Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 16 Iun 2024, 11:31

CARE ESTE LUNETA IDEALA ?

Sectiune dedicata dipozitivelor de ochire - lunete de panda, lunete de goana , red dot, docter, aimpoint, dar si binocul de vanatoare, toate dispozitivele optice care ajuta vanatorul sa apropie si sa observe mai bine trofeul mult visat, sau sa plaseze un foc sigur si etic.

Moderator: liviur

Re: CARE ESTE LUNETA IDEALA ?

Mesajde 223/12 pe 05 Mar 2011, 19:29

Si Nikon 2-8x32 Monarch 223 prin ce pacatuieste :D ? - http://swfa.com/Nikon-2-8x32-M223-Rifle ... 45661.aspx
„Puşca-i fiară nesătulă, dar celui ce ştie a o struni i se deschid porţile raiului...”
223/12
Veteran
 
Mesaje: 471
Membru din: 07 Ian 2008, 14:54
Locaţie: Locu' din care sare iepurele...

Re: CARE ESTE LUNETA IDEALA ?

Mesajde violiv pe 05 Mar 2011, 21:02

Prin gama de magnitudini nepotrivita cu obiectivul.....mai bine iei o fixa 6x40 si faci treaba mai buna.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8557
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: CARE ESTE LUNETA IDEALA ?

Mesajde Tranan pe 05 Mar 2011, 21:28

Problema e faptul ca tu vrei sa folosesti luneta 90% la panda si numai 10% la goana. Daca ar fi fost invers ti-as fi sugerat alternative de genul Minox 1.5-8x32, si chiar Monarchul de deasupra. Panda insa e mai ticaloasa intrucat cere mai mult de la luneta in ce priveste calitatea opticii si a diametrului obiectivului, iar panda+goana+lunete ieftine=esec (in foarte multe cazuri).
Pe de alta parte, chiar si Monarchul merge la panda pana pe la magnificatiile de 4-5x. Peste astea, si cu un obiectiv atat de mic, incepe sa fie mai nasol intrucat pupila de iesire devine cam mica. Asta la lunete de genul Zeiss, Docter, Swarovski etc, nu ar fi neaparat sfarsitul lumii dar Monarchul e departe de calitatea astora.

Sfatul meu ar fi sa vezi daca te descurci cu 2.5x la goana, si sa iti iei ceva de genul 2.5-10x50 sau chiar 2.5-10x56. Daca nu, eventual ceva de genul 1.5-6x42.
Pe de alta parte, e panda si panda. Unii fac panda foarte des la luminozitate mai slaba, altii fac asa ceva foarte rar. Daca nu e problema cu luminozitatea atunci si variante de genul 2-8x32 merg foarte bine. Tu stii cel mai bine in ce conditii vanezi si daca varianta e ultima, atunci pori sa folosesti o gramada de alternative. Cum se lasa insa intunericul, treaba se schimba total si atunci stai cu barba in cutia postala (cum zicem noi pe aici). :lol:
I DON'T NEED SEX! The state screws me everyday
Avatar utilizator
Tranan
Veteran
 
Mesaje: 1657
Membru din: 01 Feb 2009, 21:13
Locaţie: SUEDIA

Re: CARE ESTE LUNETA IDEALA ?

Mesajde 223/12 pe 05 Mar 2011, 21:32

violiv scrie:fixa 6x40 si faci treaba mai buna.

Pai si lisa nu devine cam inutilizabila la 6x?
Iar x40 mai poate fi prins cu inele Leupold rimfire?
„Puşca-i fiară nesătulă, dar celui ce ştie a o struni i se deschid porţile raiului...”
223/12
Veteran
 
Mesaje: 471
Membru din: 07 Ian 2008, 14:54
Locaţie: Locu' din care sare iepurele...

Re: CARE ESTE LUNETA IDEALA ?

Mesajde 223/12 pe 05 Mar 2011, 21:39

Tranan scrie:Daca nu e problema cu luminozitatea..


