Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 16 Iun 2024, 14:06

CARE ESTE LUNETA IDEALA ?

Sectiune dedicata dipozitivelor de ochire - lunete de panda, lunete de goana , red dot, docter, aimpoint, dar si binocul de vanatoare, toate dispozitivele optice care ajuta vanatorul sa apropie si sa observe mai bine trofeul mult visat, sau sa plaseze un foc sigur si etic.

Moderator: liviur

Re: CARE ESTE LUNETA IDEALA ?

Mesajde Ahotnic pe 29 Apr 2011, 20:16

nu de mult a venit un val cu lunetele Hawke... iar acum vad foarte multe la vanzare din cei ce sa-u grabit sa le cumpere... exista o explicatie? rog posesorii sau fostii posesori sa zica una alta despre ele.... asa in mare
Lucrurile bune se intampla celor care stiu sa astepte!
Ahotnic
Veteran
 
Mesaje: 371
Membru din: 18 Ian 2007, 22:27
Locaţie: Timisoara

Re: CARE ESTE LUNETA IDEALA ?

Mesajde newuser pe 30 Apr 2011, 07:54

Ahotnic scrie:nu de mult a venit un val cu lunetele Hawke... iar acum vad foarte multe la vanzare din cei ce sa-u grabit sa le cumpere... exista o explicatie? rog posesorii sau fostii posesori sa zica una alta despre ele.... asa in mare

Si ce ai vrea? sa recunoasca ca s-au asteptat la muuult pe bani putini si au realizat ca nu se poate?
wild wild...est
newuser
Veteran
 
Mesaje: 448
Membru din: 27 Iun 2008, 15:40
Locaţie: Romania

Re: CARE ESTE LUNETA IDEALA ?

Mesajde stefan 3006 pe 30 Apr 2011, 09:40

newuser scrie:
Ahotnic scrie:nu de mult a venit un val cu lunetele Hawke... iar acum vad foarte multe la vanzare din cei ce sa-u grabit sa le cumpere... exista o explicatie? rog posesorii sau fostii posesori sa zica una alta despre ele.... asa in mare

Si ce ai vrea? sa recunoasca ca s-au asteptat la muuult pe bani putini si au realizat ca nu se poate?

Mare adevar dar au fost si vinzatori care au spus ca nu sint indicate pe arme cu glont de calibru mediu si mare.
Avatar utilizator
stefan 3006
Veteran
 
Mesaje: 544
Membru din: 07 Ian 2009, 18:28

Re: CARE ESTE LUNETA IDEALA ?

Mesajde ovidium pe 04 Mai 2011, 16:39

Avem Bushnell Elite 4200 3-9x40 vs. Nikon Buckmaster 3-9x40

La pret egal, pe care ati alege-o ?
ovidium
Membru activ
 
Mesaje: 84
Membru din: 20 Aug 2010, 14:18
Locaţie: Brasov, M-Ciuc

Re: CARE ESTE LUNETA IDEALA ?

Mesajde Ahotnic pe 04 Mai 2011, 16:45

personal pe nici una... pune te rog pretul lor si spune-ne la ce si pe ce vrei sa o montezi
Lucrurile bune se intampla celor care stiu sa astepte!
Ahotnic
Veteran
 
Mesaje: 371
Membru din: 18 Ian 2007, 22:27
Locaţie: Timisoara

Re: CARE ESTE LUNETA IDEALA ?

Mesajde madalin122582 pe 04 Mai 2011, 16:52

Daca nu sunt de la Swarovski in sus le arunc la gunoi :oops:
Hai sa fim seriosi. Elite-ul isi face treaba foarte bine. Am testat-o 2 zile pe un 30.06 al unui prieten
Membru ANDA
Avatar utilizator
madalin122582
Veteran
 
Mesaje: 2095
Membru din: 11 Ian 2010, 09:44
Locaţie: Rm. Valcea

Re: CARE ESTE LUNETA IDEALA ?

Mesajde ovidium pe 04 Mai 2011, 17:10

Multumesc ! Aprox 200 €. Intentionez sa montez una dintre cele doua pe o mixta CZ (nu trag alice pe lisa, in cazul in care considerati ca plaja de magnificatii nu e tocmai potrivita pt. o mixta).
ovidium
Membru activ
 
Mesaje: 84
Membru din: 20 Aug 2010, 14:18
Locaţie: Brasov, M-Ciuc

Re: CARE ESTE LUNETA IDEALA ?

