Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Apr 2024, 21:45

Arma caprei negre

Discutii despre armament cu glont , munitii , calibre , etc . Multiple compartii intre arme , munitii pentru arme , tipuri de vanat , balistica , samd .

Moderator: liviur

Re: Arma caprei negre

Mesajde dtdpuu pe 20 Mai 2022, 03:10

Alex81 scrie:
dtdpuu scrie:@toti
Revenind la subiect, referitor la greutatea armei (care poate merita un subiect separat), a fost o vreme cind aici cind erau la moda arme grele, apoi usoare si...inca sint. Si eu am fost tentat de o arma usoara si apoi m-am gindit sa construiesc una. Cum eu construiesc din Savage nu e posibil sa faci o arma foarte usoara si deocamdata nu dau 800 $ pe o teava invelita in carbon.

DAR greutatea e cu 2 taisuri (poate de asta merita un articol separat), greutatea usoara ajuta la carat si incurca la tras, decit daca ii punem "botniza" la teava. Sa ve fereasca prietenii sa trageti doua cutii in poligon, 3006 din arma de 2.5 kg. Asadar in opinia mea, pentru succesul practicii si al vinatorii e mai eficient sa tai greutatea din alta parte (haine, bocanci) a echipamentului, BA SI MAI bine din tencuiala din spatele buricului. Si lasa arma sa fie o greutate adecvata calibrului cu care tragi, pentru ca ATUNCI CIND CONTEAZA cel mai mult, greutatea e buna la arma. Sigur ca totul este un compromis, nici prea grea un e buna....Oricum...mi-a trecut cu armele prea usoara, dar mi-a trecut si cu armele prea grele.


E asa cum spui Alex....siiiii nu e chiar asa :-) . E mai mult de vorbit de aceea cred ca merita topic separat. Oricum ca sa fiu scurt, in opinia mea arma trebuie sa fie suficient de grea/sau usoara pentru ca sa poti trage cu ea in conditiile cele mai confortabile si mai precise in care e destianta sa fie folosita. Adica intr-un final nu e nici prea grea nici prea usoara pentru o arma de teren intr-un calibru de capra. Daca e de salvat din greutatea echipamentului, odata ce arma are greutatea potrivita, este ultimul echipament la care m-as uita sa salvez din greutate..sint multe altele inainte.

Multumesc,
CristianC

Până în .308 Win cred că ești Ok și cu reculul dintr-o armă de 2,5 Kg cu lunetă inclusă. Vorbesc aici de calibrele clasice ce se pretează la vânătoarea de capră neagră: .243 Win, 6,5x55 SE, 6,5CM, 7x57,7x65R, .270 Win, 7x64(de ultimele 2 nu sunt foarte sigur că sunt din pdvd al energiei dezvoltate și implicit al reculului peste .308 Win).
De acord cu părerea exprimată că trebuie redus de peste tot, inclusiv din stratul de șuncă :D, dar dacă poți gestiona reculul mai pronunțat al unei arme ușoare și să tragi precis un anumit calibru atunci e de preferință să o alegi dacă bugetul prevede.
dtdpuu
Veteran
 
Mesaje: 666
Membru din: 15 Ian 2008, 23:58
Locaţie: Michigan, USA

Re: Arma caprei negre

Mesajde TudorB pe 20 Mai 2022, 09:05

dtdpuu scrie:@violiv, va trece si perioada aceasta si importurile/exporturile de arme is vor reveni, ba chiar poate mai mult ca inainte - cu exceptia celor rusesti poate. Asadar sper ca, Kimber va veni inapoi in Ro. Personal nu pot sa zic ca am avut fluturasi in stomac pentru Kimber, nici cind am tras cu ea si nici cind am minuit-o....dar eu sint mai din topor :-)

@toti
Revenind la subiect, referitor la greutatea armei (care poate merita un subiect separat), a fost o vreme cind aici cind erau la moda arme grele, apoi usoare si...inca sint. Si eu am fost tentat de o arma usoara si apoi m-am gindit sa construiesc una. Cum eu construiesc din Savage nu e posibil sa faci o arma foarte usoara si deocamdata nu dau 800 $ pe o teava invelita in carbon.

