Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 13 Mai 2024, 06:32

Reglaj Delta Optical MiniDot

Sectiune dedicata dipozitivelor de ochire - lunete de panda, lunete de goana , red dot, docter, aimpoint, dar si binocul de vanatoare, toate dispozitivele optice care ajuta vanatorul sa apropie si sa observe mai bine trofeul mult visat, sau sa plaseze un foc sigur si etic.

Moderator: liviur

Reglaj Delta Optical MiniDot

Mesajde acsph pe 11 Oct 2014, 21:38

Dupa frumoasa si intelepta decizie,incerc sa fac un managemet eficient de resurse,la armele cu glont.Astfel pana la mistret, ma bucur de un Monarch 3 6-24x50sf bdc pe un Savage in 3006 ,pe care cu mare placere i-l detin.
Pentru mistret am o idee fixa care zice ca mai frumos ca la goana nu esixta :shock: Si schimb luneta cu un red dot Delta Optical MiniDot.
Probleme mari cu reglajul in general..lipsa clicului alea..alea,bla,bla..you know..
Anul trecut am fost la Nea Grigore.Reglat ok din 4 focuri.
Anu' acesta am incercat cu un amic care se pricepe bine la fiare.Dupa 12 focuri deja nu mai era in tinta. :shock:
Joi,am fost la bunul (stiu eu ce zic :| ) Nea Grigore..
Primul foc ora 10 afara..
Focul 2 ..9 ora 14 00
Focul 3,bull's eye
QED
Muget,deci exist !
acsph
Veteran
 
Mesaje: 689
Membru din: 21 Sep 2012, 10:03
Locaţie: Ploiesti

Re: Reglaj Delta Optical MiniDot

Mesajde bogdanel pe 12 Oct 2014, 09:23

Felicitari pentru alegere! :)... Nea' Grigore!
de ce spun acest lucru?

Acum 2-3 luni de zile am fost la ei, sa imi reglez Zeiss-ul, Nea Grigore inca nu ajunsese, asa ca l-am luat pe Dl Olteanu la reglat luneta, pe o carabina 30.06.
Toate bune si frumoase, l-am cinstit inainte, ca asa se face la noi, sa fie treaba buna, doar ca ... sa scurtez povestea :lol: :( . e de ras si de plans, mai mult de plans.
Am inceput tirul pe la orele 09.00; la orele 10.30, luneta nu era reglata, in aceasta ora si jumatate a tras nu mai putin de 24 de cartuse (Geco Plus) si luneta tot nu era reglata....mi-au cedat nervii, am spus STOP (mai aveam doar 4 cartuse), stiind ca Nea Grigore regleaza cu maxim 3 cartuse. L-am trimis pe Dl Olteanu dupa Nea Grigore, s-au intors in 10 min, a pus mana pe pusca, un foc, doua, al treilea foc era in musca la 100m.
Sfat: Pentru cei care doresc sa isi regleze luneta pe arma, ii sfatuiesc sa apeleze doar, dar doar la Nea Grigore! :!:
Avatar utilizator
bogdanel
Membru important
 
Mesaje: 288
Membru din: 13 Oct 2009, 20:29
Locaţie: Bucuresti

Re: Reglaj Delta Optical MiniDot

Mesajde mopeka pe 12 Oct 2014, 11:29

Unde poate fi gasit Nea Grigore ?! :D
5,6,.22, 223,6,5 CM, 30.06, .338LM ,9,3, .357 , .38. .45, !
mopeka
Membru important
 
Mesaje: 254
Membru din: 02 Aug 2006, 16:50
Locaţie: Timisoara

Re: Reglaj Delta Optical MiniDot

Mesajde bogdanel pe 12 Oct 2014, 16:46

mopeka scrie:Unde poate fi gasit Nea Grigore ?! :D



Poligon Baneasa - Str. Vadul Moldovei, Nr. 14, Sector 1,
Gradina ZOOLOGICA
Avatar utilizator
bogdanel
Membru important
 
