Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Apr 2024, 19:12

Carabina 300 wn mag sau 7 mm rem mag

Discutii despre armament cu glont , munitii , calibre , etc . Multiple compartii intre arme , munitii pentru arme , tipuri de vanat , balistica , samd .

Moderator: liviur

Carabina 300 wn mag sau 7 mm rem mag

Mesajde DanCo pe 26 Iun 2022, 14:39

Salut! Revin iarăși cu o rugăminte si astept sfaturile voastre argumentate. Dupa ce am pus la punct prima carabina ( Tikka t3x CTR 308win) si dupa primele 150 cartuse trase în poligon in ultimele 2 luni am ajuns la concluzia ca este o arma foarte ok, exact pentru ce mi-am dorit. Adica trasul in poligon si posibilitatea de a invata sa trag. Numai ca a apărut o problema. Vreau si sa vanez si pentru asta am nevoie de alta arma. Cea pe care o am are 6.5 kg cu magazia plina. Chiar dacă nu îmi place goana nici la panda s-au dibuit nu o vad ok. De tras din mana cu ea nici nu se pune problema si nu intodeauna ai posibilitatea sa o sprijini. Asa ca am ajuns la alegerea unei alte arme. Deci! Carabina bolt-action, panda si eventual dibuit, greutate cat sa o pot purta în teren, sa fie o carabina pe care sa o pot folosi la cam toata gama de vanat cu inconvenientele pe care mi le asum, pret pana la 1500 euro si sa fie magnum. Nu pentru ca nu se poate si fara ci pentru ca mi-l doresc. La 4-5 ieșiri la vanatoare la panda pe an nu îmi fac griji nici de uzura țevii, nici de pretul muniției si nici de recul. Vreau sa ma bucur de plăcerea vanatorii cu un magnum. Cum la armele care le găsești la noi în configurații de vanatoare nu prea ai opțiunea țevilor de 65 cm sau peste iar dacă le găsești te penalizează la greutatea armei ma multumesc cu țevi de 62 cm. Astept părerile voastre si sugestiile atat in ce privește calibrul cat si in ce privește arma. Multumesc!
DanCo
Veteran
 
Mesaje: 371
Membru din: 17 Iul 2019, 17:24
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Carabina 300 wn mag sau 7 mm rem mag

Mesajde hunterboy pe 26 Iun 2022, 16:40

Salut.
O varianta pe care o poti lua in calcul este tot Tikka.
Pentru 300 WM si 7 mm Rem Mag sunt oferite noile modele Tikka T3x Lite Roughtech(varianta pe negru) si Tikka T3x Lite Roughtech Ember cu tevi de 62cm, canelate, contur de 18mm si atenuator de recul montat din fabrica.
hunterboy
Membru important
 
Mesaje: 192
Membru din: 14 Iun 2008, 07:03

Re: Carabina 300 wn mag sau 7 mm rem mag

Mesajde popaliviu pe 26 Iun 2022, 17:46

Și eu tot pentru Tikka te sfătuiesc. Am fost ieri la un târg de vânătoare și am mânuit toate armele de la cele mai ieftine la cele mai scumpe și gravate. În gama de preț 1200-1700 €, părerea mea, e cea mai bună armă. Eu am Tikka t3x cu pat de lemn. Are cel mai lin închizător din gamă, este extrem de precisă, finisaje foarte bune. M-am jucat ieri cu Rossler Titan 6, Sauer 101, Mauser M18, Mauser M12, Steyr SM12(care e mai scumpă), toate aveau cursa închizătorului mai agățătoare decât la Tikka. De curând am luat un Blaser R8, pe care cred că o să îl vând cât de curând căci tot cu Tikka îmi merge sufletul. Am zis să încerc și asta, pentru că toți Blaser în sus Blaser în jos. La mine nu e cazul.
Iar la calibru nu pot să îmi dau cu părerea că nu am experiență în afară de .30-06.
12, 16, 9mm, .30-06
popaliviu
Veteran
 
Mesaje: 986
Membru din: 10 Ian 2016, 18:13

Re: Carabina 300 wn mag sau 7 mm rem mag

Mesajde Croco pe 27 Iun 2022, 15:34

Cred ca 375 H&H e mai potrivit!
Avatar utilizator
Croco
Veteran
 
Mesaje: 540
Membru din: 18 Ian 2019, 13:48
Locaţie: Ilfov

Re: Carabina 300 wn mag sau 7 mm rem mag

Mesajde pipabh pe 27 Iun 2022, 16:39

Croco scrie:Cred ca 375 H&H e mai potrivit!

