Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 18 Feb 2020, 15:25

Arma cu aer comprimat

Discutii despre armament cu glont , munitii , calibre , etc . Multiple compartii intre arme , munitii pentru arme , tipuri de vanat , balistica , samd .

Moderator: Cristi

Arma cu aer comprimat

Mesajde SPV13R pe 09 Feb 2020, 14:45

Am inceput sa ma gandesc, pentru distractia proprie, sa mi cumpar o arma cu aer comprimat.
Nu cunosc prea multe dar sigur vreau o arma cat mai puternica, si va rog sa ma indrumati referitor la marca model cat si calibru si sistem de incarcare.

Ps Nu stiu daca postul este unde trebuie, daca e gresit rog adminsa il puna unde ii e locul.
SPV13R
Membru important

Locaţie: BUCURESTI

Re: Arma cu aer comprimat

Mesajde drflorea pe 11 Feb 2020, 08:51

Am o pusca Cometa 5.5 pe care am cumparat-o second, aproape pe degeaba. Dealtfel atat si facea. Arma este basculanta si are montata o luneta Gamo pe ea. Nu mai are aparatele de ochire mecanice. Imprastie proiectilele (initial am vrut sa spun grupeaza, dar faceam termenul de rusine) pe raza de aproximativ 12cm tragand de la 10m. Abaterea este mai mult pe verticala decat stanga dreapta. Am observat ca unele proiectile intra presate pe teava, iar altele foarte usor, poate fi si aceasta o cauza. Am incercat vreo trei feluri de Gamo (doar asta am gasit) si toate fac la fel.

Nu mi-am mai batut capul cu ea. Oricum singura ei intrebuinare este doboratul dozelor de bere cand mai vin prieteni la mine la un gratar.

Nu pot sa te sfatuiesc decat sa iei ceva cu teava fixa.
Vorbeste intodeauna cu blandete si tine aproape un toiag noduros - vei ajunge departe
drflorea
Membru activ

Mesajde violiv pe 11 Feb 2020, 09:16

Eu am doua, tot pentru distractie.
Una in 6,35 cu teava ce se frange si o PCP in 5,5. Prima am luat-o cam pe degeaba ca-i plina tara de ele, a doua e mai scumpa.
La fel ca la orice arme dotate cu optica, in 90% din cazuri luneta sau montura sint de vina.
Eu am pus pe ele lunete Bushnell din seria 4200, de poligon, cu corector de paralaxa pana la 5 m, pe cele mai tapene monturi gasite.
Ambele trag plumb in plumb la 10 m cu mai multe feluri de alice.
Mai am si doua pistoale AC, in 4,5, unul cu armare din teava, altul cu fiola de CO2. Ambele trag mai bine decat pot eu si au marele avantaj ca pot fi folosite si intr-o incapere. Trag cu tinta pusa pe o cutie plina cu carton ondulat si ma distrez cam cand vreau.

Cel mai distractiv este cu air-soft. Nu trebe acte, sint ieftine, trag incredibil de bine, bilutele sint super-ieftine.
violiv
Veteran

Locaţie: Constanta

Mesajde madalindo pe 11 Feb 2020, 17:43

Salut,
Si eu am o arma Gamo Black Fusion IGT Mach1 5.5mm cu luneta UTG 3-9x32, de care sunt foarte multumit.
Cu plumbii de la Gamo grupeaza binisor, cel mai bine grupeaza cu Baracuda Match de la H&N.
Prima luneta pe ea a fost de la Gamo 3-9x40WR Compact, dupa 2 ani a gasit-o :evil: zornaia toata in interior crucea s-a transformat in X :lol:
Sa vedem cum se comporta UTG-ul o am de cca. un an pana acum totul este perfect.

Pentru distractie este super.
madalindo
Nou membru

Locaţie: Ploiesti / Valea Doftanei

Mesajde laurul pe 11 Feb 2020, 18:22

violiv scrie:
Cel mai distractiv este cu air-soft. Nu trebe acte, sint ieftine, trag incredibil de bine, bilutele sint super-ieftine.

Care naiba e diferenta intre airsoft si aer comprimat?
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran

Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Mesajde Sly_Fox pe 11 Feb 2020, 23:22

CZ 200 S Hunter PCP în 5,5 mm. O au în ofertă cei de la Huntershop Oradea. Nu știu dacă o au în stoc, dar dacă nu o au o pot aduce pe comandă. Jucăria este super!
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Sly_Fox
Veteran

Locaţie: Ialomita

Mesajde bogdan187 pe 12 Feb 2020, 00:04

Salutare ,

Fun to shoot , in fudul gradinii sau la un gratar cu prietenii intr-o locatie cu acces limitat este un spring , poate fi si un break-barrel , nu neaparat cu teava fixa (Gamo sau Hatsan), dar preferabil cu tragaci schimbat si cu piston in loc de arc ......iar, daca vrei : precizie , putere , muschi facuti la pompa si ai bani de dat (destui de multi ) , ia-ti pcp ....e altceva .
Eu am avut de la Hatsan mod 125 sniper .......am tras in jur de 30.000 de alice cu ea (fara sa exagerez ) ...... faina jucaria .
Un prieten are tot hatsan at-44 varianta cu teava lothar walther
6.35 .....la 50 m alica in alica in limita a 10 focuri , dupa care cad pe verticala .
Daca mai ai si alte intrebari , iti stam la dispozitie .

