Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 16 Iun 2024, 14:32

Comparatie/lunete mai putin scumpe dar totusi bune

Sectiune dedicata dipozitivelor de ochire - lunete de panda, lunete de goana , red dot, docter, aimpoint, dar si binocul de vanatoare, toate dispozitivele optice care ajuta vanatorul sa apropie si sa observe mai bine trofeul mult visat, sau sa plaseze un foc sigur si etic.

Moderator: liviur

Re: Comparatie/lunete mai putin scumpe dar totusi bune

Mesajde Tranan pe 15 Feb 2011, 12:16

paungeorgica scrie:De a nu se deregla sunt deacord cu voi dar de a o folosi pe timp de seara...... Sper sa nu mi-o luati in nume de rau dar v-ati mai uitat si prin alte lunete mai rasarite ca sa puteti sa faceti o comparatie. Inca odat sper sa nu mi-o luati in nume de rau si sa facem un schimb de pareri constructive.


Ceea ce spui tu este valabil la orice luneta de pret redus. Daca e sa fim crasi, cand e vorba de o luneta de panda singurele alternative ar trebui sa fie cele germane, care la ora actuala nu au adversar in ce priveste calitatea opticii la conditiile de luminozitate slabe. Nici macar cele americane sau japoneze nu pot intra in discutie la capitolul acesta.
Problema apare insa, cand o persoana are doar vre-o €200-250 de pus la bataie si are neaparat nevoie de o luneta de panda. Atunci, apar comparatiile de mai sus in care nu e vorba sa alegi o luneta de panda buna ci ideea este de a o alege pe cea mai buna dintre cele slabe. Atunci, lunete de genul Endurance 30 2.5-10x56 (si tine cont ca cea folosita de tine a fost 3-12x50, deci putin mai slaba in privinta luminozitatii), Nikko Stirling 3-12x56 sunt foarte bune in comparatie cu pretul platit si concurenta la acest nivel. Cu cat persoana este insa dispusa sa plateasca mai mult, cu atat mai mai mult, astfel de marci devin inactuale, fiind inlocuite cu marci de genul Elite, Eurodiamond, Trijicon, Docter Classic, Meopta etc, ierarhia continuand pana se ajunge la cele germane de top. Dar cand nu e banul....ce sa faca omul? Ia ce poate mai bun, si in cazul acesta se concentreaza la mecanica, sa tina bine, si optica sa faca cat de cat fata la cerinte. Nu e optimal, dar uneori asta e realitatea.
I DON'T NEED SEX! The state screws me everyday
Avatar utilizator
Tranan
Veteran
 
Mesaje: 1657
Membru din: 01 Feb 2009, 21:13
Locaţie: SUEDIA

Re: Comparatie/lunete mai putin scumpe dar totusi bune

Mesajde HUNTING MAN pe 15 Feb 2011, 13:37

Pai undeva pe langa 500 de $ cu tot cu drum,m-am mai intins nitel
HUNTING MAN
Veteran
 
Mesaje: 667
Membru din: 20 Iun 2008, 21:09

Re: Comparatie/lunete mai putin scumpe dar totusi bune

Mesajde Ahotnic pe 16 Feb 2011, 01:06

eu zic sa lasi nikko ... axeaza-te pe un nikon... iar reticolul ala luminat pe mine nu ma prea incanta... poate din cauza ca nu merg noaptea la vanatoare. Parerea mea e ca are o sticla mai buna decat toate celelalte enumerate de tine... si tind sa cred ca si mecanica! nu incerc sa te combin ... dar incerc sa iti dau un sfat prietenesc:) legat de reticolul iluminat ti-au mai zis si altii ca nu e o chestie "prea" necesara... eu zic sa ii asculti;) Bafta!
Lucrurile bune se intampla celor care stiu sa astepte!
Ahotnic
Veteran
 
Mesaje: 371
Membru din: 18 Ian 2007, 22:27
Locaţie: Timisoara

Re: Comparatie/lunete mai putin scumpe dar totusi bune

Mesajde HUNTING MAN pe 16 Feb 2011, 01:35

Nici nu te contrazic ca nu ai dreptate,nici pe tine nici pe greii forumului,dar ma gandeam ca am tot ce imi trebuie intr-un singur lucru,a-m mai gasit asta : http://swfa.com/Burris-35-10x50-Fullfie ... 10994.aspx ce parere ai/aveti,macar sunt renumiti cu Eliminatorul?
HUNTING MAN
Veteran
 
Mesaje: 667
Membru din: 20 Iun 2008, 21:09

Re: Comparatie/lunete mai putin scumpe dar totusi bune

Mesajde Tranan pe 16 Feb 2011, 01:57

Burrisul asta e o lunet foarte frumoasa la banul platit si se plaseaza foarte bine calitativ in raport cu celelalte de care ai vorbit (si considera asta si un raspun la MP-ul pe care mi l-ai trimis).

E, din punct de vedere calitativ, superior Nikko Stirlingului, Milletului iar de Konus nu mai vorbesc intrucat sunt foarte slabe. Singurele din lista ta, care rivalizeaza cu el sunt Nikon Buckmaster si Leupold VX-II. Acestea sunt similare calitativ, dar Burrisul are reticul iluminat ceea ce e de preferat.
E adevarat ce se spune uneori in privinta reticulilor iluminati, cum ca nu e intotdeauna e nevoie de ei si ca e mai bine sa iei optica de calitate. Asa este de multe ori.
Daca ar fi sa compar Burrisul acesta iluminat cu un Zeiss, Kahles, Swarovski, Schmidt & Bender, Docter, Karl Kaps, Nickel sau Leica, ti-as spune din start sa uiti de Burris si sa iei una din alternativele de mai sus, asa cum ti-am spus mai devreme, chiar daca ar fi vorba de un model second. In cazul acesta, o luneta cu optica de calitate, un reticul de panda si o mecanica beton, sunt mult mai de preferat decat un Burris, Nikon sau alte variante de lunete medii catre slabe, chiar daca astea ar fi iluminate cu pomi de craciun.

Cand faci insa comparatia dintre Burris si celelalte doua, Nikon si Leupold, care sunt neiluminate, celelalte calitati fiind la fel, e clar ca cea mai desteapta alegere e sa iei Burrisul. Reticulul nu e de loc rau, si desi iluminarea nu e ca la Trijicon sau cele germane, e excelenta la banul platit si nu cred ca vei foarte dezamagit de ea.
I DON'T NEED SEX! The state screws me everyday
Avatar utilizator
Tranan
Veteran
 
Mesaje: 1657
Membru din: 01 Feb 2009, 21:13
Locaţie: SUEDIA

Re: Comparatie/lunete mai putin scumpe dar totusi bune

Mesajde HUNTING MAN pe 16 Feb 2011, 02:00

Multumesc pentru raspuns Tranan,acum sa vad cine o poate aduce in Ro
HUNTING MAN
Veteran
 
Mesaje: 667
Membru din: 20 Iun 2008, 21:09

Re: Comparatie/lunete mai putin scumpe dar totusi bune

Mesajde paungeorgica pe 16 Feb 2011, 08:59

Daca tot esti dispus sa dai mai mult atunci mai bine Bushnell elite 4200 care este si mai luminoasa si la punctul luminos sta mai bine decat Burris.
Merkel KR1; Beretta Perennia lll; Baikal IZH 18
paungeorgica
Veteran
 
Mesaje: 635
Membru din: 04 Aug 2009, 16:51
Locaţie: Focsani

Anterior

Înapoi la Optica de vanatoare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 52 vizitatori

Publicitate