Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Apr 2024, 08:18

Re: Arma universala

Discutii despre armament cu glont , munitii , calibre , etc . Multiple compartii intre arme , munitii pentru arme , tipuri de vanat , balistica , samd .

Moderator: liviur

Re: Arma universala

Mesajde dtdpuu pe 04 Apr 2023, 19:16

Arma universala

Introducere

Aceasta intentie a inceput acum vreo 5-6 ani cind modul meu de vinatoare s-a schimbat. Am inceput sa vinez doar ocazional la pinda, din foishor si am inceput sa fiu , din ce in ce mai mobil…am inceput sa vinez mai mult pe teren public (adica in proprietate federala sau a “judetului”). Asta insemna mult condus, multa propsectiune in teren dar mai ales insemna mers pe jos, cu bicicleta, motocicleta etc.

La inceput m-am descurcat cu armele care le-am avut…dar erau nepotrivite, capacul l-au pus 3 vinatori din 2 ani succesivi:
  • Prima a fost la o capra, la dibuit, la care am tras cu SKS (7.62x39) pe catari mecanice, cu munitie care eu credeam ca e expandabila……dar nu a fost si …. AM PIERDUT-O desi am ranit-o. Am vinat cu SKS si inainte dar la mistret cu lovituri la cap….acum am tras la corp…si dusa a fost. Cu toata urma de singe…a plecat si nu am mai gasit-o
  • A doua vinatoare a fost tot o capra cu M1A, (308 Winchester)...dar la vreo 190m. Am tras, capra a cazut…dar n-am fost sigur ca am lovit bine, pentru ca M1A este imprecisa (cam ca Mini-14 pentru cine a vazut in Ro). Asadar am continuat sa trag…si cind am ajuns linga ea….avea citeva gauri.
  • A 3-a capra eram la o pinda cu o arma de distanta in 7mm Rem. Magnum. Arma avea 6,015 kg si o luneta co magnificare minima de 8.5x. Nu o puteam trage din mina mai ales ca era balansata spre teava, asadar a trebuit sa o rezem de craca unui copac. Capra a aparut la vreo 35-40m, in iarba deasa de se vedea doar le git in sus. O vedeam cu ochiul liber…dar cu luneta m-am chinuit vreo 20 de secunde sa o prind..si n-am reusit. Se mutase intre timp, inca 20 de secund mai tirziu in sfirsit am localizat-o….dar nici cum nu eram destul de stabil pentru o lovitura in cap/git…ca doar asta vedeam. Am tras totusi si..am ratat. Capra a fugit…norocul meu la vreo 90 m la liziera padurii si s-a oprit, acum o vedeam aproape intreaga. Am tras din nou si am doborit-o pe loc. In sfirsit…pfuuu
Ce am invatat din toate astea, este ca nu am o arma universala, pe care sa pun mina si sa fie buna la orice situatie realista. Am o gramada de arme “specializate”, dar nici una adaptabila la multe situatii - arma universala - adica buna la de toate fara a excela la nimic.

Cerinte


Asadar mi-am propus sa dobindesc o arma DE VINATOARE cu urmatoarele cerinte:
  • Sa fie intr-un calibru autoritar, relativ comun, bunicel pentru desish, dar bunicel si pentru distanta. Distanta minima in desish e citeva zeci de m si maxima la care imi propun sa trag undeva la 400-450m
  • Sa aiba un recul care sa nu necesite frina de gura daca se poate.
  • Sa ii pot pune luneta usor (spre deosebire de SKS).
  • Precizie mai buna de 1 MOA cel putin cu incarcaturile mele, ideal si cu munitie comerciala.
  • Luneta sa fie buna si pentru desish si pentru distanta maxima PENTRU CAPRA
  • Calibrul sa fie cit de universal, adica bun de mistret, capra, cerb si antilopa.
  • Arma cu luneta sa nu depaseasca 4kg cu tot cu luneta (cam greu de atins)
  • Evident ca orice arma de vinatoare, trebuie sa fie rezistenta la vreme si trebuie sa fie practica nu frumoasa….pentru mine practica e frumoasa
dtdpuu
Veteran
 
Mesaje: 666
Membru din: 15 Ian 2008, 23:58
Locaţie: Michigan, USA

Re: Arma universala

Mesajde dtdpuu pe 04 Apr 2023, 19:17

Calibrul

Ei bine exista multe calibre dar putine de fapt care sa fie universale si practice in opinia mea (comune) si s-au inventat deja sint folosite in toata lumea. In mintea mea cerintele pentru calibru sint cam asa:
  • Ca sa fie autoritar, bun si de desish, nu pot cobori mai jos de 7mm
  • Ca sa nu aiba recul prea mare nu poate fi magnum
  • Majoritatea loviturilor vor fi pina in 200 si multe din ele vor fi in zeci de m. Asadar puterea de stopare e mai importanta decit balistica externa.
  • Optinuile realiste sint calibrele intre 7mm (.284) si 7.62m (.30)
  • Fiind in USA optiunile practice sint, 308, 3006, 270 si chiar 7mm-08 pentru ca incarc…poate citeva altele…dar nu sint destul de comune.
  • Ei bine 7mm-08 si 308 am deja tot echipamentul de reloading si materiale.

ATUNCI O SA FIE 308 Winchester pentru ca loveste mai autoritar la distanta mica

308 nu m-a lasat niciodata, am tras sute, poate chiar mii in poligon si la distanta, am vinat cu el, si am ajuns sa am mare incredere in el. Nu mai vorbesc de variatia de munitie, componente si bagajul de cunostinte care exista pentru el. De asmenea nu este producator de arme care sa nu aiba in oferta un bolt sau un semi, sau chiar ambele in acest calibru.