Aveti? Descrieti putin .... daca puteti ... nu asa ca pe FB!
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1658
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Carabina 300 wn mag sau 7 mm rem mag

Mesajde DanCo pe 27 Iun 2022, 17:10

Tot un fel de 375 HH ii si 300 win mag dar mai ajustat. 375 HH ii bunicul. Eu ma descurc și cu nepotul.
DanCo
Veteran
 
Mesaje: 371
Membru din: 17 Iul 2019, 17:24
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Carabina 300 wn mag sau 7 mm rem mag

Mesajde DanCo pe 27 Iun 2022, 18:24

Ca sa fiu corect pana la capăt 300 win mag ii fiul lui 375 HH si 7 mm rem mag ii nepotul ca asa la ordinea cronologica.
DanCo
Veteran
 
Mesaje: 371
Membru din: 17 Iul 2019, 17:24
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Carabina 300 wn mag sau 7 mm rem mag

Mesajde yoghi pe 27 Iun 2022, 20:45

Nu are nici o legatura 300wm cu 375. Poti compara cu 7RM.



99.999% colegu @croco a glumit.El e fan 6..6.5mm
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Carabina 300 wn mag sau 7 mm rem mag

Mesajde DanCo pe 27 Iun 2022, 22:26

Wikipedia zice ca si 7 mm rem mag si 300 win mag sunt derivate din 375 HH.
DanCo
Veteran
 
Mesaje: 371
Membru din: 17 Iul 2019, 17:24
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Carabina 300 wn mag sau 7 mm rem mag

Mesajde dtdpuu pe 28 Iun 2022, 04:07

DanCo scrie:Wikipedia zice ca si 7 mm rem mag si 300 win mag sunt derivate din 375 HH.


@DanCo, comentariul lui Croco a fost...o gluma, el (si in general shooting world) se indreapta spre calibre mai mici pentru ca noile gloante sint tehnologic mai avansate ca balistica terminala si...mai mic si mai iute are multe avantaje. Oarecum subscriu si eu la aceasta opinie dar pentru vinat mare ma opresc la 7mm ca fiind cel mai bun compromis. @Croco, apropos, imi spun sperante in 7 mm PRC...dar mai sint inca citva ani pina ma sa ma hotarasc :-)

@DanCo revenind la topicul tau. Nu e nimic rau in a vrea un magnum (eu l-am ales foarte tirziu), DAR sti ca ai optiunea de a alege un 308 intr-o arma mai usoara si este o combinatie foarte buna pentru mult vinat...INSA sa revenim la magnum:
- intre 300 WM si 7 MM Magnum diferenta de recul e mare.
- 7 mm e superior balistic (daca te intereseaza) la distanta, la gloante de acelasi gramaj
- 7mm e un pic mai pretentios in alegerea proiectilului...dar in ziua de azi producatorul a cam avut deja grija de asta.
- 300WM e mai puternic deci 7mm la distante uzuale...dar vinatul nu stie asta
- orice magnum intr-o arma usoara te loveste bine, sfatul meu este sa iei o arma cu frina de gura.
- teava scurta intr-un magnum este ca si cum ai avea Porche si l-ai conduce pina la viteza de 120km/h, posibil satisfactor, dar nu ii atingi potentialul

Eu in locul tau as alege un 308 pentru vinatoare...dar daca tii mortis la magnum si tii la arma usoara, as alege 7mm Magnum dintr-o arma cu frina de gura. Producatorul este la aprecierea colegilor, DAR orice producator alegi daca nu are frina si daca este in 300 WM o sa o te doara...la propriu.

