Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 04 Mai 2024, 07:02

Viteza proiectilului

Discutii despre armament cu glont , munitii , calibre , etc . Multiple compartii intre arme , munitii pentru arme , tipuri de vanat , balistica , samd .

Moderator: liviur

Cuoasteti viteza proiectilului?

Cunosc viteza proiectilului (masurata)
11
42%
Nu cunosc viteza proiectilului, dar vreau
2
8%
Nu conteaza, e data de producator
13
50%
 
Voturi totale : 26

Viteza proiectilului

Mesajde Croco pe 03 Apr 2022, 13:22

Se masoara cu un cronograf. In functie de tipul lui, un proiectil poate sa doboare un animal sau nu. Asteptarile privind balistica sunt diferite. Tinand cont ca se trage la distanta mica la vanatoare in Romania poate sa conteze sau nu. Tipul vanatorii de asemenea.
Din experienta voastra, viteza proiectilului conteaza? Daca da, cat ar trebui sa fie? De ce?
In functie de lungimea tevii, unele proiectile, avand acelasi diametru, se pot suprapoza perfect, chiar daca sunt din cartuse diferite. Exemplu: 30.06 si 300wm, 7x64 si 270 win si 7-08, etc.
Unii prefera tevi scurte, manevrabilitatea avand costul ei. Prefera modularitatea tevilor, a patului, modul de prindere a opticii. Nu am auzit pe nimeni cand isi cumpara o arma sa intrebe de tragaci! Unul dintre cele mai importante lucruri! Dar poate este un alt subiect!
In raport cu ce studiem viteza? Cu reculul, criminalul preciziei? Pentru ce?
Fiecare gandeste altfel…
Avatar utilizator
Croco
Veteran
 
Mesaje: 540
Membru din: 18 Ian 2019, 13:48
Locaţie: Ilfov

Re: Viteza proiectilului

Mesajde violiv pe 03 Apr 2022, 15:43

Am masurat cativa ani. La zeci de marci, calibre, tipuri. Ca sa vad daca ce scrie pe cutie are legatura cu realitatea, ca sa vad daca acelasi cartus da viteze diferite si cu cat din arme diferite, din tevi de lungime diferita, daca temperatura de afara influenteaza, etc.
Mai masor si azi, cand si cand dar nu mai consider ca este o necesitate.
Am invatat ca ce scrie pe cutie era o mare gogorita acum 10 ani dar este foarte aproape de realitate astazi.
Am invatat ca ce trebuie sa stiu este ce face glontul la cartoane pana acolo unde trag de obicei, adica ~250 m.
Daca pentru mine conteaza? Da, conteaza dar culmea, nu in teren deschis unde imi este perfect egal daca glontul pleaca la 750 m/s sau 1150 m/s ... oricum nu conteaza pana la 200 m, ci in goana, unde daca viteza este sub 720-730 m/s trebuie sa socotesc prea mult la corectia la ochire la animalul in fuga.
Cat ar trebui sa fie? Asta chiar nu stiu. Ma intereseaza prea putin ce se intampla pe verticala cu proiectilul ... din acelasi motiv, ca oricum nu prea conteaza daca sint 5 sau 10 cm cadere pana acolo. Dar ma intereseaza sa ajunga repede la sacalul la trap la 200 m ... tot din motive de corectie pe orizontala. Din acest motiv, cartusele moderne de distanta, incarcate cu proiectile grele si foarte grele, ce au coeficienti balistici foarte mari si zbor minunat pana la distante enorme dar pleaca la viteze modeste, nu prezinta niciun avantaj pentru mine. In schimb cele usoare pentru calibru, care pleaca iute de tot dar si pierd viteza la fel de iute, imi sint avantajoase pentru ca oricum ar fi, la 200 m tot ajung mai repede decat alea de long-range, cu suficienta viteza, energie, impuls, efect, bla-bla. Iar daca aleg un diametru cu un fir de par mai mare decat minimul decent pentru specie nu-mi mai fac griji nici pentru efectul in tinta.
De ex, exista munitii in 223 incarcate cu proiectile de +4 g, chiar 5. Eu prefer sa trag aceleasi 4-5 g din 243.
Exista 10 g si peste in 6,5x55. Prefer sa trag gramele astea din 7 sau 7,62 mm. Etc.

