Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 04 Mai 2024, 07:23

Browning X-Bolt SF Max Varmint VS Tikka T3X UPR

Discutii despre armament cu glont , munitii , calibre , etc . Multiple compartii intre arme , munitii pentru arme , tipuri de vanat , balistica , samd .

Moderator: liviur

Re: Browning X-Bolt SF Max Varmint VS Tikka T3X UPR

Mesajde tehărău pe 04 Mai 2022, 11:35

Ai zis multe si utile. Ai sărit ceva și s-ar putea să conteze: pregătirea (curățarea) armei noi pentru tragere. Ai făcut-o? Ca s-ar putea sa coincidă demontarea frânei de gură cu cele câteva focuri de "rodaj". S-a scris mult despre asta, poate ai citit, poate nu...
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Browning X-Bolt SF Max Varmint VS Tikka T3X UPR

Mesajde DanCo pe 04 Mai 2022, 20:31

Curățarea am facut-o eu acasă si a fost verificata si de omul de la poligon. Daca si la 12-13 cartuse trase fenomenul persista, cu frana de gura montata, nu cred ca mai este vorba de rodaj. Apoi 10 cartuse fara frana merg impecabil. Chiar dacă sunt la început am citit mult si aici si in alte părți. Daca găseam o logica nu întrebam aici. Tot ciudata rămâne problema si sigur are o explicație dar este nevoie de mai multe investigații si încercări.
DanCo
Veteran
 
Mesaje: 374
Membru din: 17 Iul 2019, 17:24
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Browning X-Bolt SF Max Varmint VS Tikka T3X UPR

Mesajde tehărău pe 04 Mai 2022, 20:48

Păi nea Dane, de unde să știm că ai făcut ce-ai făcut? Alea zece focuri nu se adună neam din primele postări.
N-ai ce face, mai treci pe la poligoane și ne mai spui și nouă ce-ai făcut. :ymhug:
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Browning X-Bolt SF Max Varmint VS Tikka T3X UPR

Mesajde violiv pe 04 Mai 2022, 22:36

Inainte sa se aprinda spiritele hai sa recapitulam:
- arma, noua, curata, verificata
- optica, montura noi
- ansamblu pus impreuna de un profi
- verificat si rasverificat.

Adica lasam factorul uman deoparte si ne concentram pe tehnic.
Fara frana de gura ansamblul se comporta dupa asteptari, trage grupaje OK si se regleaza luneta normal.
Cu frana de gura montata trage dreapta ... si mai dreapta dupa corectat din click-uri ... si mai dreapta.
Evident frana de gura e de vina. Pana aici nu vad nimic neclar.

Ce are frana de gura? Nu stiu! Cel mai probabil o deficienta de constructie. O mica dezaxare ce face ca "tubul" sa nu fie perfect liniar. Glontul trece mai aproape de un perete, nu destul cat sa lase urme dar suficient cat gazele sa aibe un comportament aiurea.
Cum s-ar putea verifica?
Pusa pe strung si masurata cu un comparator de concentricitate.

Avand in vedere ca e un produs nou, luat din magazin ... poate il schimbi si mai verifici o data.

P.S. orice firma poate gresi, cu atat mai mult una mai la inceput, care si incearca sa se impuna pe piata prin pret.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8531
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Browning X-Bolt SF Max Varmint VS Tikka T3X UPR

Mesajde violiv pe 04 Mai 2022, 22:41

P.P.S.
Ia o frana originala Tikka, din aia urata si grea si super-eficienta. Eu o folosesc cu brio pe Blaser!
E mai buna decat cea de la Blaser.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8531
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Browning X-Bolt SF Max Varmint VS Tikka T3X UPR

