Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 27 Apr 2024, 19:07

Recomandare arma

Discutii despre armament cu glont , munitii , calibre , etc . Multiple compartii intre arme , munitii pentru arme , tipuri de vanat , balistica , samd .

Moderator: liviur

Re: Recomandare arma

Mesajde Aurel83 pe 01 Iul 2022, 20:28

Va mulțumesc frumos pentru recomandările dumneavoastră. Ca sa pot sa ma hotărăsc, trebuie sa trag și cu 30.06 și cu 300 wm. În alta ordine de idei am înțeles ca pentru mistreț, cerb, urs- gloanțele mau potrivite ar fi norma orix 13g ( 300 wm), pentru căprioară și eventual capra , ce vârf ar fi mai potrivit ( 300 wm). Același lucru rog și pentru calibrul 30.06.
Aurel83
 
Mesaje: 19
Membru din: 04 Iun 2022, 10:22
Locaţie: Arges

Re: Recomandare arma

Mesajde tehărău pe 01 Iul 2022, 21:32

"căprioară și eventual capra"...
Eu zic că abia aștept sa ne întâlnim la un șpriț. Prietenii știu de ce! :)
Greu sa te mai spele Dunărea ;)
Capră sa fie, că de vârfuri face ea rost!
Mi-ai făcut seara frumoasă!
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Recomandare arma

Mesajde zeb stump pe 02 Iul 2022, 09:50

Aurel, mai trebuie sa te gandesti ca, pe lanaga capra, caprioara si urs, posibil sa vanezi si caprita si ursulet...cred ca trebuie alte gramaje ;)
zeb stump
Veteran
 
Mesaje: 591
Membru din: 15 Noi 2006, 08:44
Locaţie: Rm.Vilcea

Re: Recomandare arma

Mesajde DanCo pe 02 Iul 2022, 10:49

Eu zic ca aici povestea este mai complexa. Depinde mult de arma ce vârfuri si cu ce gramaje poti sa folosești. Din Tikka CTR 308 win a mea cu teava de 62 si pas de 1:11 vârfurile sub 11 gr nu merg foarte bine si am încercat mai multe. Ce faci intr-o asemenea situație? Folosești un vârf
mai imprecis pentru arma ta si riști sa ratezi sau sa rănești animalul la 200 metri sau peste, daca mergi la caprior spre exemplu, sau folosești 11.5-11.7 grame si strici un sfert de carcasa? Is multe discutii si cel mai bine vezi dupa ce ai arma si testezi muniția cu ce se înțelege teava. De pe margine ii mai greu de dat cu părerea.
DanCo
Veteran
 
Mesaje: 371
Membru din: 17 Iul 2019, 17:24
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Recomandare arma

Mesajde florinsarca pe 02 Iul 2022, 14:03

Salutare! Indiferent de bugetul de care dispui, recomandarea mea este să alegi oricare dintre armele enumerate de tine și să încerci să tragi cât mai mult cu ea. Eu zic că 10 focuri pe an e infim , asta dacă vrei să ai habar cam ce presupune vânătoarea. Încearcă să o folosești foarte mult în poligon, pentru început.. Tirul la ținta din poligon e total diferit de cel din teren. Regula este valabilă pentru toți lunetiștii, indiferent că folosesc arme de top sau folosesc "chinezării". Hai, spor la învățat!
Avatar utilizator
florinsarca
Membru important
 
Mesaje: 161
Membru din: 12 Mar 2014, 18:30
Locaţie: Hunedoara

Re: Recomandare arma

Mesajde AXP pe 02 Iul 2022, 16:30

DanCo scrie:Eu zic ca aici povestea este mai complexa. Depinde mult de arma ce vârfuri si cu ce gramaje poti sa folosești. Din Tikka CTR 308 win a mea cu teava de 62 si pas de 1:11 vârfurile sub 11 gr nu merg foarte bine si am încercat mai multe. Ce faci intr-o asemenea situație? Folosești un vârf
mai imprecis pentru arma ta si riști sa ratezi sau sa rănești animalul la 200 metri sau peste, daca mergi la caprior spre exemplu, sau folosești 11.5-11.7 grame si strici un sfert de carcasa? Is multe discutii si cel mai bine vezi dupa ce ai arma si testezi muniția cu ce se înțelege teava. De pe margine ii mai greu de dat cu părerea.

