Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 26 Apr 2024, 17:39

Lunete Vixen

Sectiune dedicata dipozitivelor de ochire - lunete de panda, lunete de goana , red dot, docter, aimpoint, dar si binocul de vanatoare, toate dispozitivele optice care ajuta vanatorul sa apropie si sa observe mai bine trofeul mult visat, sau sa plaseze un foc sigur si etic.

Moderator: liviur

Lunete Vixen

Mesajde hunterboy pe 03 Iun 2021, 07:27

Salut.
Va rog, cine cunoaste aceasta marca sau detine lunete Vixen daca ma poate ajuta cu o parere despre calitatea optica si mecanica a lunetelor.
Sunt interesat in special de modelul Vixen 1-8x28.
Multumesc.
hunterboy
Membru important
 
Mesaje: 192
Membru din: 14 Iun 2008, 07:03

Re: Lunete Vixen

Mesajde ladaman pe 03 Iun 2021, 10:51

Salut
Folosesc doua lunete Vixen 1-6x24 de 7-8 ani,una pe 9,3x62 si alta pe 8x68s,au fost si pe alte calibre mai usoare.
Fara probleme de ordin mecanic,nu s-au dereglat inca.
Suficient de luminoase si de clare pt goana si dibuit in lumina buna.
Iluminare ok la ambele,punct generos,pot trage cu ambii ochi deschisi,reticul 'plex', camp vizual pe 1 cam 40m.
Actualmente cochetez cu 2,5-15x50...
Pt banii platiti eu sunt multumit de calitatea lor si recomand.
ladaman
Nou membru
 
Mesaje: 51
Membru din: 19 Mar 2012, 15:59
Locaţie: Arad

Re: Lunete Vixen

Mesajde violiv pe 03 Iun 2021, 13:31

Fac parte din aceeasi familie, tot mai larga, de lunete ce poarta un nume dar parintii sint in alta parte a lumii.
Sa faci o luneta cu 8x zoom e greu. Sa faci una 1-8 e foarte-foarte greu daca vrei sa fie perfecta pe 1x. Nu imposibil dar scump-scump.
Reusitele celor ce se invart prin preajma a 1000 € sint semnificativ mai modeste.
La optica de goana sint foarte pretentios ... pentru ca nu prea ma descurc la tintele rapide si foarte apropiate, gen sacal care-ti fuge printre picioare. De asta am evitat optica din clasa medie pentru goana, tocmai pe motivul ca 1x la lunetele astea nu este niciodata un 1x asa cum ti-ai dori.
Am construit insa o configuratie pentru goane mai catre munte, unde se trage des ceva mai departisor decat la gura tevii asa ca am pus pe o teava in 375 h&h luneta pe care am considerat-o cel mai bun compromis optic, rezistenta mecanic fara griji si care costa cel mai putin ... avand in vedere utilizarea rara parca nu merita sa investesc in Swaro, Zeiss.

https://www.arw.ro/lunete/bushnell/4037 ... -sfp-34mm/

Este exact in aceeasi clasa cu Vixen de care intrebi dar e la o oferta foarte buna la arrow.
Dezavantajul aparent ar fi inelele de 34 mm necesare dar a fost usor sa gasesc la noi.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8522
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Lunete Vixen

Mesajde popaliviu pe 03 Iun 2021, 23:44

Ce garanție au în Europa lunetele Bushnell? In special asta de zici @violiv. Că o adaug și eu la găleata cu dorințe! :D A dracu' găleată, zici că e puț...mă gândeam inițial să iau un sistem punct roșu ca Burris fast fire, Docter, sau Vortex venom, să îl folosesc pe pistol și dacă vreodată iau parte la o goană, îl mutam pe carabină. Dar nu știu care o fi alegerea mai bună:-?
12, 16, 9mm, .30-06
popaliviu
Veteran
 
Mesaje: 986
Membru din: 10 Ian 2016, 18:13

Re: Lunete Vixen

Mesajde hunterboy pe 04 Iun 2021, 10:54

Cine cunoaste germana poate face un rezumat pentru articolul de mai jos.

https://cms.bresser.de/fileadmin/user_u ... z_2020.pdf
hunterboy
Membru important
 
Mesaje: 192
Membru din: 14 Iun 2008, 07:03

Re: Lunete Vixen

Mesajde yoghi pe 04 Iun 2021, 16:45

Eu am vixen din 2012 ,luata din austria.
O vinde magazinul Kettner.
Este doar 8x56,fixa. Pusa pe 300win.
Cand am cumparato au zis ca are garantie 25ani. Made in japonia.

Uite ce zic nemtii.
https://www.vixen-optiken.de/
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Lunete Vixen

Mesajde zforis pe 05 Iun 2021, 22:50

violiv scrie:Fac parte din aceeasi familie, tot mai larga, de lunete ce poarta un nume dar parintii sint in alta parte a lumii.
Sa faci o luneta cu 8x zoom e greu. Sa faci una 1-8 e foarte-foarte greu daca vrei sa fie perfecta pe 1x. Nu imposibil dar scump-scump.
Reusitele celor ce se invart prin preajma a 1000 € sint semnificativ mai modeste.
La optica de goana sint foarte pretentios ... pentru ca nu prea ma descurc la tintele rapide si foarte apropiate, gen sacal care-ti fuge printre picioare. De asta am evitat optica din clasa medie pentru goana, tocmai pe motivul ca 1x la lunetele astea nu este niciodata un 1x asa cum ti-ai dori.
Am construit insa o configuratie pentru goane mai catre munte, unde se trage des ceva mai departisor decat la gura tevii asa ca am pus pe o teava in 375 h&h luneta pe care am considerat-o cel mai bun compromis optic, rezistenta mecanic fara griji si care costa cel mai putin ... avand in vedere utilizarea rara parca nu merita sa investesc in Swaro, Zeiss.

https://www.arw.ro/lunete/bushnell/4037 ... -sfp-34mm/



Este exact in aceeasi clasa cu Vixen de care intrebi dar e la o oferta foarte buna la arrow.
Dezavantajul aparent ar fi inelele de 34 mm necesare dar a fost usor sa gasesc la noi.


Si eu am crezut ca sunt singurul, care foloseste Bushnell....
CZ USA Mallard 12/76,CZ 557 .30-06 S&B 4-16x,Viktor-deutsche drahthaar. https://www.pdfa.ro
Avatar utilizator
zforis
Veteran
 
Mesaje: 658
Membru din: 12 Noi 2014, 21:48
Locaţie: Timis


Înapoi la Optica de vanatoare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 24 vizitatori

Publicitate