Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Apr 2024, 13:22

Cum influențează înălțimea lunetei precizia?

Discutii despre armament cu glont , munitii , calibre , etc . Multiple compartii intre arme , munitii pentru arme , tipuri de vanat , balistica , samd .

Moderator: liviur

Cum influențează înălțimea lunetei precizia?

Mesajde RaduCR pe 02 Sep 2022, 22:13

Bună seara!

Un alt filmuleț pe YT despre înălțimea lunetei și precizia armei.
Vizionare plăcută!
https://www.youtube.com/watch?v=R9lLlodVhrk&t=9s

RaduCR
Cal 12, 9,3x62, 30-06
Avatar utilizator
RaduCR
Membru important
 
Mesaje: 127
Membru din: 29 Mar 2017, 22:36
Locaţie: Constanța

Re: Cum influențează înălțimea lunetei precizia?

Mesajde zeb stump pe 03 Sep 2022, 09:07

Precizia nu o influenteaza in niciun fel. Poate doar pozitia nefireasca de tragere sa o influenteze. In schimb, influenteaza traiectoria glontului, deci reglajele vor fi diferite. Ce noutate ai descoperit :lol:
Oare de ce producatorii de munitie precizeaza la datele balistice (asa aproximative cum sunt) ca sunt date pentru anumita lungime a tevii si anumita înaltime a lunetei?
zeb stump
Veteran
 
Mesaje: 591
Membru din: 15 Noi 2006, 08:44
Locaţie: Rm.Vilcea

Re: Cum influențează înălțimea lunetei precizia?

Mesajde RaduCR pe 03 Sep 2022, 09:14

Ce noutate ai descoperit :lol:


Nu am descoperit nimic, este pusă doar in scop ilustrativ. Unii mai au imaginație și dorință de a experimenta.

O zi excelentă să aveți!
Cal 12, 9,3x62, 30-06
Avatar utilizator
RaduCR
Membru important
 
Mesaje: 127
Membru din: 29 Mar 2017, 22:36
Locaţie: Constanța

Re: Cum influențează înălțimea lunetei precizia?

Mesajde Croco pe 03 Sep 2022, 10:40

zeb stump scrie:Oare de ce producatorii de munitie precizeaza la datele balistice (asa aproximative cum sunt) ca sunt date pentru anumita lungime a tevii si anumita înaltime a lunetei?


Fii bun si spune-mi care fabricant specifica inaltimea lunetei pe cutia de munitie? Da-mi si foto.
PS Si ce anume influenteaza pecizia tirului? Filmul e facut acum 2 luni, deci recent. De crezi ca s-au chinuit cei de la MDT sa faca clipul? Oare pentru ca sunt persoane care cred ca inaltimea lunetei afecteaza precizia?
Avatar utilizator
Croco
Veteran
 
Mesaje: 540
Membru din: 18 Ian 2019, 13:48
Locaţie: Ilfov

Re: Cum influențează înălțimea lunetei precizia?

Mesajde zeb stump pe 03 Sep 2022, 11:27

@Croco:
Te rog sa imi arati tu unde am scris „ pe cutia de munitie”...
Uite un exemplu la indemana: Norma Oryx 30-06 11,7 grame: „Height of trajectory above line of sight if sighted in a X meter. For sights 40mm above bore”...
Poze nu stau sa pun (oricum nu mai stiu sa pun), poti folosi google...
Si nu doar la Norma am vazut asta.
Cat priveste celelalte intrebari, raspunsurile sunt chiar in postarea mea: am spus ca inaltimea prinderii NU influenteaza precizia, ci ar putea fi influentata de pozitia nefireasca de tragere.
Si da, curba proiectilului e influentata, fiindca difera unghiul sub care este tras, ceea ce arata și in clip, deci difera reglajele lunetei.
zeb stump
Veteran
 
Mesaje: 591
Membru din: 15 Noi 2006, 08:44
Locaţie: Rm.Vilcea

Re: Cum influențează înălțimea lunetei precizia?

