Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 05 Mai 2024, 06:18

Carabina 223 de combatere

Discutii despre armament cu glont , munitii , calibre , etc . Multiple compartii intre arme , munitii pentru arme , tipuri de vanat , balistica , samd .

Moderator: liviur

Carabina 223 de combatere

Mesajde SPV13R pe 28 Feb 2023, 18:36

As vrea sa fac loc in dulap si ptr o carabina in cal 223, pe cate sa o folosesc la combatere si poligon, unul din motive fiind si costul munitiei.
Principala caracteristica a armei vreau sa fie precizia si greutate mica la un buget corect.
Astept sugestii - prima mea optiune ar fi o tikka superlight sau roughtec dar … nu sunt sigur
Avatar utilizator
SPV13R
Membru important
 
Mesaje: 256
Membru din: 18 Sep 2006, 10:33
Locaţie: BUCURESTI

Re: Carabina 223 de combatere

Mesajde laurul pe 28 Feb 2023, 22:19

CZ527.... Nu tocmai ușor de găsit second dar are ambele calități cerute.
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3079
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Carabina 223 de combatere

Mesajde Septimiu pe 01 Mar 2023, 08:15

Confirm ce zice @laurul mai sus.
Eu am o carabina CZ527 Thumbhole varmint din 2020 si sunt foarte multumit de ea.
Am luat-o pentru vantoarea la caprior, poligon si combatere dar, din pacate, am ajuns sa o folosesc doar pentru caprior. La combatere nu prea se dau autorizatii la grupa mea si la poligon ma duc doar cand vreau sa reglez optica sau sa verific reglajul (din cauza preturilor foarte mari). Initial ma gandeam ca o sa merg in poligon o data la 2-3 saptamani dar... socoteala de acasa nu s-a potrivit cu cea din targ. Sper ca la tine sa nu fie la fel si sa ai in zona poligoane cu preturi decente.
Din punctul meu de vedere arma are doua "minusuri":
- Primul ar fi greutatea (care pe mine nu ma deranjeaza foarte tare). La modelul pe care il am, greutatea mare se datoreaza tevii si patului dar cred ca si variantele clasice stau rau la acest capitol.
- Al doilea punct slab este incarcarea greoaie din incarcator. Am si incarcator de 3 si de 5 si se comporta la fel. Am slefuit putin urechile incarcatoarelor si se simte o usoara imbunatatire dar tot nu e ce trebuie. In timp, am observat ca daca tin degetul mare pe capatul inchizatorului atunci cand incarc, merge cat de cat acceptabil.
In alta ordine de idei, daca esti setat pe acest calibru, am vazut zilele trecute ca Meopta are un reticul dedicat (.223RD) pe modelul Optika 6 si tare ma bate gandul sa il incerc dar nu stiu cat este de folositor (tinand cont ca "calibrarea" s-a facut cu o arma cu alte caractersitici comparativ cu ce am eu). Probabil ca o luneta cu un reticul uzual si tureta balistica ar fi cea mai buna optiune.
12/76 | .30-06 Springfield | .223 Remington | 16/70
Septimiu
Veteran
 
Mesaje: 677
Membru din: 05 Ian 2009, 09:51
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Carabina 223 de combatere

Mesajde drflorea pe 01 Mar 2023, 09:23

SPV13R scrie:As vrea sa fac loc in dulap si ptr o carabina in cal 223, pe cate sa o folosesc la combatere si poligon, unul din motive fiind si costul munitiei.

Intr-o perioada si eu am avut intentia sa-mi iau un 223, pt exact aceleasi motive ca si tine. La momentul respectiv mie asta mi-a placut: Ruger American Ranch 5.56 NATO.

Este ceva mai dificil de procurat. A existat un importator Ruger la Constanta acum ceva vreme, dar acum eu stiu ca nu mai este. Arma se gaseste pe Egun, iar timpul de asteptare poate fi uneori mai mic decat in cazul importurilor directe.

