Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 05 Mai 2024, 08:15

Accidente de vinatoare

Forum dedicat discutiilor de interes general , cu specific vanatoresc , deschis tuturor iubitorilor si practicantilor acestei nobile arte . Va stam la dispozitie 24/24 ore !

Moderatori: adrian_ppp, biriuck, Sly_Fox, CCM, von BRAUN, Mircea-B

Accidente de vinatoare

Mesajde keops pe 04 Feb 2010, 15:47

Este interesnat de stiut daca vre una dintre institutiile statului intocmeste vre-o statistica despre astfel de evenimente.
http://www.bglov.com/index.php?category ... a77b3268f0
Mai sus puteti vedea care este situatia in Bulgaria pentru sezonul 2009-2010.
Pe scurt, inacest sezon au fost inregistrate 18 accidente de vinatoare din care au rezultat 8 morti, 10 raniti din care 5 au fost raniti grav.
Mai interesant pare faptul ca ,,cineva'' de la ei tine avidenta acestor evenimente, a cauzelor care au condus la producerea acestor evenimente si le face publice.
la noi dupa cate stiu nu exista o astfel de evidenta.
Tot acolo se face comparatia cu sezoanele precedente.
1 mort in sezonul 2008-2009
4 morti in sezonul 2007-2008
Keops
keops
Membru activ
 
Mesaje: 98
Membru din: 15 Mai 2008, 09:13
Locaţie: Giurgiu

Re: Accidente de vinatoare

Mesajde alex2810 pe 04 Feb 2010, 18:40

Si te incalzeste cu ceva faptul ca stii cate accidente s-au petrecut?, pe mine unu nu....... as fi bucuros sa nu aud de nici un accident, adica sa nu se petreaca niciunul. La revedere.
alex2810
Membru activ
 
Mesaje: 69
Membru din: 18 Oct 2009, 11:14

Re: Accidente de vinatoare

Mesajde vanatorul71 pe 04 Feb 2010, 18:54

alex2810 scrie:Si te incalzeste cu ceva faptul ca stii cate accidente s-au petrecut?, pe mine unu nu....... as fi bucuros sa nu aud de nici un accident, adica sa nu se petreaca niciunul. La revedere.

Cu siguranta ca nu incalzeste pe nimeni, dar personal consider ca daca sunt cunoscute cauzele ce au condus la asemenea tragedii, evitandu-se pe viitor, nu ne pot fi decat de un real folos.
Preventia! :shock:
Respect.
UMC 22LR, Mossberg pump 12/76, Benelli Argo 300wm
vanatorul71
 
Mesaje: 13
Membru din: 31 Dec 2009, 13:39

Re: Accidente de vinatoare

Mesajde leorr pe 04 Feb 2010, 20:13

Si eu consider un lucru foarte important afisarea acestei evidente si mentionarea ei ! desi pare un lucru foarte trist,cred ca ajuta pe viitor pt a prevenii unele accidente , nu intervine direct in modul si actiunea vanatorului ...previne doar moral..etic daca pot spune... :|
Avatar utilizator
leorr
Membru activ
 
Mesaje: 77
Membru din: 29 Ian 2008, 16:28
Locaţie: HD

Re: Accidente de vinatoare

Mesajde violiv pe 04 Feb 2010, 20:39

In multe tari se face aceasta informare. Pe langa avantajele mentionate mai sus mai are un rol important: demonstreaza celor care se lasa influentati de "stirile TV" ca vanatoarea este unul din cele mai sigure "sporturi" sau activitati recreative practicate de oameni. Raportat la numarul de practicanti si numarul de zile petrecute de fiecare in teren, este de zeci de ori mai sigura decat mersul pe munte (drumetii, schi, etc) sau plaja la malul marii. Chiar si in partidele de fotbal, tenis, etc, de amatori se produc mai multe accidente decat la vanatoare. In unele tari, unde practicile din urma sunt in cotidian la o mare parte din persoane, in special cei mai in varsta, si decesele la tenis sunt mai multe ca la vanatoare.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8531
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Accidente de vinatoare

Mesajde vinatorul iscusit pe 04 Feb 2010, 21:03

este regretabil ca se intampla accidente la vanatoare,dar cei 4000 de morti din accidentele rutiere pe an,plus alte cateva mii de raniti,accidentele de ski cu multe picioare,maini, coloane,capete crapate cine le mai calculeaza?si cat se arata in mass media despre aceste lucruri mult mai grave ?cum un cascat-handicapat produce un accident la vanatoare cum vuiesc stirile.
vinatorul iscusit
Veteran
 
