Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 16 Iun 2024, 09:04

ce jucarie si in ce calibru?

Discutii despre armament cu glont , munitii , calibre , etc . Multiple compartii intre arme , munitii pentru arme , tipuri de vanat , balistica , samd .

Moderator: liviur

ce jucarie si in ce calibru?

Mesajde CCM pe 22 Mai 2024, 22:29

Domnilor colegi,
Ma gandesc la o carabina pt distanta (nevasta daca afla probabil ca nu va fi fericita, dar ma rog, imi asum riscul si va rog, nu ma spuneti!) - asa ca va cer un soi de sfat mai neobisnuit: in afara de calibrele clasice, 30-06, 308, 9,3, 270 si etc, merita luat in considerare un 6,5 Creedmore sau altceva de genul asta? aduce vreun plus sau sint bani aruncati pe geam? Distanta la care ma gandesc, 200-400 max - si 400 mi se pare absurd, dar de dragul teoriei macar.
Arma: Sako Grizzly cat se mai gaseste ici colo, imi place enorm si o iubesc; Blaser R 93 iarasi, dar s-au scumpit enorm si R8 nu vreau; ce altceva la nivelul asta de calitate sugerati, care este jucaria voastra preferata? Si de ce?
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 829
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: ce jucarie si in ce calibru?

Mesajde zeb stump pe 23 Mai 2024, 09:40

Cred ca si Sako S 90 ar fi o solutie. Ca si calitate si functionare Sako e Sako,iar ca precizie are review-uri foarte bune peste Ocean…
zeb stump
Veteran
 
Mesaje: 594
Membru din: 15 Noi 2006, 08:44
Locaţie: Rm.Vilcea

Re: ce jucarie si in ce calibru?

Mesajde zeb stump pe 23 Mai 2024, 09:44

Cat despre 6,5 CM, nu stiu…parerile sunt impartite, de la fani absoluti ai calibrului, pana la contestatari vehementi.
zeb stump
Veteran
 
Mesaje: 594
Membru din: 15 Noi 2006, 08:44
Locaţie: Rm.Vilcea

Re: ce jucarie si in ce calibru?

Mesajde Stefan_23 pe 23 Mai 2024, 10:07

Dintre armele enumerate, Sako Grizzly mi-a ramas la inima.
Este arma care mi-a placut cel mai mult.
Dar nu s-a produs in cal. 6,5 CM (7x64, 308, si mai mari)
Stefan_23
Membru activ
 
Mesaje: 107
Membru din: 29 Iul 2022, 10:42
Locaţie: Bucuresti

Re: ce jucarie si in ce calibru?

Mesajde Stefan_23 pe 23 Mai 2024, 10:31

Daca Grizzly se gaseste greu, tot de la Sako un model frumos - numai din otel si lemn (clasic) este Bavarian.
Model nou, dotat cu sisteme de ochie mecanica care confera un farmec aparte (de arma veche) care se fabrica si in calibrul 6,5 CM.
Cantareste 3,3 kg.
Arma nordica :-bd
https://www.sako.global/rifle/sako-90-bavarian
Mult succes in alegere! %%-
Stefan_23
Membru activ
 
Mesaje: 107
Membru din: 29 Iul 2022, 10:42
Locaţie: Bucuresti

Re: ce jucarie si in ce calibru?

Mesajde CCM pe 23 Mai 2024, 17:49

Doar puneam intrebarea despre 6,5 CRD - sau eventual PRC... daca are cineva experienta directa. Plus disponibilitatea munitiei, care e redusa inclusiv aici in Franta unde stau; in Romania nu cred ca are sens sa fie luat vreunul in considerare; Bavarian-ul imi place tot mai mult, ca e 85 sau 90, multumesc de sugestie; probabil ca asta o sa fie, dar mai astept oleaca; calibrul... 30-06 ar fi cel mai simplu pt ca am deja si e suficient de bun pt ce vreau; sau daca schimb - totusi - ma gandesc mai mult la 270; desi sint unii care trag bine la 200-250 si cu 9,3, dar cred ca e o palarie prea mare, pt mine cel putin, pt distanta.
Multumesc de sugestie, Sako bavarian si deluxe sint arme super-super.
Seara buna
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 829
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: ce jucarie si in ce calibru?

