Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 18 Mai 2024, 03:01

Cum as putea largi o cartusiera

Sectiune dedicata informatiilor cinegetice de larg interes , care merita sa fie cunoscute de toti userii nostri

Moderatori: biriuck, Sly_Fox, CCM, the_mav, Mircea-B

Cum as putea largi o cartusiera

Mesajde ADRIAN BURCEA pe 21 Ian 2024, 20:14

Stimati colegi, revin pe forum cu o mare rugaminte, aceea sa ma ajutati a intr-o problema destul de stresanta : am cumparat, o cartusiera. La inceput, avind locurile pentru cartuse foarte strimte nu am folosit-o.Am incercat sa o largesc, introducand cartusele si lasindu-le aprximati 1 luna, dar, cand am incercat sa le scot, nu am reusit decat, cu... patentul.Fortat de imprejurari, am reinceput aperatiunea, insa tot fara rezultat.
Va rog, dintre dumneavostra, are cineva idee, ce as putea face ?
Va multumesc anticipat.Adrian
IJ 54 cal.12/70.
WINCHESTER SXR VULCAN cal.30.06.
CZ 550 luxus cal 7x64.
Avatar utilizator
ADRIAN BURCEA
Veteran
 
Mesaje: 580
Membru din: 18 Mar 2007, 15:47
Locaţie: Constanta

Re: Cum as putea largi o cartusiera

Mesajde Sly_Fox pe 21 Ian 2024, 22:12

Din ce material este confecționată cartușiera? Un procedeu de lărgire a spațiilor pentru cartușe trebuie să țină cont de materialul din care este confecționat produsul. Eu am avut pe timpuri altă problemă, aveam o cartușieră nouă din piele pentru cartușe de calibrul 12, dar trăgeam în acel sezon cu o armă de 16. Am rezolvat problema la un atelier de confecții a produselor din piele, care a mai redus din diametrul lăcașelor prin recoasere. Dacă a ta cartușieră este din piele, tot un asemenea atelier recomand, deoarece oamenii de acolo știu să lucreze cu acest material și au substanțele necesare unei asemenea manopere. Cine știe, dacă este din piele atunci poate pielea s-a întărit din motivul neutilizării, o rezolvare fiind aplicarea unui produs chimic special pentru aceste cazuri. Acasă poți încerca, dar riști să lăbărțezi prea tare lăcașele și să pierzi cartușele în teren. Sunt pățit și în acest fel. Pe timpuri am încercat să lărgesc o cartușieră, tot din piele, băgând cartușele în lăcașe cu dulia metalică în jos. A mers, s-a lărgit tot manevrând cartușele într-un sezon, dar m-am trezit la o partidă de vânătoare că am tot lăsat cartușe printre goane, când m-am uitam mai mult de jumătate fiind lipsă. Am avut și din material sintetic, material ușor elastic, dar în timp s-au lărgit prea mult lăcașele și am renunțat. Am avut și din plastic, lăcașele pentru cartușe fiind semi-deschise. Nu mi-a plăcut, la ger se contracta materialul plastic, iar la căldură se dilata, nu aveam ce să îi fac.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5685
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Cum as putea largi o cartusiera

Mesajde yoghi pe 22 Ian 2024, 23:36

Coleguu ai cumparat cartusiera de cal.16 daca nu chiar de 20. Nu conteaza ce zice vinzatorul.

Cam tarziu sa o Mai schimbi. Poti rezolva dar se schimbarea culoarea pielii.
O bagi in alcool ,(votca / palinca daca nu si altceva) si dupa ce se imoaie bagi cartusele pline. O lasi Pina se usuca. Daca repeti procedeul si tot e mica inseamna ca e de calibru 20 si...o Poti da cadou.

Daca functioneaza ,va trebuii la sfarsit sa inmoi pielea. O ungi cu ulei de sa (aia de sub calaret)
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3763
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Cum as putea largi o cartusiera

Mesajde drflorea pe 23 Ian 2024, 08:42

Cred ca este vorba de o cartusiera de glont din piele.
Daca este asa si e prevazuta cu capac, prea larg nu este o problema. Poti Incearca recomandarea lui Yoghy.

Si eu am una, in care 30.06 statea cam intepenit (dar nu era nevoie de patent). Am pulverizat W40 in fiecare lacas si acum e ok. Nu stiu daca s-a mai largit cartusiera sau doar s-a redus frictiunea dar este ok.
Vorbeste intodeauna cu blandete si tine aproape un toiag noduros - vei ajunge departe
drflorea
Membru important
 
Mesaje: 198
Membru din: 27 Mai 2008, 14:53


Înapoi la Utilitare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 46 vizitatori

cron
Publicitate