Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 15 Mai 2024, 05:32

Vanatoare la "colectiva" sau in grup restrans?

Forum dedicat discutiilor de interes general , cu specific vanatoresc , deschis tuturor iubitorilor si practicantilor acestei nobile arte . Va stam la dispozitie 24/24 ore !

Moderatori: adrian_ppp, biriuck, Sly_Fox, CCM, von BRAUN, Mircea-B

Re: Vanatoare la "colectiva" sau in grup restrans?

Mesajde Tudor pe 07 Dec 2009, 20:06

@yoghi
Adevarat in prea multe cazuri,
:lol: :lol: :lol:
Nu sunt lacom de vanat ci de vanatoare.
Avatar utilizator
Tudor
Veteran
 
Mesaje: 554
Membru din: 23 Mar 2008, 11:16
Locaţie: Ilfov

Re: Vanatoare la "colectiva" sau in grup restrans?

Mesajde vanatorul dibaci pe 07 Dec 2009, 21:37

Clar in grup restrans - apucatura asta cu colhozul are vechi radacini la noi -si acum se vad rezultatele atat la calitatea vanatori cat si al vanatorilor precum si nu in ultimul rand al cainilor de vanatoare -Cand explicam unui arbitru chinolog ca ce cere el de la brak cheta lunga fina nas in vant -la noi nu este posibil ca sarmanul catel tre educat sa lucreze la minim 5 tantalai daca nu 30 acesta a ramas mut cand a auzit ca nu poti merge singur la vanatoare cu cainele la picior si mi-a marturisit sincer ca daca asa stau lucrurile ceea ce a arbitrat el este apa de ploaie - Colectiva sau cum drak so numi a fost creeata pt a incuraza praduiala si nu camaraderia plecand de la premiza ca unde sunt mai multi se afla mai multe -Inca astept ca societatea de asigurari sa faca galagie si sa isi impuna propiile reguli ca una este 40 de vanatori cu arme in cerc si alta cu 2-3 la picior-Am avut placerea sa am invitati si streini la vanatoare dar cand auzeau ca la iepure erau 20 de vanatori nu am reusit sub nici o forma sa ii conving sa participe -acestia ingrozinduse la ce macel putea fi :lol: .Va spun cu mana pe inima daca s-ar desfinta grupele astea multi purtatori de arpaleta ne-ar lasa linistiti ca de cine le mai pusca urecheataul? :wink:
vanatorul dibaci
Veteran
 
Mesaje: 1075
Membru din: 09 Sep 2007, 08:41

Re: Vanatoare la "colectiva" sau in grup restrans?

Mesajde Sly_Fox pe 07 Dec 2009, 22:16

Crezi ca o sa renunte romanul vreodata la ''colectiv''? De cand se stie , romanul s-a simtit bine in ''grup'' ...mare. :D
Si vanatorile colective au farmecul lor, insa trebuie sa sti pe unde este ''limita'' De exemplu vanatorile colective la mistret: la noi se face o goana sau doua in rest sporovaiala, un gratar, buna dispozitie, iar la sfarsit strangeri de mana si fiecare la cocioaba lui. Eu de cate ori ma duc la mistret, ma duc doar pentru atmosfera ca de impuscat sunt sigur ca nu este cazul :D
La iepure se schimba treaba, aici este cam la fel in toate regiunile tarii si la toate asociatiile, iar sloganul este: Sa nu ne scape urechiatul.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5679
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Vanatoare la "colectiva" sau in grup restrans?

Mesajde sorin flutur pe 10 Dec 2009, 11:40

vanatoarea colectiva la vanat mic este mentinuta de saracie....iepurele este vanatul saracului...nu platesti nimic in plus si ai carnita ca sa umpli cratita....in unele tari este interzis la vanat mic in grup mai mare de 3 vanatori....nu mai vorbim de cerc la iepuri....
Imagine
Avatar utilizator
sorin flutur
Veteran
 
Mesaje: 3416
Membru din: 05 Iun 2006, 19:48
Locaţie: Arad

Re: Vanatoare la "colectiva" sau in grup restrans?

