Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Apr 2024, 19:40

Cum influențează înălțimea lunetei precizia?

Discutii despre armament cu glont , munitii , calibre , etc . Multiple compartii intre arme , munitii pentru arme , tipuri de vanat , balistica , samd .

Moderator: liviur

Re: Cum influențează înălțimea lunetei precizia?

Mesajde violiv pe 06 Sep 2022, 21:45

Sa revenim!
Am tot vizionat filmuletele. Parerea mea e ca nu au folosit 22 lr la testul de inclinare din economie ci pentru a obtine un rezultat vizibil pe hartie. 22 lr la 50 m descrie o curba cam ca un 308 la 150-200 m. Abaterea laterala la inclinarea armei este cu atat mai mare cu cat curba e mai accentuata. De ex., pe teste facute cu pistol, la 15-20 m se nimereste tinta foarte bine daca ochesti bine si tragi cu pistolul la orizontala sau chiar cu susul in jos. Pe distanta asta glontul merge cam "ata" si nu conteaza.
Ma mira insa diferenta mica de abatere intre cele 2 monturi. Am invatat despre asta in copilarie, pe cand trageam la un club de tir. Aveam o menghina capabila sa sustina fara sa clinteasca arme de aer comprimat sau 22 lr, pentru verificat grupaje. Instructorul ne-a aratat ce se intampla daca inclini. Cu arme ce aveau catare si inaltator practic la rasul tevii era o deviere iar cu cele de competitie, cu axa optica la 3-4 cm fata de teava, devierea era mult mai mare la aceeasi inclinare. Banuiesc ca este vorba de o progresie neliniara, foarte accentuata pe primii cm de jnaltime de la axa tevii apoi practic aceeasi si daca urci luneta de la 5 la 10 cm.

Oricum ar fi, exista si este importanta, cu atat mai mult cu cat creste distanta pana la tinta. Imi amintesc ca am incercat pe vremuri sa montez un Docter la 45 grade pe tubul lunetei unei arme "universale", stil tactic. Pe langa faptul ca a fost greu de reglat, tragand dincolo de 50 m cu 9,3x62 nu mai nimereai neam un taler ... din aceeasi pozitie stabila din care il nimereai 4 din 5 focuri si la 100 m daca Docter-ul era pus drept.

Revenind la practica, am lunete si la 3 cm si la 7 fata de axa tevii. Lasand la o parte pozitia capului, n-am simtit ca ar duce la ratari una mai mult ca alta. Important este sa stii cum merge glontul dupa ce-a parasit teava.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8523
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Cum influențează înălțimea lunetei precizia?

Mesajde Ghinda pe 06 Sep 2022, 22:02

Îmi cer scuze dacă ironia este prea mare. Aici nu sunt moderator. Dar m-am săturat de suprastiinta. Până la urmă suntem vânători și ne interesează tirul la vânat. Rog să îmi fie șters. Cu iertarea de rigoare dacă îmi este acceptat.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7693
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Cum influențează înălțimea lunetei precizia?

Mesajde CCM pe 06 Sep 2022, 22:08

Vio,
Intrebare (complet) off topic: CZ 75 Omega - sau Shadow 2? Tras cu amandoua, imi plac amandoua, insa numai una de cumparat; bani simplu/dublu.
Scuze moderatorului pt off.
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 785
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: Cum influențează înălțimea lunetei precizia?

Mesajde violiv pe 06 Sep 2022, 22:23

Ca intotdeauna! Ce vrei sa faci cu ea?
Sa te joci o data pe luna sau sa devii tir-ist de competitie?
Daca e numa' pentru joaca ... eu am ales Tokarev, la o zecime din pretul Shadow si la care gasesc munitie ca nu prea trage nimeni 7,65. Chiar si un Carpati merge, ca-i ieftin si pistolul, ieftina si munitia.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8523
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Cum influențează înălțimea lunetei precizia?

Mesajde violiv pe 06 Sep 2022, 22:25

Acu' serios vorbind: CZ 75. De restul de bani iei placuta adaptoare si un Docter. Vei trage mult mai bine decat cu Shadow!!!
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8523
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Cum influențează înălțimea lunetei precizia?

Mesajde CCM pe 06 Sep 2022, 22:53

Ghinda scrie:Îmi cer scuze dacă ironia este prea mare. Aici nu sunt moderator. Dar m-am săturat de suprastiinta. Până la urmă suntem vânători și ne interesează tirul la vânat. Rog să îmi fie șters. Cu iertarea de rigoare dacă îmi este acceptat.


Domnule Ghinda,
Eu cred ca sintem mai mult decat simpli vanatori; cred ca sintem, intr-o oarecare masura, formatori de opinie, cei care scriem pe acest forum; or, asta ne incumba si responsabilitati, in sensul transmiterii cunostiintelor, eticii, etc;
Forumul acesta are o valoare mai mare decat o percepem in imediat, este echivalentul unei carti pe care o scriem, cu totii- pt cei care vin si vor veni dupa noi.
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 785
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: Cum influențează înălțimea lunetei precizia?