Succes la alegere!
CristianC
dtdpuu
Veteran
 
Mesaje: 666
Membru din: 15 Ian 2008, 23:58
Locaţie: Michigan, USA

Re: Carabina 300 wn mag sau 7 mm rem mag

Mesajde Zeres Ciprian pe 28 Iun 2022, 06:31

Eu trag cu 300 de multi ani. 7 RM nu îl cunosc, e posibil sa fie mai bun la balistica diferenta cred că nu contează la vanatoarea din Romania, nici chiar la cea de capra neagra. Mă gândesc să conteze unde se vânează peste 4-500m, iar pentru asta mai trebuie câteva elemente, nu doar calibrul.
Referitor la reculul resimțit în condițiile unei vânători reale pot spune că pe mine nu ma deranjează deloc deoarece nu trag multe focuri deodată, maxim 4 cate am in magazie și asta se întâmplă rar.
In schimb, îmi plac mult la 300 puterea de stopare și corectiile mici la goană.
Succes in alegere!
Zeres Ciprian
Veteran
 
Mesaje: 413
Membru din: 07 Oct 2008, 16:59

Re: Carabina 300 wn mag sau 7 mm rem mag

Mesajde Croco pe 28 Iun 2022, 07:33

pipabh scrie:
Croco scrie:Cred ca 375 H&H e mai potrivit!

Aveti? Descrieti putin .... daca puteti ... nu asa ca pe FB!


De ce nu?
Si ca sa raspund ca pe Facebook, (cred ca aceasta inseamna FB) datorita varfurilor si vitezei. Este mult mai versatil!
Apetenta mea pentru calibrele mici nu inseamna ca nu inteleg preferintele diversificate. Daca s-ar putea as recomanda un tun, sigur ucide! Dar legea nu permite! Ce mai ramane din vanatul autohton e de discutat! M-am oprit la 375h&h pentru ca limita legala pentru vanatoare, de 10.000 J, da batai de cap. Nu ca nu ai putea merge si mai sus! Mai e loc destul, dar calibrele cu 4 zbarlesc parul! Apropos, stiati ca organul de control trebuie sa demonstreze neconformitatea? Nu vanatorul conformitatea!
Avatar utilizator
Croco
Veteran
 
Mesaje: 540
Membru din: 18 Ian 2019, 13:48
Locaţie: Ilfov

Re: Carabina 300 wn mag sau 7 mm rem mag

Mesajde DanCo pe 28 Iun 2022, 09:26

Eu vad cam asa cele doua calibre: - 7 mm rem mag este mai usor de tras avand in vedere reculul mai mic dar gramajul vârfurilor nu prea trec de 11 grame, varietatea cartușelor in magazine nu este foarte mare.
- la 300 win mag exista o plaja mai mare de vârfuri si cu greutate mai mare iar incarcaturile sunt considerabil mai mari dar și reculul este unul mai rau. Pentru faptul ca nu este asa rau la recul si pentru ca balistica este foarte bună ma atrage destul de mult 7 mm rem mag care îl vad suficient pentru 95% din situațiile care pot sa apară la vânătoarea din România dar pentru faptul ca are vârfuri mai grele și incarcatura mai mare, adică implicit o putere de rămânere in foc mai mare, 300 win mag mi se pare mai potrivit vanatului mare. Chiar dacă lovitura nu este perfecta, cu 300 win mag , cresc șansele ca un mistret mare sa cada. La o lovitura proasta nici un calibru nu mai contează. Deci eu vad 300 win mag mai potrivit vânatului mare de la noi. Daca nu am dreptate va rog sa ma corectați.
DanCo
Veteran
 
Mesaje: 371
Membru din: 17 Iul 2019, 17:24
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Carabina 300 wn mag sau 7 mm rem mag

Mesajde laurul pe 28 Iun 2022, 10:47

Croco scrie: Apropos, stiati ca organul de control trebuie sa demonstreze neconformitatea? Nu vanatorul conformitatea!

