Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Apr 2024, 13:10

Blaser R8 sau Merkel RX Helix

Discutii despre armament cu glont , munitii , calibre , etc . Multiple compartii intre arme , munitii pentru arme , tipuri de vanat , balistica , samd .

Moderator: liviur

Re: Blaser R8 sau Merkel RX Helix

Mesajde violiv pe 04 Mar 2014, 20:13

Cu tragaciul e ca si cu femeile - fiecare are in varful degetului o alta idee despre potrivire. Pentru unii e chiar perfect. Mie imi place cu doua curse .... dar n-am auzit sa am multi sustinatori din acest punct de vedere. Asa cum e cel de la Blaser satisface mult mai multe gusturi.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8523
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Blaser R8 sau Merkel RX Helix

Mesajde Alin3006 pe 04 Mar 2014, 22:34

Eu nu ma omor dupa tragaciul care pleaca instant, ca si tine prefer sa fie cu doua curse. Iar cel de la Helix, desi e pe aceasi principiu cu cel de la Blaser, mi s-a parut mai fin si mi-a placut mai mult.
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Blaser R8 sau Merkel RX Helix

Mesajde violiv pe 05 Mar 2014, 00:34

Departe tare de la principiu la realizare. Teoretic ambele sunt cu cocos intern, practic e o diferenta mare de tot intre cum este realizat cel de la Blaser fata de cel de la Helix. La Helix e mai apropiat de o semi.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8523
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Blaser R8 sau Merkel RX Helix

Mesajde Alin3006 pe 05 Mar 2014, 12:41

violiv scrie:Departe tare de la principiu la realizare. Teoretic ambele sunt cu cocos intern, practic e o diferenta mare de tot intre cum este realizat cel de la Blaser fata de cel de la Helix. La Helix e mai apropiat de o semi.


Si asta e de bine sau de rau? :lol: Ca eu l-am perceput mai fin si mai prietenos pe cel de la Helix.
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Blaser R8 sau Merkel RX Helix

Mesajde newuser pe 06 Mar 2014, 18:33

Alin3006 scrie:
violiv scrie:Oricat am fugit n-am scapat de ele - am primit cadou una, la alegere. Am ales R 93 Profi in 243. Dupa montat-reglat luneta sta in dulap cumintica. Personal nu m-am impacat grozav cu tragaciul ca de lisa - mie imi place o scurta cursa initiala asa ca n-am reusit cu ea grupaje atat de bune pe cat pot amicii mei blaseristi convinsi sau pe cat am reusit cu Savage sau cu CZ din dotare.


Sa-i explici si lui Adi Mocanu chestia asta, ca m-am certat cu el mai sa ne luam la bataie pe tema tragaciului ¨perfect¨ de la Blaser. :lol: :lol:


Alin3006 scrie:
violiv scrie:Departe tare de la principiu la realizare. Teoretic ambele sunt cu cocos intern, practic e o diferenta mare de tot intre cum este realizat cel de la Blaser fata de cel de la Helix. La Helix e mai apropiat de o semi.


Si asta e de bine sau de rau? :lol: Ca eu l-am perceput mai fin si mai prietenos pe cel de la Helix.


Bre...ramane cum am spus da? :lol: :lol: :lol: la R8 e scurt, sec si suficient de bine calibrat ca si tarie, nu am masurat-o dar e ce-mi place.
La Helix nu stiu si nici nu vreau sa aflu :mrgreen: :mrgreen: dar nici o semi pana acum nu a avut tragaciul pe care mi-l doream. :mrgreen:

Cred ca ai citit ceva si ai inteles altceva...Danut.... :lol: :lol: :lol:
wild wild...est
newuser
Veteran
 