Nu am renuntat complet la idee, dar ca si antevorbitorul meu am constatat o diminuare seminificativa a tipului liber in ultimii ani, asa ce acest proiect este deocamdata amnat. :(
Vorbeste intodeauna cu blandete si tine aproape un toiag noduros - vei ajunge departe
drflorea
Membru important
 
Mesaje: 196
Membru din: 27 Mai 2008, 14:53

Re: Carabina 223 de combatere

Mesajde dtdpuu pe 01 Mar 2023, 22:25

SPV13R scrie:As vrea sa fac loc in dulap si ptr o carabina in cal 223, pe cate sa o folosesc la combatere si poligon, unul din motive fiind si costul munitiei.
Principala caracteristica a armei vreau sa fie precizia si greutate mica la un buget corect.
Astept sugestii - prima mea optiune ar fi o tikka superlight sau roughtec dar … nu sunt sigur


In primul rind felicitari pentru alegerea calibrului cred ca e cel mai ieftin de tras .22 cu capsa. Sint altele mai viteziste cu e 22-250 dar mult mia scumpe. In opinia mea ramii la 223 (ca si anectodata, de cite ori ma gindesc sa-l schimb constat ca nu e nimic mai bun in .22 pentru mine).


223 e un calibru atit de raspindit incit cred ca il vei gasi la orice producator. Asadar, in opinia mea alegeti producatorul/producatorii si modelul/modelele care crezi ca iti plac si apoi pune-te pe cautat si incercat. Evident mentineti opinia deschisa pentru ca proprietarii cu experienta directa pot impartasi lucruri care nu ai cum sa le afli decit din experienta, fi atent in special la dezavantaje din ce spun proprietarii (asa cum a spus Septimiu spre exemplu).

Un pic despre marci din cite stiu eu. Ruger si Savage sint cam pe acelasi nivel de calitate, adica arme cinstite simple, fara fasoane, care de obicei functioneaza ceas. CZ in opinia mea este o arma mai de fason si aici sint renumite pentru tevi foarte precise. Parerea mea este sa iei o marca raspindita local, o sa ai si variatie, si armurieri si pe cine sa intrebi.

Personal, am un Savage in 223 cu teava varmint si pat thumbhole. Este cea mai precisa arma pe care o am CU MU
NITIE incarcata de mine (poate 7mm Magnum acum mai rivalizeaza dar 7mm Magnum a avut mult componente schimbate). Si a fost asa din fabrica. Este arma cu care pentru palmares am tras odata intr-o pasare la 190m si ...am facut-o norishor roshu.

E grea ca naiba, dar munitia fiind atit de ieftina si raspindita am folosit-o des la ....mistretz (la noi sint mai mici si e legal bineinteles) DAR numai pentru lovituri in cap.

Success la alegere,
CristianC
dtdpuu
Veteran
 
Mesaje: 666
Membru din: 15 Ian 2008, 23:58
Locaţie: Michigan, USA

Re: Carabina 223 de combatere

Mesajde marc pe 01 Mar 2023, 23:13

Am eu una in dulap care cam sta degeaba ..CZ 527 luxus deci pat de lemn, teava standard cu catare si inaltator,accelerator,greutate fara optica cca 2,7 kg.Stiu ca nu sunt la rubrica de vanzari dar am vazut subiectul si pot sa confirm ca este o arma foarte usoara si precisa iar calibrul este o placere in utilizare.Din fericire mai am o teava in acest calibru la o alta arma.
marc
Nou membru
 
Mesaje: 31
Membru din: 03 Feb 2008, 14:55
Locaţie: Nordul Harghitei

Re: Carabina 223 de combatere

Mesajde violiv pe 02 Mar 2023, 09:51

Perfect de acord cu tot ce s-a spus mai sus despre calibru. Chiar sustineam in urma cu ceva ani ca orice vanator de pe plaiurile noastre ar trebui sa aiba o arma in acest calibru.