Absolut greșit!!!!
Pe 295 și 407 aplicate de BAEST funcționează doar prezumția de vinovăție.
Doi ani tot stai pe bara ca nu e ca la permisul de conducere.
Ia încearcă....
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3079
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Carabina 300 wn mag sau 7 mm rem mag

Mesajde drflorea pe 28 Iun 2022, 11:32

Daca vrei arma strict pt vanatoare, atunci raspunsul e simplu 300WM. Reculul mai mare o sa fie mascat de adrenalina, nu te va deranja, si ai posibilitatea de a folosi gloante mai grele.
Daca te gandesti si sa incerci ceva mai razant decat 308win in poligon, lucrurile se complica putin, atunci 7mmRM pare o alegere mai buna, dar, dintr-o arma usoara cu teava de vanatoare (subtire) s-ar putea sa nu fii foarte satisfacut. Si atunci parca tot spre 300WM m-as indrepta in locul tau. Macar stiu ca nu am facut compromis pe partea de vanatoare :D .
Vorbeste intodeauna cu blandete si tine aproape un toiag noduros - vei ajunge departe
drflorea
Membru important
 
Mesaje: 196
Membru din: 27 Mai 2008, 14:53

Re: Carabina 300 wn mag sau 7 mm rem mag

Mesajde DanCo pe 28 Iun 2022, 11:48

Cam asa am văzut și eu logica cu mențiunea ca teava va fi minim 17 mm grosime. Pentru un calibru magnum mare nu cred ca o teava subțire este potrivita. Oricum o teava de 17-18 mm grosime si 62 cm lungime nu face arma neapărat mai grea de 3.2 kg (ex Tikka t3x lite roughetech sau Mauser M 18).
DanCo
Veteran
 
Mesaje: 371
Membru din: 17 Iul 2019, 17:24
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Carabina 300 wn mag sau 7 mm rem mag

Mesajde pipabh pe 28 Iun 2022, 12:25

Una peste alta am tras ambele calibre! Intr-o vreme cu 300 mergeam la goana si cu 7 la panda, Ambele super calibre! Ambele ar trebui trase cu frama de gura (si daca voi avea 243 voi avea teava cu frana de gura!). La 300 ai o varietate mai mare de varfuri dar ... dupa ce reglezi arma cu un varf vei trage doar cu acela! Daca ar fi sa aleg acum sa alege 7 mm Rem MAG!
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1658
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Carabina 300 wn mag sau 7 mm rem mag

Mesajde Croco pe 29 Iun 2022, 11:00

laurul scrie:
Croco scrie: Apropos, stiati ca organul de control trebuie sa demonstreze neconformitatea? Nu vanatorul conformitatea!

Absolut greșit!!!!
Pe 295 și 407 aplicate de BAEST funcționează doar prezumția de vinovăție.
Doi ani tot stai pe bara ca nu e ca la permisul de conducere.
Ia încearcă....


Legile, indiferent care, sunt aceleasi peste tot! Si pentru toti! Abuzurile, se numesc abuzuri, sunt stabilite in lege si se practica in orice domeniu! BAEST-ul, respectiv orice organ de politie, deschide dosare daca se considera o incalcare a legii actiunea desfasurata. Procurorul o cerceteaza si inainteaza judecatorului cu o propunere. Judecatorul hotareste pedeapsa (are rol de lege), dupa care sunt caile de atac. Nimeni, dar nimeni, nu cred ca intreprinde o actiune daca nu are temei legal. De oricare din parti! Ca nu exista padure fara uscaturi, corect, dar nu trebuie sa generalizam!
Revenim, la arma care dezvolta o energie de 10.000J. Transpunerea in legislatia nationala, este incompleta, parerea mea! Nu arma, ci munitia dezvolta o astfel de energie. Aceeasi arma, poate dezvolta si peste si sub pragul legal. Astfel, cartusul incalca si respecta in acelasi timp! Deci, BAEST-ul local deschide actiune de cercetare cand are suspiciuni ca munitia folosita depaseste pragul legal. Este obligat de lege sa permita inmatricularea, nu restrange nicio specificatie dreptul acesta. Ma bazez pe raspunsul IGPR la petitia trimisa! Nu reprezinta dovada in instanta dar este o circumstanta.
Ai drepttate in ceea ce priveste aplicabilitatea legii! Padure fara uscaturi nu exista; dar sa nu generalizam!
Sa ma ierte juristii pentru termeni, daca i-am folosit fara temei, nu am pregatire de specialitate
Avatar utilizator
Croco
Veteran
 