Nu e o problema...
2,5-10 x50 as lua de indata, insa ingreuneaza tare mixta...
Din 90% panda, vreo 40% e dibuit :mrgreen:
„Puşca-i fiară nesătulă, dar celui ce ştie a o struni i se deschid porţile raiului...”
223/12
Veteran
 
Mesaje: 471
Membru din: 07 Ian 2008, 14:54
Locaţie: Locu' din care sare iepurele...

Re: CARE ESTE LUNETA IDEALA ?

Mesajde 223/12 pe 05 Mar 2011, 21:56

Uite, de pilda, "in carti" e (si sta foarte bine, m-ar "aranja" tare mult, cu toata greutatea ei :lol: ) http://swfa.com/Bushnell-25-10x50-Elite ... -P247.aspx.
Numa' ca in aceasta situatie tre sa vad ce fac cu prinderea pe 11 mm a mixtei...
„Puşca-i fiară nesătulă, dar celui ce ştie a o struni i se deschid porţile raiului...”
223/12
Veteran
 
Mesaje: 471
Membru din: 07 Ian 2008, 14:54
Locaţie: Locu' din care sare iepurele...

Re: CARE ESTE LUNETA IDEALA ?

Mesajde Tranan pe 05 Mar 2011, 23:42

Da, nu ar fi rea de loc. Poti sa iei una iluminata si atunci aterizeaza cu tub de 30mm in cazul in care prinderile sunt de 30mm.
Daca luminozitatea nu e o problema, atunci problemele dispar cu totul intrucat piata e plina de tot felul de variante de genul celor enumerate mai sus. Nikonuri, Bushnelluri, Leupolduri, Burrisuri, Vortexuri, Vixen etc. Nu e de loc greu sa gsesti ceva de calitate intrucat astfel de magnificatii sunt clasice si existente la mai toate marcile de pe piata.
Un Minox 2-10x40 #4 ar fi probabil o alternativa super in cazul acesta, oferindu-ti o magnificatie mai potrivita de goana in acelasi timp in care luneta nu e prea mare. Reticulul se potriveste foarte bine atat la panda cat si la goana iar preturile sunt excelente fata de calitatea oferita. Are insa tub de 1" si atunci problema poate fi aceeasi cu 4200 neiluminata.
I DON'T NEED SEX! The state screws me everyday
Avatar utilizator
Tranan
Veteran
 
Mesaje: 1657
Membru din: 01 Feb 2009, 21:13
Locaţie: SUEDIA

Re: CARE ESTE LUNETA IDEALA ?

Mesajde Horatiu pe 07 Mar 2011, 20:43

Buna seara,
As dori sa va intreb daca este potrivit a se monta pe luneta unei carabine, lanterna: Laser Genetics ND-3 . Parerea d-voastra daca este suficienta lumina verde a acestuia pentru ase putea folosi la vanatoarea la panda seara tarziu sau noaptea chiar cu o luneta fara reticol iluminat si pana la ce distanta? astept raspunsul d-voastra.
Horatiu
 
Mesaje: 9
Membru din: 05 Mar 2011, 12:12

Re: CARE ESTE LUNETA IDEALA ?

Mesajde violiv pe 07 Mar 2011, 21:03

Daca traiesti in Ro este ilegal indiferent de cat de eficient este. Este ilegal sa folosesti surse auxiliare de lumina pentru vanatoarea pe timp de noapte...n-ai voie sa-ti iluminezi tinta.

Avand in vedere ca denumirea exacta este "Laser Genetics ND-3X40 Laser Designator" si ca printre functiile cu care este creditata lanternuta este si aceea de "ochitor cu laser" (pentru asta este facuta montura reglabila speciala si fasciculul strans de tot) s-ar putea sa vina nenea politistul si sa te incadreze la articolul xx ce interzice chiar si detinerea "aparatelor de ochire ... cu laser" iar de vreun an pedeapsa este de la 3 la 5 ani.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8557
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: CARE ESTE LUNETA IDEALA ?

Mesajde Ray pe 07 Mar 2011, 21:10

:x raspunsul e simplu..

