Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 15 Mai 2024, 05:54

Carabina Verney-Carron Speedline

Discutii despre armament cu glont , munitii , calibre , etc . Multiple compartii intre arme , munitii pentru arme , tipuri de vanat , balistica , samd .

Moderator: liviur

Carabina Verney-Carron Speedline

Mesajde cosmin5555 pe 21 Feb 2018, 14:05

Va salut domnilor,
putem obtine de la cunoscatori pareri pro si contra despre modelul de carabina Verney-Carron Speedline?
Multumesc.
cosmin5555
Membru activ
 
Mesaje: 61
Membru din: 24 Feb 2017, 10:40

Re: Carabina Verney-Carron Speedline

Mesajde violiv pe 21 Feb 2018, 15:41

Arma are la baza semiautomata lor. Are ceva vechime, au avut vreme sa corecteze problemele inerente oricarui inceput si semi e o arma matura acum.
Partea de semi a fost injumatatita: exista preluare de gaze, piston, bla-bla, dar odata ajuns la capatul posterior al cursei se blocheaza de fiecare data ca si cand magazia ar fi goala la semi.
O mica parghie elibereaza inchizatorul si poti trage iar. Pentru ca nu respecta in totalitate definitia din lege nu e semi si poate fi folosita legal cu magazii mari.

Arma in sine are forma carcasei un pic diferita fata de alte semi. Nu-i urata si nici incomoda.
Ce nu mi-a placut este pozitia parghiei care elibereaza inchizatorul. E pe latura dreapta a armei, actionabila cu degetul mare .... deget care sta pe stanga armei ca sa stranga ulucul. Ca s-o faci sa mearga trebe sa renunti la priza pe uluc, sa duci degetul pe partea cealalta, sa apesi parghia, sa refaci priza pe uluc si apoi sa ochesti si sa tragi. Nu stiu de ce au preferat varianta asta dar nu e tocmai cea mai comoda.
Oricum, la total pare mai rapida miscarea ca la Blaser sau Maral.
O alta chestie nu foarte imbucuratoare este pretul mare .... cam cat de un R93 s-h.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8538
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Carabina Verney-Carron Speedline

Mesajde cosmin5555 pe 21 Feb 2018, 15:56

Multumesc. Mi se pare ca mai usor poate fi manevrata parghia de un ... stangaci, asa ca mine. Cu degetul mare al mainii stangi ce tine pistoletul patului. Sunt curios sa o tin in mana si sa vad cum imi vine la manevrare.
cosmin5555
Membru activ
 
Mesaje: 61
Membru din: 24 Feb 2017, 10:40


Înapoi la Arme de vinatoare cu glont

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 63 vizitatori

Publicitate