Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 13 Mai 2024, 14:43

Taxe pentru masina vanatorului

Membrii nostri sunt rugati sa-si posteze aici experientele legate de pasiunile lor extra vanatoare , legate strict de ceea ce inseamna MOTOARE !

Moderatori: Alin3006, mialxx, popaliviu, the_mav, RazvanGTC, GTC Auto SHOP

Taxe pentru masina vanatorului

Mesajde tehărău pe 29 Apr 2013, 17:43

Nu-i purtator de pusca care sa nu-si doreasca si-o masina. Asta-i clar. Cat mai 4X4. Agera. Mica sa intre peste tot. Mare sa incapa toata grupa. Cu caini cu tot. Cu un consum mic de tot. Puternica sa scoata TAF-ul din noroi. Cam astea-s cautate...
Sigur, trebuie sa fie ieftina! Sa nu-ti pese la o adica...
Deci => Second nene!

Eeee... si acu-i acu! Ca trebuie sa iau una. Si pe langa cat dai pe ea, mai trebuie sa dai si la Stat...
Si cum la noi treaba-i neclara, unu da mai mult, altu' mai deloc...

Asa ca, dragi "patiti", n-ati vrea sa scriem aici cat, cum, unde s.a.m.d. ?

Ca dupa'ia poti sa zici ca pretenu' @Alin 3006: "ti-am zis eu sa iei din aia..."!

Eu as vrea o utilitara, da nu stiu cum e cu taxa de poluare, impozit, vama, RAR, RCA, ROVIGNETA, si alte placute vesti pe care le auzi pe la cozi cand patesti una din ele: "da nu stii ca aia e n'spe milioane?

Ce ziceti, va bagati cu sfatu'?

Multam anticipat!
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: TAXE PENTRU MASINA VINATORULUI

Mesajde bogdan_daniel pe 29 Apr 2013, 18:39

Daca ma bag??? :shock:
Cu cea mai mare placere! Sunt dator!
Deci ca sa va faceti o idee de cat "timbru de mediu" trebuie sa platiti accesati pagina urmatoare: http://www.4tuning.ro/calculator-timbru-mediu-2013/
- in cazul in care nu conoasteti exact datele masinii, adica emisii CO2 si euro, si nu aveti nici cartea masinii sau daca o aveti nu sunt trecute acolo aceste informatii, va recomand sa cautati o masina similara pe mobile.de, de preferat din germania, iar acolo veti gasi datele despre care va vorbeam. respectiv x gCO2/Km si norma euro.

Sa presupunem ca aveti cumparata masina:
1. Se face programare la orice reprezentanta RAR de pe teritoriul Romaniei pentru efectuarea RAR-ului -cost total aprox: 450 RON
http://www.rarom.ro/RO/article--Program ... --132.html
si formularul on-line:
http://pro.rarom.ro/programari.asp?main
* La plata acestor 450 ron vi se vor inmana: - noua carte de identiate a masinii
- certificatul de autenticitate ( valabil 60 zile de la data emiterii - va obliga sa inmatriculati masina in acest termen, dar in cazul in care se vor depasii aceste 60 zile va fi necesara obtinerea unui nou certificat - aprox 100ron + o reprogramare)
- ITP-ul inspectia tehnica periodica - valabila 2 ani
2. Dupa ce ati obtinut toate cele de mai sus (eliberarea actelor dureaza aprox 3 zile de la prezentarii masinii la RAR) mergeti la agentia fiscala de care apartineti unda va luati in evidenta masina (adica vi-o trec pe nume) si se va plati impozitul pe anul in curs. Acesta se caluleaza in functie de capacitatea cilindrica a masinii
http://www.sby.ro/calculeaza-ti-singur- ... -auto.html
3. Mergeti la trezorerie unde va calculeaza Timbrul de mediu si va spun exact cat aveti de plata. Suma nu va diferii foarte mult de cea pe care o va da calculatorul on-line. cel mult cateva zeci de lei +/-.
4. Apoi la un birou de Acte auto vi se va intocmi dosarul necasar inmatricularii.
Care va cuprinde:
a. carte identitate a autovehicolului
b. certificat de autenticitate
c. Cartonasul cu ITP-ul
d. Copie buletin titular
e. Dovada (chitanta) platii timbrului de mediu sau dupa caz hotararea definitiva si irevocabila de inmatriculare fara plata acestui timbru de mediu (in cazul in care alegeti calea justitiei - implica alte treburi, va pot lamurii si cu asta)
f. Asigurare RCA original si copie ( asta se poate intocmi direct la biroul de acte auto unde va veti prezenta pentru intocmirea dosarului)
g. chitanta taxa la trezorerie - pentru talon 50-60 RON
h. mai era si o chitanta la CEC ( nu mai stiu exact pentru ce era si cat era :? )
i. placutele cu nr de inmatriculare existente pe masina (se predau politiei)
Daca ati facut toate astea va inregistreaza masina, in 2-3 ore va elibereaza placutele de inmatriculare de RO iar in max 2 sapt va vine talonul prin posta (recomandat)
Toatea aste dureaza ca timp aprox 3-4sapt, in functie de cat de repede se rezolva treaba cu RAR-ul unde programarile pot dura pana la 1 luna in functie de cat de aglomerati sunt.
Ca si costuri nu va pot spune deoarece suma poate varia destul de mult datorita impozitului.
Sper sa va fie de foarte folos. Cu cea mai mare placere va pot sfatuii si la telefon daca va fi cazul, plus ca pot aprea si neprevazute in toata umblatura asta. 0743047638
Mentionez ca nu ma ocup cu asa ceva, insa am facut-o candva. Si mi-ar face mare placere sa va pot ajuta.
Avatar utilizator
bogdan_daniel
Veteran
 