Optiuni care le-am eliminat repede:
  • 3006 foarte bun, dar deja am 308…nu se mai justifica. De asemenea reculul e un pic mai mare…desi tot n-ar fi fost mare problema.
  • 270… aceeasi logica ca si 3006, in plus exista si mai putine gloante pe piata
  • 6.5 Creedmore, pre mititel pentru vinat mai mare.
  • 30-30 super calibru de desih, dar nu zboara asa bine ca 308, in plus armele lever nu sint asa de precise. Dificil de incarcat precis. In general am eleminat toate calibrele cu rama sau cu centura (magnumuri clasice)
  • 7.62x39 prea mic pentru distanta.
  • Toate calibrele noi PRC-uri, Noslere…etc. Sau rare (gen Weatherby, Ackley Improved), le-am eliminat din start.
  • Toate calibrele ne-comune in US le-am eliminat, chiar daca sint populare in Europa.
dtdpuu
Veteran
 
Mesaje: 666
Membru din: 15 Ian 2008, 23:58
Locaţie: Michigan, USA

Re: Arma universala

Mesajde dtdpuu pe 04 Apr 2023, 19:20

Cumparat versus construit

O alta decizie importanta, dau 1500 - 3000 pe o arma noua…sau re-construiesc una care o am?

Avantaj la cumparat:
  • E probabil mai usoara decit reusesc eu sa o construiesc….dar chiar am nevoie sa fie extrem de usoara sau pot tolera extra 0.5 kg. Cred ca mai bine maninc mai putin in ziua aia sau slabesc un pic
  • E gata facuta si nu mai e bataie de cap……Dar…e mai fun si satisfacator sa o construiesc

Avantaj la construit:
  • Stiu exact ce componente aleg si de ce
  • E mult mai satisfacator
  • Am deja o arma in 308 pe care o pot modifica - radical
  • Am deja o arma si teava care trag bine, deci sint de incredere.

Am socotit un pic financiar cum sta treaba, si iesieam cam tot acolo.

M-am hotarit SA “RE”-CONSTRUIESC.

Aici in USA arma este considerata doar actiunea (culata) restul sint considerate componente care se pot schimba cum vrei. Actiunea/Culata la care m-am hotarit este 10 FP cu magazie incorporata (blind magazine se numeste aici). E o actiune/culata foarte trainica, dar masiva deci cam contrara constructiei unei arme “la cura de slabire”. O sa incerc sa recuperez din celelalte componente, adica:
  • Pat
  • Teava
  • Luneta
  • Maruntishuri (inele, miner bolt..etc.)

Asadar acesta este inceputul

Imagine
Fig. 1 Inceputul

O arma de distanta Savage 10FP, cu teava de 66 cm cintarind 5.92 Kg (Fig. 1 si Fig. 2)

Imagine
Fig. 2 Inceputul - 5.92 kg
dtdpuu
Veteran
 
Mesaje: 666
Membru din: 15 Ian 2008, 23:58
Locaţie: Michigan, USA

Re: Arma universala

Mesajde dtdpuu pe 04 Apr 2023, 19:21

Paturi, paturi, paturi

De-a lungul anilor am cumparat si incercat multe paturi (Fig.3 )

Imagine
Fig.3 Paturi

Toate paturile tactice sint rigide dar grele (primele 3 de sus in jos in Fig.3). Bell an Carlson (patul verde care e montat pe arma in Fig.3) e un foarte bun compromis intre greutate si rigiditate. E rigid si cu schelet de aluminium, la un pret rezonabil. Cred ca Remington in foloeste in seria lor de arme Sendero (magnumuri).

Paturile din Fig. 3 sint in ordine de sus in jos:
  • Choate Ultimate Sinper
  • Choate Varmint
  • Choate Tactical
  • Bell Carlson (montat pe o alta arma)
  • Hogue

Al doilea pat (de sus in jos in Fig. 3) e cel cu care am inceput in greutate de 1.92 kg.

Imagine
Fig. 4 Patul de inceput


Ei bine 1.92 KG este ditamai patul, rigid..solid…dar trebuie sa exista o opțiune mai buna. Am cautat un pat Bell - Carlson dar din pacate nu il fac pentru actiunea mea (mai veche). Dupa ceva cautari am gasit patul de la Hogue - 1.115 KG

Imagine
Fig. 5 Pat Hogue

Patul de la Hogue are schelet de aluminium, dar in rest nu e atit de rigid ca si cel de la Choate….dar are o textura externa foarte “aderenta”. Atit cu manusi, cit si mina goala arma nu aluneca, de asemenea sprijinita pe un suport are aderenta.

Asadar doar din schimbarea patului pot cistiga 1.92-1.115= 0.805 kg….wow, mare diferenta pentru o componenta atit de simpla si ieftina.

Teava

Teava face diferenta mare atit la greutate cit si la balansul armei. O arma care e si grea, si balansata in fata (teava grea cu centru de greutate in fata) e practic imposibil de tras din mina fara sprijin.

Arma in configuratia initiala, avea ambele “defecte” adica si grea si balansata in fata.

Imagine
Fig. 6 Teava initiala - 2.05 kg

Aveam 2 solutii:
  • Sa inlocuiesc teava cu una mai usoara (profil mai subtire si mai scurta)
  • Sa tai teava orginala (in 308 Winchester) care intotdeuna a tras bine

Varianta 1

In primul an, am ales sa tai teava originala pentru ca: aveam incredere in ea si nu mai aveam timp sa astept pentru o alta teava (dura citeva saptamini bune)....ah da, era si mai ieftin.

Asadar teava originala, de 66 cm (26 inch) a fost scurtata la 55 cm (22 inch).

Imagine
Fig. 7 Teava 308 scurtata in comparatie cu cea initiala

Nou teava cintarea 1.77 Kg adica o reducere de 2.05-1.77=0.28 KG

Imagine
Fig. 8 Teava 308 scurtata-1.77 kg

Varianta 2

In anul urmator, desi proiectul a fost un success, am decis totusi ca arma e balansata un pic prea mult inspre teava si sa incerc sa fac ceva pentru asta. Puteam sa aleg:
  • O teva de otzel dar cu profil mai subtire (heavy sporter se numesc aici, sau chiar sporter)
  • O teava din fibra de carbon (dublu ca pret)

Dupa o perioada de investigatii, m-am facut curaj si am ales teava din fibra de carbon. Teava este de la Proof Research si are urmatorii parametrii:
  • Calibru 308
  • Lungime 50 cm (20 inch)
  • Pas 1:10

Greutatea tevii este 0.975 kg (Fig. 9)
Imagine
Fig.9 Teava fibra de carbon

Teava are filet la gura tevii, asadar aveam nevoie si de o piulita de protectie…sau frina de gura. Dupa cum am scris in cerinte, initial nu am vrut frina de gura. DAR m-am gindit la urmatoarele:
  • Am descoperit frine de gura din titan, care practic sint la fel de grele ca si o piulita de protectie…si sint jumate din greutatea unei frine de gura din otel
  • Daca in viitor ma hotarasc sa trec la un pat din fibra de carbon, arma devine atit de usoara incit reculul incepe sa conteze la calitatea tragerii.

