Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 04 Mai 2024, 14:44

Sistem de vinatoare la distanta-Cerinte/Constructie/Rezultat

Discutii despre armament cu glont , munitii , calibre , etc . Multiple compartii intre arme , munitii pentru arme , tipuri de vanat , balistica , samd .

Moderator: liviur

Re: Sistem de vinatoare la distanta-Cerinte/Constructie/Rezultat

Mesajde violiv pe 28 Ian 2022, 09:27

Teoria cu plasticul topit in varf am citit-o prima data atunci cand Hornady si-a facut reclama la noile plastice, rezistente la temperatura.
Intre timp, mai multi zic ca s-ar putea totusi intampla. Mai ales de cand s-au apucat de studiat intens BC-ul real al proiectilelor si le-au masurat si filmat zborul la sute de metri de gura tevii. Eu n-am vazut niciunul asa ca nu pot sa bag mana-n foc.

Ce stiu insa, dupa destul de multa experienta practica, este faptul ca trasul la cartoane e una si trasul pentru a dobora in foc un animal e un pic altceva. Iar atunci cand glontul nu ajunge fix in ureche, energia mult cantata a proiectilului la xxx metri de gura tevii nu inseamna mare lucru.
Eu am 6,5. Nu creed ci x55, pentru ca mi-a placut inca inainte sa afle americanii de el.
Nu sint partizanul infocat al cartuselor moderne, multe din ele indopate bine de tot cu pulbere, care lucreaza la presiuni mai mari semnificativ decat echivalentele clasice si care monteaza varfuri lungi si grele pentru calibru, varfuri ce trebuie trase prin tevi cu pas de ghinturi imposibil de mic. Nu pentru motive de siguranta sau uzura prematura ci pentru motive de necesitate.
Asa cum spuneai, la 3-400 m nu se vede diferenta. Mai mult nu prea am unde sa trag.
Sint insa adeptul eficientei, sint pasionat de noutati. Eficienta inseamna la mine un compromis cat mai bun. Degeaba calibrul xy este proiectat cu o eficienta deosebita a arderii, economiseste 25% pulbere pentru acelasi rezultat, etc., daca trebuie sa alimentez cate unul, cu mana, ca din magazie se blocheaza in arma. Cati trag azi la vanatoare modernele wsm si cati trag vechile magnum? Cate arme de vanatoare mai sint azi oferite in calibre wsm? Sint insa folosite mult la trasul la cartoane. E doar un exemplu.
Cate varfuri din astea moderne si super-eficiente in zbor sint "legate" ca si constructie? Cu exceptia Accubond long-range restul expandeaza mult prea iute chiar si la viteze mici, pentru "gustul" meu.
Tocmai ce-am citit niste discutii de peste ocean, unde vanatorii cu 6,5 erau foarte suparati ca Norma nu mai face Orix in 6,5. Plangeau dupa un proiectil bont dar cu efect super in vanat, nu dupa din astea ascutite.
Necesitatea dicteaza alegerile. Iar acestea "se rafineaza", ca sa zic asa, dupa experiente peste experiente in teren, in magazine.
Poate pe hartie, pentru tras la tinta, lucrurile stau intr-un fel si este evident ca este un compromis mult mai bun sa tragi un proiectil de diametru mic, lung si ascutit, propulsat de o cantitate micuta de pulbere decat un 375 h&h. Economisesti bani, uzura personala, ai randament mai bun, etc. Doar ca glontul nu trebuie decat sa faca o gaura intr-o hartie.

E ca-n bancul cu piciul ce vine si-si intreaba tatal: ce-i mai greu? 1 kg de puf sau 1 kg de plumb? Tatal zice ca plumbul iar cand afla ca a gresit raspunde: da' tu cu ce-ai vrea sa-ti dau una? Cu 1 kg de puf sau 1 kg de plumb?
Adica Joullii sint tot aia exprimati in numere dar nu-i tot aia in practica daca sint furnizati tintei prin masa sau prin viteza.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8531
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Sistem de vinatoare la distanta-Cerinte/Constructie/Rezultat

Mesajde tehărău pe 28 Ian 2022, 10:25

violiv scrie:Poate pe hartie, pentru tras la tinta, lucrurile stau intr-un fel si este evident ca este un compromis mult mai bun sa tragi un proiectil de diametru mic, lung si ascutit, propulsat de o cantitate micuta de pulbere decat un 375 h&h. Economisesti bani, uzura personala, ai randament mai bun, etc. Doar ca glontul nu trebuie decat sa faca o gaura intr-o hartie.