Bafta !
bogdan187
Membru important

Locaţie: Timisoara

Mesajde violiv pe 12 Feb 2020, 09:14

laurul scrie:
violiv scrie:

Care naiba e diferenta intre airsoft si aer comprimat?

Aer comprimat necesita permis de arma, autorizatie de cumparare, reglementari unde si cum tragi fara sa sune careva la 112. In lege, principala diferenta tehnica la air-soft este ca astea din urma trag proiectile nemetalice (desi exista si pentru ele bilute din ceva aliaj usor). Sint jucarelele alea care imita mai mult sau mai putin bine diverse arme reale si cu care se tot "impusca" unii prin paduri jucandu-se de-a soldatii. Sint considerate jucarii, nu necesita hartii. Avand "putere" mica provoaca o ciupitura serioasa in caz de accident de tragere, poti trage si in casa cu ele....cu ceva sistem de captare a bilutelor.
violiv
Veteran

Mesajde DanCo pe 12 Feb 2020, 11:17

Armele tip airsoft pot sa fie chiar și pentru autoapărare și își fac treaba. Fără permis, simple și ieftine.
https://www.umarex.de/produkte/defense- ... .4758.html
https://www.umarex.de/suche/Hds/2.4764.html
DanCo
Nou membru

Mesajde DCT pe 12 Feb 2020, 17:40

DanCo scrie:Armele tip airsoft pot sa fie chiar și pentru autoapărare și își fac treaba. Fără permis, simple și ieftine.

Pot fi. In Ro nu isi fac treaba ca e interzis de lege (vezi anexa la 295 Categoria E5)
DCT
Nou membru

Mesajde bogdan187 pe 12 Feb 2020, 22:48

DCT scrie:
DanCo scrie:Armele tip airsoft pot sa fie chiar și pentru autoapărare și își fac treaba. Fără permis, simple și ieftine.

Pot fi. In Ro nu isi fac treaba ca e interzis de lege (vezi anexa la 295 Categoria E5)

Corect !
bogdan187
Membru important

Locaţie: Timisoara

Mesajde DanCo pe 12 Feb 2020, 22:59

Ca nu sunt permise pentru autoapărare stiu dar ele exista de vanzare cu gramada in Romania si sunt legale ca și arme airsoft. Sigur pentru airsoft nu se folosesc pentru ca la prima bila de genul incasata ai iesit din joc sau chiar ajungi la urgență. Acuma cine si cu ce scop le ia ii treaba lui pentru ca fiecare raspunde personal.
DanCo
Nou membru

Mesajde SPV13R pe 12 Feb 2020, 23:36

Multumesc de raspunsuri.
Mi se oprira ochii la hatsan hercules, putere cu mult peste medie si mai multe alice la o incarcare.
Acum nu inteleg de ce in ro este limitata viteza alicei la 220 m/s.
Daca o iei ptr tir nu poti sa o aduci la viteza data de fabrica?
SPV13R
Membru important

Mesajde SPV13R pe 12 Feb 2020, 23:39

Dar pana la urma e legal sa tragi in curtea ta? Sau la o cabana in padure la cutii? Ca nu mai inteleg ce inseamna loc permis ptr o arma de tipu asta!!
SPV13R
Membru important

Mesajde madalindo pe 13 Feb 2020, 08:06

SPV13R scrie:....Acum nu inteleg de ce in ro este limitata viteza alicei la 220 m/s.
Daca o iei ptr tir nu poti sa o aduci la viteza data de fabrica?

In Romania, armele cu AC d.p.d.v. al vitezei proiectulului sunt impartite in doua categorii, viteza de pana la 220m/s si cele peste 220m/s
Cele peste 220m/s in Romania pot fi procurate si detinute doar de sportivii si antrenorii de tir si folosite in poligoane amenajate.
Cele de pana la 220m/s pot fi procurate, detinute si folosite si de alte persoane conform Lg. 295

SPV13R scrie:Dar pana la urma e legal sa tragi in curtea ta? Sau la o cabana in padure la cutii? Ca nu mai inteleg ce inseamna loc permis ptr o arma de tipu asta!!