Mesajde DanCo pe 23 Mai 2024, 18:18

Mi se pare ca este puțin incomplet primul topic. Nu ai spus și pentru vanatoare la ce si în ce stil. Eu am un 308 win intr-o configurație tactica dar și pentru vanatoare acoperă cam tot ce ai nevoie la noi. Am și 300 win mag care este un calibru de asemenea universal la vanatoarae și precis la distanta iar dintr-o arma cu frana de gura eu îl pot trage ore întregi și în poligon. M-am uitat la 6.5 creedmoor și eu și am văzut multe review-uri și clipuri pe net și am citit multe pe forumuri. În funcție de vanat poate sa fie ok sau nu la 400 metri. Eu personal nu am încredere în puterea lui de a pune jos vanat mediu la 400 metri. Deși am un magnum, dacă mâine ar fi sa iau o arma noua universala si care sa ma ajute și la 400 metri cum zici tu probabil ca m-as orienta spre 7 mm rem mag care nu ma sperie ca recul și care poate sa pună jos orice la 400 metri. Vârfuri se găsesc pentru orice vanat chiar dacă nu atâtea cât în calibrele universale din categoria 7.62. Cat despre Sako nu greșești orice ai alege de la ei.
DanCo
Veteran
 
Mesaje: 376
Membru din: 17 Iul 2019, 17:24
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: ce jucarie si in ce calibru?

Mesajde mialxx pe 23 Mai 2024, 18:58

Sauer! In 7,5x55 Swiss.
mialxx
Veteran
 
Mesaje: 969
Membru din: 23 Aug 2010, 20:55
Locaţie: Thurgau Elvetia

Re: ce jucarie si in ce calibru?

Mesajde CCM pe 23 Mai 2024, 19:05

Pai este incomplet! pt ca de fapt mai mult ma intereseaza calibrul si eventual arma - din punctul de vedere al dvs., stimati colegi! pareri adica.
Tipul de vanatoare, peste 200m, poate fi doar panda, dupa parerea mea - si la asta ma gandeam; acum, pe de alta parte, Magnum nu vreau ca manaca rau teava, desi 7RM ma tenteaza destul de mult.
308 stiu ca e f precis, poate mai precis chiar decat 30-06 chiar si la 400m, dar il exclud numai si numai pt ca are o cadere mare la distanta aia; reglata arma pt 300-400m merge f bine, de acord, dar parca mi-ar placea un virf mai razant si cu care sa ma pot intinde cat de mult posibil, de aia ma gandeam la 6,5 si/sau 270;
Pe de alta parte, la 400m nu cred ca o sa incerc sa dau jos decat cel mult o capra/caprior/muflon, asa ca energia transmisa nu este esentiala.
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 829
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: ce jucarie si in ce calibru?

Mesajde CCM pe 23 Mai 2024, 19:16

mialxx scrie:Sauer! In 7,5x55 Swiss.


De calibrul asta am auzit, dar cam atat. Pare sa fie undeva la mijloc intre 308 si 30-06.
Sauer imi place f mult, doar ca ustura buzunarul un pic... mai mult! Poate doar 101, restul sint prea scumpe dupa mine. Sako - la bani egali.
Modularitatea la seriile superioare nu ma intereseaza.
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 829
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: ce jucarie si in ce calibru?

Mesajde laurul pe 23 Mai 2024, 19:42

Sako grizzly în 7mmRM.
Just my 2 cents...
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3087
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: ce jucarie si in ce calibru?

Mesajde CCM pe 23 Mai 2024, 19:47

din pacate, Grizzly iei ce mai gasesti... in ce calibru o fi!
Cel mai probabil, 7x64 mai gasesc pe aici, daca am noroc; dar nu e rau...
O sa se potriveasca bine cu Leica
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 829
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: ce jucarie si in ce calibru?

Mesajde violiv pe 23 Mai 2024, 21:41

La 400 m energia este esentiala, chiar si pentru vanatul "mic-mijlociu" enumerat de tine. De ce? Pentru ca 3 m/s vant altfel decat cel estimat de tine iti vor muta glontul pe tinta dincolo de aria optima ... ranesti si cauti cu zilele in zona montana!

