Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 03 Mai 2024, 06:58

"frana de gura"

Discutii despre armament cu glont , munitii , calibre , etc . Multiple compartii intre arme , munitii pentru arme , tipuri de vanat , balistica , samd .

Moderator: liviur

Re: "frana de gura"

Mesajde waidmannsheil pe 31 Mai 2022, 16:42

@popaliviu m-am gandit si la varianta asta, am cautat pe net, am vazut ca trebuie desurubata teava pentru a putea fi prinsa in mandrina strungului... este putin mai tricky si nu stiu daca gasesc un atelier care sa "se bage", teava avand si un regim mai special. Am detaliat intr-un alt topic cum am cautat un atelier care sa-mi modifice un obrazar, pana la urma l-am modificat eu... in Romania este mai greu.

Cu respect,
Paul D.S.
Waidmannsheil! ...etica si pasiune
Avatar utilizator
waidmannsheil
Membru important
 
Mesaje: 152
Membru din: 29 Aug 2009, 10:27
Locaţie: Bucuresti

Re: "frana de gura"

Mesajde Croco pe 01 Iun 2022, 07:46

waidmannsheil scrie:@popaliviu m-am gandit si la varianta asta, am cautat pe net, am vazut ca trebuie desurubata teava pentru a putea fi prinsa in mandrina strungului... este putin mai tricky si nu stiu daca gasesc un atelier care sa "se bage", teava avand si un regim mai special. Am detaliat intr-un alt topic cum am cautat un atelier care sa-mi modifice un obrazar, pana la urma l-am modificat eu... in Romania este mai greu.

Cu respect,
Paul D.S.

Schimba atelierul!
Nu trebuie demontata teava, se poate prinde in bacuri si asa. Pasul filetului se face in functie de frana si lungimea lui in functie de porturi (se calculeaza). Ca si adancime, de obicei, este 15 mm. Centrarea este usoara, lasa-l pe mester!
Apropos, prima data, am vrut sa dau 100 ron pentru aceasta operatiune. Omul s-a rusinat, a inceput sa rada! M-a costat o bere!
Avatar utilizator
Croco
Veteran
 
Mesaje: 540
Membru din: 18 Ian 2019, 13:48
Locaţie: Ilfov

Re: "frana de gura"

Mesajde adisan77ro pe 10 Sep 2022, 17:41

Eu m-as uita si la Terminator T1.
Daca ai o T3 standard de vanatoare cu o teava subtire si un diametru de 15mm cum e teava de Tikka T3 (daca nu e CTR, Supervarmint sau TAC), cele doar aprox 40 grame cat are un T1 sunt de preferat unei frane prea grele.
Daca ai alta varianta de T3 cu teava cuprinsa intre 17-20mm, gasesti si alte variante, unele dedicate ptr Tikka chiar si self timing.
Cu rabdare se gasesc si in Europa.
Depinde insa de ce buget ai alocat pentru aceasta piesa de echipament.
RABDAREA incepe atunci cand nu mai ai RABDARE
adisan77ro
Veteran
 
Mesaje: 715
Membru din: 15 Noi 2011, 13:56
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: "frana de gura"

Mesajde waidmannsheil pe 15 Sep 2022, 22:06

Salut,

Pana la urma am rezolvat cu un clamp on de la Hydra https://www.hydra-armaments.com/en/home/27-precision-line-pl11.html

compensator (1).jpg

compensator (2).jpg


Cu respect,
Paul D.S.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Waidmannsheil! ...etica si pasiune
Avatar utilizator
waidmannsheil
Membru important
 
Mesaje: 152
Membru din: 29 Aug 2009, 10:27
Locaţie: Bucuresti

Re: "frana de gura"

Mesajde SPV13R pe 31 Oct 2022, 22:10

Am ajuns si aici - dupa prima sedinta de poligon cu maral in 9,3 cu boabe de 21 gr am constatat ca reculul trebuie diminuat .
Asa ca acum caut o frana care sa mi micsoreze reculul si sa ma ajute si la grupaj, in conditiile in care teava este prevazuta cu filet.
Pana la urma din experienta dar si din posibilitatile pietii, care este mai eficienta?
Avatar utilizator
SPV13R
Membru important
 