Mesajde DanCo pe 04 Mai 2022, 23:14

Explicația ta Violiv am primit-o și de la omul de la poligon. Vroiam inca o părere logica. Se pare ca asta poate sa fie explicația ciudateniei. O sa încerc și o verificare cu un comparator pe un strung de precizie. Între timp o sa ma uit și dupa o alta frana de gura si aici m-ar ajuta niște sugestii.
DanCo
Veteran
 
Mesaje: 374
Membru din: 17 Iul 2019, 17:24
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Browning X-Bolt SF Max Varmint VS Tikka T3X UPR

Mesajde drflorea pe 05 Mai 2022, 07:47

Ai un ansamblu deja greut, chiar crezi ca ai nevoie de frana in 308 Win? :think:
Chiar si pentru sesiuni mai lungi de tragere in poligon nu cred ca este nevoie. Practic pe linaga baze, inele, luneta mai adaugi un element care poate face ca lucrurile sa mearga prost.
Vorbeste intodeauna cu blandete si tine aproape un toiag noduros - vei ajunge departe
drflorea
Membru important
 
Mesaje: 196
Membru din: 27 Mai 2008, 14:53

Re: Browning X-Bolt SF Max Varmint VS Tikka T3X UPR

Mesajde tehărău pe 05 Mai 2022, 07:53

violiv scrie:Inainte sa se aprinda spiritele hai sa recapitulam:
- arma, noua, curata, verificata
- optica, montura noi
- ansamblu pus impreuna de un profi
- verificat si rasverificat.

Adica lasam factorul uman deoparte si ne concentram pe tehnic.
Fara frana de gura ansamblul se comporta dupa asteptari, trage grupaje OK si se regleaza luneta normal.
Cu frana de gura montata trage dreapta ... si mai dreapta dupa corectat din click-uri ... si mai dreapta.
Evident frana de gura e de vina. Pana aici nu vad nimic neclar.

Ce are frana de gura? Nu stiu! Cel mai probabil o deficienta de constructie. O mica dezaxare ce face ca "tubul" sa nu fie perfect liniar. Glontul trece mai aproape de un perete, nu destul cat sa lase urme dar suficient cat gazele sa aibe un comportament aiurea.
Cum s-ar putea verifica?
Pusa pe strung si masurata cu un comparator de concentricitate.

Avand in vedere ca e un produs nou, luat din magazin ... poate il schimbi si mai verifici o data.

P.S. orice firma poate gresi, cu atat mai mult una mai la inceput, care si incearca sa se impuna pe piata prin pret.

Nu-i vorba de spirite aprinse, dar nu prea e cum se spune.
De acord cu logica ta numai ca nu e din contextul prezentat. Ia sa mai reluam odata ceea ce spune nea Dan:

"Astazi am ajuns în poligon sa montez si sa reglez luneta. Pe arma am montat si o frana de gura inainte. Omul de la poligon a inceput sa tragă. Primele 3 focuri cam intr-un MOA. Urmatoarele 2 mult dreapta(10cm). Verificat luneta si tras inca 3 focuri si toate s-au dus dreapta. Lasat sa se răcească teava si schimbat muniția cu muniție încărcată de ei (poligon Bistrița). Aceasi poveste. Pana am lasat teava sa se răcească iara, omul de la poligon a avut idea sa dam jos frana de gura. La următorul grupaj cartușele raman unde trebuie si grupajul iasa pe la 1/2 MOA. Fixat totul asa si blocat zero luneta. Frana de gura nu este facuta de cineva ci este noua, din magazin. Nu prezintă urme cum ca ar fi fost atinsa de glonț pe interior. Ochiometric nu se vad probleme la ea. A mai pățit cineva asa ceva? Aveți vreo explicație pentru fenomen? Arma ii destul de grea si nu simt reculul fara frana de gura. O las asa si vad cum va fi mai încolo."

