Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Apr 2024, 16:35

"frana de gura"

Discutii despre armament cu glont , munitii , calibre , etc . Multiple compartii intre arme , munitii pentru arme , tipuri de vanat , balistica , samd .

Moderator: liviur

"frana de gura"

Mesajde violiv pe 11 Aug 2015, 17:58

Dea lungul timpului s-a tot discutat despre ce face si cum face si cat de bine sau rau face. Teste au tot fost facute atat in privinta reducerii reculului cat si a imbunatatirii sau nu a preciziei, filmulete sunt cu miile in care se vede mai iute sau foarte lent ce si cum fac.
Iata un test nou-nout, foarte-foarte larg si .... scump la final:

http://precisionrifleblog.com/2015/06/2 ... ield-test/

http://precisionrifleblog.com/2015/07/0 ... 6mm-6-5mm/

http://precisionrifleblog.com/2015/07/1 ... zle-brake/

http://precisionrifleblog.com/2015/07/2 ... on-target/

http://precisionrifleblog.com/2015/08/0 ... ound-test/

rezultatele poate lamuresc si pe nelamuriti ...
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8523
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: "frana de gura"

Mesajde Anndrei pe 11 Aug 2015, 21:53

Excelente informatii!!! Dl. dr., jos palaria inca odata!
Esti inteligent daca crezi doar jumatate din ceea ce auzi; esti intelept daca stii care e jumatatea.
Anndrei
Veteran
 
Mesaje: 335
Membru din: 07 Dec 2008, 20:03
Locaţie: Bucuresti

Re: "frana de gura"

Mesajde PVictor pe 12 Aug 2015, 11:47

Pentru cei ce se pricep la desen tehnic , le propun studierea unor dispozitive cu functii asemanatoare .
Nu indemn pe nimeni sa se apuce de strungarie si alte prelucrari mecanice ....
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Avatar utilizator
PVictor
Nou membru
 
Mesaje: 39
Membru din: 29 Oct 2014, 15:08
Locaţie: Romania Bucuresti

Re: "frana de gura"

Mesajde PVictor pe 12 Aug 2015, 22:55

Ciudat , al doilea document este mai interesant , dar foarte putini useri l-au descărcat ...
Avatar utilizator
PVictor
Nou membru
 
Mesaje: 39
Membru din: 29 Oct 2014, 15:08
Locaţie: Romania Bucuresti

Re: "frana de gura"

Mesajde violiv pe 13 Aug 2015, 07:52

Daca primul e un amortizor e sunet, chestie ilegala la noi, si mai si spui ca nu indemni pe nimeni sa se apuce de facut unul, cei mai multi au crezut ca si al doilea e la fel. Fie vorba intre noi nici al oilea nu-i cu mult mai interesant ... cred ca sunt 100 si mai multe modele de frana de gura la ora asta. Daca ai fi retinut "concluzia" testului din debut ai fi vazut ca desenul relativ simplu e cel mai eficient - fante in toate colturile combinate cu gaurele in ele sunt doar de desen si de moft.

Pe de alta parte, frana de gura e perfect legala si la noi si sunt destul de multi care si-au cumparat, montat dar si care s-au apucat de strungarie si si-au facut una.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8523
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: "frana de gura"

Mesajde PVictor pe 13 Aug 2015, 09:38

Exact , aveti dreptate , desenele reprezinta combinatia fericita a unor dispozitive , imbinand atenuarea reculului cu atenuarea sunetului la gura tevii ...
Avatar utilizator
PVictor
Nou membru
 
Mesaje: 39
Membru din: 29 Oct 2014, 15:08
Locaţie: Romania Bucuresti

Re: "frana de gura"

