Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 02 Mai 2024, 22:54

Care luneta pentru panda/dibuit

Sectiune dedicata dipozitivelor de ochire - lunete de panda, lunete de goana , red dot, docter, aimpoint, dar si binocul de vanatoare, toate dispozitivele optice care ajuta vanatorul sa apropie si sa observe mai bine trofeul mult visat, sau sa plaseze un foc sigur si etic.

Moderator: liviur

Care luneta pentru panda/dibuit

Mesajde ravenstein pe 15 Feb 2022, 01:39

Salutare,

Stiu ca s-a discutat extrem de mult pe aceste subiect, si adica optica. Urmeaza sa imi achizitionez prima mea luneta pentru panda/dibuit intr-un pret decent.
Daca sunteti binevoitori, ajutati-ma cu niste sfaturi.
Tragerile o sa fie pana in maxim 200-250m as zice. (in rare cazuri, as zice ca de obicei 100-150m)

Ce ziceti de urmatoarele 3 modele? Care ziceti ca ar fi mai potrivita? si de ce
1.https://hunterspoint.ro/products/luneta ... dded&_ss=r
2.https://hunterspoint.ro/products/luneta ... dded&_ss=r
3.https://hunterspoint.ro/products/luneta ... dded&_ss=r

Mersi anticipat
12/70 - 12/76 - 20/76 - 308w
ravenstein
Veteran
 
Mesaje: 336
Membru din: 09 Oct 2017, 14:52
Locaţie: Cluj Napoca

Re: Care luneta pentru panda/dibuit

Mesajde yoghi pe 15 Feb 2022, 02:53

Varianta 3.
Ceva magnificatie in plus e un avantaj.

Ps. Practic e singurul motiv de diferentiere intre variantele tale.chiar si reticulul e identic.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3760
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Care luneta pentru panda/dibuit

Mesajde proteam pe 15 Feb 2022, 11:27

Salut
Eu am Delta Titanium 1.5x9x42. Sunt foarte multumit de ea. Are deschiderea mai mica decat cele pe care le propui tu, dar la dibuit iti trebuie o magnificatie mica. Acum au scos un model nou DELTA TITANIUM 1,5-9X45 4AS MODEL 2020 care , probabil, e mai buna decat a mea seara.
O folosesc 70% goana si dibuit, 25% panda.
proteam
Membru activ
 
Mesaje: 91
Membru din: 20 Iul 2015, 11:43

Re: Care luneta pentru panda/dibuit

Mesajde ravenstein pe 15 Feb 2022, 11:44

proteam scrie:Salut
Eu am Delta Titanium 1.5x9x42. Sunt foarte multumit de ea. Are deschiderea mai mica decat cele pe care le propui tu, dar la dibuit iti trebuie o magnificatie mica. Acum au scos un model nou DELTA TITANIUM 1,5-9X45 4AS MODEL 2020 care , probabil, e mai buna decat a mea seara.
O folosesc 70% goana si dibuit, 25% panda.


Eu voi vana in Irlanda. Asta inseamna multa panda si dibuit, unde focurile vor fi la distanta din ce preconizez.
A ta, dupa cum ziceai si tu, cred ca e mai potrivita pt goana.
Mersi
12/70 - 12/76 - 20/76 - 308w
ravenstein
Veteran
 
Mesaje: 336
Membru din: 09 Oct 2017, 14:52
Locaţie: Cluj Napoca

Re: Care luneta pentru panda/dibuit

Mesajde UrsuAke pe 15 Feb 2022, 12:12

Daca ai de gand sa vanezi pe lumina scazuta (dimineata devreme, seara tarziu sau cer extrem de inorat, cum gasesti in Irlanda) mergi pe obiectiv de 56. Incearca intai sa te uiti prin luneta, cauta un magazin local sa aiba in stoc, nu merge pe nevazute. Zoom-ul minim de 2, 2.3, 2.5 cum e standard la multe brand-uri cu lunete pe 56, te va incurca doar la goana. La dibuit si panda o sa fie ok.

Mie toata lumea mi-a recomandat Swaro, cel mai bun design, cea mai buna sticla, mai bun nu gasesti etc. Am fost in magazin, m-am uitat prin Z8i si am ales Leica. Preferinta personala, dar mi s-a parut mai comod sa ma uit prin sticla pe care am ales-o. Uita-te prin luneta inainte sa o cumperi.