Mesaje: 256
Membru din: 18 Sep 2006, 10:33
Locaţie: BUCURESTI

Re: "frana de gura"

Mesajde DanCo pe 01 Noi 2022, 09:17

În vremurile astea cea pe care o găsești. În primul rand sa nu fie grea sa tragă arma în jos de teava. În rest toate fac același lucru.
DanCo
Veteran
 
Mesaje: 373
Membru din: 17 Iul 2019, 17:24
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: "frana de gura"

Mesajde adisan77ro pe 01 Noi 2022, 20:14

SPV13R scrie:Am ajuns si aici - dupa prima sedinta de poligon cu maral in 9,3 cu boabe de 21 gr am constatat ca reculul trebuie diminuat .
Asa ca acum caut o frana care sa mi micsoreze reculul si sa ma ajute si la grupaj, in conditiile in care teava este prevazuta cu filet.
Pana la urma din experienta dar si din posibilitatile pietii, care este mai eficienta?

Ce filet ai la teava?
RABDAREA incepe atunci cand nu mai ai RABDARE
adisan77ro
Veteran
 
Mesaje: 715
Membru din: 15 Noi 2011, 13:56
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: "frana de gura"

Mesajde yoghi pe 01 Noi 2022, 22:31

SPV13R scrie:Am ajuns si aici - dupa prima sedinta de poligon cu maral in 9,3 .....
Pana la urma din experienta dar si din posibilitatile pietii, care este mai eficienta?


Daca ai maral ,foloseste /cumpara sistemul original de la Browning. ""BossSistem"" folosit pe Bar .

Unde poti gasi...Nu stiu ...pe internet..!
Sau la importatoru Browning
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3760
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: "frana de gura"

Mesajde DanCo pe 01 Noi 2022, 23:07

Și eu caut acum o frana de gura cu filet 15x1. La Arrow găsești de Browning cu filet 14x1 sau 18x1. Mai sunt pentru Sauer sau Blaser dar costa 1300-1400. Am mai văzut prin magazine de la Rusan dar eu am pățit cu una care avea probleme din fabrica și nu recomand. Am mai văzut pe un magazin online care vinde echipamente și accesorii pentru trasul în poligon mai mult si ei pot aduce diferite modele de la Audere. Eu la ei am comandat una. Vine în 2-3 saptamani. În caz ca ei nu o sa o aducă am vorbit cu un armurier care o sa ia una, de care gaseste, și care are alte caracteristici decât am nevoie și o modifica. În magazine este la noroc ce găsești în zilele astea.
DanCo
Veteran
 
Mesaje: 373
Membru din: 17 Iul 2019, 17:24
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: "frana de gura"

Mesajde violiv pe 02 Noi 2022, 11:37

1. Nu toate fac acelasi lucru!!! Ba chiar, diferentele pot fi foarte mari.

2. Frana de gura e cu atat mai eficienta cu cat lansezi un proiectil mic in comparatie cu cantitatea de pulbere arsa. Cu cat raportul se inverseaza cu atat eficienta scade. La 9,3 cu 21 g, chiar si cea mai performanta frana n-o sa ofere cine stie ce schimbare in bine. Nu ai cum sa compensezi masa mare a proiectilului. Pe la 375 h&h incepi sa simti bine diferenta.
Mai bine treci la un proiectil de 17-18 g. Si asa ala de 21 g pleaca din teava cu viteza de unic modern din lisa.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8530
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: "frana de gura"

Mesajde DanCo pe 02 Noi 2022, 13:22

Eu ma refeream la faptul ca nu prea sunt diferențe în ce privește eficienta între diferitele modele de frana de gura. Ce conteaza însă mult este greutatea frânei de gura care poate dezechilibra înspre în fata o arma de vanatoare. La una cu care tragi în poligon nu prea contează asta pentru ca nu tragi din mana. Sunt pe YouTube o gramada de filmulețe cu eficienta diferitelor modele de frana de gura pe o anumita arma si la un anumit calibru. Diferențele însă sunt de luat în seama mai mult pentru poligon nu neapărat la vanatoare. La vanatoare dacă un model de frana de gura reduce reculul cu 20% și alta cu 25% nu prea influențează lucrurile. Faptul ca cel care trage știe ca reculul este redus vizibil îl face sa aibă încredere mai mare când trage si sa i se para mai usor.
DanCo
Veteran
 