Legea nr. 407/2006 a vanatorii si a protectiei fondului cinegetic
Capitolul IV - Exercitarea vanatorii

Art. 39
In scopul exercitarii vanatorii in conditii de etica vanatoreasca, de protectie a faunei de interes cinegetic, sunt interzise:
q) utilizarea surselor luminoase artificiale, a dispozitivelor pentru iluminarea tintelor, a dispozitivelor de ochire cuprinzand convertizoare sau amplificatoare electronice de imagine pentru tirul de noapte;

Punct !
................dar ce ne intereseaza pe noi etica vanatoreasca
Traieste fiecare zi, ca si cum ar fi ultima. Apoi, intr-o zi, asa se va si intimpla.
Avatar utilizator
Ray
Membru important
 
Mesaje: 206
Membru din: 24 Iun 2008, 13:53
Locaţie: Alzenau

Re: CARE ESTE LUNETA IDEALA ?

Mesajde Horatiu pe 07 Mar 2011, 23:52

Eu cred ca aicea este destul de interpretabil din puct de vedere legal.... Depinde cum se interpreteaza legea...Totusi se gasesc in magazinele Arrow de vanzare la liber...si daca ar fi interzis sa detii asa ceva cred ca nu s-ar putea vinde la liber.....Multumesc oricum de sfaturi....am pus acea intrebare intr-ucat intentionez sa particip in Bulgaria anul acesta la invitatia unor prieteni (acolo se permite vanatoarea noaptea cu sursa de iluminare)....totusi ar fi eficenta sau nu ? ce zici dl.Violiv?
Horatiu
 
Mesaje: 9
Membru din: 05 Mar 2011, 12:12

Re: CARE ESTE LUNETA IDEALA ?

Mesajde Horatiu pe 08 Mar 2011, 00:09

Horatiu scrie:Eu cred ca aicea este destul de interpretabil din puct de vedere legal.... Depinde cum se interpreteaza legea...Totusi se gasesc in magazinele Arrow de vanzare la liber...si daca ar fi interzis sa detii asa ceva cred ca nu s-ar putea vinde la liber.....Multumesc oricum de sfaturi....am pus acea intrebare intr-ucat intentionez sa particip in Bulgaria anul acesta la invitatia unor prieteni (acolo se permite vanatoarea noaptea cu sursa de iluminare)....totusi ar fi eficenta sau nu ? ce zici dl.Violiv?

De asemnea am primit cadou o luneta Elite 3200 3-9x50 , merita sa o pun pe un CZ 550 7x64 , va rezista ? sau sa o vand si ma orientez spre un Elite 6500 sau altceva ? astept opiniile d-voastra...
Horatiu
 
Mesaje: 9
Membru din: 05 Mar 2011, 12:12

Re: CARE ESTE LUNETA IDEALA ?

Mesajde Tranan pe 08 Mar 2011, 00:18

Eu unul cred ca are sanse bune sa reziste. 6500 e insa mult mai robusta si cu aia esti 100%.
I DON'T NEED SEX! The state screws me everyday
Avatar utilizator
Tranan
Veteran
 
Mesaje: 1657
Membru din: 01 Feb 2009, 21:13
Locaţie: SUEDIA

Re: CARE ESTE LUNETA IDEALA ?

Mesajde violiv pe 08 Mar 2011, 14:32

[quote="Horatiu"]Eu cred ca aicea este destul de interpretabil din puct de vedere legal.... Depinde cum se interpreteaza legea...[quote]

Ba eu cred c-aici nu prea ai ce sa interpretezi: negru pe alb - nexam lumina suplimentara la vanatoare noaptea.
Ca in Ungaria sau Bulgaria este permis e alta treaba.

Daca ideea era referitoare la "aparat de ochire cu laser" atunci asta era interpretabila pana acu' vreun an cand s-a decis printr-o hotarare judecatoreasca ca daca are fascicul laser, se poate monta pe arma iar fasciculul este ajustabil ca pozitie atunci este aparat de ochire.....un laser de 5 lei cu care se joaca picii prins de teava cu elastice de borcan si fixat pe pozitia corecta cu banda adeziva este perfect ilegal.

Nu stiu cum merg "lanternele" cu laser de la Laser Genetics.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8557
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: CARE ESTE LUNETA IDEALA ?