Din pacate pentru noi, Putin ne-a stricat ploile si azi este extrem de greu sa mai gasesti cel mai amarat cartus in 223. Gasesc relativ normal/usor la 222 si 22-250, celelalte 22-uri din dotare dar la 223 e belea cu munitia...
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8531
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Carabina 223 de combatere

Mesajde Septimiu pe 02 Mar 2023, 12:39

violiv scrie:Din pacate pentru noi, Putin ne-a stricat ploile si azi este extrem de greu sa mai gasesti cel mai amarat cartus in 223. Gasesc relativ normal/usor la 222 si 22-250, celelalte 22-uri din dotare dar la 223 e belea cu munitia...


Asa este! Saptamana trecuta am cautat la Arrow Cluj si nu aveau nimic pe stoc. Nu au putut nici sa imi zica o data in care va fi ceva disponibil in acest calibru.
Sper ca nu o sa mai dureze foarte mult nebunia din Ucraina cu toate ca, la cum arata situatia acum, cred ca sper degeaba.
12/76 | .30-06 Springfield | .223 Remington | 16/70
Septimiu
Veteran
 
Mesaje: 677
Membru din: 05 Ian 2009, 09:51
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Carabina 223 de combatere

Mesajde dtdpuu pe 02 Mar 2023, 18:32

Septimiu scrie:
violiv scrie:Din pacate pentru noi, Putin ne-a stricat ploile si azi este extrem de greu sa mai gasesti cel mai amarat cartus in 223. Gasesc relativ normal/usor la 222 si 22-250, celelalte 22-uri din dotare dar la 223 e belea cu munitia...


Asa este! Saptamana trecuta am cautat la Arrow Cluj si nu aveau nimic pe stoc. Nu au putut nici sa imi zica o data in care va fi ceva disponibil in acest calibru.
Sper ca nu o sa mai dureze foarte mult nebunia din Ucraina cu toate ca, la cum arata situatia acum, cred ca sper degeaba.


Ca sa vezi cum se arunc lucrurile. Deocamadata in US a abundenta de 223 incepind de pe la vreo 9$ cutia (FMJ) pina la 39$ cea mai scumpa. De pe la 12-13$ deja este munitie de vinatoare (proiectil fragmentabil). Foarte ieftina, ca intotdeauna. Singura care o rivalizeaza ca pret si disponibilitate este calibrul de Kalashnikov adica 7.62x39. Ceea ce este interesant, e ca mare parte din munitia 223 si 7.62x39 e importata din EU, evident ca este si multa produsa local...dar ma gindeam ca daca EU poate exporta...poate da si local.

E posibil sa fie doar stoc inca in US si nu s-a golit, dar e asa de multa vreme, mai mult de un an si deocamadata razboiul nu pare sa afecteze aprovizionarea. Ba dimpotriva incep sa gaesc nu numai mai multa munitie si variatie dar si variatie la pulbere si capse (am luat in sfirsit anul asta pentru 223, anul trecut nu am gasit).

Hmm...oare de ce e asa mare penuria in Ro? Oare toata piata din EU e asa?

CristianC
dtdpuu
Veteran
 
Mesaje: 666
Membru din: 15 Ian 2008, 23:58
Locaţie: Michigan, USA

Re: Carabina 223 de combatere

Mesajde Sly_Fox pe 02 Mar 2023, 19:44

Nu este peste tot prin UE așa! Doar prin România este penurie de muniție, în rest găsești ce vrei, iar dacă nu se găsește ceva se aduce destul de repede. Am dat o roată pe la niște magazine de arme și muniții de pe afară și aveau toate felurile de calibre și mărci.
Dar...cred că s-a cam transformat în mit faptul că .223 este un calibru ieftin! Cel puțin dacă se dorește dezmăț în poligon trebuie socotit cu grijă. A fost un calibru ieftin, nu mai este! Un soft point banal de la RWS, Winchester sau chiar Sellier&Bellot se învârte pe la 1,50 euro, iar de la Norma se duce la 2,50 euro. Chiar și FMJ-urile de la Winchester sar de 1,40 euro pe cartuș! Doar cele Target, pentru cartoane, ambalate la 100 de bucăți pe cutie, sunt ceva mai ieftine.