Mesaje: 373
Membru din: 17 Iul 2019, 17:24
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: "frana de gura"

Mesajde violiv pe 02 Noi 2022, 14:39

Diferenta este de la 20% la 50% si asta chiar se simte.
In momentul acesta am trei frane, una pe arma de poligon, in 338 lapua, una pe arma de panda in 300 wby si una pe arma de goana in 338 wm. Mai am magna-port (un fel de jumate de frana de gura) pe 375 h&h.
Primele doua sint modele grele, cu trei fante directionale pe lateral, 250-350 g, foarte-foarte eficiente. Practic, fiecare din armele astea e mai usor de tolerat decat una in 30-06 fara frana.
Pe arma de goana in 338 wm am o frana de Blaser, mica, usoara, de eficienta suficienta in ceea ce priveste reducerea reculului, foarte putin mai buna decat magna-port. In schimb, ambele sint extrem de eficiente in a redirectiona zgomotul direct catre urechile tragatorului, acesta fiind resimtit cel putin dublu ca intensitate. Daca ai uitat sa acoperi bine urechile si tragi in goana cu frana esti surd o saptamana si cu urechile paradite pe veci. Din acest motiv nu mai folosesc frana de gura in goana, chiar daca am mereu castile cu mine.
Castile iar sint o problema - pentru goana trebuie obligatoriu cu doua sisteme independente, fiecare pe urechea lui, altfel pierzi stereofonia si nu mai poti identifica directia zgomotelor.

P.S. Pe 9,3x62 nu am frana si nici nu simt nevoia.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8530
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: "frana de gura"

Mesajde SPV13R pe 02 Noi 2022, 20:19

Vad bine recmandat pe net
Tradyne apollo
Avatar utilizator
SPV13R
Membru important
 
Mesaje: 256
Membru din: 18 Sep 2006, 10:33
Locaţie: BUCURESTI

Re: "frana de gura"

Mesajde SPV13R pe 02 Noi 2022, 20:42

Ultradyne apollo
Avatar utilizator
SPV13R
Membru important
 
Mesaje: 256
Membru din: 18 Sep 2006, 10:33
Locaţie: BUCURESTI

Re: "frana de gura"

Mesajde adisan77ro pe 03 Noi 2022, 22:51

Exista variante f bune, eficiente si chiar usoare (unele de doar cateva zeci de grame) din titan, cu filet specific inclusiv ptr armele de vanatoare. Exista si variante Self-Timing. E drept ca si banii sunt pe masura si e nevoie de putina rabdare ca sa iti ajunga in Romania, dar nu este imposibil. Variante sunt, trebuie doar sa sti sigur ce iti doresti.
Calitatea lucraturii si simetria unei frane este f importanta, iar lucrurile bune costa.
Daca tragi mai mult din mana poti merge si pe un model de frana radiala dar daca mai tragi si de pe capota masinii, sau uneori din culcat la o panda, poate mai bine te orientezi spre una directionala (3 maxim 4 porturi,depinde si de calibru)
RABDAREA incepe atunci cand nu mai ai RABDARE
adisan77ro
Veteran
 
Mesaje: 715
Membru din: 15 Noi 2011, 13:56
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: "frana de gura"

Mesajde dtdpuu pe 07 Noi 2022, 22:50

Cum am mai spus acum citiva ani, am evitat frina de gura...cit am putut. Asadara m-am hotarit greu pina sa folosec una, si doar pe o singura arma 7mm Rem. Magnum. Nu pentru ca trebuie neaparat, ci pentru ca eu o pot trage mai precis cu recul mai mic.

In afara de functia ei principala, in opinia mea mai exista citeva caracteristici importante pentru vinatoare:
- sa nu vie porturi (gauri) care ejcteaza in jos, chiar daca nu tragi din culcat
- greutatea...cum s-a mai mentionat
- culoarea...fiecare cum vrea, dar eu o prefer neagra, nu argintie, pentru a nu atrage atentia. O frina de gura stainless steel e ca un bec in virful unei prajini pentru vinat.
- vreau o frina care sa o pot "centra" acasa fara sa trebuiasca sa merg la armurier (frina cu contra-piulita de blocare)
- exista frine noi care nu numai ca, compenseaza reculul DAR si reduc saltul armei pentru a reveni mai repede pe tinta. Existad modele care gauri filetate si acoperite din fabrica in partea de sus a gurii, in functie de munitie pe care o trageti, aceste guri se descopera (desfileteaza surubele) si se regleaza arma pentru un salt cit mai mic dupa tragere.