Mesajde florin.t pe 10 Dec 2009, 15:59

D-aia au atata vanat mic. Ce mai scapa din cerc sau de la goana ? Putin si ce scapa scapa alicit. Prefer in grup restrans cu prietenii decat cu tot felul de fomisti care nu cauta decat sa umple traista si turbeaza daca nu reusesc.
florin.t
Veteran
 
Mesaje: 1227
Membru din: 10 Oct 2005, 09:06
Locaţie: malu' Crisului

Re: Vanatoare la "colectiva" sau in grup restrans?

Mesajde Sly_Fox pe 10 Dec 2009, 16:23

Florine si eu prefer sa ma duc la iepure si fazan in grup restrans, dar nu prea este dupa preferinte. Asociatia din care fac parte nu elibereaza autorizatii, in grup restrans, la iepure si fazan. Iepurele si fazanul se vaneaza numai la colectivele blamate de toti.
Si atunci ce optiune am daca vreau sa impusc un iepure? Una singura, adica sa ma duc la vanatoare colectiva. Daca nu ma duc la vanatoarea colectiva trebuie sa sterg din lista cu vanat iepurele , fazanul si potarnichea. Mai prind si un an prost la gasca si rata si gata cu vanatoarea, pusca o sa rugineasca in dulap.
Nasol, dar asta este situatia.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5679
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Vanatoare la "colectiva" sau in grup restrans?

Mesajde Tudor pe 13 Dec 2009, 23:10

Sly_Fox
Trist dar adevarat, in multe asociatii conducerile sunt blocate in scheme de gandire arhaice si par a nu fi auzit de suprema vanatoare: cu cainele, 'la picior".
Pozele de pe forum cu rezultatele unor astfel de vanatori poate schimba ceva in aceste asociatii anchilozate care trebuie "miscate" in aceasta directie . Nu cred prea mult in puterea votului in adunarea generala, acolo vanatorii sunt dezbinati si manipulati usor, cred insa in puterea "votului" pe care le-o da noua libertatea de mutare la alta asociatie, ceea ce pune pe ganduri majoritatea asociatiilor, care au nevoie de membri pentru ca au nevoie de bani.
Nu sunt lacom de vanat ci de vanatoare.
Avatar utilizator
Tudor
Veteran
 
Mesaje: 554
Membru din: 23 Mar 2008, 11:16
Locaţie: Ilfov

Re: Vanatoare la "colectiva" sau in grup restrans?

Mesajde yoghi pe 22 Dec 2009, 20:34

[quote="yoghi"]placut la o colectiva este momentul unde vecinul de stand din dreata te lasa cu gura cascata cind spune ca el a impuscat iepurele care ti-a cazut tie in foc si este contrazis de vecinul din stinga care poate dovedi cu marimea alicelor ca de fapt el l-a doborit :mrgreen:

sau dupa o vanatoare de mistret unde trei vinatori impusca acelasi mistret si fiecare vrea sa dovedeasca printr-o "expertiza balistica " de moment .....adevarul

sau unde localnicii ingroapa fazanul si iepurele in zapada (pt. ca nu au frigider acasa :mrgreen: )si-l recupereaza mai tarziu[/quote]

am uitat o intimplare cu care m-am intilnit duminica . La o colectiva in tractor erau 20 iepuri, la fotografie au fost 19 iar la impartire au ramas 18. Doi au devenit Ninja si s-au facut nevazuti
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3763
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Vanatoare la "colectiva" sau in grup restrans?

Mesajde Sly_Fox pe 23 Dec 2009, 23:31

:lol: :lol:
Cred ca vreun vanator din grupa voastra are valente de magician. Numai ca a facut lucrul invers, in loc sa scoata un iepure din joben a bagat doi in palarie. :D
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5679
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Vanatoare la "colectiva" sau in grup restrans?

Mesajde chivi pe 28 Dec 2009, 03:14

clar un grup restrans se omogenizeaza si perfectioneaza in timp devenind familie bazata pe incredere,cunoastere si prietenie.Pacat ca la colective nu prea mai vin acei vanatori in fata carora iti sare basca din cap pentru ca ti s-au lungit urechile cand ii auzi vorbind.In definitiv poate asa,invatand de la astfel de vanatori, s-ar mai evita tragediile gen Coman Dorin.
Desteapta-te, ROMANE !!! Deci, inca dormim
Avatar utilizator
chivi
Veteran
 
Mesaje: 414
Membru din: 10 Aug 2009, 17:24

Re: Vanatoare la "colectiva" sau in grup restrans?

