Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 14 Mai 2024, 16:36

Alegere personala a primei carabine de vanatoare

Discutii despre armament cu glont , munitii , calibre , etc . Multiple compartii intre arme , munitii pentru arme , tipuri de vanat , balistica , samd .

Moderator: liviur

Alegere personala a primei carabine de vanatoare

Mesajde unknown pe 27 Apr 2024, 22:49

Asa cum am spus si in titlu cred ca a venit timpul sa aleg prima mea carabina.

In mare, deciziile le-am luat deja dar o sa spun mai departe cum am ajuns la ele poate pe viitor mai ajuta si pe altcineva ceea ce scriu aici:

---------------------------------------------
1. Stabilirea unui buget:

a) am stabilit un buget aproximativ pentru carabina, optica si prinderi de la care sa nu ma abat foarte mult acesta fiind un total de aproximativ 12000 lei: pentru prima carabina am considerat ca este suficient, ba poate chiar un pic prea mult...dar asta este valabil doar pentru mine, in mod sigur fiecare are alt buget, personalizat

b) am stabilit alocarea bugetului: desi foarte multa lume spune "sa iei o carabina de X bani si o optica de 2X bani" eu am considerat ca pentru inceput voi face alocarea exact invers fata de ce spune "lumea" si am stabilit aprox. 8000 lei carabina si aprox. 4000 lei pentru optica si prinderi (va reiesi din cele spuse mai jos de ce am facut astfel alocarea)

---------------------------------------------
2. Alegerea unui calibru pentru prima carabina:

a) am stabilit mai intai la ce va fi folosita carabina: probabil 70% la goana si restul de 30% la panda/dibuit (1-2 capriori pe an si ceva combatere), fara poligon sau foarte rar, momentan

b) avand in vedere punctul a) evident ca am stabilit ca distantele de tragere nu vor fi extrem de mari (probabil la goana va fi undeva intr-un maxim de 70-80 de metri iar la panda pana in 150 de metri) si nu ca nu mi-as dori sa trag si mai departe dar avand in vedere lipsa de experienta sigur nu sunt in masura in acest moment sa fac asta...poate mai tarziu, poate niciodata...vom vedea

c) m-am documentat cat de mult am putut citind mai tot ce este pe forumul asta legat de punctul meu de interes, apoi pe alte site-uri/forumuri, youtube etc. si peste tot, evident, parerile erau foarte impartite:
- ".223R e perfect pentru combatere si caprior dar nu mai mult";
- ".243W e mai bun ca .223R, balistica ceva mai buna, putere mai mare de stopare la caprior, spre deosebire de .223R merge si la capra neagra";
- ".270 Win bun, razanta mare, precizie...merge si la mistreti"
- ".308W e cel mai bun, face acelasi lucru ca si .30-06 dar mai usor de tras, fara recul foarte mare";
- "la carabinele in calibru .308W se poate folosi si munitia standard NATO ... gasim mai usor munitie in cazul vreunui razboi, scenariu zoombies, sfarsitul lumii" :lol:
- ".30-06 face tot ce face 308W si un pic mai mult";
- ".30-06 este bun la de toate dar nu exceleaza la mai nimic"
- ".300WM face tot ce face .30.06 si un pic mai mult, balistica mai buna";
- "9.3x62 un alt calibru bun folosit cu mare succes la mistreti dar chiar si la caprior fara daune foarte mari pentru un cartus mai greu, nevitezist, face daune mai mici fata de un calibru mai mic dar mai rapid...evident ca depinde si unde este lovit animalul";
- "7mm Remington Magnum" sau .300RUM - ca sunt magnumuri cu viteza si precizie si te poti intinde mai mult"
- "nu uita de mai noile 6.5 Creedmoor (2007) sau chiar 6.5 PRC (2018)"
- "poti merge pe clasicele 7x57, 7x64 ca iti faci treaba cu ele la orice"
- "tevile la calibrele magnum si la cele viteziste au viata mai scurta decat tevile de la calibrele normale"
- "tine cont si de recul, cu cat ai un recul mai mic cu atat vei invata sa tragi mai bine apoi poti trece la un calibru mai mare, mai naravas"
- "orice calibru ai alege nu uita ca ce conteaza cel mai mult este sa gasesti munitie si daca o gasesti sa fie cat mai diversificata sa ai de unde alege"

...mai sunt si alte pareri si alte calibre...nu le mai insir aici....astea sunt doar o parte din ce mi-au ramas in minte

d) am luat o decizie:

-sunt prea la inceput ca sa imi formez o parere reala pentru ceea ce vreau si ce e mai bun pentru mine asa ca vreau un calibru universal ("nu exista"), normal (nu magnum momentan), care sa le faca pe toate si mai tarziu cand am mai multa experienta si sunt mai "specializat" o sa stiu exact ce imi trebuie si poate fac niste schimbari sau achizitii noi

-am considerat ca pentru mine calibru universal ("de care toti spun ca nu exista") este ori .308W ori .30-06 si, desi sunt atat de multe pareri care spun sa aleg .308W in detrimentul lui .30-06 pentru ca fac cam acelasi lucru dar .308W e mai usor de tras, eu am ales totusi .30-06 pentru ca:

--are viteza dar si putere/energie un pic mai mare fata de .308W;
--are balistica un pic mai buna fata de .308W;
--nu imi este frica de recul si daca totusi voi vedea ca e prea naravas pentru mine o sa ii pun o frana de gura (pfff...se pare nu scap de cheltuieli niciodata, basca mai trebuie si casti daca iau frana de gura);
--nu imi place faptul ca la un moment dat .308W a fost interzis la mistret si cerb din cauza unor "minti luminate" si cum "mintile luminate" inca exista acolo sus ca factori de decizie am ajuns la concluzia ca e bun proverbul cu "frica pazeste pepenii";
--nu imi place faptul ca .308W ,din cauza tubului de doar 51.2mm nu este acceptat la urs de catre aceleasi "minti luminate" de care pomeneam mai sus (da, stiu ca momentan este interzisa vanatoarea la urs dar daca se da drumul la urs fie la colectiva fie la individuala si imi permit si eu sa merg dar nu am calibrul acceptat?...probabil ca veti spune ca daca o sa am bani de urs sigur o sa am si de o alta carabina cu un calibru acceptat la urs :lol: )
--imi place .30-06 chiar si pentru faptul ca se spune despre el, in mod tendentios, exact la fel "cum se spune si despre romani": "este bun la de toate dar nu exceleaza la mai nimic";
--cred ca este cel mai raspandit calibru de la noi din tara si exista pentru el munitie suficienta si diversificata in orice colt al tarii (e valabil si pentru .308W);
--sper ca voi reusi sa gasesc si sa aleg niste varfuri bune si pentru vanatul mai mic (de la caprior in jos) cu care sa nu fac stricaciuni foarte mari (oricum si la .308W trebuia sa fac acelasi lucru);
--pretul unui cartus este cam la fel pentru amandoua calibrele deci nu este neaparat un criteriu de departajare;
--se pare ca am ramas constant cu o parte din parerile ce le aveam formate inca de la topicul meu de prezentare de acum 2 ani unde pomeneam tot de .30-06;

---------------------------------------------
3. Alegerea tipului de carabina

a) carabine basculante cu o singura teava: simple, ieftine dar daca nu trag bine la mistret si el mi-a pus gand rau pana bag al doilea cartus "ma cam da cu rotile in sus";

b) carabine basculante cu doua tevi / dublu expres: interesante, pot dubla rapid focul ca si la lisa bock din dotare dar nu vreau totusi pentru prima carabina acelasi sistem ca si la lisa;

c) lever action: imi plac anumite modele pentru aspect si pentru ca se manevreaza/incarca usor si se preteaza destul de bine la vanatoarea la goana la mistreti dar si acest tip il voi lasa poate pentru alta data;

d) semiautomata: la fel ca si la pct. b) am si o semiautomata cu teava lisa si nu vreau acelasi sistem si la prima carabina

e) pump action / pompa: cred ca am vazut la Remington un model 7600, mai este si o alta carabina interesanta, Krieghoff Semprio, pe acelasi principiu de pompa dar care functioneaza un pic diferit fata de o "pompa normala" in sensul in care in loc sa tragi de manson impingi de manson cu tot cu teava pentru incarcare si probabil ca mai sunt si alte modele dar, deasemenea, nu voi alege acest sistem pentru prima mea carabina

f) bolt action: am decis ca acesta sa fie tipul de carabina pe care il vreau si pe cat posibil daca reusesc sa ma incadrez in buget sa fie de fapt un mai modern "straight pull action" si in categoria asta avem ceva arme (https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_s ... ull_rifles) si o sa amintesc doar cateva care mi-au atras mie atentia si am in vedere atat carabina noua cat si sh:

-Blaser (R93/R8): nu prea am ce sa spun, toata lumea le vrea si le recomanda dar nu ma incadrez in buget acum;
-Merkel RX Helix: cursa scurta la inchizator, aproape in aceeasi categorie cu Blaser dar ceva mai jos ca pret , tot nu ma incadrez;
-Heym SR 30: interesanta dar peste buget si parca imi amintesc ca exista pe forum un topic in care cineva se plangea de niste probleme cu ea (nu ca ar fi neaparat ceva universal ci poate doar ceva izolat) plus ca nu am gasit cine o comercializeaza in Romania;
-Roessler Titan 16: interesanta si ea dar deasemenea nu am gasit cine o comercializeaza in Romania noua dar am vazut ceva anunturi, expirate insa, care s-ar fi incadrat oarecum in bugetul alocat;
-Savage Impulse: pare sa aibe un pret foarte bun in afara (undeva in jur de 1000$) la noi are un pret dublu , un pic peste bugetul meu dar este o varianta de luat in calcul

-Browning Maral: interesanta, depasiste un pic bugetul meu dar este o varianta de luat in calcul

-Haenel Jaeger NXT: se cam incadreaza in buget (cea cu patul DS conceput in special pentru femei sau pentru cei mici de statura) sau depaseste un pic cea cu pat mai normal, sina picatiny direct pe culata, tragaci de 1000g, magazie de 5, 3200 grame...pare a fi o alegere buna

-Beretta BRX1:
--nu voi ascunde ca este prima mea dragoste cam de cand a aparut (am pomenit de ea in primele mele postari de pe forum cand inca nu eram vanator) si am spus de atunci ca e prea noua si lumea inca nu are pareri formate despre ea dar au trecut intre timp vreo 3 ani de la aparitie si parerile sunt destul de bune (stiu ca au avut parca o rechemare pentru ceva modificari dupa un mic incident fara ranirea cuiva, cauzat de o manevrare gresita de catre un detinator a unei piese);
--se incadreaza in buget;
-- am pipait-o, m-am jucat un pic cu ea, am epolat-o, am admirat-o si mi-a placut mult;
--incarcare liniara destul de rapida si "neteda";
--inchizator direct in teava cu 8 caneluri (16 pentru calibrele magnum);
--manerul inchizatorului este perfect asezat deasupra tragaciului;
--siguranta in 3 pozitii;
--tragaci reglabil intre 950 grame si 1500 grame (single stage insa);
--amibidextra (se face pe stanga sau pe dreapta in cateva minute fara nicio scula speciala);
--tevi interschimbabile cu schimbare usoara (calibre actuale: 243w; 308w; .30-06; .300wm; 6.5 Creedmore...sper sa mai apara si altele);
--sina picatiny direct pe teava (astfel ca fiecare teava poate avea optica ei reglata pentru ea);
--teava forjata la rece (stiu ca sunt ceva mai rezistente forjate astfel);
--incarcator de 5 (portocaliu sa il vezi rapid daca il pierzi);
--aproximativ 3200 grame;
--filet in capul tevii 14x1;
--3 focuri sub 1 MOA, garantat de fabrica
--Beretta este una din cele mai vechi fabrici de arme (fondata in 1526, acum 498 de ani) si cu arme extrem de bune si de incredere;