Mesajde newuser pe 04 Mai 2011, 17:53

ovidium scrie:Avem Bushnell Elite 4200 3-9x40 vs. Nikon Buckmaster 3-9x40

La pret egal, pe care ati alege-o ?

La pret egal categoric Elite 4200.
wild wild...est
newuser
Veteran
 
Mesaje: 448
Membru din: 27 Iun 2008, 15:40
Locaţie: Romania

Re: CARE ESTE LUNETA IDEALA ?

Mesajde Tranan pe 04 Mai 2011, 19:54

Elite 4200, fara nici o umbra de indoiala!
I DON'T NEED SEX! The state screws me everyday
Avatar utilizator
Tranan
Veteran
 
Mesaje: 1657
Membru din: 01 Feb 2009, 21:13
Locaţie: SUEDIA

Re: CARE ESTE LUNETA IDEALA ?

Mesajde Ahotnic pe 04 Mai 2011, 23:42

parerea mea e ca pt mixta iti trebuie alta magnificatie... nu mi-a placut niciodata combinatia de 3-9x40 ... pe o mixta ar merge mult mai bine ceva ce incepe cu 1x si se termina cu 6x... este mult mai eficient... dar repet, este doar parerea mea
Lucrurile bune se intampla celor care stiu sa astepte!
Ahotnic
Veteran
 
Mesaje: 371
Membru din: 18 Ian 2007, 22:27
Locaţie: Timisoara

Re: CARE ESTE LUNETA IDEALA ?

Mesajde ovidium pe 06 Mai 2011, 11:54

Trag in poligon si imi plac magnificatiile ceva mai maricele. In plus si terenul pe care vanez permite tirul la distante mai lungi. 3-9x, alaturi de 2,5-10x, reprezinta pt mine un compromis acceptabil intre pret si metodele de practicare a vanatorii la care se preteaza. M-ar incanca un 1-9x,1-10x, dar din pacate o luneta buna inzestrata cu o plaja de magnificatii similara celor aratate depaseste usor 1.000-1.5000 €. Oricat de mult mi-as dori-o, la momentul asta nu-mi permit o asemenea luneta.

Multumesc pt. raspunsuri, Elite va fi ! :wink:
ovidium
Membru activ
 
Mesaje: 84
Membru din: 20 Aug 2010, 14:18
Locaţie: Brasov, M-Ciuc

Re: CARE ESTE LUNETA IDEALA ?

Mesajde ovidium pe 06 Mai 2011, 12:19

Apropo, @Ahotnic, nu ne-ai mai spus nimic. Cum se comporta Prostaff-ul ?
ovidium
Membru activ
 
Mesaje: 84
Membru din: 20 Aug 2010, 14:18
Locaţie: Brasov, M-Ciuc

Re: CARE ESTE LUNETA IDEALA ?

Mesajde Tranan pe 06 Mai 2011, 12:51

ovidium scrie:Trag in poligon si imi plac magnificatiile ceva mai maricele. In plus si terenul pe care vanez permite tirul la distante mai lungi. 3-9x, alaturi de 2,5-10x, reprezinta pt mine un compromis acceptabil intre pret si metodele de practicare a vanatorii la care se preteaza. M-ar incanca un 1-9x,1-10x, dar din pacate o luneta buna inzestrata cu o plaja de magnificatii similara celor aratate depaseste usor 1.000-1.5000 €. Oricat de mult mi-as dori-o, la momentul asta nu-mi permit o asemenea luneta.

Multumesc pt. raspunsuri, Elite va fi ! :wink:


Daca te multumesti cu o magnificatie putin mai mica de cele de deasupra, poti sa te uiti la modele de genul:

Elite 6500 1.25-8x32
Minox Z5 1.5-8x32


Preturile nu sunt cu mult diferite de Elite-ul de care esti deja interesat. Nu ca ar fi ceva rau cu 4200, din potriva, dar daca vrei magnificatii minime mai potrivite la goana, astea doua imbina destul de bine goana cu panda.
La panda insa, cand o faci mai la intuneric, daca e sa folosesti magnificatiile mai mari, de la 5x in sus, Elite-ul 4200 face treaba mai buna intrucat are pupile de iesire mai mari.
I DON'T NEED SEX! The state screws me everyday
Avatar utilizator
Tranan
Veteran
 
Mesaje: 1657
Membru din: 01 Feb 2009, 21:13
Locaţie: SUEDIA

Re: CARE ESTE LUNETA IDEALA ?