Mesajde Croco pe 03 Sep 2022, 12:14

zeb stump scrie:@Croco:
Te rog sa imi arati tu unde am scris „ pe cutia de munitie”...
Uite un exemplu la indemana: Norma Oryx 30-06 11,7 grame: „Height of trajectory above line of sight if sighted in a X meter. For sights 40mm above bore”...
Poze nu stau sa pun (oricum nu mai stiu sa pun), poti folosi google...
Si nu doar la Norma am vazut asta.
Cat priveste celelalte intrebari, raspunsurile sunt chiar in postarea mea: am spus ca inaltimea prinderii NU influenteaza precizia, ci ar putea fi influentata de pozitia nefireasca de tragere.
Si da, curba proiectilului e influentata, fiindca difera unghiul sub care este tras, ceea ce arata și in clip, deci difera reglajele lunetei.

Da, ai dreptate in privinta cutiei de munitie. A fost gresit din partea mea sa deduc!
Intrebarile erau (si nu regasesc raspunsurile in postarile tale):
1. Ce anume influenteaza precizia tirului?
2. De crezi ca s-au chinuit cei de la MDT sa faca clipul?
A treia intrebare se refera la existenta persoanelor nu la veridicitate!
Intrebare: (nu neaparat pentru @zebstump): daca am 100mm intre linia de ochire si curba focului, cat difera balistica reala fata de cea a producatorului?
Avatar utilizator
Croco
Veteran
 
Mesaje: 540
Membru din: 18 Ian 2019, 13:48
Locaţie: Ilfov

Re: Cum influențează înălțimea lunetei precizia?

Mesajde UrsuAke pe 03 Sep 2022, 14:31

De vreo cateva luni vad aproape la fiecare postare discutii in contradictoriu si lupte de argumentare presarate cu aluzii pasiv-agresive, unele subtile, altele mai putin.

Am dat vina pe canicula dar azi e chiar placut afara. O fi de la "criza" deci...

On topic: Multumesc OP pentru share, am aflat pe viu toate informatiile din video cand mi-a fost recomandata o prindere pt Blaser tip high (pentru ca vanzatorul a presupus ca obiectivul de 56 al lunetei s-ar putea sa atinga teava, un pifan). Un setup corect ajuta mult.
UrsuAke
Membru important
 
Mesaje: 141
Membru din: 06 Feb 2018, 16:17
Locaţie: Bucuresti

Re: Cum influențează înălțimea lunetei precizia?

Mesajde Croco pe 03 Sep 2022, 16:50

UrsuAke scrie:De vreo cateva luni vad aproape la fiecare postare discutii in contradictoriu si lupte de argumentare presarate cu aluzii pasiv-agresive, unele subtile, altele mai putin.

Am dat vina pe canicula dar azi e chiar placut afara. O fi de la "criza" deci...

On topic: Multumesc OP pentru share, am aflat pe viu toate informatiile din video cand mi-a fost recomandata o prindere pt Blaser tip high (pentru ca vanzatorul a presupus ca obiectivul de 56 al lunetei s-ar putea sa atinga teava, un pifan). Un setup corect ajuta mult.


Discutiile in contradictoriu, argumentarea opiniilor reprezinta calea spre progres. Ma bucur cand cineva nu e de acord cu mine, spre exemplu, el vede lucrurile diferit si asigura o altfel de perspectiva. Ce ne-am face daca toti ar fi de acord si ar exista doar o singura viziune asupra lucrurilor?
Apropos, in comunism toti erau de acord cu o singura persoana. Nu trebuia sa gandesti altfel.
PS Zilele trecute, cineva, dupa ce a rasfoit forumul a ajuns la o concluzie de statea mata in coada! Nu e de vina el ci cei care au dezbatut subiectele respective.
Avatar utilizator
Croco
Veteran
 
Mesaje: 540
Membru din: 18 Ian 2019, 13:48
Locaţie: Ilfov

Re: Cum influențează înălțimea lunetei precizia?

Mesajde zeb stump pe 03 Sep 2022, 17:51

Dau un examen cumva? De ce au facut cei de la MDT clipul? Scrie in descrierea clipului
Care sunt factorii care influenteaza precizia? Sunt mai mult decat suficiente discutii pe forum despre asta...
Care e diferenta pentru 100 mm intre linia de ochire si curba focului fata de datele date de producator ? Habar nu am, pentru ca nu ma intereseaza. Daca m-ar interesa, ceea ce ar presupune sa foosesc o prindere de 100 mm (nu vad de ce as face asta),as folosi o aplicatie pentru a calcula...
zeb stump
Veteran
 
Mesaje: 591
Membru din: 15 Noi 2006, 08:44
Locaţie: Rm.Vilcea

Re: Cum influențează înălțimea lunetei precizia?

