Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 03 Mai 2024, 23:16

Cuplul de strangere a ”suruburilor” Blaser si nu numai..

Sectiune dedicata dipozitivelor de ochire - lunete de panda, lunete de goana , red dot, docter, aimpoint, dar si binocul de vanatoare, toate dispozitivele optice care ajuta vanatorul sa apropie si sa observe mai bine trofeul mult visat, sau sa plaseze un foc sigur si etic.

Moderator: liviur

Re: Cuplul de strangere a ”suruburilor” Blaser si nu numai..

Mesajde GeKados pe 16 Apr 2013, 14:46

0,13mm ti se par mult la o piesa uzinata in germania?? De obicei prin prelucrari mecanice se pot realiza precizii mari de fabricatie (tolerante mici de ordinul 1/1000) indiferent de tara unde se realizeaza dar mai conteaza ce piese, din ce material si cum se asambleaza impreuna.

Hai sa intram putin in detalii sa vedem care ar fi factorii care ne-ar putea schimba POI-ul:

1.Cheile dinamometrice au si ele o precizie tolerata +/- ? %, deci diferite strangeri = diferite valori ale cuplului.
2.Tubul lunetei prezinta o ovalitate tolerata , este imposibil sa executi un cerc perfect. Avand o geometrie diferita a tubului, chiar si de ordinul 1/100mm, el practic va opune rezistenta in mod diferit deci se deformeaza diferit = schimbari axiale diferite.
3.Zona de contact intre inele si tubul lunetei sufera o mica deformatie dupa strangerea la un cuplu , la o restrangere de aceeasi valoare a cuplului de strangere, luneta se poate afla intr-o alta pozite / poz. initiala.
4.Pozitia capacului inelului (spatiul "simetric" care la fiecare desfacere si strangere este diferit) unde si acolo intalnim o ovalitate tolerata care in urma inclinarii diferite a capacului inelului la fiecare strangere aplica alte constrangeri lunetei
5.Prin deplasarea axiala a lunetei se schimba zona de strangere , deci alta ovalitate poate pe alta directie..

Toate acestea de mai sus , luate individual au un impact mic dar insumate pot da deviatii care ne-ar putea surprinde.

Ultima data cand am verificat strangerea lunetei am slabit suruburile si le-am restrans la cuplu fara ca macar sa ating luneta deplasand-o intr-o directie sau alta.. dupa strangere , s-a mentinut reglajul pe verticala dar POI s-a deplasat in jur de 7 cm spre stanga.
Avatar utilizator
GeKados
Veteran
 
Mesaje: 773
Membru din: 07 Sep 2010, 23:00

Re: Cuplul de strangere a ”suruburilor” Blaser si nu numai..

Mesajde DART pe 16 Apr 2013, 15:09

Ultima data cand am verificat strangerea lunetei am slabit suruburile si le-am restrans la cuplu fara ca macar sa ating luneta deplasand-o intr-o directie sau alta.. dupa strangere , s-a mentinut reglajul pe verticala dar POI s-a deplasat in jur de 7 cm spre stanga.


Dupa cum ai vazut si mie mi s-a deplasat impactul ........tot aproximativ 7,0 cm spre stanga(dar eu sa zic asa... am frecat un pic luneta inaite si inapoi) pe verticala eram aproape bine.Deci dupa spusele tale inca ma aflu intr-o situatie.....fericita cu tolerantele mele sau nu am inteles eu prea bine...... :roll: ?!
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara

Re: Cuplul de strangere a ”suruburilor” Blaser si nu numai..

Mesajde GeKados pe 16 Apr 2013, 15:13

Eu vad aceste schimbari ale POI cand se umbla la luneta, inele,etc. ca pe ceva normal si cred ca nu ai de ce sa-ti faci griji.
Problemele sunt in principal atunci cand nu ai repetabilitate..
Avatar utilizator
GeKados
Veteran
 
Mesaje: 773
Membru din: 07 Sep 2010, 23:00

Re: Cuplul de strangere a ”suruburilor” Blaser si nu numai..

