Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Apr 2024, 07:47

Mauser M12

Discutii despre armament cu glont , munitii , calibre , etc . Multiple compartii intre arme , munitii pentru arme , tipuri de vanat , balistica , samd .

Moderator: liviur

Mauser M12

Mesajde paul.grosu pe 11 Oct 2022, 22:10

Buna seara
Desi sunt vanator de multi ani, abia acum am considerat ca este cazul sa am si o arma cu glont. Dupa multe cautari am decis ca prima carabina sa fie un Mauser M12 in 308W. Dupa ce am luat decizia legata de producator si model, am inceput sa sap dupa detalii. M-am lovit in final de o problema legata de sigurantele de pe modelul M12.
In 2016 Mauser a creat un nou model de siguranta pentru modelul M12 numit manual cocking systen, pe care nu am avut ocazia sa pun mana. Ideaa este foarte interesanta, dar eu sunt putin sceptic fata de inovatii pe sisteme care functioneaza.
Intrebarea mea este daca cineva a testat cele doua modele de siguranta si care a fost impresia.
paul.grosu
 
Mesaje: 8
Membru din: 29 Oct 2007, 00:19
Locaţie: Bucuresti

Re: Mauser M12

Mesajde violiv pe 11 Oct 2022, 22:48

Aproape toate armele "care se respecta" au asa ceva astazi ... si functioneaza.
O siguranta normala blocheaza (de cele mai multe ori) tragaciul sau/si percutorul. Desi prezinta o doza solida de siguranta, nu este recomandat portul armei incarcata, avand "cartus pe teava".
Siguranta asta de tip nou permite portul armei incarcata, in deplina siguranta, pentru ca percutorul nu este armat complet, adica arma nu poate nici daca o trantesti, lovesti si nici siguranta nu se poate muta accidental pe pozitia "foc". Atunci cand vrei sa tragi si manipulezi siguranta ca s-o muti pe foc, realizezi si comprimarea arcului percutorului si arma devine activa. E mai greu decat sa muti o siguranta normala pe pozitia foc dar mult mai usor decat sa manevrezi inchizatorul ca sa incarci atunci cand vrei sa tragi.
E o chestie isteata, functioneaza si este din ce in ce mai raspandita si dorita.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8522
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Mauser M12

Mesajde paul.grosu pe 12 Oct 2022, 12:33

Va multumesc pentru raspuns.
Stiu cum functioneaza acest sistem si, asa cum am spus, mi se pare foarte interesant si util, desi, fie vorba intre noi, la vanatoare nu cred ca o sa fie de acord nici un organizator sa te deplasezi cu inchizatorul armei inchis, indiferent de sistemul de siguranta de pe arma.
Intrucat nu am resusit inca sa probez un M12 cu acest sistem, am studiat imaginile de pe internet si am observat ca, desi ergonomia este mult imbunatatita, in pozitia 1 (arma asigurata si inchizatorul blocat) parghia sigurantei se departeaza foarte mult de inchizator si ma gandesc daca nu cumva se poate agata foarte usor in timpul deplasarii (vezi imaginea atasata).
Acesta este motivul pentru care m-am gandit sa incerc sa obtin o parere de la cineva care eventual a avut ocazia sa probeze acest sistem de pe M12.
Imagine
paul.grosu
 
Mesaje: 8
Membru din: 29 Oct 2007, 00:19
Locaţie: Bucuresti

Re: Mauser M12

Mesajde Ghinda pe 12 Oct 2022, 15:04

Mai sunt destui în România care nu se stresează cum se fâțâie vânătorul cu arma între goane, citez "o armă fără glonț pe țeavă este o simplă bâtă".
Este un sistem de dublă siguranță și atât. Bun de altfel. Dacă era prost, nu mai era pe armă.
Și salut!
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7693
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Mauser M12

Mesajde yoghi pe 12 Oct 2022, 23:16

paul.grosu scrie:...., la vanatoare nu cred ca o sa fie de acord nici un organizator sa te deplasezi cu inchizatorul armei inchis, indiferent de sistemul de siguranta de pe arma.
.....


Si atunci de ce atat stres fata de sistemul de siguranta.