Mesajde tehărău pe 03 Sep 2022, 18:11

Croco scrie:Apropos, in comunism toti erau de acord cu o singura persoana.

Asta-i parere sau convingere? Sa stim unde o incadram, ca zmeura ia sigur!
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Cum influențează înălțimea lunetei precizia?

Mesajde tehărău pe 03 Sep 2022, 18:19

zeb stump scrie:Dau un examen cumva?

Stai linistit, cam asta e contributia: nu-i ca tine! si urmeaza o serie de intrebari. Motivatia? "Eu sunt mai prost si nu stiu", si cand stie, si cand nu stie...
Daca n-ai ce face, intri in clinciuri si nu mai scapi. Obisnuiti-va si nu faceti un caz ;)
Da, clipul e bun, explica clar si nu prea mai ai ce intrebari sa mai pui, multumim Radule!
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Cum influențează înălțimea lunetei precizia?

Mesajde tehărău pe 03 Sep 2022, 18:34

Croco scrie:Intrebare: (nu neaparat pentru @zebstump): daca am 100mm intre linia de ochire si curba focului, cat difera balistica reala fata de cea a producatorului?

Aici am inceput sa scriu ca primul "0" si cel de-al doilea (cel de reglaj) va fi mai jos, pentru ca linia de ochire va taia curba de deplasare mai sus, bla bla explicatie empirica.
Apoi am observat ca de fapt am crezut ca intrebi altceva decat ce e scris. Pentru ca si balistica
https://dexonline.ro/intrare/balistic%C4%83/78100
si fie ea a producatorului, fie a proiectilului ramane aceeasi.
Iar daca ne referim la calculul facut de producator (ce avem pe cutie), iar nu se poate raspunde pentru ca, prin absurd, poate producatorul a trasat curba pentru o distanta de 200mm intre teava si luneta.
Daca chiar merita discutia, detaliaza un pic intrebarea ca sa inteleg si eu la ce te-ai referit.
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Cum influențează înălțimea lunetei precizia?

Mesajde Croco pe 03 Sep 2022, 18:47

zeb stump scrie:Dau un examen cumva? De ce au facut cei de la MDT clipul? Scrie in descrierea clipului
Care sunt factorii care influenteaza precizia? Sunt mai mult decat suficiente discutii pe forum despre asta...
Care e diferenta pentru 100 mm intre linia de ochire si curba focului fata de datele date de producator ? Habar nu am, pentru ca nu ma intereseaza. Daca m-ar interesa, ceea ce ar presupune sa foosesc o prindere de 100 mm (nu vad de ce as face asta),as folosi o aplicatie pentru a calcula...


Nu dai niciun examen! lol
Am preferat sa-si dea seama interlocutorul dar vad ca a luat-o personal!
Deci, inaltimea liniei de ochire se calculeaza, in cazul armelor ghintuite cu luneta, insumand jumatate din obiectiv, distanta dintre dispozitivul de ochire si teava plus jumatate din grosimea tevii. In cazul unei lunete cu obiectiv de 56 mm, distanta dintre linia de ochire si linia glontului este: jumatate din obiectiv, minim 31mm plus sa zicem distanta dintre linia de ochire si teava de 5 mm plus 8 mm incazul unei tevi subtiri. Rezulta 44 mm.
Oare Norma se refera la distanta dintre linia de ochire si linia focului?
O seara placuta!
Avatar utilizator
Croco
Veteran
 
Mesaje: 540
Membru din: 18 Ian 2019, 13:48
Locaţie: Ilfov

Re: Cum influențează înălțimea lunetei precizia?

Mesajde Croco pe 03 Sep 2022, 18:53

tehărău scrie:
Croco scrie:Apropos, in comunism toti erau de acord cu o singura persoana.

Asta-i parere sau convingere? Sa stim unde o incadram, ca zmeura ia sigur!

Cred ca e o certitudine! Deriva din cultul personalitatii, specific doctrinei! Au incadrat-o si au spus-o altii, analisti cu state. Dar, ca o caracteristica, specifica epocii in care traim, poti sa o incadrezi unde vrei. Fiecare poate!
O seara placuta!
Avatar utilizator
Croco
Veteran
 
Mesaje: 540
Membru din: 18 Ian 2019, 13:48
Locaţie: Ilfov

Re: Cum influențează înălțimea lunetei precizia?