Mesajde DART pe 16 Apr 2013, 16:55

Repetabilitate!? :(

Problemele sunt in principal atunci cand nu ai repetabilitate..
.......aici te referi la luneta(care la acest ”nivel”iese din discutie......... cel putin teoretic) sau la monturi ?

Am fost sau mai bine spus am dorit sa fiu fanul acestui lucru......visam sa alternez mai multe lunete pe doua arme etc. .........un tip pe care incep sa nu-l mai ”iubesc” pe acest forum un medic f. bun din Constanta.. :) ....zicea.... ”cai verzi pe pereti”, cred ca prea multe lucruri trebuie sa fie ”brici” ca acest lucru nu doar sa se produca ci sa se poata repeta la nesfarsit.”Cred”in acest lucru doar pt. distante scurte de pana la max.100 m unde daca diferentele sunt mici.... nu influenteaza f. tare rezultatul.
”Legarea” si ”Dezlegarea” lunetei cu pastrarea reglajului depinde din pacate de f. multe lucruri.....
As dori sa vad un exemplu documentat (video) cu cel putin 20 de ”legari” si ”dezlegari” de lunete cu pastrarea reglajului ....si daca se pastreaza reglajul atunci ma inzestrez cu monturile respective.
Recunosc sunt fanul monturilor tactice, as fi curios sa vad o sina picatinny facuta dintr-un material pe masura, cementuit etc.(cum spunea nu odata violiv) pe care s-ar pune niste inele tactice de la Spuhr ar face fata oare la aceste cerinte ?.....ar fi dragut sa vad pe cineva de pe forum sa faca ”experienta” aceasta (inelel acelea costa ceva....abia astept sa puna Tranan o oferta pt. ele pe forum..... :lol: )
Eu voi verifica ”controversatul” Warne Maxima Q.D din dotare cred ca .....saptamana viitoare si voi comunica rezultatul unui prieten de pe forum.
Stie cineva care este cuplul de strangere a acestor inele dupa spusele producatorului .....cumva 21 in*lab(2,37Nm)?
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara

Re: Cuplul de strangere a ”suruburilor” Blaser si nu numai..

Mesajde violiv pe 16 Apr 2013, 18:18

Numa daca sudezi luneta de arma o sa stea acolo pe veci ... si poate nici atunci.

Orice ansamblu mecanic de pe lumea asta, care este supus la vibratii, tensiuni (vezi diferentele mari de temperatura vara-iarna si coeficientii de dilatare diferiti) o sa ajunga sa se slabeasca la un moment dat.
Si cele mai performante monturi existente, cele care asigura o repetabilitate OK la un numar semnificativ de montari/demontari recomanda pe undeva prin prospect sa verifici cand si cand chestiile care se strang.

Ce am invatat eu: cu cat toleranta intre piese este mai mica la pozitia "liber" a acestora si cu cat directiile spatiului in care se poate produce miscarea sunt mai bine limitate cu atat repetabilitatea e mai buna.

Ca tot iti plac sinele Picatinny ... ai vazut tu vreo combinatie de sina+inele de acest fel, chiar venind de la acelasi fabricant, la care piesa antirecul a inelelor sa intre fest in sant ??? Nu exista, doar daca-ti faci tu, pe comanda. Altfel, standardul dimensional presupune o minima toleranta inainte-inapoi chestie care afecteaza repetabilitatea. Au facut unii un test ca cel dorit de tine folosind o arma de bench-rest, cu precizie de 0,15 MOA, care era in stare sa evidentieze si cele mai mici abateri. Nu numai ca repetabilitatea a fost "aproximativa" la toate numele mari de monturi rapide pentru Picatinny dar nici macar grupajele armei n-au fost la fel de stranse ca folosind inele fixe ... si era vorba doar de un 6 mm de competitie.
In epoca in care armele de vanatoare trageau grupaje de 5 cm la 100 m, o abatere pe jumate din valoarea grupajului chiar era nesemnificativa asa ca monturile de acest fel au fost foarte populare. Acum, ca mai orice arma trage grupaje de 1,5-2 cm, o deviere de 2-3 cm se vede bine pe hartie si devine deranjanta, chiar daca in practica nu prea e. Numa ca asa suntem unii, prea perfectionisti.

