Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 15 Mai 2024, 07:35

Nostalgii de toamna

Forum dedicat discutiilor de interes general , cu specific vanatoresc , deschis tuturor iubitorilor si practicantilor acestei nobile arte . Va stam la dispozitie 24/24 ore !

Moderatori: adrian_ppp, biriuck, Sly_Fox, CCM, von BRAUN, Mircea-B

Re: Nostalgii de toamna

Mesajde romaniac pe 22 Sep 2013, 20:59

Corect ar fi sa si postam sursa articolului de mai sus !?

Dor de Romania - Alin Fumurescu

http://www.ola.ro/index.php/romania-te- ... rescu.html
Avatar utilizator
romaniac
Veteran
 
Mesaje: 1803
Membru din: 05 Aug 2008, 21:33
Locaţie: WI

Re: Nostalgii de toamna

Mesajde aghiuta pe 22 Sep 2013, 22:36

romaniac scrie:Corect ar fi sa si postam sursa articolului de mai sus !?

Dor de Romania - Alin Fumurescu

http://www.ola.ro/index.php/romania-te- ... rescu.html

Corecta remarca.
Din pacate am dat "trimite" inainte de a copia tot si apoi nu am mai putut face modificarea topicului.
Puteam sa revin cu alta postare pentru precizarea autorului dar am considerat ca e un articol ce poate fi scris de orice roman cu bun simt,nu doar de domnul Fumurescu.
Avatar utilizator
aghiuta
Veteran
 
Mesaje: 1815
Membru din: 06 Ian 2009, 17:13
Locaţie: Suedia

Re: Nostalgii de toamna

Mesajde romaniac pe 22 Sep 2013, 22:51

Asa e, nu e o problema.
Vroiam doar sa dau Cezarului ce-i al Cezarului!
respecte
Avatar utilizator
romaniac
Veteran
 
Mesaje: 1803
Membru din: 05 Aug 2008, 21:33
Locaţie: WI

Re: Nostalgii de toamna

Mesajde romaniac pe 22 Sep 2013, 22:56

In ceea ce priveste articolul, nu cred ca mai sunt multe de adaugat.
Observatia mea e doar una minimala si lipsita de prea multa educatie literara: sa nu uitam totusi ca nici-o tara sau societate in ziua de azi nu este perfecta!
Ca sunt multe de indreptat in tara noastra muma, e drept. Chiar foarte multe si astea vazute doar de afara, decum traite in interior.
Avatar utilizator
romaniac
Veteran
 
Mesaje: 1803
Membru din: 05 Aug 2008, 21:33
Locaţie: WI

Re: Nostalgii de toamna

Mesajde aghiuta pe 22 Sep 2013, 23:09

romaniac scrie:..... sa nu uitam totusi ca nici-o tara sau societate in ziua de azi nu este perfecta!
...

Corecta si aceasta remarca.
Nimic nu e perfect dar depinde tare mult cat este procentul de imperfectiune.
Avatar utilizator
aghiuta
Veteran
 
Mesaje: 1815
Membru din: 06 Ian 2009, 17:13
Locaţie: Suedia

Re: Nostalgii de toamna

Mesajde aghiuta pe 22 Sep 2013, 23:13

Se pare ca a mai aparut un cuvant in dex.
INAPTOCRAŢIA:
Un sistem de guvernământ în care cei mai incapabili de a guverna sunt aleşi de către cei mai incapabili de a produce, şi care împreună cu ceilalţi membrii ai societăţii cei mai puţin în stare să se întreţină singuri sau să se realizeze, sunt recompensaţi cu bunuri şi servicii care au fost plătite prin confiscarea avuţiei şi muncii unui număr de producători aflat în scădere continuă.
Avatar utilizator
aghiuta
Veteran
 
Mesaje: 1815
Membru din: 06 Ian 2009, 17:13
Locaţie: Suedia

Re: Nostalgii de toamna

Mesajde Alin3006 pe 25 Sep 2013, 18:52

Topicul asta a inceput in 2009 si s-a continuat atat de firesc, incat da senzatia de atemporal. In Romania au mai trecut 5 ani si schimbarile se vad numai in rau...Indiferent de culoarea politica, vin la putere numai nenorociti pusi pe jaf si praduiala, din ce in ce mai rai, din ce in ce mai agresivi. Si mamaliga nici nu explodeaza nici nu se incalzeste macar.
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Nostalgii de toamna