De asemenea, in Dublin sunt o gramada de magazine de vanatoare cu stocuri mult mai variate decat vei gasi la noi vreodata. Ai putea astepta pana ajungi acolo, daca nu esti deja. Poate prinzi si o reducere la un brand superior lui Delta.
UrsuAke
Membru important
 
Mesaje: 141
Membru din: 06 Feb 2018, 16:17
Locaţie: Bucuresti

Re: Care luneta pentru panda/dibuit

Mesajde laurul pe 15 Feb 2022, 12:16

ravenstein scrie:
proteam scrie:Salut
Eu am Delta Titanium 1.5x9x42. Sunt foarte multumit de ea. Are deschiderea mai mica decat cele pe care le propui tu, dar la dibuit iti trebuie o magnificatie mica. Acum au scos un model nou DELTA TITANIUM 1,5-9X45 4AS MODEL 2020 care , probabil, e mai buna decat a mea seara.
O folosesc 70% goana si dibuit, 25% panda.


Eu voi vana in Irlanda. Asta inseamna multa panda si dibuit, unde focurile vor fi la distanta din ce preconizez.
A ta, dupa cum ziceai si tu, cred ca e mai potrivita pt goana.
Mersi
nr 3, clar!!!
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3079
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Care luneta pentru panda/dibuit

Mesajde ravenstein pe 15 Feb 2022, 12:34

UrsuAke scrie:Daca ai de gand sa vanezi pe lumina scazuta (dimineata devreme, seara tarziu sau cer extrem de inorat, cum gasesti in Irlanda) mergi pe obiectiv de 56. Incearca intai sa te uiti prin luneta, cauta un magazin local sa aiba in stoc, nu merge pe nevazute. Zoom-ul minim de 2, 2.3, 2.5 cum e standard la multe brand-uri cu lunete pe 56, te va incurca doar la goana. La dibuit si panda o sa fie ok.

Mie toata lumea mi-a recomandat Swaro, cel mai bun design, cea mai buna sticla, mai bun nu gasesti etc. Am fost in magazin, m-am uitat prin Z8i si am ales Leica. Preferinta personala, dar mi s-a parut mai comod sa ma uit prin sticla pe care am ales-o. Uita-te prin luneta inainte sa o cumperi.

De asemenea, in Dublin sunt o gramada de magazine de vanatoare cu stocuri mult mai variate decat vei gasi la noi vreodata. Ai putea astepta pana ajungi acolo, daca nu esti deja. Poate prinzi si o reducere la un brand superior lui Delta.


Mersi mult.
Sunt deja aici asa ca am sa iau magazinele la pas, si am sa vad ce au pe stoc.
Urmeaza sa ma inscriu la un club, sa iau arma, si sa dau examen.
Cred ca voi merge pe .2.5x15x56, dupa cum zice si laur.
12/70 - 12/76 - 20/76 - 308w
ravenstein
Veteran
 
Mesaje: 336
Membru din: 09 Oct 2017, 14:52
Locaţie: Cluj Napoca

Re: Care luneta pentru panda/dibuit

Mesajde violiv pe 15 Feb 2022, 13:05

Problema multor firme, in special din gama de preturi mai mici, este ca una scrie pe hartie si alta face luneta.
Intamplator am o Delta 2,5-15x56. Pe care am pus-o pe o arma IJ! Ceva mai grozav ca arma nu prea merita sa pui asa luneta.
2,5x are efect de tunel foarte pronuntat si foarte abrupt. Adica la 3x te uiti OK prin luneta iar la 2,5x ... degeaba muti inelul ca-i mai prost.
15x e iar numa' in teorie. De pe la 12,13x imaginea se tulbura mult, la 14x mai vezi clar doar la o distanta stricta, undeva in jur de 100m iar la 15x nu mai vezi nimic. Platesti mai mult pentru niste specificatii teoretice nu pentru vreun avantaj practic.
Pe de alta parte, este adevarat ca fiecare serie noua de lunete a fost mai buna ca precedenta si a mai corectat din deficiente dar tot sint departe.
6x zoom cand ai bani putini este un moft inutil si chiar dezavntajos - pierzi calitate optica, pierzi luminozitate pentru o chestie iluzorie.
Fara exagerare, am un raft de lunete ... incepand de la 1x si pana pe la 50x, in tot felul de combinatii si cu tot felul de zoom-uri.
Pentru panda, in 90% din cazuri folosesc lunete mai "clasice", 3-12x56 Meopta R1 sau 4-14x56 IOR. Nu spun ca Swaro Z8 sint proaste, nici pe departe. Spun ca un zoom mai mic si o sticla mai buna merita investitia pe cand zoom mare si sticla mediocra e mai mult decat frustrant.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8530
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Care luneta pentru panda/dibuit