DAR greutatea e cu 2 taisuri (poate de asta merita un articol separat), greutatea usoara ajuta la carat si incurca la tras, decit daca ii punem "botniza" la teava. Sa ve fereasca prietenii sa trageti doua cutii in poligon, 3006 din arma de 2.5 kg. Asadar in opinia mea, pentru succesul practicii si al vinatorii e mai eficient sa tai greutatea din alta parte (haine, bocanci) a echipamentului, BA SI MAI bine din tencuiala din spatele buricului. Si lasa arma sa fie o greutate adecvata calibrului cu care tragi, pentru ca ATUNCI CIND CONTEAZA cel mai mult, greutatea e buna la arma. Sigur ca totul este un compromis, nici prea grea un e buna....Oricum...mi-a trecut cu armele prea usoara, dar mi-a trecut si cu armele prea grele.

Multumesc
CristianC



Sunt de acord ca o arma mult prea usoara, lasa urme la .30-06 dupa o cutie.
Dar, dupa capra, nu cred ca are rost sa mergi cu mai mult de 3 boabe.
De aceea si gandul meu si totodata dorinta de a merge pe single shot.
La 1-2 focuri, intr o arma de aprox 3 kg cu optica pe ea, nu ai nici ce a mai mica problema.
Garantez eu ! :)

Da, daca be gandim la carabina in adevaratul sens, o arma foaste usora, poate lasa urme vanatorului.
TudorB
TudorB
Membru important
 
Mesaje: 186
Membru din: 16 Feb 2015, 11:17

Re: Arma caprei negre

Mesajde violiv pe 20 Mai 2022, 10:12

Cu ceva ani in urma, intr-o discutie asemanatoare, un forumist stabilit de 3 generatii peste ocean dar care stia si limba romana, mare pasionat de arme ex-militare, ne-a spus ca el vaneaza pe munte cu Garand in 30-06.
Normal ca multi am ramas gura casca ... arma are peste 4,5 kg goala!
Replica lui a fost: daca bunicul a putut s-o poarte sute de kilometri pe front, ce rahat cu mot sa fiu eu sa ma plang ca o port o zi???!!!
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8523
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Arma caprei negre

Mesajde dtdpuu pe 20 Mai 2022, 15:44

violiv scrie:Cu ceva ani in urma, intr-o discutie asemanatoare, un forumist stabilit de 3 generatii peste ocean dar care stia si limba romana, mare pasionat de arme ex-militare, ne-a spus ca el vaneaza pe munte cu Garand in 30-06.
Normal ca multi am ramas gura casca ... arma are peste 4,5 kg goala!
Replica lui a fost: daca bunicul a putut s-o poarte sute de kilometri pe front, ce rahat cu mot sa fiu eu sa ma plang ca o port o zi???!!!


Ca veni vorba de vinat cu arme si eu am vinat si vinez in padure, (un fel de dibuit) cu M1A. Vinez si pe jos si...pe mountain bike. Dupa cum se vede, arma are 5.4 kg in configuratie completa de vinatoare (dupa o "remaniere" de reducere a greutatii). Nu ca as recomanda acest lucru...dar la urma urmei consider, cum am spus, ca sint alte locuri in care trebuie redusa greutatea.

Imagine
Imagine
Imagine

Multumesc
CristianC
dtdpuu
Veteran
 
Mesaje: 666
Membru din: 15 Ian 2008, 23:58
Locaţie: Michigan, USA

Re: Arma caprei negre

Mesajde Marius pe 20 Mai 2022, 20:06

dtdpuu scrie:.pe mountain bike.


Salutare Cristi!
Cum cari vanatul cand esti cu bicicleta? Ma gandesc ca ajungi cu ea departe de orice drum.
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3243
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Re: Arma caprei negre

Mesajde SPV13R pe 20 Mai 2022, 20:59

Astazi ma lovii de un calibru : 6.5x68!! Nu prea gasesc info despre el.
Mai ok decat 6.5 prc?
Avatar utilizator
SPV13R
Membru important
 
Mesaje: 256
Membru din: 18 Sep 2006, 10:33
Locaţie: BUCURESTI

Re: Arma caprei negre

Mesajde SPV13R pe 20 Mai 2022, 21:04

AXP scrie:
dtdpuu scrie:
SPV13R scrie:Timpul de asteptare nu e o problema, am sako in 7 mm si nu intentionez sa ma despart de ea.


De ce nu folosesti ce ai acum?

Nu e nimic rau in a largi colectia...dar nu pare ca ai avea nevoie de o alta arma pentru capra neagra.]