E ca-n bancul cu piciul ce vine si-si intreaba tatal: ce-i mai greu? 1 kg de puf sau 1 kg de plumb? Tatal zice ca plumbul iar cand afla ca a gresit raspunde: da' tu cu ce-ai vrea sa-ti dau una? Cu 1 kg de puf sau 1 kg de plumb?
Adica Joullii sint tot aia exprimati in numere dar nu-i tot aia in practica daca sint furnizati tintei prin masa sau prin viteza.

+1
Intr-o discutie privata de pe la sfrsitul anului trecut, am propus sa facem o sectiune separata, dedicata tragerilor la distanta si, in general, tiristilor. Pentru ca daca ai inceput vanatoarea cu lisa si ai oprit si capra, si cerb, si urs, si rar vedeai o carabina la vanatoarea cu grupa, nu prea intelegi de ce naiba ai vrea sa incerci sa opresti ceva la 300 de metri?!? Ca sa ai ce cauta 2 zile? Pe de alta parte, daca ai inceput cu cartoane si cu impuscat albina-n ac, normal ca consideri tot ce vine din clasic, vechi si sortit pieirii. S-a hotarat sa nu se modifice nimic, asa ca iata ca mai iese cu contradictie.
Vio, nu te mai citez, multumesc pentru exemplificarea aia cu maslina si creionul. E utila multora. Mie, mai putin. Prefer hammerhead si atat. Nu ca m-as dezice de bila crestata sau de vajaietoare. Sa ma duca pe mine picioarele ;). Intrebarea pe care o pusesem era de fapt despre pulberea aia si explozie. Ca daca tragi de glont si-l scoti afara, cam lasi spatiu. Iar cand scoteai alea marunte si bagai bila, mai puneai pasla. Or fi experimentat si aia batranii ceva, zic. Dar nu-i nici asta importat daca, asa cum am zis, vitezele sunt constante, glontul pica unde ti-ai dorit, tragatoru-i multumit.
Cu intrebarea aia am vrut sa mai imprastii cumva semnele de exclamatie folosite de colegi. Nu vezi ca sunt utilizate din ce in ce mai multe? Si incep sa tina loc de argument? Si s-o zic direct, intru la cearta. Si nu mai am mintea aia sa ma galcevesc din chiar doamne. Plus ca ma trezesc scos la tabla de vreo postare din aia terminata cu intrebare, si trebuie sa ma apuc sa-mi fac temele...
Nu demult, intr-o discutie cu scantei, am incercat sa fac pace. De retinut poanta au retinut-o putini ;)
viewtopic.php?f=73&t=18741&start=60
tehărău scrie:Dragi tovarasi si preteni! Nu uitati ca o opinie e o parere si atat. Ca e aceeasi ca a altuia sau exact contrara, tot o o vorba-n vant ramane! Daca ai cum s-o pui in aplicare, daca vorbim de un text ce va fi publicat intr-un proiect de lege, aia-i altceva si merita osteneala. Merita sustinere si lupta cu pungi (cu apa, ca oameni suntem). Dar asa??!

Itic si Strul merg la rabin cu o galceava. Explica Itic ce are pe suflet. Rabinul:
- Itic, tu ai dreptate!
Ii vine randul si lui Strul, argumenteaza ala si contrazice tot ce a zis Itic. Rabinul:
- Strul, tu ai dreptate!
Tuterul se pronunta ca (Petre Tutea, Tzutzer), ala de sta in spatele rabinului si ii da dreptate, se vede nevoit sa intervina: Rabine, i-ai dat dreptate si lui Itic si lui Strul, asa ceva nu se poate! Rabinul:
- Ma, si tu ai dreptate!...
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Sistem de vinatoare la distanta-Cerinte/Constructie/Rezultat

Mesajde Croco pe 28 Ian 2022, 14:52

violiv scrie:

Daca s-ar topi plasticul, BC-ul i-ar scadea dramatic! Nu se intampla lucrul acesta! Nici in subsonic, nici transonic, nici in supersonic! Ajustat, bineinteles! Vorbesc de 147 grains Eldm.
Zilele trecute, un prieten din Italia, stiind ca ma joc cu ceva softuri, ma intreaba cu cat sa inceapa 6,5x68. Vazand ca il costa dublu fata de un creedmoor clasic a hotarat sa isi schimbe calibrul. Cam asa sta treaba cu acestea vechi: se zice mari si degeaba!
Analizand din punct de vedere al penetrabilitatii, al densitatii sectionale, al momentului, al socului hidrostatic, etc, 147 eldm este peste 178 eldm. Despre ce vorbim? Restul e nostalgie!
PS Toti acum judeca in functie de eficienta! Esti eficient, mergi mai departe, nu, esti inlocuit!
Avatar utilizator
Croco
Veteran
 
Mesaje: 540
Membru din: 18 Ian 2019, 13:48
Locaţie: Ilfov

Re: Sistem de vinatoare la distanta-Cerinte/Constructie/Rezultat

Mesajde dtdpuu pe 28 Ian 2022, 16:11

Cred ca aceasta va fi ultima mea postare la acest topic, cel putin in ce priveste comparatiile de calibre. In fond toti sintem relativ de acord...dar eh...

Am uitat sa postez 2 linkuri, sind studii amnuntite de balistica terminala (adica efect in vinat), proiectilele sint un pic mai vechi, dar studiul e amanuntit si relevant in opinia mea:
- 6.5x55 https://www.ballisticstudies.com/Knowledgebase/6.5x55.html
- 308 https://www.ballisticstudies.com/Knowledgebase/.308+Winchester+7.62+NATO.html

Pina nu uit, gasesc toate calibrele interesante in felul lor, chiar daca multe sint redundante, si cum am spus daca as avea cumva nevoie de un 6.5 as alege Creed din motive practice aici in USA....dar pentru mine acest calibru nu are utilitate.

Multumesc si in ce ma priveste inchei aici dezbaterea intre 6.5 vs...altele.

CristianC
dtdpuu
Veteran
 
Mesaje: 666
Membru din: 15 Ian 2008, 23:58
Locaţie: Michigan, USA

Re: Sistem de vinatoare la distanta-Cerinte/Constructie/Rezultat

Mesajde violiv pe 28 Ian 2022, 16:17

Pai io ce zisei?
Tocmai Hornady a zis de chestia cu topitul, referindu-se la modelele mai vechi cu plastic in varf, chiar si la ale lor SST, V-Max, A-Max.
Au zis ca acesta este motivul pentru care au inventat noul plastic, folosit la proiectilele ELD-X si ELD-Match, plastic ce rezista la temperatura si nu se topeste. Asadar, normal ca eld-urile nu-si modifica BC.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8531
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Sistem de vinatoare la distanta-Cerinte/Constructie/Rezultat

Mesajde violiv pe 28 Ian 2022, 18:38

Croco scrie:
violiv scrie:


Zilele trecute, un prieten din Italia, stiind ca ma joc cu ceva softuri, ma intreaba cu cat sa inceapa 6,5x68. Vazand ca il costa dublu fata de un creedmoor clasic a hotarat sa isi schimbe calibrul.


Cu asta sint perfect de acord. Desi sint inca muuulti utilizatori de 6,5x68 care ne contrazic.
Mi se pare ca este unul din cele mai prost construite calibre .... si totusi se foloseste desi multe alte contemporane cu el au disparut.
Tubul parca-i facut in dusmanie, nu exploateaza deloc bine volumul mare, e incarcat doar cu proiectile usoare, tras in tevi cu pas lung pe care le uzeaza mai repede decat orice alt calibru uzual, etc. Stie sa faca doar un singur lucru: sa mearga ata pana la 250 m! Pentru multi vanatori nu a contat altceva.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8531
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Sistem de vinatoare la distanta-Cerinte/Constructie/Rezultat

Mesajde Croco pe 29 Ian 2022, 09:59

violiv scrie:Pai io ce zisei?
Tocmai Hornady a zis de chestia cu topitul, referindu-se la modelele mai vechi cu plastic in varf, chiar si la ale lor SST, V-Max, A-Max.
Au zis ca acesta este motivul pentru care au inventat noul plastic, folosit la proiectilele ELD-X si ELD-Match, plastic ce rezista la temperatura si nu se topeste. Asadar, normal ca eld-urile nu-si modifica BC.