Mesaje: 288
Membru din: 13 Oct 2009, 20:29
Locaţie: Bucuresti

Re: Reglaj Delta Optical MiniDot

Mesajde Zeres Ciprian pe 12 Oct 2014, 20:23

Parerea mea e ca trebuie sa traga proprieterul armei, nea Grigore doar sa dea de clicuri. Eu am reglat cateva lunete si eu trageam in tinta si proprietarii mult pe langa, asa ca am reglet pe mana si ochiul lor.
Zeres Ciprian
Veteran
 
Mesaje: 414
Membru din: 07 Oct 2008, 16:59

Re: Reglaj Delta Optical MiniDot

Mesajde vanatorul dibaci pe 13 Oct 2014, 16:39

Zeres Ciprian scrie:Parerea mea e ca trebuie sa traga proprieterul armei, nea Grigore doar sa dea de clicuri. Eu am reglat cateva lunete si eu trageam in tinta si proprietarii mult pe langa, asa ca am reglet pe mana si ochiul lor.

Corect !
vanatorul dibaci
Veteran
 
Mesaje: 1075
Membru din: 09 Sep 2007, 08:41

Re: Reglaj Delta Optical MiniDot

Mesajde acsph pe 13 Oct 2014, 18:31

La luneta e ok cum zice cel mai dibaci dintre vanatori ca e corect,dar la MiniDot canci :shock: clicuri..Si d'aia zic ca nu e prima data cand i-l face la 3 focuri..e a 2 a oara.
Muget,deci exist !
acsph
Veteran
 
Mesaje: 689
Membru din: 21 Sep 2012, 10:03
Locaţie: Ploiesti

Re: Reglaj Delta Optical MiniDot

Mesajde edyss pe 13 Oct 2014, 20:36

Nu prea pot intelege cum poate cineva cu o luneta reglata la fix sa traga apoi pe alaturi... Mie mi-a reglat Dibaciul luneta pe carabina... eu nici n-am fost acolo... si trag si eu si tatal meu cu ea de nu ne mai saturam sa me minunam cum merge de bine... ( apropos de asta... Multumesc din suflet inca o data, Maestre!)
edyss
Membru activ
 
Mesaje: 99
Membru din: 21 Noi 2008, 07:42

Re: Reglaj Delta Optical MiniDot

Mesajde vanatorul dibaci pe 14 Oct 2014, 06:58

acsph scrie:La luneta e ok cum zice cel mai dibaci dintre vanatori ca e corect,dar la MiniDot canci :shock: clicuri..Si d'aia zic ca nu e prima data cand i-l face la 3 focuri..e a 2 a oara.

La o jucarie din asta folositoare -teoretic nu prea are ce sa se defecteze.Singurul lucru care se poate intampla atunci cand nu tine reglajul -sunt surubelele de blocare ale "turetelor de reglaj".
O greseala fregventa este strangerea lor prea tare (si pratic se termina filetul) sau nestrangerea lor corespunzator dupa fiecare foc in tinta!
Lipsa clicurilor este suparatoare dar te poti folosi de discul de reglaj -cu toate ca nici eu nu il folosesc.
Nea Grigore are experienta multa si stie sa "gadile" cat trebuie surubelele-cu timpul o sa le inveti si tu !
vanatorul dibaci
Veteran
 
Mesaje: 1075
Membru din: 09 Sep 2007, 08:41

Re: Reglaj Delta Optical MiniDot

Mesajde acsph pe 14 Oct 2014, 18:07

Cu timpul da,posibil...Recunosc ca la prima incercare de "gadilat" ne-am lasat si eu si amicul meu (persoana importanta nu spun cine :shock: ),fix dupa 1 cutie de Geco Plus... :lol: :lol:
Muget,deci exist !
acsph
Veteran
 