Vanatoarea (si trasul la cartoane) la distanta mare este de ceva ani buni "pe val". De ce? Pentru ca astazi chiar se poate din punct de vedere tehnic mult mai usor ca acum 20 ani. Tot mai multi incearca, unora le iese, multora nu prea.
"Sfatul" american in domeniu este sa adaugi 200 m la distanta propusa pentru vanatoare si sa tragi la cartoane pana cand lovesti tinta din orice pozitie si in orice conditii. Asa vei avea siguranta ca "piesa a patra" a evoluat suficient si ea nu numai stiinta si tehnica si este in stare sa loveasca suficient de curat tinta propusa pentru vanatoare.

Asadar, vrei 200 m? Te antrenezi la 400! Vrei 400, gauresti cartoane la 600!!! 200 nu-s chiar departe si nu necesita decat sa stii sa tragi ... caderi, deviatii pe vant, bla-bla practic nu conteaza. 400 sint deja "la mama naibii" si necesita masuratori precise de distanta, vant, umiditate, temperatura si corectii necesare de calculat si aplicat. Daca le face unul care stie pentru tine si trebuie doar sa tragi, nu-i mai greu ca o portocala la 100 m. Daca le faci singur ...

Oricum ar fi, prima problema e posibilitatea omului de a trage grupaje mici ... si asta nu vine decat cu antrenament si cu ceva echipament potrivit, normal.

Ca sa tragi bine trebuie sa te antrenezi! Cat? Pai se zice ca pentru un foc sigur la vanatoare la 4-500 m trebuie sa tragi o suta la cartoane iar pentru unul la 1000 m ... cam 5000 la cartoane. Ce inseamna asta? In primul rand un portofel foarte generos si bine burdusit!

Cea mai proasta idee (si am vazut ca s-a pomenit) este ca un magnum sau un calibru razant te scuteste de o gramada de griji si ar fi cheia succesului. Nimic mai gresit! Daca te uiti inca la MRD sau caderi la 200 m ca sa compari calibre iar e gresit! Pune pe hartie ce se intampla la 400 m! Vei vedea cu mare necaz ca nu exista calibru care sa traga "ata" pana acolo. Pentru absolut orice ai alege trebuie sa faci corectii. In trecut, cand masurai aproximativ distanta, te ajuta un pic o traiectorie mai buna/plata daca greseai 25-50 m. Astazi, cand telemetre bune sint pe toate gardurile la pret de caciuli de firma, chiar nu mai inseamna mai nimic viteza/razanta! Daca trebuie sa corectezi 8 sau 16 click inseamna tot umblat la tureta, bla-bla-bla.
Insa la fel ca acum 100 de ani, conteaza sa stii sa tragi ca sa nimeresti la distanta! Si asta nu se poate decat cu sute de gauri in cartoane!!! Sute de gauri inseamna sute de cartuse, inseamna mii de euro numa' in antrenament. Pot fi 2000 € daca alegi un calibru comun, foarte raspandit, din gama standard si la care gasesti usor munitie de antrenament sau pot fi 10.000€ daca alegi un magnum mai exotic.
Pentru antrenament, mai ales la inceput, reculul este un factor decisiv. Alt motiv pentru ca magnum sau rar/exotic sa sara din schema.

Nu uita de uzura tevii, exponential legata de cantitatea de pulbere arsa in raport cu teava.
Mai trebuie sa gasesti munitie de cartoane dar si varfuri cu efect bun in animal la 400 m. Unele nu se mai expandeaza cum trebuie, altele incetinesc prea mult pentru ca sint prea bondoace, etc.

Daca pui toate astea la socoteala, optiunile se reduc simtitor.

Eu as incepe cu 6,5x55 sau 6,5 creed. Din nenumarate motive pentru care altii au facut-o inaintea mea si o vor face si dupa. Reprezinta un compromis optim intre costuri, disponibilitate, recul, zgomot, uzura tevii, eficienta in zbor si in tinta. 270, 7x64, 308 sau 30-06 par la fel de bune dar fiecare pacatuieste mai tare la cate un capitol. Ba nu ai varfuri suficient de grele si de aerodinamice, ba sant mai puturoase, ba au recul mai mare.


