Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 12 Mai 2024, 08:54

hrană mistreţilor şi căprioarelor

Forum dedicat discutiilor de interes general , cu specific vanatoresc , deschis tuturor iubitorilor si practicantilor acestei nobile arte . Va stam la dispozitie 24/24 ore !

Moderatori: adrian_ppp, biriuck, Sly_Fox, CCM, von BRAUN, Mircea-B

Re: hrană mistreţilor şi căprioarelor

Mesajde george2008 pe 09 Feb 2010, 09:19

Donbazil scrie:Sal'tare!
George a avit o initiativa laudabila, dar dupa parerea mea, astfel de initiative, trebuie sa fie facute doar cu concursul celor de meserie, padurarul de canton, paznicul de vanatoare, seful grupei de vanatoare.
Sa ma explic: Degeaba duce omu' mancarea si o pune unde crede el, si pusul hranei are o socoata...Cei de meserie stiu unde trebuie pusa, stiu unde sunt cararile umblate de salbaticiuni, unde nu ajung stricatorii si pradatorii cu doua sau cu patru picioare sa consume hrana animalelor si alte detalii de acest gen.

Donbazil - Faget.

ma bucur in continuare ca actiunea mea este vazuta cu ochi buni.persoana imbracata in verde era paznicul de vanatoare. :) :wink:
Cine Nu Are Loc De Mine Nu Are Decat Sa Se ingHesuiAsca
Avatar utilizator
george2008
Nou membru
 
Mesaje: 37
Membru din: 13 Aug 2009, 15:20
Locaţie: Kunendorf. JuD . ALbA

Re: hrană mistreţilor şi căprioarelor

Mesajde DAC pe 23 Iul 2012, 14:30

Vreau sa fac niste sarari nou noute ceva mai retrase sau chiar ascunse pentru a nu deveni loc de panda.
Intrebarea mea : este vreo metoda de a face cunoscuta prezenta acestor sarari pentru animale ? adica pot folosi atractanti sau alte substante care sa ajute animalele sa le gasesasca mai repede?

Multumesc
Mai bine sa fii urat pentru ceea ce esti decat iubit pentru ceea ce nu esti...
Avatar utilizator
DAC
Membru important
 
Mesaje: 210
Membru din: 07 Feb 2011, 21:00

Re: hrană mistreţilor şi căprioarelor

Mesajde Alin3006 pe 23 Iul 2012, 15:24

Le gasesc stai linistit. Poate pentru tine sarea nu are miros, insa daca ai fi capra ti-ar mirosi probabil precum iti miroase tie cand prajeste ceapa vecina de la parter :lol: 8)
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: hrană mistreţilor şi căprioarelor

Mesajde Skyler pe 26 Mar 2021, 14:08

Salut, am zis sa nu mai deschid un alt topic si sa intreb aici, pentru ca are legatura cu ce s-a discutat deja.

Ieri seara am iesit pana in padurea din spatele casei sa-mi recuperez cainele scapat din curte (o namila de bichon, mare cat o cizma, destept ca noaptea, l-am mai pierdut o data pe vara, l-am gasit dupa doua zile mort de sete, desi sunt 7 paraie prin toata padurea, dar el n-a gasit niciunul). Cautand cainele, am dat de foarte multe culcusuri de caprior si o poteca plina de urme de copite. N-am mers mai mult de 2 minute pe poteca aia si am dat peste un caprior, a trecut in fuga la vreo 20 de metri de mine, s-a oprit dupa vreo 100 si a inceput sa brahneasca, am stat cam 10 minute sa il ascult.
Padurea nu e prea mare, are vreo 37 de hectare si e cumva parte din localitate, nu e fond de vanatoare, dar e administrata de ocolul silvic (in teorie, in practica zici ca e abandonata), dar mai auzisem de la niste vecini ca vad de multe ori dimineata caprioare in gradina. Intrebarea mea e... ar fi frumos sa le duc cadou niste bulgari de sare, sau e mai bine sa nu ma implic prea mult cu ele? Si, s-ar supara cineva de la ocol daca las sarea prin padurea lor?
Beretta 686 Silver Pigeon I 12/76
Sako 85 Bavarian 7x64
Skyler
Membru activ
 
Mesaje: 100
Membru din: 10 Ian 2019, 14:41

Re: hrană mistreţilor şi căprioarelor

Mesajde Sly_Fox pe 26 Mar 2021, 14:22

Vorbește cu cei de la Direcția Silvică care gestionează fondul cinegetic, este posibil ca acea pădure să fie inclusă în terenul de vânătoare. Vezi ce spun și eventual bagă sarea în prezența unui reprezentant al gestionarului, pentru ca acel reprezentant să vadă că ai pus sare și nu azotat de amoniu sau alți compuși chimici toxici pentru animale. Dacă spun NU, atunci nu te băga!
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5678
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Anterior

Înapoi la Vanatoare discutii generale

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: laurul şi 50 vizitatori

Publicitate