Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 21 Mai 2024, 17:45

Ce sina ati alege ?

Sectiune dedicata dipozitivelor de ochire - lunete de panda, lunete de goana , red dot, docter, aimpoint, dar si binocul de vanatoare, toate dispozitivele optice care ajuta vanatorul sa apropie si sa observe mai bine trofeul mult visat, sau sa plaseze un foc sigur si etic.

Moderator: liviur

Ce sina ati alege ?

Mesajde Bracalone pe 02 Mai 2024, 20:26

O dilema nu imi da pace de cateva zile. Tocmai mi-am luat o Tikka UPR in 308W si vreau sa montez o luneta pe ea. Luneta este un Swaro 2,5-10X56 montata cu inele pe o alta Tikka in 30.06, inelele fiind prinse pe "coada de randunica de 16mm" frezata in culata. Noua Tikka are atat sina picantinny cat si "coada de randunica " frezata in culata. Ma gandesc sa montez luneta folosindu-ma de inelele cu prindere pe 'coada de randunica" pe care deja le am, demontand sina picantinny. Pe de alta parte stiu ca sina picantinny este o prindere mai robusta. Pe care dintre sine imi recomandati sa fixez luneta? Multumesc anticipat !
Bracalone
Nou membru
 
Mesaje: 20
Membru din: 28 Sep 2022, 18:55

Re: Ce sina ati alege ?

Mesajde Bracalone pe 02 Mai 2024, 20:34

Bracalone
Nou membru
 
Mesaje: 20
Membru din: 28 Sep 2022, 18:55

Re: Ce sina ati alege ?

Mesajde DanCo pe 02 Mai 2024, 22:33

Depinde la ce vrei sa o folosești. La vanatoare, având în vedere greutatea eu as evita sa folosesc o arma tactica. . Eventual câte o panda. Pentru poligon si eventual câte o panda as lua un set de inele tactice, solide, eventual cu bula de nivel integrata, le-as monta pe sina și asa nu mai ai treaba foarte mulți ani iar în poligon te ajuta mult si iti oferă un sistem precis și rigid.
DanCo
Veteran
 
Mesaje: 377
Membru din: 17 Iul 2019, 17:24
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Ce sina ati alege ?

Mesajde Bracalone pe 03 Mai 2024, 16:11

Arma o voi folosi exclusiv la vanatoare, la panda, in special combatere. Prin poligon voi trece doar pentru testarea munitiei si reglajul lunetei. Vroiam o arma care sa ma ajute sa ma pot intinde cu siguranta la 300metri. Pentru o eventuala goana , am o Tikka Hunter in 30.06 cu reddot . Nu stiu care prindere cu inele ar fi mai sigura; cea pe sina frezata in culata sau pe sina picantinny atasata de culata din fabrica....
Bracalone
Nou membru
 
Mesaje: 20
Membru din: 28 Sep 2022, 18:55

Re: Ce sina ati alege ?

Mesajde DanCo pe 03 Mai 2024, 17:53

Eu pe Tikka t3x CTR tot în 308win am sina din fabrica și cu primul reglaj pe care l-am făcut are peste 300 de cartuse trse în poligon si nu s-a mișcat nimic. Ii drept ca și inelele sunt foarte bune dar sina originala de Tikka ii destul de bine făcută și montata. Din când în când mai verific cuplul la șuruburile de la inele și cele de la sina și cam atât. Pentru 300 metri te ajuta mai mult exercițiul la 500 metri în poligon ( nu știu de unde asemenea poligon) decât o arma tactica, grea ca dracu. Cu optica potrivita și cu exercițiu poți trage cam cu orice carabina la 300 metri fără emoții. Problema mai mare ar fi a poti decide când sa tragi și ai ales când sa nu tragi.
DanCo
Veteran
 
Mesaje: 377
Membru din: 17 Iul 2019, 17:24
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Ce sina ati alege ?