Art.65 din LG.295
(4) Armele sau dispozitivele neletale destinate agrementului şi tirului sportiv pot fi folosite în spaţii delimitate care nu sunt accesibile publicului sau în spaţii special amenajate sau semnalizate, în astfel de condiţii încât să nu pună în pericol integritatea corporală sau viaţa persoanelor.
madalindo
Nou membru

Mesajde SPV13R pe 13 Feb 2020, 08:45

Multumesc
SPV13R
Membru important

Mesajde foxhunter100 pe 13 Feb 2020, 09:49

Art.65 din LG.295
(4) Armele sau dispozitivele neletale destinate agrementului şi tirului sportiv pot fi folosite în spaţii delimitate care nu sunt accesibile publicului sau în spaţii special amenajate sau semnalizate, în astfel de condiţii încât să nu pună în pericol integritatea corporală sau viaţa persoanelor.[/quote]

Atenție cu ART.65 ca poate fi interpretat si altfel:
Singurele arme și dispozitive neletale “destinate agrementului ȘI tirului sportiv” sunt arcurile și arbaletele.
La astea neletale cu autorizare au aplicat “respectabilii” noștri pana și ART 33, conform noii modificări adusă prin Legea196/2019 la ART 58(1). Haideți mai bine sa facem o petiție cu tema asta ca deja ma duc sa notific poliția când fac uz de cuțitul de Bucătărie când tai salamul de dimineața.
Au trecut 12 ani de când cu OUG prin care din cauza” recrudescenței evenimentele recente” s-au încadrat cele cu aer comprimat la “letale”( ca astea sunt condițiile, ce sa mai) .
foxhunter100

Mesajde madalindo pe 13 Feb 2020, 15:13

Din cate am citit eu(se poate sa ma insel) LG 196 din 2019 nu modifica nimic la Art. 65 din LG 295/2004(cu modificarile din 2015)
Din anexa LG196/2019 reiese clar ca cele doua categorii de arme cu AC (220m/s si peste) sunt incadrate la Categoria C(arme neletale supuse autorizarii) cu destinatia tir sportiv sau colectie(conform punctului 2 si 3 din categoria C)
De aici eu trag concluzia ca Art 65 din LG295 este inca in vigoare si poate fi aplicat celor doua tipuri de arme din categoria C.

Daca ma insel astept corecturile de rigoare.
madalindo
Nou membru

Mesajde yoghi pe 13 Feb 2020, 23:48

foxhunter100 scrie:

Singurele arme și dispozitive neletale “destinate agrementului ȘI tirului sportiv” sunt arcurile și arbaletele.
....

Domn director .acolo scrie ""armele""
Arcurile si arbaletele nu sunt arme.
Sau esti militian?
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
yoghi
Veteran

Locaţie: Romania

Mesajde foxhunter100 pe 14 Feb 2020, 14:21

madalindo scrie:Din cate am citit eu(se poate sa ma insel) LG 196 din 2019 nu modifica nimic la Art. 65 din LG 295/2004(cu modificarile din 2015)
Din anexa LG196/2019 reiese clar ca cele doua categorii de arme cu AC (220m/s si peste) sunt incadrate la Categoria C(arme neletale supuse autorizarii) cu destinatia tir sportiv sau colectie(conform punctului 2 si 3 din categoria C)
De aici eu trag concluzia ca Art 65 din LG295 este inca in vigoare si poate fi aplicat celor doua tipuri de arme din categoria C.

Daca ma insel astept corecturile de rigoare.

L196/2019 stipulează stipulează ca ART. 33( uzul de arma) se aplica și armelor neletale supuse autorizării (adica și armelor din categ C enumerate mai sus). Cu alte cuvinte uzul se arma neletală supusa autorizării, trb anunțat conform ART 33(2) la poliție indiferent ca au rezultat sau nu victime.
foxhunter100

Mesajde foxhunter100 pe 14 Feb 2020, 14:28

yoghi scrie:
foxhunter100 scrie:

....

Domn director .acolo scrie ""armele""
Arcurile si arbaletele nu sunt arme.
Sau esti militian?

Director nu sunt, nici polițist cu atât mai puțin milițian. Sunt jurist ( nu d-ala de la Romano-Americană), nu pretind ca dețin adevarul absolut, însă va spun ca arbaletele sunt “ARME neletale supuse notificării”, așadar arme.
Arcurile sunt și ele încadrate conform anexei legii la “alte categorii de ARME neletale”.
Rămân însă deschis oricăror opinii contrare susținute prin argumente juridice și interpretări jurisprudențiale.
foxhunter100

Mesajde madalindo pe 14 Feb 2020, 15:30

Da, se pare ca iar avem de-a face cu o lege prost facuta/modificata.
Modificarile aduse la Art.58 se bat cap in cap cu Art.65.