Mesaje: 445
Membru din: 27 Iun 2008, 15:40
Locaţie: Romania

Re: Blaser R8 sau Merkel RX Helix

Mesajde violiv pe 06 Mar 2014, 19:14

Pe masurate, daca dam la o parte tragacele cu accelerator, Blaser are cel mai "usor" tragaci, adica cea mai mica forta necesara pentru a-l declansa. Nicio alta arma nu vine din fabrica avand 6-7-800 g tarie la tragaci. La unele se poate regla tragaciul pana la o valoare asemanatoare. Cursa este scurta, poate nu cea mai scurta dar nu cred ca trebe sa apesi mai mult de 1 mm ca sa plece. Pentru multi tragatori este un tragaci "perfect".
Mie nu-mi plac tragacele cu o singura cursa asa ca nu m-am impacat foarte bine cu el .... da' nici nu m-am straduit prea tare. Nu de alta da' apoi n-o sa mai stiu sa apas pe cel de la Dragana, Remington, BAR si alte gioarse ce zac prin dulap. Cred ca o sa incerc un mic tuning la Blaser, sa-i fac o mica precursa .... :mrgreen: :twisted:
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8523
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Blaser R8 sau Merkel RX Helix

Mesajde newuser pe 06 Mar 2014, 19:30

violiv scrie:Pe masurate, daca dam la o parte tragacele cu accelerator, Blaser are cel mai "usor" tragaci, adica cea mai mica forta necesara pentru a-l declansa. Nicio alta arma nu vine din fabrica avand 6-7-800 g tarie la tragaci. La unele se poate regla tragaciul pana la o valoare asemanatoare. Cursa este scurta, poate nu cea mai scurta dar nu cred ca trebe sa apesi mai mult de 1 mm ca sa plece. Pentru multi tragatori este un tragaci "perfect".
Mie nu-mi plac tragacele cu o singura cursa asa ca nu m-am impacat foarte bine cu el .... da' nici nu m-am straduit prea tare. Nu de alta da' apoi n-o sa mai stiu sa apas pe cel de la Dragana, Remington, BAR si alte gioarse ce zac prin dulap. Cred ca o sa incerc un mic tuning la Blaser, sa-i fac o mica precursa .... :mrgreen: :twisted:


Adica sa-l strici..ia mana. :twisted:
Discutia cu Alin era de genul...tragaciul la Helix mai bun decat cel de la R8, l-am pipait pe raft la nu stiu ce magazin.
De ce?
Cursa mai scurta...bla,bla.
wild wild...est
newuser
Veteran
 
Mesaje: 445
Membru din: 27 Iun 2008, 15:40
Locaţie: Romania

Re: Blaser R8 sau Merkel RX Helix

Mesajde gunsmith pe 04 Iul 2014, 12:00

Ghinda scrie:Basca, ca, nu am auzit pana acu sa pateasca vreunul faza cu inchizatorul in ochi. Deci, pentru mine pica si acest singur dezavantaj! :lol:

PS V-am zis ca si laturi daca produc, or sa fie ale mai bune!

Traumele persoanelor din imagini au fost provocate de catre r 93
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Una dintre arme dupa incident
Imagine

Cei de la Blaser au declarat ca toate incidentele s-au produs din cauza munitiei, nu cunosc rezultatele anchetei demarate de catre Asociatia Gemana a vanatorilor si nici a autoritatilor judiciare in urma acestor incidente. Clar este ca au fost incidente de acest gen.

Mai mult pentru vorbitori de limba Franceza.
Le 10 janvier dernier, en Allemagne sur le stand de Jakobsberg s'est produit en effet un très grave accident. Un armurier, Albrecht H., réglait uns carabine, uns Blaser R 93 chambrée en .300 Weatherby Magnum, pour I'un de ses clients. C'est au tir de la quinzième cartouche que I'ensemble de fermeture est parti en direction du tireur qui a perdu 1'mil droit et I'usage de son pouce droit. A I'heure actuelle, I'enquête menée par les autorités judiciaires n'a pas encore livré de conclusions et I'on ignore les causes exactes de cet accident. La Deva (association allemande de chasseurs et de
tireurs à but balistique), à la demande de Blaser et en accord avec les autorités judiciaires, enquête à I'heure actuelle dans ses laboratoires sur les cartouches restantes.

Selon Bruno Miele, Pdg de Kettner Francs et importateur de Blaser, « un lest mené par la Deva il y a plusieurs années avait prouvé que la R 93 supportait un surpression de 8 000 bars (une .300 Weatherby Magnum développe 4 400 bars, norme maximale CIP, N.D.L.R.). Par expérience, ajoute­t-il, lors de tels accidents, tout semble normal au départ et peu i peu an s'aperçoit que les cartouches étaient le plus souvent rechargées et mal rechargées. C'était le cas du seul problème dont j'ai eu à m'occuper, avec uns 300 Winchester Magnum rechargée a la poudre noire ».