Nici chiar la Blaser, unde montura este aproape ideal proiectata ca si puncte de contact si de sustinere si unde tolerantele sunt chiar mici de tot la fabricatie nu poti alterna doua lunete pe doua tevi si sa fie intotdeauna OK. Rar o sa gasesti doua tevi identice si atunci trebe mici ajustari la montura. In timp, metalul "se lasa" un picut si iar trebe ajustari. Serios ca montura de la Blaser este una din cele mai eficiente testate, poate chiar cea mai buna din punct de vedere al repetabilitatii dar chiar si aici, la 10-20 demontari si spre 100 focuri trase tot s-a intamplat sa gasim cate un surubel slabit, sa mai fie nevoie de cate o ajustare fina, etc.

Exista un Campionat Mondial al tragatorilor de elita din armata si politie ... participare din ce in ce mai numeroasa de la an la an si probe care mai de care mai aiuristice. Ei bine, de vreo 2 ani, prima proba de tir este sa taie un glont de lama unui cutit plasat la numai 50 m ... ei bine, dichisul probei este acela ca nu au voie sa traga niciun fel de focuri de verificare cu armele inainte de proba si armele trebe sa fie asa cum au coborat din avion, vapor, tren, etc. Abea apoi se apuca fiecare sa-si verifice arma si sa faca ajustarile. In fiecare an sunt multi care reusesc si mai multi care nu reusesc chiar din acestia din urma multi trag foarte bine ulterior. Ideea e ca de ai misiunea sa sari din avion, sa aterizezi pe un vapor si sa impusti unul aflat pe un iaht la 2 km distanta arma si optica trebe sa fie ultimele griji. Nimeni n-are monturi rapide pe acest fel de arme, nici chiar echipele care participa folosind Blaser tactic.

Numa ca noi nu avem chiar acest interes.
Un amic ce vaneaza mult pe coclauri si pe afara nu foloseste decat monturi rapide, niciodata fixe. Asta pentru ca a patit de cateva ori ca la debarcarea din avion, masina, ATV sa aiba surpriza unei lunete dereglate. Intotdeauna tine optica in buzunarul de la piept, intr-un buzunaras dedicat. Pe verificate, posibilitatea de eroare din montare/demontare a iesit mai mica decat daca transporta arma cu optica montata. Si stiu inca multi care fac la fel chiar si numai de la o goana la alta, mai ales cand terenul e accidentat.

Si daca ai montura rapida si daca ai fixa, e intelept sa verifici strangerile cand si cand si sa o retestezi in poligon .... macar la fiecare debut de sezon.

P.S. si ca sa te necajesc un picut, cineva aflat intr-o situatie aproape similara tie, adica proaspat posesor de Blaser in 243 cu Zeiss Diarange 3-12 pe ea, dar si foarte proaspat tragator, a tras deja 100-150 cartuse dar are grupaje la peste 300 m care seamana cu unele din ale tale la 50 m .... adica la limita a 3 cm din 3 focuri la 325 m :!: :shock: si asta cu vreo 3 feluri de munitii.
Creste distanta neaparat altfel nu faci nimic. Nici arma nici calibrul nu-s din cele care sa bage toate boabele intr-o gaura la 50 m ca 22-urile de competitie in schimb valoarea lor o vezi abea departe - sunt asa-zisele arme care trag din ce in ce mai bine pe masura ce cresti distanta.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8531
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Cuplul de strangere a ”suruburilor” Blaser si nu numai..

Mesajde violiv pe 16 Apr 2013, 18:49

La 50 m se poate face un lucru util: ia-ti un punctator laser, din cel cu care se joaca picii da' mai rasarit un pic, leaga-l cumva de teava armei si adu-l macar aproximativ pe tinta, cat sa-l vezi prin luneta la 50 m, ia-ti si un cartus de percutie si apuca-te si "fa tub". Adica trage in gol urmarind cat de bine reusesti sa tii punctul pe tinta inainte de declansare si cat de mult se misca in momentul declansarii. Pe vremea cand eram pustan la tir, faceam tub de 20 de ori pentru un cartus adevarat ... antrenorul se uita cu prisma pe tinta odata cu tine si nu primeai cartuse decat daca meritai. Cred ca ai prea multe cartuse la indemana si-ai inceput sa le strici.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8531
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Cuplul de strangere a ”suruburilor” Blaser si nu numai..