Mesajde PVictor pe 14 Aug 2015, 12:28

Cel de-al doilea document PDF , este o combinatie optima a avantajelor a doua dintre variantele din link-ul prezentat de Dvoastra , anume modelul Holland's Radial Baffle QD ( care distribuie simetric lateral rezultanta fortelor gazelor dar implica incarcarea asimetrica a tevii si permite un recul minim ) dar datorita variatiei bruste a sectiunii de iesire in momentul initial viteza gazelor evacuate creste , din nefericire o data cu viteza gazelor creste si presiunea sonora ... , lucru compensat optim de modelul Shrewd Muzzle Brake ( o varianta de frana de gura foarte echilibrata din toate punctele de vedere ) , in acest fel se obtine o marire valorilor optime pentru un echilibrul intre micsorarea reculului , micsorarea saririi in plan vertical ( stiu , suna ca naiba , dar nu am gasit pe moment alte cuvinte ) in directia tintei ( compensare dinamica a centrului de presiune al armei ) si zgomotul la gura tevii .
De fapt exact in asta consta avantajul metodei prezentate cel de-al doilea document , si nu este ceva de neglijat , parerea mea , nu sunt prea multe lucruri de imbunatatit la tehnologia functionarii franelor de gura , in special cand discutam de cresteri de randament de maxim 10% , dar care conteaza enorm !
De altfel , graficele si studiile din link-urile prezentate de Dvoastra confirma acest lucru .
Cat despre primul document , ce descrie un un anume model de compensator , care micsoreaza amprenta sonora in dB , in mod practic actioneza prin micsorarea vitezei de expansiune a gazelor , prin intarzierea acestora intr-o incinta de expansiune cu volum variabil , si prezinta dezavantaje destul de mari , generate de compromisul cum ar fi faptul ca intarzierea gazelor produce vibratii necontrolate ale tevii , dar fara semnificatie profunda pentru uzul vanatoresc , la cadenta de aproximativ 3 focuri pe minut ... nu prea mai conteaza , dar la foc automat cu cadenta mare ... da , este foare important .
Desigur , in arta vanatorii ( cu arme de foc ) nu se folosesc arme cu cadenta mare de tragere si foc automat , cel mult doar incarcare automata si foc semiautomat ... altfel nu ar mai fi arta .
De fapt nu este un amortizor de sunet in sensul direct al cuvintelor , ci un intarzietor de sunet , care schimba ( defazeaza ) doar spectrul frecventelor produse de bangul sonic generat de gazele in expansiune la gura tevii .
In termeni stiintifici , nu este sub nicio forma un amortizor de sunet , dar conteaza doar parerea celor de la Serviciul de Arme si Munitii sau a celor care au propus proiectul legii 295 /2004 .
Nu toti cei care au oferit consultanta pentru proiectul legii regimului armelor si munitiilor au habar de fenomenele fizice care au loc in " frana de gura " ... va garantez acest lucru , ca fost artilerist .
De altfel , scopul principal al franei de gura este acela de a micsora forta de recul , scopul secundar este de marire a preciziei si scopul tertiar este de a micsora pe cat posibil amprenta sonora ( presiune sonora care creste datorita gatuirii si directionarii gazelor , la o valoare muuult mai mare decat daca arma nu ar avea frana de gura ) , toate aceste caracteristici fiind evident enumerate in ordinea prioritatilor . Ar mai putea fi identificate si alte scopuri , cum ar fi obtinerea unui centru de greutate / presiune - optim al armei prin controlul masei franei de gura etc , dar ne departam de interesele vanatoresti .
" Secretul " este acela de a gasi un echilibru intre toate aceste cerinte ... cu un minim de prelucrari mecanice , adica o frana de gura cat mai simpla .
Daca rezultatele sunt foarte bune , se justifica si o mica complicatie :) din punct de vedere al prelucrarilor mecanice , parerea mea . De aia am prezentat cel de-*al doilea document , in opinia mea ca fiind o sursa de inspiratie pentru cei ce inteleg fenomenele ce stau la baza fundamentarii acelui proiect de geniu .
Pana acum nu am discutat inca despre marirea preciziei ( adica obtinerea unei grupari cat mai stranse ) , insa eu consider ar fi oportun sa prezentam si acesta posibilitate de imbunatatire pasiva a preciziei tragerii , prin analizarea factorului de forma al coroanei ( terminatia exterioara a tevii sau a franei de gura in cazul cand aceasta este montata pe teava ) , deoarece are un rol foarte important in marirea / mentinerea preciziei initiale .
Avatar utilizator
PVictor
Nou membru
 