La Piste du défaut de chargement de la munition est d'ailleurs privilégée par Blaser, comme le confirme Frank Zengerle, directeur export de la sociétè, « le fait que certaines amorces des cartouches tirées le 10 janvier portaient des marques de Couleur verte ou bleue nous laisse penser que ces cartouches ont été rechargées ». Une thèse esse défendue par le directeur de Blaser, Bernhard Knöbel, qui après avoir pu examiner avec les autorités judiciaires la carabine utilisée ce jour-là, disait: « Nous pensons sans le moindre doute que la cause de cet accident doit être recherchée du côté de la munition et ne peut être imputée ö la carabine ».

Avec ce drame, le nombre d'accidents répertoriés avec uns des 100 000 Blaser R 93 vendues depuis désormais 10 ans, serait de huit selon le magazine argentin Deportiro, pour le monde entier, un en Norvège, deux en Allemagne, un en Afrique, un en Autriche, trois en France, et uniquement des calibres magnum, un 6,5x68 et des 300 et 375. Du côté de Blaser on ne recense que quatre accidents, un en Autriche, un en Allemagne, un en Norvège et un á Nantes, en précisant que « tous les accidents connus à ce jour sont imputables à des munitions développant des pressions excessives ».

La Deva rendra les résultats de son enquête dans quelques semaines.
Avatar utilizator
gunsmith
Membru activ
 
Mesaje: 111
Membru din: 11 Apr 2011, 16:00
Locaţie: Bucuresti

Re: Blaser R8 sau Merkel RX Helix

Mesajde Ghinda pe 04 Iul 2014, 12:39

Asa o fi!
Traume cu helix ala nu ai?

PS Daca vrei iti pot arata traume si cu utilizatori de tacamuri de unica folosinta!
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7694
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Blaser R8 sau Merkel RX Helix

Mesajde gunsmith pe 04 Iul 2014, 14:16

Spuneati ca nu ati auzit de asa ceva. Pot exista traume provocate de oricare tip de arme, banuiesc ca si "helix ala" poate provoca asa ceva dar am cautat pe net si nu am gasit nimic.
Avatar utilizator
gunsmith
Membru activ
 
Mesaje: 111
Membru din: 11 Apr 2011, 16:00
Locaţie: Bucuresti

Re: Blaser R8 sau Merkel RX Helix

Mesajde violiv pe 04 Iul 2014, 21:12

Asa e, si Lady D a murit intr-un accident cu o S Classe si de atunci se vinde A 8 ca painea calda iar Mercedes a dat faliment.

le nombre d'accidents répertoriés avec uns des 100 000 Blaser R 93 vendues depuis désormais 10 ans, serait de huit

asta inseamna: numarul de accidente raportate dupa 10 ani si peste 100.000 de arme vandute = 8
De atunci au mai trecut 10 ani, numarul de arme vandute a ajuns catre 350.000 si numarul de accidente la 9.

Punguta de piese din poza a rezultat de la singurul accident in care s-a dovedit ca arma a fost vinovata. Se vede bine in poza ca lipseste o "petala" de la inchizator. Se pare ca a fost un viciu ascuns al otelului, o petala a fost fisurata din constructie, s-a rupt dupa cateva focuri iar sistemul de inchidere si-a pierdut capacitatea de a gestiona presiunea.