Ia arma pe care o ai acum, pune o coala A4 in teren la 400 m masurati si incearca la rece sa ochesti si sa tragi (pe cartus de percutie) fara sa misti arma de pe tinta. Incearca din tot felul de pozitii in natura. Vei constata, la fel ca altii, ca e greu, chiar foarte greu. Pentru 400 m iti trebuie STABILITATE! E drept ca unii fac asta si cu basculante dar e la fel de drept ca au mii de focuri la activ. Vrei sa scurtezi procesul, atunci trebuie arma dedicata.

Din tot ce s-a povestit mai sus despre arme, niciuna nu se potriveste!!! Doar cate o data si din intamplare (vorba poeziei) vei lovi coala A 4 la 400 m cu Sako Grizzly ... in acest stadiu. Peste 5 ani, poate. Acum iti trebuie ceva "negru si urat", cu macar 2 posibilitati de ajustare - obrazar si tragaci. Daca te stii in stare sa tragi in moneda la 100 m cu arma ce-o ai acum, "oriunde si oricand", atunci poti incerca si cu niste "lemne frumoase". Daca acum iti iese doar o coala A4 "oriunde si oricand" atunci nu-i buna Grizzly.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8557
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: ce jucarie si in ce calibru?

Mesajde Stefan_23 pe 23 Mai 2024, 21:50

Apropo de Sako Grizzly.
Din pacate, Sako 85 Grizzly (arma superba) cu catare si inaltator, se gaseste foarte greu.
Am vazut pe Youtube un film de la IWA 2024 unde se prezinta noua varianta de Grizzly.
Sako 90 Grizzly, dar care nu arata precum precedenta varianta.
Nu are sistem de catare + inaltator, insa are filet la gura tevii.
Teava fluted are, insa nu are prinderea curelei in fata pe teava ca 85 Grizzly.
Este prevazuta cu sina Picatinny (frezate la partea superioara a receptorului) in fata si spatele ferestrei de ejectare.
Pe site-ul lor inca nu apare.
Arma este buna, dar tot nu arata ca 85 Grizzly.
https://www.youtube.com/watch?v=7NaTlIPZ64A

Sako 90 Bavarian, arata super ok la fel ca Sako 85 Bavarian, insa are unele imbunatatiri care le-au adus modelului 85 (au pus doua ejectoare tip piston pe capul inchizatorului si au remodelat geometria ferestrei de ejectare)
Stefan_23
Membru activ
 
Mesaje: 107
Membru din: 29 Iul 2022, 10:42
Locaţie: Bucuresti

Re: ce jucarie si in ce calibru?

Mesajde CCM pe 24 Mai 2024, 12:48

Merci, Vio!
Ai - ca de obicei- perfecta dreptate. Quadratura cercului nu exista in viata reala.
Asa ca o sa fie - ce altceva? - Tikka in 6,5 cu pat laminat sau de plasic si teava inox.
Alegerea inteleapta, dar ce imi place Grizzly... oftez dupa ea.
Stefan23: 90 e o arma excelenta, da, Grizzly varianta noua nu am vazut, dar pt mine ar fi 85; cum nu am bani de doua pusti... Tikka.
Pe la mine sint vreo doua 85 in 7x64 si sint mai multe SH.
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 829
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: ce jucarie si in ce calibru?

Mesajde CCM pe 24 Mai 2024, 13:05

apropos de 90 grizzly, picatinny pe asa arma?... strica toata frumusetea, din punctul meu de vedere e o greseala; ca e practic, e altceva.
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 829
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: ce jucarie si in ce calibru?

Mesajde Stefan_23 pe 24 Mai 2024, 16:03

Asa este. Prezenta portiunilor de sina Picatinny te gam zgarie pe ochi.
La fel, si eu nu pot sa asociez numele de Grizzly decat cu 85-ul, care din pacate este greu de gasit.
Arata asa cum trebuie sa arate o arma.
Pentru a doua carabina, clar ma gandesc la un Sako 90 Bavarian in .243Win.
Sa vedem cand o fi.
Stefan_23
Membru activ
 
Mesaje: 107
Membru din: 29 Iul 2022, 10:42
Locaţie: Bucuresti

Re: ce jucarie si in ce calibru?