Sa stii ca stricatul carcasei, depinde cel mai mult de viteza de impact a glontului si de tipul de glont, iar de gramajul acestuia cumva invers proportional (uzual, gramaj mai mare implica viteza mai mica). Un glont greu care este doar cu expandare si viteza mica de impact, va strica mai putin decat un glont cu expandare mai usor si viteza de impact mare, si cu mult mai putin decat unul usurel, vitezist si cu fragmentare.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
22LR; 9x19; 308Win; 9,3x62; 6,5x55; 12;
AXP
Veteran
 
Mesaje: 694
Membru din: 03 Iul 2014, 11:25
Locaţie: Cluj

Re: Recomandare arma

Mesajde Sly_Fox pe 02 Iul 2022, 18:01

DanCo scrie:sau folosești 11.5-11.7 grame si strici un sfert de carcasa?

Mai puțin contează masa glonțului atunci când vine vorba despre stricăciuni în carcasă. Contează mult mai mult construcția glonțului și viteza la impact. Când utilizez .30-06, gloanțe cu mantaua sudată de miez, în 11,7 grame, nu prea am distrugeri în carcasă. La mistreți de 120-150 de kg, pagube minime, iar gloanțele dau de obicei orificiu de ieșire. La fel cu căpriorul, pagube minime! Jalea era când utilizam 9,7 grame cu soft point! Nu mai utilizez! Poate la câte o vulpe!
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5670
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Recomandare arma

Mesajde violiv pe 02 Iul 2022, 21:25

1. N-ar fi niciun motiv ca 11" sa nu stabilizeze corect usoare. Mai probabil ca n-ai gasit cartusul potrivit. KS si DK mi-au mers foarte bine din toate armele incercate. Mai putin grozav S&B, Win si Sako SHH.

2. In general, munitia ce se gaseste pe la noi are in gramaje mici varfuri foarte expansive, moi, "subtirele". Chiar si cele care se lauda ca sint mai legate tot se sparg si descompun chiar in tinte moi. Uzual fac in tap gauri mari si hematoame si mai mari, chiar daca intalnesc numai oase subtiri, cum ar fi coastele. Sint bune pentru ca au o traiectorie ceva mai plata si te intinzi un pic cu ele fara mari corectii si tocmai pentru comportament - rar pleaca tapul sa nu-l mai gasesti, chiar lovit imperfect.
In cazul in care l-ai mai gasi pe undeva, Geco plus, cu ale sale 10 g si camasa ceva mai legata, mi se pare mai putin distructiv si destul de usor. Monolitele moderne cu gramaje mici fac gauri la fel de mari.

3. 11,7 g bine legat si foarte precis, chiar daca nu e foarte aerodinamic, este orix. Cred ca doar cel de 13 g sa faca gauri mai mici.
Intr-un an s-a intamplat sa nu am functionala decat o semi de goana, reglata cu Sako HH de 14,3 si am fost invitat la o capra la selectie. Desi lovitura a fost cea mai rea posibil ca daune de asteptat (intrat prin piept si iesit prin pulpa spate la 4-5 cm de coada) a fost animalul de talia asta cu cele mai mici hematoame si cea mai putina carne stricata. @ghinda are si mai multa experienta cu varfurile grele si-ti poate confirma. Nemtii au studiat mai atent problema pentru ca vand multe carcase la restaurante .... cel mai bland cu tesuturile s-a dovedit 45-70!!!

In concluzie:
- daca iti alegi un glont greu, bun de porc in goana, ai 90% sanse sa mearga foarte bine si la tap
- daca iei unul de gramaj mediu, cauta unul legat, nu foarte expansiv, daca nu vrei sa arunci carne
- daca vrei mortis usor, pentru zborul mai drept pana la tinta .... ai grija cand si unde tragi - cu animalul cat mai "pe lat" si ochit precis la gat sau imediat in spatele piciorului din fata, "la coaste". Daca vei trage pe oblic "la lopatica", pregateste-te sa arunci mai mult de sfertul pomenit.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8522
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Recomandare arma

Mesajde Aurel83 pe 02 Iul 2022, 22:39

Mulțumesc pentru recomandări. Pentru început o sa ma axez pe Norma Orix 13g și 11.7g , în cal 300wm sau 30.06.
Aurel83
 