Sa nu uitam ceva: toate s-au intamplat cu R 93. Ori topicul este R 8 versus Helix. Daca R 93 a fost testata la 8000 bari, R 8 a mers la presiuni cu peste 50% mai mari, presiuni la care nici arme in 50 bmg nu sunt testate uzual. Inchizatorul a fost reconstruit sa ramana inchis si cu jumate din petale rupte.
Poate ca Blaser s-a hazardat sa puna pe R 93 calibre foarte tapene. Dupa incidentele din primii 10 ani si super-reclama negativa facuta lor, au scos din oferta un numar serios de calibre considerate cu risc. Acestea insa au reaparut la R 8 ba chiar lista a fost completata cu unele tari de tot. Sunt 6 ani de cand R 8 e pe piata, s-a vandut in draci in toate configuratiile, a depasit la vanzari anuale cel mai bun rezultat al fratiorului mai mic si iaca - n-a mai aparut niciun raport de accident.
Oare ce s-ar intampla cu o Helix daca i-ai pune o teava in 500 Jeffery? Sau macar in 300 ultra-magnum? Cate arme in 500 J sunt oferite pe piata? Cate culate sunt in stare sa-l gestioneze?
Peste vreo doua sute de ani, cand va ajunge si Helix la peste 300.000 utilizatori poate o sa aflam.

SR 1 a suferit de probleme la carcasa in cal. 300 wm - n-a explodat, numa s-a fisurat. Odata ce la SR 1 a fost corectata problema banuiesc ca nici la Helix n-au trecut cu vederea aspectul. Cate arme ce au carcasa de aliaj usor exista in 338 wm, de ex. ??? Si BAR si ARGO care-l ofera au otel la sustinerea tevii. Se pare ca 300 wm e maxim ce poate duce Helix ....
Cum topicul este R 8 versus Helix si cum R 8 a fost testata si cu public la trageri cu teava infundata si n-a avut nici pe naiba, ba chiar s-a mai putut trage inca un foc cu arma, abea astept un test de acest gen cu Helix - sa vedem ce mai ramane din frumoasa carcasa....
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8523
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Blaser R8 sau Merkel RX Helix

Mesajde mialxx pe 30 Iul 2014, 12:43

violiv scrie:Pe masurate, daca dam la o parte tragacele cu accelerator, Blaser are cel mai "usor" tragaci, adica cea mai mica forta necesara pentru a-l declansa. Nicio alta arma nu vine din fabrica avand 6-7-800 g tarie la tragaci. La unele se poate regla tragaciul pana la o valoare asemanatoare. Cursa este scurta, poate nu cea mai scurta dar nu cred ca trebe sa apesi mai mult de 1 mm ca sa plece. Pentru multi tragatori este un tragaci "perfect".
Mie nu-mi plac tragacele cu o singura cursa asa ca nu m-am impacat foarte bine cu el .... da' nici nu m-am straduit prea tare. Nu de alta da' apoi n-o sa mai stiu sa apas pe cel de la Dragana, Remington, BAR si alte gioarse ce zac prin dulap. Cred ca o sa incerc un mic tuning la Blaser, sa-i fac o mica precursa .... :mrgreen: :twisted:

Am un Sauer Wolverine ce are forta la tragaci de 750g, are doua curse. Nu am ajustat absolut nimic la el, asa a venit din fabrica.
mialxx
Veteran
 
Mesaje: 957
Membru din: 23 Aug 2010, 20:55
Locaţie: Thurgau Elvetia

Re: Blaser R8 sau Merkel RX Helix

Mesajde gunsmith pe 30 Iul 2014, 15:45

Cum topicul este R 8 versus Helix si cum R 8 a fost testata si cu public la trageri cu teava infundata si n-a avut nici pe naiba, ba chiar s-a mai putut trage inca un foc cu arma, abea astept un test de acest gen cu Helix - sa vedem ce mai ramane din frumoasa carcasa....

Tare as vrea sa vad si eu testul cu teava infundata.
Avatar utilizator
gunsmith
Membru activ
 
Mesaje: 111
Membru din: 11 Apr 2011, 16:00
Locaţie: Bucuresti

Re: Blaser R8 sau Merkel RX Helix

Mesajde DART pe 30 Iul 2014, 16:28

pt.@ gunsmith

saptamana trecuta vineri(la Budapesta) am avut ocazia sa invart Merkel Helix-ul in mai multe variante(lemn, sintetic) pe toate partile...este uimitoare calitatea prelucrarii...iar schimbarea tevii se poate face chiar mai rapid ca in filmuletul din reclama oficiala.
Spun asta ca posesor de R8...imi creaza un respect enorm aceasta arma(Helix-ul)... insa tinand mortis sa-l ”contrezi” chiar si elegant pe violiv personal cred ca-i faci ”rau” lui Helix.
Blaser motivat sau... nemotivat...a intrat in constiinta posesorilor de carabine(si eu am trecut la ea lasand deoparte Steyr-ul) , cum bine stii sunt f.multi posesor si f.f.multi fani ai R8-lui.De aceea ca promotor (nu doresc sa-ti dau lectii) ... nu te ”amesteca” cu Blaser-ul. Helixul are o gramada de lucruri pt. care merita admirata si...dorita.