CristianC


Subscriu
+1


Greutatea - arma are 4 kg si ceva goala.
Avatar utilizator
SPV13R
Membru important
 
Mesaje: 256
Membru din: 18 Sep 2006, 10:33
Locaţie: BUCURESTI

Re: Arma caprei negre

Mesajde AXP pe 20 Mai 2022, 21:36

SPV13R scrie:Greutatea - arma are 4 kg si ceva goala.


Adica cu optica, are in jur de 5 kg, ceea ce e perfect pentru 7RM, altfel daca e mai usoara, devine mai naravasa la foc.
Daca vrei sa salvezi la carat 1-2 kg, mai dai jos din burtica putin, si este si mai sanatos, … :D
22LR; 9x19; 308Win; 9,3x62; 6,5x55; 12;
AXP
Veteran
 
Mesaje: 694
Membru din: 03 Iul 2014, 11:25
Locaţie: Cluj

Re: Arma caprei negre

Mesajde AXP pe 20 Mai 2022, 21:42

SPV13R scrie:Astazi ma lovii de un calibru : 6.5x68!! Nu prea gasesc info despre el.
Mai ok decat 6.5 prc?

La ce munitie se gaseste in Romania pe stoc, amandoua sunt calibre exotice. :D
Incearca si cauta pe care din ele o gasesti pe stoc la magazinele din tara, fara preferinte de producator si tip de munitie, doar calibru respectiv, …
22LR; 9x19; 308Win; 9,3x62; 6,5x55; 12;
AXP
Veteran
 
Mesaje: 694
Membru din: 03 Iul 2014, 11:25
Locaţie: Cluj

Re: Arma caprei negre

Mesajde yoghi pe 20 Mai 2022, 21:45

6,5x68 era supercalibru de acum 20_30 ani. Propietarul era un super tragator. Folosit chiar la capre si tapi la distante gen 200_400m diatante uriase atunci.
La noi si atunci , erau putine arme datorita dificultatii de a procura cartuse.
Cartus precis si cu pagube mari in piesa.

Am avut una ,un mauser, un sezon ,cred ca prin 2005..2006.
Nu mi-a placut reculul. Mare pt un glont de 6mm si cartuse scumpe.

243 de acum ,este excelent pina in 400m.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3759
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Arma caprei negre

Mesajde yoghi pe 20 Mai 2022, 22:17

Zic ca prea multe probleme imaginare datorita.greutatii armei.

Rezolvare..

Curea dubla -cu doua bretele ,gen rucsac sau chiar rucsac pt arma.greutatea se imparte pe ambii umeri si centrul de greutate ramane tot pe centru. In plus ai mani libere si mobilitate f mare.

Un ex.
https://www.tapel-sibiu.ro/ro/vanatoare ... bila-piele

Sau

https://www.magazindearme.ro/magazin/ac ... serva.html

Sau
https://www.articole-vanat.ro/ro/artico ... =1&slide=0


Eu am asta dar maro si neagra.
https://www.carabinasypistolas.com/en/n ... _sling.php
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3759
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Arma caprei negre

Mesajde dtdpuu pe 21 Mai 2022, 00:11

Marius scrie:
dtdpuu scrie:.pe mountain bike.


Salutare Cristi!
Cum cari vanatul cand esti cu bicicleta? Ma gandesc ca ajungi cu ea departe de orice drum.


Buna intrebare, dar inainte de raspunde, sa elaborez un pic avantajul/motivul bicicletei. Asadar, in mod normal lumea trage masina la drum si merge vreo citeva sute de metri pe jos pina in locul de pinda, trage in vinat si apoi cumva il aduce pina la un drum unde aduce masina. Motivul pentru care merge citeva sute de metri pe jos de la masina nu este de obicei accessul ci zgomotul. Evident ca dupa ce vinatul e jos, zgomotul nu mai conteaza.

Cu bicicleta, strategia e cam la fel ca si pe jos dar cu doua avantaje mari. Zgomotul in mod normal e si mai mic si mai atipic si distanta pe care o poti parcurge este mai mare in acelasi timp si nu cu mult extra efort. Dezavantajul este ca sint locuri in care tot trebuie sa ajungi pe jos, insa pe fat bike, e surprinzator cit de mult poti merge in padure fara carare. Fat bike este ca o bicicleta "off road". De asemenea, iarna la noi sint multe drumuri care devin interzise pentru masini, devin piste de schi fond sau de snow mobile. Ca sa punem un pic lcururile in perspectiva, daca pe jos parcurg 500-600m pina la pinda, pe bicicleta pot sa fie 3-4 km. DAR din acesti 3-4km este posibil ca la 2km sau chiar 3 sa am access cu masina, dar cu masina nu as vedea vinatul din cauza zgomotului.