Mesajde tehărău pe 03 Sep 2022, 18:59

zeb stump scrie:Precizia nu o influenteaza in niciun fel. Poate doar pozitia nefireasca de tragere sa o influenteze. In schimb, influenteaza traiectoria glontului, deci reglajele vor fi diferite.

Avansatii deja stiu. Pentru cei ce sunt la inceput, daca maresti distanta intre luneta si teava (cu conditia ca luneta sa fie asezata in plan vertical deasupra tevii, clasica deja), trebuie sa modifici unghiul sub care lansezi glontul pentru ca in cadere sa atinga punctul de "zero" la care se face reglajul. Adica acolo unde te uiti prin luneta, la distanta masurata, constanta. Celalalt "zero" e la o distanta mult mai mica si e de fapt intersectia liniei de ochire cu traiectoria proiectilului sub un anumit unghi, astfel incat, dupa atingerea maximului curbei descrise (de aia avem +xx cm, ca se duce cu bolta), sa ajunga acolo unde vrem noi sa avem "0".
Prin luneta tot acolo te uiti, e o linie dreapta, dar daca ai prindere inalta, de fapt ai teava mai jos. Traiectoria glontului e aproape paralela dar trebuie sa tinem cont ca se modifica putin unghiul de lansare. Mai simplu e daca iti inchipui ca te uiti invers, de la tinta spre luneta, respectiv teava. Mai simplu de atat nu stiu daca se poate explica. Cine nu a inteles, sa spuna si or sa explice altii mai bine. Si tot ei sa nu-si bata capul, sa mearga la armurier si sa le regleze luneta. Sa retina doar ca dupa reglaj, daca le iese ceva foarte aproape, glontul se va duce mai jos fata de unde vede in luneta, apoi intre primul si al doilea "zero" (scrie pe cutia de cartuse si e valabil daca reglezi luneta pentru distanta data pe cutia de cartuse) se va duce mai sus cu maximul la distanta descrisa si apoi va cobora din ce in ce mai mult. De aceea multi prefera sa faca "zero" pe la 150m pentru ca pana acolo nu prea conteaza cum ochesti ca tot e o lovitura mortala si apoi nu prea mai are rost sa tragi ca vanatoreste e sa te si apropii.
PS.Nu stiu ce m-a apucat sa scriu ca parca vad ca [-x %-(
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Cum influențează înălțimea lunetei precizia?

Mesajde tehărău pe 03 Sep 2022, 19:05

Croco scrie:
tehărău scrie:
Croco scrie:Apropos, in comunism toti erau de acord cu o singura persoana.

Asta-i parere sau convingere? Sa stim unde o incadram, ca zmeura ia sigur!

Cred ca e o certitudine! Deriva din cultul personalitatii, specific doctrinei! Au incadrat-o si au spus-o altii, analisti cu state. Dar, ca o caracteristica, specifica epocii in care traim, poti sa o incadrezi unde vrei. Fiecare poate!
O seara placuta!


Le amesteci! Cultul personalitatii e una, sistemul de eliminare dintre cei cu putere de decizie a celor ce aveau pareri diferite e alta, cenzura, repercursiunile etc, altceva. Poate vrei sa zici ca erau de acord ca ii vedeai pe toti aplaudand la congrese? Si ca se vota in unanimitate? Asta nu inseamna ca aia erau TOTI. Si nici ei nu erau de acord, dar isi jucau cartea. Aveau privilegii, aveau copii de aranjat. Lumea injura mai abitir decat acum, comenta, scornea bancuri. Nu erau nici jumatate de acord cu ce se intampla. De aceea a si explodat mamaliga.
Uite un exemplu
https://youtu.be/UXjlz5S0JGQ
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Cum influențează înălțimea lunetei precizia?

Mesajde tehărău pe 03 Sep 2022, 20:03

tehărău scrie:
zeb stump scrie:Precizia nu o influenteaza in niciun fel. Poate doar pozitia nefireasca de tragere sa o influenteze. In schimb, influenteaza traiectoria glontului, deci reglajele vor fi diferite.

