Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Apr 2024, 22:07

Ce va lipseste din baterie?

Forum dedicat discutiilor de interes general , cu specific vanatoresc , deschis tuturor iubitorilor si practicantilor acestei nobile arte . Va stam la dispozitie 24/24 ore !

Moderatori: adrian_ppp, biriuck, Sly_Fox, CCM, von BRAUN, Mircea-B

Ce va lipseste din baterie?

Mesajde dtdpuu pe 28 Ian 2022, 17:17

Dupa cum spune titlul hai sa ne gindim ce ne-ar mai trebui sa au am vrea (e un hobby nu ne trebuie de fapt) sa avem in baterie? Sa limitam topicul doar la arme si calibre, fara optica, haine...etc.. De asemenea precizati si motivele (fiind un hobby inclusiv motivul "imi place" este valid) pentru care l-ati vrea, si de asemenea motivul pentru care nu l-ati achizionat inca.

Asadar in cazul meu imi lipsesc:
- un lever action, poate in calibrul 45-70, sau poate in 44 Magnum. Motivul...ca mi-ar place un lever action, dar nu l-am luat pentru ca nu prea am nevoie de ea (am 2 semi, dar..nu in 45-70).
- o arma in noile 450 Bushmaster sau in 350 Legend. Motivul are de-a face cu legislatia in zona in care vinez. Aici la mine in zona statul (judestul de fapt in analogia romaneasca) e impartit in doua pe "verticala". Zona de sud, mult mai populata acepta ca arme de foc doar lisa, si mai nou carabine cu cartus cu pereti drepti (adica vechile cartuse de revolver 357 Mag., 44 Magnum...etc.), dar din cauza limitarii lungimii tubului 45-70 nu este acceptat. Asadar pentru statele de acest gen (exista mai multe in USA cu aceasta limitare) s-au inventat calibre noi care maximizeaza tubul drept la lungimea "legislativa" si fac uz de pulberi moderne pentru maximum de balistica din aceste tuburi limiate. Asa a aparut 450 Bushmaster si 350 Legend.
- un calibru mai mare decit 7 mm Rem. Magnum, probabil 338 Lapua. Nu am nevoie de el...dar imi place, si il calibrul suprem de "care am nevoie", pot dobori orice la orice distanta omeneasca.
- poate un calibru in 6 mm (cum ar fi 243 Winchester), pentru ca am o "gaura" intre calibre de la 223 la 7mm....dar e foarte jos in lista de prioritati (lever action e mult mai ...dorit/prioritar). Nu l-am luat pentru ca...chiar nu am nici o nevoie pentru el, doar ca mi-ar place.

Multumesc,
CristianC

PS. Anul trecut am luat lisa, si chiar am folosit-o la vinatoare...deci sint acoperit :-) acolo.
dtdpuu
Veteran
 
Mesaje: 666
Membru din: 15 Ian 2008, 23:58
Locaţie: Michigan, USA

Re: Ce va lipseste din baterie?

Mesajde yoghi pe 29 Ian 2022, 02:04

"""Baterie""

Nu stiu de ce ai zici asa ,dar presupun ca e sinonim cu "dulap de arme""
:D
Ce maimai vrem sau ce ne mai trebuie ..e conplicat dar in general cine are lisa vrea carabina ,cine are deja si glont mai vrea o lisa :)
Ce arme mai vreau eu in dulap/rastel..?
Sa zicem o semi in .410,pt vreau sa merg la o colectiva cu semi sa ii fac invidiosi pe colegi(dupa ce impusc iepuru) :mrgreen:
Un dubluexpres in calibru mic ,cat mai mic,
O semi in 222 sau 223 dar nu ""platforme"" gen AR sau Hk,una mai clasica ,sa zicem remington7400.

O pereche winchester94 cu un revolver peacemaker in acelasi calibru.

Un alt winchester 94 in cal 22lr


Mai ma gandesc... :lol:

A motivul...damblaua colegu ,damblaua!
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3759
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Ce va lipseste din baterie?

Mesajde yoghi pe 29 Ian 2022, 02:22

""Mai vrem""
Si
""Complicat ""

Nu am reusit sa corectez la timp
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3759
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Ce va lipseste din baterie?