Mesajde GeKados pe 16 Apr 2013, 19:58

DART scrie:Repetabilitate!? :(

Problemele sunt in principal atunci cand nu ai repetabilitate..
.......aici te referi la luneta(care la acest ”nivel”iese din discutie......... cel putin teoretic) sau la monturi ?

ma refer la tot ansablul in general (sina, inele,luneta) indiferent de calitatea lor.
Imagineaza-ti prin absurd, ca ai totul de calitate si dupa montare ai o dispersie a focurilor egala cu o coala A4 la 100m..tras din menghina ca sa eliminam tragatorul. De faci in cazul asta? :D
Avatar utilizator
GeKados
Veteran
 
Mesaje: 773
Membru din: 07 Sep 2010, 23:00

Re: Cuplul de strangere a ”suruburilor” Blaser si nu numai..

Mesajde UlissePro pe 16 Apr 2013, 20:25

:D :D :D :D Citesti manualul lunetei!
Eu nici A4 nu l-am nimerit cand am tras primele focuri cu o luneta Nightforce. Nou noutza, instalata pe arma,
la 100 m trageam in copaci! Dupa care am citit instructiunile, am vazut ca luneta avea cursa turetelor departe departe de zero-ul care il cautam eu. Dupa reglaje s-a schimbat povestea dar initial a fost veselie maxima, imi venea sa las arma si luneta pe camp.
Numai bine.
R93 .243W & .300WM
F3 20/76
Avatar utilizator
UlissePro
Veteran
 
Mesaje: 916
Membru din: 27 Aug 2010, 15:14
Locaţie: Constanta

Re: Cuplul de strangere a ”suruburilor” Blaser si nu numai..

Mesajde GeKados pe 17 Apr 2013, 17:30

Bine macar ca ai citit dupa.. :lol:
..poate te apucai s-o faci bucati sau s-o trimiti inapoi in garantie pt ca nu era buna.. :wink:
Avatar utilizator
GeKados
Veteran
 
Mesaje: 773
Membru din: 07 Sep 2010, 23:00

Re: Cuplul de strangere a ”suruburilor” Blaser si nu numai..

Mesajde UlissePro pe 17 Apr 2013, 19:10

RTF manual inainte nu dupa folosire, asa se recomanda, dar asa e la inceputuri cu nerabdarea :mrgreen: .
Numai bine.
R93 .243W & .300WM
F3 20/76
Avatar utilizator
UlissePro
Veteran
 
Mesaje: 916
Membru din: 27 Aug 2010, 15:14
Locaţie: Constanta

Re: Cuplul de strangere a ”suruburilor” Blaser si nu numai..

Mesajde lynx_lynx pe 08 Mai 2013, 15:28

GeKados scrie:
DART scrie:Acesta folosea o surubelnita dinamometrica de peste Atlantic care avea o plaja de la 1-60 in*lb(cuplul maxim este echivalent cu 6,78 Nm).


Banuiesc ca este vorba de Wheeler.. http://www.midwaydeutschland.de/epages/MidwayDeutschland.sf/de_DE/?ObjectPath=/Shops/MidwayDeutschland/Products/718023&ff_pos=2&ff_origPos=2&ff_simi=96.78&ff_TrackGUID=4FB4081C-FAFE-9A00-5AE5-0A0A05113069

PS: am si eu Proxxon


Eu folosesc "Wheeler Engineering FAT Torque Wrench Screwdriver". In ambalaj se afla cuplurile recomandate pentru suruburile de prindere a culatei de uluc, a bazelor si inelelor de otel/aluminiu. Am strans la valorile de acolo si montura functioneaza perfect de ani de zile. Este adevarat, in fiecare an verific cuplul de strangere a fiecarui surub si fac o tragere de proba.

O mica problema am, la un Docter Sight III, nu stiu cat trebuie sa strang suruburile de blocare a reglajelor pe verticala si orizontala. Sunt suruburi foarte fine si nu si-ar dori nimeni sa le rupa.
Ma poate ajuta cineva?