Mesajde Sly_Fox pe 31 Dec 2009, 12:54

Sambata sau duminica va duceti la colectiva?
Kristi? Tudor? Serviti iepure la colectiva? :D
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5679
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Vanatoare la "colectiva" sau in grup restrans?

Mesajde DORU-VS pe 31 Dec 2009, 15:19

La grupa mea , avem autorizatie pt. duminica la iepuri,dar depinde de vreme, daca este cald si ploua nu mergem , daca sunt cateva grade sub zero participam la colectiva.Sper sa fie o zi de iarna nu ca astazi cand dimineata ploua torential iar la ora 15 la Vaslui sunt 7 grade si un soare de primavara.Zici ca vine Pastele nu luna lui gerar.
DORU-VS
Membru important
 
Mesaje: 215
Membru din: 12 Ian 2008, 21:30
Locaţie: VASLUI

Re: Vanatoare la "colectiva" sau in grup restrans?

Mesajde Sly_Fox pe 01 Ian 2010, 16:23

Si noi tot pentru duminica avem autorizatie. Insa pe camp este un noroi mai ceva ca in stepa ruseasca, o clisa de nedescris. Si in Ialomita a plouat destul de mult, temperatura aerului fiind ridicata, in gradina au inceput sa iasa ghioceii.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5679
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Vanatoare la "colectiva" sau in grup restrans?

Mesajde razvan.orzescu pe 10 Ian 2010, 20:54

La fel si in Iasi. Au ramas jeepuri serioase blocate in cleiul acela de au trebuit sa impinga toti gonasii si sa mai traga o masina ca sa se poata trece. Cat despre iepuri ...... cred ca s-au camuflat ca Rambo, cu noroi :)) ca nu prea s-au vazut.
razvan.orzescu
Membru important
 
Mesaje: 124
Membru din: 30 Noi 2009, 23:14
Locaţie: Iasi

Re: Vanatoare la "colectiva" sau in grup restrans?

Mesajde yoghi pe 30 Dec 2021, 23:13

Ha
Un topic vechi dar care merita recitit si continuat de vanatorii mai noi.


Ps. Un moderator cu stiinta sa puna si un sondaj la inceput.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3763
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Vanatoare la "colectiva" sau in grup restrans?

Mesajde rhazvan pe 18 Mai 2022, 23:44

Grup restrans, cu siguranta.
Daca s-ar putea doar eu si cainele.
rhazvan
Nou membru
 
Mesaje: 52
Membru din: 08 Iul 2020, 03:15

Re: Vanatoare la "colectiva" sau in grup restrans?

Mesajde yoghi pe 19 Mai 2022, 01:19

Teoretic poate merge.tu vanator ,cainele vanator dar in practica AGv sunteti doi braconieri... :lol:
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3763
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Vanatoare la "colectiva" sau in grup restrans?

Mesajde laurul pe 19 Mai 2022, 07:29

yoghi scrie:Teoretic poate merge.tu vanator ,cainele vanator dar in practica AGv sunteti doi braconieri... :lol:

Pe vremuri se putea, chiar la agv.
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3081
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Vanatoare la "colectiva" sau in grup restrans?

Mesajde Sly_Fox pe 19 Mai 2022, 10:41

Acum se poate mai peste tot. Se eliberează autorizație pentru vânător și paznicul de vânătoare, să fie doi, dar paznicul stă la mașină iar vânătorul cutreieră câmpul cu câinele. Eu am renunțat la colectivă de ani buni, iar când mai ajung prin țară la câte o vânătoare merg doar cu paznicul sau cu un amic, rămas singurul coleg de vânătoare.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5679
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Vanatoare la "colectiva" sau in grup restrans?