Mesajde aghiuta pe 25 Sep 2013, 19:53

La următoarele alegeri, votaţi cu Ali Baba.
Cel puţin veti fi siguri că nu vor exista decât 40 de hoţi.
Avatar utilizator
aghiuta
Veteran
 
Mesaje: 1815
Membru din: 06 Ian 2009, 17:13
Locaţie: Suedia

Re: Nostalgii de toamna

Mesajde aghiuta pe 28 Mar 2015, 19:20

Alin3006 scrie:Topicul asta a inceput in 2009 si s-a continuat atat de firesc, incat da senzatia de atemporal.....

Facand curatenie prin laptop am dat peste textul de mai jos.Nu mai stiu de unde-l am.Il postez asa cum l-am gasit in hard.

Sa actualizam.....atemporalitatea. :wink:

Daca traiesti numai in Romania , e posibil sa nu-ti dai seama ca e ceva in neregula cu lumea din jur. Ai culoarea mediului si te misti odata cu el. Esti una cu toti ceilalti. Dar daca te intorci, dupa o vreme indelungata, in tara e cu neputinta sa nu fii izbit de cat de anormala e umanitatea de aici. De cat de chinuiti sunt oamenii si de cat de rai devin din cauza asta. Nu se poate sa nu fii uluit de faptul, de pilda, ca una dintre cele mai raspandite strategii de supravietuire e mitocania agresiva.
In orice tara civilizata oamenii incearca sa-si menajeze nervii cat se poate de mult. Sunt prevenitori unii fata de altii in forme duse aproape pana la caricatura. Si-au dezvoltat zambete sociale si ritualuri de contact care sa elimine, practic, posibilitatea oricaror conflicte. Cand cineva te contrazice, ii zambesti si spui: "We agree to
disagree". Cand cineva te calca pe picior, te grabesti sa-ti ceri tu scuze. O ipocrizie blanda si surazatoare te intampina peste tot, ca un balsam care alina toate ranile si satisface toate susceptibilitatile.
Aceasta ipocrizie poarta numele de politete si e esentiala pentru fluidizarea substantei sociale.
Romanul nu este asa pentru ca nu poate fi, obiectiv, asa.
Pentru ca la noi, daca esti bun, esti calcat in picioare.
Sa ne imaginam o tanara care devine vanzatoare. Isi iubeste meseria si isi propune sa fie cat mai draguta si mai serviabila cu clientii.
Zambetul profesional, acel zambet care vinde marfa, I se va sterge insa curand de pe fata dupa ce vreo cinci-sase insi ii vor tranti cate-o badaranie sau vor incepe sa urle la ea ca nebunii, chiar din prima zi de lucru. Sunt toate sansele ca dupa o luna de zile zambetul sa-i dispara complet, iar dupa un an sa avem vanzatoarea noastra standard, acra si scarbita, care te repede de nu te vezi.
Badaranii de care-am vorbit nu sunt nici ei badarani din nastere.
Si ei sunt bieti oameni la care s-a urlat si care-au fost umiliti de cand se stiu. Au devenit scarbosi pentru ca au simtit pe pielea lor ca nu tine sa fii dragut cu ceilalti. Pentru ca, la toate ghiseele, au rezolvat numai urland. Pentru ca doar fiind mitocani au avansat social, calcand peste cei blanzi.
In armata, soldatii sunt extrem de chinuiti "in perioada" de sergentii lor. Cand ajung ei insisi sergenti, ii chinuiesc pe noii recruti si mai abitir.
Si tot asa, in toate straturile sociale si la toate nivelurile, romanii sunt proprii calai si propriile victime intr-o societate profund alienata psihic, o societate isterica.
Cred ca asta ne distinge, ca romani, in lume, la ora actuala: tensiunea continua la nivelul vietii cotidiene. Starea continua de explozie, care ne provoaca ulcere si atacuri cerebrale. Conflictul generalizat al fiecaruia cu fiecare.
Nu vreau sa spun prin asta ca suntem fundamental rai. Fireste, ne-au impins spre asta saracia si lipsa de orizont,carentele de educatie, perplexitatea maselor taranesti dezradacinate si aduse in ghetourile marilor orase.Pot fi si alte explicatii obiective.
Dar e inca ceva, mai subtil, mai intunecat in tot acest chimism social. Inraiti de lumea in mijlocul careia traim, cu timpul incepe sa ne placa sa fim rai.
Sadismul nostru rabufneste atunci in insulta si obscenitate.
Incepem sa ne mandrim cu grobianismul nostru si, exhibitionisti ai moralei, ne dezbracam voluptuos de caracter in aplauzele excitate ale publicului. Curand, devenim la fel de cinici, la fel de incapabili de a distinge binele de rau ca tarfele si noii imbogatiti.
Ascensiunea (sau doar supravietuirea) noastra sociala e marele premiu castigat cu pretul mitocaniei. Iar cercul acestei nevroze nationale nu ar putea fi spart decat printr-o lunga terapie care, ca orice demers psihanalitic, ar fi lunga, scumpa si cu un rezultat incert.
Nu cred ca ne-o putem permite deocamdata.
Avatar utilizator
aghiuta
Veteran
 