Nu stiu daca se importa in RO, dar asa am ales eu:
https://northlandshooterssupply.com/muzzle-brakes/apa-gen-3-little-bastard-muzzle-brake/
dtdpuu
Veteran
 
Mesaje: 666
Membru din: 15 Ian 2008, 23:58
Locaţie: Michigan, USA

Re: "frana de gura"

Mesajde violiv pe 08 Noi 2022, 12:44

Mai trag cu ochiul la discutii pe tema asta si pe alte meridiane. De ceva vreme, de cand amortizoarele de zgomot s-au raspandit pe larg in toata lumea civilizata, au aparut si discutii privind eficienta lor ca amortizoare si de recul.
Pe teste conduse pe aparate ce pot masura exact, amortizoarele de sunet s-au dovedit mult inferioare la capacitatea de a amortiza reculul fata de franele de gura. Adica un amortizor de top, care scade zgomotul cu 30+ decibeli, abia reduce reculul cu 15% la un cartus mediu, cam cat cele mai slabe amortizoare de recul, fata de 45+% cat pot face franele bune. Se pare ca retinerea unei cantitati importante din gazele expulzate ajuta la scaderea reculului dar redirijarea lor ajuta de trei ori mai mult ... dar si creste zgomotul la urechea tragatorului tot cam cu 30 decibeli.

Ei bine, cu toate aceste teste/demonstratii facute cat se poate de exact, toti utilizatorii de amortizoare de sunet recunosc in cor ca senzatia de recul resimtita la folosirea amortizorului de sunet este mult mai mica, armele devin usor gestionabile, bla-bla-bla. Si asta chiar pe arme in calibre africane, din alea cu gogoloaie mari de tot.
Se pare ca neplacerea cauzata urechilor de sunetul intens, este perceputa mai violent de catre creier decat reculul ce afecteaza umarul si eliminarea zgomotului e mai utila in gestionarea corecta a tragerii.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8530
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: "frana de gura"

Mesajde dtdpuu pe 08 Noi 2022, 23:49

@violiv, cred ca ai mentionat si in alta parte lucrul asta si nu stiu cit contribuie zgomotul la senzatia de recul..dar tind sa cred ca este considerabil, cel putin subiectiv si pentru mine.

Am facut un experiment, stupid ce e drept..dar eh.... Mi-am scos un dop din ureche in timp ce trageam pe cimp cu 7 mm Magnum ca sa vad daca pot accepta sunetul la vinatoare, sau imi trebuie protectie la urechi. Greshala mare in mod normal, dar la mine imensa cind am realizat ca am scos dopul din urechea dinspre masina (trageam de linga masina...ca doar de ce sa ma deplasez) si tot zgomotul a fost reflectat, asadar m-a plesnit de 2 ori. Am ascultat "solo de chitara electrica" inca vreo 5-10 minute. Am uitat complet de reculul in sine. De atunci am dopuri in urechi si in teren.


Amortizor de sunet aici e voie dupa ce iti iei autorizatie. E doar o problema de acte si bani (nu stiu cum e in Ro), dar am fost tentat. Insa are un inconvenient major, aduga vreo 20 cm la lungimea armei care la un 7mm Magnum si asa e lunga teava. Asadar am ramas cu frina de gura, care cu dopuri in urechi transforma Magnumul din doberman... in catel de apartament.