Asadar am ales o frina de gura din titan care cintareste doar 45g
Imagine
Fig.10 Frina de gura din titan

Intreaga teava cu frina de gura montata cintareste doar 1.020 KG
Imagine
Fig. 11 Teava din fibra de carbon si frina de gura din titan

Asadar fata de teava din Varianta 1 am redus 1.77- 1.02=0.75 KG

Iata cele 3 tevi (care au fost pe arma) prin comparatie:
Imagine
Fig. 12 Cele 3 tevi prin comparatie.

De notat ca o teava de otel in profil heavy sporter (cu lungimea de 55 cm) cintateste 1.4 KG, si pretul este jumate (teava selected match de la Shielen). Tot as fi salvat 0.37 kg, dar cu o teava din fibra de carbon am salavat dublu...chiar daca si pretul e dublu.
dtdpuu
Veteran
 
Mesaje: 666
Membru din: 15 Ian 2008, 23:58
Locaţie: Michigan, USA

Re: Arma universala

Mesajde dtdpuu pe 04 Apr 2023, 19:22

Luneta

Luneta initiala de pe teava…era tot o luneta de distanta. Cum am spus in cerintele initiale, luneta trebuie sa fie buna si pentru desish si pentru distanta. Adica:
  • Trebuie sa aiba o magnificare minima mica - 3x sau 4x
  • Sa pot trage la distanta…dar distanta maxima realist nu cred sa fie mai mult de vreo 400-450m. Dar am tras si 900m cu magnificare 10x, asadar nu tineam foarte mult la o plaja de magnificare mare.
  • Sa fie seminficativ mai usoara decit luneta initiala
  • Sa fie bineinteles de calitate buna

O plaja de magnificare mare insemna luneta grea, asadar o sa ma multumesc cu o plaja de magnificare mica, probabil de 3 ori. Adica daca maginificare minima ar 4, cea maxima ar fi 4x3=12. Daca minimul e 3 maxima ar fi 3x3=9. Lunetele din ziua de azi au atins plaje de magnificare mult mai mari, adica peste 4 sau 5 sint uzuale...dar si greutatea lunetelor creste ca atare.

De asmenea un obiectiv de 50mm insemna o luneta grea si un tub de 30mm inseamna luneta mai grea.

Hai sa ne gindim chiar am nevoie de un obiectiv de 50mm sau 40mm ajunge? Stim ca 50mm e mai luminos, dar utilitatea unui obiectiv mare este in ultimele minute de vinatoare. Ei bine in conditii de lumina slaba, nu cred ca voi trage mai departe de 100m, fie si 200m, ei bine daca e asa nu trebuie decit sa redunc maginificare poate la 5x-6x si o sa am destula lumina in pupila ca sa profit de toata luminozitatea obiectivului de 40mm. Un obiectiv de 50mm mi-ar oferi doar o magnificare mai mare 7.5x-9x in ultimele minute ale zielei. Dar pentru 100m (sau chiar 200m) maginificar de 5x imi ajunge pentru vinatoare. Asadar m-am hotarit la obiectiv de 40mm in loc de 50mm ca sa salvez greutate

Tubul de 30mm sau 1 inch? Decizia asta a fost simpla orice tub de 1 inch imi ofera suficienta ajustare de elevatie pentru 400 sau chiar 600 m… In plus, m-am hotarit sa mai folosesc o shmecherie sa imi usurez lucrurile si anume Reticolul.

Am ales un reticul cu gradatii in MOA asadar daca trebuie sa fac o corectie de 4,5 MOA, ajustez tureta de elevatie la 0.5 MOA si restul de 4 MOA compensez din gradatia reticulului. Sigur, acea gradatie nu e chiar in centrul lentilei..dar ma indoiesc ca eroarea axiala e semnificativa ca sa conteze.

Asadar cautind lunete usoare am dat de Leupold seria Freedom si VX3. Are toate facilitatile care imi trebuie la vinatoare si niciuna in plus…si este usor foarte usor. De asemenea este Leupold, adica calitate garantata, facut in US si cu garantie pe viata. Existe lunete mai performante…dar mai grele, sau mult mai scumpe…si nu mi se pare ca pentru aceasta arma cheltuiala este justificata nici financiar si nici greutatea.

Am ales Leupold VX-Freedom 3-9x40 cu reticol T-MOA
Imagine
Fig. 13 VX-Freedom - 0.365Kg

Pentru comparatie o luneta tactica Leupold Mark 4 8,5-24x50 cu tub de 30mm cintareste aproape dublu.

Imagine
Fig.14 Leupold Mark 4 tactica



Maruntishuri

M-am hotarit sa elimin baza 20 MOA, nu aveam nici o nevoie de ea si sa renunt la inele de otel. Am cautat inele de aluminiu si un beneficiu aditional al lunetei cu obiectiv de 40mm este ca am putut alege iniele joase. Daca am ales inele joase nu numai ca sint un pic mai usoare DAR nu am nevoie de obrazar la pat, sau de pat cu obrazar reglabil. Am ales Talley aluminium rings care cintaresc doar 55 g.

Imagine
Fig. 15 Inele - 55g

Pentru comparatie un set de inele de otel ar cintari aproape dublu.


Un alt “maruntish” interesant este boltul. M-am hotarit sa pastrez boltul si capul boltului pentru ca s-a dovedid ca trage bine (e plat si aliniat cu teva), DAR asta nu inseamna ca nu pot sa inlocuiesc minerul si butonl boltului. Oare merita?