Asadar cum aduci vinatul din teren cu bicicleta. Este de fapt aceeasi problema ca si cind vinezi pe jos de fapt. Adica, strategia ar fi sa il aduci la un drum de access si apoi sa "biciclesc" la masina si sa ma intorc sa il iau cu masina. In cazul din imagine, planul era chiar sa ii telefonez prietenului meu care statea in cabana sa vina cu camioneta unde ii trimiteam coordonatele (cind ajungeam intr-o zona de semnal evident).

Deci in mod normal n-ar trebui sa transport vinatul cu mult mai mult decit pe jos. Exista mai multe strategii, unii au un fel de remorcute agatate de bicicleta, dar aceasta apare cu problemele ei. Remorcile cu 2 roti, de genul trasurica pentru copii sint late si iti restring mobilitatea in padure. Exista alte remorci cu o roata, care sint mai inguste...dar intregul atelaj este lung.

Planul meu in cazul de fata era sa folosesc o prelata de plastic "heavy duty". Adica as fi eviscerat vinatul, i-as fi taiat capul (nu ma intereseaza trofeu, coarne, etc.), i-as fi taiat picioarele de la genunchi in jos si apoi l-as fin infasurat in prelata. Intregul "packet" ori il remorcam dupa bicicleta (dupa cum se vede era zapada pe jos) ori il atirnam de bicileta si veneam pe linga bicicleta intr-un loc in care aveam drum de access cu masina.

Pentru anul viitor (de fapt acesta) ma gindesc sa montez un motor electric, astfel si distanta si "puterea de remorcare" cresc simtitor. .....si mai e si un fun project :-)

CristianC
dtdpuu
Veteran
 
Mesaje: 666
Membru din: 15 Ian 2008, 23:58
Locaţie: Michigan, USA

Re: Arma caprei negre

Mesajde dtdpuu pe 21 Mai 2022, 00:44

yoghi scrie:Zic ca prea multe probleme imaginare datorita.greutatii armei.

Rezolvare..

Curea dubla -cu doua bretele ,gen rucsac sau chiar rucsac pt arma.greutatea se imparte pe ambii umeri si centrul de greutate ramane tot pe centru. In plus ai mani libere si mobilitate f mare.

Un ex.
https://www.tapel-sibiu.ro/ro/vanatoare ... bila-piele

Sau

https://www.magazindearme.ro/magazin/ac ... serva.html

Sau
https://www.articole-vanat.ro/ro/artico ... =1&slide=0


Eu am asta dar maro si neagra.
https://www.carabinasypistolas.com/en/n ... _sling.php


Da cureaua si modul de transport (gen rucsac special), sint parte din solutie. Personal, nu am luat alt rucsac pentru ca nu cred ca am nevoie, de asemenea din rucsacul special e mai greu de scos arma daca ai de tras relativ repede...cum se poate intimpla la mine cutreierind padurea pe jos. Cureaua dubla....e buna, pentru mine am preferat sa mi-o confectionez singur din 2 curele....dar in final nici asta nu am folosit pentru ca nu se preta, adica la un rucsac usor pe spate era dificil sa car arma cu doua curele. In final solutia este o curea mai lata, dar nu numai atit (am experimentat cu mai multe curele), conteaza si materialul din care e facuta cureau. Adica, in cazul meu arma e balansata mai inspre teava si o curea de nylon tinde sa alunge pe umar si arma nu mai sta pe spate ci tinde sa alunece in fel de fel de pozitii incomode. Poti sa o duci invers, cu teava in jos. In final am gasit o curea din pinza groasa care imita vechile curele militare, e mai lata decit normal si are "tractiune" pe haine, in final e cea mai comoda. Ceva de genul acesta:
https://www.sportsmansguide.com/product/index/us-military-surplus-m1-m14-m16-rifle-sling-new?a=792441

Evident ca am experimentat o gramada si cu usurarea armei...dar asta este un subiect pentru un topic intreg.