Daca vreti, fac un scan sau o poza la recomandarile producatorului surubelnitei si le postez.
lynx_lynx
Membru activ
 
Mesaje: 97
Membru din: 29 Noi 2005, 16:27
Locaţie: Ilfov

Re: Cuplul de strangere a ”suruburilor” Blaser si nu numai..

Mesajde Ghinda pe 15 Mai 2013, 11:54

Tocmai ce am trantit o luneta pe un 222./ Un Hawke. Aveam ramase pe undeva niste inele si ceva baze, de la un musteriu care nu le-a revendicat si luneta la fel. Mare bucurie pe mine cand am vazut ca se pupa la precizie. Si bazele pe sina de brno si inelele pe baze si pe luneta. Un telefon la cardiolog. Lamurit, pus cu imbusul pe inele, nivela pe luneta, un reglaj la rece pe gaura tevii ci crucea lunetei(tot ansamblul in menghina) si fuga in teren. Reglaj de pe capota, ca nu am avut rabdare de alte alea si nici bani de poligon. La 100 m bagate gloantele in 10. Ura si la caini, ciori si cotofene cu ea! De maine au dat de dracu!
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7699
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Cuplul de strangere a ”suruburilor” Blaser si nu numai..

Mesajde DART pe 08 Oct 2013, 11:15

Cred ca pt. posesorii de monturi Blaser este important..........Strangerea contrasuruburilor (mai de graba a unor contrapiulite inchise la un capat si ”ornate”pe dinafara cu locasuri in forma de stea pt. strangerea acestora.....nu stiu denumirea technica )pt. ajustarea corecta a monturii rapide pe teava Blaser se face fara efort cu surubelnita original(pacat ca nu este in tara si trebuie sa-ti faci gand cu ea comandandu-l de pe alte melaguri).In acelasi timp daca nu ai avut scula potrivita si ai ”molestat”contrasurubul si acestea se pot inlocuii daca sti de unde sa le comanzi.
Vezi imaginile de mai jos:

Imagine

Imagine

Imagine
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara

Re: Cuplul de strangere a ”suruburilor” Blaser si nu numai..

Mesajde CristiZ pe 19 Ian 2015, 10:01

Salutare,

As, daca e posibil, sa-mi recomandati o cheie dinamometrica si un cuplu de strangere pentru un X-Bolt si prinderi Talley.

Multumesc!
CristiZ
Nou membru
 
Mesaje: 27
Membru din: 19 Ian 2015, 09:59

Re: Cuplul de strangere a ”suruburilor” Blaser si nu numai..

Mesajde DART pe 19 Ian 2015, 12:49

Salut,
cumpara-ti cea mai buna surubelnita/cheie dinamometrica pe care o gasesti in comert(ceva peste 300 lei oricum)...daca se poate sa aiba o plaja de la 0,5-10 Nm.

Jumatatile inelelor ”americane” de otel se strang la cuplul de 2Nm,daca sunt de aluminiu cu un cuplu maxim de 1,5Nm(exceptie inelele originale de aluminiu Blaser).Inelele se strang pe baze la un cuplu mai mare... fiecare producator de monturi iti da si cuplurile...trebuie cautat.
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara

Re: Cuplul de strangere a ”suruburilor” Blaser si nu numai..

Mesajde DART pe 19 Ian 2015, 13:20

@CristiZ

Acum vad doar ca este prima ta postare...
Fi un forumist de treaba, prezinta-te(de cand esti vanator, ce ”dotari” posezi, ce-ti place sa vanezi...) sa vada ”lumea” cu cine are de-a face !
Si sa stii ca mai sunt si alte raspunsuri pe forum...trebuie cautat...ai ce citi...
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara

Re: Cuplul de strangere a ”suruburilor” Blaser si nu numai..

Mesajde CristiZ pe 20 Ian 2015, 09:55

Scuze, am crezut ca m-am prezentat dar se pare ca nu-i asa. Se intampla imediat!
CristiZ
Nou membru
 
Mesaje: 27
Membru din: 19 Ian 2015, 09:59

Re: Cuplul de strangere a ”suruburilor” Blaser si nu numai..