Mesaje: 1815
Membru din: 06 Ian 2009, 17:13
Locaţie: Suedia

Re: Nostalgii de toamna

Mesajde OVI762 pe 28 Mar 2015, 21:34

Dottore,esti plecat de putine luni si postasi,cu perfectul meu simplu de rigoare,ASTA.Nu pot decat sa repet ce am mai scris la un topic pe acilisa:RESPECT AGHIUTA.Atat.
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: Nostalgii de toamna

Mesajde aghiuta pe 29 Mar 2015, 00:16

Reflectiile de mai sus nu-s meritul meu,dar le gandim si simtim tot mai multi.
Unii au inteles ceva mai de mult cum sta treaba si au incercat sa faca ceva.
In tara autoarei urmatorului text,chiar s-a facut ceva.

,,Când vei constata că, în scopul de a produce, trebuie să obţii aprobarea de la acei care nu produc nimic, când vei observa cum banii se scurg spre cei care nu activează în bunuri, ci în favoruri, când vei înţelege că o mulțime de oameni se îmbogățesc prin luare de mită şi influența lor e mai eficace decât munca lor, că legile nu te protejează contra lor, ci dimpotrivă, ei sunt cei care sunt protejaţi împotriva ta, când vei descoperi că este răsplătită corupția iar onestitatea devine un sacrificiu de sine, atunci vei putea spune fără teama de a greşi, că soarta societăţii în care trăieşti, este condamnată."
Ayn Rand (1950)

In Romania, oare cand se va recunoaste asa ceva?
Recunoasterea si asumarea problemei este primul pas spre rezolvarea ei.
Din pacate, romanii inca nu l-au facut.
Avatar utilizator
aghiuta
Veteran
 
Mesaje: 1815
Membru din: 06 Ian 2009, 17:13
Locaţie: Suedia

Re: Nostalgii de toamna

Mesajde adiluk pe 29 Mar 2015, 08:17

Big like, Adi!
adiluk
Nou membru
 
Mesaje: 31
Membru din: 19 Iul 2009, 08:55

Re: Nostalgii de toamna

Mesajde aghiuta pe 03 Mai 2015, 14:00

Pentru ca tot au trecut 26 de ani de cand Romania reusise sa devina independenta financiar,nemaiplatind "tribut" nimanui,sa vedem ce a facut si ce n-a facut Popescu.