Mesajde UrsuAke pe 15 Feb 2022, 14:31

violiv scrie:Problema multor firme, in special din gama de preturi mai mici, este ca una scrie pe hartie si alta face luneta.
Intamplator am o Delta 2,5-15x56. Pe care am pus-o pe o arma IJ! Ceva mai grozav ca arma nu prea merita sa pui asa luneta.
2,5x are efect de tunel foarte pronuntat si foarte abrupt. Adica la 3x te uiti OK prin luneta iar la 2,5x ... degeaba muti inelul ca-i mai prost.
15x e iar numa' in teorie. De pe la 12,13x imaginea se tulbura mult, la 14x mai vezi clar doar la o distanta stricta, undeva in jur de 100m iar la 15x nu mai vezi nimic. Platesti mai mult pentru niste specificatii teoretice nu pentru vreun avantaj practic.
Pe de alta parte, este adevarat ca fiecare serie noua de lunete a fost mai buna ca precedenta si a mai corectat din deficiente dar tot sint departe.
6x zoom cand ai bani putini este un moft inutil si chiar dezavntajos - pierzi calitate optica, pierzi luminozitate pentru o chestie iluzorie.
Fara exagerare, am un raft de lunete ... incepand de la 1x si pana pe la 50x, in tot felul de combinatii si cu tot felul de zoom-uri.
Pentru panda, in 90% din cazuri folosesc lunete mai "clasice", 3-12x56 Meopta R1 sau 4-14x56 IOR. Nu spun ca Swaro Z8 sint proaste, nici pe departe. Spun ca un zoom mai mic si o sticla mai buna merita investitia pe cand zoom mare si sticla mediocra e mai mult decat frustrant.


N-am vrut sa zic nimic de Delta sa nu supar pe cineva dar m-am uitat printr-una si intr-adevar graiesti. Mie mi s-a parut ceata de pe la 5-6x magnificatie. Iar de aberatiile cromatice sa nu mai spun. Se vedeau oribil. Dar daca bugetul asta este...

Pe de alta parte, la sub 1000 Euro gasesti optiuni mai bune (cu anumite sacrificii):

- https://www.optics-trade.eu/en/schmidt- ... -8x56.html e ani lumina peste Delta, doar ca are zoom fix.
sau, tot de la S&M: https://www.optics-trade.eu/en/schmidt- ... 10x56.html este dublu ca un Delta dar optica e foarte FOARTE buna.

Personal as recomanda sa mai strangi bani si sa iei luneta mai buna. Dar intai sa te uiti prin ea. Si de asemenea, sa te uiti si prin cea mai buna luneta pe care o au in magazin ca si comparatie (Swaro, Leica, Zeiss, S&B, Khales). Daca in magazin ti se pare ceva in neregula cu luneta, pe teren se multiplica treaba.
UrsuAke
Membru important
 
Mesaje: 141
Membru din: 06 Feb 2018, 16:17
Locaţie: Bucuresti

Re: Care luneta pentru panda/dibuit

Mesajde rhazvan pe 15 Feb 2022, 19:19

ravenstein scrie:Salutare,

Stiu ca s-a discutat extrem de mult pe aceste subiect, si adica optica. Urmeaza sa imi achizitionez prima mea luneta pentru panda/dibuit intr-un pret decent.
Daca sunteti binevoitori, ajutati-ma cu niste sfaturi.
Tragerile o sa fie pana in maxim 200-250m as zice. (in rare cazuri, as zice ca de obicei 100-150m)