Mesaje: 456
Membru din: 16 Iul 2010, 16:49

Re: TAXE PENTRU MASINA VINATORULUI

Mesajde madalin122582 pe 29 Apr 2013, 18:48

Multumim bogdan_daniel pentru aceste info. chiar utile !
Membru ANDA
Avatar utilizator
madalin122582
Veteran
 
Mesaje: 2095
Membru din: 11 Ian 2010, 09:44
Locaţie: Rm. Valcea

Re: TAXE PENTRU MASINA VINATORULUI

Mesajde bogdan_daniel pe 29 Apr 2013, 18:57

Ar mai fi si taxa de la ghiseul inmatriculari pt placute : 120ron nr preferntiale sau 60 ron nr la rand.
Sper sa nu fi uitat nimic.
Cu foarte mare placere!
Avatar utilizator
bogdan_daniel
Veteran
 
Mesaje: 456
Membru din: 16 Iul 2010, 16:49

Re: TAXE PENTRU MASINA VINATORULUI

Mesajde bliviu pe 29 Apr 2013, 19:09

La prima vedere pare un pic cam complicat.Ii bine de stiut ca se poate cere sfatul cuiva mai priceput.La noi inpozitele te omoara.Suzuki samurai ar fi alegerea sa nu platim mult la impozit dar nu intra toata grupa .Maxim patru mai slabuti si un iepure :D
Avatar utilizator
bliviu
Veteran
 
Mesaje: 329
Membru din: 17 Mar 2013, 21:44

Re: TAXE PENTRU MASINA VINATORULUI

Mesajde bogdan_daniel pe 29 Apr 2013, 19:10

bliviu scrie:La prima vedere pare un pic cam complicat.Ii bine de stiut ca se poate cere sfatul cuiva mai priceput.La noi inpozitele te omoara.Suzuki samurai ar fi alegerea sa nu platim mult la impozit dar nu intra toata grupa .Maxim patru mai slabuti si un iepure :D

Fara pusti :lol:
Legat de asta am auzit de un caz in care s-a facut brusc lumina in masina dupa ce sa descarcat o arma. Norocul (pentru vanatori ) ar fi fost ca era indreptata in sus cat despre norocul masinii... s-a ales cu trapa.
Avatar utilizator
bogdan_daniel
Veteran
 
Mesaje: 456
Membru din: 16 Iul 2010, 16:49

Re: TAXE PENTRU MASINA VINATORULUI

Mesajde Vlad_tulcea pe 29 Apr 2013, 22:59

Felicitari pentru topicul deschis chiar aveam nevoie.

