Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Apr 2024, 04:32

Recomandare luneta Arow

Sectiune dedicata dipozitivelor de ochire - lunete de panda, lunete de goana , red dot, docter, aimpoint, dar si binocul de vanatoare, toate dispozitivele optice care ajuta vanatorul sa apropie si sa observe mai bine trofeul mult visat, sau sa plaseze un foc sigur si etic.

Moderator: liviur

Re: Recomandare luneta Arow

Mesajde CCM pe 02 Mar 2022, 23:46

AXP scrie:
CCM scrie:Nu magnificatie, ci zoom am vrut sa zic; adica x8 va fi intotdeauna mai intunecos pe toata plaja fata de un x5, la lentile egale - valabil pt goana, panda, distanta. Zoom max x5 sau x6.
Scuze pt neatentie.

Esti convins de acest aspect? Ai avut ocazia sa te uiti prin ele una langa alta? Sau este doar preluata dintr-o “legenda urbana”? … Acum cativa ani cand aparuse Swaro Z8, il consideram un nonsense, atat timp cat exista Swaro Z6, iar un Z6 2,5-15X56, este arhisuficient pentru orice vanatoare uzuala la panda,…, pana intr-o buna zi cand am avut una langa alta Z6 2,5-15X56 cu Z8 2,3-18x56 si Helia 2,4-12x56, …, si surpriza, … cel putin pentru perceptia ochilor mei Z8 2,3-18x56 este un pas in fata la Z6 2,5-15X56 si chiar mai mult in fata la Helia 2,4-12x56 (care sincer nu m-a impresionat deloc, consider, Leupold VX 5HD 3-15x56, peste acesta, poate subiectiv, pt ca nu le-am comparat “umar la umar”), si-uite asa am trecut la Z8, ... scuze pentru off-topic, …, si pana la urma urmei sa nu uitam esentialul, ca aceste lunete sunt doar niste aparate de ochire, …, care intradevar unele performeaza fata de altele, mai mult sau mai putin, dar in final isi pot face treaba pentru care sunt concepute, la fel de bine. Crezi ca Nikon, un Bushnell, un Docter, etc, daca au calitativ optic sticla mai slaba, nu isi fac treaba? Oamenii mai au si Opel nu doar Mercedes si Lexus, si la fel se deplaseaza de la punctul A la punctul B ... Vad la un cunoscut (paznic de vanatoare) acelasi Nikon Monarch de cel putin 8 ani, …, si omul isi face treaba cu ea foarte bine, …
Inca o data scuze de off topic,…, si toate cele bune.


OK, recunosc ca am citit in diagonala.
Sigur ca Nikon sau Bushnell, sau Docter fac treaba - probabil, chiar f bine; eu sint pasionat si de fotografie, iar Nikon este un monstru aici, impreuna cu Canon si Leica.
La lunete, Monarch nu este insa ceea ce este Nikon la foto; probabil ca face f bine.
In rest, ce am scris despre numarul de lentile, transmisie de lumina etc., tine de fizica, nu de parerea mea personala.
Ca o luneta sau alta, cand vorbim de Swaro high-end, poate placea mai mult sau fi/parea mai luminoasa...odata, poate fi o perceptie subiectiva, pt ca toti avem un oarecare grad de subiectivitate inerent, sau pur si simplu, poate fi datorat unei calitati diferite a lentilelor celor doua lunete; chiar si in zona asta de high end, exista diferente.
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 785
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: Recomandare luneta Arow

Mesajde CCM pe 02 Mar 2022, 23:52

Intre Leupold si Kahles, impresia mea este aceeasi, Leupold in fata.
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 785
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: Recomandare luneta Arow

Mesajde dtdpuu pe 02 Mar 2022, 23:53

adrian m. scrie:....
Ca bine zici... Eu folosesc de trei ani VX Freefom 2-7x33 cumparata cu 1200 lei noua si garantie pe viata! Acuma costa 2000 lei :lol: ... ....


....si eu folosesc Leupold VX Freedom pe una din arme (dar si alte versiuni de Leupold)...dar si Bushnell cum am mai spus. Leupold este o marca cu o garantie foarte buna si o calitate decenta chiar la liniile entry level. Vx Freedom in speta are optica bunicica, la ce sacrifica este plaja de magnificare (a mea este 3-9)...dar suficient pentru vinatoare.

Asa ca fapt divers, cea mai veche luneta a mea este un Bushnell 4500 6-24x40 care functioneaza bine merci si azi ca in prima zi dupa ce a tras peste 1000 focuri de 308 si am folosit-o la distante intre 50 si 950m. Din cele 1000 de focuri cca 500-600 au fost trase in 4 zile si in acest timp am rotit turetele de multe multe multe ori, de la 0 la capat de cursa. Daca asta nu e testament de fiabilitate...nu stiu care este. Un tratament similar a fost pentru Leupold Mark 4....dar la aceasta luneta...ne asteptam sa fie ok.