Mesajde dtdpuu pe 29 Ian 2022, 03:13

yoghi scrie:"""Baterie""

......
A motivul...damblaua colegu ,damblaua!


"Damblaua" este motiv foarte valid si serios in acest topic, simpatizez.

CristianC
dtdpuu
Veteran
 
Mesaje: 666
Membru din: 15 Ian 2008, 23:58
Locaţie: Michigan, USA

Re: Ce va lipseste din baterie?

Mesajde liviur pe 29 Ian 2022, 06:10

Imi doresc un kiplauf, blaser, heym sau merkel inntr-un calibru razant si cu ceva putere, mai exact ma gandeam la un 7rm, putin probabil 270win.
Motivul e ca imi place
Toţi îţi vor binele, nu-i lasa sa ti-l ia !
liviur
Veteran
 
Mesaje: 834
Membru din: 23 Oct 2010, 07:40
Locaţie: Buc-Branesti

Re: Ce va lipseste din baterie?

Mesajde hunterb pe 29 Ian 2022, 09:40

Buna dimineata,

Pentru alica mi-as dori un Browning B15 Beauchamp in cal 20, dar daca nu ajung in Belgia sa imi ia masurile (cu covidu asta) ma multumesc si cu o Beretta SO6 EELL tot in cal 20 :D
Pentru glont mi-as dori un dublu expres Heym 88B in 470 NE dar cum la noi e interzis cal mai mare de 45 m-as multumi cu unul in cal 450 Rigby / ca substitut (asa in extremis) n-as refuza un Blaser R8 african ph in cal 458 lott - e ceva legat de nostalgii si zambetul ala usor tamp care persista cand te uiti in jur dupa ce ai tras si nimerit ceva cu un glont de 32 de grame la 700 m/s :mrgreen:
Tot pe glont as vrea (si eram foarte aproape anul trecut sa iau) un Winchester 1892 in cal 357 mag (alea "adevarate" facute de Miroku nu bashinile de clone Uberti&co)

hunterb
is more fun in hunting with the handicap of the bow than is in hunting with the sureness of the gun
Avatar utilizator
hunterb
Membru important
 
Mesaje: 292
Membru din: 07 Ian 2004, 10:05
Locaţie: Bucuresti

Re: Ce va lipseste din baterie?

Mesajde Croco pe 29 Ian 2022, 10:18

Ce ai vrut sa zici cu baterie? In romaneste are o alta conotatie.
Daca ai vrut sa spui dotare, dpdv al armelor si dispzitivelor de ochire, imi doresc un 6br cu pat de la KRG, x-ray, cred. Bolt action, sigur. Vreau sa coste pana in 2000 euro. O sa pun un Vortex 5-25x50, PST gen II, pe care o am. Nu m-am hotarat inca, IBI, Blake, KS, nu stiu inca. Ce stiu este ca 105 grains BT, in 6mm, vreau sa plece cu 800m/s.
Am mai multe fetisuri, nu are rost. Doar cele care se materializeaza repede.
Avatar utilizator
Croco
Veteran
 
Mesaje: 540
Membru din: 18 Ian 2019, 13:48
Locaţie: Ilfov

Re: Ce va lipseste din baterie?

Mesajde popaliviu pe 29 Ian 2022, 10:35

De la mic la mare:

* Browning Buck Mark .22 lr
*Manurhin MR 73 .357 Mag
*Marlin Lever Action .357 Mag
*Savage Axis left hand .223 ( comandat, dar cine știe când ajunge....)
*Bergara BA13 Take Down .308
*Remington Model 870 ( problema e că aici sunt interzise lisele "Pump gun", dar permise carabinele de același fel ~x( ciudat dar adevărat!
*O lisă în calibrul 20, probabil un Fabarm.
Cam mare lista, dar sunt încă la început și am speranțe :ympray: :))
12, 16, 9mm, .30-06
popaliviu
Veteran
 
Mesaje: 986
Membru din: 10 Ian 2016, 18:13

Re: Ce va lipseste din baterie?