Ce parere aveti de Suzuki Vitara,e ceva mai mare decat Samurai.Vreau sa imi iau una din cele doua ,as vrea sa investesc vreo 2500 de euro ,ma gandeam la motorizare diesel.
Vlad_tulcea
Membru important
 
Mesaje: 170
Membru din: 30 Sep 2011, 14:41

Re: TAXE PENTRU MASINA VINATORULUI

Mesajde dan_dumitrescu pe 29 Apr 2013, 23:00

http://www.landrover.ro/land-rover/defe ... o-si-video


La asta imi curg balele de ceva timp! :lol: :lol: Cred ca merita fiecare banut dat pe ea! Am eu piticii mei pe creier legat de masinile noi! Un snorkel, 2 trolii, praguri tapene, 2 seturi de anvelope si gata! Mi-am dat doua pechi de palme si m-am trezit! :lol: :lol: :lol: Da' ma fac io mare.... :wink:
Life is hard.It's harder when you're stupid. John Wayne
dan_dumitrescu
Veteran
 
Mesaje: 429
Membru din: 10 Ian 2010, 12:22
Locaţie: Targoviste

Re: TAXE PENTRU MASINA VINATORULUI

Mesajde yanke pe 30 Apr 2013, 06:34

Vlad_tulcea scrie:Felicitari pentru topicul deschis chiar aveam nevoie.

Ce parere aveti de Suzuki Vitara,e ceva mai mare decat Samurai.Vreau sa imi iau una din cele doua ,as vrea sa investesc vreo 2500 de euro ,ma gandeam la motorizare diesel.

Ambele ok...pt vanatoare...si offroad dar...cu moderatie...Totusi si eu am avut de facut alegerea asta de curand si un amic de-al meu mi-a deschis ochii si mi-a zis sa pun pe lista si Suzuki Jimny :idea: ...si bine a facut... :lol:
ca am ales Jimny...chiar daca am mai pus vreo 1000e peste bugetul initial. Acum nu stiu depinde de fiecare la mine pe langa rolul de vanatoare mai e si a sotiei in restul saptamanii...motiv pt carea trebuit sa fie un compromis si samurai e cam "spartana"sa zic asha...de la usile fara tapiterie sau oricum fara prea multa... pana la faptul ca iti cam da plombele dentare jos la cat e de rigida...Nu ma intelege gresit...daca ar fi fost DOAR de vanatoare ar fi fost cu siguranta alegerea mea...e o masina barbateasca.Ambele au motoare mici de 1300cmc deci asigurare ieftina, impozit mic, taxa mica de inmatriculare, comsum de bun simt 7-8% in oras pe 2x4, de la 10%in sus in regim offroad...
samurai gasesti de la 2500 e in sus, jimny de la 3500e...daca te orientezi spre vitara parerea mea e ca e bine sa alegi versiunea in 2 portiere iar aici motorizarile pleaca de la 1600cmc
yanke
Membru important
 
Mesaje: 229
Membru din: 15 Feb 2011, 21:13

Re: TAXE PENTRU MASINA VINATORULUI

Mesajde tehărău pe 30 Apr 2013, 08:36

@bogdan_daniel

Multumesc de raspuns. Nu l-am aprofundat dar in cateva zile ajung la un net mai acatarii si ma dumiresc. Treaba pare completa si e de mare ajutor. Cand pot, o sa postez cat m-a costat anul asta prelungirea actelor la bulgarica...
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: TAXE PENTRU MASINA VINATORULUI

Mesajde liviur pe 30 Apr 2013, 10:54

Eu raman la parerea ca autoutilitara e cea mai buna alegere pt vanatoare. Timbru de mediu ieftin, masina mare, nu mergi cu cainii sau vanatul in masina, consum decent, asigurare si impozit la valoare decenta. Acum fiecare le stie pe ale lui, dar vitara sau masini mai mici nici nu le-am luat in calcul, asa ca mi-am luat hilux. L-am luat nou, anul asta, unu, din cauza preturilor mari la SH-uri si doi pt ca masina noua nu-ti creaza surprize de genul - a fost lovita, rasturnata si facuta de mantuiala, iar apoi sa stau si sa bag nu stiu cati bani in ea.
Toţi îţi vor binele, nu-i lasa sa ti-l ia !
liviur
Veteran
 