Ce ziceti de urmatoarele 3 modele? Care ziceti ca ar fi mai potrivita? si de ce
1.https://hunterspoint.ro/products/luneta ... dded&_ss=r
2.https://hunterspoint.ro/products/luneta ... dded&_ss=r
3.https://hunterspoint.ro/products/luneta ... dded&_ss=r

Mersi anticipat



Varianta 3, am una de vanzare daca te intereseaza.
viewtopic.php?f=124&t=19840
rhazvan
Nou membru
 
Mesaje: 52
Membru din: 08 Iul 2020, 03:15

Re: Care luneta pentru panda/dibuit

Mesajde CCM pe 16 Feb 2022, 00:09

UrsuAke scrie:Daca ai de gand sa vanezi pe lumina scazuta (dimineata devreme, seara tarziu sau cer extrem de inorat, cum gasesti in Irlanda) mergi pe obiectiv de 56. Incearca intai sa te uiti prin luneta, cauta un magazin local sa aiba in stoc, nu merge pe nevazute. Zoom-ul minim de 2, 2.3, 2.5 cum e standard la multe brand-uri cu lunete pe 56, te va incurca doar la goana. La dibuit si panda o sa fie ok.

Mie toata lumea mi-a recomandat Swaro, cel mai bun design, cea mai buna sticla, mai bun nu gasesti etc. Am fost in magazin, m-am uitat prin Z8i si am ales Leica. Preferinta personala, dar mi s-a parut mai comod sa ma uit prin sticla pe care am ales-o. Uita-te prin luneta inainte sa o cumperi.

De asemenea, in Dublin sunt o gramada de magazine de vanatoare cu stocuri mult mai variate decat vei gasi la noi vreodata. Ai putea astepta pana ajungi acolo, daca nu esti deja. Poate prinzi si o reducere la un brand superior lui Delta.


+1 pt. Leica, chiar daca raspunsul e cam pe langa topic.
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 787
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: Care luneta pentru panda/dibuit

Mesajde ravenstein pe 16 Feb 2022, 00:54

CCM scrie:
UrsuAke scrie:Daca ai de gand sa vanezi pe lumina scazuta (dimineata devreme, seara tarziu sau cer extrem de inorat, cum gasesti in Irlanda) mergi pe obiectiv de 56. Incearca intai sa te uiti prin luneta, cauta un magazin local sa aiba in stoc, nu merge pe nevazute. Zoom-ul minim de 2, 2.3, 2.5 cum e standard la multe brand-uri cu lunete pe 56, te va incurca doar la goana. La dibuit si panda o sa fie ok.

Mie toata lumea mi-a recomandat Swaro, cel mai bun design, cea mai buna sticla, mai bun nu gasesti etc. Am fost in magazin, m-am uitat prin Z8i si am ales Leica. Preferinta personala, dar mi s-a parut mai comod sa ma uit prin sticla pe care am ales-o. Uita-te prin luneta inainte sa o cumperi.

De asemenea, in Dublin sunt o gramada de magazine de vanatoare cu stocuri mult mai variate decat vei gasi la noi vreodata. Ai putea astepta pana ajungi acolo, daca nu esti deja. Poate prinzi si o reducere la un brand superior lui Delta.


+1 pt. Leica, chiar daca raspunsul e cam pe langa topic.


As alege si Leica, si Swaro si Leupold, toata problema e ca bugetul nu prea poate depasii 4000 lei.
Ma bate gandul la Meopta MeoStar R1 3-12x56 care a amintit o Violiv
12/70 - 12/76 - 20/76 - 308w
ravenstein
Veteran
 
Mesaje: 336
Membru din: 09 Oct 2017, 14:52
Locaţie: Cluj Napoca

Re: Care luneta pentru panda/dibuit

Mesajde AXP pe 16 Feb 2022, 10:43

Te-ai gandit si la alternativa SH? In zona de buget de 4000RON, gasesti "second hand" Zeiss Victory 3-12x56 sau Zeiss Victory 2.5-10x50, intradevar cu reticol neiluminat, dar optica este de calitate foarte buna, ... sau mai pe la 5000RON gasesti Zeiss Victory Diavari 3-12x56, care are reticol Iluminat, sau Schmidt&Bender Klassic 2.5-10x56i.
22LR; 9x19; 308Win; 9,3x62; 6,5x55; 12;
AXP
Veteran
 
Mesaje: 694
Membru din: 03 Iul 2014, 11:25
Locaţie: Cluj

Re: Care luneta pentru panda/dibuit

Mesajde ravenstein pe 16 Feb 2022, 11:16

AXP scrie:Te-ai gandit si la alternativa SH? In zona de buget de 4000RON, gasesti "second hand" Zeiss Victory 3-12x56 sau Zeiss Victory 2.5-10x50, intradevar cu reticol neiluminat, dar optica este de calitate foarte buna, ... sau mai pe la 5000RON gasesti Zeiss Victory Diavari 3-12x56, care are reticol Iluminat, sau Schmidt&Bender Klassic 2.5-10x56i.