Mesaje: 39
Membru din: 29 Oct 2014, 15:08
Locaţie: Romania Bucuresti

Re: "frana de gura"

Mesajde violiv pe 15 Aug 2015, 15:16

Se intampla ceva la site ... ieri pusesem aici o postare destul de lunguta si nu mai e.

Cu toate problemele enumerate m-am confruntat la alegerea si folosirea primei frane de gura.
Pentru ca modelul a fost la indemana am copiat la o mica uzina specializata in lucrari exacte, modelul furnizat de Sako pe TRG, adaptat la prindere clampat pe teava. "Furand" un pic din experienta unui mester de peste hotare ce a avut posibilitatea sa croiasca orificul de iesire dupa dorinta, testand si precizia pas cu pas, am folosit diametrul gasit de el cel mai bun pentru precizie.

Imagine

Imagine

Arma a fost o X-Bolt, teava de vanatoare de 66 cm si 16 mm la gura, de numai 3,2 kg "cheala" si care era daramatoare la recul, mai ales cu proiectile grele.
Ce s-a intamplat bun?
- reculul a devenit o "joaca de copii"
- poate ca arma era de la inceput foarte precisa dar nici din suport de 40 kg nu s-a putut scoate sub 3 cm constant din ea; cu frana a ajuns la 1 cm fara probleme, ba chiar cu anume munitii sub limita de 1/4 moa a click-ului lunetei. A fost testata intensiv din mai multe maini si la fel de precisa a ramas. La 100 yarzi a ajuns sa traga asa

Imagine

Pentru mine a fost realmente super si n-a mai contat ce a adus rau ...
- 350 g in plus atarnate de gura tevii au schimbat complet balansul armei si a devenit virtual imposibil sa tragi fara sprijin
- suflul lateral muta zidurile la propriu
- zgomotul la urechile tragatorului a devenit la propriu asurzitor dupa 1-2 focuri "ascultate" fara casti.

Ulterior am testat modelul de la Blaser si de la Merkel Helix, tot pe calibre serioase.
Partile bune:
- sunt facute sa fie relativ universale, adica orificiul de iesire e croit sa permita trecerea proiectilelor de la 6 la 11 mm si una singura poate fi folosita pe mai multe tevi
- dimensiunile sunt net mai mici si impreuna cu folosirea filetului la montare masa totala s-a redus foarte mult si nu mai afecteaza echilibrul armei
Partile mai putin bune:
- precizia nu s-a mai imbunatatit, cu sau fara frana au tras foarte bine
- zgomotul tot ingrozitor a ramas

Eu inca mai scototcesc dupa un model care sa-mi impace cat mai mult capra si varza, simplu si usor de construit, suficient de eficient si nu foarte greu.

De cand cu masiva legalizare a "amortizoarelor de sunet" in UE si in USA, piata acestora a crescut enorm, modelele sunt nenumarate si tot mai eficiente si combinatiile dintre cele doua (sunet si recul) tot mai bune.
Altii au renuntat la ideea de foarte simplu dar au reusit ceva suficient de simplu ca desen si necesar de prelucrare si care pastreaza eficienta, ba mai mult, se transforma dintr-o miscare in amortizor de sunet eficient, de exemplu GEMTECH cu modelul G-CORE:

https://www.gem-tech.com/store/pc/pdf/2015-Catalog.pdf

pe la paginile 15-18. :P :roll:
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8523
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: "frana de gura"