Mesaje: 836
Membru din: 23 Oct 2010, 07:40
Locaţie: Buc-Branesti

Re: TAXE PENTRU MASINA VINATORULUI

Mesajde bogdan_daniel pe 30 Apr 2013, 11:49

Sunt doua variante mari si late, vorbesc din proprie experienta:
1. utilitara : avantaje de genul ca ai loc pt caini, vanat si 2-3 colegi intr-un cuvant - e spatioasa sa nu mai punem ca daca are si o garada putin inaltata te sui cu ea pe casa...
dezavantaje: fiind mare costa mai scump ca pret de achizitie, apoi cand intri cu ea mai la inghesuiala, fiind mai scumpa, te cam doare sufletul cand scartaie crengutele copacilor pe tabla. Trecand peste asta sunt destul de dese situatiile in care pur si simplu nu ai loc sa treci cu ea
2. una mica gen samurai sau jimni cred ca este destul de potrivita face tot ce face si prima plus ca e mult mai manevrabila in spatii inguste
dezavantaje: cam scumpicele ban/masina. apoi nu prea sunt pe motorina iar vanatul sta la tine in brate :D . acu se poate improviza, pentru vanatul mai mare, se pot face tot felul de portbagaje exterioare pliabile care se monteaza in partea din spate a masinii iar in cazul vanatului mai mic amenajezi o cutie etansa in portbagaj, din care sa nu curga sangele. deci pana la urma si problema vanatului se poate rezolva relativ usor.
La urma urmei depinde gusturile omului.
Avatar utilizator
bogdan_daniel
Veteran
 
Mesaje: 456
Membru din: 16 Iul 2010, 16:49

Re: TAXE PENTRU MASINA VINATORULUI

Mesajde bogdan_daniel pe 30 Apr 2013, 11:57

Legat de inmatriculare ar mai fi o varianta. Nu stiu sigur cat de veridica este dar am intalnit cazuri. Aceasta speta ii avantajeaza pe cei care vineaza doar in zona domiciliului sau pe cei care nu folosesc drumurile publice pentru a ajunge in fond.
Masina se poate declara ca utilitara si se inregistreaza doar pe primarie si esti avut in vedere in cazul situatiilor de urgenta gen calamitati. Platesti ceva taxe pe la primarie si primesti acele placute de inmatriculare galbene cu numele comunei si un numar. Dupa cum spuneam in acest caz se poate circula dor pe drumurile publice de pe raza comunei respective SAU in afara drumurilor publice, oriunde in tara.
Avatar utilizator
bogdan_daniel
Veteran
 
Mesaje: 456
Membru din: 16 Iul 2010, 16:49

Re: TAXE PENTRU MASINA VINATORULUI

Mesajde bogdan_daniel pe 30 Apr 2013, 12:12

update:
Masina se poate inmatricula la primarie ca utilitara, vehicul agricol, de agrement etc. se obtine in acest sens o adeverinta de la RAR si cu aceasta se merge la primarie unde se platesc 30 ron pt placute si impozitul anual. Masina se poate deplasa pe o raza de 30km de localitate.
ATENTIE numarul vehiculelor inregistrate astfel/primarie este limitat printr-o hotarare de consiliu local.
pont: acest tip de nr se pot obtine foarte usor daca te declari pompier voluntar la primaria respectiva iar masina trebuie sa fie musai 4x4, pt a te putea deplasa la eventualele calamitati.

Deci solutii sunt...
Avatar utilizator
bogdan_daniel
Veteran
 
Mesaje: 456
Membru din: 16 Iul 2010, 16:49

Re: TAXE PENTRU MASINA VINATORULUI

Mesajde olaru pe 30 Apr 2013, 12:19

Bogdan, am auzit povestea asta cu inscrierea pe primarie, vrei sa detaliezi?parca ziceau ca nu e voie,etc.
olaru
Nou membru
 
Mesaje: 43
Membru din: 24 Mar 2010, 17:38

Re: TAXE PENTRU MASINA VINATORULUI

Mesajde Adrian S pe 30 Apr 2013, 13:16

dan_dumitrescu scrie:http://www.landrover.ro/land-rover/defender/galerie-foto-si-video


La asta imi curg balele de ceva timp! :lol: :lol: Cred ca merita fiecare banut dat pe ea! Am eu piticii mei pe creier legat de masinile noi! Un snorkel, 2 trolii, praguri tapene, 2 seturi de anvelope si gata! Mi-am dat doua pechi de palme si m-am trezit! :lol: :lol: :lol: Da' ma fac io mare.... :wink:

N-ai gusturi rele deloc.
Adrian S
Veteran
 
Mesaje: 1210
Membru din: 02 Aug 2007, 10:08
Locaţie: Bucuresti

Re: TAXE PENTRU MASINA VINATORULUI

Mesajde bogdan_daniel pe 30 Apr 2013, 15:28

olaru scrie:Bogdan, am auzit povestea asta cu inscrierea pe primarie, vrei sa detaliezi?parca ziceau ca nu e voie,etc.