Mesaje: 421
Membru din: 02 Mar 2008, 17:18
Locaţie: bucuresti

Re: Accidente de vinatoare

Mesajde leorr pe 04 Feb 2010, 21:28

din pacate accidentele la vanatoare sunt ceva mai ''sigure'' daca le pot numi asa...ca deh...Preamultadevartulgigamareleultravanator doreste cat mai mult vanat in palmares ...''bah misca ceva in spini ..trage mah! pai stiti...nu am vrut ..eu defapt.. etc :| " sau..''poarta mah omule si u arma aia cum trebuie...deh..imi zice mie asta cum sa port arma... eu care :-@ ...accidental domnule.. :| '' asa ceva nu ar trebui sa existe! dar din pacate sunt... de aceea le.am numit ''sigure''...sunt fatale ..nu e o joaca..e un rol care ar trebui sa il stapanesti daca te inhami la el!
Avatar utilizator
leorr
Membru activ
 
Mesaje: 77
Membru din: 29 Ian 2008, 16:28
Locaţie: HD

Re: Accidente de vinatoare

Mesajde keops pe 05 Feb 2010, 10:33

Nu cred ca se pune problema daca ma incalzeste sau nu pe mine si nici ca ar fi o chestie foarte periculoasa vanatoarea in comparatie cu alte activitati.
Problema se pune dupa parerea mea astfel:
O data ce exista o centralizare a incidentelor si o clasificare a lor pe cauze, pe vechimea autorilor incidentelor, pe asociatii, se pot trage concluzii care sa duca la limitarea producerii unor astfel de incidente pe viitor.
Opinia ta bazata pe politica strutului ,,daca eu nu stiu sau nu vad nu se petrec" pare un pic iresponsabila.
Keops
keops
Membru activ
 
Mesaje: 98
Membru din: 15 Mai 2008, 09:13
Locaţie: Giurgiu

Re: Accidente de vinatoare

Mesajde teuton pe 23 Feb 2010, 22:53

sunt aproape sigur ca toti cei care au produs accidente de vanatoare erau convinsi ca lor nu li se va intampla si nu au luat deloc in serios riscurile sportului cu arma, la fel ca unii de aici dintre noi :(
ganditi-va ca o gresala mica poate fi ultima sau poate distruge vieti
teuton
Veteran
 
Mesaje: 359
Membru din: 03 Oct 2009, 08:43
Locaţie: valcea / bucuresti

Re: Accidente de vinatoare

Mesajde Cristi pe 07 Mar 2010, 12:54

Nu stiu cum te poti "accidenta" curatind Ij-ul cu teava pusa la cap
http://www.adevarul.ro/actualitate/even ... 78402.html
“The golden rule of history is those with the weapons make the rules.”
www.anda.com.ro
Avatar utilizator
Cristi
Veteran
 
Mesaje: 2689
Membru din: 09 Mar 2004, 11:03

Re: Accidente de vinatoare

Mesajde dragosbahnea pe 07 Mar 2010, 16:54

Cristi scrie:Nu stiu cum te poti "accidenta" curatind Ij-ul cu teava pusa la cap
http://www.adevarul.ro/actualitate/even ... 78402.html

Pai e cam greu Cristi, intr-adevar cel putin dubios, tocmai de asta nu este exclusa ipoteza suicidului. Cine stie ce-o fi fost in mintea si inima saracului om de a facut gestul asta.
dragosbahnea
Veteran
 
Mesaje: 496
Membru din: 12 Iul 2009, 17:35

Re: Accidente de vinatoare

Mesajde Cristi pe 04 Oct 2010, 12:11

dragosbahnea scrie:
Cristi scrie:Nu stiu cum te poti "accidenta" curatind Ij-ul cu teava pusa la cap
http://www.adevarul.ro/actualitate/even ... 78402.html

Pai e cam greu Cristi, intr-adevar cel putin dubios, tocmai de asta nu este exclusa ipoteza suicidului. Cine stie ce-o fi fost in mintea si inima saracului om de a facut gestul asta.