De ce? Pentru ca, pur si simplu, nu ma intereseaza cat de grozav, stabil, precis este cutare si cutare la 500-1000 m. Nu trag acolo, nu mai trag nici macar la cartoane acolo si nici nu-mi mai propun.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8531
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Viteza proiectilului

Mesajde AXP pe 03 Apr 2022, 22:46

Am masurat de cateva ori, ca sa vad daca ceea ce este dat de producator se aseamana cu realitatea, … si am ajuns la concluzia ca la cele verificate, este pe aproape, in limita de 2-3% fata de valorile de producator corectate oarecum empiric la lungimea mea de teava, ceea ce pentru aplicatiile mele este suficient. In opinia mea, 10-15 m/s nu conteaza pentru vanatoare, la distante pana in 300 m. Mai mult trag doar in poligon, unde m-am intins pana la 500 -550 m, si pot spune ca loveam 5 din 5 in gongul de 40 cm, folosind ca baza de calcul fie viteza masurata, fie viteza data de producator cu corectiile de rigoare. Privitor la recul, consider ca este influentat nesemnificativ de o variatie de viteza relativ mica, la un un proiectil cu aceeasi masa o variatie de viteza de 20-30 m/s nu va fi perceputa de tragator. Eu nu percep diferenta de recul, la acelasi calibru, intre un glont de 18,5 g care pleaca cu 700 m/s si unul de 11,9 g care pleca cu 900 m/s. Partea cu tragaciul insa este o treaba interesanta si importanta, zic eu, conteaza mult pentru precizie, nu doar forta de declansare ci si cat de fin, predictibil este.
22LR; 9x19; 308Win; 9,3x62; 6,5x55; 12;
AXP
Veteran
 
Mesaje: 694
Membru din: 03 Iul 2014, 11:25
Locaţie: Cluj

Re: Viteza proiectilului

Mesajde Ghinda pe 04 Apr 2022, 09:19

Opțiune de vot cu "puțin îmi pasă", de ce nu ai pus?
Cum zice maestrul @Vio, până la distanța de 200 metrii, îmi este paralel cu ce trag, 222 sau 375H. La urs sau la coțofană.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7699
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Viteza proiectilului

Mesajde violiv pe 04 Apr 2022, 13:31

Departe de mine gandul de a fi anti-progres, retrograd, traditionalist, "vanator adevarat mioritic"!
La vremea lor am trecut si prin framantarile astea legate de alergatul dupa fiecare metru pe secunda in plus sau dupa cea mai mica diferenta la o cutie de cartuse trase sau dupa teava cea mai lunga si mai iute, etc.
Dupa ce am aruncat in vant si in biuta kilograme de pulbere si plumb am ajuns la concluzia ca toata experienta mi-a folosit doar ca sa ma invat cu tragaciul armelor ... ca tot venise vorba de tragace.
Avand in vedere ca anual as avea 1-2 ocazii de a trage un foc la peste 300 m, in conditii decente de pozitie, clima, lumina, care sa ofere un cat de cat sentiment ca ratarea s-ar datora doar nestiintei tragatorului, am considerat ca nu merita sa-mi bat capul. Recunosc cinstit: cu ceva ani in urma trasul dupa ochiul gaitei la 500 m sau dupa tap la 1000 m-a starnit rau. Suficient de rau cat sa gauresc nenumarate cartoane. Insa efortul financiar devenise nu prea mare ci prea orientat aiurea. Practic, o zi decenta de poligon inseamna mai mult decat o autorizatie la tap ... si parca e mai bine sa si vanezi cand si cand. In mod practic imi prinde mult mai bine sa stiu ca pot da jos un tap dintr-un singur foc, pana-n 200 m decat ca as putea sa-l dau jos la 500 m ... daca se aliniaza planetele.
In ultimele saptamani am umblat multisor dupa sacali. Am mai gaurit si cate un carton. Ei bine, la ce vanturi suporta Dobrogea de-o vreme incoace, toata stiinta nu face 2 bani. Pe incercate, pentru oricine doreste .... vant de 10-12 m/s cu rafale de 17-20 m/s si schimbat unghiul la 10-15 min duce glontul in tinta la 500 m cu exact aceeasi probabilitate daca ai trage cu ochii inchisi.

Sincer, mi s-a parut mai util sa-mi perfectionez tirul la zbor ... si am masurat si la cartuse cu alice viteze pana m-am saturat. Mai usoare, mai grele, din basculante, semi cu diferite sisteme, tevi de lungimi diferite, etc.