Mesajde Croco pe 29 Ian 2022, 11:32

@yoghi, vezi cum se face cercetare de piata gratis? :)
Avatar utilizator
Croco
Veteran
 
Mesaje: 540
Membru din: 18 Ian 2019, 13:48
Locaţie: Ilfov

Re: Ce va lipseste din baterie?

Mesajde Ghinda pe 29 Ian 2022, 11:41

La glonț, un 10x100 și la alică o semi cu minim 5 focuri, calibru 2 sau 0. Toate astea dacă există. Dacă nu, am tot ce trebuie pentru a doborâ ce este de doborât. O carabină și o lisă. Mai am câteva pocnitori, de sunt și eu un pic prost, dar urmează să le pun la vânzare.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7693
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Ce va lipseste din baterie?

Mesajde Sly_Fox pe 29 Ian 2022, 14:56

Având în vedere situația actuală a vânătorii și domeniile conexe, răspunsul meu este unul pe măsură: Lipsește tocmai bateria! O baterie completă cu 250 de torpile spațiale quantum( putere nominală de 100 megatone TNT pe torpilă)! Eu ăsteia îi simt lipsa!
Știu că topicul este unul serios, dar și eu tot serios vorbesc despre situația vânătorii în România. Dacă nu le vrei pentru colecție, greu de tot să mai vorbim despre ce arme lipsesc din dulap. O lisă ruginită s-ar putea să se dovedească a fi suficientă pentru câte un foc la un fazan, la un taler sau să sperii hoții.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5670
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Ce va lipseste din baterie?

Mesajde Dr.47 pe 29 Ian 2022, 15:53

Sly_Fox scrie:Având în vedere situația actuală a vânătorii și domeniile conexe, răspunsul meu este unul pe măsură: Lipsește tocmai bateria!

Sunt vanator de aproape 5 ani. Am corupt 4 oameni sa se faca vanatori in timpul asta. Va rog sa ma credeti ca imi este jena sa-i mai spun cuiva sa se faca vanator.

Sa fiu si pe subiect, marti o sa devin posesor de .410, nu este o arma scumpa, dar este o bijuterie!
Dr.47
Membru important
 
Mesaje: 255
Membru din: 14 Dec 2013, 17:10
Locaţie: Calarasi

Re: Ce va lipseste din baterie?

Mesajde CCM pe 29 Ian 2022, 19:57

dtdpuu scrie:
yoghi scrie:"""Baterie""

......
A motivul...damblaua colegu ,damblaua!


"Damblaua" este motiv foarte valid si serios in acest topic, simpatizez.

CristianC



Damblaua este cel mai de seama motiv neserios.
Personal, mie imi lipsesc cateva sabii vechi, care costa cat o masina SH, vreo doua revolvere (SW 686 si MR 73, in 357M), vreo doua- trei SIG-uri si ... si inca niste maruntisuri din astea.
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 785
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: Ce va lipseste din baterie?

Mesajde CCM pe 29 Ian 2022, 20:01

Croco scrie:@yoghi, vezi cum se face cercetare de piata gratis? :)

Daca ne-om intalni vreodata dau o bere!
Daca nu, o dau virtual... :obscene-drinkingcheers:
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 785
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: Ce va lipseste din baterie?

Mesajde kama3 pe 29 Ian 2022, 20:20

Eu imi doresc un Baikal 18 in cal. 223.
Fara luneta.
Problema e ca deja trebuie o lada mai mare...
4, 5mm
9mm
16
12
.270win
Avatar utilizator
kama3
Veteran
 
Mesaje: 367
Membru din: 23 Dec 2008, 13:21

Re: Ce va lipseste din baterie?

Mesajde dtdpuu pe 31 Ian 2022, 01:05

...ati inteles voi ca e "bateria de artilerie" :D :D :D
dtdpuu
Veteran
 
Mesaje: 666
Membru din: 15 Ian 2008, 23:58
Locaţie: Michigan, USA

Re: Ce va lipseste din baterie?

Mesajde dtdpuu pe 31 Ian 2022, 01:11

liviur scrie:Imi doresc un kiplauf, blaser, heym sau merkel inntr-un calibru razant si cu ceva putere, mai exact ma gandeam la un 7rm, putin probabil 270win.
Motivul e ca imi place

270 face...aproape ce face 7 RM....aproape, asa mai relativ.