Nu m-am gandit. Sincer nu am eu incredere in lunetele S-H desi poate fac acelasi lucru.
Am sa fac research si am sa iau in considerare si asta.
Dar nu ma gandeam ca e asa dificil in alegerea unei lunete.
12/70 - 12/76 - 20/76 - 308w
ravenstein
Veteran
 
Mesaje: 336
Membru din: 09 Oct 2017, 14:52
Locaţie: Cluj Napoca

Re: Care luneta pentru panda/dibuit

Mesajde AXP pe 16 Feb 2022, 11:42

ravenstein scrie:
AXP scrie:Te-ai gandit si la alternativa SH? In zona de buget de 4000RON, gasesti "second hand" Zeiss Victory 3-12x56 sau Zeiss Victory 2.5-10x50, intradevar cu reticol neiluminat, dar optica este de calitate foarte buna, ... sau mai pe la 5000RON gasesti Zeiss Victory Diavari 3-12x56, care are reticol Iluminat, sau Schmidt&Bender Klassic 2.5-10x56i.


Nu m-am gandit. Sincer nu am eu incredere in lunetele S-H desi poate fac acelasi lucru.
Am sa fac research si am sa iau in considerare si asta.
Dar nu ma gandeam ca e asa dificil in alegerea unei lunete.


Mda, ... cand nu ai restrictii de buget nu este dificil sa alegi, te duci la oricare din premianti Swaro, Zeiss, S&B, ramane doar afinitatea fata de o marca sau alta, ... dar altfel, cu cat incepi sa intelegi mai multe cu atat este mai dificil sa le impaci, ..., ca si la trecut puntea cu capra, varza , lupul, ... :D :D
Nu ca vreau sa te incurajez,..., la mine intamplarea a facut, acum 5-6 ani, ca m-am ales conjunctural cu o luneta SH Zeiss Victory 2.5-10x50, neiluminata, la un pret bun, este impecabila si in ziua de azi ..., si la ce pret are piata SH, nu ma prea indur sa o dau.
22LR; 9x19; 308Win; 9,3x62; 6,5x55; 12;
AXP
Veteran
 
Mesaje: 694
Membru din: 03 Iul 2014, 11:25
Locaţie: Cluj

Re: Care luneta pentru panda/dibuit

Mesajde DanCo pe 16 Feb 2022, 12:25

Eventual uita-te si la o Delta Javelin. Nu ii Delta Stryker dar pentru ce ai tu nevoie s-ar putea sa fie ok.
DanCo
Veteran
 
Mesaje: 373
Membru din: 17 Iul 2019, 17:24
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Care luneta pentru panda/dibuit

Mesajde pipabh pe 16 Feb 2022, 13:42

Luneta VX-3HD 4.5-14×50 CDS-ZL aprox 5000 dar as face ce as face si as vedea ce si cum. Fara ezitare!
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1660
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Care luneta pentru panda/dibuit

Mesajde AXP pe 16 Feb 2022, 13:58

Stimati colegi, imi pare rau dar nu prea sunt de acord ca lunetele Leupold VX-3HD 4.5-14×50, respectiv Delta Javelin (sau Stryker), se preteaza la ceea ce a enuntat initiatorul topicului, luneta pentru panda/dibuit. La o panda intr-o zona impadurita cu un observator la 40-50 m, nu mai spun, de un dibuit unde iti apare vanatul, din scurt, in 30-40 m si trebuie sa ochesti rapid, este mai mult decat dificil, spre imposibil sa te descurci cu un camp vizual de 3-4 m cat au cele doua lunete enuntate mai sus la respectivele distante.
Ultima oară modificat de AXP pe 16 Feb 2022, 14:00, modificat 1 dată în total.
22LR; 9x19; 308Win; 9,3x62; 6,5x55; 12;
AXP
Veteran
 