Este cat se poate de detaliat dupa cunostintele mele. Atat stiu :mrgreen: o sa intreb in stanga si-n dreapta si daca aflu ceva nou postez
Avatar utilizator
bogdan_daniel
Veteran
 
Mesaje: 456
Membru din: 16 Iul 2010, 16:49

Re: TAXE PENTRU MASINA VINATORULUI

Mesajde acsph pe 30 Apr 2013, 20:18

@dan_dumitrescu "2 trolii, praguri tapene, 2 seturi de anvelope si gata!" + kit de inaltare si flanse roti pe un Samurai (un set de anvelope sa fie Extreme Trekker) si tu , cu cortul , arma si visele tale ajungi aproape pe unde merge si vanatul...Si te costa un pic mai uman..
Depinde "nolens volens" si de banutii din punguta de la brau...Ca nu-l vad pe ala care vrea sa mearga cu Meganul,daca poate sa o faca cu Ferrari...
Eu dupa Aro 10 camioneta (i-mi dau palme c'am dat-o pe nimic) si Isuzu Troper (era batran saracu') am ajuns la Hover...
Unii zic ca nu e masina :shock: dar nu m-a lasat pe nici unde , chiar daca in primul an de detinere am avut ceva aventuri...e adevarat ca a trebuit sa o vopsesc odata .. :lol:
Muget,deci exist !
acsph
Veteran
 
Mesaje: 689
Membru din: 21 Sep 2012, 10:03
Locaţie: Ploiesti

Re: TAXE PENTRU MASINA VINATORULUI

Mesajde acsph pe 30 Apr 2013, 20:30

@teharau "Nu-i purtator de pusca care sa nu-si doreasca si-o masina. Asta-i clar. Cat mai 4X4. Agera. Mica sa intre peste tot. Mare sa incapa toata grupa. Cu caini cu tot. Cu un consum mic de tot. Puternica sa scoata TAF-ul din noroi. Cam astea-s cautate...
Sigur, trebuie sa fie ieftina! Sa nu-ti pese la o adica..."

Pune bre de un jurnal,ca si daca vorbesti despre vreme ai stil ai umor si merge verbu'..Avea Nichita in Argotice un vers care i-mi vine acum in cap si-l citez din memorie .."ma doare scurt , ma taie versu' , cum simt nevoia sa ma pis.."
Muget,deci exist !
acsph
Veteran
 
Mesaje: 689
Membru din: 21 Sep 2012, 10:03
Locaţie: Ploiesti

Re: TAXE PENTRU MASINA VINATORULUI

Mesajde yanke pe 30 Apr 2013, 21:08

liviur scrie:Eu raman la parerea ca autoutilitara e cea mai buna alegere pt vanatoare. Timbru de mediu ieftin, masina mare, nu mergi cu cainii sau vanatul in masina, consum decent, asigurare si impozit la valoare decenta. Acum fiecare le stie pe ale lui, dar vitara sau masini mai mici nici nu le-am luat in calcul, asa ca mi-am luat hilux. L-am luat nou, anul asta, unu, din cauza preturilor mari la SH-uri si doi pt ca masina noua nu-ti creaza surprize de genul - a fost lovita, rasturnata si facuta de mantuiala, iar apoi sa stau si sa bag nu stiu cati bani in ea.

Cel mai corect e asa...Dar parca daca dai de la 30000 iepuroi in sus si auzi cum se zgarie prin desis iar cainii isi fac nevoile sau vomita in bena ...parca nu prea cade bine... Acum depinde de posibilitatile fiecaruia..pentru caini mi-am cumparat din Italia o remorca speciala de transport animale care e extraordinara... http://www.ellebi.com/italiano/rimorchi ... nimali.asp
yanke
Membru important
 
Mesaje: 229
Membru din: 15 Feb 2011, 21:13

Re: TAXE PENTRU MASINA VINATORULUI

Mesajde tehărău pe 30 Apr 2013, 22:00

@acscontactph

Merci de laude! Sper sa nu mi se urce la cap ca profesional sunt predispus la paranoia si va treziti cu Petre Ispirescu pe forum...
Mai jurnal ca forum-ul asta ce vrei?! Aici ma simt in largul meu si intre prieteni, asa ca-mi da mana sa mai o dau in caterinca. Cu jurnalul risc sa rad ca nebunu' prin casa de unu' singur si sa molfai printre sughituri:
"Ce-mi plac glumele mele...!" :D
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: TAXE PENTRU MASINA VINATORULUI