Dar daca poti sa te impaci cu reculul de la 7RM (incremental mai mult decit 3006) cred ca e unul din cele mai balansate si universale calibre. Sint altele mai viteziste, mai bune balistic, mai ieftine, mai ...etc. DAr poate nici unul care sa se claseze in fata la mai toate categoriile.

Spor la algere.

CristianC
dtdpuu
Veteran
 
Mesaje: 666
Membru din: 15 Ian 2008, 23:58
Locaţie: Michigan, USA

Re: Ce va lipseste din baterie?

Mesajde dtdpuu pe 31 Ian 2022, 01:19

hunterb scrie:Buna dimineata,

...
Pentru glont mi-as dori un dublu expres Heym 88B in 470 NE dar cum la noi e interzis cal mai mare de 45 m-as multumi cu unul in cal 450 Rigby / ca substitut (asa in extremis) n-as refuza un Blaser R8 african ph in cal 458 lott .............

hunterb


wowow......470 Nitro...sau 450 Rigby....... daca poti "ridica asa baros" esti brav. Nu cred ca as vrea sa trag....dar as vrea sa te vad :D :D :ymhug: :o Intr-o vreme ma batea gindul de un 375HH dupa ce am citit peripetiile lui violiv...dar deocamdata nu.
dtdpuu
Veteran
 
Mesaje: 666
Membru din: 15 Ian 2008, 23:58
Locaţie: Michigan, USA

Re: Ce va lipseste din baterie?

Mesajde dtdpuu pe 31 Ian 2022, 01:25

Croco scrie:Ce ai vrut sa zici cu baterie? In romaneste are o alta conotatie.
Daca ai vrut sa spui dotare, dpdv al armelor si dispzitivelor de ochire, imi doresc un 6br cu pat de la KRG, x-ray, cred. Bolt action, sigur. Vreau sa coste pana in 2000 euro. O sa pun un Vortex 5-25x50, PST gen II, pe care o am. Nu m-am hotarat inca, IBI, Blake, KS, nu stiu inca. Ce stiu este ca 105 grains BT, in 6mm, vreau sa plece cu 800m/s.
Am mai multe fetisuri, nu are rost. Doar cele care se materializeaza repede.


...poi ia-l dar este munitie in Ro pentru 6BR? Dupa cum am zis mai sus, ma gindesc la un 243, mai incolo ca acum am doua 308...dar nu e graba. Pina atunci am 3 proiecte in constructie...pentru anul asta.

Cu paturile m-am tot codid si eu si schimbat. Arma in 7 RM spre exemplu este la al patrulea pat. Cumva paturile astea tehnice nu m-au prins pentru arme de vinataore, am pat "startship" pe M1A, dar pe armele de vinatorae de distanta incer ca pun paturi sintetice cit mai usoare. Cind s-or mai ieftini poate de carbon, tot asa ma gindesc si la tevi, deocamdata in tevi acopeite in fibra de carbon nu stiu daca am mare incredere, sint si mai scumpe oricum. Cind cei de la BR vor for folosi tevi in fibra de carbon macar in proportie de 30% o sa ma gindesc.

CristianC
dtdpuu
Veteran
 
Mesaje: 666
Membru din: 15 Ian 2008, 23:58
Locaţie: Michigan, USA

Re: Ce va lipseste din baterie?

Mesajde dtdpuu pe 31 Ian 2022, 01:30

popaliviu scrie:De la mic la mare:

* Browning Buck Mark .22 lr
*Manurhin MR 73 .357 Mag
*Marlin Lever Action .357 Mag
*Savage Axis left hand .223 ( comandat, dar cine știe când ajunge....)
*Bergara BA13 Take Down .308
*Remington Model 870 ( problema e că aici sunt interzise lisele "Pump gun", dar permise carabinele de același fel ~x( ciudat dar adevărat!
*O lisă în calibrul 20, probabil un Fabarm.
Cam mare lista, dar sunt încă la început și am speranțe :ympray: :))


357 am doar in revolver, dar este cel mai precis pistol pe care il am. Dupa cum ziceam ma tenteaza un lever action dar...intr-un calibru mai mare.