Iata citeva modele de miner pentru Savage 10/110 (Fig. 16)

Imagine
Fig. 16 Minere Bolt

Ei bine am avut o surpriza. Primul miner (cel din stinga) este din titan cu buton din fibra de carbon, al doilea e cel care a venit original pe arma si este din otel, iar ultimul (cel din dreapta) este tot echipament origianl original (alta culata) si este din otel.

Ei bine greutatile sint surpizatoare, bolturile de otel cintaresc 150g si respectiv 115 grame.

Imagine
Fig. 17 Miner Bolt otel 1

Imagine
Fig. 18 Miner Bolt otel 2


Boltul de titan cu miner din fibra de carbon (upgrade) cintareste doar 35g…wow. Fata de minerul original am salvat 115-35=80 g

Imagine
Fig. 19 Miner fibra de carbon.
dtdpuu
Veteran
 
Mesaje: 666
Membru din: 15 Ian 2008, 23:58
Locaţie: Michigan, USA

Re: Arma universala

Mesajde dtdpuu pe 04 Apr 2023, 19:23

….si Rezultatul


Varianta 1

Ei bine dupa ce am asamblat, reglat, potrivit tot produsul final are 4.3 KG. Tehnic mai putin poate vreo 4.28 daca elimin capacul lunetei.

Imagine
Fig. 20. Varianta 1 - greutate


Initial arma cintarea 5.92Kg si acum are 4.3 KG asadar dupa toata constructia am salvat 1.62 KG

Acum arma e mult mai usor de minuit, inca are balansul inspre teava mai mult decit as vrea, dar e mult mai putin decit inainte, este o arma care o pot lua in padure, printre copaci si stufaris, o pot trage din mina pentru ca e mult mai usoara, 1.62kg este o reducere semnificativa in greutate. E mult mai usor de minuit in spatii mici, masina, foishor, etc.


Dar hai sa vedem daca ne-am atins obiectivele:
  • Calibru autoritar - rezolvat
  • Calibru comun - rezolvat
  • Pot trage din mina - rezolvat
  • Pot trage in zeci de m sau la 450m - rezolvat
  • Greutatea mazimz pina la 4kg- nu chiar rezolvat, are 4.28 kg….pe arproape
  • Sa fie potrivita pentru vinatoare - rezolvat (pat sintetic, fara fel de fel birbrizuri, luneta pentru orice vreme)
  • Precisa - rezolvat (0.5 MOA cu incarcaturile mele)

Arma in aceasta configurateie a doborit 4 capre in teren…

Varianta 2

In aceasta varianta arma este usoara, e cea mai usoara arma cu care am tras in calibrul 308. Fara luneta, arma “goala goluta” cintareste 3.1 KG

Imagine
Fig. 21 Arma Varianta 2 - fara luneta

3.1 KG este mai grea decit un Savage Ultralight din fabrica (2.6 KG), pentru ca nu culata usurata, boltul nu e usurat si patul meu are insertie de aluminiu pe toata lungimea (nu stiu daca patul original de la Savage il are la fel). Insa nu cred ca 0.5 Kg in plus ma vor afecta prea mult.


Dar cum niciodata nu o sa o trag fara luneta, arma in echipare completa - cu luneta- cintareste 3.525 KG. In sfirsit am rezolvat si cerinta iniala care a mai ramas arma are intre 3 si 4 KG, chiar la mijloc 3.52 Kg :-).


Imagine
Fig. 22 Varianta 2- greutate

Adica de la Varianta 1 la Varianta 2 am redus greutatea cu 4.3-3.525=0.775 KG, care e semnificativ. DAR fata de configuratia ei initiala (Fig. 2) si Varianta 2 am redus greutatea cu 5.92-3.525= 2.4KG.




La fel de important sa vedem cum s-a schimbat balansul armei. In Varianta 1 arma e balansata cam asa
Imagine
Fig 23. Balans - Varianta 1

Dupa cum se vede mai sus, centrul de greutate al armei in Varianta 1 este pe unde pe la mijlocul piulitei de blocare a tevii.

Iata si balansul in Varianta 2
Imagine
Fig. 24 Balans Varianta 2

Dupa cum se vede centrul greutate s-a mutat in spate cu citiva centimetri buni. Chiar daca nu pare foarte mult, intre reducerea de greutate de 0.775 KG si mutarea centrului de greutate cu vreo 8-9 cm in spate, arma este mult mai confortabila de tras din mina din picioare. Din sezut sau genunchi sa nu mai vorbim.


DAR totusi dupa toata aceasta zdroaba, cum trage arma???

Am facut doar o sesiune initiala de vreo 30 de minute in teren, am tras 4 sortimente de munitie si grupurile au variat intre 0.5 si cca 1,8 MOA. Asadar teava are potential. Cei 0.5 MOA (Hornady 168 grain Match) arata bine, asadar am seprante serioase ca voi reusi sa gasesc o reteta pentru ea care sa traga bine (in cel mai rau caz, o s reproduc reteta de fabrica, dupa ce masor viteza, dar cu glont AMax sau ELD-M)

Acesta este cel mai bun grupaj cu munitie Hornady 168 grain Match - 4 focuri
Imagine
Fig 25. Grupaj Varianta 2.




Planuri de viitor

In viitor evident trebuie sa caut reteta de incarcare potrivita pentru Varianta 2. Sper sa ajung la 0.5 MOA cu 168 grains si sper sa ajung la o viteza peste 2900 feet/second (880 m/s), voi vedea.

O alta optiune ar fi sa schimb patul cu unul din fibra de carbon, as mai reduce greutatea cu vreo 0.4 KG, si nu este enorm de scump. DAR sa vedem daca chiar vreu. In scurta sesiune de poligon, am observat ca arma are recul mai mare decit avea inainte, chiar si cu frina de gura. Nu e deranjant, dar e notabil fata de cum a fost inainte.

Dar un avantaj la patul din fibra de carbon este rigiditatea. Paul Hogue are intradevar un schelet de aluminiu insa materialul sintetic este destul de flexibil. L-am mai slefuit astfel incit nu are cum sa atinga teava, insa un pat mai rigid ar creste precizia, poate si un bedding. DAR 0.5 MOA sint arhisuficienti daca ajung la performanata asta….vom vedea.