Mesajde bogdan_daniel pe 01 Mai 2013, 10:06

Am elucidat si treaba cu inmatriculatul pe primarie:
Legal se poate, trebuie mers la primaria unde vreti sa o inmatriculati si sa intrebati daca este "loc" pentru ca sunt foarte multe reglementari luate prin hotarii de consiliu local: capacitate cilindrica maxima sau impozitul care se plateste sa NU etc. Cu alte cuvinte depinde de la caz la caz.
Ca si exemplu o sa-l dau tot pe cel cu pompierul voluntar: va inmatriculeaza masina dar ca sfat venit din partea unei persoane cu adevarat in cunostinta de cauza - primar, mi s-a spus asa: ulterior inmatricularii solicita o hartie stampilata si semnata de primarie in care sa fie trecute cu exactitate drumurile si orele in care poti circula legal. In cazul pompierului se va specifica clar situatiile in care va avea voie sa se deplaseze cu masina, mai exact calamitati.
Adica, sa presupunem ca mergi cu masina in afara localitatii si te opreste politia. Tu ii spui ca te deplasezi catre un incendiu de vegetati de pe raza respectivei comune/oras, politia iti spune OK du-te! Apoi se face o simpla verificare in care politia cere detalii primariei emitente: A fost oprit in trafic auto cu nr inmatriculare Adjud 1234, conducatorul auto X-ulescu legitimat prin CI xxxx se indrepta catre localitatea Ruginoasa jud Vrancea la un incediu de vegetatie.
S-a dispus de catre dumneavostra deplasarea acestui autovehicul catre respectivul loc? DA au BA?
Daca e DA e ok! Daca e BA e BAi mare!

In concluzie: 1. intrebati la primaria de domiciliu
2.Ca orice speta care apare in Romania, se poate rezolva! Insa cu anumite neajunsuri sau beneficii.
Va salut!
Avatar utilizator
bogdan_daniel
Veteran
 
Mesaje: 456
Membru din: 16 Iul 2010, 16:49

Re: TAXE PENTRU MASINA VINATORULUI

Mesajde liviur pe 01 Mai 2013, 10:18

yanke scrie:
liviur scrie:Eu raman la parerea ca autoutilitara e cea mai buna alegere pt vanatoare. Timbru de mediu ieftin, masina mare, nu mergi cu cainii sau vanatul in masina, consum decent, asigurare si impozit la valoare decenta. Acum fiecare le stie pe ale lui, dar vitara sau masini mai mici nici nu le-am luat in calcul, asa ca mi-am luat hilux. L-am luat nou, anul asta, unu, din cauza preturilor mari la SH-uri si doi pt ca masina noua nu-ti creaza surprize de genul - a fost lovita, rasturnata si facuta de mantuiala, iar apoi sa stau si sa bag nu stiu cati bani in ea.

Cel mai corect e asa...Dar parca daca dai de la 30000 iepuroi in sus si auzi cum se zgarie prin desis iar cainii isi fac nevoile sau vomita in bena ...parca nu prea cade bine... Acum depinde de posibilitatile fiecaruia..pentru caini mi-am cumparat din Italia o remorca speciala de transport animale care e extraordinara... http://www.ellebi.com/italiano/rimorchi ... nimali.asp

Cu vomitatul in bena nu-i problema, cu zgariatul ar fi, dar ii pun niste colante pe laterale si o rezolv. Daca nu o sa am un foarte bun prieten vopsitor. :)
Toţi îţi vor binele, nu-i lasa sa ti-l ia !
liviur
Veteran
 
Mesaje: 836
Membru din: 23 Oct 2010, 07:40
Locaţie: Buc-Branesti

Re: TAXE PENTRU MASINA VINATORULUI

Mesajde tehărău pe 01 Mai 2013, 16:20

liviur scrie:Eu raman la parerea ca autoutilitara e cea mai buna alegere pt vanatoare. Timbru de mediu ieftin, masina mare, nu mergi cu cainii sau vanatul in masina, consum decent, asigurare si impozit la valoare decenta. Acum fiecare le stie pe ale lui, dar vitara sau masini mai mici nici nu le-am luat in calcul, asa ca mi-am luat hilux. L-am luat nou, anul asta, unu, din cauza preturilor mari la SH-uri si doi pt ca masina noua nu-ti creaza surprize de genul - a fost lovita, rasturnata si facuta de mantuiala, iar apoi sa stau si sa bag nu stiu cati bani in ea.