Mesaje: 694
Membru din: 03 Iul 2014, 11:25
Locaţie: Cluj

Re: Care luneta pentru panda/dibuit

Mesajde pipabh pe 16 Feb 2022, 13:59

AXP scrie:Stimati colegi, imi pare rau dar nu prea sunt de acord ca lunetele Leupold VX-3HD 4.5-14×50, respectiv Delta Stryker, se preteaza la ceea ce a enuntat initiatorul topicului, luneta pentru panda/dibuit. La o panda intr-o zona impadurita cu un observator la 40-50 m, nu mai spun, de un dibuit unde iti apare vanatul, din scurt, in 30-40 m si trebuie sa ochesti rapid, este mai mult decat dificil, spre imposibil sa te descurci cu un camp vizual de 3-4 m cat au cele doua lunete enuntate mai sus la respectivele distante.

Nu esti de acord cu magnificatia sa inteleg!
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1660
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Care luneta pentru panda/dibuit

Mesajde AXP pe 16 Feb 2022, 14:07

pipabh scrie:
AXP scrie:Stimati colegi, imi pare rau dar nu prea sunt de acord ca lunetele Leupold VX-3HD 4.5-14×50, respectiv Delta Stryker, se preteaza la ceea ce a enuntat initiatorul topicului, luneta pentru panda/dibuit. La o panda intr-o zona impadurita cu un observator la 40-50 m, nu mai spun, de un dibuit unde iti apare vanatul, din scurt, in 30-40 m si trebuie sa ochesti rapid, este mai mult decat dificil, spre imposibil sa te descurci cu un camp vizual de 3-4 m cat au cele doua lunete enuntate mai sus la respectivele distante.

Nu esti de acord cu magnificatia sa inteleg!


Nu am nimic in mod special cu magnificatia minima, care este cum este, mai degraba pt trageri la distante medii spre mari, nu pentru un dibuit, ... dar nu sunt de acord cu campul vizual extrem de mic, ... care la 50 m este de doar 3,4 m pentru Leupold VX-3HD 4.5-14×50, ..., cu poti incadra rapid o tinta in miscare chiar lenta fiind acea miscare, chiar si o tinta fixa este greu de localizat cu un asemenea camp vizual, ..., dar asta este strict opinia mea.
22LR; 9x19; 308Win; 9,3x62; 6,5x55; 12;
AXP
Veteran
 
Mesaje: 694
Membru din: 03 Iul 2014, 11:25
Locaţie: Cluj

Re: Care luneta pentru panda/dibuit

Mesajde UrsuAke pe 16 Feb 2022, 14:58

Voi nu luati in calcul deloc locul unde va vana colegul. In Irlanda nu e ca la noi. In Irlanda predomina campii intinse si dealuri fara vegetatie inalta. Sunt aceleasi tipuri de forme de relief ca-n Scotia, exceptand "muntii" si lacurile.

Campii intinse, dealuri inalte, vegetatie joasa. Paduri putine de tot spre deloc. Stiu ce spun am batut tara aia la picior suficient timp.

Cateva citate din Wikipedia:

The island's main geographical features include low central plains surrounded by coastal mountains. The highest peak is Carrauntoohil (Irish: Corrán Tuathail), which is 1,039 meters (3,409 ft) above sea level.

Ireland, like the neighbouring Great Britain, was once covered in forest. Clearing of forests began in the Neolithic Age and accelerated following the Tudor Conquest, resulting in forest cover of only 1% by the start of the twentieth century.[24] As of 2017, total tree cover in the Republic of Ireland stood at 11% of land area.[25] The figure for native forest stood at 2% in 2018; the third lowest in Europe behind Iceland and Malta.

Pentru cei ce doresc sa studieze in continuare in aprofunzime ii rog sa faca asta individual. Deci, in Irlanda nu-ti sare nimic in fata la dibuit. Dibuitul in Irlanda presupune mers mult pe coline, sarit garduri de piatra pana la brau ce despart campuri arabile si observat vanatul la o distanta mare. De asemenea vanatoarea se face la distanta acolo pentru ca nu te poti apropia de vanat datorita lipsei de vegetatie.