Revenind la subiect - in mod real, de la gura tevii pana la 200 m, folosind proiectile de vanatoare, chiar nu conteaza ca efect in tinta daca glontul pleaca cu 700 sau cu 1100 m/s. Lovit bine, pica! Lovit prost, se duce! Vei obtine in aceeasi masura gauri mai mici, mai mari, de necrezut ... pentru ca variatii infime de sosire in tinta ca pozitie si unghi pot da variatii foarte mari de efect. Un singur centimetru, care face diferenta intre a intra prin coasta sau printre coaste schimba complet ce se intampla in interior, oricat ar fi de dur sau moale proiectilul.
Asadar, inca o data, ceea ce conteaza cu adevarat este sa stiu ca grupeaza bine si cat cade pana la 200, hai 250 m.
Ultimele viteze le-am masurat cateva saptamani in urma, intr-o zi in care si-a amintit si iarna ca exista ... am vrut sa vedem ce se intampla la -4, -5 fata de +15, +20, cat mai masurasem. Si am vazut ca se duc 20-30-40 m/s. A contat? Nici macar ca punct de impact pe tinta la 100 m fata de reglajul "de toamna". Pana-n aceiasi 200 m nu s-a schimbat ceva atat de drastic incat sa ratezi vulpea. S-a schimbat rau, la naiba complet, la 350 m ... de aia nu trag acolo. Ca naiba stie ce se intampla cu cartusul scos din buzunar si incarcat in arma din bena masinii, in cat timp ajunge la temperatura mediului, cate grade mai are pulberea plecata de la 20 si tinuta 15 min la -5, etc. In situatiile reale, din practica mea de zi cu zi la vanatoare, intrunirea conditiilor care sa-mi dea siguranta unui foc corect la peste 250 m ... nu se intampla. Evident, ca atunci chiar devine inutil sa stiu exact cu ce viteza pleaca glontul.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8531
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Viteza proiectilului

Mesajde Clujeanul pe 04 Apr 2022, 17:52

o zi decenta de poligon inseamna mai mult decat o autorizatie la tap ...

Yepp.
2 zile decente, 2 autorizatii de vanatoare, cu sau fara rateuri dar cu alte senzatii decat la cartoane.
Clujeanul
Veteran
 
Mesaje: 807
Membru din: 19 Iul 2009, 07:22
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Viteza proiectilului

Mesajde Croco pe 13 Apr 2022, 12:23

Se pare ca e un trend. Ca vrem sau nu vanatoarea se face altfel, mai tehnologizat. Daca sunt minoritari, desi intr-o proportie mare, aceasta nu inseamna ca nu trebuie bagati in seama.
Daca raspundem cererii, supravietuim, chiar ne dezvoltam. Nu, e o singura cale!
Avatar utilizator
Croco
Veteran
 
Mesaje: 540
Membru din: 18 Ian 2019, 13:48
Locaţie: Ilfov

Re: Viteza proiectilului

Mesajde violiv pe 13 Apr 2022, 18:48

Croco scrie: Nu, e o singura cale!


E o virgula in plus ;;) care schimba complet intelesul.

Da, cai sint multe si fiecare alege pe unde o ia.
Din fericire pentru noi, nici macar in lumea ciorapilor de dama nu este atata diversitate ca in cea a armelor si munitiilor.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8531
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Viteza proiectilului

Mesajde zforis pe 13 Apr 2022, 23:21

Eu masor. De obicei iau 2 cutii de cartuse (daca se poate din aceeasi serie) , din care masor 5 (max 10, daca iese ceva neconcludent) si fac tabelul meu balistic. Pana in 200 de metri nu conteaza, dar din arma mea (teava de 52 cm) peste 200 de metri sunt ceva diferente.

Practic nu doar viteza ma intereseaza, ma intereseaza energia si traiectoria. De obicei trag cu gramaje mici (9.7g din .30-06) deci vitezele sunt undeva la 830 m/s (fata de 900 m/s fabrica pentru teava de 60 cm)
CZ USA Mallard 12/76,CZ 557 .30-06 S&B 4-16x,Viktor-deutsche drahthaar. https://www.pdfa.ro
Avatar utilizator
zforis
Veteran
 
Mesaje: 658
Membru din: 12 Noi 2014, 21:48
Locaţie: Timis

Re: Viteza proiectilului

Mesajde dtdpuu pe 14 Apr 2022, 18:38

Si eu masor, dar mai ales masor la re-incarcari. Personal masor pentru predictie balistica SI pentru a determina "calitatea" mumtiei (deviatii..etc.).

Tind sa fiu de acord ca pentru o distanta mica viteza conteaza mai putin, pentru distanta mare insa conteaza cu atit mai mutl cu cit e distanta mai mare si tinta mai mica. Asadar la distanta mica odata ce precizia este adecvata (evident conteaza mult mai mult) sint de acord ca nu e chiar nevoie de masurat in special pentru pinda. La distanta mare insa vitez conteaza atit pentru balistica externa cit si pentru cea terminala (efectul in vinat)

Teoretic pentru balistica terminala viteza conteaza si la distante mici, insa producatorii de proiectile au avut deja grija sa proiecteze proiectilele pentru vitezele uzuale de expandare din calibre...asadar, desi conteaza, producatorul a avut deja grija sa rezolve problema. Evident e de datoria noastra sa alegeme proiectilele/cartusele adecvate pentru aplicatie/vinat.
dtdpuu
Veteran
 
Mesaje: 666
Membru din: 15 Ian 2008, 23:58
Locaţie: Michigan, USA


Înapoi la Arme de vinatoare cu glont

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 25 vizitatori

Publicitate