Incarci arma in stand ,in foisor sau cand esti la dibuit.in toate variantele nu mai conteaza ca ai sifuranta sau nu.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Mauser M12

Mesajde proteam pe 13 Oct 2022, 08:10

[quote="paul.grosu"]....la vanatoare nu cred ca o sa fie de acord nici un organizator sa te deplasezi cu inchizatorul armei inchis, indiferent de sistemul de siguranta de pe arma...."
Asa ar fi obligatoriu, dar sunt multi organizatori, dar mai ales vanatori, care nu respecta acest principiu elementar de siguranta
proteam
Membru activ
 
Mesaje: 91
Membru din: 20 Iul 2015, 11:43

Re: Mauser M12

Mesajde paul.grosu pe 13 Oct 2022, 09:04

yoghi scrie:Si atunci de ce atat stres fata de sistemul de siguranta.


Un motiv pentru care mi s-ar parea util acest sistem ar fi ca ofera posibilitatea de avea arcul percutorului relaxat chiar si atunci cand inchizatorul este scos din arma. Nu spun ca acest lucru nu este posibil si in cazul sigurantei normale, dar este putin mai dificil.
paul.grosu
 
Mesaje: 8
Membru din: 29 Oct 2007, 00:19
Locaţie: Bucuresti

Re: Mauser M12

Mesajde tehărău pe 13 Oct 2022, 11:12

proteam scrie:
paul.grosu scrie:....la vanatoare nu cred ca o sa fie de acord nici un organizator sa te deplasezi cu inchizatorul armei inchis, indiferent de sistemul de siguranta de pe arma...."
Asa ar fi obligatoriu, dar sunt multi organizatori, dar mai ales vanatori, care nu respecta acest principiu elementar de siguranta

Sărim din subiect, dar vad ca aproape fiecare sesizează părticică asta. E principiu elementar sau exagerare? Sa se umple de praf închizătorul și teava e mai sigur? La ce au mai făcut siguranțe la arme? Apoi, dacă tot nu avem încredere, nu ajunge sa descarcam? Dacă răspunsul e nu, de ce sa mergem doar cu arma frântă sau cu închizătorul deschis? N-ar fi mai sigur ca pe durata deplasării sa schimbam țevile și închizătoare între noi?!?
E întrebare retorică. Mie dacă îmi atrage atenția cineva, plec acasă. Mi se pare o forțare a bunului simț. Parcă m-ai obliga sa umblu cu chiloții în vine...
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Mauser M12

Mesajde zeb stump pe 13 Oct 2022, 11:39

@Paul Grosu:
Ti-a placut arma? daca da, o cumperi si gata...chiar nu mi se pare ca acea siguranta ar putea fi motivul pentru care sa nu o cumperi...
Existenta "manual cocking" nu exclude posibilitatea de a te deplasa cu ea fara inchizator, daca astea sunt regulile vanatorii la care participi...
Sa zicem ca e utila la dibuit, unde, asa cum arata Viloiv mai sus, mai bine sa poti fi pregatit de tragere doar prin actionarea sigurantei, decat sa trebuiasca să actionezi si siguranta, şi sa manevrezi şi inchizatorul...
zeb stump
Veteran
 
Mesaje: 591
Membru din: 15 Noi 2006, 08:44
Locaţie: Rm.Vilcea

Re: Mauser M12

Mesajde paul.grosu pe 13 Oct 2022, 12:48

tehărău scrie:Parcă m-ai obliga sa umblu cu chiloții în vine...


Off-topic, intr-adevar, dar daca legea ne-ar impune sa facem vanatoare cu chilotii in vine, asa ar trebui sa o facem. Slava Domnului, inca ne lasa sa ne imbracam cum vrem. :D
paul.grosu
 
Mesaje: 8
Membru din: 29 Oct 2007, 00:19
Locaţie: Bucuresti

Re: Mauser M12

Mesajde paul.grosu pe 13 Oct 2022, 13:10

zeb stump scrie:Ti-a placut arma? daca da, o cumperi si gata...chiar nu mi se pare ca acea siguranta ar putea fi motivul pentru care sa nu o cumperi...


Am scris in primul post ca decizia pentru M12 e luata. Mi se pare totusi normal sa aleg intre diverse optiuni in cunostinta de cauza. Cand e vorba de hobby, principiul “toate trag in fata” nu mi se pare deloc satisfacator.
paul.grosu
 
Mesaje: 8
Membru din: 29 Oct 2007, 00:19
Locaţie: Bucuresti

Re: Mauser M12

Mesajde zeb stump pe 14 Oct 2022, 07:35

Ai dreptate, dar in conditiile in care manual cocking a fost folosit si pe Mauser M 03, iar pe M 12 este deja de vreo 6 ani, probabil ca nu au fost probleme ori dezavantaje cu acest sistem, altfel ar fi renuntat la el...
zeb stump
Veteran
 
Mesaje: 591
Membru din: 15 Noi 2006, 08:44
Locaţie: Rm.Vilcea

Re: Mauser M12

Mesajde drflorea pe 14 Oct 2022, 08:01

E principiu elementar sau exagerare? Sa se umple de praf închizătorul și teava e mai sigur?