Mesajde CristiZ pe 20 Ian 2015, 13:22

Nu reusesc sa editez postul anterior asa ca scriu altul.

As vrea sa va intreb daca folositi vreo pasta de blocare la suruburile priderilor si inelelor. Daca da, ce anume folositi?
CristiZ
Nou membru
 
Mesaje: 27
Membru din: 19 Ian 2015, 09:59

Re: Cuplul de strangere a ”suruburilor” Blaser si nu numai..

Mesajde DART pe 20 Ian 2015, 14:26

Nu folosesc nimic pt.a bloca suruburile...insa le degresez bine de tot inainte de montare,atat pe ele cat si "locasull" unde le pun,apoi le strang la cuplul corect.Loctite-le "albastru" este folosit cel mai des pt.blocarea suruburilor... eu nu l-am folosit niciodata cu toate ca il am cumparat si nu este tocmai ieftin...asta
pt. ca nu am avut nevoie.
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara

Re: Cuplul de strangere a ”suruburilor” Blaser si nu numai..

Mesajde lynx_lynx pe 20 Ian 2015, 14:34

Unii folosesc, altii nu. Eu am montat luneta in 2008 fara nicio pasta. Sta bine-mersi si azi fara sa se destranga vreun surub. Am verificat cam la 2 ani cuplul, dupa care cate 1-2 focuri de control.
Strange suruburile la cuplu si nu o sa ai treaba. Poate o sa vrei sa demontezi luneta peste catva timp... nu va fi o placere, cu siguranta.
lynx_lynx
Membru activ
 
Mesaje: 97
Membru din: 29 Noi 2005, 16:27
Locaţie: Ilfov

Re: Cuplul de strangere a ”suruburilor” Blaser si nu numai..

Mesajde CristiZ pe 20 Ian 2015, 17:35

Mie-mi plac foarte mult priderile cu inele integrate Talley. Si am primit de la ei urmatoarea recomadare:

For torque, the bases you want to take to 20 in/lb, ring screws to 17-20 in/lb.

Mi se pare cam putina forta. Ce parere aveti? Nu conteaza calibrul totusi? (Eu am 30.06 dar ma gandesc la la magnum e alt recul, nu)?

@DART Vezi ca pastele de blocare expira. Eu am cumparat ceva de la Wurth si cand sa folosesc era deja expirat :)
CristiZ
Nou membru
 
Mesaje: 27
Membru din: 19 Ian 2015, 09:59

Re: Cuplul de strangere a ”suruburilor” Blaser si nu numai..

Mesajde DART pe 20 Ian 2015, 17:57

CristiZ scrie:Mie-mi plac foarte mult priderile cu inele integrate Talley. Si am primit de la ei urmatoarea recomadare:

For torque, the bases you want to take to 20 in/lb, ring screws to 17-20 in/lb.

Mi se pare cam putina forta. Ce parere aveti? Nu conteaza calibrul totusi? (Eu am 30.06 dar ma gandesc la la magnum e alt recul, nu)?

@DART Vezi ca pastele de blocare expira. Eu am cumparat ceva de la Wurth si cand sa folosesc era deja expirat :)


20 in*lb=2.26N*m,nu stiu ce ti se pare putin...!? in plus,oamenii acestia crede-ma stiu ce fac,daca era ceva de specificat...o faceau.Desigur nimeni nu te opreste sa strangi pana storci apa din luneta si iti umpli de urme luneta sau sa strambi tubul, insa ... nu este nevoie(am citit undeva ca Swarovski nu recomanda strangerea tubului lunetelor produse de ei... cu mai mult de 2N*m).In plus 30 06 nu este cel mai zguduitor calibru este un fel de ”semimagnum” ...insa sunt jucariile tale faci cum crezi...tot ce este scris la acest topic sunt ”enunturi” verificate in teren.
Multam de sfat...al meu este inca nedesfacut si expira la sfarsitul anului 2015...
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara

Re: Cuplul de strangere a ”suruburilor” Blaser si nu numai..