LA CE E BUN POPESCU !
Când m-am ridicat în două picioare,n-am prea văzut niciun Popescu la conducerea social-economică a acelui curăţel oraş de pe Mureş. Marele făcător de bunuri şi conducător de economie era baronul Neumann; la Andrényi era fierăria, la Appónyi pantofii, la Szabó sticlăria, la Domány covoarele.
Fabrica de vagoane Astra o conducea gentlemanul-evreu Sapira. Popeştii (cu Popa, Popovici, Popovăţ,
Popeanga) erau funcţionari, profesori, clopotari, cantori, colonei e tutti quanti. Grosul banilor şi
managementul abia se infiltrau, cu ţârâita, la unii Popeşti. Croitorul Ariton abia făcea faţă lui Huppert şi
Goda; Zsédely, Leipniker şi Karacsony ţineau restaurantele, zdrobindu-l pe Mohor; librarul Munteanu răzbea greu de Kerpel; Meinel ţinea cafeneaua, Eisele măcelaria, Königstorfer cofetăria, Sándor Ivan lozurile norocoase.
Am venit apoi la Bucureşti, capitala Popeştilor şi am mâncat pâine Herdan şi Gagel din făina lui Assan, mezeluri de la Rochus şi Podsudek. Industria o domina Malaxa şi Auschnitt, creditele Marmarosch-Blank. Mari monumente arhitectonice purtau semnătura lui Galleron, Gottereau sau Louis Blanc, până să ajungă la Maimarola. Medicina română luase elan de la Carol Davilla, învăţământul de la Spiru Haret, finanţele fuseseră promovate de Serurie şi Caradà, sub înţeleapta domnie a Regelui Carol I de Hohenzollern. În comedie strălucea dinastia Carageale, în istorie Xenopol şi genialul fiu al Zulniei Iorga.(Nu suna foarte popeşte nici numele lui Haşdeu sau Eminescu). Fabrica de lumină Wolf din Filaret era de obârşie nemţească, ca şi Cişmigiul, ca şi primele muzici, iar pe capacele de canalizare strălucea numele de Montaureanu, adică Goldberger. Primul mare prelat ortodox modern se numea Şaguna şi era “tantar” (adică macedon), ca şi marele poet Goga. În spate erau câteva secole în care nici domnii nu erau români, nici egumenii, nici marii preoţi şi dregători, iar limbile distinse în comerţul cu Dumnezeu sau la curte erau slavona şi elina.
Se pare că Popescu al nostru nu e bun să iniţieze nici să gestioneze afaceri esenţiale, n-a fost bun niciodată. N-a dat case mari, de export, n-a pus la punct vreo companie reputată în Europa, n-a făcut vreo afacere răsunătoare, vreo construcţie să rămâi hăbăuc. A fost mic politician, om de zurbă şi de mişcare, ţârcovnic de idei, gestionar mărunt şi nu foarte sigur, cântăreţ la lună , dar cu voce potolită, actor în toate chipurile, în felul său mulţumit de sine, oricâte bice şi palme a încasat. S-a ridicat, ca Ionescu, în forma dandy-ului Take, sau a filosofului Nae (despre care prietenul său C.Beldie scrie că a fost un escroc) sau, înnobilat cu o evreică, ca dramaturg absurdist la Paris. A fost şi niţel moşier, dar şi crâşmar şi arendaş. Mai mult a fost rob. A inventat, dar n-a întreprins. L-a dus de nas cine a vrut: sub numele de Tătărescu franţujii, sub numele de Maniu englezii, sub numele de Pătrăşcanu ruşii.
În 1989 i se lasă acestui nătărău Popescu o ţară bine investită, cu industrie, cu irigaţii, cu oraşe întemeiate, cu rezerve mineraliere şi energetice şi cu aproape patru miliarde de dolari creanţe în cont. Plus cu o clasă muncitoare relativ calificată. Dar Popescu n-are talent să conducă, să dezvolte, să administreze şi să cucerească. El e lălâu, pizmaş, chichiriţos, şmecher, tâmpit, face pe politicul căci nu ştie altceva, vrea pricopseală şi imagine, se lasă mituit, cumpărat, ca ultima jigodie, sau ia măsuri dubioase. Acest Popescu (numit şi Iliescu, Constantinescu, Băsescu ş.a.) dă cu ţara de pământ, o distruge într-un timp foarte scurt cu bună intenţie sau din prostie, îşi bagă mâinile ca funcţionar superior sau demnitar şi organele necurate în ea, o suge, o mozoleşte, o face praf. Fiindcă nu ştie altfel, nefericitul!
Şi acum mai vine un plăvan de chestor american şi-i pune apostilă: “Schimbaţi managerii, aduceţi unii întregi, din altă parte! Nevoiaşilor! Păguboşilor!”. Şi mă tem că are dreptate.
Popescu nu e bun decât să plătească. Să se aiurească, iar odată săltat, să-şi chinuie concetăţenii, să le facă gura amară. Popeştii, nesinceri, necinstiţi, cabotini politici, nu sunt buni decât să înghesuie pe ceilalti Popeşti, să-i stoarcă, să-i ruineze, să-i fure, ca nişte vătafi de slugi pe niste japiţe de amărăşteni...
Nu-i talent! Nu-i cinste! Nu-i Dumnezeu!... Sau dacă este, nu-l chema Popescu !

