nu stie taranul ce este sofranul!
Am prieteni care apreciaza arta, iubesc frumosul si il omagiaza. Mi-am petrecut copilaria intr-un Trabant. Daca-i pui motor de BMW nu ma deranjeaza. Ca si armele, in materie de masini, apreciez frumosul, poate nu la justa valoare, utilul fiind preponderent.
Felicitari pentru gusturi!
Avatar utilizator
Croco
Veteran
 
Mesaje: 540
Membru din: 18 Ian 2019, 13:48
Locaţie: Ilfov

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Vanatoare discutii generale

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 19 vizitatori

Publicitate