Mesajde Toto pe 11 Apr 2023, 17:34

Răspund strict la intrebare, adica ce prefer!
Vanatoarea colectiva, nu este atractiva in viziunea mea, este periculoasa pentru vanatorii participanti si mai ales foarte periculoasa pentru cainii care participă la colectiva!
Prefer grup restrâns, fără prezenta paznicului de vanatoare si numai cu inca un vânător participant.
Sper ca prin sinceritatea raspunsului meu nu am incalcat nicio regula!
Mi-am exprimat doar o preferinta, nu si cum practic in realitate vanatoarea in prezent!
Unde-i lege nu-i tocmeala! :)
Toto
 
Mesaje: 1
Membru din: 11 Apr 2023, 17:12

Re: Vanatoare la "colectiva" sau in grup restrans?

Mesajde pipabh pe 11 Apr 2023, 20:33

Toto scrie:Răspund strict la intrebare, adica ce prefer!
Vanatoarea colectiva, nu este atractiva in viziunea mea, este periculoasa pentru vanatorii participanti si mai ales foarte periculoasa pentru cainii care participă la colectiva!
Prefer grup restrâns, fără prezenta paznicului de vanatoare si numai cu inca un vânător participant.
Sper ca prin sinceritatea raspunsului meu nu am incalcat nicio regula!
Mi-am exprimat doar o preferinta, nu si cum practic in realitate vanatoarea in prezent!
Unde-i lege nu-i tocmeala! :)

:D :D :D :D
1. Treci pe la prezentari conform regulilor casei!
2. De unde ti-a venit viziunea colectivei!!!! De muuulti ani particip la colective fara evenimente daca se respecta regulile elementare!!
3. Haiducia ne e caracteristica noua romanilor! Nu cu ala, nu cu ala , fara paznic, singur daca se poate!
3. Ce cauti pe la noi?
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1660
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Vanatoare la "colectiva" sau in grup restrans?

Mesajde yoghi pe 12 Apr 2023, 02:25

Tot de paznic ziceam si eu sa intreb..ce ai bre cu el..?
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3763
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Vanatoare la "colectiva" sau in grup restrans?

Mesajde adisan77ro pe 12 Apr 2023, 18:55

Recunosc faptul ca in ultimii ani constat ca prefer vanatorile individuale si in grup restrans celor colective, desi merg atunci cand pot si la colective cu aceeasi deschidere. Si pun asta pe seama faptului ca programul, activitatile si disponibilitatea mea au devenit de asa natura incat participarea la colective oarecum weekend de weekend imi este acum aproape imposibila (comparativ cu acum 5-10 ani) si nu pentru ca as avea ceva impotriva colectivelor. Cele mai frumoase amintiri si experiente la vanatoare raman pentru mine cele de le vanatorile colective din anii in care eram aproape nelipsit in weekend de fiecare data cand se striga adunarea. Este drept ca farmecul colectivelor vine in mare parte din atmosfera existenta in grupa, avand la baza relatiile de amicitie, camaradenie si incredere dintre membrii grupei si care se sudeaza atat in timpul vanatorii cat mai ales dupa, la depanat povesti vanatoresti (si viceversa atunci cand imediat dupa terminarea vanatorii participantii dispar ca potarnichile care-ncotro, uneri neluandu-si nici macar ramas-bun).
Sincer imi amintesc cu placere de amintirile de la colective si de la actiunile colective de gospodarire, unele cu peripetii, zapezi mari, bancuri-caterinca s.a.m.d.
Cu toate astea de un timp incoace apreciez mai mult timpul disponibil care a devenit din ce in ce mai limitat, asa incat cumva in mod natural am ajuns sa ma orientez spre experiente cat mai placute la vanatoare, in grup restrans, cat de mult alaturi de fiul meu, asa incat cumva vine de la sine nevoia/dorinta ca aceste iesiri sa fie cat mai memorabile.
Pe scurt: chiar daca iesirile sunt mai putine, incerc sa le fac sa fie cat mai de calitate. Decat 10 iesiri sterile , prefer 1 memorabila chiar daca e necesar sa fac uneori si 600km ptr asta.
O fi de vina timpul care trece peste noi ... ? Se prea poate si asta :-?
RABDAREA incepe atunci cand nu mai ai RABDARE
adisan77ro
Veteran
 
Mesaje: 715
Membru din: 15 Noi 2011, 13:56
Locaţie: Cluj-Napoca

Anterior

Înapoi la Vanatoare discutii generale

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 55 vizitatori

Publicitate