Alt aspect, in Irlanda e foarte rar senin, si vremea inorata de la ei arata diferit de vremea inorata de la noi. Lumina e mult mai scazuta, e greu de explicat, dar arata a amurg inorat la noi.

Drept urmare, fara o luneta ce permite luminii sa treaca prin obiectiv nu prea ai ce face acolo. Fara o luneta cu sticla buna iarasi nu prea ai ce face acolo. Mi-a fost reprosat ca fac "off-topic". Nu cred. Sunt de parere ca un incepator trebuie ajutat (sau macar informat) in directia corecta sau utila lui, nu aprobata o selectie de echipament ce nu-i va aduce nicio satisfactie.

Ce incerc sa comunic este faptul ca ori alegi o luneta buna SH ori mai strangi bani pentru ca nu vei avea ce face cu o luneta noua de slaba calitate. Vei cumpara o Delta, vei vedea ca nu e ce trebuie, o vei vinde (daca ai cui) cu o reducere masiva si vei strange bani pentru o luneta buna. Buy once, cry once.
UrsuAke
Membru important
 
Mesaje: 141
Membru din: 06 Feb 2018, 16:17
Locaţie: Bucuresti

Re: Care luneta pentru panda/dibuit

Mesajde CCM pe 16 Feb 2022, 15:49

Ma refeream la raspunsul meu...
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 787
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: Care luneta pentru panda/dibuit

Mesajde ravenstein pe 16 Feb 2022, 23:40

UrsuAke scrie:Voi nu luati in calcul deloc locul unde va vana colegul. In Irlanda nu e ca la noi. In Irlanda predomina campii intinse si dealuri fara vegetatie inalta. Sunt aceleasi tipuri de forme de relief ca-n Scotia, exceptand "muntii" si lacurile.

Campii intinse, dealuri inalte, vegetatie joasa. Paduri putine de tot spre deloc. Stiu ce spun am batut tara aia la picior suficient timp.

Cateva citate din Wikipedia:

The island's main geographical features include low central plains surrounded by coastal mountains. The highest peak is Carrauntoohil (Irish: Corrán Tuathail), which is 1,039 meters (3,409 ft) above sea level.

Ireland, like the neighbouring Great Britain, was once covered in forest. Clearing of forests began in the Neolithic Age and accelerated following the Tudor Conquest, resulting in forest cover of only 1% by the start of the twentieth century.[24] As of 2017, total tree cover in the Republic of Ireland stood at 11% of land area.[25] The figure for native forest stood at 2% in 2018; the third lowest in Europe behind Iceland and Malta.

Pentru cei ce doresc sa studieze in continuare in aprofunzime ii rog sa faca asta individual. Deci, in Irlanda nu-ti sare nimic in fata la dibuit. Dibuitul in Irlanda presupune mers mult pe coline, sarit garduri de piatra pana la brau ce despart campuri arabile si observat vanatul la o distanta mare. De asemenea vanatoarea se face la distanta acolo pentru ca nu te poti apropia de vanat datorita lipsei de vegetatie.

Alt aspect, in Irlanda e foarte rar senin, si vremea inorata de la ei arata diferit de vremea inorata de la noi. Lumina e mult mai scazuta, e greu de explicat, dar arata a amurg inorat la noi.

Drept urmare, fara o luneta ce permite luminii sa treaca prin obiectiv nu prea ai ce face acolo. Fara o luneta cu sticla buna iarasi nu prea ai ce face acolo. Mi-a fost reprosat ca fac "off-topic". Nu cred. Sunt de parere ca un incepator trebuie ajutat (sau macar informat) in directia corecta sau utila lui, nu aprobata o selectie de echipament ce nu-i va aduce nicio satisfactie.

Ce incerc sa comunic este faptul ca ori alegi o luneta buna SH ori mai strangi bani pentru ca nu vei avea ce face cu o luneta noua de slaba calitate. Vei cumpara o Delta, vei vedea ca nu e ce trebuie, o vei vinde (daca ai cui) cu o reducere masiva si vei strange bani pentru o luneta buna. Buy once, cry once.



Mersi mult de feedback.
Acum sunt bulversat un pic, dar in sensul bun, ca simt ca prinde contur cautarea mea.