CristianC
dtdpuu
Veteran
 
Mesaje: 666
Membru din: 15 Ian 2008, 23:58
Locaţie: Michigan, USA

Re: Arma caprei negre

Mesajde violiv pe 21 Mai 2022, 08:18

SPV13R scrie:Astazi ma lovii de un calibru : 6.5x68!! Nu prea gasesc info despre el.
Mai ok decat 6.5 prc?


N-ai cautat destul. E de zeci de ani prezent, datand din epoca aia de pionierat in materie de magnum-uri si super-magnum-uri, cand multi alergau dupa viteze extreme ale proiectilului.
Practic vorbind, a fost multa vreme cel mai razant calibru folosit pe larg in Europa. Impreuna cu fratele mai mare cu care imparte tubul - 8x68 - sint cele mai populare magnum-uri europene si se folosesc mult si azi.
Teoretic vorbind, ca balistica interna, nu exista pe piata calibre mai prost gandite si facute. Tubul luuuung, foarte conic, cu umar la unghi mare si o disproportie majora intre cantitatea de pulbere si diametrul tevii, fac din 6,5x68 calibrul "te miri ca functioneaza".
Foloseste mult prea multa pulbere, arde mult afara din teava, ca urmare este inconstant si sub precizia unui 6,5 modern, roade tevile mai rapid ca orice alt calibru uzual.
Din punct de vedere vanatoresc, il gasesti incarcat de foarte putine firme, foarte scump, numai si numai cu proiectile usoare pentru ca tevile au pas lung la ghinturi si nu stabilizeaza proiectilele moderne. Este practic calibrul vanatorului "puturos", care vrea sa traga un pic mai departe decat ar trage cu lisa dar fara sa mai calculeze nimic. Si acestia sint foarte fericiti cu el, pentru ca "pana unde vezi cu ochii" (adica, tradus in numere ~250 m) se duce ata.

PRC ar fi varianta moderna a lui, cu tub studiat pentru ardere eficienta, tras din tevi cu pas scurt care sa exploateze perfornantele de zbor ale proiectilelor moderne in 6,5.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8523
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Arma caprei negre

Mesajde Croco pe 22 Mai 2022, 13:42

6,5x68
Unul dintre cele mai putin bune calibre de care am auzit! (ca sa nu zic altceva)
Avatar utilizator
Croco
Veteran
 
Mesaje: 540
Membru din: 18 Ian 2019, 13:48
Locaţie: Ilfov

Re: Arma caprei negre

Mesajde Andi Bria pe 28 Mai 2022, 07:31

TudorB scrie:Buna seara,

Multe idei constructive si bine venite. Ma lupt si eu cu aceast pitic o vreme, inca nu l am invins/ satisfacut.
Asadar, puntul meu de vedere:

Kipplauf.
Cal: intre 6 si 8.5, cu diversele variante.
Optica: usoara, eventual tureta balistica.
Munitie premium / incarcata.

De aici, in functie de preferinte personale si apoi buget.

Dar, vad la fel de bine pretabila arma si la tap/ cerb si atunci apare armata piticilor.

In Romania sa faci din componente, asa cum zice colegul mai sus e exclus.

Asadar, daca vb de model de fabrica, avem din pacate optiuni limitate din ce stiu eu.
Blaser 5000+
Merkel 3500+
Haenel 2000

Toate cele enumerate mai sus, trag grozav cu munitie de serie/ fabrica. Daca ai rabdare, cu munitie incarcata, obtii chestii magice.


TudorB


Este și piticul meu :-bd
Există și variantă Sabatti SKL 20, mi se pare o optiune de luat in seamă. Din punct de vedere al calibrului probabil ca 270 ar fi cel mai bun compromis.

Si o luneta fixa, un 8x42 S&B.
Andi Bria
Nou membru
 
Mesaje: 50
Membru din: 02 Ian 2019, 14:43

Re: Arma caprei negre

Mesajde laurul pe 28 Mai 2022, 19:07

Croco scrie:6,5x68
Unul dintre cele mai putin bune calibre de care am auzit! (ca sa nu zic altceva)

Ia, ca vine Vio... Sa ti spună de el.
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3079
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Arma caprei negre

Mesajde violiv pe 29 Mai 2022, 06:28

Laurica, uita-te exact o postare mai sus de cea citata!
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8523
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Anterior

Înapoi la Arme de vinatoare cu glont

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: yoghi şi 40 vizitatori

Publicitate