Mesaje: 540
Membru din: 18 Ian 2019, 13:48
Locaţie: Ilfov

Re: Carabina 300 wn mag sau 7 mm rem mag

Mesajde violiv pe 29 Iun 2022, 17:20

Am tras ambele, din arme usoare. 7RM din Tikka T3 Lite si 300 wm din X-Bolt. Ambele arme aveau tevi subtirele, cel putin la X-Bolt ma tot gandeam cum de tine ca avea un pic sub 16 mm la gura, la cei 65 cm lungime.
7 RM pisca, 300 wm loveste. Loveste asa rau ca foarte greu sa-l tragi precis in poligon ... puteam trage maxim 10, hai 15 focuri. Cu 7 RM am tras mult mai usor bine, fara frica.
Am pus frana la 300 si treaba s-a schimbat considerabil - mult mai usor de tras si mai usor de tras foarte precis. De atunci nu trag magnum decat cu frana. Nu mai am 300 wm, am dat arma si am trecut la Blaser unde mi-a iesit in cale o teava cu frana in 300 wby. Greu de facut o diferenta reala in practica intre 300 wm si 300 wby si nu cred nici acum ca merita diferenta de pret si dificultate de procurare munitie .... da' asta am - asta trag!
Din motive pur intamplatoare am tras muuuuult mai mult 7,62 decat 7 dar iar nu cred sa fie o diferenta asa mare la efectul in tinta intre cele doua proiectile, cel putin la vanatul de pe la noi.
La vanatoare si azi trag mult mai des 30-06 decat celelalte ... imi ajunge la ce am nevoie.
Am incercat si 270 wsm si 300 wsm. Nu m-au convins pentru ca am deja prea multe calibre mai "exotice" si la care gasesc greu boabe.
De ajuns la distanta, toate ajung, chiar si pomenitul 375 h&h, cu care am avut sezoane foarte bune ... cel mai probabil intamplator, ca mi-a iesit mai mult vanat in cale.

Cred ca trebuie sa incerci sa-ti definesti mai bine, poate mai centrat, utilizarea .... te va conduce mai usor la alegerea calibrului.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8523
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Carabina 300 wn mag sau 7 mm rem mag

Mesajde DanCo pe 29 Iun 2022, 19:25

Probabil ca arma va fi o Tikka t3x cu teava de 62 si 18 mm grosime si obligatoriu frana de gura. Am deja o Tikka t3x CTR si nu am ce sa ii reproșez asa ca o sa raman tot la Tikka. . La model mai cuget. In ce privește calibrul datorita puterii de stopare si a diversității vârfurilor si a cartușelor in general înclin spre 300 win mag. Insa daca ma gândesc ca ii mai blând de tras 7 rem mag ma face sa imi iau mai mult timp pana ma decid. Multumesc tuturor pentru sfaturi si ajutor!
DanCo
Veteran
 
Mesaje: 371
Membru din: 17 Iul 2019, 17:24
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Carabina 300 wn mag sau 7 mm rem mag