Acum revenind la postarea colegului @SPV13R, acesta spune că o condiție trebuie să fie greutatea redusă a armei, dar și precisă. Astfel recomandările gen CZ nu se încadrează datorită masei prea mari. Pentru precizie se cere o țeavă cel puțin varmint, mai grea, în compensare fiind necesar un pat ușor, din compozit.
Ruger și Savage nu se prea găsesc pe la noi, poate second să mai apară. Marcă răspândită local...nici la această recomandare chiar nu știu ce să mai răspund. Nici nu știu dacă există așa ceva în prezent pe piața românească! :roll:
Cred că s-a gândit bine la Tikka pentru ce vrea el, poate găsi ceva de la această firmă. Încă se importă din când în când câte un lot de Tikka, poate găsește una care să îndeplinească acele cerințe enumerate.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5670
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Carabina 223 de combatere

Mesajde AXP pe 02 Mar 2023, 20:59

Salutare la toata lumea.
O alternativa buna, raport calitate/pret pentru o carabina de combatere in .223 este Mauser M18, sub 3kg, tragaci reglabil 1-1,5 kg, precizie sub 1 MOA cu orice munitie de doamne ajuta, cu munitie mai buna, 0,6- 0,7 MOA. Eu il consider imbatabi la zona de pret ~ 1000€.
Am vazut de curand si pipait un CZ 600 Trail in .223 Rem, (~ 1200€) usoara, 2,8 kg, manevrabila, scurta, pat reglabil in lungime, telescopic, tragaci ajustabil, se misca finut, boltul misca fain, dar din pacate are un twist rate de 1:7”, care se preteaza doar pentru munitie grea >70 grain, >4,5 g, care chiar ca este greu de gasit in ziua de azi, …, am vazut niste teste cu ea cu mai multe munitii comerciale civile ~3,2 - 3,6 g (50 -55 grain) si e cam stropitoare, grupaje de 2-3 MOA . In schimb cu munitie grea 70-80 grain sta la 0,5 - 0,6 MOA.
Cat despre lipsa de munitie, in .223 Rem, si nu numai, a ramas acuta doar in RO, nu stiu de ce, ca incepand cu Ungaria incolo, se gaseste, atat doar ca s-a scumpit peste tot. La Debrecen cam gasesti munitie, iar daca ai pasaport european pt arme, poti cumpara si aduce fara problema. .223 Rem (Norma Vmax 3,2g) in jur de 680-700 Forinti, adica ~ 9 - 9,2 Lei, … inclusiv .22 LR s-a scumpit, RWS .22LR HV-HP este 95 Forinti, adica ~1,25 Lei, … tot e mai bine ca la noi cu 22LR, ca in magazin nu il mai gasesti de loc, din cauza povestii cu marcajul calibrului, iar in poligon, cei care il au iti cer 2 Lei / bucata.
22LR; 9x19; 308Win; 9,3x62; 6,5x55; 12;
AXP
Veteran
 
Mesaje: 694
Membru din: 03 Iul 2014, 11:25
Locaţie: Cluj

Re: Carabina 223 de combatere

Mesajde laurul pe 03 Mar 2023, 08:26

Sly_Fox scrie: Astfel recomandările gen CZ nu se încadrează datorită masei prea mari.

Vulpoiule, CZ527 are approx 2.7 kg.
Culata nu e una universala ci un minimauser care reduce drastic greutatea ansamblului.
527 e o impala pe lângă sora ei model 550 care e ca mistrețul.
Cu oryx le cam musca la 100 m.
In plus, e relativ ieftina second hand.
Recomandarea sta în picioare la cerințele colegului oricum ai lua o.
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3079
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Carabina 223 de combatere