Mesajde Ahotnic pe 06 Mai 2011, 19:43

ovidium scrie:Apropo, @Ahotnic, nu ne-ai mai spus nimic. Cum se comporta Prostaff-ul ?


nu prea am apucat sa trag prea multe cartuse... doar vreo 38... si-a pastrat reglajele!!.. la inceput eram un pic speriat pt mecanica lunetei deoarece am montat-o pe o basculanta, ceea ce face ca socul la inchiderea armei sa fie destul de puternic ... dar dupa mai multe deschideri si inchideri decat cartuse trase.. am constatat ca pe viitor voi lua DOAR lunete nikon... pret fff bun la calitati fff bune ... nu sunt o mana sparta si sincer nu imi permit zeiss, swaro sau alte lunete din clasa "scumpa" ... dar luneta asta iti ofera mult mai multe decat banul platit... recomand cu caldura, desii ..repet, la inceput eram f sceptic in privinta ei! tot ce sper e ca la anul sa am parte de aceleasi reglaje .. poate chiar un grupaj mai bun... restul depinde doar de arma... si nu orice arma... un ij! :) care inca e noua
Lucrurile bune se intampla celor care stiu sa astepte!
Ahotnic
Veteran
 
Mesaje: 371
Membru din: 18 Ian 2007, 22:27
Locaţie: Timisoara

Re: CARE ESTE LUNETA IDEALA ?

Mesajde ovidium pe 10 Mai 2011, 15:39

Multumesc mult pt. sugestii Tranan, din pacate si acelea ar reprezenta tot un compromis datorita obiectivului mic. Mi-am comandat deja Elite-ul. Oricum, intentionez sa-mi cumpar un Argo pe care voi monta o luneta buna dedicata exclusiv pt. goana si pana se ingrasa pusculita voi pastra Elite-ul pt panda.

@Ahotnic, ....si totusi nu le recomanzi :?
ovidium
Membru activ
 
Mesaje: 84
Membru din: 20 Aug 2010, 14:18
Locaţie: Brasov, M-Ciuc

Re: CARE ESTE LUNETA IDEALA ?

Mesajde Ahotnic pe 10 Mai 2011, 18:36

nu e vorba ca nu recomand... lasa-ma sa mai trag de ea un pic... pe la anul o sa vin cu rezultate... nu pot sa recomand o luneta cuiva doar pt ca este nikon si pe mine m-a tinut pana acum la cateva boabe trase.... poate pe la 50 de focuri cedeaza... cine stie... am zis si repet, pana acum sunt multumit de ea.... si sincer daca ar venii cineva sa ma intrebe daca produsul e ok, i-as raspunde ca inclin sa cred ce sustine firma producatoare.
Probabil la ce am eu nevoie ma satisface pe deplin... tinand cont si de bugetul limitat care le aloc produselor de vanatoare. nu pot sa zic nimic de alte lunete pe care nu le-am folosit, testat ... o luneta nu se testeaza intro zi de poligon.... doar daca tragi cateva sute de cartuse.... parerea mea e ca cel mai bine iti dai seama de ea dupa un sezon serios de vanatoare... carata prin ragalii... aruncata prin masina.. caini se urca pe ea...smd ... iar eu asta vreau sa fac cu ea... apoi vezi cat si cum te tine luneta. corect? :wink:
Lucrurile bune se intampla celor care stiu sa astepte!
Ahotnic
Veteran
 
Mesaje: 371
Membru din: 18 Ian 2007, 22:27
Locaţie: Timisoara

Re: CARE ESTE LUNETA IDEALA ?