-alte carabine bolt action normale (fara incarcare liniara): nu o sa amintesc niciuna aici deoarece imi plac foarte mult astea cu incarcare liniara si as prefera acest sistem;

---------------------------------------------
4. Alegerea marcii si a modelului de carabina

Din toate punctele de vedere Beretta BRX1 imi pare a fi carabina perfecta "pentru mine" si am decis sa fac aceasta alegere (sunt insa deschis si la alte sugestii daca se incadreaza in ceea ce am stabilit fie ele si cu incarcare normala/nu liniara chiar daca nu prea as vrea sa intorc decizia deja luata)

Am o singura nelamurire: am vazut pe site-ul Beretta (https://www.beretta.com/en-ro/product/brx1-P0045) ca sunt doua produse pt .30-06 cu teava de 57cm lungime cu 2 coduri diferite (A3213213111111 si A3223213111111) si nu gasesc ce diferenta este intre ele (poate ma ajuta cineva, daca stie)

---------------------------------------------
5. Alegerea opticii

Recomandarile sunt destul de clar pentru Swarovski, Zeiss, Kahles, Leica, S&B dar si preturile sunt pe masura valorii lor si nu ma incadrez cu bugetul stabilit (poate la urmatoarea achizitie cand voi fi mai "copt")

a) "red dot" sau luneta de goana:
-avand in vedere ca am stabilit folosirea carabinei mai mult la goana s-ar preta foarte bine acestea;
-cred insa ca "red dot" nu ma va ajuta foarte mult in situatiile de vanatoare la panda;
-lunetele de goana la magnificatia incepe de la 1x si ajung pana la 4x;6x;8x;10x m-ar ajuta si la panda dar nu si pe inserat deoarece diametrul obiectivului este mic (24;28;30) si nu va capta suficienta lumina pentru a putea fi folosita in aceasta situatie;

b) lunete cu magnificatii ceva mai mari si obiectiv mai mare (50/56) dar magnificatia sa inceapa cat mai de jos de la 2x sau 2.5x si care s-a dovedit ca pot fi folosite de multi vanatori inclusiv la goana datorita experientei lor, acumulate in timp dar eu nu am, inca, aceasta experienta si nu stiu cum ma voi descurca dar este o varianta de luat in seama si aici ma gandesc la o luneta Delta Titanium HD 2,5-10×56 (sunt doar cu un procent de 20% decis in aceasta directie);

c) lunete "universale" cu magnificatie ce pleaca de la 1.3x; 1.5x; 1.7x si ajung pana la 9x; 10x 13x si au un diametru al obiectivului de 44; 45;
-sunt cam 80% decis sa incerc (asa cum au facut-o si altii inaintea mea) Delta Titanium HD 1,5-9×45 pe care am si vazut-o si mi-a placut ce am vazut la/prin ea;
Am mai gasit in aceeasi gama si urmatoarele lunete, asemanatoare cu Delta:
--Vector Optics Continental 1,5-9-42 SFP
--GPO SPECTRA 6x 1.5-9x44i - 3.690
--Sightmark Presidio 1.5-9x45 HDR SFP (include si reglaj de paralaxa dar am inteles ca mai mult incurca si cum nu fac trageri la distante mari si diferite nu cred ca asa avea nevoie)

Aici as avea trei intrebari la care inca nu mi-am gasit un raspuns:
1. este vreuna din cele 3 gasite de mine mai buna decat Delta Titanium HD 1,5-9×45 ?
2. MOA sau Mrad ?
3. reticul 4a-s sau 2d ?


---------------------------------------------
6. Alegerea prinderilor pentru optica

Pentru prinderi sunt sigur doar de un singur lucru: sa fie din otel si pana in 1000 lei

a) prindere fixa sau cu detasare rapida, dintr-o bucata (stiu ca ar fi ceva mai buna/mai fixa decat un sistem cu 2 inele separate) dar, ca si cost, sunt peste bugetul stabilit;

b) sistem de prindere fix sau cu detasare rapida cu 2 inele separate: se incadreaza in buget si aici as avea cateva variante in minte:
- leupold prw2 sau qrw2;
- contessa;
- russan;
- warne;
- hawke;

As alege inele cu detasare rapida dar am o nedumerire: stiu ca in mod normal prinderea inelelor de luneta se face cu suruburi la o strangere intre 1 si ceva Nm si 2 si ceva Nm iar de baza se prind cu o forta de aproximativ 5 Nm dar la cele cu prindere rapida, ce se strang cu mana, de unde stim cu ce forta trebuie stranse ?

Nu ar fi oare mai bine sa aleg inele cu prindere fixa si de diferenta sa iau o surubelnita sau o cheie dinamometrica ? cum ar fi:
- https://www.electrospot.ro/cheie-digita ... -0.2-30-nm (momentan e stoc epuizat dar a fost in stoc)
sau
- https://www.emag.ro/surubelnita-dinamom ... DXRGCTYBM/
sau
- https://eur.vevor.com/torque-screwdrive ... 0512912839

Cheia/surubelnita dinamometrica as putea sa o folosesc pentru desfacere si strangere cu aceeasi forta de fiecare data cand as avea nevoie, intrun timp relativ scurt dar se naste urmatoarea intrebare: -se vor duce suruburile in timp de la desfaceri/strangeri repetate ?

---------------------------------------------
7. Reglarea opticii

Am vazut ca foarte multi fac reglajul lunetelor la +4cm la 100m pentru a nu-si mai bate capul cu corectii pana aproape de 200 de metri.
Mi se pare ok ca si alegere dar in acelasi timp mi se pare ca te face sa nu iti mai bati capul foarte mult cu aprecierea distantei pana la vanat facandu-te un pic cam superficial (dar poate ca gresesc).
Personal as face reglajul opticii la fix 0 la 100 m apoi sa incerc sa apreciez cat mai bine distanta pana la vanat si sa tin cont de caderile date de producatorii diverselor cartuse pentru a face corectiile necesare. Este asta o abordare gresita ?