Mesajde Stefan_23 pe 24 Mai 2024, 16:13

Daca va doriti mult un Sako 85 Grizzly in 7x64 si arata ok chiar si SH, ce mai il luati.
Totusi, e bine de incercat la firma mama, intrebat daca nu a ramas vreo arma pe stoc pe undeva, noua.
Sau daca va pot ajuta cumva sa obtineti una. Merita incercat la asa arma.
Stefan_23
Membru activ
 
Mesaje: 107
Membru din: 29 Iul 2022, 10:42
Locaţie: Bucuresti

Re: ce jucarie si in ce calibru?

Mesajde violiv pe 24 Mai 2024, 23:07

Si mie imi place actiunea de la Sako 75/85 si chiar 90 ... sina e asa scurta ca oricum se ascunde sub inele si nu vezi ca-i intr-un fel sau altul.
Am una, n-am folosit-o de vreo 7 ani din cauza exuberantei calibrului ... da' nu incerc s-o dau tocmai pentru ca imi place mult.

Am testat cateva de-a lungul timpului si nu-s chiar perfecte. Cele cu lemn sufera de ce sufera mai toate azi - lemn prea proaspat, uscat in cuptor si care reactioneaza la mediu ... in 1-3 ani se stramba patul, atinge teava, trebuie refinisat. Cele cu plastic, de vanatoare, au un plastic slab.

Ca m-am mai gandit intre timp ... cred ca exista o varianta un pic mai buna decat Tikka: Steyr!
Din tot ce am incercat ca arme de serie in ultimii 20 de ani, Steyr cu mecanica SBS in toate variantele initiale si ulterioare trage cel mai bine, mai constant, cu cele mai multe munitii si e cea mai "terminata" din fabrica - adica nu-i gasesti cusur la finisare/functionare nicaieri. Chiar si in varianta ProHunter, plasticul este mult-mult mai bun, forma foarte buna pentru tras pe luneta. Tragaci super si fara si cu acceleratorul activat. Arma este un pic mai greuta, mai stabila, printre putinele care mai venea cu teava de 60 cm la calibre standard. Am gasit s-h in stare foarte buna si la 500 € dar uzual se invart pe la 1000 € si merita fiecare banut.
Da un ochi prin preajma ta, poate gasesti una macar sa pui mana. Dupa ce vei vedea cum curge inchizatorul la Steyr ... uiti de Tikka.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8557
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: ce jucarie si in ce calibru?

Mesajde popaliviu pe 26 Mai 2024, 22:01

Și mie îmi place mult Steyr chiar dacă am Tikka. Dar nu
modelul monobloc. Toate până la asta le-am manevrat și m-am jucat cu ele la cursul de vânător. Sunt făcute foarte bine! Monobloc l-am văzut la târgul de vânătoare anual. L-am întors pe toate părțile, parcă nu simțeam acțiunea aia așa lină ca la modelele anterioare.
12, 16, 9mm, .30-06
popaliviu
Veteran
 
Mesaje: 994
Membru din: 10 Ian 2016, 18:13

Re: ce jucarie si in ce calibru?

Mesajde liviur pe 28 Mai 2024, 06:57

Pentru vanatoare la distanta mai mare, as merge pe un calibru cu ceva mai multa energie, dupa mine 6,5 CM este anemic. Nu zic ca in conditii avantajoase nu pune jos un anima mediu, dar asta e o exceptie si ar trebui tratata ca atare. Din pacate niciun 6 sau 6,5 dezvoltate special pt long range nu are energia necesara vanatorii la distanta mare, daca tot vrei 6,5, asa cum a zis si vio mai sus, m-as orienta la 6,5x55.
Eu unul ma-as uita la un 7RM la care se gaseste munitie multa si variata, iar in plus e destul de potent pentru orice putem vana in Europa.
Cat despre arma, as merge pe tactica, poate si un savage ar fi de luat in calcul prin prisma pretului de achizitie.
Toţi îţi vor binele, nu-i lasa sa ti-l ia !
liviur
Veteran
 
Mesaje: 838
Membru din: 23 Oct 2010, 07:40
Locaţie: Buc-Branesti

Re: ce jucarie si in ce calibru?