Se lasa inchizatorul deschis ca sa aiba pe unde iesi praful din teava :lol:

La armele la care siguranta armeaza percutorul, este chiar o exagerare, pt ca siguranta are o cursa destul de lunga si se observa usor in ce pozitie este.

Personal incarc si asigur arma cand plec spre tiitoare, pana acum de doua ori ne-am intalnit cu Martinas pe poteca. :o
Vorbeste intodeauna cu blandete si tine aproape un toiag noduros - vei ajunge departe
drflorea
Membru important
 
Mesaje: 196
Membru din: 27 Mai 2008, 14:53

Re: Mauser M12

Mesajde Sly_Fox pe 14 Oct 2022, 09:55

O singură opțiune: renunțați la goane! Pânda reprezintă soluția! :mrgreen:
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5670
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Mauser M12

Mesajde proteam pe 14 Oct 2022, 13:01

[/quote] Sărim din subiect, dar vad ca aproape fiecare sesizează părticică asta. E principiu elementar sau exagerare? Sa se umple de praf închizătorul și teava e mai sigur? La ce au mai făcut siguranțe la arme? Apoi, dacă tot nu avem încredere, nu ajunge sa descarcam? Dacă răspunsul e nu, de ce sa mergem doar cu arma frântă sau cu închizătorul deschis? N-ar fi mai sigur ca pe durata deplasării sa schimbam țevile și închizătoare între noi?!?
E întrebare retorică. Mie dacă îmi atrage atenția cineva, plec acasă. Mi se pare o forțare a bunului simț. Parcă m-ai obliga sa umblu cu chiloții în vine...[/quote]
Scuze , stiu ca este off-topic si promit sa nu mai continui pe acest topic cu discutii despre siguranta armelor si a vanatorii. Legea stipuleaza ca pe timpul transportului armelor acestea trebuie sa fie asigurate si neincarcate, iar in locul destinat vanatorii arma poate fi incarcata si asigurata. Deci nu e o obligatie legala, desi unele organe de cercetare penala considera deplasarea de la o goana la alta ca fiind TRANSPORT pentru ca nu vanezi in acest timp si ... "nu ai nici o dovada ca nu te deplasai catre casa". Dar este o cutuma la vanatorile cu "von" sau "de" sau altii cu c..ie grele. Inclusiv ei merg cu inchizatorul desfacut sau cu un cartus gol bagat perpendicular astfel incat sa blocheze inchizatorul la semiautomate. Pe teren accidentat cu craci si frunzis se pot intampla orice fel de accidente. Imi aduc aminte, la facultate la cursul de vanatoare, o ora ne-a povestit Prof Negrutiu despre accidente de acest fel , toate petrecute intre doua goane. Toate pentru ca cineva a uitat sa scoata glontul de pe teava sau l-a lasat ca poate mistretul/ursul E PROST si nu-l aude cum merge el prin padure cu alti tovarsi de vanatoare.
Cat despre praf care iti blocheaza inchizatorul si teava nu stiu ce sa zic, eu nu am vanat niciodata in Sahara, dar acolo probabil se poate intampla. In zona de munte sau de deal din Romania nu am auzit de astfel de probleme.
Glontul odata plecat nu se mai intoarce (scrie in carticica de INSTRUCTIONI DE SIGURANTA pe care am primit-o cu Savage-le meu).
Scuze de off-topic, asa cum am promis nu mai poluez acest topic, in care colegul este interesat de o arma (buna zic eu din ce am vazut la cativa colegi).
proteam
Membru activ
 
Mesaje: 91
Membru din: 20 Iul 2015, 11:43

Re: Mauser M12

Mesajde Ghinda pe 14 Oct 2022, 13:04

Ia uite. Am făcut cursul cu același profesor!
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7693
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Mauser M12

Mesajde paul.grosu pe 14 Oct 2022, 15:47

proteam scrie:... Legea stipuleaza ca pe timpul transportului armelor acestea trebuie sa fie asigurate si neincarcate, iar in locul destinat vanatorii arma poate fi incarcata si asigurata. Deci nu e o obligatie legala, desi unele organe de cercetare penala considera deplasarea de la o goana la alta ca fiind TRANSPORT pentru ca nu vanezi in acest timp si ... "nu ai nici o dovada ca nu te deplasai catre casa".