Mesajde Horatiu pe 08 Mar 2011, 23:58

Am inteles cum sta treaba cu legalitatea folosirii acestei "lanterna".... Stiam si eu ca la noi in tara este interzisa vanatoarea prin folosirea de surse auxiliare de lumina noaptea ....Insa eu prin afirmatia "Eu cred ca aicea este destul de interpretabil din puct de vedere legal.... Depinde cum se interpreteaza legea...'',m-am referit la situatia in care cumperi aceasta lanterna sa o detii acasa sau in masina(situatie perfect legala dupa parerea mea) si nu neparat sa o montezi pe o arma de vanatoare...De asta e topicul sa invatam , si sa invete si altii.....Mersi oricum de sfaturi....
Horatiu
 
Mesaje: 9
Membru din: 05 Mar 2011, 12:12

Re: CARE ESTE LUNETA IDEALA ?

Mesajde violiv pe 09 Mar 2011, 08:29

Horatiu scrie:Buna seara,
As dori sa va intreb daca este potrivit a se monta pe luneta unei carabine, lanterna: Laser Genetics ND-3 . Parerea d-voastra daca este suficienta lumina verde a acestuia pentru ase putea folosi la vanatoarea la panda seara tarziu sau noaptea chiar cu o luneta fara reticol iluminat si pana la ce distanta? astept raspunsul d-voastra.


asta suna un pic altfel :mrgreen: :mrgreen:
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8557
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: CARE ESTE LUNETA IDEALA ?

Mesajde Horatiu pe 09 Mar 2011, 11:38

Da e adevarat ca am intrebat prima data, insa am facut completari ulterioare si am specificat faptul ca o sa o folosesc eventual la vanatoare in Bulgaria(acolo este perfect legal) . Si de asta eram interesat daca este eficienta sau nu.....
Horatiu
 
Mesaje: 9
Membru din: 05 Mar 2011, 12:12

Re: CARE ESTE LUNETA IDEALA ?

Mesajde paungeorgica pe 09 Mar 2011, 13:11

violiv scrie: s-ar putea sa vina nenea politistul si sa te incadreze la articolul xx ce interzice chiar si detinerea "aparatelor de ochire ... cu laser" iar de vreun an pedeapsa este de la 3 la 5 ani.
Merkel KR1; Beretta Perennia lll; Baikal IZH 18
paungeorgica
Veteran
 
Mesaje: 635
Membru din: 04 Aug 2009, 16:51
Locaţie: Focsani

Re: CARE ESTE LUNETA IDEALA ?

Mesajde Horatiu pe 09 Mar 2011, 14:40

Eu cred ca acet tip de lanterna nu poate fi incadrata in categoria aparatelor de ochire tip laser...ea reprezinta o sursa de lumina de culoare verde.....Mai mult daca nu am putea detine aceasta lanterna ........ND-3 (acasa sau in masina, fara insa sa o montezi pe arma si sa o folosesti noaptea la vanatoare-fapt interzis prin Legea 407/2006),ma gandesc ca nu s-ar putea comercializa liber in magazinele(inclusiv Arrow) din Romania..... In concluzie opinia mea :- este legal sa o detii, dar ilegal sa o montezi pe arma si sa o folosesti la vanatoare noaptea in Romania(in Bulgaria de exemplu se poate folosi legal)....Rog colegii juristi sau avocati daca avem pe forum sa ne lamureasca exact prin argumentarea cu texte de lege.....
Horatiu
 
Mesaje: 9
Membru din: 05 Mar 2011, 12:12

Re: CARE ESTE LUNETA IDEALA ?