Concluzii
In final am atins obiectivele care mi le-am propus de a avea o arma universala. Mai ramine de gasit incarcatura si de a “o dovedi” in teren. Prima ei incercare va fi la sfirsitul lui Mai la o vinatoare de mistret unde o sa o iau o dimineta in teren la dibuit.

Acest jurnal de constructie, sper sa inspire si pe altii, si sa ii faca constienti ca ditamai luntele, inele, baze, si fel de paturi cu reglaje, pot avea un impact major la greutatea, portabilitatea si utilizarea armei in teren. Am alte arme specializate, dar ca arma “universala” de vinatoare….cred ca aceasta este configuratia potrivita. Trebuie sa fie cazuri extreme de vinatoare in care sa nu pot executa lovitura cu aceasta arma. Sint sigur ca aceste cazuri extreme vor veni…dar numai pentru ca “le-am cautat cu luminarea”, adica situatii in care m-am pus deliberat.

DAR oare s-a meritat? Asta fiecare decide pentru el. Financiar sint cam tot pe acolo ca si un Savage Ultralight….dar satisfactia personala de o construi si alege componente…si de a invata in proces, n-as fi avut-o daca luam o arma de pe raft. Si apoi si daca o luam de pe raft e posibil sa o fi modificat. ASADAR PENTRU MINE a meritat.
dtdpuu
Veteran
 
Mesaje: 666
Membru din: 15 Ian 2008, 23:58
Locaţie: Michigan, USA

Re: Arma universala

Mesajde dtdpuu pe 04 Apr 2023, 20:52

Din pacate unul din paragrafe, chiar de la inceput, s-a pierdut si anume Cerintele proiectului. Il inserez aici..dar ar trebui sa fie chiar dupa paragraful de "Introducere" sin inainte de "Calibrul". Daca administratorii il pot insera, ar fi perfect.

*Done.
dtdpuu
Veteran
 
Mesaje: 666
Membru din: 15 Ian 2008, 23:58
Locaţie: Michigan, USA

Re: Arma universala

Mesajde violiv pe 04 Apr 2023, 23:01

Ce bine ca avem si damblaua surubaritului nu numai celelalte ... tir, arme, vanatoare!

Nu esti singurul care intampina astfel de probleme - ganduri, cautari, intrebari.
Chiar daca peste ocean aveti libertatea sa schimbati/imperecheati dupa dorinta, noi in Ro avem singura arma care se vinde mai ieftin aici decat peste ocean si care indeplineste toate cerintele enumerate de tine ... plus 2-3 la care nici nu te-ai gandit.

Care este? BLASER R 93! In varianta cu pat simplu de plastic, teava de 17 mm grosime la gura, 22", 30-06, a mea are un pic mai putin de 3100 g goala si cheala. Echilibru unde trebuie, la nivel de MOA si chiar mai bine, pot trage cu ea din mana linistit, etc. O folosesc de ani buni ca "universala".
Ce are in plus?
- armare liniara, rapida
- posibilitatea de a schimba teava in 2 minute
- cel mai stabil si mai repetitiv sistem rapid de prindere a unei lunete, punct rosu, etc.
Foarte probabil ca o poti lua cu 3000 $ (s-h) cu tot cu montura sau chiar mai ieftin.

Da' faptul ca o am nu ma impiedica sa proiectez configuratii pentru culatele clasice deja in posesie ... e mai greu cu schimbatul tevilor la noi dar nu imposibil.
Sper sa-mi iasa si mie ceva anul acesta.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8522
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Arma universala

Mesajde violiv pe 04 Apr 2023, 23:13

Cat despre "nu se poate trage din mana ..."

https://youtu.be/6ezfHhKnync

Tot Blaser, in configuratie tactica, avea vreo 6 kg cu luneta aia (IOR), teava de 26 mm diametru, frana de gura de 350-400 g, cal 300 wby.
M-a chinuit un pic pentru ca nu am suportul pentru mana stanga si arma statea cativa cm mai jos decat ar fi fost comod. La 100 m, intr-o zi buna, nimeresc o tinta de 15 cm si mai oricand una de 25.
O arma similara (nu in acest calibru ci in 308 sau 300 wm) se mai gaseste cand si cand la ~3000€ in Europa.

Cu prima ocazie incerc sa filmez o tentativa asemanatoare cu surioara si mai mare ... in 338 Lapua.

P.S. felicitari pentru implinirea proiectului! Cei care si realizeaza sint infinit mai merituosi decat cei care numa' viseaza! **==
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8522
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Arma universala

Mesajde dtdpuu pe 05 Apr 2023, 03:16

violiv scrie:Ce bine ca avem si damblaua surubaritului nu numai celelalte ... tir, arme, vanatoare!
..........
Ce are in plus?
- armare liniara, rapida
- posibilitatea de a schimba teava in 2 minute
- cel mai stabil si mai repetitiv sistem rapid de prindere a unei lunete, punct rosu, etc.
Foarte probabil ca o poti lua cu 3000 $ (s-h) cu tot cu montura sau chiar mai ieftin.

Da' faptul ca o am nu ma impiedica sa proiectez configuratii pentru culatele cl in posesie ... e mai greu cu schimbatul tevilor la noi dar nu imposibil.
Sper sa-mi iasa si mie ceva anul acesta.


Merci de completari si citeva comentarii aditionale.....

Unele din cerinte nu le-am scris pentru ca ori nu se aplica pentru mine, ori mi s-au parut evidente si anume:
- bolt sau semi...am ales bolt in principiu pentru ca semi e mai complexa. DAR armare liniara poate poate...insa tot bolt simplu as fi ales
- schimbarea tevii/calibrului adica, nu se aplica pentru ca nu intentionez sa o mai schimb daca o fac sa traga bine. Sint prea mari implicatiile de greutate, headspace...etc. Chiar daca la Blaser se poate schimba usor....nu sint sigur ca as schimba-o, sint argumente pro si contra.
- aceeasi logica si la optica, daca nu schimb calibrul nu prea are sens sa schimb si optica. Pentru mine, un singur calibru, o singura teava, o singura optica.