Mesajde marius2011 pe 23 Mai 2011, 12:20

am nimerit cu un luger x42 cu zoom 3 un caprior la 300 m in spata pe lumina slaba aproape de intuneric din picioare nerezemat
marius2011
 
Mesaje: 11
Membru din: 23 Mai 2011, 09:18

Re: CARE ESTE LUNETA IDEALA ?

Mesajde ovidium pe 23 Mai 2011, 12:49

Cred ca cei de la Luger vor dori sa te cunoasca. :)
ovidium
Membru activ
 
Mesaje: 84
Membru din: 20 Aug 2010, 14:18
Locaţie: Brasov, M-Ciuc

Re: CARE ESTE LUNETA IDEALA ?

Mesajde DART pe 23 Mai 2011, 13:12

@marius2011
Felicitari!

Da-ne cateva detalii:arma folosita,calibrul,munitia folosita , corectie.
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara

Re: CARE ESTE LUNETA IDEALA ?

Mesajde madalin122582 pe 23 Mai 2011, 14:40

Ce imi place !!! ...cand un utilizator nou, posteaza la cat mai multe subiecte...sa ne arate cat de multe stie el :D :wink:
Membru ANDA
Avatar utilizator
madalin122582
Veteran
 
Mesaje: 2095
Membru din: 11 Ian 2010, 09:44
Locaţie: Rm. Valcea

Re: CARE ESTE LUNETA IDEALA ?

Mesajde tibi_anghel pe 23 Mai 2011, 15:13

Ori aia 300 nu erau chiar 300, ori tapul nu era chiar tap ci vaca lu' tusa Ileana care pastea linistita pe islaz, ori tragatorul nu era un vanator ci ditamai sniperul iar luneta era Luger doar pe eticheta ca sa induca in eroare talibanii si de fapt era un S&B PM II montata pe te miri ce Barrett in .50 BMG. Ca daca luneta era Luger de-adevaratelea, tapul era tap, 300 de metrii erau 300 de metrii si s-a tras nerezemat aproape pe intuneric atunci eu ma las de vanatoare sau nu mai intru pe nici un forum de vanatoare ca sa nu mor de oftica. Parol!
tibi_anghel
Membru important
 
Mesaje: 226
Membru din: 09 Dec 2005, 14:31

Re: CARE ESTE LUNETA IDEALA ?

Mesajde DART pe 23 Mai 2011, 16:52

pt.@tibi_anghel

Eu il cred pe domnul vanator.Pt.ca din cauza reusitei sale si-a postat bucuria pe mai multe topicuri.....psihologic vorbind cand ai o astfel de reusita simti nevoia sa o impartasesti la cat mai multa lume si in cat mai multe locuri.Asta pe de o parte.Pe de alta parte am fost martor cand un incepator(vanator de doar 4-5 ani neposesor de carabina, care doar cand i se imprumuta o carabina avea ocazia sa traga, fara cunostinte mari de balistica )a reusit dintr-o pozitie ”imposibila”(pozitia pup cu cotul sprijinit de genunchi) sa impuste la o distanta de 456m (distanta masurat cu telemetru) nu unul ci 3 caprioare de selectie (culmea ?- trei ”babe” negestante, am fost de fata la ”autopsie” si sunt in domeniu....asta da selectie la capre! :lol: ) si toate astea dupa ce a citit prospectul de la SAKO.Carabina Cugir,cal.30 06,cartus SAKO 8,0 g Gamehead care la 300 m (GEE.184) cade un -31,1 cm.Trei lovituri identice in coloana toracala, toate trei au ramas in foc.Pe acest forum mai este o persoana care a fost martor, si mai sunt alti doi care au vazut ”incidentul”. Fac pariu ca daca l-as pune azi (cand stie cu ce se mananca trasul cu carabina) sa repete sigur nu ar reusi......dar atunci in 2006 iarna i-a reusit.Ce parere ai?
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara

Re: CARE ESTE LUNETA IDEALA ?