Oricum as lua in calcul urmatoarele pt bugetul meu

1. Luneta VX-3HD 4.5-14×50 CDS-ZL https://elitehunting.ro/pret/luneta-vx- ... l-leupold/
2. Delta Javelin 4.5x30x56 https://www.opticshop.ro/luneta-de-arma ... d-ffp.html
3. LUNETA DELTA TITANIUM 3-24×56 ED IR SF https://www.amis-instinct.ro/produs/lun ... -ed-ir-sf/

Stiu ca parerile is impartite pe subiectul asta destul de mult, dar multumesc oricum pt rabdare si raspunsuri la toti!
12/70 - 12/76 - 20/76 - 308w
ravenstein
Veteran
 
Mesaje: 336
Membru din: 09 Oct 2017, 14:52
Locaţie: Cluj Napoca

Re: Care luneta pentru panda/dibuit

Mesajde DanCo pe 17 Feb 2022, 10:37

Pentru lunete Delta întreabă aici ca ii importator. Sigur obții un pret bun.
www.savagearms.ro
DanCo
Veteran
 
Mesaje: 373
Membru din: 17 Iul 2019, 17:24
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Care luneta pentru panda/dibuit

Mesajde AXP pe 17 Feb 2022, 12:01

Daca esti pornit pe optiunea de luneta noua, o alternativa este Noblex, urmasa lui Docter, NOBLEX INCEPTION NZ6 3-18X56 4I/IR/30MM, este o luneta made in Germany, generatie noua (2019) si cu pretul in zona de buget enuntata, ..., merita sa arunci o privire printr-o asemenea luneta, ca sa iti formezi o idee, Docter fabrica lunete bunicele raport calitate pret, care erau apreciate pe piata Germana in zona lor de pret, din experienta propie pot sa spun doar ce am vazut prin mai vechile Docter, aveau o sticla bunicica, ... din ce vad exita in stoc la Arrow.
https://www.arw.ro/lunete/noblex/42030- ... i-ir-30mm/
https://www.optics-trade.eu/en/noblex-n ... 18x56.html
https://www.army-store24.de/NOBLEX-NZ6- ... Zeiss-Jena
22LR; 9x19; 308Win; 9,3x62; 6,5x55; 12;
AXP
Veteran
 
Mesaje: 694
Membru din: 03 Iul 2014, 11:25
Locaţie: Cluj

Re: Care luneta pentru panda/dibuit

Mesajde hunterboy pe 17 Feb 2022, 14:40

hunterboy
Membru important
 
Mesaje: 192
Membru din: 14 Iun 2008, 07:03

Re: Care luneta pentru panda/dibuit

Mesajde CCM pe 28 Feb 2022, 16:47

Daca imi permiti sa iti dau un sfat: inteleg ca bugetul e un factor care conteaza mult (ca la noi toti dealtfel) - cauta SH Leupold sau Kahles; daca ai noroc sa gasesti peste, si mai bine. Nu te crampona neaparat de 2,5 -12, si 2-10 e la fel de bun daca chiar este 2-10 (vezi raspunsul lui Vio de mai sus). Sau 3-18, sau...
Calitatea opticii conteaza infinit mai mult decat magnificatia.
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 787
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: Care luneta pentru panda/dibuit

Mesajde CCM pe 28 Feb 2022, 16:51

Oricum as lua in calcul urmatoarele pt bugetul meu

1. Luneta VX-3HD 4.5-14×50 CDS-ZL https://elitehunting.ro/pret/luneta-vx- ... l-leupold/


Asta-i o luneta f buna iar pretul e exceptional; insa e pt tras la distanta maricica
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 787
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: Care luneta pentru panda/dibuit

Mesajde CCM pe 28 Feb 2022, 16:55

sau: Leupold VX-5HD 2-10×42 CDS ZL2
E un pic scumpa, dar cred ca se poate incerca o negociere; in general ar trebui sa fie cam 1100 de euro. O luneta ff buna la banii astia
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 787
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: Care luneta pentru panda/dibuit

Mesajde CCM pe 28 Feb 2022, 17:14

Doar ca nu e pe stoc, ca vroiam si eu....
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 787
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Următorul

Înapoi la Optica de vanatoare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 33 vizitatori

Publicitate