Avansatii deja stiu. Pentru cei ce sunt la inceput, daca maresti distanta intre luneta si teava (cu conditia ca luneta sa fie asezata in plan vertical deasupra tevii, clasica deja), trebuie sa modifici unghiul sub care lansezi glontul pentru ca in cadere sa atinga punctul de "zero" la care se face reglajul. Adica acolo unde te uiti prin luneta, la distanta masurata, constanta. Celalalt "zero" e la o distanta mult mai mica si e de fapt intersectia liniei de ochire cu traiectoria proiectilului sub un anumit unghi, astfel incat, dupa atingerea maximului curbei descrise (de aia avem +xx cm, ca se duce cu bolta), sa ajunga acolo unde vrem noi sa avem "0".
Prin luneta tot acolo te uiti, e o linie dreapta, dar daca ai prindere inalta, de fapt ai teava mai jos. Traiectoria glontului e aproape paralela dar trebuie sa tinem cont ca se modifica putin unghiul de lansare. Mai simplu e daca iti inchipui ca te uiti invers, de la tinta spre luneta, respectiv teava. Mai simplu de atat nu stiu daca se poate explica. Cine nu a inteles, sa spuna si or sa explice altii mai bine. Si tot ei sa nu-si bata capul, sa mearga la armurier si sa le regleze luneta. Sa retina doar ca dupa reglaj, daca le iese ceva foarte aproape, glontul se va duce mai jos fata de unde vede in luneta, apoi intre primul si al doilea "zero" (scrie pe cutia de cartuse si e valabil daca reglezi luneta pentru distanta data pe cutia de cartuse) se va duce mai sus cu maximul la distanta descrisa si apoi va cobora din ce in ce mai mult. De aceea multi prefera sa faca "zero" pe la 150m pentru ca pana acolo nu prea conteaza cum ochesti ca tot e o lovitura mortala si apoi nu prea mai are rost sa tragi ca vanatoreste e sa te si apropii.
PS.Nu stiu ce m-a apucat sa scriu ca parca vad ca [-x %-(

La explicatia asta mai trebuie mentionat ca e valabila pentru aruncarea pe orizontala, cam cum tragem noi mai mereu. Daca e sa tragi in ceva aproape de verticala, se schimba lucrurile mult de tot. Sa presupunem ca tragi in sus, ti-a iesit capra negra chiar deasupra. Atunci glontul nu va cadea in fata, dupa aia (sa zicem +10cm), cat ai la maximul curbei descrise, glontul se va duce tot (aproape) drept, la "zero" vor fi de fapt vreo +15-18cm si daca ratezi, glontul iti va cadea de fapt in spatele tau si nu in fata. Nu prea avem cazuri in practica unde sa se intample lucrul asta, dar daca tot vorbim sa o facem cat de cat pe inteles si acoperind baza fizicii elementare. Baietii astia care trag la distanta ajung sa tina cont pana si de forta Coriolis, umiditate, temperaturi,minuni. Nu-i cazul la noi, daca ramane suntem tari, daca nu, pusca e de vina, luneta, armurierul, alea alea, stim noi...
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Cum influențează înălțimea lunetei precizia?

Mesajde yoghi pe 03 Sep 2022, 20:18

tehărău scrie:
Croco scrie:Apropos, in comunism toti erau de acord cu o singura persoana.

Asta-i parere sau convingere? Sa stim unde o incadram, ca zmeura ia sigur!


@croco
Ești departe tare. NIMENi, nici un roman nu era de acord cu TNC (Tovarabul Nicolae Ceausescu)
Dar așa cum a zis @teharau, fiecare aplauda ;zicea Da și asi vedea de treburi în propui interes.Erau restricții ..multe dar copii erau educați sa le ocolească. Fiecare avea o cunoștință care făcea rost de ...ce lipsea.Bineînțeles fiecare la nivelul lui. Unul lua de la bufetul întreprinderii, altul de la bufetul partidului ...altul direct de la restaurant.

Dacă toți ar fost de acord nu mai era nevoie de armate de turnatori care povesteau pt bani sau alte avantaje.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Cum influențează înălțimea lunetei precizia?

Mesajde zeb stump pe 03 Sep 2022, 20:54

@Croco: evident ca se refera la distanta fata de teava („above the bore”).
Tu ai intrebat altceva, si ti-am raspuns: habar nu am, pentru ca nu ma intereseaza
Nu practic long range shooting, iar la vanatoare nu vad dece as folsi prindere cu inaltime de 100 mm (probabil nimeni nu foloseste ), indiferent daca sunt 100 mm deasuora tevii (masurati exact cum ai spus tu) sau deasupra curbei balistice.
Da, inatimea prinderii nu modifica precizia (si aici, prea vag formulat...care precizie? a armei?a tragerii?), ci modifica ”reglajele”.Modificarea distantei intre teava si linia de ochire schimba unghiul sub care e tras proiectilul si, ca urmare, distantele la care va intersecta linia de ochire. au scris mult mai clar si amanuntit colegii mai sus...
zeb stump
Veteran
 
Mesaje: 591
Membru din: 15 Noi 2006, 08:44
Locaţie: Rm.Vilcea

Re: Cum influențează înălțimea lunetei precizia?