Aici scrie clar:
1. Frana montata
2. 3 focuri grupate (undeva, nu se specifica)
3. 5 focuri dreapta (fata de primele 3), pauza pentru verificari intre focurile 2 si 3
4. racit teva, schimbat munitie - aceeasi poveste. Aici nu-i clar care poveste se repeta: de la punctul 2 si 3 sau numai de la punctul 3
5. Frana demontata. Abia acum!
6. se mai trag cateva cateva focuri, nu se specifica cate
7. Grupajul satisface, se blocheaza "0"

Nu avem informatia daca astea au fost primele focuri ale armei noi. Adica daca includ focurile alea pe care Voi le zice "de trecere". Hai mai departe.
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Browning X-Bolt SF Max Varmint VS Tikka T3X UPR

Mesajde tehărău pe 05 Mai 2022, 08:05

violiv scrie:N-am inteles bine: primul grup, cel central a fost tras cu frana montata sau cu teava simpla?

Sa se mute grupajul pe tinta atunci cand ai montata frana fata de teava goala e perfect normal. Chiar mi s-a intamplat sa nu blochez frana si sa se mute grupajul doar pentru ca s-a rotit si s-a schimbat pozitia fantelor.

Dar daca primele focuri au fost cu frana si asta statea bine la locul ei, stransa cum trebuie si dintr-o data focurile au luat-o razna apoi, la demontarea franei s-au dus iar la mijloc .... numa' spiridusii puteau face asta. :ymdevil:

Intrebare perfectla locul ei. Raspunsul:

DanCo scrie:Primele 3 garnisește, cu teava rece, s-au dus relativ ok, cam la 1 MOA. Apoi urmatoarele 2 focuri dreapta 10 cm. Răcit teava si apoi un grupaj de 3 s-au dus iarăși dreapta. A făcut iarăși corecția la luneta si a schimbat muniția. Focurile s-au dus iarăși dreapta. Apoi a lăsat teava sa se răcească și a dat jos frana de gura. Arma a grupat cam în 1-2MOA si a mai făcut niște corectii fine iar focurile au rămas perfect si a putut sa blocheze luneta asa. Idea este ca nu a putut sa faca nici cum reglajul cu frana de gura. Daca era cineva care se lauda ca știe, ca a mai reglat el lunete ziceam ca ii vina omului. Cei de la poligonul Bistrița au făcut asta de sute de ori. Nu putem vorbi de experienta.


8. "Garniseste" l-am cautat in dictionar. Ori e regionalism ori greseala de scriere ori nu ma prind eu ce ar vrea sa insenme. Dar nu conteaza.
9. Se confirma veridicitatea punctelor 1 - 7
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Browning X-Bolt SF Max Varmint VS Tikka T3X UPR

Mesajde tehărău pe 05 Mai 2022, 08:17

Din cele de mai sus reiese ca si cu frana de gura s-au tras 3 focuri grupate si fara a se umbla la luneta, focurile au luat-o spre dreapta.
De aceea am adus in discutie curatarea armei si focurile "de trecere".
De aici incolo e logic ca poate fi frana de gura de vina. Cu toate ca tot da cu virgula: adica te duci cu luneta dupa punctul de impact dat de frana si tot da in dreapta??! Oricat as "trage stanga"?
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Browning X-Bolt SF Max Varmint VS Tikka T3X UPR

Mesajde tehărău pe 05 Mai 2022, 08:25

DanCo scrie:Explicația ta Violiv am primit-o și de la omul de la poligon. Vroiam inca o părere logica. Se pare ca asta poate sa fie explicația ciudateniei. O sa încerc și o verificare cu un comparator pe un strung de precizie. Între timp o sa ma uit și dupa o alta frana de gura si aici m-ar ajuta niște sugestii.