---------------------------------------------
8. Stabilirea unor eventuale achizitii ulterioare

- teava in .223 (daca va aparea si acest calibru la BRX1) sau in calibru .243 special pentru panda/combatere;
- luneta dedicata de panda cu magnificatie si obiectiv mare care sa fie folosita strict pe teava in .223/.243 pentru panda/combatere;
- cand si daca o sa ma intind peste 200m: telemetru, aplicatie, tureta balistica;

- "red dot" care sa fie folosit in functie de situatie pe teava de .30-06 in locul lunetei "universale" Delata si pentru asta as opta pentru:
-- Holosun HS510C (https://www.holosun.eu/ro/p/70127430) pentru ca mi s-a parut foarte interesant din ce am vazut (are prindere rapida incorporata; nu are efect de paralaxa pronuntat, pare rezistent, baterie de durata, iluminare foarte buna; 3 tipuri de reticule);
Sunt deschis si pentru alte sugestii de "red dot-uri" in aceeasi gama de pret la fel sau chiar mai bune decat acest Holosun HS510C.

- muzzle brake: nu stiu foarte multe despre ele dar din ce m-am documentat unul din modelele de mai jos cred ca ar fi o optiune buna:
--browning hawg (https://www.browning.com/products/shoot ... brake.html)
--hypertap (https://precisionarmament.com/hypertap-muzzle-brake/)
--m472 (https://precisionarmament.com/m4-72-sev ... mpensator/)
--browning T2 (https://www.gunsandgear.be/en/product/b ... 4x1-black/)

Sunt deschis si altor sugestii de muzzle brake.

P.S.
Nu stiu cati ati reusit sa cititi pana aici dar acum, dupa tot ce am scris, e liber la dat cu pietre. :))
unknown
Membru activ
 
Mesaje: 66
Membru din: 08 Dec 2021, 23:32

Re: Alegere personala a primei carabine de vanatoare

Mesajde violiv pe 28 Apr 2024, 12:59

Bravo!
Temele le-ai facut constiincios! 3 ani de studiu e cat o facultate mai usoara!

Aproape-aproape tot ce-ai spus mai sus e foarte corect si este "stiinta" unui secol si jumatate de tras cu glont, rezumata in cateva randuri.

Intrebare: unde mai sint mistreti de vanat la goana?! Eu vad ca se vand pe banda rulanta arme/combinatii cu dedicatie goana, unele chiar la pret cadou. Deja am 6 (sase!) arme diferite, in calibre si configuratii pentru goana ... si jumate din ele nu au vazut padurea inca.

Daca nu mai sint mistreti mai pe nicaieri si nici perspectivele nu sint foarte luminoase, atunci fac 70% vanatoare la sacali ... si alegerea unei prime carabine s-ar putea sa se modifice radical.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8538
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Alegere personala a primei carabine de vanatoare

Mesajde CCM pe 28 Apr 2024, 14:09

Bravo, domnule! mai rar asa postare! felicitari!
Intervin dintr-un singur motiv, anume, luneta: include in panel si Leupold, chiar si un model simplu cum e VX5 1-5; optica excelenta, personal imi pare peste Delta, si marele avantaj al unei greutati mici, ceea ce s-ar putea sa conteze mai mult decat te gandesti la inceput - si eventual, te va scuti de nevoia unui red-dot.
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 796
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: Alegere personala a primei carabine de vanatoare

Mesajde Stefan_23 pe 28 Apr 2024, 20:14

Felicitari pentru postare.
Carabina Roessler Titan, este comercializata de MLD Guns.
Ca si pret se incadreaza in bugetul tau.
Stefan_23
Membru activ
 
Mesaje: 97
Membru din: 29 Iul 2022, 10:42
Locaţie: Bucuresti

Re: Alegere personala a primei carabine de vanatoare

Mesajde yoghi pe 28 Apr 2024, 22:54

Coleguu parca ai cumpara un satelit pt NATO.
Dar cu inima ,cu ""imi vine bine"" ,cu ""ce misto arata"" Cu ""are un lemn frumos"" nu mai cumpara nimeni.?

Ce faci peste 6 luni cand vezi ca nu ai calculat bine greutatea armei impatita la,lungimea tevii si radicalul din zborul glontului?

Mai oameni buni vanatoarea Este o pasiune o dambla si frumusetea acestei dambla este tocmai trasul pe linga ,ratarea ...care duce la povesti pt prieteni si discutii nesfarsite ...


PS. Iti dai seama ca dupa 7000 de calcule Esti Mai incurcat decat in prima zi ?
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3763
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Alegere personala a primei carabine de vanatoare

Mesajde unknown pe 28 Apr 2024, 23:25

Multumesc, @violiv!
Un "Bravo" venit de la tine este ca si o "diploma de absolvire" pentru mine (ca tot vorbeai de studiu).

In rest, ai dreptate, ca de multe alte ori in postarile tale, mistreti la goana nu prea sunt dar inca ne mai amagim si traim cu speranta unei reveniri.
Pulsatiile inimii si adrenalina impinsa prin tot corpul inca mai exista la goana atunci cand linistea padurii este sparta de glasul gonacilor si latratul cainilor urmate apoi de fosnetul creat de pasii grei ai animalelor si la auzul lor, iti ascuti toate simturile si astepti sperand ca vei vedea cardul de mistreti, un solitar sau macar niste "grostei" acolo, sa fie, sa ii vezi, dar constati ca pasii sunt ai "celui mai mare carnivor terestru", ursul si nu doar unul ci mai multi, din ce in ce mai multi.
Ne facem simtita prezenta si ei ne ocolesc, ca de fiecare data in ultima perioada parand ca ne-am invatat unii cu altii dar de fapt totul atarna de un fir subtire de ata.
Eu inca mai sper ca efectivul de mistreti sa revina la normal si de aceea merg de fiecare data la vanatorile la goana si tot pentru asta mi-am si facut alegerile pentru carabina.
Probabil conteaza si faptul ca sunt la inceput si inca am rabdare dar, daca "timpurile" se schimba in mod sigur si alegerile se vor schimba.