O cerinta care n-am scris-o dar poate trebuie este Simplitate si Fiabilitiate. In consecinta, cit mia putine piese adica, fara baze, bolt simplu, nu semi, pat simplu fara fel de fel de zorzoane, reglaje, optica simpla, fara multe facitlitati si fortomente, fara magazie detasabila etc.. Adica o arma moderna, dar cu cit mai putine "surse de defecte" care are tot dar tot ce am nevoie si NIMIC din ce este extra. Singura exceptie la care sint in dubiu este frina de gura.

DAR logica mea e....a mea, poate nu se aplica in totalitate la altii, va rog folositi-o ca sursa de inspiratie (atit ce am scris eu, cit si adagarile lui violiv). Nici o solutie nu e gresita DAR incercati sa va stabiliti cerintele de la inceput, chiar daca mai modificati pe parcurs.

PS. Din pacate aici Blaser nu e popular, ar fi o optiune interesanta. INSA la 3000+ $ parca solutia constructiei devine atragatoare, de acelesai pret poti face 2 arme.

PS2. In ce priveste trasul din mina, continui sa spun ca o arma de 6 KG nu e propice pentru tras din mina. Si cind spun din mina este din picioare. Faptul ca te poti strofoca sa o tragi nu inseamna ca e potrivita. Am tras si eu cu arma de 6 kg la 200m, am nimerit cite ceva, DAR sa o tin 20-30 secunde in mina (chiar si sprijinit pe shold) si sa tot fac asta la o vinatoare de 3 ore de umblat prin padure...e ca si in bancul in care numeri firele de par cu manusa de box...Prefer arma ce am construit-o sau Blaserul de care zice violiv.

CristianC
dtdpuu
Veteran
 
Mesaje: 666
Membru din: 15 Ian 2008, 23:58
Locaţie: Michigan, USA

Re: Arma universala

Mesajde DanCo pe 05 Apr 2023, 11:35

Asta este idealul pe care mulți dintre noi și l-ar dori. Realitatea de la noi însă este departe. Vrei o arma ușoară, precisa, balansata si intr-un calibru universal. Te uiți prin magazinele online și vezi ca ori scoți 4-5000 euro pe care nu ii ai asa ca mai lași din pretenții. Mergi fizic în câteva magazine și afli ca în realitate ai doua sau maxim trei variante de arme, ca nici una nu îndeplinește toate cerințele asa ca trebuie sa mai tai din pretenții, ca depinzi de disponibilitatea muniției și atunci mai ai poate o singura varianta, ca tu ai vrut sa ramai cu ansamblu sub 4 kg dar ca nu găsești ce inele vrei, nici luneta la greutatea și magnificatia dorita, ca frana de gura ii doar din otel și grea, plus ca nu ii un model foarte eficient. La final ai o arma pe la 4.5 kg sau peste, ca ii departe de ce ai vrut și ca ai și dat 3000 euro pe tot, înjuri și te enervezi și în final iti rămâne doar sa mergi cu ce ai la vanatoare, sa te bucuri de pasiunea pe care o ai și sa te rogi sa găsești munitie și sezonul viitor. Apoi, noaptea visezi la lumea lui @ dtdpuu.
DanCo
Veteran
 
Mesaje: 371
Membru din: 17 Iul 2019, 17:24
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Arma universala

Mesajde dtdpuu pe 05 Apr 2023, 14:38

DanCo scrie:Asta este idealul pe care mulți dintre noi și l-ar dori. Realitatea de la noi însă este departe. Vrei o arma ușoară, precisa, balansata si intr-un calibru universal. Te uiți prin magazinele online și vezi ca ori scoți 4-5000 euro pe care nu ii ai asa ca mai lași din pretenții. Mergi fizic în câteva magazine și afli ca în realitate ai doua sau maxim trei variante de arme, ca nici una nu îndeplinește toate cerințele asa ca trebuie sa mai tai din pretenții, ca depinzi de disponibilitatea muniției și atunci mai ai poate o singura varianta, ca tu ai vrut sa ramai cu ansamblu sub 4 kg dar ca nu găsești ce inele vrei, nici luneta la greutatea și magnificatia dorita, ca frana de gura ii doar din otel și grea, plus ca nu ii un model foarte eficient. La final ai o arma pe la 4.5 kg sau peste, ca ii departe de ce ai vrut și ca ai și dat 3000 euro pe tot, înjuri și te enervezi și în final iti rămâne doar sa mergi cu ce ai la vanatoare, sa te bucuri de pasiunea pe care o ai și sa te rogi sa găsești munitie și sezonul viitor. Apoi, noaptea visezi la lumea lui @ dtdpuu.


Multumesc de comentarii DanCo relativ la peisajul romanesc...dar poate ca se poate face ceva si acolo. Adica:
- cred ca si in Romania se poate modifica arma in limite legale bineinteles si poate ca merita incercat
- patul, luneta, inele si minerul boltului mi se pare ca sint legale si in Ro - poate cineva completeaza.
- sper ca fiind in Eu cu mai mult effort si timp poate si acolo se pot cumpara componente...pina la urma.

@all
Ce e insa nevoie, cred e o schimbare de optica. Ca si "gear heads" toti trecem la inceput prin mirajul echipamentului, cit mai perfect, cit mai performant cu cit mai multe facilitati, de ultima ora....etc. DAR in ultima instanta, aproape orice echipament din ziua de azi (paturi, lunete, tevi, armele in sine, calibre etc.) depasesc cu mult ce avem cu adevarat nevoie. Marketingul (ca in orice domeniu) lucreaza activ la a ne ademeni in a dori si ...cumpara echipament muuuult peste ce avem cu adevarat nevoie. Ei bine tot ce cumparam in plus fata de ce avem nevoie, il platim, il caram in teren si...apoi ne trebuie altceva, fie pentru ca nu se chiar potriveste, fie ca a aparut altul nou.