Mesajde RaduCR pe 03 Sep 2022, 21:17

Domnilor,
Un nebun aruncă o piatră în apă și zece înțelepți sar să o scoată.
Probabil am greșit secțiunea forumului; trebuia pus topicul la "De râs, de voie bună" dat fiind reducerea la absurd a înălțimii lunetei deasupra axei țevii ca premisă la începutul filmulețului, dar așa se probează orice teorie.
Îmi pare rău că lumea a luat-o în serios. Nu vreau să stârnesc polemici, doar să subliniez că lumea este dispusă să experimenteze și să facă publice rezultatele.
La fel cu topicul paralel despre relația dintre lungimea țevii și viteza proiectilului. Au fost discuții aprinse pe aceste subiecte în trecut pe aces forum. Aceste filmulețe vin să probeze toate acele concluzii dar verificate de alții prin țări mai prietenoase cu libertatea de expresie.
Nu vreau spun că eu am descoperit apa caldă, doar promovez utilizarea ei. Si poate cei ce care urmăresc "link-urile" descoperă noi surse de informare.

O seară plăcută tuturor,

RaduCR
Cal 12, 9,3x62, 30-06
Avatar utilizator
RaduCR
Membru important
 
Mesaje: 127
Membru din: 29 Mar 2017, 22:36
Locaţie: Constanța

Re: Cum influențează înălțimea lunetei precizia?

Mesajde violiv pe 03 Sep 2022, 23:25

Teoria e una. Mie imi place sa privesc lucrutile practic, adaptandu-mi echipamentul la necesitate. Necesitatea de baza la tras cu glont cand merg la panda este "tinta mica la 175 m", ca atata am teren de tras. Tinta mica = un taler. Cam atat consider ca trebuie sa nimeresc "la sigur" dintr-un sacal, vulpe, bursuc, tap. De obicei sint nevoit sa trag repede, fara timp de calcule complicate si corectii de cadere. Asa ca imi trebuie un sistem care sa trimita proiectile la maxim 5 cm deasupra sau sub punctul ochit (cu centrul reticulului), de la 10 la 175 m.
Ca sint 4 cm sau 6 cm intre axa optica si axa tevii deranjeaza mai mult la pozitia obrazului decat la cum merge glontul. Insa imi este un picut mai avantajos sa fie 6 cm si nu 4. De ce? Pentru ca luneta un cm mai sus impinge cu vreo 5-10 m punctul in care glontul intersecteaza prima data linia de ochire si cu vreo 15-20 al doilea punct de impact ... si, corolar, distanta maxima la care glontul mai atinge talerul fara sa aplic corectii pe inaltime, se duce si ea cu vreo 10-20 m mai incolo. In acelasi timp, inaltimea maxima a traiectoriei proiectilului deasupra liniei de ochire scade cu 1-2 cm, ceea ce-mi permite sa trag la 100-125 m fara sa ochesc mai jos. Adica, in loc sa reglez "vanatoreste" cu +4 cm la 100 m, reglez la +2,5-3 cm. Nici pe hartie si nici in practica nu inseamna mult, nu din cauza asta ratezi! Insa imi ofera confortul psihic de a sti ca pot tenta doar capul bursucului sau vulpii atunci cand asta vreau sa ochesc, fara sa-mi bat capul cu calcule.

Probabil ca, daca distanta de tragere ar fi catre 250 m, mergand pe aceeasi logica ☺ as incerca si o montura la 10 cm inaltime.