@CCM Multumesc.
Nu contest faptul ca Leupold probabil este peste Delta ca si calitate dar si ca pret in acelasi timp.

@Stefan_23 Iti multumesc si tie.
La MLD Guns eu am vazut doar Roessler Titan 6 nu si 16

@yoghi
Sigur nu cumpar un satelit ci doar o prima carabina.
Sunt convins ca multi cumpara prima sau a N-a carabina/lisa fara calcule , altii vor fi ca mine ,altii vor fi cu totul altfel si este bine ca suntem atat de diferiti ca persoane.
As fi putut sa imi fac calculele si achizitiile fara a spune ceva dar am postat aici doar din dorinta de a ajuta si a intoarce un pic din binele primit de mine pe acest forum de la multi dintre voi.
Pot sa spun ca , chiar si cu atatea calcule, eu aleg "si cu inima" pentru ca spuneam mai sus ca BRX1 " este prima mea dragoste" si aleg si cu "ce misto arata" pentru ca la fel spuneam mai sus despre BRX1 ca "am admirat-o si mi-a placut mult".
Peste 6 luni daca o sa constat ca nu am calculat bine si am gresit undeva o sa imi asum greseala (dar macar va fi greseala mea nu a altora) si probabil voi cauta sa fac schimbari.
Sunt sanse mult mai mici insa ca in urma unei documentari cat mai bune sa faci greseli decat daca alegi DOAR "cu inima" si cu "ce bine arata".

Si ca sa iti raspund si la ultima intrebare: nu ma simt deloc mai incurcat decat in prima zi ci mult mai "luminat"
unknown
Membru activ
 
Mesaje: 66
Membru din: 08 Dec 2021, 23:32

Re: Alegere personala a primei carabine de vanatoare

Mesajde Ghinda pe 29 Apr 2024, 07:26

Brava ție!
De săltat șapca!!!!!!
Ai ales brici!
Mistreți mai sunt, nu abundență. De refăcut la ce a fost mai greu, dar se va face echilibrul în natură. iar cu ursul, nu se pare că ne-am învățat. De fapt nu mai facem parte din landscape of fear. de aia s-au înmulțit în draci atacurile.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7712
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Alegere personala a primei carabine de vanatoare

Mesajde violiv pe 29 Apr 2024, 16:38

Titan 16 este o "reinterpretare" a unui model mai vechi de Mauser care incerca (si el) sa concureze cumva noul (la vremea aceea) R 93. N-a avut succes de piata, a iesit repede din productie si nu s-a mai auzit nimic pana cand austriecii au relansat modelul, cu modificarea esentiala - tevi de schimb.
Mauser tragea bine. S-a incurcat la inchizator, care a fost de departe cel mai complicat facut vreodata, cu peste 80 piese (daca mai tin bine minte) din care multe mici si multe din plastic. A fost sensibil la murdarie, greu de tot de desfacut si imposibil de pus la loc. Nici Titan 16 nu se descurca mai bine.

Sa misti inainte-inapoi de inchizator e una. Nu-i greu de facut. Inca inainte de 1900 existau deja astfel de arme, vreo doua chiar militare si foarte celebre. Chestia e ca nu e nicio sfaraiala daca miscarea se face anevoios sau daca mecanismul e prea sensibil sau daca impieteaza asupra preciziei armei sau daca nu e suficient de solid. De asta, pret de 50 de ani, dupa ce s-a oprit fabricatia elvetienei K31, nimeni n-a produs in serie asa ceva ... cu exceptia variantelor "castrate" ale armelor semi-automate - Browning a facut vreo 2 modele, Remington la fel, mai multi au
transformat AK-uri, etc.

Toti, absolut toti care au incercat, au gresit mai mult sau mai putin la primele modele produse. Unii au corectat, unii nu si-au mai batut capul. Oricum, niciuna dintre astea noi, cat ar fi de celebra si reusita, nu a reusit sa bata "minutul nebun" realizat cu stravechea Lee englezeasca, o bolt-action "banala". Nimeni nu foloseste in competitiile nordice arme cu armare liniara la proba aia de tras extrem de rapid ... unii mai trag cu Mauser Suedez, majoritatea cu Sauer 202. Sa tragi repede focurile 2-3 nu tine asa de
mult de sistemul de rearmare cat de
posibilitatea de a tine arma pe tinta si de a ochi cat mai rapid.
Stiu vanatori care erau in stare sa traga bine, eficient, 2-3 focuri din IJ 18 mai repede decat "blaseristi". Nu mai zic de Tikka, Sauer.

Un alt avantaj al Blaser, Beretta ar fi absenta unei culate clasice, asta ducand la o arma cu vreo 5-7 cm mai scurta.

Nici nu stiu cum s-o zic ... io m-as feri de Beretta! Am vazut si am auzit de cam multe care scartaie. C-o fi de vina modelul, c-o fi piata de mana a treia, nu stiu ... ca norocos ce sint eu m-am nimerit cu un R 93 "neterminat" din fabrica, nou-nout din raft iar tata a capatat un cap de inchizator nou-nout la R 8, care nu extragea cartusul tras ... se intampla la toate casele in ziua de azi, oricat ar fi de mari, din pacate. O alta chestie ce nu-mi place la Beretta este sina tip Picatinny pentru luneta. Asta limiteaza mult schimburile rapide de optica. S-au laudat ca vor veni cu o sina conceptie proprie cu prindere rapida dar inca nu s-a concretizat. La naiba, daca si Sauer a renuntat la minuni personale si a pus pe noua 505 prindere de Blaser, puteau sa puna si ei ... mai ales ca e liber de patent sistemul de ani buni.