Mesajde violiv pe 28 Mai 2024, 08:33

6,5 creed este chiar un pic peste 6,5x55! Iar pt 6,5x55, atunci cand a fost inventat, una din cerinte a fost sa puna jos un cal la 600 m ... inca exista cavalerie multa in armatele europene.
La 400 m inca are energie mai mult decat suficienta cam pentru orice vanat de talie medie de pe la noi sau francezi.
Sa inveti cu 7 rm nu-i nici placut, nici economic.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8557
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: ce jucarie si in ce calibru?

Mesajde dtdpuu pe 29 Mai 2024, 02:24

@CCM

Din pacate am vazut tirziu intrebarea ta. Este oarecum comuna si m-am intrebat si eu acelasi lucru.

Daca ai rabdare sa citesti aici am scris opinia me la topic intr-un articol "Sistem de vinatoare la distanta - Cerinte, Constructie, Rezultate". Citeste in special partea de cerinte si pentru arma si pentru calibru, optica, etc.. Daca ai rabdare citeste si exemplele de calibre si solutiile mele.
https://www.vinatorul.ro/public/forum/viewtopic.php?f=73&t=19911&hilit=carabina+de+vinatoare+la+distanta&sid=8cc982dd10ad479752731977d227c4de

Evident, modelul armei, luneta si calibrul specific sint preferinte personale, dar in opinia mea cerintele atit pentru arma, optica si calibru ramin in general aceleasi.

Personal pina la urma am construit, si incarcat. Insa astazi se gasesc si solutii "de fabrica" si munitii din magazin. DAR chiar si asa nu scapi de teste multe multe :-D, doar bani si timp sa fie.

Success
dtdpuu
Veteran
 
Mesaje: 668
Membru din: 15 Ian 2008, 23:58
Locaţie: Michigan, USA

Re: ce jucarie si in ce calibru?

Mesajde AXP pe 29 Mai 2024, 08:39

Singura problema a lui 6,5 Creedmoore (6,5x48,8), fata de clasicul 6,5x55, la noi in Ro, este legislativ, impunerea la caracteristici minime munitie, de lungime minima tub, la 50/51 mm, ceea il face teoretic bun doar la caprior, vulpe, etc… altfel, el este ca energie, viteza tot pe acolo cu 6,5x55.
Eu folosesc, pentru trasul la distanta, de cativa ani 6,5x55 Norma Diamond Line Field, dint-o teava “custom”, pt Blaser R8, intr-un șasiu tactical. Obtin viteze la gura tevii de 915-920 m/s, aproape de zona magnumurilor.
22LR; 9x19; 308Win; 9,3x62; 6,5x55; 12;
AXP
Veteran
 
Mesaje: 696
Membru din: 03 Iul 2014, 11:25
Locaţie: Cluj

Re: ce jucarie si in ce calibru?

Mesajde CCM pe 29 Mai 2024, 12:54

@dtdpuu
Multam!
Exceptional post; il citisem, dar atunci nu ma gandeam la tir long range asa ca a fost mai pe diagonala.
Exceptional; raspunde la toate intrebarile posibile; jos palaria!
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 829
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: ce jucarie si in ce calibru?

Mesajde CCM pe 29 Mai 2024, 20:17

@AXP: multumesc pt precizari, cel mai mult ma intereseaza experienta personala, asta cautam. Eu am norocul sa nu sufar de constrangerile legilor din tara pt ca traiesc afara de ceva vreme; dupa ce am re-citit ce a postat dtdpuu acum vreo doi ani, adica un roman in doua volume, postarea lui Vio si a ta - pt care iti multumesc f mult! - lucrurile sint cat se poate de clare, adica 6,5 fie 55, creed sau prc, in functie de dispo si pret local; arma e secundara, Tikka, Steyr sau Savage, tot acolo... si mai sint o gramada, CZ, Sauer 101, Voere samd.
Multumesc tuturor pt implicare si timpul consumat!
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 829
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: ce jucarie si in ce calibru?