Paul Everac (născut la Arad )

„O revoluție este întotdeauna începută de naivi, continuată de intriganți și exploatată de escroci.”

E bine să ai amnezie.
Nu te doare nimic şi în fiecare zi afli numai lucruri noi.
Avatar utilizator
aghiuta
Veteran
 
Mesaje: 1815
Membru din: 06 Ian 2009, 17:13
Locaţie: Suedia

Re: Nostalgii de toamna

Mesajde Sly_Fox pe 05 Mai 2015, 21:26

Domnule doctor,daca toata lumea ar fi atat de vizionara ca dumneavoastra,omenirea ar elimina toate problemele planetare intr-un secol,ar coloniza o buna bucata din galaxie intr-un mileniu sau ar fi spulberata intr-o singura zi. :D
Deocamdata Popestii au primit cardurile de sanatate. Si stiti ce au facut cu ele?
Au dat buzna la bancomate sa scoata bani de pe ele,blocand astfel zeci de bancomate in intreaga tara.
Este o realitate dureroasa,oamenii au crezut ca acele carduri de sanatate au bani pe ele,sunt un ajutor financiar dat de catre guvern pentru asi rezolva problemele.
Si acum cred ca daca Imperiul Roman nu ar fi invadat Dacia,astazi am fi fost tot alde ciobanila,imbracati in haine mitoase,proptiti in bate din lemn si lipindu-ne bordeiele cu pamant galben amestecat cu balegar de cal.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5679
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Nostalgii de toamna

Mesajde aghiuta pe 05 Mai 2015, 23:58

Sly_Fox scrie:Si acum cred ca daca Imperiul Roman nu ar fi invadat Dacia,astazi am fi fost tot alde ciobanila,imbracati in haine mitoase,proptiti in bate din lemn si lipindu-ne bordeiele cu pamant galben amestecat cu balegar de cal.

Aici s-ar putea sa avem pareri putin diferite.
Te-ai intrebat vreodata cum de romanii au cucerit si stapanait doar 16 % din teritoriul dacic,stand mai putin de 200 de ani pe aici si,cu toate astea,cica,toata populatia a fost romanizata?
Cum de nu s-au romanizat cei din orientul mijlociu unde romanii au stat pana s-au plictisit ?
Sau cum de nenea asta,consilier al Papei si lingvist, a facut declaratiile pe care le-a facut ?
https://www.youtube.com/watch?v=mU203ufRPpw
Te-ai intrebat cum de Apolodor,care a ridicat columna de la Roma infatisand rezboaiele daco-romane,cu scene detaliate,n-a mentionat macar odata despre "marea" lui realizare,podul care a permis romanilor sa cucereasca Dacia?
Ar mai fi multe de spus,dar prea devenim nostalgici.
Avatar utilizator
aghiuta
Veteran
 
Mesaje: 1815
Membru din: 06 Ian 2009, 17:13
Locaţie: Suedia

Re: Nostalgii de toamna

Mesajde Sly_Fox pe 06 Mai 2015, 01:06

Desigur ca m-am intrebat,exista si un cantec pe care multi cred ca l-au auzit,ale carui versuri suna cam asa:
Ce limba vorbeau dacii, azi nimenea nu stie!…
Caci pe atunci saracii n-aveau creion, hartie,
Iar vorbele nescrise, precum se stie… zboara,
Argumentand ne zise, candva, o profesoara.

Si intradevar vorbele cam zboara in vant. Fara ceva scris este dificil sa spui cu exactitate cat din teritoriul vechilor daci a fost cucerit.Eu cred ca totusi nu a fost vorba de 16% din Dacia,ci de mai mult de jumatate.Cat de perioada de timp in care romanii au stat in Dacia si aici sunt niste controverse.
Altfel eu pur si simplu nu imi por explica.
Dealtfel daca este sa luam in considerare ceea ce s-a scris in presa in ultimii ani,versurile de mai jos ar deslusi chipurile un mare adevar:

Cand sub Traian Romanii i-au biruit pe Daci,
La Sarmisegetuza n-a trebuit talmaci!
Afirma Densusianu si asta totul schimba:
Deci Dacii si Romanii vorbeau aceeasi limba!