Mesajde Sharpshooter pe 16 Aug 2015, 16:52

pagina 29 imi place cel mai mult :D
Avatar utilizator
Sharpshooter
Veteran
 
Mesaje: 483
Membru din: 26 Mar 2007, 22:22
Locaţie: Arad

Re: "frana de gura"

Mesajde radubichis pe 19 Aug 2015, 13:48

Un filmulet facut de mine .A se vedea cit de mica este componenta verticala a reculului la o carabina calibrul 3006 .Real este situat intre reculul simtit la o arma de calibrul un pic mai mare ca 223 dar mai mic ca 243, mult inferior celui de la o carabina calibrul 308
Imagine
Avatar utilizator
radubichis
Veteran
 
Mesaje: 1761
Membru din: 31 Aug 2006, 10:23
Locaţie: Hunedoara

Re: "frana de gura"

Mesajde Sharpshooter pe 19 Aug 2015, 22:28

am intrat sa vad de topic de curios ...in ziua respectiva le-am studiat putin pe astea
http://wp.roedale.de/hauptmenue/roedale-schaefte/muendungsbremsen/

..alternative??
Avatar utilizator
Sharpshooter
Veteran
 
Mesaje: 483
Membru din: 26 Mar 2007, 22:22
Locaţie: Arad

Re: "frana de gura"

Mesajde violiv pe 13 Sep 2015, 19:02

Testul continua, de data asta intr-o maniera in care oricine poate vedea efectiv ce se intampla cu frana de gura:


http://precisionrifleblog.com/2015/08/1 ... signature/
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8523
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: "frana de gura"

Mesajde blackcrotal pe 19 Sep 2015, 05:32

Sharpshooter scrie:am intrat sa vad de topic de curios ...in ziua respectiva le-am studiat putin pe astea
http://wp.roedale.de/hauptmenue/roedale-schaefte/muendungsbremsen/

..alternative??

Salut,
O "piesa" asemanatoare a fost pusa la un moment dat in "botul " PSG - Pusca Semiautomata pentru Garzile patriotice ( varianta semiautomata a AKM realizata special pentru dotarea GP inainte de '89 ).
De fapt era un amortizor de zgomot realizat la una din marile uzine din Bucuresti .
Acest amortizor de zgomot a fost prezentat la mai multe parade de 23 August si initial am considerat ca este o jucarie mai cu seama ca era permis sa fie scos din magazia de armament numai si numai pt defilare.
Dar pentru ca sunt o persoana curioasa din fire m-am hotarat impreuna cu un prieten sa testam acel amortizor asa ca intr-o dupa amiaza dupa terminarea programului ne-am dus in subsol si am tras 2 focuri cu acel amortizor montat . Am avut surpriza sa vedem ca zgomotul emis era foarte , foarte mult amortizat si precizia armei nu avea de suferit.
Dupa cum probabil stiti AKM si armele derivate din acest sistem aveau la gura tevii un filet in care se puneau pune diferite dispozitive asa ca si acel amortizor era prins exact prin infiletare.
respect,
Razvan
blackcrotal
Veteran
 
Mesaje: 740
Membru din: 30 Dec 2013, 07:55
Locaţie: Bucuresti

Re: "frana de gura"

Mesajde PVictor pe 21 Sep 2015, 04:30

Cateva idei de frana de gura gasite pe net , unele foarte asemanatoare ( sau nu ) cu cele atasate mai sus de Violiv :
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Avatar utilizator
PVictor
Nou membru
 
Mesaje: 39
Membru din: 29 Oct 2014, 15:08
Locaţie: Romania Bucuresti

Re: "frana de gura"

Mesajde PVictor pe 30 Sep 2015, 09:26

Diferite variante constructive , avand exact acelasi principiu cu solutia tehnica folosita de @violiv :
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Avatar utilizator
PVictor
Nou membru
 