Mesajde Sly_Fox pe 03 Mar 2023, 10:46

Eu eram cu mintea la variantele Varmint, că spunea de ceva precizie și mă gândesc că nu ar fi menționat de acest aspect dacă ar fi dorit o configurație standard. Ori un CZ 527 Varmint în .223 Rem cu pat din lemn de nuc are 3,30 kg, iar aceeași armă în varianta cu pat laminat are 3,60 kg. Varianta Thumbhole are și mai mult, 3,70 kg. Și asta la mod declarativ, de către fabrică, pentru că în mod real mai este ceva peste!
Dincolo de aceste aspecte, va fi o provocare să mai găsească acest model prin magazine!
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5670
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Carabina 223 de combatere

Mesajde DanCo pe 03 Mar 2023, 12:25

Acuma am trecut pe la un magazin din Cluj și aveau munitie în 223. Un FMJ și unul de vanatoare. Totuși, mi-a recomandat ca dacă m-as gândi la un calibru mic pentru combatere sa ma uit mai bine spre 243 ca este mai important sa găsești munitie decât sa fie ieftina în zilele noastre.
DanCo
Veteran
 
Mesaje: 374
Membru din: 17 Iul 2019, 17:24
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Carabina 223 de combatere

Mesajde adisan77ro pe 03 Mar 2023, 21:07

Munitie se gaseste, nu atat de usor si nu la aceleasi preturi ca pana acum 1 an+ dar se gaseste. Ca suntem noi obisnuiti sa cautam doar la magazinul din "coltul strazii" asta este altceva. Think out of the box si vei gasi cel putin 4-5 sortimente de 223, cu gramaje de 35, 55, 73, 75 gr , preturi de la 0,8 si pana la 1,8 dolari. Ca va trebui sa pui fesierul in masina si ceva cheltuiala de deplasare si ptr o ciorba pe drum si asta e drept si mai depinde si de zona de domiciliu a fiecaruia. E drept ca nu mai renteaza sa cumperi cu cutia (una doua cutii) dar iei odata cat de mult poti si ai scapat de-o grija.
Ideea e ca daca vrei cu adevarat se gaseste munitie. Depinde si cat esti dispus sa platesti pentru ea.
Daca chiar nu gasesti poate ca nu ti-o doresti suficient de mult. Numa' zic ^:)^

Dupa ce se va fi lasat cortina dupa spectacolul lui Putin (cand va fi sa fie ...) probabil va urma o perioada cu nevoie acerba de reinarmare si refacere de stocuri, asa ca nu cred ca vom mai vedea curand abundenta de munitie (ca de preturi nici nu mai vorbim) de dinaintea Dragobetelui din 2022
RABDAREA incepe atunci cand nu mai ai RABDARE
adisan77ro
Veteran
 
Mesaje: 715
Membru din: 15 Noi 2011, 13:56
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Carabina 223 de combatere

Mesajde popaliviu pe 04 Mar 2023, 01:29

Mă nedumerește ceva... De ce in România se spune mereu prețul muniției per cartuș? Am văzut aici pe forum la mulți, dar și la magazine(Arrow) online. Există vreo explicație sau pur și simplu așa e? În alte țări din Europa am văzut mereu prețul per cutie.
12, 16, 9mm, .30-06
popaliviu
Veteran
 
Mesaje: 987
Membru din: 10 Ian 2016, 18:13

Re: Carabina 223 de combatere

Mesajde yoghi pe 04 Mar 2023, 03:20

Acum 10 ani era ceva normal sa.cumperi cinci. Cartuse.azi mai sunt cateva magazine care vand la bucata.si intrucat aprovizionarea/importul se face pe nr de bucati(cutiile fiind de 5,10 ,20 .25 ,50 sau 500 buc) pretul e pe bucata.