Mesaje: 19
Membru din: 04 Iun 2022, 10:22
Locaţie: Arges

Re: Recomandare arma

Mesajde yoghi pe 03 Iul 2022, 08:17

In noile conditii ""meteo"" zic sa vezi I
mai intai ce cartuse mai gasesti in magazin si doar dupa sa alegi
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Recomandare arma

Mesajde yoghi pe 03 Iul 2022, 08:53

Aurel83 scrie:Bună ziua. Ma numesc Aurel, sunt vânător începător și doresc o recomandare pertinenta din partea dumneavoastra. De vânat, o sa vânez preponderent în zona de munte (95%), cam de 2 sau 3 ori pe an ( deci undeva la 10 cartușe trase) și am un buget structurat astfel: 10000 arma și 10000 luneta. Calibrul m- am hotărât sa fie 300 WM, ......
.

Ca incepator nu vei invata sa tragi cu 300. E un calibru universal dar nu pt incepatori. Mai ales in goana. Precizia
Ta e departe de cea a glontului.iar gestionarea recului te va goni repede din poligon.

Invata sa tragi cu un calibru mic.un 308 e perfect.altfel cele 10 cartuse pe an se vor transforma in cel putin 7-8 ratari.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Recomandare arma

Mesajde aurelian76 pe 03 Iul 2022, 12:32

yoghi scrie:
Aurel83 scrie:Bună ziua. Ma numesc Aurel, sunt vânător începător și doresc o recomandare pertinenta din partea dumneavoastra. De vânat, o sa vânez preponderent în zona de munte (95%), cam de 2 sau 3 ori pe an ( deci undeva la 10 cartușe trase) și am un buget structurat astfel: 10000 arma și 10000 luneta. Calibrul m- am hotărât sa fie 300 WM, ......
.

Ca incepator nu vei invata sa tragi cu 300. E un calibru universal dar nu pt incepatori. Mai ales in goana. Precizia
Ta e departe de cea a glontului.iar gestionarea recului te va goni repede din poligon.

Invata sa tragi cu un calibru mic.un 308 e perfect.altfel cele 10 cartuse pe an se vor transforma in cel putin 7-8 ratari.


Mda
aurelian76
Membru activ
 
Mesaje: 63
Membru din: 02 Noi 2020, 13:16

Re: Recomandare arma

Mesajde AXP pe 03 Iul 2022, 12:47

Norma Oryx cu glont de 13g, inca se gaseste atat in 30.06 cat si in 300 WM, iar de 11,7g inca se gaseste atat in 30.06 cat si in 308Win.
22LR; 9x19; 308Win; 9,3x62; 6,5x55; 12;
AXP
Veteran
 
Mesaje: 694
Membru din: 03 Iul 2014, 11:25
Locaţie: Cluj

Re: Recomandare arma

Mesajde tehărău pe 03 Iul 2022, 18:41

"un calibru mic, 308"
Tocmai m-am uitat la un film. Unul zicea de o arma că e în 308 și traducătorul în titrare a scris "e într-un calibru mare"
Era dedicată pentru a împușca un om bla bla.
Nu-i mic deloc nici 308,o spun vânători cu experiență. Zicea nea Radu de curând că el pe ăsta l-a oprit de suflet. Și sa nu ziceți ca nu știe cu se se mănâncă calibrele. Sau ca are vreo problema cu reculul.
Dacă tot am făcut din topicul ăsta o îndreptare a înțelegerii greșite a ce s-a scris pe forum de-a lungul anilor (repet, înțelegeri și nu exprimări), atunci să spunem că 308 nu e nici mic și nici insuficient.
Si încă ceva ce am mai spus și nu prea se ia în considerație. 308 NATO s-ar putea să se găsească curând în formă ieftină și în cantitate mare.
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Recomandare arma

Mesajde zeb stump pe 04 Iul 2022, 08:46

Intr-adevar, Geco Plus ( 11 gr in 30-06) face daune minime la tap...
zeb stump
Veteran
 
Mesaje: 591
Membru din: 15 Noi 2006, 08:44
Locaţie: Rm.Vilcea

Re: Recomandare arma

Mesajde yoghi pe 04 Iul 2022, 15:18

""Mic 308"" :D
Da nu e mic,dar eu am zis in comparatie cu 300win.

Consider ca 308 este f universal mai ales pt incepatori. Nu are recul mare ,are. in schimb precizie peste limitele unui incepator.