Greu de crezut, greu de tot,si daca mai continuam cu versurile as fi avut marea revelatie ca dacii au contribuit insusi la fondarea civilizatiei latine.
Nu imi surade nici ideea celor doua extreme,adica ca am fi geto-daci get beget sau ca am fi doar niste bieti urmasi ai Romei.
Intradevar sunt multe de spus,insa fara dovezi clare eu sunt un fel de Toma Necredinciosul. :D
Toate dovezile pe care eu le consider solide,demonstreaza ca suntem un popor rezultat in urma contopirii dintre daci si romani. Ce sa-i faci,atat am inteles eu,atat ma duce capul.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5679
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea


Re: Nostalgii de toamna

Mesajde the_mav pe 06 Mai 2015, 07:47

Sly_Fox scrie:...Si acum cred ca daca Imperiul Roman nu ar fi invadat Dacia,astazi am fi fost tot alde ciobanila,imbracati in haine mitoase,proptiti in bate din lemn si lipindu-ne bordeiele cu pamant galben amestecat cu balegar de cal.

eu cred ca o sansa MULT MAI MARE si evident mai recenta am ratat-o (culmea, iarasi singuri :!: ) la 23 aug 1944.
de gustibus.

ps: De cativa ani ma lovesc oarecum ciclic de aceeasi intrebare; mi-a fost adresata si acum cateva saptamani, in cursul unei conferinte, cu participare din vreo 80 si ceva de tari. un domn chiar citit, cu foarte bune intentii, cu business-uri in Africa cam cat pib-ul Bucurestiului, ma intreaba dezinvolt in timpul unei seri: "Deci esti din Romania...adica Europa" (pauza cateva secunde) "Si pe voi cine v-a colonizat?"
:idea: :roll: :idea:
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3349
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Nostalgii de toamna

Mesajde biriuck pe 06 Mai 2015, 08:08

Si-au bagat p&* in femeile din spatiul Carpato-Danubiano-Pontic toate neamurile migratoare ce s-au perindat pe aici si noi avem nostalgii dacice? :lol:
Ce populatie era atunci pe intinderea asta imensa? Cateva clanuri raspandite prin paduri cu cateva mii de suflete maxim.

Ne uitam in oglinda si nu ne place ceea ce vedem asa ca ne cautam glorie in trecut cand cuscrul de cumatru vitreg al lu' tataie descindea din Solomon... Jenant
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2699
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Nostalgii de toamna

Mesajde Alin3006 pe 06 Mai 2015, 09:02

Sly_Fox scrie:Si acum cred ca daca Imperiul Roman nu ar fi invadat Dacia,astazi am fi fost tot alde ciobanila,imbracati in haine mitoase,proptiti in bate din lemn si lipindu-ne bordeiele cu pamant galben amestecat cu balegar de cal.


Total gresit! Se pare ca tracii erau cel putin la acelasi nivel de dezvoltare cu romanii, daca nu mult peste ei. Ce logica avea pentru romani sa se bata ani de zile cu niste salbatici, daca nu aveau o groaza de bogatii de pradat? Cum iti explici ca la constructia minunatei autostrade catre Nadlac s-a descoperit un ditai orasul, intins pe hectare intregi, mai vechi decat orice alt oras de pe glob?
E doar un alt exemplu in care am fost mintiti si ni s-a furat istoria, alt exemplu in care suntem ingenunchiati si ni se sterge istoria nationala in numele globalizarii. Nu trebuie sa fim mandri ca suntem romani, caci vom respinge globalizarea…e logic. E plin netul de dovezi ca tot cacatul cu ¨ne tragem din Traian¨ e o mega balarie. Cat de prost sa fii sa crezi ca in cativa ani de ocupatie dispare o limba? Ca dacii razleti din munti dadeau fuga in teritoriul ocupat - care by the way se intindea pe o ¨vasta ¨ suprafata de 14%- cu tablita in mana, ca sa uite limba lor si sa invete latina?? Pe bune? Pai nici in ziua de azi, cu computere si televizor si tablete, nu ai putea sa faci asta. Si cei care sustin ca e o poveste nu sunt niste unii, ci doctori in istorie. Sunt cel putin doi, dintre care unul a scris niste carti tare interesante. Cautati si va veti convinge…
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Nostalgii de toamna

Mesajde Alin3006 pe 06 Mai 2015, 09:09

the_mav scrie:
Sly_Fox scrie:...Si acum cred ca daca Imperiul Roman nu ar fi invadat Dacia,astazi am fi fost tot alde ciobanila,imbracati in haine mitoase,proptiti in bate din lemn si lipindu-ne bordeiele cu pamant galben amestecat cu balegar de cal.