Mai e si legea care te obliga sa afisezi pretul la unitatea minima de inventar.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3760
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Carabina 223 de combatere

Mesajde popaliviu pe 04 Mar 2023, 08:12

Mulțumesc @yoghi.
12, 16, 9mm, .30-06
popaliviu
Veteran
 
Mesaje: 987
Membru din: 10 Ian 2016, 18:13

Re: Carabina 223 de combatere

Mesajde SPV13R pe 04 Mar 2023, 22:09

Sunt la iwa, caut dar nu pot spune ca sunt multi expozanti de arme.
Pana acum, pe ce am pus mana si mi a placut a fost steyr mannlicher sm12 halfstock.
Mai caut. Ar fi ok o teava varmint
Avatar utilizator
SPV13R
Membru important
 
Mesaje: 256
Membru din: 18 Sep 2006, 10:33
Locaţie: BUCURESTI

Re: Carabina 223 de combatere

Mesajde SPV13R pe 05 Mar 2023, 17:36

Astazi am asteptat randul sa tin in mana un anschutz 1771. Mi a placut tare mult, cu tevi de 58 cm in 223.
Mecanism si tragaci impecabile.
Pret mai mic decat steyr. Acum. U stiu dar cred ca la precizie este peste steyr si nu stiu cine aduce in romania.
Cam aici am ajuns steyr/anschutz.
Avatar utilizator
SPV13R
Membru important
 
Mesaje: 256
Membru din: 18 Sep 2006, 10:33
Locaţie: BUCURESTI

Re: Carabina 223 de combatere

Mesajde dtdpuu pe 05 Mar 2023, 19:09

SPV13R scrie:Astazi am asteptat randul sa tin in mana un anschutz 1771. Mi a placut tare mult, cu tevi de 58 cm in 223.
Mecanism si tragaci impecabile.
Pret mai mic decat steyr. Acum. U stiu dar cred ca la precizie este peste steyr si nu stiu cine aduce in romania.
Cam aici am ajuns steyr/anschutz.


L-ai adus acasa? :-) Orice arma moderna decenta va trage bine in 223. Savage-ul care il am de vreo 10 ani e de duzina comparativ cu Anchutz si e cea mai precisa arma pe care o am. Anchutz sau Steyr (sau altele care au fost listate) cu atit mai mult ar trebui sa traga bine. Nu te codi intre una si alta, daca ti se potriveste ia-o. In final orice iei tot va trebui sa ii gasesti munitia potrivita.

Succes la alegere.

CristianC
dtdpuu
Veteran
 
Mesaje: 666
Membru din: 15 Ian 2008, 23:58
Locaţie: Michigan, USA

Re: Carabina 223 de combatere

Mesajde NicuNicuta pe 05 Mar 2023, 23:32

SPV13R scrie:Astazi am asteptat randul sa tin in mana un anschutz 1771. Mi a placut tare mult, cu tevi de 58 cm in 223.
Mecanism si tragaci impecabile.
Pret mai mic decat steyr. Acum. U stiu dar cred ca la precizie este peste steyr si nu stiu cine aduce in romania.
Cam aici am ajuns steyr/anschutz.

https://www.huntershop.ro/pagina/lista-de-preturi
Cu Stimă,
Nicolae
Avatar utilizator
NicuNicuta
Membru important
 
Mesaje: 284
Membru din: 23 Ian 2011, 23:10

Re: Carabina 223 de combatere

Mesajde SPV13R pe 07 Mar 2023, 14:32

Astept o oferta …
Avatar utilizator
SPV13R
Membru important
 
Mesaje: 256
Membru din: 18 Sep 2006, 10:33
Locaţie: BUCURESTI

Re: Carabina 223 de combatere

Mesajde SPV13R pe 11 Mar 2023, 22:41

Cam asta ar fi configuratia
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Avatar utilizator
SPV13R
Membru important
 
Mesaje: 256
Membru din: 18 Sep 2006, 10:33
Locaţie: BUCURESTI

Re: Carabina 223 de combatere

Mesajde Sly_Fox pe 12 Mar 2023, 12:32

Trăgaciul acela în două etape va necesita o perioadă de acomodare. Mie unul mi-a luat ceva timp să mă obișnuiesc cu trăgaciul tipic armelor de tir sportiv, fiind învățat cu armele de vânătoare care au trăgaciul cu declanșarea într-o singură etapă. Cei de la poligonul clubului sportiv la care merg destul de des se uitau cam cruciș la gloanțele aruncate peste tot, pe țintă și pe lângă țintă, datorită lipsei de experiență cu un astfel de trăgaci.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5670
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Carabina 223 de combatere