Din pleiada de noi arme cu armare liniara, parca Haenel ar fi mai reusita ... da' nu exista multa experienta nici cu astea.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8538
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Alegere personala a primei carabine de vanatoare

Mesajde CCM pe 29 Apr 2024, 18:52

Eu n-am vrut sa imi dau cu parerea, dar odata ce Vio a zis...
+1!
nu as da banii pe BRX - sint detinator de Beretta, nu de liniara; liniarele de dupa Blaser raspund cererii f mari pt asa ceva, care de fapt nu are nici o justificare reala - asta daca nu vbim de R93.
Am Chapuis - dar nu as arunca banii pe Chapuis Rolls, care e tot in curtea Beretta.
Poate singura liniara la care m-as gandi ar fi - evident, in afara de 93 - Heym SR 30;
Am fost cu mana pe un R8 mai demult, nu l-am luat si imi pare bine, desi era o arma care noua costase peste 10 mii de euroi si o luam practic la jumate.
Acum am in plan o Tikka stainless cu pat compozit, care - noua - se gaseste, cu un pic de noroc, la sub 2000. Multa arma, putini bani; think about it.
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 796
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: Alegere personala a primei carabine de vanatoare

Mesajde DanCo pe 29 Apr 2024, 19:38

Și eu cred ca armele cu armare liniara au un etalon care este Blaser. Restul doar încearcă sa vândă o idee nu și calitatea necesara unei astfel de arme. Poți liniștit sa armezi la fel de rapid și ușor cu ceva antrenament exercițiu și cu o arma cu acțiune clasica ( bolt action) dacă arma este bine făcută. Eu zic ca nu ai cum sa dai greș cu o arma nordica ex. Tikka sau Sako care îți oferă tot ce ai nevoie și au o gramada de accesorii sa o poți customiza cum vrei. O asemenea arma te tine o viata și este o placere sa tragi cu ea.
DanCo
Veteran
 
Mesaje: 376
Membru din: 17 Iul 2019, 17:24
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Alegere personala a primei carabine de vanatoare

Mesajde violiv pe 29 Apr 2024, 21:36

N-ar fi prima data ca in urma unui complex de evenimente (disponibilitate in raft, discutii viguroase pe aici, etc.) alegerea initiala a celui care intreaba sa se modifice, uneori radical.

Ca tot venise vorba de buget calculat, Delta 1,5-9, calibru "universal" si foarte raspandit, arma cinstita, fiabila, raspandita, cu proba timpului ... Tikka zicea mai sus cineva, ia uite ce-am gasit:

https://www.narmao.ro/tikka-t3x-lite-ad ... ant-67646/

Daca nu aveam deja mult prea multe arme de goana o luam fara sa stau pe ganduri. Fie si numai dintr-un dram de nostalgie - o Tikka T3 plastic, pe atunci arma relativ nou aparuta, a fost prima arma cu care am reusit un grupaj din ala de nu reusesti sa distingi gaurile decat daca te uiti pe spatele suportului de tinta. Din cate stiu, arma aia trage la fel de bine si azi.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8538
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Alegere personala a primei carabine de vanatoare

Mesajde unknown pe 30 Apr 2024, 00:19

violiv scrie:Nimeni nu foloseste in competitiile nordice arme cu armare liniara la proba aia de tras extrem de rapid ... unii mai trag cu Mauser Suedez, majoritatea cu Sauer 202. Sa tragi repede focurile 2-3 nu tine asa de mult de sistemul de rearmare cat de posibilitatea de a tine arma pe tinta si de a ochi cat mai rapid.
Stiu vanatori care erau in stare sa traga bine, eficient, 2-3 focuri din IJ 18 mai repede decat "blaseristi". Nu mai zic de Tikka, Sauer.


Tocmai ce vorbeam mai sus ca mistreti nu prea mai sunt cum erau odata asa ca nici nu prea avem in ce sa tragem rapid.
La mine "incarcarea liniara" este o chestie de gust dar si de ajutor (la incarcare), cred eu, la inceput de drum cu o carabina.

violiv scrie:Nici nu stiu cum s-o zic ... io m-as feri de Beretta! Am vazut si am auzit de cam multe care scartaie. C-o fi de vina modelul, c-o fi piata de mana a treia, nu stiu


Poti sa dezvolti ce "scartaie" la ele ?

violiv scrie:O alta chestie ce nu-mi place la Beretta este sina tip Picatinny pentru luneta. Asta limiteaza mult schimburile rapide de optica. S-au laudat ca vor veni cu o sina conceptie proprie cu prindere rapida dar inca nu s-a concretizat. La naiba, daca si Sauer a renuntat la minuni personale si a pus pe noua 505 prindere de Blaser, puteau sa puna si ei ... mai ales ca e liber de patent sistemul de ani buni.


Din ce am vazut sina picatiny este prinsa in 4 suruburi si daca vor veni cu vreun alt tip de sina ma gandesc ca o vor face cu aceeasi prindere ca si actuala.

DanCo scrie:Eu zic ca nu ai cum sa dai greș cu o arma nordica ex. Tikka sau Sako care îți oferă tot ce ai nevoie și au o gramada de accesorii sa o poți customiza cum vrei. O asemenea arma te tine o viata și este o placere sa tragi cu ea.


Am pipait/epolat si o Sako S20 si nu contest, e o arma frumoasa si bine "inchegata" la prima vedere.

violiv scrie:N-ar fi prima data ca in urma unui complex de evenimente (disponibilitate in raft, discutii viguroase pe aici, etc.) alegerea initiala a celui care intreaba sa se modifice, uneori radical.