Conf. Art 65 cu armele neletale poti trage fara probleme in "...spaţii delimitate care nu sunt accesibile publicului ..."
Conf. Art.58(modificat in 2019) nu mai poti trage decat in poligon.

Incurcate sunt caile Domnului :?

Inerc sa sun pe cineva la arme sa vad daca ma pote lamurii.
madalindo
Nou membru

Mesajde foxhunter100 pe 14 Feb 2020, 15:56

Salut,

In ceea ce privește modificarea adusă prin Art58 de legea 196/2019 lucrurile nu prea se bat cap in cap cu “nemodificatul ART 65”.
La ART 65(4) citim ca “ Armele sau dispozitivele neletale destinate agrementului ȘI tirului sportiv pot fi folosite în spaţii delimitate care nu sunt accesibile publicului sau în spaţii special amenajate sau semnalizate, în astfel de condiţii încât să nu pună în pericol integritatea corporală sau viaţa persoaneloe”.
Deducem de aici ca doar armele/dispozitivele destinate agrementului ȘI(!!nu “sau”!!) tirului sportiv pot fi folosite in condițiile de mai sus. Conform anexei singurele arme care au bifata căsuța la agrement ȘI ti sportiv sunt arcurile și arbaletele.
Mi-ar plăcea ca doar exprimarea sa fie nefericita și intr-adevăr sa putem folosi armele cu AC așa, însă ma tem ca nu e cazul. Eu aștept deja autorizația ptr cumpărare arma cu AC și mi-ar plăcea sa mi se spună ca nu trb sa sun l poliție nici in condițiile ART 33(2) nici dacă trag acasă sau la țara pe 1 hectar.
foxhunter100

Mesajde madalindo pe 14 Feb 2020, 17:28

În permisul meu de arma, la armele cu AC, la destinatiile acestora este trecut "TIR SPORTIV"
madalindo
Nou membru

Mesajde foxhunter100 pe 15 Feb 2020, 17:52

madalindo scrie:În permisul meu de arma, la armele cu AC, la destinatiile acestora este trecut "TIR SPORTIV"

Pai da ptr ca vânătorii pot achiziționa doar arme de tir din categoria celor lungi. Ceea ce mi se pare deosebit de contradictoriu și totuși in avantajul nostru ar fi ca armele cu AC se trec pe permisul de port și folosire, deși conform Normelor metodologice (ART. 73(2) coroborat cu Art. 5,f(i)), persoana care este deja titulara de arme letale cu destinația Vanatoare ( Adică vânătorii) pot achiziționa arme de tir doar ptr DEȚINERE. Cunosc cel puțin un vânător care deține arme cu AC trecute pe permisul de port și folosire împreuna cu cele letale. In mod normal ar fi trb sa li se elibere ptr armele cu destinația tir (letale/neletale) permisul de deținere, ceea ce ar fi însemnat ca respectivele pers. sa aibă 2 permise: Port și folosite ptr cele de Vanatoare și deținere ptr cele de tir.
Este o aberație bineînțeles atât din punct de vedere al oportunității legii ( cum naiba sa le dam vânătorilor doar drept de DEȚINERE ptr arme cu AC) cât și al scopului acesteia ( ce legătura are o astfel de măsura restrictiva cu “recrudescenta” evenimentelor din anul 2008, care au impus regimul draconic-aberant al armelor neletale ??).
Cum spuneam aștept sa vdm unde îmi încadrează mie Aici la București viitoare arme cu AC? Mi-o trec alături de cea letala pe permisul de port și folosire sau îmi eliberează altul de deținere. Eu in cererea ptr autorizația de cumpărare am bifat port și folosire și păreau sa fie ok.
foxhunter100

Mesajde violiv pe 15 Feb 2020, 19:58

Copilasi, in acceptiunea politiei (si a legii, daca stai sa scotocesti si citesti cum trebuie) "arme de tir" sunt doar armele de foc, alea lungi in 22-uri sau alea pe care si le ia omu' numa' ca sa traga in poligon.
"Vanatorii pot detine doar arme de tir din categoria lungi" inseamna ca 22 lr, 22 wmr merg in permis de tip A.
Armele de aer comprimat nu sint arme de tir (in acceptiunea legii), doar pot fi folosite ca sa tragi la tinta, in conditiile enumerate mai sus. Am patru arme cu aer comprimat, toate trecute in permisul B. Una din ele, cu multa vreme in urma, a fost trecuta initial in certificat de detinator, impreuna cu pistolul cu gaz/bile si au fost mutate ulterior in B, cand s-a schimbat legea.
violiv
Veteran

Mesajde SPV13R pe 17 Feb 2020, 21:22

Din ce in ce mai interesant traiul in ro.
SPV13R
Membru important

Înapoi la Arme de vinatoare cu glont