Mesajde Ahotnic pe 21 Mar 2011, 22:26

Ahotnic scrie:deja imi fac griji :mrgreen: ... nu imi ramane decat sa astept luneta noua, poate asa voi afla si eu adevarata "personalitate" a armei. Iar eu la cat ma stiu de norocos, deja imi fac griji :lol: :|



a ajuns luneta saptamana trecuta, vineri am pus-o pe arma iar sambata i-am dat bataie in poligon.... rezultatul a fost multumitor, de ce zic multumitor? pt ca vreau sa vad cum se pastreaza in timp, pana acum nu ma pot pronunta satisfacut 100% ... prin urmare luneta se echilibreaza f bine cu arma... vorbim despre un nikon prostuff 4-12x40 mill-dot si un ij 18 in cal 243 win ... din pacate din cauza lipsei de timp nu am apucat sa imi cumpar prea multe cartuse asa ca am mers la mine cu doar 16 buc de Prvi partizan... restul 4 le-a luat nenea cu ochi albastri. spre fericirea mea am reusit sa o reglez din 6 focuri iar rezultatul a fost foarte multumitor pe moment... iar ce ma impresionat cel mai mult a fost claritatea imaginii, turetele se invart greu as putea spune si destul de precis.
Grupajul a fost unul multumitor zic eu, primul de cinci focuri a avut exact 27mm la o distanta de 70m dar tras la interval de 40-50sec .... al doilea grupaj a fost ceva mai bun si cu timp de racire intre focuri 22mm la 70m si era mai frumos aranjat (in linie). Nu stiu daca munitia a fost de vina sau eu dar astept cu nerabdare urmatorul weekend sa vad ce papa teava mea mai bine. daca or sa fie prvi partizan, atunci voi fi fericit, ca la cat costa cutia (70ron/20buc) sa tot tragi nene :) ...va voi tine la curent legat de aceasta combinatie de nikon cu ij si o sa pun pe hartie plusurile si minusurile lor... sa auzim numai de bine!
Lucrurile bune se intampla celor care stiu sa astepte!
Ahotnic
Veteran
 
Mesaje: 371
Membru din: 18 Ian 2007, 22:27
Locaţie: Timisoara

Re: CARE ESTE LUNETA IDEALA ?

Mesajde DART pe 14 Apr 2011, 16:27

Buna ziua

Tranan daca ai timp spune-mi te rog ceva despre luneta de mai jos.

Huskemaw Blue Diamond 5-20 Scope am auzit ca exista si o varianta 3-12 obiectivul la ambele este de 50mm.
Multumesc.
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara

Re: CARE ESTE LUNETA IDEALA ?

Mesajde Tranan pe 14 Apr 2011, 18:12

Da, le cunosc.
Huskemaw e un brand scos de tipii ce faceau un program numit "Best of the West". Un program de vanatoare la americani. Au scos dupa aceea un brand de lunete a lor, pe care l-au numit Huskemaw.
Lunetele nu sunt altceva decat lunete produse de Leupold sau Hakko, la care le-au adaugat uneori alte turete si le-au umflat pretul urat de tot (in comparatie cu ele, si un Police Marksmen II se vinde la pret de caramele).
Optic sunt mediocre si in general destul de grele.
Nici pe la americani nu le cumpara nimeni, iar in Europa, nu-si spurca nimeni mainile cu ele. Majoritatea le considera "a bad joke". :lol:

Dar de ce te intereseaza? Ai $6000 cu care nu stii ce sa faci? :roll:
I DON'T NEED SEX! The state screws me everyday
Avatar utilizator
Tranan
Veteran
 
Mesaje: 1657
Membru din: 01 Feb 2009, 21:13
Locaţie: SUEDIA

Re: CARE ESTE LUNETA IDEALA ?

Mesajde DART pe 14 Apr 2011, 18:48

Mda!


am vazut si eu un link ,acesta

http://www.youtube.com/watch?v=VL8crbvP ... re=related

si am fost impresionat,iar acest ”calculator”balistic pare ......interesant

http://www.thebestofthewest.net/bc-program.html

Am vazut pe pagina lor preturi intre 900-1300 dolari dar se poata ca eu sa nu fi inteles bine !

Multumesc f.mult pt. informare.

Dar daca tot mi-ai raspuns (lucru pt. care iti multumesc f. mult.... fara sa sune a periat....F. multe am invatat de la tine) spune-mi te rog despre aceasta luneta tactica al lui Bushnell .....Bushnell Elite E4200 8-32x40........ce poti sa-mi zici?
(Optica, precizie ,pret)
Stiu ca nu am poligon unde sa o folosesc dar la un caprior la 300+ ar putea sa mearga?
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara

Re: CARE ESTE LUNETA IDEALA ?