Asta e si mai plauzibila
http://www.ziare.com/stiri/frauda/un-ba ... eti-993980
“The golden rule of history is those with the weapons make the rules.”
www.anda.com.ro
Avatar utilizator
Cristi
Veteran
 
Mesaje: 2689
Membru din: 09 Mar 2004, 11:03

Re: Accidente de vinatoare

Mesajde Sly_Fox pe 04 Oct 2010, 15:33

Pfuu, sa impuscat cu brenneke. Mare ,,noroc'', daca erau alice era naspa.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5670
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Accidente de vinatoare

Mesajde Sly_Fox pe 04 Oct 2010, 15:43

http://www.ziare.com/stiri/frauda/a-sup ... rar-990408
Ia cititi aici, panarama de articol.
Uitati ce se spune aici: ,,Un barbat din judetul Neamt a supravietuit dupa ce a fost impuscat mortal luni seara'''

Cum mama naibii a supravietuit daca a fost impuscat mortal? Padurarul a fost retinut pentru acuzatia de omor din culpa. Aha, deci este acuzat de omor, dar impuscatul a supravietuit.
Mare jurnalist mai este si asta.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5670
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Accidente de vinatoare

Mesajde dragosbahnea pe 04 Oct 2010, 17:49

Bai frate, e plina lumea de tot soiulde idioti, da' multi dintre ei cred ca scriu pe la "ziare". Adica ce sa spun, nici macar nu-ti mai vine a rade cand citesti asemenea enormitati.
Iar cel cu breneke in fund, daca-i adevarat, mare cumpana a trecut :shock: , fereasca Domnu' sa stai pe langa astia la o colectiva :roll: .
dragosbahnea
Veteran
 
Mesaje: 496
Membru din: 12 Iul 2009, 17:35

Re: Accidente de vinatoare

Mesajde sturionu pe 04 Oct 2010, 19:23

Sly, ai pus punctul pe I !!!
Avatar utilizator
sturionu
Membru important
 
Mesaje: 146
Membru din: 25 Feb 2009, 10:54

Re: Accidente de vinatoare

Mesajde pipabh pe 27 Oct 2017, 00:35

http://www.bihon.ro/impuscat-mortal-la- ... re/1923141
http://www.mediafax.ro/social/doi-barba ... r-16792537

OF, OF!!
D-zeu sa-i ierte pe cei trecuti in nefiinta!
Nu stiu ce comentarii ar mai trebui facute!
Nu-mi dau deloc cu presupusul dar haideti , impreuna, noi vanatorii sa respectam regulile elementare si sa taxam aspru si negresit orice iesire din aceste reguli.
Numai bine tuturor si sa aveti vanatori placute si linistite!
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1660
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Accidente de vinatoare

Mesajde Septimiu pe 27 Oct 2017, 06:29

Este mult prea devreme si avem prea putine detalii pentru a ne spune parerea dar am doilea caz pare mai degraba altceva decat accident de vanatoare.
Ai dreptate in privinta regulilor elementare. Multe accidente s-ar putea evita daca acestea ar fi respectate.
Saptamana trecuta ni s-a spus ca incepand de saptamana asta cine nu are vesta fluo sau blaze va fi trimis acasa.
12/76 | .30-06 Springfield | .223 Remington | 16/70
Septimiu
Veteran
 
Mesaje: 677
Membru din: 05 Ian 2009, 09:51
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Accidente de vinatoare

Mesajde mariusk pe 30 Noi 2017, 17:22

mariusk
Membru important
 
Mesaje: 215
Membru din: 29 Ian 2016, 17:29

Re: Accidente de vinatoare

Mesajde Zeres Ciprian pe 01 Dec 2017, 07:38

Ce poza faina in articol......
Zeres Ciprian
Veteran
 
Mesaje: 413
Membru din: 07 Oct 2008, 16:59

Re: Accidente de vinatoare

Mesajde biriuck pe 02 Dec 2017, 13:35

Eu propun administratiei sa se faca un topic separat cu "accidente de braconaj". Ma cam deranjeaza bagarea in aceeasi oala a tuturor :evil:
Incepuse candva un coleg o rubrica cu accidente provocate de vanatori ce sunt agenti de politie, jandarmi, militari. La vanatoare ne adunam din toate meseriile si nu cred ca e OK sa ne aratam cu degetul intre noi dar parca ar prinde bine mentinerea acelei statistici...
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2699
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Accidente de vinatoare

Mesajde pipabh pe 06 Dec 2017, 12:41

pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1660
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Accidente de vinatoare

Mesajde ventura pe 06 Dec 2017, 14:30

Dumnezeu sa-l ierte! Era previzibil. Probabil vor mai urma evenimente de genul asta... din pacate...
Nu fi victimă. Nu fi nici criminal. Dar mai cu seamă nu fi spectator.
Avatar utilizator
ventura
Veteran
 