Mesajde dtdpuu pe 30 Mai 2024, 13:52

CCM scrie:@dtdpuu
Multam!
Exceptional post; il citisem, dar atunci nu ma gandeam la tir long range asa ca a fost mai pe diagonala.
Exceptional; raspunde la toate intrebarile posibile; jos palaria!


Ma bucur ca ti-a folosit.

6.5 are varietate mare in selectie de proiectile, si e foarte versatil. Daca tot alegi 6.5 as alege PRC, e suficient de popular acuma si daca tot a sansa, oferati un pic de avantaj balistic, reculul cred ca e ok. Am considerat soe serios 6.5 PRC.

Si succes la alegere.
dtdpuu
Veteran
 
Mesaje: 668
Membru din: 15 Ian 2008, 23:58
Locaţie: Michigan, USA

Re: ce jucarie si in ce calibru?

Mesajde Croco pe 31 Mai 2024, 06:58

Nu am mai intrat de mult timp pe forum si am citit un pic in diagonala (ca sa scuz anumite lucruri); de ce am simtit nevoia sa completez? Pentru 400m:
1. Deplasarea de la A la B se poate face cu orice vehicul nu neaparat cu Lambo sau Ferrari. Orice cartus de arma lunga permis in Ro ajunge si ajunge bine. Repet, oricare!
2. Arma poate sa fie orice arma comerciala atat timp cat are dispozitiv optic de ochire, adica luneta, luneta cu turete reglabile, tragaci sensibil (500-700g) si bipod. Si acestea sunt optiuni personale!
In rest sunt preferinte ale utilizatorului - energie, viteza, etc
Avatar utilizator
Croco
Veteran
 
Mesaje: 541
Membru din: 18 Ian 2019, 13:48
Locaţie: Ilfov

Re: ce jucarie si in ce calibru?

Mesajde CCM pe 01 Iun 2024, 21:53

Bine ai revenit!
Multumesc pt raspuns in primul rand, dar nu pot sa fiu de acord decat cu aproape 100%, nu total; unde e entorsa? la calibrele lente, de express de pilda, din punctul meu de vedere de posesor de express; nu cred ca poti sa faci ceva cu 9,3x74 -sau cu 375hh- la 400 de metrii - decat daca esti un tragator cu totul exceptional si se aliniaza si astrele bine de tot...la 200 poate, dar la 400...
Pt bolt action cred (cred, nu stiu!) ca ar trebui sa mearga cam orice la 200 si multe din alea peste 6mm la 400m, asa ma gandeam eu si de aia am pus intrebarea.
Multumesc!
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 829
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: ce jucarie si in ce calibru?

Mesajde violiv pe 01 Iun 2024, 23:22

Cu 9,3x74 nu stiu dar 9,3x62 si 375 h&h am si le-am incercat dincolo de distantele asa-zise vanatoresti. Sa stii ca ajung. Caderile sint mari dar ajung. Inca se mai trage in competitii dedicate cu 45-70 .... pana la 1000!
Chiar cunosc pe cineva care a vanat in Tibet cu 9,3x62 tras din teava de 50 m si a doborat tinta la peste 450 m.

Ca expres-ul nu e cea mai potrivita arma pentru asta e adevarat. Da' mai tine si de arma.
Tin minte ca am testat Blaser S2 in 8x57 R (alt puturos!) pana la 250 m si a bagat 2x2 focuri intr-un taler la distanta aia. Tot asa a mers si o Axis de la Savage, din prima serie importata, aia cu luneta 3-9x40 de 90$ si tragaci calamitate ... si era combinatie de ~500€.

Trasul cu 22 lr a capatat iar o mare popularitate ... recent am vazut competitie in care s-a tras in concurs la 250 m si "la liber" la 400.
Era un baiat blond printr-o tara nordica, prezent cu mai multe filmulete in care tragea departe. Intr-unul a incercat o basculanta cu o teava de la Merkel, in 5,6x50 R ... si a mers brici la 550 m.
Chiar se poate cu orice! Tocmai am vazut in Turcia o tentativa reusita de a depasi 600 m cu arc clasic, facut din lemn laminat. E al treilea care reuseste chestia asta. La 400 nimereste si tinta!
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8557
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta


Înapoi la Arme de vinatoare cu glont

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 130 vizitatori

Publicitate