Mesaje: 689
Membru din: 21 Sep 2012, 10:03
Locaţie: Ploiesti

Re: Reglaj Delta Optical MiniDot

Mesajde tonif pe 15 Oct 2014, 15:44

@acsph

ai folosit discul de reglaj, si nu a iesit dupa o cutie de cartuse ?

docter 3 are fix acelasi system de reglaj, si am reglat unul impreuna cu mada11saptej'demii :D dupa fix 5 boabe, musca ...

el cu pusca, eu cu reglajul din surubelnita imediat dupa foc ... nici cea mai mica problema ...

cu luneta, am reglat si eu o luneta la nea grigore, o veche zeiss diavari 1.5-6*36, model ce nu are clicuri. super professional, 5 boabe si "musca" la 100 ...

de ce am am reglat la el ? pentru ca nu stiam cam cat tre' sa invart, si pentru ca o tureta mi se parea usor intepenita ... acum am o idee destul de coerenta, si sunt 100% ca pot face si eu acelasi lucru, poate cu 2-3 boabe in plus ...

Toate celelalte lunete, mi le-am reglat singur, si nu am intampinat nici cea mai mica problema !!!!!

poate doar ca-mi tremura mie mana :D , in nici un caz nu logica procesului ....

daca ai intrat in tinta la 50 de m(nu ma refer la foaia de tragere, ci la suportul ei, care ar fi bine sa fie mai mare nitel :D ) ce este asa complicat sa te duci frumos, sa masori o verticala si o orizontala pana in centru, sa vezi ce specificatii are lorneta pentru un click la 100 de m (in general 1 cm) , vezi cati cm au dimensiunile masurate mai devreme, inmultesti cu 2, si iti iese numarul de clicuri ...

ai tras 15 cm dreapta si 10 mai jos ? simplu, ai de mutat reticulul 30 de clicuri la dreapta si 20 in jos ( a nu se uita ca se da reticulul dupa glont, si nu invers :))

deja din boaba 2 tre sa fii pe acolo ... un clic doua de "fine tunning" , si inca un foc de control, dupa care mutare la 100 ... daca totul e perfect pana acum, si boaba 3 de control e in musca, si boaba 4 la 100 ar trebui sa fie tot pe acolo ...

daca este tot pe acolo, 3-4-X clicuri in jos, in functie de balistica fiecaruia, si de dorinta de a regla nu la 100 ci la MRD (most recommended distance), si focul 5 ar trebui sa fie in 9, ora 12 si cu asta basta :D

dupa care, urmeaza distractia fiecaruia, de facut sau nu grupaje ....

deci, ce este asa complicat ?

ps: nu contestam in nici un fel maiestria lui Nea Grigore .. el chiar e maiastru, dar nu neaparat la reglat lunete ... la lunete se mai descurca si altii binisor ...
tonif
Veteran
 
Mesaje: 446
Membru din: 22 Dec 2009, 09:49

Re: Reglaj Delta Optical MiniDot

Mesajde violiv pe 15 Oct 2014, 17:59

tonif scrie:@acsph

ai folosit discul de reglaj, si nu a iesit dupa o cutie de cartuse ?

docter 3 are fix acelasi system de reglaj, si am reglat unul impreuna cu mada11saptej'demii :D dupa fix 5 boabe, musca ...

ai tras 15 cm dreapta si 10 mai jos ? simplu, ai de mutat reticulul 30 de clicuri la dreapta si 20 in jos ( a nu se uita ca se da reticulul dupa glont, si nu invers :))
..