Pe de alta parte, in titlu apare "precizia". Ori asta este capacitatea de a lovi tinta propusa. Desi s-au exprimat multe pareri mai sus cum ca inaltimea monturii nu afecteaza precizia iar filmuletul cam asta vrea sa demonstreze .... nu e chiar asa!
Filmul e in conditii de poligon, cu toate asezate, masurate, testate. In conditii de vanatoare nu e la fel. Nu intotdeauna ai timp sau mijloacele sau stiinta sa tot calculezi. Si intervine un factor aproape constant neglijat de vanatori dar bine cunoscut de tragatorii de poligon - inclinarea armei in plan vertical! Aproape intotdeauna vanatorii trag cu arma un pic (sau mai mult inclinata) ... chestie care tine de constructia dreapta si simetrica a armei, nepotrivita cu constructia omului si pozitia armei fata de corp complet asimetrica.
Asa cum ar trebui sa stie toti, daca inclini arma stanga sau dreapta, glontul se duce jos/stanga-jos/dreapta. Si se duce mult! La vreo 5 grade inclinare, chestie aproape nesesizabila in momentul focului, abaterea pe tinta la 100 m este semnificativ peste limita unui grupaj bun, clasicul MOA. Ori aceasta abatere creste progresiv cu inaltimea lunetei fata de axa tevii si nu chiar liniar. Daca arma din filmulet era inclinata cu 2 grade in plan vertical (intre momentul reglajului lunetei si cel al tragerilor), nu mai nimereau nici o coala A4.
In poligon toti cei ce trag la distanta folosesc nivela. La vanatoare e exceptional. Si atunci e mai bine sa nu ridici luneta in pod. Ca intre o luneta la 4 cm si una la 6 cm, cu 5 grade inclinare a armei sint 4-5 cm diferenta de impact a glontului pe tinta la 100 s-ar putea sa conteze, s-ar putea sa nu. Insa, conform legilor universale ale ghinionului, in mod cat se poate de uzual, la vanatoare erorile se insumeaza ... 2 cm de la grupaj, cu 2 de la diferenta de temperatura, cu 2 de la inclinare, cu inca 2 de la declansare pripita si cu inca X de la "inima in gat" ... si gata-i ratarea "inexplicabila". De aceea prefer sa minimizez cat pot de mult erorile date de echipament si sa raman doar eu vinovat.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8523
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Cum influențează înălțimea lunetei precizia?

Mesajde zeb stump pe 04 Sep 2022, 10:58

Ca de obicei, excelenta explicatia...Chapeau bas!
zeb stump
Veteran
 
Mesaje: 591
Membru din: 15 Noi 2006, 08:44
Locaţie: Rm.Vilcea

Re: Cum influențează înălțimea lunetei precizia?

Mesajde AXP pe 04 Sep 2022, 19:07

Iata si continuarea, de la MDT, ce se intampla cand se trage inclinat cu o montura inalta, …
https://youtu.be/KDtKkS3G_Mw
22LR; 9x19; 308Win; 9,3x62; 6,5x55; 12;
AXP
Veteran
 
Mesaje: 694
Membru din: 03 Iul 2014, 11:25
Locaţie: Cluj

Re: Cum influențează înălțimea lunetei precizia?

Mesajde DanCo pe 04 Sep 2022, 19:56

Și asa înțelegem de ce, pentru cei care trag mult in poligon, o bula de nivel este obligatorie sa fie montata pe arma.
DanCo
Veteran
 
Mesaje: 371
Membru din: 17 Iul 2019, 17:24
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Cum influențează înălțimea lunetei precizia?

Mesajde CCM pe 04 Sep 2022, 20:35

DanCo scrie:Și asa înțelegem de ce, pentru cei care trag mult in poligon, o bula de nivel este obligatorie sa fie montata pe arma.


Sper sa nu supar pe nimeni, dar, ca tragator in poligon (in principal), as nuanta un pic: pt cei care vor sa traga bine in poligon! Pt ca poti sa tragi mult, dar prost, in acelasi timp... mie mi se intampla des!
Excelent post-ul lui Vio; si dupa parerea mea, un topic bun, din care se poate invata ceva, ba poate chiar mult.
Cu aceasta ocazie, imi permit sa salut contributia - uneori acida, poate - a colegului Croco; dincolo de aciditate, sint multe lucruri de citit si invatat, printre randuri.
O seara buna va doresc tuturor
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 784
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: Cum influențează înălțimea lunetei precizia?

Mesajde Ghinda pe 05 Sep 2022, 13:37

La mine, pe toate cutiile scrie @croco de înălțimea lunetei. Altfel nu cumpăr. Și am permanent la mine un biblioraft cu înățimi de lunete, paralaxe, unghiuri înclinare armă, tipuri de pulbere, aerodinamică de glonț, etc. Și am și aparate de măsurat luminozitattea, albedoul și alti factori meteo care pot influneța tirul. Până în 150 metrii. După am alte bibliorafte cu aplicații de fizică și cuantica materiei, forța Coriolis, atracția gravitațională...
Mă bucur că ai tras atenția asupra acestor aspecte, vroiam de mult să scriu de ele, dar mi-era jenă. Să nu se simtă colegii în inferioritate!
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7693
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Cum influențează înălțimea lunetei precizia?