Tot ce sa zis maisus cu gramaje si varfuri nu are importanta daca precizia tragatorului are grupaj cat o foaie A4 la 50m.

@aurel nu te supara(sau poti sa ma injuri) dar sunt doua mari probleme in trasul cu glont

1. Precizia focului dat de tragator fata de un reper

2.precizia focului fata de ochirea imaginara a iminii animalului.
pune o foaie de hartie alba si trage doua trei focuri ,fara sa ai puncte sau cercuri desenate

_exact ce am zis mai sus ...varful x sau y,gramajul nu mai au importanta daca pe foaie nu apropii focurile.


Bafta

Ps. Tras din mana nerezemat ca ...asa ii la goana.Aaaa nu mai pun la socoteala adrenalina cand mistretul e la 25m


:ymhug:
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Recomandare arma

Mesajde tehărău pe 04 Iul 2022, 16:52

Și ursul tocmai ce a trecut și te scuipă din spate :)
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Recomandare arma

Mesajde Aurel83 pe 04 Iul 2022, 21:45

Cred ca mai jos de 30.06 nu prea- mi vine sa ma duc. Pentru munte cred ca este numai bun, 308 părând un pic subdimensionat. Înțeleg raționamentul în ceea ce privește țintitul dar...nu sunt chiar asa novice intr- ale armelor de foc ( trag anual cu pistolul în poligon) și altele , nu sunt nici ,,plăpând,, la 1.82 și 100kg.
Aurel83
 
Mesaje: 19
Membru din: 04 Iun 2022, 10:22
Locaţie: Arges

Re: Recomandare arma

Mesajde UrsuAke pe 07 Iul 2022, 14:31

La ce vremuri traim nu mai ai pretentia sa alegi cartusele. Ori tragi cu ce apuci ori te duci la Timi Secoban la Bistrita si-ti face cartuse "tailor made".

Disponibil la Arrow, azi 7 iulie 2022 ai asa:

30.06 springfield: Sellier Bellot SPCE de 9.7g, Norma Orix de 11,7 si 13g
300WM: Norma Orix 13g

Ia de alege :))

Legat de postarea ta, nu are legatura teoria cu practica tot timpul. Unde vei trage pe munte? In zona inpadurita printre copaci sau in goluri montane?

Daca tragi printre copaci iti trebuie un varf greu ce se deplaseaza incet ca sa nu se sparga sau sa fie deviat de crengute mici pe care le vei atinge 100% (adica un 9.3x62). Daca tragi in gol montan la distanta mare prin turbulente iti trebuie un calibru cu un varf cu coeficient balistic foarte bun (6.5cm, 6.5prc, etc.). Tu intai afla efectiv unde vei vana si ce specie iti doresti cel mai mult si iei arma in consecinta. E plin Narmao de alegeri proaste...
UrsuAke
Membru important
 
Mesaje: 141
Membru din: 06 Feb 2018, 16:17
Locaţie: Bucuresti

Re: Recomandare arma

Mesajde Aurel83 pe 07 Iul 2022, 15:30

Bună ziua. În zona inpadurita o sa fie vânătoarea. Am zis ca panda și dibuit poate si ceva goana dar mai rar.
Aurel83
 
Mesaje: 19
Membru din: 04 Iun 2022, 10:22
Locaţie: Arges

Re: Recomandare arma

Mesajde Sly_Fox pe 07 Iul 2022, 20:49

UrsuAke scrie:Disponibil la Arrow, azi 7 iulie 2022 ai asa:
30.06 springfield: Sellier Bellot SPCE de 9.7g, Norma Orix de 11,7 si 13g
300WM: Norma Orix 13g
Ia de alege :))

Boierie pentru cei cu .30-06, au la dispoziție trei tipuri. Cei cu .300 WM au o singură opțiune. :mrgreen:
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5670
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Recomandare arma

Mesajde UrsuAke pe 10 Iul 2022, 22:45

Aurel83 scrie:Bună ziua. În zona inpadurita o sa fie vânătoarea. Am zis ca panda și dibuit poate si ceva goana dar mai rar.