Bergara a inceput sa apara si US de citiva ani, par a fi foarte precise si cu reputatie buna. Probabil ca daca nu as inlocui tevi la Savage ("uri") si ar trebui sa iau prima arma, m-as uita si eu la Bergara sau chiar la Tika.

Surprinzator cu 870....ca sa vezi, dupa cum probabil sti aici pompele lise sint foarte populare, dar nu atit pentru vinatoare cit ...cica home defense....de fapt tot din motivul de mai sus, damblaua adica.

CristianC
Bergara a inceput sa apara si in U
dtdpuu
Veteran
 
Mesaje: 666
Membru din: 15 Ian 2008, 23:58
Locaţie: Michigan, USA

Re: Ce va lipseste din baterie?

Mesajde dtdpuu pe 31 Ian 2022, 01:31

Croco scrie:@yoghi, vezi cum se face cercetare de piata gratis? :)


Raule :D :D :D
dtdpuu
Veteran
 
Mesaje: 666
Membru din: 15 Ian 2008, 23:58
Locaţie: Michigan, USA

Re: Ce va lipseste din baterie?

Mesajde dtdpuu pe 31 Ian 2022, 01:33

Ghinda scrie:La glonț, un 10x100 și la alică o semi cu minim 5 focuri, calibru 2 sau 0. Toate astea dacă există. Dacă nu, am tot ce trebuie pentru a doborâ ce este de doborât. O carabină și o lisă. Mai am câteva pocnitori, de sunt și eu un pic prost, dar urmează să le pun la vânzare.


Ce e 10x100? Succes la vinzare
dtdpuu
Veteran
 
Mesaje: 666
Membru din: 15 Ian 2008, 23:58
Locaţie: Michigan, USA

Re: Ce va lipseste din baterie?

Mesajde dtdpuu pe 31 Ian 2022, 01:34

Sly_Fox scrie:Având în vedere situația actuală a vânătorii și domeniile conexe, răspunsul meu este unul pe măsură: Lipsește tocmai bateria! O baterie completă cu 250 de torpile spațiale quantum( putere nominală de 100 megatone TNT pe torpilă)!.......


Inteleg cu tu vrei sa vinezi aici in US....de acolo :D :o :D
dtdpuu
Veteran
 
Mesaje: 666
Membru din: 15 Ian 2008, 23:58
Locaţie: Michigan, USA

Re: Ce va lipseste din baterie?

Mesajde dtdpuu pe 31 Ian 2022, 01:35

Dr.47 scrie:
Sly_Fox scrie:Având în vedere situația actuală a vânătorii și domeniile conexe, răspunsul meu este unul pe măsură: Lipsește tocmai bateria!

Sunt vanator de aproape 5 ani. Am corupt 4 oameni sa se faca vanatori in timpul asta. Va rog sa ma credeti ca imi este jena sa-i mai spun cuiva sa se faca vanator.

Sa fiu si pe subiect, marti o sa devin posesor de .410, nu este o arma scumpa, dar este o bijuterie!


Sa iti tihneasca de ea!
dtdpuu
Veteran
 
Mesaje: 666
Membru din: 15 Ian 2008, 23:58
Locaţie: Michigan, USA

Re: Ce va lipseste din baterie?

Mesajde dtdpuu pe 31 Ian 2022, 01:37

CCM scrie:
dtdpuu scrie:
yoghi scrie:"""Baterie""

......
A motivul...damblaua colegu ,damblaua!


"Damblaua" este motiv foarte valid si serios in acest topic, simpatizez.

CristianC



Damblaua este cel mai de seama motiv neserios.
Personal, mie imi lipsesc cateva sabii vechi, care costa cat o masina SH, vreo doua revolvere (SW 686 si MR 73, in 357M), vreo doua- trei SIG-uri si ... si inca niste maruntisuri din astea.


Poti poseda revolvere in Ro? In ce conditii? Daca poti....686 si ca el, au un farmec aparte.
dtdpuu
Veteran
 
Mesaje: 666
Membru din: 15 Ian 2008, 23:58
Locaţie: Michigan, USA

Re: Ce va lipseste din baterie?