Referitor la accidentele cu blaser R93... unul f. mediatizat (petrecut in HU) de care stiu si eu, a fost exclusiv eroare umana, ”omul” era la vanatoare cu 6,5x68- ul si in buzunar mai avea un cartus de 8x56 pe care l-a introdus in teava ...peste acesta s-a inchis boltul ...insa varful nu a mai apucat sa iasa din teava !Regretabil accident!
Roaga-te (eu ma rog) ca la Helix(sau la orice alta arma) sa nu se intample asa ceva...niciodata.
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara

Re: Blaser R8 sau Merkel RX Helix

Mesajde OVI762 pe 30 Iul 2014, 16:37

Oare de care parte a pustii au stat cetatenii soimaniti,ca prea sunt machiati frumos???In articol se face insa vorbire si de pulbere neagra,si de cartuse reincarcate si reincarcate prost,si de loturi de cartuse ce ridica semne de intrebare prin prisma faptului ca dezvolta presiuni mult prea mari pentru arma,lucru ce se gaseste in specificatiile tehnice de la Blaser.Pare cumva cusuta cu ata alba treaba,cum dracu 4 bubuiti...din 4 tari diferite...trag cu aceeasi munitie...cu aceeasi arma...si toate ies la iveala asa,dintr-o data?Iar toti nenii aia priceputi care au analizat treaba au zis:e de la munitie,bre.Eu cred ca au vrut sa fie smecheri,sa traga cu cartuse supraincarcate sa cada cerbul la 7000 de mile sau pur si simplu... au avut ghinion.Sau au tras ca oile cu noroi,crengi,zapada sau alte bunatati pe teava.
PS
Nu am Blaser.
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: Blaser R8 sau Merkel RX Helix

Mesajde gunsmith pe 30 Iul 2014, 17:01

DART scrie:pt.@ gunsmith

saptamana trecuta vineri(la Budapesta) am avut ocazia sa invart Merkel Helix-ul in mai multe variante(lemn, sintetic) pe toate partile...este uimitoare calitatea prelucrarii...iar schimbarea tevii se poate face chiar mai rapid ca in filmuletul din reclama oficiala.
Spun asta ca posesor de R8...imi creaza un respect enorm aceasta arma(Helix-ul)... insa tinand mortis sa-l ”contrezi” chiar si elegant pe violiv personal cred ca-i faci ”rau” lui Helix.
Blaser motivat sau... nemotivat...a intrat in constiinta posesorilor de carabine(si eu am trecut la ea lasand deoparte Steyr-ul) , cum bine stii sunt f.multi posesor si f.f.multi fani ai R8-lui.De aceea ca promotor (nu doresc sa-ti dau lectii) ... nu te ”amesteca” cu Blaser-ul. Helixul are o gramada de lucruri pt. care merita admirata si...dorita.

Referitor la accidentele cu blaser R93... unul f. mediatizat (petrecut in HU) de care stiu si eu, a fost exclusiv eroare umana, ”omul” era la vanatoare cu 6,5x68- ul si in buzunar mai avea un cartus de 8x56 pe care l-a introdus in teava ...peste acesta s-a inchis boltul ...insa varful nu a mai apucat sa iasa din teava !Regretabil accident!
Roaga-te (eu ma rog) ca la Helix sa nu se intample asa ceva...niciodata.

