Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Apr 2024, 16:22

Rezultate relocari ursi

Forum dedicat discutiilor de interes general , cu specific vanatoresc , deschis tuturor iubitorilor si practicantilor acestei nobile arte . Va stam la dispozitie 24/24 ore !

Moderatori: adrian_ppp, biriuck, Sly_Fox, CCM, von BRAUN, Mircea-B

Re: Rezultate relocari ursi

Mesajde Marius pe 14 Feb 2022, 19:56

proteam scrie:Desi avem , teoretic cel putin, aceleasi pareri despre situatia ursului in Romania tot reusim sa ne certam un pic pe forum! O fi spunand chestia asta ceva despre cat de uniti suntem?

In alta ordine de idei, cred ca fiecare picatura conteza intr-un rau. Daca fiecare dintre noi raspandim informatii stiintifice la cunoscutii nostrii se vor produce urmatoarele:
- 50% ne vor face "braconieri" , etc pe fata. E bine ca stim cum stam.
-25% vor gandi ca suntem "braconieri", aserviti clanurilor mafiote (pt ca stiu ei mai bine de pe internet cum stau lucrurile)
- 25% ne vor crede sau vor cerceta sa afle situatia reala. Acesti 25% sunt un castig major pentru cauza noastra. Ei poate afla pentru prima data cum este situatia reala, nu cea prezentata de cei care au interesul sa pescuiasca (sume mari de euro) in ape tulburi. Eu am avut aceasta relevatie.
Asa ca , daca vrem sa mai putem vana in tara asta peste cativa ani, trebuie sa iesim din cercul nostru de confort, sa incasam injuraturile de la 50% din asa zisii prieteni si sa speram ca lumea incepe sa gandeasca . Trebuie promovat materialul pe orice: FB, Youtube si ce-o mai fi. Nu va faceti vise ca vor aparea prea multe materiale in TV. Nu e pe targhet! La inchiderea proiectului (cea de-a doua inchidere) ministrul a reusit sa "traga" 4 sau 5 televiziuni din care 2 locale. La prima nu a fost nici o televiziune. Doar noi, cei implicati in proiect. Trist, dar adevarat. Si proiectul chiar s-a facut pe bune. In padure, in zonele fercventate de ursii habituati.
Gandi spunea "Fi tu schimbarea pe care o doresti in lume". Daca dorim sa schimbam ceva trebuie sa incepem sa ne schimbam noi. Poate sa nu ne mai certam pe forum pentru orice prostii.

Foarte corect!
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3243
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Anterior

Înapoi la Vanatoare discutii generale

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 26 vizitatori

Publicitate