Mesaje: 39
Membru din: 29 Oct 2014, 15:08
Locaţie: Romania Bucuresti

Re: "frana de gura"

Mesajde PVictor pe 03 Mai 2016, 11:04

Fara a avea pretentia ca acest subiect a fost deja epuizat , va prezint doua idei de top " altfel " pentru solutionarea majoritatii problemelor ( fara a avea pretentia ca reprezinta cea mai buna solutie tehnica posibila , dar ... ) ce ofera un maxim de performanta dinamica in ceea ce priveste echilibrul intre expansiunea controlata a gazelor la gura tevii ca urmare a tragerii si statistica privind abaterea medie a patratului imprastierii in tinta , analizand parametri de interes imediat cum ar fi marirea stabilitatii in plan vertical pe directia tragerii simultan cu micsorarea reculului a armei ...
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Avatar utilizator
PVictor
Nou membru
 
Mesaje: 39
Membru din: 29 Oct 2014, 15:08
Locaţie: Romania Bucuresti

Re: "frana de gura"

Mesajde catalin1981 pe 09 Iul 2016, 09:15

catalin1981
Membru activ
 
Mesaje: 77
Membru din: 01 Aug 2011, 20:13

Re: "frana de gura"

Mesajde PVictor pe 31 Aug 2016, 06:55

Exista o varianta de frana de gura considerata in anumite medii online ca fiind cea mai eficenta , o asa numita " directional muzzle brake " ce prezinta avantajul misorarii amprentei sonore in apropierea tragatorului prin directionarea controlata a acesteia in directia tintei , restul rezulta din imagini :

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine


upload a picture
Putem ghici secretul din spatele acestei frane de gura ?
Cum comentati ?
Avatar utilizator
PVictor
Nou membru
 
Mesaje: 39
Membru din: 29 Oct 2014, 15:08
Locaţie: Romania Bucuresti

Re: "frana de gura"

Mesajde marc12/76 pe 06 Ian 2017, 16:43

Ce parere aveti de acestea ?
M-am gandit sa o pun pe un Axis II 243 win, nu neaparat pentru recul ci pentru stabilizarea glontului. Acum trag cu Geco express 4.9g si ma gandeam sa ma intind la 300m .
Trebuie sa masor teava cu un subler electronic sa comand varianta A care se face pe baza de comanda in functie de diametrul exterior al tevii, sau cea de inox .
Oare mai este necesar sa fac un mic nit pe exteriorul tevii pentru siguranta sau sunt suficiente cele 6 suruburi?
Violiv, ce zici?
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
marc12/76
Membru activ
 
Mesaje: 113
Membru din: 21 Noi 2014, 10:18

Re: "frana de gura"

Mesajde violiv pe 06 Ian 2017, 19:57

Exact asa model am avut pe 300 wm, avea doar cate 2 suruburi pe latura si n-a clintit neam.
Nu glontul il stabilizeaza ci reduce din vibratiile tevii.
Oricum, in combinatia AXIS cu V-max n-ai nevoie de nimic ca sa te intinzi la 300 m ... aproape ca n-ai nevoie nici de corectie. :ymparty:

Daca te decizi si comanzi, masoara la gura tevii, la 1-2-3 cm in sus. Teava e foarte putin conica dar conteaza. Trimiti toate masurile.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8523
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: "frana de gura"

Mesajde marc12/76 pe 08 Ian 2017, 07:24

Multumesc Doctore,
243 Win 75 gr V-MAX si 58 gr V-MAX au balistica asemanatoare (1mm - 300m / 9mm - 400m) ,pe care dintre cele doua m-il recomanzi pentru Axis , cu teava bineinteles de 56cm
Cu stima
marc12/76
Membru activ
 
Mesaje: 113
Membru din: 21 Noi 2014, 10:18

Re: "frana de gura"