Departe de mine sa contest calitatea armelor de la Blaser, stim cu toti ca sunt arme de top, postarea fotografiilor a fost un raspuns la afirmatia colegului @Ghinda (Basca, ca, nu am auzit pana acu sa pateasca vreunul faza cu inchizatorul in ochi. Deci, pentru mine pica si acest singur dezavantaj!), In niciun post de-al meu de pe acest forum sau din alta parte nu veti gasii o afirmatie negativa la adresa vreunui model de la Blaser, am toata admiratia pentru aceste arme. Referitor la tragerea cu teava infundata, am mari indoieli.
Avatar utilizator
gunsmith
Membru activ
 
Mesaje: 111
Membru din: 11 Apr 2011, 16:00
Locaţie: Bucuresti

Re: Blaser R8 sau Merkel RX Helix

Mesajde gunsmith pe 30 Iul 2014, 17:22

gunsmith scrie:
DART scrie:pt.@ gunsmith

saptamana trecuta vineri(la Budapesta) am avut ocazia sa invart Merkel Helix-ul in mai multe variante(lemn, sintetic) pe toate partile...este uimitoare calitatea prelucrarii...iar schimbarea tevii se poate face chiar mai rapid ca in filmuletul din reclama oficiala.
Spun asta ca posesor de R8...imi creaza un respect enorm aceasta arma(Helix-ul)... insa tinand mortis sa-l ”contrezi” chiar si elegant pe violiv personal cred ca-i faci ”rau” lui Helix.
Blaser motivat sau... nemotivat...a intrat in constiinta posesorilor de carabine(si eu am trecut la ea lasand deoparte Steyr-ul) , cum bine stii sunt f.multi posesor si f.f.multi fani ai R8-lui.De aceea ca promotor (nu doresc sa-ti dau lectii) ... nu te ”amesteca” cu Blaser-ul. Helixul are o gramada de lucruri pt. care merita admirata si...dorita.

Referitor la accidentele cu blaser R93... unul f. mediatizat (petrecut in HU) de care stiu si eu, a fost exclusiv eroare umana, ”omul” era la vanatoare cu 6,5x68- ul si in buzunar mai avea un cartus de 8x56 pe care l-a introdus in teava ...peste acesta s-a inchis boltul ...insa varful nu a mai apucat sa iasa din teava !Regretabil accident!
Roaga-te (eu ma rog) ca la Helix sa nu se intample asa ceva...niciodata.

Departe de mine sa contest calitatea armelor de la Blaser, stim cu toti ca sunt arme de top, postarea fotografiilor a fost un raspuns la afirmatia colegului @Ghinda (Basca, ca, nu am auzit pana acu sa pateasca vreunul faza cu inchizatorul in ochi. Deci, pentru mine pica si acest singur dezavantaj!), In niciun post de-al meu de pe acest forum sau din alta parte nu veti gasii o afirmatie negativa la adresa vreunui model de la Blaser, am toata admiratia pentru aceste arme. Referitor la tragerea cu teava infundata, am mari indoieli.

Scuzati expresia ""afirmatie negativa", nu mi-am gasit cuvintele.
Avatar utilizator
gunsmith
Membru activ
 
Mesaje: 111
Membru din: 11 Apr 2011, 16:00
Locaţie: Bucuresti

Re: Blaser R8 sau Merkel RX Helix

Mesajde DART pe 30 Iul 2014, 17:23

Ok, :)
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara

Re: Blaser R8 sau Merkel RX Helix

Mesajde violiv pe 31 Iul 2014, 07:37

gunsmith scrie: Referitor la tragerea cu teava infundata, am mari indoieli.



E doar un pic mai mult de un minut - merita vazut tot, daca nu sari direct la 40-50 sec.

https://www.youtube.com/watch?v=e4AqMl1A4aQ

chiar si R 93 e in stare sa ramana intreg dupa tragerea cu teava infundata.

Filmuletul de mai sus insoteste un articol mai aplu, prezentat de niste nordici.
Testul a fost foarte simplu - s-a introdus fortat in teava, pe la camera cartusului, un proiectil de calibrul tevii pana la 25 cm de camera cartusului apoi s-a incarcat un cartus normal si s-a tras. Ati vazut ce se intampla. Incredibil dar unele tevi rezista la presiunea imensa dezvoltata atat in spatele cat si in fata proiectilului tras, care il ajunge din urma pe cel plasat anterior in teava si reuseste sa-l "scuipe" afara.
Si inchizatoarele au rezistat, au fost probleme la deschiderea armelor si nu au mai putut fi folosite ulterior.