O alta schimbare de mentalitate poate ca este modificarea armei. Cred ca in Ro multi nu se gindesc la asta, cum am cumparat-o asa ramine, doar punem luneta si gata. Si punem luneta cea mai mare care ne-o putem perminte, cu cele mai trainice inele si baze... ca sa tina, pe principiul ca daca ciocanul bate cuie barosul e si mai bun.

Asadar, sper ca si in Romania cineva poate sa inceapa cu o arma relativ simpla si comuna sa ii inlocuiasca,patul, luneta si inelele. In cazul meu, doar din aceste 3 componente, am salvat peste 1 Kg si arma modificata e prima mea arma, o am de multa multa vreme. Nu e nimic complicat in a schimba aceste 3 componente. DA inteleg, se gasesc componente mai greu in RO, dar in timp, poate ca se pot procura.

Revenind la subiect, daca cineva este interesat, pot scrie si costurile...dar sint la preturi de USA.

Multumesc,
CristianC
dtdpuu
Veteran
 
Mesaje: 666
Membru din: 15 Ian 2008, 23:58
Locaţie: Michigan, USA

Re: Arma universala

Mesajde DanCo pe 05 Apr 2023, 17:40

Ai dreptate în ceea ce spui. Problema în România este ca este destul de greu sa găsești componente și prețul lor nu este mic deloc. Dacă întrebi la magazine mari din România de componente pentru a modifica arme pe care ei le importa și pe care producătorul le produce fie habar nu au fie zic ca nu știu sa nu aibă bătăi de cap. Ca sa dau și exemple, am întrebat la Arrow de o teava ghintuita pentru o lisa Benelli supernova și m-au intrebat ca oare se face asa ceva. Revenind la a modifica o arma este de preferat sa iei o Tikka, o Mauser m18 sau un CZ 600 ergo la preturi între 800 și 1600 euro și apoi sa le echipei cu ce găsești încercând sa ramai în jurul a 4 kg și sa nu sari de 2500 euro. Dacă vorbim de schimbat patul mai punem liniștit 500-600 euro și atunci, asa cum zicea @violiv găsim un Blaser second și nu ne mai complicam. Ești un om fericit pentru ca ai posibilitatea sa alegi dintr-o gama foarte variata de componente și accesorii la preturi bune. La noi si un muzzle brake mai răsărit și mai ușor sare de 150 euro. Sunt doua lumi diferite.
DanCo
Veteran
 
Mesaje: 371
Membru din: 17 Iul 2019, 17:24
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Arma universala

Mesajde violiv pe 05 Apr 2023, 19:39

Completare la "tras din mana cu arma grea si dezechilibrata":
normal cu nu trag cu ea la vanatoare! Cum naiba sa car dihania aia dupa mine? Am luat-o o data in foisor si m-a rupt numa' s-o tin 2-3 ore in brate sau pe genunchi.

Revenind la "si universala si ieftina" ... imi amintesc ca am doi prieteni care vaneaza fericiti de ani de zile cu armele IJ 18 pe care le-am testat eu o vreme. Amandoua sint si astazi in aceeasi configuratie, n-au schimbat nimic si trag la fel de bine. Una are o luneta 6x fixa, alta una 1-3x. Ambele Weaver, ambele sub 200$ de noi.
Ba chiar, una din arme a fost un experiment de acum vreo 5 ani in care mi-am propus sa fac un ansamblu functional si eficient cu 1000 lei sau pe aproape. Am luat s-h arma si luneta, noua doar montura si am iesit pe la 1100 lei plus 3-4 ore de surubarit.

Exista inca variante mai pentru toate buzunarele. Dar e evident ca scoti tot mai multi bani din buzunar pe masura ce vrei tot mai mult de la ansamblu.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8522
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Arma universala

Mesajde dtdpuu pe 05 Apr 2023, 22:01

Intr-adevar sa iei o arma la 2000 Eu si sa te apuci sa o surubaresti...probabil merita financiar. Cum zici, incepi sa te uiti la o s-h DAR o arma pe care deja o ai (sau una second hand), incepe sa devina atractiv. DAR o arma pe care deja o ai, sau un s-h la un pret bun la care ii dai o a "doua viata", in opinia mea poate deveni atractiv sin Ro. Dupa cum descrie @violiv probabil ca sint solutii la toate bugetele si in Ro.

De asemenea, un alt aspect este faptul ca daca o faci singurel, inveti multe si poate ai alta satisfactie.....Evident reteta nu se aplica la toata lumea, dar personal prefer varianta constructiei, chiar daca nu e chiar avantajos financiar.

@violiv, da e o "placere" sa cari "ancora" in teren si apoi sa te chinui sa tragi la vinat. Am facut-o citiva ani, dar m-am saturat si asa...a inceput proiectul de mai sus.

@ violiv
Ca fapt divers SKS e una din cele mai placute arme (exceptie facind cea construita in acest articol), din pacate sufera la multe altele. Eh...dupa ce tocmai am terminat proiectul asta, Ruger a scos SFAR https://ruger.com/products/sfar/specSheets/5615.html. Adica o semi in 308 de 3.3kg, Pe usor pot reduce greutatea ei cu vreo 0.2 -0.5 kg fiind pe platforma AR (pat light weight, railing din fibra de carbon/titan, frina din titan, pistol grip light weight)....Ah...si pretul este 1300$....Hmmm...incep sa am fluturashi in stomac....Hmmmm
dtdpuu
Veteran
 
Mesaje: 666
Membru din: 15 Ian 2008, 23:58
Locaţie: Michigan, USA

Re: Arma universala

Mesajde drflorea pe 06 Apr 2023, 08:54

Felicitari pentru proiectul realizat. O carabina in 308win la 3.5 kg cu cu tot cu luneta si teava scurta, cred ca este ideala la dibuit. Asa-i spunem stilului de vanatoare pe care la-i descris.