In afara de cutuma este si o obligatie legala. Regulamentul din 4 iunie 2008 privind autorizarea, organizarea și practicarea vânătorii aprobat prin Ordinul ministrului agriculturii si dezvoltarii rurale nr. 353 din 4 iunie 2008 prevede la art. 45 alin. ca "înainte de părăsirea standului pentru goana următoare, arma se descarcă, deplasarea între goane făcându-se doar cu arma frântă sau cu închizătorul deschis, astfel încât acest lucru să fie vizibil; nu se părăsește standul până ce nu sunt strânse toate tuburile trase pentru a fi duse ulterior la un container destinat deșeurilor;".
Nu cred ca se poate face nici o confuzie intre deplasarea intre goane in cadrul fondului de vanatoare si deplasarea catre casa in afara fondului de vanatoare, aceasta din urma fiind reglementata de art. 35 alin. 2 din acelasi regulament: "În afara fondurilor cinegetice arma de vânătoare se transportă descărcată și introdusă în toc."

Cer scuze la randul meu pentru devierea de la subiect, dar au fost aduse in discutie aspecte importante legate de practicarea vanatorii, pe care observ ca uniii le considera mofturi desi, nu numai ca sunt reglementate legal, dar sunt si de bun simt. Daca exista in continuare interes pentru dezbaterea acestora, putem crea un topic separat.
paul.grosu
 
Mesaje: 8
Membru din: 29 Oct 2007, 00:19
Locaţie: Bucuresti

Re: Mauser M12

Mesajde DanCo pe 14 Oct 2022, 17:08

https://lege5.ro/Gratuit/gezdambug4/org ... dgmrvgmydo

Ca sa nu mai batem câmpii aiurea și sa nu mai pomenim tot felul de regulamente si legi totul este specificat negru pe alb. Orice altceva este speculație sau abuz. Nici o regula sau cutuma locala impusa de organizatori sau paznic de vanatoare nu are nici o valoare dacă este în afara legii. Pe de alta parte nici o arma existenta pe piața nu are un sistem de siguranță mai mult sau mai puțin sigur. Toate sunt sigure pentru ca altfel nu ar fi omologata. Ca unora ni se pare mai comod sau mai incomod acel sistem de asigurare asta este foarte posibil dar sigur este.
DanCo
Veteran
 
Mesaje: 371
Membru din: 17 Iul 2019, 17:24
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Mauser M12

Mesajde paul.grosu pe 14 Oct 2022, 23:52

DanCo scrie:https://lege5.ro/Gratuit/gezdambug4/organizarea-si-practicarea-vanatorii-regulament?dp=gm4dgmrvgmydo


Exact regulamentul la care m-am referit in postul anterior.
paul.grosu
 
Mesaje: 8
Membru din: 29 Oct 2007, 00:19
Locaţie: Bucuresti

Re: Mauser M12

Mesajde paul.grosu pe 15 Oct 2022, 00:19

DanCo scrie:Pe de alta parte nici o arma existenta pe piața nu are un sistem de siguranță mai mult sau mai puțin sigur. Toate sunt sigure pentru ca altfel nu ar fi omologata.


Cu mici exceptii dupa cum se vede in urmatorul articol.

https://www.cnbc.com/2011/01/18/documen ... cades.html
paul.grosu
 
Mesaje: 8
Membru din: 29 Oct 2007, 00:19
Locaţie: Bucuresti

Re: Mauser M12

Mesajde tehărău pe 15 Oct 2022, 06:26

Legea e lege și trebuie respectată. Dar dacă e exagerată, trebuie spus ca e exagerată. Pe mine m-a stârnit ca s-a folosit "elementar" și "bun simț" iar eu eu consider ca e excesiv. La Blaser sau alt sistem echivalent ce naiba poate sa se întâmple de scoți închizătorul? Și dacă n-ai cartuș pe țeavă la orice armă? În goană ce faci, ai voie cu glonț pe țeavă? Ca te deplasezi chiar mai aiurea decât între goane. Numai vânător n-a fost cel ce a venit cu soluțiile astea. Din păcate, înjur degeaba. Nimic din ceea ce a fost prost legiferat nu s-a mai întors la normal vreodată.
Hai la M 12.
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Mauser M12

Mesajde violiv pe 15 Oct 2022, 09:36

paul.grosu scrie:
DanCo scrie:Pe de alta parte nici o arma existenta pe piața nu are un sistem de siguranță mai mult sau mai puțin sigur. Toate sunt sigure pentru ca altfel nu ar fi omologata.