Ei bine, nu am mintit deloc cand am spus ca s-a facut acest test si cu R 8, care a rezistat fara probleme, ba chiar s-a mai putut trage cu el inca o data....
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8523
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Blaser R8 sau Merkel RX Helix

Mesajde OVI762 pe 31 Iul 2014, 19:01

Oare ce s-ar fi intamplat daca proiectilul ar fi fost introdus doar 4cm,de exemplu?Sau sa mai aiba 4 cm pana la iesire?Sau daca s-ar fi folosit cartuse prost re si supra incarcate si teava ar fi fost obturata?Ar fi interesant de vazut...si destul de ieftin :mrgreen:
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: Blaser R8 sau Merkel RX Helix

Mesajde cristianh pe 01 Aug 2014, 02:03

EDM Windrunner in .338 Lapua

http://www.youtube.com/watch?v=quLiw6_r2SA

cristianh
cristianh
Membru activ
 
Mesaje: 81
Membru din: 28 Ian 2013, 02:08

Re: Blaser R8 sau Merkel RX Helix

Mesajde violiv pe 23 Sep 2015, 14:20

Se pare ca disputele sunt departe de a fi transate. Care-i cea mai cea inca nu se stie. Am gasit niste pareri foarte interesante de la "scotocitori" dupa arma ideala pentru ei, pe acest blog:

http://mauserm03blog.blogspot.ro/2014_0 ... chive.html

discutiile incep in josul paginii, cele mai noi fiind sus.
Desi este dedicat unei alte arma, adica Mauser M 03, mi se pare normal ca mai toate parerile folosesc ori Blaser ori Helix ca arme cu care se compara M 03-ul.
Sunt cam lungi, e adevarat. Dar pentru cine are rabdarea sa le pargurga si sa ochi sa citeasca printre randuri sunt multe de invatat.

P.S. cel mai mult mi-au placut parerile de genul: "Blaser sau Helix sunt mai ... adica peste ... fata de M 03 la capitolele X sau Y dar am ales M 03 pentru ca asa mi-a placut mie" :-?
Se pare ca posesorii sau doritorii de arme sunt la fel in toata lumea si de cele mai multe ori "sufletul" primeaza "mintii" ... cam ca la alegerea nevestelor \:D/
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8523
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Blaser R8 sau Merkel RX Helix

Mesajde Ciprian2022 pe 16 Apr 2022, 11:33

BigBoar scrie:Buna ziua ! Sunt un incepator si am nevoie de un sfat in privinta alegerii unei arme bune:
- dintre cele doua arme ale caror nume au fost spuse mai devreme pe care ati alege-o si din ce cauza!
Multumesc pentru atentie!

Salutare !

Pana la urma pt ce ai optat si de ce??
am aceeasi dilema.

Merci!
Ciprian2022
 
Mesaje: 1
Membru din: 16 Apr 2022, 10:53

Re: Blaser R8 sau Merkel RX Helix

Mesajde Sly_Fox pe 16 Apr 2022, 21:46

Salutare și ție! Ai văzut în ce an a fost deschis topicul? Dar că inițiatorul topicului nu a mai intrat de mai bine de un an pe forum?
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5670
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Blaser R8 sau Merkel RX Helix

Mesajde newuser pe 20 Mai 2022, 15:01

Ciprian2022 scrie:
BigBoar scrie:Buna ziua ! Sunt un incepator si am nevoie de un sfat in privinta alegerii unei arme bune:
- dintre cele doua arme ale caror nume au fost spuse mai devreme pe care ati alege-o si din ce cauza!
Multumesc pentru atentie!

Salutare !

Pana la urma pt ce ai optat si de ce??
am aceeasi dilema.

Merci!


Ia Blaser si scapi de dilema.
wild wild...est
newuser
Veteran
 
Mesaje: 445
Membru din: 27 Iun 2008, 15:40
Locaţie: Romania

Anterior

Înapoi la Arme de vinatoare cu glont

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Ghitaionel şi 25 vizitatori

Publicitate