Mesajde DanCo pe 01 Iul 2022, 18:45

Dupa multe review-uri văzute si multa cugetare s-au limpezit putin lucrurile. Calibrul va fi 300 win mag iar ca arma Sako S20. Am o Tikka, stiu ca te poți baza pe ea si ca are multe calități despre care s-a tot discutat asa ca nu are rost sa le mai amintesc dar Sako S20 este cu totul altceva ca si versatilitate si calitate. Între Tikka t3x lite Roughtech si Sako S20 Hunting is cam 400 euro. Eu cred ca merita cu prisosință aceasta diferenta. Acuma sa vad cum ma înțeleg cu nevasta ca asta nu ii usor si apoi cine si mai ales când o poate aduce. Daca va fi doar spre primavara viitoare, asa cum promit importatorii ii mai bine ca mai adun bani si pentru sticla.
DanCo
Veteran
 
Mesaje: 371
Membru din: 17 Iul 2019, 17:24
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Carabina 300 wn mag sau 7 mm rem mag

Mesajde DanCo pe 04 Iul 2022, 19:37

Astazi am primit de la Oradea oferta pentru Tikka t3x Lite Roughtech 300 win mag si pentru Sako S20 hunter 300 win mag cu teava de 62 cm. Ambele is cu mult peste prețul din lista lor de pe site. Tika ii 8600 si Sako ii 9400 si livrarea intre 10 si 14 luni. Daca si la Beretta România ii tot asa deși pe site la ei pretul la Tikka ii 6100 si Sako 8100 probabil ca ii las sa tragă ei cu ele. Daca o Tikka intr-o configuratie vanatoreasca ii aproape cat o Sako de ce ai mai lua Tikka? Si mai si aștepți un an. Ori incerc sa o aduc de afara ori vad altceva de la alt producător. Deja ii nesimtire.
DanCo
Veteran
 
Mesaje: 371
Membru din: 17 Iul 2019, 17:24
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Carabina 300 wn mag sau 7 mm rem mag

Mesajde Sly_Fox pe 04 Iul 2022, 20:02

Încă este bine dacă dau termene! În ritmul în care se subțiază tagma vânătorilor, sportivilor de tir și colecționarilor, mai ceva ca banchiza din Arctica, este de așteptat ca răspunsurile viitoare cu privire la arme și muniții să fie ceva de genul "Nu avem!", "Nu mai aducem!", "Închidem prăvălia!". Momentul va fi sărbătorit cum se cuvine, iar pricolicii vor raporta țanțoși către vârcolaci: "Obiectiv îndeplinit!".
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5670
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Carabina 300 wn mag sau 7 mm rem mag

Mesajde popaliviu pe 04 Iul 2022, 21:09

12, 16, 9mm, .30-06
popaliviu
Veteran
 
Mesaje: 986
Membru din: 10 Ian 2016, 18:13

Re: Carabina 300 wn mag sau 7 mm rem mag

Mesajde mexx20_ro pe 04 Iul 2022, 21:13

DanCo scrie:Astazi am primit de la Oradea oferta pentru Tikka t3x Lite Roughtech 300 win mag si pentru Sako S20 hunter 300 win mag cu teava de 62 cm. Ambele is cu mult peste prețul din lista lor de pe site. Tika ii 8600 si Sako ii 9400 si livrarea intre 10 si 14 luni. Daca si la Beretta România ii tot asa deși pe site la ei pretul la Tikka ii 6100 si Sako 8100 probabil ca ii las sa tragă ei cu ele. Daca o Tikka intr-o configuratie vanatoreasca ii aproape cat o Sako de ce ai mai lua Tikka? Si mai si aștepți un an. Ori incerc sa o aduc de afara ori vad altceva de la alt producător. Deja ii nesimtire.