eu cred ca o sansa MULT MAI MARE si evident mai recenta am ratat-o (culmea, iarasi singuri :!: ) la 23 aug 1944.
de gustibus.

ps: De cativa ani ma lovesc oarecum ciclic de aceeasi intrebare; mi-a fost adresata si acum cateva saptamani, in cursul unei conferinte, cu participare din vreo 80 si ceva de tari. un domn chiar citit, cu foarte bune intentii, cu business-uri in Africa cam cat pib-ul Bucurestiului, ma intreaba dezinvolt in timpul unei seri: "Deci esti din Romania...adica Europa" (pauza cateva secunde) "Si pe voi cine v-a colonizat?"
:idea: :roll: :idea:


Bravo stimabile! Fix din cauza ca suntem o colonie, ni se inoculeaza faptul ca Popescu nu e bun de nimic, in timp ce Hans, sau Janos sunt miezul din dodoasca. Pe noi scarbele alea de comunisti ne-au pus in genunchi, poate ii explica cineva si lui Paul Everac ca la un moment dat Bucurestiul se numea ¨Micul Paris¨, ca oamenii din partea asta de tara nu erau nici rai, nici prosti, nici lenesi, ca exista Junimea, ca oamenii erau preocupati de stiinta si de literatura, ca Popescu isi facea studiile la Paris, ca italienii emigrau cu bocceaua in bat in Romania si ca Hans sau Janos erau buni fix sa-i repare ceasul sau sa-i faca paine lui Popescu!
Faptul ca acum Popescu e o bruta retarda se datoreaza scarbelor de rusi care ne-au tinut in intuneric ani de zile, cu regimul lor bolsevic, cat si celorlalte scarbe, americanii, care si-au adjudecat ce nu au distrus rusii si ne-au transformat intr-o colonie aservita.
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Nostalgii de toamna

Mesajde tehărău pe 06 Mai 2015, 09:47

Incep sa-l copiez pe @Cristi:

http://www.cocoon.ro/?p=7981
https://www.youtube.com/watch?v=ohtU7x6dKb8

L-am accesat fara sa vreau cu facebook-ul asta.
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Nostalgii de toamna

Mesajde tehărău pe 06 Mai 2015, 10:23

Ca sa scrii ca nu esti de acord pe fond cu dl. Paul Everac e sinucidere media curata. Nu te pui cu o personalitate culturala de talia domniei sale decat daca ai c_aie. In putinul timp ce-l am, fac doar cateva obiectii. Nu-mi place ca a folosit in deradere numele Popescu. Daca era mai putin orgolios, folosea Constantinescu, cu acelasi impact asupra cititorului dar cu trimitere directa asupra numelui adevarat al dumisale. Apoi, pentru ca a meritat, toata viata a avut functii de conducere in institutii relevante ale statului. Nu oricine putea ajunge sef de protocol la Marea Adunare Nationala. Sau sef la Televiziunea Romana. Functii din care, daca nu decidea, putea macar sa influenteze activitatea lui Popescu. Sau sa-l educe si sa-l ridice de la stadiul de "natarau". Adica stai o viata cu curul pe scaunul de unde se ghidoneaza Popescu si la batranete zici ca n-ai avut pe cine dresa, ca nu ai avut in stabiliment exemplar cu sange pur. Replica ce mi-a venit cand am citit articolul, a fost aia a lui Geany:

- Ce-ai facut, ma?!?
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Nostalgii de toamna

Mesajde Sly_Fox pe 06 Mai 2015, 20:10

Bine,nu ma mai bag cu voi in materie de istorie straveche. Vad ca unii au studiat mai pe indelete istoria dacilor si sunt mai bine informati.
Dar sa stiti ca in Lunca Dunarii,cu nu mai mult de 80 de ani in urma,mai existau sate constituite integral din bordeie. Dar poate pe aici nu or fi trait stramosi de-ai nostri, ci niscaiva oameni de caverne.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5679
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Nostalgii de toamna

Mesajde Alin3006 pe 07 Mai 2015, 16:40

Sly_Fox scrie:Bine,nu ma mai bag cu voi in materie de istorie straveche. Vad ca unii au studiat mai pe indelete istoria dacilor si sunt mai bine informati.
Dar sa stiti ca in Lunca Dunarii,cu nu mai mult de 80 de ani in urma,mai existau sate constituite integral din bordeie. Dar poate pe aici nu or fi trait stramosi de-ai nostri, ci niscaiva oameni de caverne.