Mesajde tibi_anghel pe 23 Mai 2011, 21:01

Si cum dracu si-a dat seama ca sunt caprioare si nu capriori? Eu nu neg ca acest lucru ar fi posibil in anumite circumstante si cu anumite dotari insa vanatoarea e mai mult decat tras la tinta. Am toata admiratia pentru cei care trag la cartoane la distante foarte mari si-si fac mana pentru ziua in care vor atinge nivelul care le-ar permite sa-si incerce norocul si la vanat insa nu pot sa am aceeasi admiratie pentru cei care incearca fara sa aiba cunostintele si experienta necesare, in speranta ca poate le-o iesi si lor. Sa fi vanator inseamna in primul rand sa-ti cunosti foarte bine limitele si sa apesi tragaciul doar atunci cand ai certitudinea ca poti dobora vanatul provocandu-i cat mai putina suferinta. Sa tragi doar pentru a te lauda ulterior nu e un lucru care sa faca cinste unui vanator.
tibi_anghel
Membru important
 
Mesaje: 226
Membru din: 09 Dec 2005, 14:31

Re: CARE ESTE LUNETA IDEALA ?

Mesajde DART pe 23 Mai 2011, 21:43

Sunt deacord cu tine.Vanatoarea este mai mult decat trasul la tinta.Dar mai exista si norocul incepatorului.Daca invata din asta......aprofundeaza subiectul ,data viitoare reusita va fi in urma cunoasterii si nu un noroc chior.Nu a stiut care este caprior si care era caprioara.....doar a avut noroc.Din cate stiu nu a mai repetat isprava.....nici prin cap nu ia mai trecut sa incerce.A invatat din asta , are carabina si trage f.bine.
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara

Re: CARE ESTE LUNETA IDEALA ?

Mesajde stefan 3006 pe 23 Mai 2011, 21:45

La 300m tras din mana si lovit capriorul e destul de greu dar nu imposibil,o fi avind omul mult, mult antrenament.
Avatar utilizator
stefan 3006
Veteran
 
Mesaje: 544
Membru din: 07 Ian 2009, 18:28

Re: CARE ESTE LUNETA IDEALA ?

Mesajde Tranan pe 23 Mai 2011, 21:57

Ca sa il parafrazez pe soldatul Švejk care de fiecare cand auzea pe cineva povestind cate ceva mai interesant spunea: "Tot asa si la noi la České Budějovice a fost unu care...." pot si eu sa spun ca si la noi la un turneu de popice avut cu niste colegi, unul dintre colegi nu jucase niciodata popice dar a stat cu o zi inainte cu un manual cu reguli si sfaturi referitoare la jocul de popice si a aprofundat continutul.
A doua zi, ne-a batut pe toti. :lol:
Deci asa cum zice @DART , s-ar putea sa mearga. :shock:
I DON'T NEED SEX! The state screws me everyday
Avatar utilizator
Tranan
Veteran
 
Mesaje: 1657
Membru din: 01 Feb 2009, 21:13
Locaţie: SUEDIA

Re: CARE ESTE LUNETA IDEALA ?

Mesajde Don pe 23 Mai 2011, 23:07

Tranane,cel putin intr-un punct ai dreptate-noul nostru coleg si prieten vanator,dupa aplombul cu care 'trage' rafale de sfaturi si dupa istorioarele expuse, chiar aduce un pic cu Svejk!
Don
Veteran
 
Mesaje: 1709
Membru din: 09 Oct 2010, 17:44

Re: CARE ESTE LUNETA IDEALA ?

Mesajde nicu bock pe 20 Iun 2011, 17:00

Ce ziceti,un Bushnell elite 4200 3-9x40,rezista pe un CZ 3006 ? Merita,200 de dolari ?
nicu bock
 
Mesaje: 14
Membru din: 03 Dec 2008, 11:50
Locaţie: deva

Re: CARE ESTE LUNETA IDEALA ?

Mesajde ovidium pe 20 Iun 2011, 17:09

Da si da .
ovidium
Membru activ
 
Mesaje: 84
Membru din: 20 Aug 2010, 14:18
Locaţie: Brasov, M-Ciuc

Re: CARE ESTE LUNETA IDEALA ?

Mesajde Tranan pe 20 Iun 2011, 19:01

ovidium scrie:Da si da .


+1 :D
I DON'T NEED SEX! The state screws me everyday
Avatar utilizator
Tranan
Veteran
 
Mesaje: 1657
Membru din: 01 Feb 2009, 21:13
Locaţie: SUEDIA

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Optica de vanatoare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 43 vizitatori

Publicitate