Mesajde violiv pe 12 Mar 2023, 14:15

Tragaciul tipic armelor de tir sportiv din ziua de azi este unul cu o singura cursa, incredibil de scurta si de usoara.
Tragaciul cu doua stadii a fost si este inca specific armelor militare, multor arme de vanatoare derivate din astea ca si unor arme de tir de acum cateva zeci de ani, mai ales acelora folosite pentru a te pregati pentru armele militare. Pe arme de tir actuale se foloseste numai in cateva probe "clasice".
Mai este intalnit pe armele de vanatoare semi, cu glont.
Tragaciul cu doua stadii zis "match" este o evolutie, cu curse scurte si usoare, prima fiind pusa ca sa te pregatesti mai bine pentru a doua. Ce ofera astazi Anschutz sau Voere in materie de "doua stadii match" este perfectiunea in domeniu. E aproape imposibil sa nu te impaci cu un tragaci Anschutz. Sint cele mai bune din lume.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8531
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Carabina 223 de combatere

Mesajde Sly_Fox pe 12 Mar 2023, 21:22

Eu nu m-am împăcat de prima oară! Eram învățat cu trăgacele "tari" de pe bock-uri, juxtapuse și carabine bolt, toate cu declanșare într-o singură etapă, setate pentru o forță mai mare de apăsare în vederea evitării tragerilor accidentale. Când am început să trag cu cele de tir (cu trăgace în două etape) în poligon am crezut că sunt stricate. Pe la poligonul unde merg eu vin și foarte mulți tineri de liceu, care fac tir sportiv. Au râs de mine la început! :oops:
Am înțeles ce și cum, dar a trebuit câteva ședințe lungi în poligon până m-am obișnuit. Poate că este Anschutz perfecțiunea în domeniu, dar tot trebuie acomodare dacă vii de la trăgacele "ghiolbane" puse pe clasicele de vânătoare.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5670
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Carabina 223 de combatere

Mesajde SPV13R pe 13 Mar 2023, 21:20

Deocamdata nu gasesc arma.
Avatar utilizator
SPV13R
Membru important
 
Mesaje: 256
Membru din: 18 Sep 2006, 10:33
Locaţie: BUCURESTI

Re: Carabina 223 de combatere

Mesajde SPV13R pe 03 Apr 2023, 20:07

Cum socoteala de acasa … ce am gasit, si mai ales la un pret vechi, Tikka varmint, deci asa va fi.
Acum cautam luneta … buget cam 2000 euro, cred ca o magnificatie de 6 sau 8x, incepand de la 3, nu stiu de unde sa incep, prima optiune ar fi LEICA FORTIS 6 2.5–15X56I P cu tureta.
Avatar utilizator
SPV13R
Membru important
 
Mesaje: 256
Membru din: 18 Sep 2006, 10:33
Locaţie: BUCURESTI

Re: Carabina 223 de combatere

Mesajde AXP pe 03 Apr 2023, 20:39

SPV13R scrie:Cum socoteala de acasa … ce am gasit, si mai ales la un pret vechi, Tikka varmint, deci asa va fi.
Acum cautam luneta … buget cam 2000 euro, cred ca o magnificatie de 6 sau 8x, incepand de la 3, nu stiu de unde sa incep, prima optiune ar fi LEICA FORTIS 6 2.5–15X56I P cu tureta.

Poate arunci o privire si peste
NOBLEX INCEPTION NZ8 2,5-20X50 MHR
https://www.arw.ro/lunete/noblex/52187- ... r-ir-34mm/
22LR; 9x19; 308Win; 9,3x62; 6,5x55; 12;
AXP
Veteran
 
Mesaje: 694
Membru din: 03 Iul 2014, 11:25
Locaţie: Cluj

Următorul

Înapoi la Arme de vinatoare cu glont

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 17 vizitatori

Publicitate