Dane, ai pe narmao.ro mai multe opțiuni (nu Sako) , iar dacă mai suni la Bistrița și Sibiu sigur găsești și arme noi pe stoc. Aloca-ți 1 ora pt sunat și sigur rezolvi problema. Spor! ;)
www.dronaoradea.ro
Avatar utilizator
mexx20_ro
Veteran
 
Mesaje: 311
Membru din: 23 Feb 2010, 19:46
Locaţie: Oradea / Stei

Re: Carabina 300 wn mag sau 7 mm rem mag

Mesajde DanCo pe 04 Iul 2022, 21:48

La Bistrița am sunat si nu au pe stoc ce vreau eu. Si ei au aceleași 2 depozite de unde se aprovizionează. Gasesc si la Cluj Mauser M18 dar ii fara filet pe teava si in 300 win mag trebuie neapărat frana de gura. Mai caut. Poate o Hova 1500 de la Reghin.
DanCo
Veteran
 
Mesaje: 371
Membru din: 17 Iul 2019, 17:24
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Carabina 300 wn mag sau 7 mm rem mag

Mesajde mexx20_ro pe 04 Iul 2022, 22:44

DanCo scrie:La Bistrița am sunat si nu au pe stoc ce vreau eu. Si ei au aceleași 2 depozite de unde se aprovizionează. Gasesc si la Cluj Mauser M18 dar ii fara filet pe teava si in 300 win mag trebuie neapărat frana de gura. Mai caut. Poate o Hova 1500 de la Reghin.

La Sibiu și 2 magazine foarte bine aprovizionate, vorbește cu Costi și cu Alex și sigur te ajuta. Spor! :ymhug:
www.dronaoradea.ro
Avatar utilizator
mexx20_ro
Veteran
 
Mesaje: 311
Membru din: 23 Feb 2010, 19:46
Locaţie: Oradea / Stei

Re: Carabina 300 wn mag sau 7 mm rem mag

Mesajde DanCo pe 16 Sep 2022, 16:06

Scriu aici în continuare pentru a nu tot deschide topicuri noi iar dacă subiectul nu își are locul, cu scuzele de rigoare, rog moderatorii sa mute subiectul. Dupa ce m-am lămurit în privința calibrului si dupa câteva luni în care m-am lămurit ca nu poți cumpăra ce vrei și ca vremea preturilor decente a trecut și nu se va mai întoarce, am găsit pe stoc în acest moment 3 modele la care m-am oprit: CZ 600 Alpha 300 win mag cu teava de 62 si filet pe teava, Mauser m18 300 win mag cu teava de 62 fără filet pe teava si Haenel Jaeger 10 cu teava de 62 si filet pe teava. Preturile variaza intre 4200 si 6500. Ma gandesc daca si calitatea este pe masura pretului. Dacă despre Mauser m18 s-a discutat destul pe forum, despre celelalte 2 nu s-a prea discutat. La Mauser m18 ma deranjează lipsa filetului iar variantele de frana de gura care clampeaza pe teava sunt destul de mari și grele. Nici o bătaie de cap cu făcut filet nu prea ma încântă. Celelalte 2 modele au filet si se poate monta frana de gura dar CZ Alpha este destul de noua si nu a trecut testul timpului. Ma întreb cum are doar 3 kg cu teava semivarmint? Cât de ok este patul și cât de rigid pentru ca doar la pat au putut sa facă economie de material. Despre Haenel Jaeger 10 chiar nu știu detalii. M-ar ajuta orice informație, orice sfat pe care îl aveți în luarea unei decizii. Multumesc!
DanCo
Veteran
 
Mesaje: 371
Membru din: 17 Iul 2019, 17:24
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Carabina 300 wn mag sau 7 mm rem mag

Mesajde Sly_Fox pe 16 Sep 2022, 18:24

Mai așteaptă înainte de a cumpăra CZ 600. Vezi ultima mea postare de la topicul CZ!
viewtopic.php?f=73&t=7256&start=60
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5670
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Carabina 300 wn mag sau 7 mm rem mag

Mesajde DanCo pe 16 Sep 2022, 19:27

Ai dreptate @Sly_Fox. Am uitat de acel post. De asta am și zis ca este prea noua si nu prea cred ca si-au făcut oamenii o parere argumentata despre ele.
DanCo
Veteran
 
Mesaje: 371
Membru din: 17 Iul 2019, 17:24
Locaţie: Cluj-Napoca

Următorul

Înapoi la Arme de vinatoare cu glont

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: glontz şi 52 vizitatori

Publicitate