S-o stapanesti sanatos!
Baga si tu niste preturi si costuri, sa ne facem o parere...
Am dat un ochi pe la treaba cu timbru' e tot nasoala treaba! Da' imi trebuie net ca lumea sa ma lamuresc, asa ca in varianta ta, cam cat te-a dus (si ce varianta ai luat, ce stie)?
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: TAXE PENTRU MASINA VINATORULUI

Mesajde tehărău pe 01 Mai 2013, 18:23

Eu anul asta, pentru Nissan Patrol 2.8, Bulgaria, prelungire 1 an, am platit:
-180 E RCA PATRULA + REMORCA
-100 E ITP PATRULA
- 55 E ITP REMORCA
__________________
335 E TOATA TREABA 1 AN

N-ar fi rau, da am auzit ca nu mai merge...

Ziceti colegi, voi cat platiti?

M-am uitat pe net azi: un G cam vreo 2000E timbru si vreo 15 bastoane impozitul...
Parca e cam mult..
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: TAXE PENTRU MASINA VINATORULUI

Mesajde tehărău pe 01 Mai 2013, 19:45

M-a luat tastatura pe dinainte:
-280 E RCA PATRULA + REMORCA
-100 E ITP PATRULA
- 55 E ITP REMORCA
__________________
435 E TOATA TREABA 1 AN

Asa e cand bati in telefon...
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: TAXE PENTRU MASINA VINATORULUI

Mesajde dan_dumitrescu pe 02 Mai 2013, 15:32

acscontactph scrie:@dan_dumitrescu "2 trolii, praguri tapene, 2 seturi de anvelope si gata!" + kit de inaltare si flanse roti pe un Samurai (un set de anvelope sa fie Extreme Trekker) si tu , cu cortul , arma si visele tale ajungi aproape pe unde merge si vanatul...Si te costa un pic mai uman..
Depinde "nolens volens" si de banutii din punguta de la brau...Ca nu-l vad pe ala care vrea sa mearga cu Meganul,daca poate sa o faca cu Ferrari...
Eu dupa Aro 10 camioneta (i-mi dau palme c'am dat-o pe nimic) si Isuzu Troper (era batran saracu') am ajuns la Hover...
Unii zic ca nu e masina :shock: dar nu m-a lasat pe nici unde , chiar daca in primul an de detinere am avut ceva aventuri...e adevarat ca a trebuit sa o vopsesc odata .. :lol:



Ionut cu piticii de pe creier nu-i de saga! Daca oi vedea ca nu se poate neam cu Defenderu' fac un CAR si pun de-un Samurai! Pana una alta, are Costel la Boisoara o mandrete de papuc 4x4 care nu ne-a lasat la greu pana acum. Si e si mai elegant: bag Loganu'(de servici') la paznic in curte si ne dam cu papucu la deal!:)). Seara facem un dus ca baetii si plecam acasa cu turismu'!:)))
Life is hard.It's harder when you're stupid. John Wayne
dan_dumitrescu
Veteran
 
Mesaje: 429
Membru din: 10 Ian 2010, 12:22
Locaţie: Targoviste

Re: TAXE PENTRU MASINA VINATORULUI

Mesajde tehărău pe 03 Mai 2013, 15:37

Deschizand eu topicul asta din motive "ca sa stim si noi care-i chifteaua" si facand asta cu telefonul, nu am sesizat la timp ca am utilizat caractere de ciumandocar :oops: . Din cauza de acces direct la pagina de forum, am mai tras cu ochiul pe aici iar azi nu-s ce am combinat si m-am trezit pe pagina de home: rusinica... :oops:
Asa ca rog moderatorul posesor de parole si acces la smecherie sa faca bine si sa scrie omeneste titlul. Daca-i @alin 3006, dau eu o bere. Daca-i Razvan, dau eu 2 beri.