Ca tot venise vorba de buget calculat, Delta 1,5-9, calibru "universal" si foarte raspandit, arma cinstita, fiabila, raspandita, cu proba timpului ... Tikka zicea mai sus cineva, ia uite ce-am gasit:

https://www.narmao.ro/tikka-t3x-lite-ad ... ant-67646/


Nu ma grabesc, dar inca nu mi-am schimbat decizia.
Singurul lucru ce nu mi-a placut la Beretta BRX1 este siguranta care mi s-a parut un pic greu de folosit si cam galagioasa.
unknown
Membru activ
 
Mesaje: 66
Membru din: 08 Dec 2021, 23:32

Re: Alegere personala a primei carabine de vanatoare

Mesajde ktlm pe 30 Apr 2024, 10:51

Salut,
bine si documentat scris insa probabil prea multe calcule pentru cotidian. Sintem in era sistemelor cu tevi de schimb - BRX-ul fiind din aceeasi familie - pt un incepator e suficient a fi confortabil cu alegerea unui asemenea sistem.
Confortabil zic pt ca nu toate sint la fel, trebuie studiata treaba cu prinderile (deloc de neglijat), acuratetea la schimbarea tevii, posibilitatile de montare a unui pat diferit decit cel al producatorului (MDT, GRS, KKC, etc), costul scimbului de calibru (teava + inchizator/cap-inchizator). Investesti practic intr-un sistem si e mai greu a da inapoi decit atunci cind ai luat o arma conventionala
Si - da- vei observa repede ca acel "calibru universal" ales initial nu se preteaza exact la cam ce vinezi si te vei diversifica.
Alegind un sistem modular e usor si chiar fun sa schmbi intre calibre

Personal folosesc Sauer 202, sistem pt care tevile de schimb sint relativ ieftine, este modular in ce priveste tipul patului (merg pe GRS si Sauer clasic pt goana), schimbarea tevii se face in sub 2 minute cu mentinerea zero in limita a 1cm/100m (verific zero la fiecare schimbare), folosesc aceeasi luneta pt trasul la distanta cit si pt pinda cu ajustarile marcate pt fiecare teava (inele balistice). Calibre 6,5x55SE in tevi match si vinatoare, .223Rem, 270, 8x57JS, 9.3x62

BRX-ul pare o arma buna - ramine de vazut cu ce "boli ale copilariei" vine. Si asta se cam vede in ani.

Catare plina!
/ktlm
ktlm
Membru activ
 
Mesaje: 76
Membru din: 18 Sep 2011, 23:10

Re: Alegere personala a primei carabine de vanatoare

Mesajde unknown pe 01 Mai 2024, 00:46

ktlm scrie:Sintem in era sistemelor cu tevi de schimb - BRX-ul fiind din aceeasi familie - pt un incepator e suficient a fi confortabil cu alegerea unui asemenea sistem.
....
Si - da- vei observa repede ca acel "calibru universal" ales initial nu se preteaza exact la cam ce vinezi si te vei diversifica.
Alegind un sistem modular e usor si chiar fun sa schmbi intre calibre


Dupa cum ai vazut si eu m-am bazat pe acest lucru (pe langa altele).

ktlm scrie:Confortabil zic pt ca nu toate sint la fel, trebuie studiata treaba cu prinderile (deloc de neglijat), acuratetea la schimbarea tevii, posibilitatile de montare a unui pat diferit decit cel al producatorului (MDT, GRS, KKC, etc), costul scimbului de calibru (teava + inchizator/cap-inchizator).


Producatorul spune ca: "Teava este montata printr-o prindere in „V”, blocata de doua suruburi si un diblu de otel, astfel incat sa permita inlocuirea usoara in cazul schimbarii calibrului precum si montarea constanta in aceeasi pozitie, fara a se afecta precizia sau reglarea opticii."
Aici ar fi o mica comparatie, de vazut, cu Blaser R8: https://www.youtube.com/watch?v=9Nn3ssAd8xA

Se pare ca au inceput sa apara si pat-uri diferite pentru BRX1 (eu personal, la acest moment, nu sunt pasionat de acest lucru dar este bine ca existe in caz ca ma apuca damblaua):
- https://ddoptics.shop/beretta-brx1-waff ... bonschaft/
- https://akila.ltd/product/acsbrx1/
- https://www.narmao.ro/berreta-brx1/ant-67005/ (KKC)

In ceea ce priveste tevile de schimb din ce am vazut si intrebat inca nu au aparut la vanzare dar tind sa cred ca vor fi undeva la sub jumatate din pretul unei tevi pentru Blaser R8 avand in vedere ca si proportia dintre preturile carabinelor este tot cam pe acolo (ramane insa de vazut).


ktlm scrie:Investesti practic intr-un sistem si e mai greu a da inapoi decit atunci cind ai luat o arma conventionala


Asta este singurul lucru cu care nu prea sunt de acord.
Cu ce te incurca faptul ca ai ales acest sistem ? Nu mai poti lua o alta arma conventionala ulterior, daca asta iti doresti ?


ktlm scrie:BRX-ul pare o arma buna - ramine de vazut cu ce "boli ale copilariei" vine. Si asta se cam vede in ani.


Beretta BRX1 alaturi de Haenel Jaeger NXT si Savage Impulse face parte din ultima serie de carabine cu armare liniara (toate iesite pe piata in 2021) si sunt inca tinere intr-adevar si trebuie sa mai treaca timp peste ele sa-si arate fiablitatea si/sau slabiciunile.
unknown
Membru activ
 
Mesaje: 66
Membru din: 08 Dec 2021, 23:32

Re: Alegere personala a primei carabine de vanatoare

Mesajde Ghinda pe 01 Mai 2024, 08:06

Mă bag și eu un pic, deși nu mă pasionează deloc "bibileala" în a alege o armă, adică studiul ăsta aprofundat. Pentru vânătoare toate sunt făcute, depinde de buzunar și afinități.
Dar, am eu un pitic. Italienii le au cu lisele și nordicii cu carabinele. Adică, dacă mai vine vremea să schimb carabina, nordică va fi. La lisă, sigur apuc schimb, va fi o italiană.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7712
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Alegere personala a primei carabine de vanatoare