Nici pe departe. Pe afara-i vopsit gardu', inauntru leopardu'. De departe privind Delta pare sa aiba acelasi sistem ca Docter si chiar si Zeiss seamana insa la interior sunt ceva diferente esentiale care fac ca reglajul la Docter sa mearga in 5 focuri ce le includ si pe ultimele doua de grupaj iar la Delta sa poti strica o cutie de cartuse. Unul din Delta din propria posesie s-a reglat numai si numai din intamplare - terminasem o cutie de un sort, am trecut la urmatoarea, de alt fel si s-a nimerit sa mearga fix in mijloc.
Care e diferenta? Ambele au celebrele surubele de blocare. La Docter le slabesti 1/2-3/4 tura, misti din cele de reglaj (chiar si la ochi, fara disc si tot iese), strangi usor la loc suruburile de blocare si tragi. In doua incercari iesi la fix. La Delta, Zeiss si inca multe altele, slabesti surubelele de fixare, rotesti de cele de reglaj .... si reticulul se duce unde vrea el nu unde vrei tu, ba chiar mult de tot pe directia perpendiculara fata de cea pe care reglezi tu - vrei corectie stanga-dreapta el fuge si sus-jos si tot asa. Ba mai mult, reticulul mai fuge de la locul lui si cand strangi la loc surubele de fixare. La Docter poti corecta si 1-2 cm abatere pe tinta, la celelalte zici "saru-mana" daca esti intr-un cerc de 7-8 cm la 50 m. Odata reglate toate stau binisor la locul lor dar pana ajungi acolo e asa cum ai zis la Docter si un cosmar la restul.

In partea subliniata cu rosu ce-ai vrut sa zici?
Toate instrumentele optice moderne au reglajele marcate cu niste sageti care-ti arata in ce directie se muta glontul pe tinta, nu reticulul. Ai tras 10 cm dreapta te duci frumusel si invarti in directia "stanga" indicata pe tureta, disculet, etc. Ca reticulul se muta catre dreapta e foarte adevarat da' cine sta sa se uite si cine poate vedea asta? Poate doar dupa primul foc, cu arma prinsa in menghina, cand iti poti aduce reticulul pe gaura lasata de glont in tinta.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8536
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Reglaj Delta Optical MiniDot

Mesajde tonif pe 16 Oct 2014, 09:37

@ maetre vio

ok, am inteles cu delta ... bine ca mi-am luat docter :D

era o gluma,mai mult personala, bazata pe o faza de la ultima iesire de reglaj, inainte de cerb ,la joita ... am avut o discutie foarte "savanta" cu un nene, despre reglajul lunetei :D :D :D

omul era convins ca traiectoria glontului de modifica, daca poti crede asa ceva :D
bine, dupa discutie, nu a mai fost, dar mi-a mancat 10 minute de viata treaba asta :D

da, evident ca dai la stanga :D dar mie imi place sa ma gandesc si ce face reticolul , cand dai la stanga aia :)

se vede ce face daca pleci din 50 de m, si te uiti pe teava, dupa care muti reticulul la rece pana "pe acolo" ...

asa intentionam sa fac la reglajul ultimei lornete, asta de pe blaser, dar pana la urma nu m-am mai agitat, ca e pe sina ... si am vrut sa vad cum e cu precizia nemteasca ...

am dat-o la zero (clickuri pana intr-un capat, numerate toate pana in capatul celalalt, revenit la fix jumate) ... primul foc , 8 la ora 3 si un pic ... adica undeva 5-6 cm dreapta si 2 jos ... mai elegant de atat nu se poate pentru primul foc :) sa traiasca neamtul si lunetele lui cu sina !!!

o placere sa tot reglezi in conditiile astea ...

in plus, "for the record" ca sa zic asa : monturile rapide blaser chiar tin reglajul !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

daca cumva nu l-ati crezut pe maetre vio cand a scris treaba asta de 10 mii de ori, zic si eu acum, din proprie experienta, nu din auzite ... atat montura de docter (care e de fapt henneberger :) )cat si cea originala blaser au tinut reglajul, verificate de 3-4 ori fiecare ....

respecte, a tous !
tonif
Veteran
 
Mesaje: 446
Membru din: 22 Dec 2009, 09:49


Înapoi la Optica de vanatoare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 37 vizitatori

Publicitate