Mesajde Tranan pe 14 Apr 2011, 21:08

Bushnellul acela, asemenea tuturor versiunilor de Elite 4200 e o luneta foarte buna la banul plati cu o optica surprinzator de buna in pofida unei magnificatii foarte mari raportate la diametrul obiectivului.
La magnficatiile mai mari, imaginea devine bineinteles mai intunecata si putin neclara, dar merge destul de bine.
Cazurile in care vei folosi insa o astfel de magnificatie sunt extrem de rare (si nu e sigur nici macar ca vor exista vre-odata).

Daca e sa tragi la caprior peste 300m merge bine insa.
Am spus-o si in trecut si o mai spun inca odata insa, si anume ca daca e vorba de umblat la caprior la distante mai mari, o luneta le bate pe mai toate celelalte: Burris Eliminator 4-12x42!
Precizia si rapidiatea ochirii cu ea cat si distantele la care se poate folosi, o fac sa fie una dintre cele mai bune alternative existente pe piata la ora actuala.
I DON'T NEED SEX! The state screws me everyday
Avatar utilizator
Tranan
Veteran
 
Mesaje: 1657
Membru din: 01 Feb 2009, 21:13
Locaţie: SUEDIA

Re: CARE ESTE LUNETA IDEALA ?

Mesajde DART pe 15 Apr 2011, 09:32

Multumesc Tranan


... vorba ta , poate ca cu o luneta tactica cu astfel de calitati(Bushnell Elite E4200 8-32x40) nu vei trage f. mult intr-o viata ,poate chiar f. putin ,dar eu traiesc cu speranta ca voi apuca sa trag intr-un poligon probabil privat la distante de peste 300m .
Maine mi-as face un abonament la un astfel de poligon daca as putea si as platii si cotizatia pe un an din prima!
Crezi ca pt. un pret de 1300 ron merita sa fie cumparata(noua)....ca pe o investitie in ”viitor”? :idea:
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara

Re: CARE ESTE LUNETA IDEALA ?

Mesajde Tranan pe 15 Apr 2011, 12:46

Lipsa poligoanelor in Romania e o situatie foarte trista. La noi aici (ca sa nu mai vorbim de americani) tipul acesta de tragere devine din ce in ce mai popular. Am prieteni fermieri care si-au construit propriul poligon pe terenurile lor si pot sa zic ca e o modalitate de "joaca" foarte agreata de multi :lol: .
Poate ca ar fi o idee de afacere pt. unii forumisti. Nu cred ca ar fi greu de racolat membrii.

Pretul la Elite e foarte bun si din punctul asta de vedere nu e de loc o afacere rea.
I DON'T NEED SEX! The state screws me everyday
Avatar utilizator
Tranan
Veteran
 
Mesaje: 1657
Membru din: 01 Feb 2009, 21:13
Locaţie: SUEDIA

Re: CARE ESTE LUNETA IDEALA ?

Mesajde DART pe 15 Apr 2011, 13:35

Salut inca odata Tranan,
adevarul este ca mai multi forumisti(si nu numai) detin terenul pentru un poligon de acest fel, inclusiv si terenul pentru zona de siguranta (in ideea ca nu ar fi vorba de unul foarte modern) dar birocratia stufoasa si probabil lipsa unei legislatii clare in acest sens fac practic imposibila sau oricum, extrem de grea, realizarea unui astfel de proiect. Am auzit ca exista unul la Bucuresti, nu stiu insa ce regim are (civil, militar) si as fi curios sa stiu cum merg lucrurile acolo (carnet de membru,cotizatie,taxe-lista de preturi in functie de ora,etc.). Poate ne ajuta un forumist cu detalii sau clarificari?

Altfel nu cred ca va creste vanzarea lunetelor dedicate tragerilor la mare distanta :lol: . Ce zici, merita sa iau luneta de care ti-am pomenit la pretul de 1300 lei?
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara

Re: CARE ESTE LUNETA IDEALA ?

Mesajde DART pe 15 Apr 2011, 13:39

Multumesc de pont, mi-a scapat ultima fraza din scrisoarea ta.
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara

Re: CARE ESTE LUNETA IDEALA ?