CristianC
dtdpuu
Veteran
 
Mesaje: 666
Membru din: 15 Ian 2008, 23:58
Locaţie: Michigan, USA

Re: "frana de gura"

Mesajde Sly_Fox pe 09 Noi 2022, 11:31

La mine frâna de gură reprezintă Bau Bau. Reculul este o nimica toată în comparație cu zgomotul provenit de la o armă dotată cu frâna de gură. După un foc-două pot pleca acasă, pe targă, cu dureri de cap, țiuituri și stare generală de rău. Nici în poligon, cu căști, nu mi-a plăcut să trag un calibru mare dintr-o armă prevăzută cu frână de gură. Nu știu de ce, nu există atât de mulți decibeli, dar este un zgomot ciudat, o senzație stranie. Pentru mine este mai bine cu căști și fără frână de gură.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5670
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: "frana de gura"

Mesajde rostromer pe 26 Mar 2023, 21:17

Salutare,
Unde pot fileta o teava la un Mauser M18 in calibrul 300WinMag? Sau cine comercializeaza in Romania un muzzle brake de tipul celor "clamp on", sau adaptor filetat de tipul "clamp on"
Multumesc
rostromer
Nou membru
 
Mesaje: 23
Membru din: 17 Iun 2022, 21:18

Re: "frana de gura"

Mesajde DanCo pe 26 Mar 2023, 22:16

Întreabă pe la armurieri. Știu ca la poligon la Bistrița au mai făcut filete.
DanCo
Veteran
 
Mesaje: 373
Membru din: 17 Iul 2019, 17:24
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: "frana de gura"

Mesajde adisan77ro pe 27 Mar 2023, 19:42

violiv scrie:Diferenta este de la 20% la 50% si asta chiar se simte.
In momentul acesta am trei frane, una pe arma de poligon, in 338 lapua, una pe arma de panda in 300 wby si una pe arma de goana in 338 wm. Mai am magna-port (un fel de jumate de frana de gura) pe 375 h&h.
Primele doua sint modele grele, cu trei fante directionale pe lateral, 250-350 g, foarte-foarte eficiente. Practic, fiecare din armele astea e mai usor de tolerat decat una in 30-06 fara frana.
Pe arma de goana in 338 wm am o frana de Blaser, mica, usoara, de eficienta suficienta in ceea ce priveste reducerea reculului, foarte putin mai buna decat magna-port. In schimb, ambele sint extrem de eficiente in a redirectiona zgomotul direct catre urechile tragatorului, acesta fiind resimtit cel putin dublu ca intensitate. Daca ai uitat sa acoperi bine urechile si tragi in goana cu frana esti surd o saptamana si cu urechile paradite pe veci. Din acest motiv nu mai folosesc frana de gura in goana, chiar daca am mereu castile cu mine.
Castile iar sint o problema - pentru goana trebuie obligatoriu cu doua sisteme independente, fiecare pe urechea lui, altfel pierzi stereofonia si nu mai poti identifica directia zgomotelor.

P.S. Pe 9,3x62 nu am frana si nici nu simt nevoia.


In privinta castilor active, cu/fara sisteme independente, sunt de acord ca diferenta cu privire la perceptia sunetelor si mai ales a posibilitatii de-a identifica cat mai fidel directia din care vine zgomotul, este semnificativa.
Referitor la frana de gura recunosc ca nu am nici-o problema legata de recul si trag si fara frana cu unele arme, insa chiar si asa imi place mai mult senzatia suplimentara de control pe care mi-o da tirul cu frana de gura, mai ales in ceea ce priveste abilitatea de-a ramane pe tinta si chiar de-a-mi putea spotui singur focul tras. In acelasi timp este drept ca inainte de-a cumpara un muzzle, il aleg in functie de modul in care voi folosi arma si mai ales de cum e construit acel muzzle. Nu cumpar o frana cu design radial ptr o arma cu care stiu ca voi trage si din culcat si prefer o frana cu un nivel redus de muzzle blast si concussion in detrimentul uneia poate mai eficienta in a reduce recoil-ul dar care sa intoarca mult prea multe gaze spre mine si sa imi dea acea senzatie neplacuta de care spui Violiv, sau sa il umple de praf in ochi pe cel de langa mine. Intelegerea modului in care functioneaza si este construita o frana de gura poate ajuta mult in a nu te face sa urasti o arma sau sa te injure vecinii.
Cu zgomtul recunosc ca nu prea imi bat capul, ptr ca incerca sa nu mai trag fara casti :ympeace:
Exista si variante care imbina avantajele unui muzzle in ceea ce priveste recoil-ul cu avantajele unui amortizor oferind posibilitatea de-a monta/infileta amortizorul direct pe frana deja montata pe teava fara sa necesite scoaterea acesteia. Asa probabil ca nu va mai fi asa mare diferenta in reducerea recoil-ului cu sau fara amortizor.
RABDAREA incepe atunci cand nu mai ai RABDARE
adisan77ro
Veteran
 