Greu sa-ti dai seama in strung. Foarte greu de centrat si de montat comparator de interior. De fapt ai nevoie de comparator de interior si de exterior concomitent. Si daca e de la filet??!
Dar asa-i cu pasiunile, nu te lasa sa dormi linistit!
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Browning X-Bolt SF Max Varmint VS Tikka T3X UPR

Mesajde tehărău pe 05 Mai 2022, 08:26

drflorea scrie:Ai un ansamblu deja greut, chiar crezi ca ai nevoie de frana in 308 Win? :think:
Chiar si pentru sesiuni mai lungi de tragere in poligon nu cred ca este nevoie. Practic pe linaga baze, inele, luneta mai adaugi un element care poate face ca lucrurile sa mearga prost.

+1
Cine stie, cunoaste!
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Browning X-Bolt SF Max Varmint VS Tikka T3X UPR

Mesajde DanCo pe 05 Mai 2022, 09:14

Mai usor de verificat este pe o masina de rectificat rotund. Se poate centra piesa mult mai usor si mai precis. Este adevărat ca este nevoie de comparator pentru verificarea contrarii si apoi a concentricitatii între cele 2 diametre interioare. A fileului fata de orificiul de ieșire a cartușului. Am lucrat acum 30 de ani ca rectificator intr-o sectie de mecanica fina. Nu stiu daca merita efortul pentru o chestie care costa 450 de lei.
DanCo
Veteran
 
Mesaje: 374
Membru din: 17 Iul 2019, 17:24
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Browning X-Bolt SF Max Varmint VS Tikka T3X UPR

Mesajde laurul pe 05 Mai 2022, 11:22

DanCo scrie:Mai usor de verificat este pe o masina de rectificat rotund. Se poate centra piesa mult mai usor si mai precis. Este adevărat ca este nevoie de comparator pentru verificarea contrarii si apoi a concentricitatii între cele 2 diametre interioare. A fileului fata de orificiul de ieșire a cartușului. Am lucrat acum 30 de ani ca rectificator intr-o sectie de mecanica fina. Nu stiu daca merita efortul pentru o chestie care costa 450 de lei.

Cel mai ușor e însă cu o alta frana, care își face treaba.
Fiind insa vorba de 308, eu as uita de ea.....
Chiar nu i VAT rostul la asa calibru
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3079
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Browning X-Bolt SF Max Varmint VS Tikka T3X UPR

Mesajde Croco pe 05 Mai 2022, 11:54

1. Frana de gura sau compensatorul de recul schimba punctul de impact, de obicei pe verticala.
2. Grupajul armei tine de munitie.
3. Pentru poligon, 308 Winchester are recul mare.
4. Scopul principal al franei de gura este de a ramane “pe tinta” la o anumita distanta, diminuarea componentei verticale a reculului. Sunt mai multe variante constructive: cu porturi de evacuare doar orizontale, verticale si orizontale, unele mai proeminente ca altele. In functie de scop, alegi!
Avatar utilizator
Croco
Veteran
 
Mesaje: 540
Membru din: 18 Ian 2019, 13:48
Locaţie: Ilfov

Re: Browning X-Bolt SF Max Varmint VS Tikka T3X UPR

Mesajde Croco pe 05 Mai 2022, 11:56

Croco scrie:1. Frana de gura sau compensatorul de recul schimba punctul de impact, de obicei pe verticala.
2. Grupajul armei tine de munitie.
3. Pentru poligon, 308 Winchester are recul mare.
4. Scopul principal al franei de gura este de a ramane “pe tinta” la o anumita distanta, diminuarea componentei verticale a reculului. Sunt mai multe variante constructive: cu porturi de evacuare doar orizontale, verticale si orizontale, unele mai proeminente ca altele. In functie de scop, alegi!