Mesajde CCM pe 06 Sep 2022, 22:57

violiv scrie:Acu' serios vorbind: CZ 75. De restul de bani iei placuta adaptoare si un Docter. Vei trage mult mai bine decat cu Shadow!!!


Yes!
Sa vad daca mai stiu sa urc o poza, nu cu CZ, cu altceva...
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 785
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: Cum influențează înălțimea lunetei precizia?

Mesajde CCM pe 06 Sep 2022, 23:05

Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 785
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: Cum influențează înălțimea lunetei precizia?

Mesajde CCM pe 06 Sep 2022, 23:13

violiv scrie:Acu' serios vorbind: CZ 75. De restul de bani iei placuta adaptoare si un Docter. Vei trage mult mai bine decat cu Shadow!!!


CZ 75 este, multam fain!
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 785
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: Cum influențează înălțimea lunetei precizia?

Mesajde tehărău pe 07 Sep 2022, 08:45

Domnilor,
Cred ca e cel mai permisiv forum pe care îl știu. Cu toate acestea, vad ca deja sunt contestați moderatorii și postările lor. Eu zic ca și voi, cei care nu aveți "privilegiul" de a fi moderatori dar scrieți, să căutați sa nu abuzați de "drepturi". Nu țin minte de când nu s-a mai șters o postare sau nu s-a dat vreun avertisment pentru "off topic", pentru jigniri sau abateri de la regulament.
Vreți calitate? Toată lumea vrea!
Numai ca se pare că dreptatea se revendică de fiecare în parte, după cum ii pică bine. Bancul ăla s-a vrut o batere a obrazului. Pentru cine îl are...
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Cum influențează înălțimea lunetei precizia?

Mesajde Ghinda pe 07 Sep 2022, 12:10

Off topic și să închidem polemica. Nu mă simt contestat, am fost tras doar de mânecă. Am cerut iertarea de cuviință și am mai lămurit ceva lucruri. Hai la subiect înapoi.

Apropo, aseară am cunoscut personal inițiatorul. Lume faină!!!
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7693
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Cum influențează înălțimea lunetei precizia?

Mesajde CCM pe 07 Sep 2022, 15:38

tehărău scrie:Domnilor,
Cred ca e cel mai permisiv forum pe care îl știu. Cu toate acestea, vad ca deja sunt contestați moderatorii și postările lor. Eu zic ca și voi, cei care nu aveți "privilegiul" de a fi moderatori dar scrieți, să căutați sa nu abuzați de "drepturi". Nu țin minte de când nu s-a mai șters o postare sau nu s-a dat vreun avertisment pentru "off topic", pentru jigniri sau abateri de la regulament.
Vreți calitate? Toată lumea vrea!
Numai ca se pare că dreptatea se revendică de fiecare în parte, după cum ii pică bine. Bancul ăla s-a vrut o batere a obrazului. Pentru cine îl are...




Moderatorul a primit scuze in privat - daca la mine te referi. Nici vorba de contestare, doar o parere personala pe care mi-am permis-o... si mi-am permis sa o fac publica. Nu cred ca am gresit, nimeni dintre noi, indiferent de statut, nu este scutit de erori, apriori. Cat despre jigniri sau altele, nu cred ca se poate pune problema.
In rest, de acord cu ultima postare a moderatorului, sa ne intoarcem la subiectul topicului si atat.
Domnilor, am rugămintea sa reveniti on topic.
Stiu ca puteți și va mulțumesc anticipat.
Admin.
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 785
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: Cum influențează înălțimea lunetei precizia?

Mesajde violiv pe 07 Sep 2022, 20:21

CCM scrie:
violiv scrie:Acu' serios vorbind: CZ 75. De restul de bani iei placuta adaptoare si un Docter. Vei trage mult mai bine decat cu Shadow!!!


CZ 75 este, multam fain!


Ne mutam aici, poate intereseaza si pe altii:


viewtopic.php?f=66&t=20198
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8523
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Cum influențează înălțimea lunetei precizia?

Mesajde CCM pe 07 Sep 2022, 21:25

violiv scrie:
CCM scrie:
violiv scrie:Acu' serios vorbind: CZ 75. De restul de bani iei placuta adaptoare si un Docter. Vei trage mult mai bine decat cu Shadow!!!


CZ 75 este, multam fain!


Ne mutam aici, poate intereseaza si pe altii:


viewtopic.php?f=66&t=20198


Yes!
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 785
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: Cum influențează înălțimea lunetei precizia?

Mesajde RaduCR pe 08 Sep 2022, 09:02

Ghinda scrie:Apropo, aseară am cunoscut personal inițiatorul. Lume faină!!!


:-bd

O zi bună,
RaduCR
Cal 12, 9,3x62, 30-06
Avatar utilizator
RaduCR
Membru important
 
Mesaje: 127
Membru din: 29 Mar 2017, 22:36
Locaţie: Constanța

Anterior

Înapoi la Arme de vinatoare cu glont

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 42 vizitatori

Publicitate