Unora le place Ploiestiul! Pentru siguranta! :)
Avatar utilizator
Croco
Veteran
 
Mesaje: 540
Membru din: 18 Ian 2019, 13:48
Locaţie: Ilfov

Re: Sistem de vinatoare la distanta-Cerinte/Constructie/Rezultat

Mesajde Sly_Fox pe 29 Ian 2022, 16:06

tehărău scrie:Nu demult, intr-o discutie cu scantei, am incercat sa fac pace. De retinut poanta au retinut-o putini ;)
viewtopic.php?f=73&t=18741&start=60

Poate au reținut-o mai mulți, dar poate au făcut ceva asemănător cu ce am făcut eu. M-am ridicat de la computer și mi-am spus: Iată un om inteligent! Și cât de rară este în mod real inteligența la o specie considerată inteligentă!
După care am pășit, iar gândurile mă urmau ca întotdeauna: Ce întâmplare că există țărână și ce extraordinară întâmplare că aceasta s-a închegat pentru a forma ființă. Era de ajuns ca bobârnacul să fi fost cu puțin mai vârtos la început și actualele legi ale fizicii nu ar mai fi fost valabile, nu ar mai fi fost nici stele și ulterior nici praf care să se închege într-o ființă capabilă să scrie pe forum. Ar fi fost doar un... ceva straniu, închistat într-un ceva veșnic de neînțeles.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5670
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Sistem de vinatoare la distanta-Cerinte/Constructie/Rezultat

Mesajde violiv pe 06 Feb 2022, 00:57

https://www.thefirearmblog.com/blog/201 ... er-vec-91/

Un articol mai vechi despre pomenita disparuta arma ce tragea munitie fara tub, aprinsa electric.
N-am gresit cand am zis ca daca am fi scapat de tuburi partea asta cu reincarcatul ar fi fost doar pentru nostalgici.

Uite ce scrie in articol: "The rifle was so accurate in fact, that Kenny Jarrett (the benchrest king) shot a 5 round 0.070 inch (1.8 mm) group at 100 meters with a VEC-91. "

Adica o arma usoara, de vanatoare, intr-un calibru asemanator ca "potenta" cu 222 R, care costa la vremea cand a fost vanduta in USA in jur de 2000 $ si cu care s-a putut trage grup sub 0,1 MOA. Sa reamintesc si isteria mondiala pe care a creat-o si care, in cele din urma, a dus la interzicerea ideii de munitie fara tub si fara tiate problemele pe care le pune acesta.

Si noi ne certam intre noi cand ar trebui sa stim exact cu cine trebuie, de fapt, sa ne certam.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8531
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Sistem de vinatoare la distanta-Cerinte/Constructie/Rezultat

Mesajde violiv pe 08 Feb 2022, 21:55

Croco scrie:Apropos, putin offtopic, sau nu!
Vorbeam acum cateva zile cu un prieten despre armurieri. Straini!
S-a apucat si Tubb sa faca arme! Era cu cunoscut si pe buna dreptate pentru calibrele xc (extra capacity) scoase de-a lungul vremii. Ultimul este 33xc care face furori. Acelasi proiectil de 338 aruncat cu o viteza mare. Acelasi tub si pentru 37xc si 41xc.
Daca se numeste Whidden numeste o matrita dupa el si ii pune un pret astronomic. Cortina scoate un tuner cu compensator de recul, il denumeste dupa el si gata 250 dolari americani. Wheeler a scos niste unelte, le-a pus nume dupa el si hop pretul.
E la moda acum! Iti faci un nume si profiti dupa aceasta! Scoti ceva si valorifici. Borden face actiuni.
Principiul preciziei in a construi o arma este acelasi. Daca x construieste o actiune, cu tolerante mai mici si aceleasi principii tot nu ar vinde! Marketingul este totul in acest domeniu! Mai intai iti faci un nume si apoi vinzi si un cacat! Vorba vine!




Partea cu "mai intai iti faci un nume" e cea mai usoara, accesibila oricui ii trece asta prin cap si realizabila fara niciun efort! Pe bune!!! Mentalitate de "haiduc" modern.