Mesajde violiv pe 20 Ian 2015, 20:44

Ca si multe conserve face parte din seria produselor la care e obligatoriu sa treci un termen de valabilitate dar nu inseamna ca-si pierde proprietatile atunci cand se implineste sorocul. Eu am o sticluta deschisa de vreo 10 ani si e inca OK. Trebe doar agitata un pic inainte de folosire.
Si, apropo, il folosesc mai mereu. Cand stiu ca nu se va mai umbla multa vreme la arma aia pun chiar UHU.
Am constatat in timp ca multi toarna ulei la greu pe armele lor. Oricat de bine ai degresa si ai strange suruburile, tot patrunde acolo un pic si in timp se slabeste surubul. De obicei la baze. Tubul lunetei e elastic si mentine o oarece tensiune pe surub dar baza e uzual zguduita, adica manevra perfecta ca sa desfaci surubul uns.
Cel albastru nu lipeste ci doar umple perfect imperfectiunile dintre spirele celor doua filete, nu lasa uleiul sa intre ... si se desface foarte usor. Trebe doar sa pierzi un pic de timp ca sa-l cureti pe cel vechi dintre spire.
Pentru ca s-a intamplat sa remontez multe chestii si am constatat ca amprenta lasata de baze pe culate nu-i deloc perfecta ci uzual se reazama in doar cateva puncte, maxim linii, daca vreau sa iasa perfect atunci ori lapuiesc un pic fata inferioara a bazei ori pun si intre baza si culata ceva sa umple locul, un mic beding.
Ca si surubelnita dinamometrica folosesc imbusul de la Leupold sau Warne - astea sunt cele mai bine facute si se "pupa" cu surubelnita. Cand am terminat de insurubat pun imbusul cu bratul lung in capul surubului si rotesc de cel scurt cu un prelungitor - in momentul cand bratul lung incepe sa se torsioneze in ax ai 2-2,5 N si te opresti. Alte marci de inele fac imbusurile mai rigide sau mai moi si trebe testate in paralel cu dinamometrul.


P.S. nu vorbesc de Blaser unde nu masor si nu pun nimic .... doar strang efectiv la mana si-i gata tot, numa bun de tras la suta de metri.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8531
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Cuplul de strangere a ”suruburilor” Blaser si nu numai..

Mesajde CristiZ pe 20 Ian 2015, 21:36

Da, e clar ca aveti ceva experienta si probabil ati montat cateva sute de prinderi dar eu trebuie sa ma asigur ca fac totul "ca la carte" si o surubelnita dinamometrica e necesara. Plus alte scule ca sistemele de nivele si de aliniere a inelelor. As vrea ca la noua mea jucarie sa spun ca prinderea lunetei s-a facut aproape perfect. Mai am de sapat pana atunci, treaba asta nu e asa simpla cum cred unii :)
CristiZ
Nou membru
 
Mesaje: 27
Membru din: 19 Ian 2015, 09:59

Re: Cuplul de strangere a ”suruburilor” Blaser si nu numai..

Mesajde violiv pe 21 Ian 2015, 13:48

Ce sa aliniezi la Talley? Sunt asa cum vin din fabrica. Le pui pe arma, strangi suruburile de jos si gata. Daca ai ghinion si arma sau inelele au iesit strambe de la CTC practic n-ai ce sa le faci.
Prin postari mult mai vechi am descris si cum se poate face "amprentarea" lunetei pe jumatatile inferioare ale inelelor odata acestea montate ca sa vezi cam cum se aseaza.
Un alezor si o bara de lapuit sunt investitii prea mari pentru un vanator cu o arma si o luneta si sunt necesare atat de rar in epoca CNC incat chiar nu merita. Am si le folosesc numa cand vreau sa ma dau mare fata de vreun proaspat posesor de arma sau cand am de-a face cu arme de acum 40 de ani.