Mesajde AXP pe 08 Ian 2017, 09:30

@marc12/76, nu stiu de unde ai luat datele balistice exemplificate mai sus, dar sau nu sunt corecte, sau ai pus, prin presupunere unitatile de masura, ...., la valorile date mai sus, caderile ar putea fi in inch, pentru un "zero" la cca 275 yarzi, si un varf al traiectoriei de 2 inch, considerand Hornady-Vmax-243-58gr
22LR; 9x19; 308Win; 9,3x62; 6,5x55; 12;
AXP
Veteran
 
Mesaje: 694
Membru din: 03 Iul 2014, 11:25
Locaţie: Cluj

Re: "frana de gura"

Mesajde radubichis pe 08 Ian 2017, 12:39

violiv scrie:Exact asa model am avut pe 300 wm, avea doar cate 2 suruburi pe latura si n-a clintit neam.
Nu glontul il stabilizeaza ci reduce din vibratiile tevii.
Oricum, in combinatia AXIS cu V-max n-ai nevoie de nimic ca sa te intinzi la 300 m ... aproape ca n-ai nevoie nici de corectie. :ymparty:

Daca te decizi si comanzi, masoara la gura tevii, la 1-2-3 cm in sus. Teava e foarte putin conica dar conteaza. Trimiti toate masurile.

Daca folosesti carabina la vanatoare si rar in poligon sau in concursuri de tir, nu iti recomand sa investesti in frina de gura .Dezechilibreaza arma de fata ,adauga greutate suplimentara la o arma usoara si manevrabila
Investeste in munitie si iesiri in poligon ,cu alte cuvinte, exerseaza .Exemplificare in filmuletul urmator https://www.youtube.com/watch?v=sKelKxfnphY adica 990 yarzi fara frina de gura si o lovitura de manual
Din proprie experienta pt 243 W ,pentru vanatoare intre 0-600m iti recomand Hornady 95 gr SST® Superformance
Avatar utilizator
radubichis
Veteran
 
Mesaje: 1761
Membru din: 31 Aug 2006, 10:23
Locaţie: Hunedoara

Re: "frana de gura"

Mesajde pipabh pe 08 Ian 2017, 15:09

D-lor, cred ca discutia nu e potrivita in topicul acesta.
Ar trebui sa se deschida unul denumit "Basme" si acolo sa se mute discutia. Nu va suparati dar sa discutam in RO de vanatoare la 600m mi se pare ca spunem povesti!!!
Noi nu avem poligon in tara de peste 300m si ... :( :( :(
Cati dintre voi, d-lor, vanatori si tragatori in poligon ati tras la vanatoare peste 300m?
Cred ca ar trebui, cel putin deocamdata , sa revenim cu picioarele pe pamant.
Avem un topic foarte ok al unui coleg care povesteste cum sta treaba cu trasul peste 500 m si la 1000m, dupa mii de cartuse trase, tevi schimbate......
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1658
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: "frana de gura"

Mesajde AXP pe 08 Ian 2017, 16:27

Stimate coleg @pipabh, daca nu erai superficial si citeai doar cu putina atentie ceea ce a spus colegul @marc12/76, observai ca dumnealui a afirmat ca doreste sa se intinda cu trasul la 300m, nicedecum la distantele vehiculate de dumneata. Iar daca dumneata consideri ca unii dintre noi, nu suntem cu picioarele pe pamant pentru ca indraznim sa tagem la 300-400m fara ati aduce la cunostinta ca mai exista, prin unele parti, poligoane de 400m, este doar strict problema dumitale de neinformare.
22LR; 9x19; 308Win; 9,3x62; 6,5x55; 12;
AXP
Veteran
 
Mesaje: 694
Membru din: 03 Iul 2014, 11:25
Locaţie: Cluj

Re: "frana de gura"

Mesajde pipabh pe 08 Ian 2017, 16:41

AXP scrie:Stimate coleg @pipabh, daca nu erai superficial si citeai doar cu putina atentie ceea ce a spus colegul @marc12/76, observai ca dumnealui a afirmat ca doreste sa se intinda cu trasul la 300m, nicedecum la distantele vehiculate de dumneata. Iar daca dumneata consideri ca unii dintre noi, nu suntem cu picioarele pe pamant pentru ca indraznim sa tagem la 300-400m fara ati aduce la cunostinta ca mai exista, prin unele parti, poligoane de 400m, este doar strict problema dumitale de neinformare.