Cu mici exceptii dupa cum se vede in urmatorul articol.

https://www.cnbc.com/2011/01/18/documen ... cades.html


Asta s-a dezbatut inclusiv in instante: nu siguranta era proasta ci omul care umbla la ea era prostul. Am avut arma cu acel model de tragaci, foarte bun. Bun pentru ca permitea reglarea tariei tragaciului pana la valori foarte mici ale fortei necesare pentru declansare. Daca esti prost si-l reglezi pana sare singur nu-i de vina arma. Acelasi lucru se poate intampla si la tragaciul cu accelerator, la fel de reglabil, de la Tikka sau CZ 550/527. De armele astea nu s-a plans nimeni.
Ca exista probleme la arme e foarte adevarat ... vezi numa' ultima serie de arme cu armare liniara, care au avut toate rechemari in uzina pentru probleme tehnice, potential cu risc.
Ca exista idioti care ajung sa puna mana pe arme e de o mie de ori mai adevarat! Am intalnit pana si "vanator" care cumpara munitie de 16 pana cand vanzatorul, care-i trecea datele in registru, a vazut ca nu avea in permis decat o singura arma ... de 12!!!

@teharau
Am vazut si patit multe. In 40 de ani de cand tot umblu cu arme am ajuns la concluzia ca celebrul decalog american e chiar sfant. E izvorat dintr-o practica lunga si presarata cu toate accidentele posibile, unele chiar inimaginabile.
Ce faci tu cand esti la dibuit, te priveste.
Cand vanezi in grup mai sint si altii pe langa ... si in 99% din accidente acestia platesc prostia sau neatentia vecinului. E cam cum era cu masca "anti-covid" - nu pe purtator trebuia sa-l pazeasca ci pe cei din jur de cel ce o purta. Oricat ti s-ar parea de exagerat, sa oferi celor din jur un pic de liniste e doar o forma de politete ... rau este faptul ca a ajuns sa trebuiasca sa fie impusa de lege! Poate nu toti au vazut Blaser si stiu ce poate sau sigurante din astea noi, smechere.
Nu-i rea hotararea ta, aia cu "daca mi se atrage atentia plec acasa".... :ymdevil:
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8522
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Mauser M12

Mesajde laurul pe 15 Oct 2022, 11:29

violiv scrie:
paul.grosu scrie:
DanCo scrie:Pe de alta parte nici o arma existenta pe piața nu are un sistem de siguranță mai mult sau mai puțin sigur. Toate sunt sigure pentru ca altfel nu ar fi omologata.


Cu mici exceptii dupa cum se vede in urmatorul articol.

https://www.cnbc.com/2011/01/18/documen ... cades.html


Asta s-a dezbatut inclusiv in instante: nu siguranta era proasta ci omul care umbla la ea era prostul. Am avut arma cu acel model de tragaci, foarte bun. Bun pentru ca permitea reglarea tariei tragaciului pana la valori foarte mici ale fortei necesare pentru declansare. Daca esti prost si-l reglezi pana sare singur nu-i de vina arma. Acelasi lucru se poate intampla si la tragaciul cu accelerator, la fel de reglabil, de la Tikka sau CZ 550/527. De armele astea nu s-a plans nimeni.
Ca exista probleme la arme e foarte adevarat ... vezi numa' ultima serie de arme cu armare liniara, care au avut toate rechemari in uzina pentru probleme tehnice, potential cu risc.
Ca exista idioti care ajung sa puna mana pe arme e de o mie de ori mai adevarat! Am intalnit pana si "vanator" care cumpara munitie de 16 pana cand vanzatorul, care-i trecea datele in registru, a vazut ca nu avea in permis decat o singura arma ... de 12!!!