Mesajde CCM pe 03 Mai 2024, 19:11

De unde si pana unde 308 pt distanta si 30-06 pt goana?
E acelasi varf in tuburi diferite, al mai lung e 30-06 - si evident, cel mai razant. E pe dos... ai luat doua calibre bune, dar se suprapun 80-90%.
Inele, vezi in topicul Leica Magnus, ca e recent, e pe prima pagina - la ce zice Violiv; la Constanta gasesti, daca asa ceva te multumeste; pt vanatoare... picatinny e un moft inutil, si de altfel nu e nici o dif intre tipul asta de montaj si niste inele de calitate dpdv stabilitate, rezistenta, etc;
Picatinny vine din armata din necesitatea unei standardizari mai intai, ca sistem de montaj, si al unei modularitati cat mai mari - si nu pt vreun plus de soliditate. nu are nici un plus fata de MAK, de pilda, sau EAW, sau orice producator serios, ba chiar poti cumpara sine proaste-proaste dar pt Picatinny...
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 802
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: Ce sina ati alege ?

Mesajde violiv pe 03 Mai 2024, 22:09

E chiar mai simplu decat pare: sina coada de randunica de 16 mm este sculptata direct in materialul culatei - mai solid de atat nu exista!!!
Sina Picatinny este adaugata pe arma, fixata cu suruburi filetate. Nu este cu absolut nimic mai sigura, ba chiar pe dos pentru ca introduce o noua interfata ... culata-sina, pasibila de a capata jocuri.
Sistemul de fixare a inelelor este exact acelasi, clampare din exterior. Inelele sint aproape identice la unele firme, doar profilul interior difera.
Pe deasupra, ai deja luneta cu inele pentru Tikka. De ce ai da inca 5-600 lei pentru un nou rand de inele iar cu astea de le ai ce faci?

Demonteaza sina si pune luneta cu tot cu inelele de acum.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8548
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Ce sina ati alege ?

Mesajde popaliviu pe 04 Mai 2024, 14:08

Eu am pentru Tikka T3X, monturi cu inele Optilock. Sunt foarte bune și stabile. Inițial am vrut șină picatinny, dar se complica aspectul, iar simplu e frumos. :ymsmug: y Am schimbat 2 lunete, fără să se slăbească sau ceva de genul. Strânse la mână :D , fără cheie dinamometrică. Mi se par și foarte frumoase pentru că nu încarcă mult nici luneta, nici culata. Au inele de plastic ca să nu se zgârie luneta.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
12, 16, 9mm, .30-06
popaliviu
Veteran
 
Mesaje: 990
Membru din: 10 Ian 2016, 18:13

Re: Ce sina ati alege ?

Mesajde mialxx pe 05 Mai 2024, 09:23

Bracalone scrie:Arma o voi folosi exclusiv la vanatoare, la panda, in special combatere. Prin poligon voi trece doar pentru testarea munitiei si reglajul lunetei. Vroiam o arma care sa ma ajute sa ma pot intinde cu siguranta la 300metri. Pentru o eventuala goana , am o Tikka Hunter in 30.06 cu reddot . Nu stiu care prindere cu inele ar fi mai sigura; cea pe sina frezata in culata sau pe sina picantinny atasata de culata din fabrica....


Pentru 300m nu văd necesitatea unei arme tactice, dar mă rog,fiecare cu păsărelele lui. Spor la tras, dar fără antrenament în poligon șansele sunt spre zero să lovești vulpea la 300m constant, nu așa din an în Paști, ca tot e Paștele.

Paște fericit!
mialxx
Veteran
 
Mesaje: 974
Membru din: 23 Aug 2010, 20:55
Locaţie: Thurgau Elvetia

Re: Ce sina ati alege ?

Mesajde Bracalone pe 05 Mai 2024, 10:30

Multumesc mult tuturor pentru sfaturile si ideile bune! Voi demonta sina picantinny si voi monta luneta direct pe sina frezata in culata, asa cu spunea Violiv. Urmeaza ca pana in toamna sa cumpar o luneta cu factor de magnificatie mai mare, care sa ma ajute la distanta. Paste fericit alaturi de cei dragi, sanatate multa si toate cele bune !
Bracalone
Nou membru
 
Mesaje: 20
Membru din: 28 Sep 2022, 18:55

Re: Ce sina ati alege ?

Mesajde Stefan_23 pe 05 Mai 2024, 21:22

Paste fericit!
Hristos a inviat!
Stefan_23
Membru activ
 
Mesaje: 100
Membru din: 29 Iul 2022, 10:42
Locaţie: Bucuresti


Înapoi la Optica de vanatoare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 56 vizitatori

Publicitate