Mesaje: 1271
Membru din: 01 Mai 2008, 20:12
Locaţie: Focsani

Re: Accidente de vinatoare

Mesajde Sly_Fox pe 06 Dec 2017, 16:03

Vânătorul își asumă riscuri atunci când îndrăznește să înfrunte o forță a naturii De zeci de mii de ani omul a fost un vânător și s-a confruntat neîncetat cu animalele înzestrate cu gheare și dinți. Din majoritatea confruntărilor a ieșit învingător, datorită minții sale capabile de o analiză rapidă a oricărei situații și a armelor tot mai perfecționate. Însă vânătorul nu câștigă mereu înfruntarea, fiind uneori răpus în cursul temerarelor expediții de vânătoare. Eu cred că este o moarte onorabilă pentru un vânător. Nimeni nu își dorește așa ceva dar uneori ne putem trezi în mijlocul unei asemenea provocări din care uneori ieșim învingători alteori nu.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5670
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Accidente de vinatoare

Mesajde laurul pe 06 Dec 2017, 17:19

Onorabila , nimic de zis, dar asta se intampla mult mai des cand e mai ieftin sa te inmormanteze vaduva decat sa te aperi.
...sa vedem daca organili vor incepe urmarirea penala a criminalului....
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3079
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Accidente de vinatoare

Mesajde mariusk pe 06 Dec 2017, 17:35

La mine in sat a coborit un urs mare pina in fata scolii.A vrut sa traverseze dar nu a ales bine locul...A stat in marginea drumului intre case vreo 3 ore.Intre timp,isterie generala:Politie,vreo 20 de jandarmi,AESt,vreo 30 de gura casca...Ursul minca zapada si se uita la noi.Am trimis citiva baieti sa faca o mica goana si ,cu greu ,s-a urnit din loc dar tot a trecut drumul printre case,sarind un gard.Mi-a placut atitudinea oamenilor,invatati cu padurea si majoritatea ciupercari care au admirat frumoasa vietate dezorientata.In schimb jandarmii zici ca erau de fata cu ceva extraterestru....Conteaza mult si reactia oamenilor in prezenta unor animale periculoase.
mariusk
Membru important
 
Mesaje: 215
Membru din: 29 Ian 2016, 17:29

Re: Accidente de vinatoare

Mesajde mariusk pe 06 Dec 2017, 18:31

Sa va spun si partea haioasa:Cum am scris mai sus,ursul a coborit in centrul satului,in drumul principal,chiar in fata scolii.Unii zic ca,ar fi intentionat sa atace copiii pt lapte si corn...Oricum,doi localnici stateau la o palinca pe prispa casei.Cel care era cu fata la drum a vazut ursul la 6 m in mijlocul drumului si a strigat celuilat:Nu mai bea palinca de la Nicu ca eu deja vad ursi..Am ris o jumate de ora la faza asta...
mariusk
Membru important
 
Mesaje: 215
Membru din: 29 Ian 2016, 17:29

Re: Accidente de vinatoare

Mesajde Zeres Ciprian pe 06 Dec 2017, 20:54

laurul scrie:Onorabila , nimic de zis, dar asta se intampla mult mai des cand e mai ieftin sa te inmormanteze vaduva decat sa te aperi.
...sa vedem daca organili vor incepe urmarirea penala a criminalului....

Eu nu cred ca cineva se gandeste de unde scoate banii in astfel de situatii. Sau sa pui in balanta viata ta cu banii. Probabil s-a blocat bietul de el. Dumnezeu sa-l odihneasca in pace si pe noi sa ne fereasca de accidente!
Zeres Ciprian
Veteran
 
Mesaje: 413
Membru din: 07 Oct 2008, 16:59

Re: Accidente de vinatoare

Mesajde Traian 2306 pe 07 Dec 2017, 00:29

Trist!
Concluzia mea în urma zilei de azi e că nu trebuie să ,,irosești,,cartușele in aer,doar dacă dihania e la suficientă distanță si ai timp să reincarci(ceea ce e totuși foarte riscant).
Dacă nu renunță în urma strigătelor,orăcăituri,etc;o boabă sau două pot face diferența dintre ,,a fi,, sau ,,a fost,,.
Dumnezeu să-L ierte!
Traian 2306
 
Mesaje: 8
Membru din: 24 Oct 2017, 13:15

Re: Accidente de vinatoare

Mesajde mariusk pe 07 Dec 2017, 19:37

D-zeu sa-l ierte.As mai adauga ceva,atunci cind mergi in 4 persoane sa vinezi vulpi in zona in care stii si te astepti ca ar putea fi urs,pune in tolba si un breneke...
mariusk
Membru important
 
Mesaje: 215
Membru din: 29 Ian 2016, 17:29

Următorul

Înapoi la Vanatoare discutii generale

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 21 vizitatori

Publicitate