De obicei, se face la masina de gaurit cu coloana. Mai bine faci dacat sa cumperi!
Avatar utilizator
Croco
Veteran
 
Mesaje: 540
Membru din: 18 Ian 2019, 13:48
Locaţie: Ilfov

Re: Browning X-Bolt SF Max Varmint VS Tikka T3X UPR

Mesajde DanCo pe 05 Mai 2022, 12:53

Mai fac o încercare. Am comandat la Oradea varianta mare si grea, cu fante, originala Tikka-Sako. Sper ca acum sa am noroc. In ce privește reculul, am tras cu ea în poligon fara frana si nu îl simt deranjant. Arma are peste 6 kg si eu 100 kg. Asa ca aici nu sunt probleme. Sper sa îmbunătățească precizia prin stabilizarea cartușului pe traiectorie.
DanCo
Veteran
 
Mesaje: 374
Membru din: 17 Iul 2019, 17:24
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Browning X-Bolt SF Max Varmint VS Tikka T3X UPR

Mesajde tehărău pe 05 Mai 2022, 13:29

Subiectul este dezbătut și are topic
viewtopic.php?f=73&t=15480&start=0&hilit=Frana+gura
Daca doriți sa comentați suplimentar, va rog sa o faceți acolo.
Mulțumesc!
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Browning X-Bolt SF Max Varmint VS Tikka T3X UPR

Mesajde violiv pe 05 Mai 2022, 23:07

DanCo scrie:Mai fac o încercare. Am comandat la Oradea varianta mare si grea, cu fante, originala Tikka-Sako. Sper ca acum sa am noroc. In ce privește reculul, am tras cu ea în poligon fara frana si nu îl simt deranjant. Arma are peste 6 kg si eu 100 kg. Asa ca aici nu sunt probleme. Sper sa îmbunătățească precizia prin stabilizarea cartușului pe traiectorie.


N-are nicio treaba frana cu stabilizarea cartusului pe traiectorie. Multa vreme, in concursuri de tir, in unele chiar si azi, franele au fost interzise. Si s-au tras grupaje de vis.
Frana, mai degraba, stabilizeaza tragatorul.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8531
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Browning X-Bolt SF Max Varmint VS Tikka T3X UPR

Mesajde Sly_Fox pe 06 Mai 2022, 08:51

Cred că face confuzie între conceptul de stabilizare a proiectilului și cel de îmbunătățire a preciziei, de unde și ideea eronată că frâna ar avea rol în stabilizarea unui glonț.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5670
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Browning X-Bolt SF Max Varmint VS Tikka T3X UPR

Mesajde DanCo pe 06 Mai 2022, 19:45

Poate ca zic o prostie dar fiind incepator mi se iartă mai usor. Am citit în mai multe locuri-forumuri, etc faptul ca la o arma fara frana de gura gazele ies în urma gloanțelor cu viteza mare si tind sa destabilizeze sau sa nu lase gloanțele sa se stabilizeze pe traiectorie. Tot asa am citit ca țevile fara frana de gura tind sa vibreze mai mult decât cele cu frana. Daca nu am inteles eu bine este vina mea dar dacă au greșit cei care făceau aceste afirmații atunci am învățat eu un lucru greșit. Oricum discuțiile despre frana de gura din ultimele câteva posturi conțin multe informații despre acest subiect și poate ca nu ar fi rau sa fie mutate intr-un topic pe acest subiect.
DanCo
Veteran
 
Mesaje: 374
Membru din: 17 Iul 2019, 17:24
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Browning X-Bolt SF Max Varmint VS Tikka T3X UPR

Mesajde Croco pe 07 Mai 2022, 15:00

Sly_Fox scrie:Cred că face confuzie între conceptul de stabilizare a proiectilului și cel de îmbunătățire a preciziei, de unde și ideea eronată că frâna ar avea rol în stabilizarea unui glonț.


Compensatorul de recul nu are treaba cu precizia! Nici cu stabilizarea proiectilului!
Daca fiecare simte nevoia isi pune, daca nu, nu!
Avatar utilizator
Croco
Veteran
 
Mesaje: 540
Membru din: 18 Ian 2019, 13:48
Locaţie: Ilfov

Anterior

Înapoi la Arme de vinatoare cu glont

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 37 vizitatori

Publicitate