Alinierea lunetei cu bule de nivel micute e o frectie .... niciodata nu iese. Motivele sunt multe si n-are rost sa le detaliez. "La ochi" merge .... daca pui nevasta sa se uite (pentru ca femeile au anume simturi mai dezvoltate) o poti scoate cu o abatere de 1-2 grade, adica suficient pentru o arma de vanatoare. La limita unui grad abatere o poti scoate in poligon cu poloboc de zidari si fir cu plumb. La marele fix o scoti numa in poligon, tragand si butonand la turete o zi intreaga. Daca n-ai de gand sa te incepi sa te antrenezi direct la peste 500 m chiar nu merita.
Ai dreptate: "treaba asta nu e asa simpla cum cred unii" dar nu e nici pe departe atat de complicata cum cred multi altii. Se poate gresi in multe locuri dar rar fatal.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8531
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Cuplul de strangere a ”suruburilor” Blaser si nu numai..

Mesajde CristiZ pe 21 Ian 2015, 20:35

Da, poate sunt eu prea perfectionist... Nu cred ca am sa imi revin acum dupa 40 de ani :)

@Violiv: La Talley, modelul Lightweight Alloy, cele dintr-o bucata, fara sina, la prinderea din fata am observat o mica distanta intre prindere si X-Bolt. E adevarat ca doar le-am prins de forma dar daca aceasta distanta de cam 1/3mm ramane si dupa strangere, ce ma sfatuiti sa fac? S-o las asa? Sa pun pasta de blocare sau ceva epoxi? Cum s-ar traduce aceasta distanta in precizie?
Cea din spate se pare ca pica perfect.

Multumesc!
CristiZ
Nou membru
 
Mesaje: 27
Membru din: 19 Ian 2015, 09:59

Re: Cuplul de strangere a ”suruburilor” Blaser si nu numai..

Mesajde CristiZ pe 26 Mai 2016, 13:39

DART scrie:Cred ca pt. posesorii de monturi Blaser este important..........Strangerea contrasuruburilor (mai de graba a unor contrapiulite inchise la un capat si ”ornate”pe dinafara cu locasuri in forma de stea pt. strangerea acestora.....nu stiu denumirea technica )pt. ajustarea corecta a monturii rapide pe teava Blaser se face fara efort cu surubelnita original(pacat ca nu este in tara si trebuie sa-ti faci gand cu ea comandandu-l de pe alte melaguri).In acelasi timp daca nu ai avut scula potrivita si ai ”molestat”contrasurubul si acestea se pot inlocuii daca sti de unde sa le comanzi.
Vezi imaginile de mai jos:

Imagine

Imagine

Imagine


Buna,

De unde se pot comanda suruburile si surubelnita? Imaginile nu mai sunt...
CristiZ
Nou membru
 
Mesaje: 27
Membru din: 19 Ian 2015, 09:59

Re: Cuplul de strangere a ”suruburilor” Blaser si nu numai..

Mesajde DART pe 30 Mai 2016, 10:43

Nu este vina mea cu pozele...uratii imi cer bani pentru"hosting"... nu le-am dat...m-au faulatat.
Le-am comandat pe vremea aceea de la depozitul Blaser din Hu prin intermediul unui coleg de pe un alt forum.
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara

Re: Cuplul de strangere a ”suruburilor” Blaser si nu numai..

Mesajde violiv pe 30 Mai 2016, 13:55

DART scrie:Nu este vina mea cu pozele...uratii imi cer bani pentru"hosting"... nu le-am dat...m-au faulatat.


Numarul de conturi pe care ti le poti face pe acelasi gazduitor sau pe altele e practic nelimitat. Pui in fiecare poze si postezi link-urile pana primesti atentionarea .... apoi mai faci unul.
Din contul actual e suficient sa stergi niste poze ale caror link-uri le-ai pus pe forumuri si care crezi ca sunt mai putin interesante iar restul vor redeveni vizibile.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8531
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Cuplul de strangere a ”suruburilor” Blaser si nu numai..

Mesajde CristiZ pe 01 Iun 2016, 19:48

Pana la urma ce cuplu se recomanda pentru priderile Blaser, la inele si la suruburile cu care se prind inelele? Daca tot am surubelnite dinamometrice, e pacat sa nu le folosesc. Nu scrie asta in manual? (pe care nu reusesc nicicum sa il gasesc pe net). Multumesc!
CristiZ
Nou membru
 
Mesaje: 27
Membru din: 19 Ian 2015, 09:59

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Optica de vanatoare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: DanCo, NicuNicuta, violiv şi 37 vizitatori

Publicitate