Mesajde violiv pe 18 Apr 2011, 09:03

[quote="DART"].....Bushnell Elite E4200 8-32x40........ce poti sa-mi zici?
(Optica, precizie ,pret)
quote]

Chiar acum doua zile am folosit una destul de intensiv. De-a lungul ultimelor 3 luni am avut prilejul s-o testez in situatii diferite.
Pro:
- optica buna de tot, clara perfect chiar si la 32 x daca excluzi o zona de max 1 mm la periferie care oricum nu te intereseaza la astfel de luneta
- spre deosebire de alte lunetele cu magnificatii mari, asta vede bine si la 32x nu se impiedica pe la 20-25
- corector de paralaxa extrem de eficient - aproape ca-l poti folosi pentru estimarea distantei (daca pui luneta pe o tinta la distanta necunoscuta intre 100 si 300-350 m, invarti de corector pana se clarifica imaginea perfect apoi citesti pe gradatii cati m scrie si-ai aflat distanta...aproximativ dar destul pentru un foc bine plasat)
- mecanica beton, testata intensiv si pe 300 wm n-a scartait absolut deloc
- distanta pupilara suficient de mare cat sa nu-ti fie frica de ea si la calibre serioase si care se modifica putin de tot cu magnificatia

Contra:
- diametrul pupilar ce devine infim spre maxim - impreuna cu un camp de vedere la fel de infim este imposibil sa gasesti o tinta prin ea la 150 m; trebe sa pleci de la 8x, sa te asezi pe tinta cat se poate de stabil apoi sa cresti magnificatia fara sa misti arma sau ochiul
- cu mult inainte de apus sau pe o boare de ceata, de la 24x in sus nu se mai vede decat o imagine laptoasa, mai rau decat daca ar fi aburite lentilele la interior; pe 8x se poate folosi cam pana cu o ora inainte de disparitia completa a luminii Soarelui, chiar si cea reflectata dupa ce Soarele nu mai este vizibil este suficienta ca sa distingi bine tinta.
- daca arma nu este "legata" de masa de tragere n-o sa poti trage in veci cu 32x
- plaja de reglaj pe verticala e mica de tot - fara baza inclinata si-un calibru mai razant nu ajunge glontul acolo unde ajungi sa vezi cu ea.

Concluzia mea: chiar si pentru poligon e mai buna pentru cautat gaurile in tinta decat pentru trageri. Apropo, sambata, pe Soare puternic, din pozitie foarte-foarte stabila nu am putut-o folosi la tragere nici cu 20x din cauza efectului de miraj deosebit de intens. La 10-15x a mers perfect. O luneta aproape inutila, buna numa daca o primesti cadou, sa stea prin dulap in loc de spotter avand in vedere ca sansele in care sa poti folosi la vanatoare mai mult de 10x din toata plaja tind catre 0.
Nici chiar o 6-24x50 n-are ce cauta la vanatoare. Daca vrei ceva care sa-ti foloseasca cu adevarat atunci mergi pe 6500 2,5-15x50.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8557
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: CARE ESTE LUNETA IDEALA ?

Mesajde DART pe 18 Apr 2011, 09:45

Multumesc frumos pt. specificatii ”m-am linistit”.
Chiar daca pretul este bun , in lipsa unui poligon pt.”distractii”el devine un obiect inutil.
Cred in continuare ca cei f. indragostiti de arme si de optica care o ”inconjoara” in conditiile in care vanatoarea sportiva devine destul de incalcita si intr-o faza interminabila de reasezare singura solutie pt.tragatori va fii poligonul de tragere ”civil”.....care din pacate in afara bucurestilor lipseste cu desavarsire.Cu toate ca si din punct de vedere investitional ar putea fii rentabil daca este bine prezentat.Am vazut ca cei ce indragesc armele de mana incep sa aiba facilitati in marile orase unde se deschid poligoane/cluburi unde pt. o taxa adecvata isi pot exercita aceasta pasiune.
Noi sa fim sanatosi!
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Optica de vanatoare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 46 vizitatori

Publicitate