In cazul asta 9.3x62 este un calibru bun pentru ce ai nevoie.
UrsuAke
Membru important
 
Mesaje: 141
Membru din: 06 Feb 2018, 16:17
Locaţie: Bucuresti

Re: Recomandare arma

Mesajde SPV13R pe 09 Aug 2022, 21:11

Eu am decis sa schimb cal 30.06 si sa iau 300 wm, pe aceiasi arma, si anume verney carron speedline.
Daca are ceva experienta in poligon, poate sa inceapa si cu 300, dar ideal si musai sa puna o frana de gura.
In plus pentru diminuarea reculului este interesanta si o semi, ca si in cazul meu parte din recul se pierde la aruncarea tubului gol ( la verney carron este la fel dar mai apesi o parghie sa incarci).
Oryx de 13 g face treaba perfect.
Ps ce alegere ai facut?
Avatar utilizator
SPV13R
Membru important
 
Mesaje: 256
Membru din: 18 Sep 2006, 10:33
Locaţie: BUCURESTI

Re: Recomandare arma

Mesajde CCM pe 09 Aug 2022, 21:48

Aurel83 scrie:Cred ca mai jos de 30.06 nu prea- mi vine sa ma duc. Pentru munte cred ca este numai bun, 308 părând un pic subdimensionat. Înțeleg raționamentul în ceea ce privește țintitul dar...nu sunt chiar asa novice intr- ale armelor de foc ( trag anual cu pistolul în poligon) și altele , nu sunt nici ,,plăpând,, la 1.82 și 100kg.



308 nu e cam cu nimic diferit de 30-06 la distanta de sub 150m - bineinteles, daca nimeresti.
Nu stiu cum mai e cu disponibilitatea munitiei in Romania.
Spui ca tragi cu pistolul "anual" - banuiesc ca tragi cu 9mm. Ei, imagineaza-ti ca 308 si 30-06 sint un 9mm cu gloante incarcate putin diferit, iar 300 WM e un 45 ACP, daca nu chiar un 46; cam asa e diferenta la recul, e mare, dupa mine.
Eu as lua ce mi-ar placea intre 308 si 30-06 in functie de ce as gasi si de disponibilitatea munitiei.
Cum spunea un mare om politic - parerea mea..
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 783
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: Recomandare arma

Mesajde CCM pe 09 Aug 2022, 21:52

... si nici 270 nu ar fi de subestimat, asa mic cum pare...
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 783
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: Recomandare arma

Mesajde CCM pe 09 Aug 2022, 21:59

CCM scrie:
Aurel83 scrie:Cred ca mai jos de 30.06 nu prea- mi vine sa ma duc. Pentru munte cred ca este numai bun, 308 părând un pic subdimensionat. Înțeleg raționamentul în ceea ce privește țintitul dar...nu sunt chiar asa novice intr- ale armelor de foc ( trag anual cu pistolul în poligon) și altele , nu sunt nici ,,plăpând,, la 1.82 și 100kg.



308 nu e cam cu nimic diferit de 30-06 la distanta de sub 150m - bineinteles, daca nimeresti.
Nu stiu cum mai e cu disponibilitatea munitiei in Romania.
Spui ca tragi cu pistolul "anual" - banuiesc ca tragi cu 9mm. Ei, imagineaza-ti ca 308 si 30-06 sint un 9mm cu gloante incarcate putin diferit, iar 300 WM e un 45 ACP, daca nu chiar un 46; cam asa e diferenta la recul, e mare, dupa mine.
Eu as lua ce mi-ar placea intre 308 si 30-06 in functie de ce as gasi si de disponibilitatea munitiei.
Cum spunea un mare om politic - parerea mea..



sau, ca sa ramanem la acelasi diametru al tevii/glontului, diferenta intre 308/30-06 si respectiv, 300WM e cam ca aia intre .38 si respectiv 357Magnum - daca cumva tragi si cu revolver si esti familiarizat cu astea doua.
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 783
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: Recomandare arma

Mesajde florinsarca pe 11 Aug 2022, 08:46

Părerea mea, fără a enumera aici date tehnice, este că muniția cea mai bună e cea cu care te-ai obișnuit să tragi, se împacă cel mai bine cu arma care o folosești și care consideri tu că dă cele mai bune rezultate..
Avatar utilizator
florinsarca
Membru important
 
Mesaje: 161
Membru din: 12 Mar 2014, 18:30
Locaţie: Hunedoara

Anterior

Înapoi la Arme de vinatoare cu glont

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 33 vizitatori

Publicitate