O observatie la titlul topicului, Arma universala, cred ca era mai potrivit Carabina universala. Pe la noi arme universale sunt considerate mixtele (lisa si glont pt care forumul nu are sectiune separata), iar pentru foarte multi vanatori romani "arma" este o lisa (una singura).
Vorbeste intodeauna cu blandete si tine aproape un toiag noduros - vei ajunge departe
drflorea
Membru important
 
Mesaje: 196
Membru din: 27 Mai 2008, 14:53

Re: Arma universala

Mesajde dtdpuu pe 06 Apr 2023, 15:31

drflorea scrie:Felicitari pentru proiectul realizat. O carabina in 308win la 3.5 kg cu cu tot cu luneta si teava scurta, cred ca este ideala la dibuit. Asa-i spunem stilului de vanatoare pe care la-i descris.

O observatie la titlul topicului, Arma universala, cred ca era mai potrivit Carabina universala. Pe la noi arme universale sunt considerate mixtele (lisa si glont pt care forumul nu are sectiune separata), iar pentru foarte multi vanatori romani "arma" este o lisa (una singura).


Multumesc ....si ai dreptate. M-am gindit si eu cind l-am scris, din pacate la a doua postare cind mi-a picat fisa....n-am mai putut schimba. Oricum intregul topic este la sectiunea de arma cu glont.

Daca vor admin-s sa schimbe titlul in "Carabina Universala" eu sint ok.
dtdpuu
Veteran
 
Mesaje: 666
Membru din: 15 Ian 2008, 23:58
Locaţie: Michigan, USA

Re: Arma universala

Mesajde tehărău pe 07 Apr 2023, 09:54

Cristi, multumim pentru ca ne-ai impartasit aceasta experienta.
Postarea asta o astept de multi ani. Ani in care s-a tot cautat desfiintarea conceptului "una si buna". Ani dominati de "nu exceleaza la nimic". Uite cum experienta arata ca la VANATOARE sunt de ajuns o carabina si o lisa.
Apreciez ca ai ales o optica x 4x in pofida celor ce "exceleaza" (>50).

Personal Blaser R93 3006 Hamerhead 14,3; red dot docter + zeiss 2,5-10 x 42, schimbate pe loc in functie de actiune. Din cauza varstei si a vederii care incepe sa dea semne, inca ma intreb daca optica ar trebui inlocuita cu o singura luneta de goana. Faptul ca mistretii la noi au ajuns subiect de amintiri vanatoresti ma fac sa aman alegerea. Probabil pana cand o sa zic Pas...

* Am modificat ceea ce ai cerut.
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Arma universala

Mesajde dtdpuu pe 07 Apr 2023, 22:16

tehărău scrie:Cristi, multumim pentru ca ne-ai impartasit aceasta experienta.
Postarea asta o astept de multi ani. Ani in care s-a tot cautat desfiintarea conceptului "una si buna". Ani dominati de "nu exceleaza la nimic". Uite cum experienta arata ca la VANATOARE sunt de ajuns o carabina si o lisa.
Apreciez ca ai ales o optica x 4x in pofida celor ce "exceleaza" (>50).

Personal Blaser R93 3006 Hamerhead 14,3; red dot docter + zeiss 2,5-10 x 42, schimbate pe loc in functie de actiune. Din cauza varstei si a vederii care incepe sa dea semne, inca ma intreb daca optica ar trebui inlocuita cu o singura luneta de goana. Faptul ca mistretii la noi au ajuns subiect de amintiri vanatoresti ma fac sa aman alegerea. Probabil pana cand o sa zic Pas...

* Am modificat ceea ce ai cerut.


@tehărău
Multumesc de aprecieri...si de modificare- am remarcat. Sa iti tihneasca de "universala" ta, si sa te serveasca mult vreme

@toti
"Buna de toate" cum spune @tehărău cred ca e un concept mai actual ca niciodata... chiar daca nu am auzit vorbindu-se de el asa de mult (e contrar marketingului "specializatelor", cu cit ai mai multe specializate, cumperi mai multe lucruri :-D )

Dar hai sa ne gindim un pic, numai in ultimii 10-15 ani totul a devenit mai performant si mai accesibil, pentru ca technologia (metalurgia, materialele sintetice, optica, pulberile, gloantele, cunostintele si informarea, etc.) si preturile au devenit mai mici. Asadar:
- calibrele au devenit mai bune decit atunci cind au fost inventate. In cazul din exemplu: 308 e mai potent, mai versatil si balistic mai bun decit a fost vreodata
- lunetele au devenit mai usor de folosit si mai performante ca niciodata. Luneta de top din al 2-lea razboi mondial este "cruda" pe linga o luneta medie in ziua de azi.
- arma in sine, culata, teava, pat, etc. e mai performanta, si mai precisa decit a fost vreodata. Ba mai mult exista multe accessorii de upgrade si personalizare.

Asadar chiar si carabina "medie" in ziua de azi, e mai versatila ca niciodata....

Pe de alta parte cerintele noastre ca vinatoari, nu cred ca s-au schimbat fundamental de cind s-a inventat flinta:
- aceleasi animale (cu aceleasi dimensiuni si anatomie) vinam
- aceleasi deprinderi trebuie sa le avem( furisat, cunoscut vinatul, tracking, asteptat, pindit, etc.)
- distantele normale de tragere reale sint la fel dintotdeuna intre "respiratie gura la gura" si vreo 300m. De fapt cel mai uzual e probabil pina in vreo 100m

Asadar daca arma/calibru sint mai versatile si cerintele noastra fundamentale au cam ramas aceleasi, in mintea mea "Carabina Universala" (pentru vinatoare) e cit se poate de reala ca si concept azi, ba poate chiar intrece posibilitatile multora din noi de a o utiliza pe de-a intregul. As zice ca limitarea nu e a carabinei, e mai degraba a noastra si pot trece ani buni pina cind ajungem sa fim limitati de o "Carabina Universala".

PS. Ca sa nu intelegi gresit, voi continua sa construiesc si trag carabine specializate, ca doar avem un hobby. Dar asta nu pune cu nimic mai prejos o Carabina Universala, pe care pun mina prima cind ma duc la vinatoare.

CristianC
dtdpuu
Veteran
 
Mesaje: 666
Membru din: 15 Ian 2008, 23:58
Locaţie: Michigan, USA


Înapoi la Arme de vinatoare cu glont

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 31 vizitatori

Publicitate