@teharau
Am vazut si patit multe. In 40 de ani de cand tot umblu cu arme am ajuns la concluzia ca celebrul decalog american e chiar sfant. E izvorat dintr-o practica lunga si presarata cu toate accidentele posibile, unele chiar inimaginabile.
Ce faci tu cand esti la dibuit, te priveste.
Cand vanezi in grup mai sint si altii pe langa ... si in 99% din accidente acestia platesc prostia sau neatentia vecinului. E cam cum era cu masca "anti-covid" - nu pe purtator trebuia sa-l pazeasca ci pe cei din jur de cel ce o purta. Oricat ti s-ar parea de exagerat, sa oferi celor din jur un pic de liniste e doar o forma de politete ... rau este faptul ca a ajuns sa trebuiasca sa fie impusa de lege! Poate nu toti au vazut Blaser si stiu ce poate sau sigurante din astea noi, smechere.
Nu-i rea hotararea ta, aia cu "daca mi se atrage atentia plec acasa".... :ymdevil:

+1!!!
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3079
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Mauser M12

Mesajde yoghi pe 15 Oct 2022, 15:42

discutii pro sau impotriva regulamentelor /legilor vor fi mereu.
Observatie facuta de vasilica si ionica nu e ok dar,
Instructajul de la inceputul vanatorii stabileste regulile din acea zi . Sunt si alte interdictii care nemultumeste pe unul sau altul dar majoritatea hotareste.

Parcarea masinilor in zona standurilor
Camumflajul excesiv sau culcatul in aratura in zona de campie, strigate intre participanti , trasul in iepure la vanatoarea de mistret.....asa.si cu purtatul armei deschise .daca nu iti convine ce se hotareste dimineata , poti pleca direct,fara nervi si discutii mai tarziu.

Si cu siguranta armei.Orice arma scapata din mana/cazuta daca era rezemata prost Nu declanseaza focul.

Daca o lovesti de copaci ,arunci cu ea dupa iepuri sau dai cu patul in mistret e pe riscul tau nu al fabricantului
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Mauser M12

Mesajde tehărău pe 15 Oct 2022, 19:37

Identificarea ideii principale dintr-un mesaj e din ce în ce mai dificilă. Una se transmite și tot ce avem noi în cap înțelegem. Normele de siguranță a vânătorii sunt normale și trebuie respectate. Era vorba despre exagerarea lor. Ma rog, sindromul Stockholm are și el explicații îndelung studiate. Mi-am adus aminte, v-am spus acum câțiva ani ca vom face risk assessment la instructaj. Să vă văd atunci dacă veți considera că e de bun simț sa faci asta.
Cât despre datul la o parte, pe lehamite s-a bazat toată inversarea asta a nevoilor esențiale ce s-au înlocuit cu mofturi de filfizoni, legalizate și impuse ca norme.
Hai cu interzicerile!
PS: de una mică vad ca nu se zice nimic ;)
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Mauser M12

Mesajde mialxx pe 17 Oct 2022, 18:28

Off-topic. Aici unde vinez eu nu intereseaza legiuitorul ce facem noi la vinatoare, cind se intimpla un accident are „el“ grija de noi.
Daca cineva te vede cu arma inchisa sau cu lisa nefrinta, nu conteaza ca ai cartus sau nu in ea, organizatorul te trimite acasa direct. Pe la vinatoare nu prea mai faci pureci, ca vorba merge repede si comunitatea asta e mica.
mialxx
Veteran
 
Mesaje: 957
Membru din: 23 Aug 2010, 20:55
Locaţie: Thurgau Elvetia

Re: Mauser M12

Mesajde proteam pe 18 Oct 2022, 10:03

Ghinda scrie:Ia uite. Am făcut cursul cu același profesor!

Da, "scoala de la BRASOV" (Universitatea TRANSILVANIA Brasov, Facultatea de Silvicultura si Exoloatari Forestiere), prof NEGRUTIU, promotia 1998
proteam
Membru activ
 
Mesaje: 91
Membru din: 20 Iul 2015, 11:43

Re: Mauser M12

Mesajde Ghinda pe 20 Oct 2022, 06:51

1995
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7693
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Mauser M12

Mesajde proteam pe 07 Noi 2022, 13:19

Ghinda scrie:1995

Inseamna ce ne-am intalnit "un pic". Probabil ne stim de la "mama Levi".
Cand vii pe la Bv poate ne si intalnim (dar nu in Memo ca a "decazut" rau, nici o ba...na nu poti sa mai tragi si iti si iei amenda).
proteam
Membru activ
 
Mesaje: 91
Membru din: 20 Iul 2015, 11:43

Re: Mauser M12

Mesajde Ghinda pe 10 Noi 2022, 08:03

Garantat!
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7693
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti


Înapoi la Arme de vinatoare cu glont

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 37 vizitatori

Publicitate