Unde exact, ca m-ai facut curios. Eu am umblat multisor prin lunca Dunarii si nici n-am vazut, nici n-am auzit de sate constituite integral din bordeie. Zicea Istrati ceva prin ¨Ciulinii Baraganului¨, dare mult de cand s-a scris cartea, iar cu ochii mei n-am vazut.

In alta ordine de idei, e mare moda in State, Norvegia, Germania sa construiesti din paie si chirpici. O fi un semn de involutie?
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Nostalgii de toamna

Mesajde aghiuta pe 07 Mai 2015, 16:56

Sly_Fox scrie:...............
Greu de crezut, greu de tot,si daca mai continuam cu versurile as fi avut marea revelatie ca dacii au contribuit insusi la fondarea civilizatiei latine.
...........

S-ar putea sa nu fii prea departe de adevar. :lol: :lol:
Daca ne intoarcem putin in istorie,aflam ca stramosii romanilor au fost Remus si Romulus,aia de sug la lupoaica de pe Calea Victoriei. :lol: :lol:
Lasand gluma la o parte,inainte de astia doi R,inceputurile latine le-a facut Eneas,ala care a condus refugiatii din Troia,dupa ce aceasta a fost rasa de Agamemnon si,ghici ce?
Eneas era TRAC.
Si a fost stra-stra...bunicul celor doi R. :wink:
Avatar utilizator
aghiuta
Veteran
 
Mesaje: 1815
Membru din: 06 Ian 2009, 17:13
Locaţie: Suedia

Re: Nostalgii de toamna

Mesajde Alin3006 pe 07 Mai 2015, 17:11

aghiuta scrie:
Sly_Fox scrie:...............
Greu de crezut, greu de tot,si daca mai continuam cu versurile as fi avut marea revelatie ca dacii au contribuit insusi la fondarea civilizatiei latine.
...........

S-ar putea sa nu fii prea departe de adevar. :lol: :lol:
Daca ne intoarcem putin in istorie,aflam ca stramosii romanilor au fost Remus si Romulus,aia de sug la lupoaica de pe Calea Victoriei. :lol: :lol:
Lasand gluma la o parte,inainte de astia doi R,inceputurile latine le-a facut Eneas,ala care a condus refugiatii din Troia,dupa ce aceasta a fost rasa de Agamemnon si,ghici ce?
Eneas era TRAC.
Si a fost stra-stra...bunicul celor doi R. :wink:


Touche! Si Alexandru Macedon era trac...
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Nostalgii de toamna

Mesajde aghiuta pe 07 Mai 2015, 17:18

biriuck scrie:Ce populatie era atunci pe intinderea asta imensa? Cateva clanuri raspandite prin paduri cu cateva mii de suflete maxim.

Nu stiu cat de jenant poate fi.
http://www.dacia.org/daciarevival/bureb ... aiononului
Pentru cine vrea sa descarce in format pdf.
http://freepdfs.net/kogaiononul-mit-si- ... e99385faa/
Avatar utilizator
aghiuta
Veteran
 
Mesaje: 1815
Membru din: 06 Ian 2009, 17:13
Locaţie: Suedia

Re: Nostalgii de toamna

Mesajde aghiuta pe 07 Mai 2015, 17:30

Da' filmu' asta,care nu-i facut de romanii din Romania,l-a vazut cineva?
http://www.cinemagia.ro/filme/king-arth ... thur-6508/
Si daca da,a remarcat cineva ce steag avea Clive Owen ?
Imi pare rau ca nu am gasit poze mai bune,dar nu e greu sa-ti dai seama.
Imagine
Imagine
Avatar utilizator
aghiuta
Veteran
 
Mesaje: 1815
Membru din: 06 Ian 2009, 17:13
Locaţie: Suedia

Re: Nostalgii de toamna

Mesajde biriuck pe 07 Mai 2015, 18:32

Crezi ca pe aia de la noi i-a durut mana sa ia bani ca mercenari? 8)
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2699
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Vanatoare discutii generale

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 64 vizitatori

Publicitate