Si ziceti bre, cam cat dati voi (si pe unde) pentru masinutele care va poarta suncile pe coclauri...
Rog sa-mi faceti rost de un mecanic care sa stie cu nissanul ca daca nu costa mult o repar si mai merg cu ea ca nu-i rea deloc (da-i prea mare!). Pentu facut rost de meserias: mai multa bere!
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: TAXE PENTRU MASINA VINATORULUI

Mesajde dragos13 pe 04 Mai 2013, 06:06

tehărău scrie:Deschizand eu topicul asta din motive "ca sa stim si noi care-i chifteaua" si facand asta cu telefonul, nu am sesizat la timp ca am utilizat caractere de ciumandocar :oops: . Din cauza de acces direct la pagina de forum, am mai tras cu ochiul pe aici iar azi nu-s ce am combinat si m-am trezit pe pagina de home: rusinica... :oops:
Asa ca rog moderatorul posesor de parole si acces la smecherie sa faca bine si sa scrie omeneste titlul. Daca-i @alin 3006, dau eu o bere. Daca-i Razvan, dau eu 2 beri.

Si ziceti bre, cam cat dati voi (si pe unde) pentru masinutele care va poarta suncile pe coclauri...
Rog sa-mi faceti rost de un mecanic care sa stie cu nissanul ca daca nu costa mult o repar si mai merg cu ea ca nu-i rea deloc (da-i prea mare!). Pentu facut rost de meserias: mai multa bere!


Buna ziua, eu am un Musso SongYong 2,9 diesel simplu aspirat de 90 cp , m-a costat 1400 euro , inmatriculat BG 400 euro , reparatii 1000 euro ( scimbat amortizoare , bucsi , simering palier , chit inaltare 5 cm , scuturi pe dedesubt , gume , schimbat rulmenti + simeringuri la MRL ,etc . Masina este super , cara 4 vanatori plus arme si caini , consuma incredibil de putin ( 9 - 10 l/100 ) fata de ce am avut pana acum . Daca vrei mecanic i-ti pot da numarul lui , tocmai a modificat un Patrol si l-a facut cu bena . Deocamdata masina o tin pe Bulgaria pe numele meu asa ca nu ma afecteaza modificarea legii ( care intre noi fie vorba nu cred ca o vor modifica , nu le permite legislatia UE ) . Asa ca spor la treaba , cct in traista si Paste fericit .
dragos13
Membru activ
 
Mesaje: 102
Membru din: 20 Iul 2010, 07:48

Re: TAXE PENTRU MASINA VINATORULUI

Mesajde Alin3006 pe 08 Mai 2013, 19:37

[quote="tehărău"]Deschizand eu topicul asta din motive "ca sa stim si noi care-i chifteaua" si facand asta cu telefonul, nu am sesizat la timp ca am utilizat caractere de ciumandocar :oops: . Din cauza de acces direct la pagina de forum, am mai tras cu ochiul pe aici iar azi nu-s ce am combinat si m-am trezit pe pagina de home: rusinica... :oops:
Asa ca rog moderatorul posesor de parole si acces la smecherie sa faca bine si sa scrie omeneste titlul. Daca-i @alin 3006, dau eu o bere. Daca-i Razvan, dau eu 2 beri.

Sa fie rece...Si poti sa pui doua, ca din ciclul ¨ti-am zis eu¨ tot la vorba mea ajungi.
La capitolul taxe, nu stiu cat e taxa de timbru, dar impozitul la o utilitara cu motor de doi juma e subtire tare.
Ca nu intra pe nu stiu unde si intra Suzuki...cazurile astea sunt asa de rare la vanatoare, incat nu merita discutate, nu e masina de offroad extrem. Pot sa spun ca eu am bagat Hilux-ul in niste gauri de multi spuneau ca nu mai iesi de acolo nici cu ATV-Ul. In schimb cu un Samurai - vorba lui Radu Bichis - daca bagi un tip de talia lui, asa la cca 2m si 120 km in cutiuta aia si i se scoala p...a, chemi descarcerarea sa-l dea jos!
@teherau - ti-ai luat vaporul ala, probabil din obisnuinta. Ori il tii asa pe Bulgaria, insa cand s-o inchide o sa ai o problema cu motorul ala de 3l si impozitul aferent, sau il faci utilitara si ti-ai luat de o grija. E si asta o idee, sa-i tragi o bena...
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Următorul

Înapoi la Off road si aventuri pe 2 sau 4 roti

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 24 vizitatori

Publicitate