Mesajde dtdpuu pe 31 Ian 2022, 01:38

CCM scrie:
Croco scrie:@yoghi, vezi cum se face cercetare de piata gratis? :)

Daca ne-om intalni vreodata dau o bere!
Daca nu, o dau virtual... :obscene-drinkingcheers:


Dar ....dar...dar de ce (numa) lui? :o :o :o :shock: :D
dtdpuu
Veteran
 
Mesaje: 666
Membru din: 15 Ian 2008, 23:58
Locaţie: Michigan, USA

Re: Ce va lipseste din baterie?

Mesajde dtdpuu pe 31 Ian 2022, 01:42

kama3 scrie:Eu imi doresc un Baikal 18 in cal. 223.
Fara luneta.
Problema e ca deja trebuie o lada mai mare...


Unul din cele mai complete calibre mici (ieftin, razant, fara recul, comun, precis...etc.)... Dar cu 223 poti lovi lucruri mititele la distante mari, trebuie luneta daca ai arma precis. PIna in ziua de azi cu 223 am tras cea mai precisa lovitura la vinat...daca se poate numi vinat...un porumble la vreo 190m. Daca te gindesti de fapt nu e cine stie ce virtute la o arma care trage cca 0.3MOA...dar in teren de pe capota masinii e un pic altfel.
dtdpuu
Veteran
 
Mesaje: 666
Membru din: 15 Ian 2008, 23:58
Locaţie: Michigan, USA

Re: Ce va lipseste din baterie?

Mesajde yoghi pe 31 Ian 2022, 03:13

dtdpuu scrie:
Poti poseda revolvere in Ro? In ce conditii? Daca poti....686 si ca el, au un farmec aparte.



Merge si cu revolvere ,pe colectie ,tir sau...aparare si paza.

686 e ..urat. asta e mai frumos :D
https://www.19fortyfive.com/2021/05/the ... -a-cannon/
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3759
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Ce va lipseste din baterie?

Mesajde dtdpuu pe 31 Ian 2022, 03:36

yoghi scrie:
dtdpuu scrie:
Poti poseda revolvere in Ro? In ce conditii? Daca poti....686 si ca el, au un farmec aparte.



Merge si cu revolvere ,pe colectie ,tir sau...aparare si paza.

686 e ..urat. asta e mai frumos :D
https://www.19fortyfive.com/2021/05/the ... -a-cannon/


Dirty Harry in 357 Magnum.......Am un 357 SW, 7 shooter, cum am zis mai sus cel mai precis pistol. Culmea ca nici in 357 Magnum reculul nu e cine stie ce. E usor sa il tragi precis si in 357 Magnum. In schimb daca urci la 44 MAgnum...reculul este 357 Magunum-dublu-turbo, cel putin in teava de 4 inch. Am fost tentat si ramin la 357 Magnum

Ori "Dirty Harry" ori 686...sper sa nu trebuiasca sa te pazesti vreodata decit de mistreti.... Ca veni vorba, am deschis cred ca un subiect cindva, de pistol in padure ca a doua arma? IN Romania cred ca nu e voie, chiar daca e legal sa il ai? Aici am intotdeuna un pistol in teren...dar unul mic si usor (un 380 ACP sau cel mult un 9 mm Luger) de buzunar. Il folosesc asa de lovitura de gratie daca trebuie...n-a trebuit pina acum..ori am ratat de nu am mai gasit vinatul....ori era mort cind am ajuns...dar i-am ajutat pe altii la mistret.
dtdpuu
Veteran
 
Mesaje: 666
Membru din: 15 Ian 2008, 23:58
Locaţie: Michigan, USA

Re: Ce va lipseste din baterie?

Mesajde Croco pe 31 Ian 2022, 07:05

CCM scrie:
Croco scrie:@yoghi, vezi cum se face cercetare de piata gratis? :)

Daca ne-om intalni vreodata dau o bere!
Daca nu, o dau virtual... :obscene-drinkingcheers:

Cu mare placere! Cand vii la Bucuresti anunta-ma.
Avatar utilizator
Croco
Veteran
 
Mesaje: 540
Membru din: 18 Ian 2019, 13:48
Locaţie: Ilfov

Următorul

Înapoi la Vanatoare discutii generale

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 35 vizitatori

Publicitate