Mesajde violiv pe 01 Mai 2024, 18:34

@unknown

Cu ce incurca daca alegi un sistem modular?
Pe mine m-a incurcat si inca rau...
La stadiul la care sint nu cumpar o arma din necesitate ci din curiozitate. De-a lungul anilor mi s-a intamplat sa cumpar o arma doar ca s-o demontez, sa vad ce are in maruntaie ... pentru ca niciun prieten care avea nu m-a lasat sa o demontez pe a lui.
Nu am fost mare fan Blaser la vremea cand era o noutate ... sincer mi se parea si mi se pare si acum ca pretul e un pic prea mare. Apoi, tata mi-a facut cadou una ... si s-a dus naibii pasiunea mea pentru fiare si maruntaie. De cate ori imi iesea in cale o carabina noua, stateam pe ganduri o saptamana (la mine e mult, de obicei ma decid in prima zi) ... si mai luam o teava de Blaser! :)) :(( Cand nu m-au mai tentat calibre noi ... in loc de o alta carabina mai luam un pat la Blaser. =))
Si uite asa, daca "se lipeste" cumva de tine un astfel de sistem, ideea de a lua o carabina diferita va fi tot mai impinsa deoparte. Cand incepi sa te inveti cu echilibrul, tragaciul, manevrarea iti vine tot mai greu sa tragi cu altceva. Chiar am ajuns incet-incet sa dau celelalte carabine din motive de ruginit in dulap.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8538
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Alegere personala a primei carabine de vanatoare

Mesajde unknown pe 01 Mai 2024, 23:22

@violiv
Am inteles si sunt de acord cu ce spui.
Eu am vazut doar din punctul meu de vedere, al cuiva ce inca nu s-a legat de niciun sistem si caruia nu i se pare deloc greu, la acest moment, sa treaca dintr-o "barca in alta".
Dar tu si multi altii, trecuti deja prin asta, ati vazut si cealalta "fata a medaliei".
Iti multumesc pentru precizari.
unknown
Membru activ
 
Mesaje: 66
Membru din: 08 Dec 2021, 23:32

Re: Alegere personala a primei carabine de vanatoare

Mesajde violiv pe 02 Mai 2024, 09:18

Singura problema la un sistem modular este sa ramana pe piata. La stilul de viata/afaceri de astazi este foarte probabil sa nu mai ai de unde lua alte tevi in urmatorii ani ... pentru ca modelul n-a fost rentabil si nu se mai fabrica.

Mauser 66, practic primul sistem modular de succes, de mare serie, a rezista pe piata 30 de ani si este apreciata si azi. Totusi, putini cumparatori au optat si pentru o a doua teava asa ca e la limita imposibilului sa gasesti tevi de schimb. Sauer 200-202 a fost un model de succes, pe merit. S-au vandut multe si multe tevi de schimb. Dar firma a facut un nou model, 404, la care tevile sint diferite de 202 si nu se potrivesc de la una la alta. In plus, nici nu se mai fabrica tevi originale pentru 202. Merkel KR1 a fost o bijuterie de arma, probabil cea mai frumoasa intre modulare. N-a avut succes ca nu avea armare liniara si iar nu se mai fabrica tevi pentru acest model. R 93 a avut si mai mare succes, este practic arma care a convins lumea ca modularitatea e ceva grozav. Dar a aparut modelul nou si tevi pentru R 93 nu se mai fac originale. Daca arma e suficient de populara si exista cerere apare un alt producator sa ofere ce se cere ... tevi de schimb. Dar alte componente nu face nimeni ... de ex. cap de inchizator de schimb sau inchizator, care ajung la preturi stratosferice.
Nici nu merita amintite Steyr Luxus sau Heym 30 sau Mauser 03 pentru ca numarul de tevi de schimb vandute este chiar nesemnificativ. Ca urmare, valoarea lor pe piata la o tentativa de revanzare e mica-mica-mica fata de pretul platit pe arma noua.

Din ce-am urmarit, mai niciun model din cele noi nu pare sa fi spart piata, nici macar Savage la el acasa. Beretta pare sa aiba parte de mai multa publicitate si mai agresiva si se foloseste de numele brand-ului. Poate ca va rezista si va prospera, se va diversifica, etc.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8538
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Alegere personala a primei carabine de vanatoare

Mesajde ktlm pe 02 Mai 2024, 21:19

@unknown


"ktlm scrie:
Investesti practic intr-un sistem si e mai greu a da inapoi decit atunci cind ai luat o arma conventionala


Asta este singurul lucru cu care nu prea sunt de acord.
Cu ce te incurca faptul ca ai ales acest sistem ? Nu mai poti lua o alta arma conventionala ulterior, daca asta iti doresti ?"

Nu-i neaparat sa fim de acord - am descris punctul meu de vedere. Care, cu alte cuvinte, se poate rescrie asa: "ai cumparat o arma cu tevi interschimbabile si pe linga arma mai ai si 2-3-4 alte tevi plus vre-o 2 (cel putin) inchizatoare/cap inchizator, ceva magazii, poate si unu sau doua paturi; prinderi nu mai punem. O investitie serioasa care se vinde mult mai greu si cu pierderi vis-a-vis de o arma conventionala"

Incitamentul pentru asa ceva are la baza confortul (aceeasi armå), versatilitatea si nu in ultimul rind un avantaj in ce priveste numarul armelor din garderobå - unde locuiesc 6 este cifra limita iar o arma cu "n" tevi se socoteste a fi o arma si nu "n"

In ce priveste sistemele sint multe insa din punctul meu de vedere sauer 202 TD a avut (ca nu se mai produc, din pacate) cel mai elegant, simplu si pot spune chiar f precis sistem de schimbare a tevilor - fara scule, suruburi, chei dinamometrice si alte bazaconii. Scumpe si la ora asta greu de gasit - tevile sint dedicate, ceea ce inseamna ca nu se potrivesc la 202 clasic si nici la 200STR. Intre 202 si 200STR tevile sint direct interschimbabile intr-o directie si cu un alezaj de 2mm al umarului tevii in cealalta directie. Pe aici tevi se gasesc din belsug pt aceste sisteme, fie ele originale Sauer fie produse pt sisteme Sauer de Shutz&Larsen, LW, Heym

Succese maxime!
/ktlm
ktlm
Membru activ
 
Mesaje: 76
Membru din: 18 Sep 2011, 23:10


Înapoi la Arme de vinatoare cu glont

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 113 vizitatori

Publicitate