Stimate coleg, din pacate superficialitatea nu este la mine, este la toti vanatorii care viseaza noaptea povesti cu zane! Si 300m este o distanta la care realmente nu sunt multi care nimeresc tinta, dintre vanatori :D !!!!!
D-le draga, daca citesti cu atentie maxima nu m-am referit la tine, daca te simti asta e!
In ceea ce priveste poligonul de 400m nu stiam ca exista in RO. Daca stii unde e spune-mi.
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1658
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: "frana de gura"

Mesajde marc12/76 pe 08 Ian 2017, 16:50

@pipabh,
De acord cu tine,nici eu nu trag mai mult de 200-250m la tap sau 100-150m la porc,dar șacalii au patruns si s-au înmulțit mult in zona noastră si știm ce simțuri au. Merita tot efortul pentru ai stopa,chiar ieri am văzut multe urme oarecum paralele cu cele de căpriori sau porc ,semn că-i urmaresc , in ultimele doua sapt. având loc si atacuri la oi ,confirmate de ciobani; si nu exagerez când spun ca vreau sa ma întind la 300m,fara tabel balistic,fara calcule, Coriolis.....ca nu-i timp
Stima
marc12/76
Membru activ
 
Mesaje: 113
Membru din: 21 Noi 2014, 10:18

Re: "frana de gura"

Mesajde AXP pe 08 Ian 2017, 16:53

Stimate coleg, @pipabh, nu am la ce sa ma simt, doar ti-am si spus, colegul @marc12/76 spunea una, iar dumneata total altceva, si vad ca in continuare o tii asa., da-i inainte cu stoicism, ... doar si lupul poate fi mancat de oaie, ...
La Cluj, este poligon de 400m, este al armatei si ai acces la el doar daca esti inscris intr-un club de tir care contract cu poligonul.
Toate cele bune.
22LR; 9x19; 308Win; 9,3x62; 6,5x55; 12;
AXP
Veteran
 
Mesaje: 694
Membru din: 03 Iul 2014, 11:25
Locaţie: Cluj

Re: "frana de gura"

Mesajde pipabh pe 08 Ian 2017, 16:58

Ne putem certa la infinit.
Sunt vanator si nu sniper , nu sunt inscris in nici un club de tir deci nu am acces la acel poligon!!
Deci discutia despre trasul la peste 400 m intr-un poligon autorizat pentru vanatori este fara rost (repet , nu stiu sa avem un poligon unde vanatorul sa poata trage la 400m in Romania).
Colegul spunea ca vrea sa se intinda la 300m!
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1658
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: "frana de gura"

Mesajde AXP pe 08 Ian 2017, 17:06

@pipabh, Asta iti spuneam si eu, de prima data domnule moralist, ...., dumneata vorbeai de cu totul alte distante, ... si de sniperi, ...
Si eu sunt tot vanator, si nu m-a oprit nimeni sa ma inscriu intr-un club de tir, tocmai pentru avea acces la acel poligon, ....
P.S. In acel club de tir, suntem inscrisi multi vanatori. ....
Chiar nu vreau sa fac polemica cu dumneata, .... incearca si recunoaste ca ai sarit in discutie vorbind despre alte distante, ....
22LR; 9x19; 308Win; 9,3x62; 6,5x55; 12;
AXP
Veteran
 
Mesaje: 694
Membru din: 03 Iul 2014, 11:25
Locaţie: Cluj

Următorul

Înapoi la Arme de vinatoare cu glont

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 30 vizitatori

Publicitate