Mesaje: 715
Membru din: 15 Noi 2011, 13:56
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: "frana de gura"

Mesajde Azmodan pe 05 Feb 2024, 10:17

am facut un film cu explicatii pentru dispozitivele care se monteaza la gura tevii: amortizor, frana de gura, compensator, ascunzator de flacari

https://youtu.be/5Hy48TuSseg
Avatar utilizator
Azmodan
Membru important
 
Mesaje: 136
Membru din: 11 Apr 2018, 13:18
Locaţie: Cluj

Re: "frana de gura"

Mesajde dtdpuu pe 05 Feb 2024, 18:13

Azmodan scrie:am facut un film cu explicatii pentru dispozitivele care se monteaza la gura tevii: amortizor, frana de gura, compensator, ascunzator de flacari

https://youtu.be/5Hy48TuSseg


Multumesc
dtdpuu
Veteran
 
Mesaje: 666
Membru din: 15 Ian 2008, 23:58
Locaţie: Michigan, USA

Re: "frana de gura"

Mesajde Crehtu pe 28 Feb 2024, 08:55

pipabh scrie:Ne putem certa la infinit.
Sunt vanator si nu sniper , nu sunt inscris in nici un club de tir deci nu am acces la acel poligon!!
Deci discutia despre trasul la peste 400 m intr-un poligon autorizat pentru vanatori este fara rost (repet , nu stiu sa avem un poligon unde vanatorul sa poata trage la 400m in Romania).
Colegul spunea ca vrea sa se intinda la 300m!


Aud ca se va deschide un poligon la periferia Cta (fosta fabrica de var pe langa popasu cu mici) in viitorul apropiat. 140 hectare in total si inteleg ca va fi cel mai mare poligon din Romania cu distante de peste 400m pt pusca.
Crehtu
Membru activ
 
Mesaje: 76
Membru din: 25 Noi 2023, 09:33

Re: "frana de gura"

Mesajde Crehtu pe 28 Feb 2024, 09:07

Cat legat de muzzle brake...cel mai bun muzzle brake este un suppressor. Stabilizeaza glontul si ii da viteza mai mare actionand ca o prelungire a tevii.
Poate se va da voie si in Romanica candva, in restul lumii se folosesc demult mai ales la vinatoare.
Crehtu
Membru activ
 
Mesaje: 76
Membru din: 25 Noi 2023, 09:33

Re: "frana de gura"

Mesajde DanCo pe 28 Feb 2024, 12:32

În Europa de vest amortizoarele au devenit obligatorii după insistentele firmelor de asigurări care plăteau prime de asigurare mari celor care trăgeau cu arma si rămâneau cu sechele pentru perioade lungi sau permanente. Dar în vest se trage mult mai mult, este alta cultura, oamenii merg la firmele de asigurări și le cer despăgubiri pentru ca au asigurări facultative pe când la noi aceste lucruri sunt raritati. Poate peste 50 de ani sa vedem în România asa ceva dar și atunci ma îndoiesc.
DanCo
Veteran
 
Mesaje: 373
Membru din: 17 Iul 2019, 17:24
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: "frana de gura"

Mesajde Ghinda pe 28 Feb 2024, 13:21

Azi am apucat să văd filmul. Mulțumesc, acum am răspunsul la necunoscutele privind sistemele cu pricina.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7698
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: "frana de gura"

Mesajde raz2012 pe 28 Feb 2024, 22:33

Azmodan scrie:am facut un film cu explicatii pentru dispozitivele care se monteaza la gura tevii: amortizor, frana de gura, compensator, ascunzator de flacari

https://youtu.be/5Hy48TuSseg

Am vazut astazi filmul si mi s-a parut chiar foarte bun si documentat...pentru mine.
Am aflat chiar multe informatii.

Multumesc,
Razvan

Merkel Suhl 12/70 bock
R93 270W / 9.3x62
UMC 22 Hornet
Beretta AL 390 Silver Mallard 12/76
raz2012
Membru activ
 
Mesaje: 69
Membru din: 07 Apr 2013, 11:48

Anterior

Înapoi la Arme de vinatoare cu glont

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 34 vizitatori

Publicitate