Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 20 Ian 2021, 15:20

Sfat bipod pentru Blaser R8 Luxus

Discutii despre armament cu glont , munitii , calibre , etc . Multiple compartii intre arme , munitii pentru arme , tipuri de vanat , balistica , samd .

Moderator: Cristi

Sfat bipod pentru Blaser R8 Luxus

Mesajde Lod pe 07 Ian 2021, 21:04

Buna seara, nu stiu daca s-a mai discutat (am cautat dar nu am gasit pe forum) dar as vrea o parere avizata si o recomamdare bipod pentru R8 Luxus. Stiu ca sunt 2 variante: cu adaptor montat paralel cu teava in locul prinderii curelei sau cu adaptor montat in lemnul armei (necesita gaurire). Ce recomandati?
Lod
Nou membru

Re: Sfat bipod pentru Blaser R8 Luxus

Mesajde kama3 pe 09 Ian 2021, 06:28

Te lasa inima sa bagi burghiul in lemnul Blaser-ului?
4, 5mm
9mm
16
12
.270win
kama3
Veteran

Mesajde Lod pe 09 Ian 2021, 13:12

Daca montajul este facut de un meserias.....
Lod
Nou membru

Mesajde violiv pe 10 Ian 2021, 00:34

Problematic...
Din cauza sistemului de fixare a curelei precum si din cauze inca nestiute, ulucul de lemn de la Blaser este foarte subtire in zona in care ai fixa o urechiusa de prindere pentru bipod ... nu rezista lemnul nici daca "armezi" pe interior cu vreo saiba croita special.
In al doilea rand toate felurile de uluce de Blaser flambeaza si ating teava daca pui presiune pe ele. Montarea unui suport de bipod in varful ulucului trebuie insotita de largirea usoara a canalului tevii in uluc, asa ca pentru o teava din clasa mai mare de diametre.

Am vazut prin alte parti diverse tentative de a monta suportul incastrat in lemn pentru bipozii cei noi de carbon. Unele chiar foarte reusite, cu ranforsare pe interior, stabile. Bipodul de carbon e un pic mai elastic si nu forteaza asa mult ulucul iar daca este montat un pic mai catre tragator, cu atat mai bine. In plus, suportul respectiv, montat bine, nu iese din contur, e aproape invizibil.
Pentru o arma de vanatoare, cu uluc de lemn, nu cred ca ai nevoie de mai mult.
violiv
Veteran

Locaţie: Constanta

Mesajde Lod pe 11 Ian 2021, 15:51

Multumesc frumos ptr raspunsul bine documentat! Am vorbit la ei in Suedia si astept raspunsul, sa vedem ce recomanda ei!
Lod
Nou membru

Înapoi la Arme de vinatoare cu glont