Mesajde CCM pe 06 Sep 2022, 20:35

Ghinda scrie:La mine, pe toate cutiile scrie @croco de înălțimea lunetei. Altfel nu cumpăr. Și am permanent la mine un biblioraft cu înățimi de lunete, paralaxe, unghiuri înclinare armă, tipuri de pulbere, aerodinamică de glonț, etc. Și am și aparate de măsurat luminozitattea, albedoul și alti factori meteo care pot influneța tirul. Până în 150 metrii. După am alte bibliorafte cu aplicații de fizică și cuantica materiei, forța Coriolis, atracția gravitațională...
Mă bucur că ai tras atenția asupra acestor aspecte, vroiam de mult să scriu de ele, dar mi-era jenă. Să nu se simtă colegii în inferioritate!


Privilegiul moderatorului, ai?
Nu e treaba mea sa imi dau cu parerea, dar mi se pare aiurea postul tau, stimate ghindar; nu e primul post discutabil, dealtfel. Din al meu pdv.
Eu cred ca un moderator ar trebui sa modereze si cam atat, nu sa isi dea cu parerea pe principiul "eu sint seful, eu am dreptate"; dar, poate ca ma insel eu.
Scade rau nivelul forumului in conditiile astea, te-ai gandit cumva? la mistouri, forta Coriolis, albedo si alte tampenii, ne cam pricepem cu totii, nu-i asa?
Salutare, salutare, stimabile...
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 784
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: Cum influențează înălțimea lunetei precizia?

Mesajde aurelian76 pe 06 Sep 2022, 21:11

CCM scrie:
Ghinda scrie:La mine, pe toate cutiile scrie @croco de înălțimea lunetei. Altfel nu cumpăr. Și am permanent la mine un biblioraft cu înățimi de lunete, paralaxe, unghiuri înclinare armă, tipuri de pulbere, aerodinamică de glonț, etc. Și am și aparate de măsurat luminozitattea, albedoul și alti factori meteo care pot influneța tirul. Până în 150 metrii. După am alte bibliorafte cu aplicații de fizică și cuantica materiei, forța Coriolis, atracția gravitațională...
Mă bucur că ai tras atenția asupra acestor aspecte, vroiam de mult să scriu de ele, dar mi-era jenă. Să nu se simtă colegii în inferioritate!


Privilegiul moderatorului, ai?
Nu e treaba mea sa imi dau cu parerea, dar mi se pare aiurea postul tau, stimate ghindar; nu e primul post discutabil, dealtfel. Din al meu pdv.
Eu cred ca un moderator ar trebui sa modereze si cam atat, nu sa isi dea cu parerea pe principiul "eu sint seful, eu am dreptate"; dar, poate ca ma insel eu.
Scade rau nivelul forumului in conditiile astea, te-ai gandit cumva? la mistouri, forta Coriolis, albedo si alte tampenii, ne cam pricepem cu totii, nu-i asa?
Salutare, salutare, stimabile...

PAM, PAM ! :)) Eu cand m-am sesizat intr-o postare recenta am primit warn ! Nu stiu de ce dar parca este deja o senzatie de deja vu, mai ales daca posteaza teharau bancul lui cu rabinul.
aurelian76
Membru activ
 
Mesaje: 63
Membru din: 02 Noi 2020, 13:16

Re: Cum influențează înălțimea lunetei precizia?

Mesajde CCM pe 06 Sep 2022, 21:26

vezi ca le cam amesteci! eu am pus link-ul cu bancul ala, teharau doar a facut referire la el, mataluta ti-ai luat un warn... ai uitat?
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 784
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: Cum influențează înălțimea lunetei precizia?

Mesajde CCM pe 06 Sep 2022, 21:36

....in plus, nu e vorba de nici un "PAM-PAM"
cum spunea colegul RaduCR, un prost arunca o piatra in apa si apoi o gramada de intelepti se arunca acolo sa o scoata!
Deja imi pare rau de post.
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 784
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Următorul

Înapoi la Arme de vinatoare cu glont

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 34 vizitatori

Publicitate