Oricare din numele mentionate au facut pentru trasul cu arma mai mult decat am putea face noi toti cei de aici, la un loc, in urmatorii 50 de ani. Timp de 50 ani au facut-o pe banii lor, din pura pasiune, impartasind gratis experienta castigata, luptand pentru popularizarea acestui sport, luptand impotriva multor minti bolnave, impotriva chiar a marii industrii in domeniu.
Oare e chiar asa gresit din partea lor, ca in amurgul vietii si in anii astia in care numa' "Esti destept? Atunci de ce n-ai bani?" functioneaza, sa incerce sa-si asigure o batranete linistita financiar? Si zici ca e numa' marketing ....
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8531
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Sistem de vinatoare la distanta-Cerinte/Constructie/Rezultat

Mesajde Croco pe 09 Feb 2022, 05:34

Si da si nu!
Sunt nume mari, au facut multe pentru sportul acesta, dar sa profiti de naivitatea oamenilor nu cred ca este bine. De multe ori este speculata ignoranta unora ca mine; sa pui 300 usd pretul unei matrite de unifomizat coeficientul balistic al proiectilelor este mult! Daca ai fost un pilot bun nu inseamna ca trebuie sa faci si masini! Poate nu este ca mine, poate gresesc!
Avatar utilizator
Croco
Veteran
 
Mesaje: 540
Membru din: 18 Ian 2019, 13:48
Locaţie: Ilfov

Re: Sistem de vinatoare la distanta-Cerinte/Constructie/Rezultat

Mesajde violiv pe 09 Feb 2022, 06:21

Absolut toate preturile din industria asta sint nerusinate.
O pereche de inele bune costa fix cat un ambreiaj complet de Logan!
Aproape orice e mai ieftin de atat te va costa mai mult la final.
Pentru cine alearga dupa extrem, 300 $ pe o scula care chiar face ce zice c-ar face nu e mult in industria asta.

P.S. nu e singurul domeniu in care preturile n-au legatura cu costurile reale. Nu vrei sa stii cat costa echipamentele medicale! O masa de operatii simpluta, care inglobeaza tot atata tehnologie cat capota de la portbagaj de la un S Classe costa cat toata masina iar un pat de spital banal-banal e cat un Logan! Sint segmente de nisa unde poti sa ceri oricat, cumparatorul n-are incotro si va lua.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8531
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Sistem de vinatoare la distanta-Cerinte/Constructie/Rezultat

Mesajde Croco pe 09 Feb 2022, 12:17

Cand nu exista variante, asa este!
Am vazut persoane care au dat 1800 euro pe aparate pe care eu le consider nefolositoare. Nu prin operatiune in sine, ci prin metoda. Exista si variante mult, mult mai ieftine. Atunci nu este sarlatanerie? Daca studiezi fenomenul, vezi ca plaja optima de temperatura si timp, in functie de material, este de la x la y; si vezi cum o obtii. Este vorba de annealling!
Un alt fenomen, ca tot aminteam este pointarea proiectilelor. Ai doua variante, presiunea mecanica si taierea; ambele au acelasi rezultat; unul costa 300 dolari iar celalalt 45. E ca si bolnavul, alegi, poate,poate!
E moral? Aceasta e intrebarea!
Pe de alta parte, nu te gandi ca impartasirea cunostintelor e gratis! In Romania se face din pasiune sportul, peste ocean este o industrie. Sponsori, premii in bani, in produse.
Avatar utilizator
Croco
Veteran
 
Mesaje: 540
Membru din: 18 Ian 2019, 13:48
Locaţie: Ilfov

Re: Sistem de vinatoare la distanta-Cerinte/Constructie/Rezultat

Mesajde CristianJ pe 21 Apr 2024, 01:10

Printre cele mai bune articole mulțumesc pentru răbdare și argumentele aduse în subiect de 4 ani folosesc 6.5x55 suedezul în combinație cu 3-15×56 Leupold seria 5 cds zero 11 gr geco express pt mistreți la panda căpriori mai rar nu sunt fun dar în schimb la vulpi si șacali non stop tot sezonul ce ma enervează ca sărit considerabil prețul la muniție în jur de 300 lei o cutie tot fac calcule dacă o teava de 223 în timp amortizează costuri pe R8 eu trag 90% după răpitori
CristianJ
Nou membru
 
Mesaje: 56
Membru din: 17 Mar 2016, 21:39
Locaţie: Timisoara

Anterior

Înapoi la Arme de vinatoare cu glont

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 32 vizitatori

Publicitate