CristianC
dtdpuu
Veteran
 
Mesaje: 666
Membru din: 15 Ian 2008, 23:58
Locaţie: Michigan, USA

Re: Recomandare luneta Arow

Mesajde CCM pe 03 Mar 2022, 00:45

zeb stump scrie:Ma mai uit la vecinii de peste Ocean, ca lunete folosesc ei la vanatoare, si ce rezultate au...Nu indraznesc sa pomenesc marcile aici, ca urmeaza lapidarea :lol:
De la intrebarea colegului de luneta de buget pt M18, s-a ajuns la recomandari de Sauer si lunetă de la VX5 HD pana la Swaro Z8i...


Pt ca intre M18 si 101, eu as lua Sauer, iar @Ramian a intrebat pe alt topic de arma mai intai; asa ca mi-am permis sa reiau discutia integrat cu luneta; parere subiectiva dealtfel.
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 785
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: Recomandare luneta Arow

Mesajde pipabh pe 03 Mar 2022, 08:01

CCM scrie:Intre Leupold si Kahles, impresia mea este aceeasi, Leupold in fata.


Am avut 2 lunete de la leupold Leupold nota 10, am 2 lunete de la Kahles nota 10*.
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1658
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Recomandare luneta Arow

Mesajde zeb stump pe 03 Mar 2022, 09:04

@AXP:
Imi cer scuze, nu te viza pe tine, ci discuţiile în general...
Dimpotrivă, tu ai "privit" si spre alte mărci, potrivit întrebărilor initiatorului topicului.
Era o constatare generală, cam asta se intampla de cate ori se pun intrebari de lunete de buget, se ajunge la SWARO, Leica, Leupold sau Zeiss...
Pb e ca unii nu isi permit, sau poate doar nu vor sa dea atat pe o luneta, fiecare avand motivele lui...
Este evident că luneta de 3-4-000 lei nu face ce face cea de 12-18.000 lei, dar uneori apar raspunsuri care dau de inteles ca pur si simplu nu se poate vana cu o luneta din altă categorie de pret...

P.S. Urmaresc cu mare placere postarile celor pasionati şi priceputi despre diferentele de optica, de mecanica, etc. intre diferitele lunete din gama "de varf" ...
zeb stump
Veteran
 
Mesaje: 591
Membru din: 15 Noi 2006, 08:44
Locaţie: Rm.Vilcea

Re: Recomandare luneta Arow

Mesajde violiv pe 03 Mar 2022, 12:02

Cele mai ieftine lunete pe care inca le folosesc au costat in jur de 150$ noi.
Evident ca au limite dar isi indeplinesc rezonabil treaba pentru care au fost gandite.
E de inteles ca nu o fac la fel de bine ca o luneta de 10x mai scumpa.
E la fel de evident ca pot fi foarte penalizante.

Alegerea a ce folosesti tine de tehnica si preferinte dar tine si de legi si de ce si unde vanezi.
Americanii nu vaneaza noaptea ca nu au voie iar acolo unde e permis sint permise si aparatele care vad noaptea. Asa ca o sticla grozava nu creeaza un avantaj major.
Sa zicem ca sint vanator roman si vanez 1-2 tapi, ceva mistreti si ceva combatere. Am permisiunea legala si animalele ies preponderent in ora de dupa apus sau inainte de rasarit, nu am voie cu mijloace ajutatoare la ochire pe intuneric ... atunci ori ma cred undeva pe Luna, intr-un pustiu absolut, ori ma apuca toti dracii cand cad animalul pe termal da' nu pot trage prin macaroana de luneta cu care m-am dotat. Sa mai adaugam ca sint extrem de limitat la timpul pe care-l pot aloca vanatorii. Dupa numai 2 ani de iesit de pomana realizez ca m-a costat mai mult sa ma plimb degeaba prin paduri si campii decat costa o luneta buna. Asa ca strang din buci si-mi iau una. In continuare voi sfatui pe ceilalti aflati in situatia mea sa nu faca asa cum am facut eu la inceput ... pentru ca e realmente pagubos la ce vanatoare facem noi. In acelasi timp n-o sa recomand decat in extremis "ultimul racnet" in domeniu si asta pentru motive tot economice - avantajul minim fata de produsul imediat inferior nu prea acopera pretul si de doua ori mai mare.

P.S. In urma cu zece ani se discuta la fel de mult si se puneau in balanta s-h-uri cu nume mari si nume noi dar cu lunete moderne. Pe atunci se zicea ca s-a castigat foarte mult la sticla si acoperiri astfel incat o Nikon noua e mai buna ca o Zeiss de 10 ani si nu era departe de adevar.
In ultimii ani castigul la sticla a fost minimal si s-a axat aproape total pe cresterea plajei de magnificatie. In mod real, din punct de vedere al caracteristicilor optice, o veche Zeiss Z 3-12 este absolut echivalenta cu o moderna V8. Asa ca astazi, a te gandi la o luneta de firma mare dar s-h nu mai este arat de deplasat. Si nu o spun numai eu ... piata din toata Europa arata ca preturile raman sus pentru lunete clasice vechi cu toata supra-saturarea cu produse foarte moderne. Preturile celor vechi sint insa mult mai accedibile ... si uite asa am ajuns sa am si eu pe arme Zeiss, Hensoldt si Schmidt&Bender!!! Si prefer in continuare sa caut, la 1000 € sau mai putin, una din astea vechi decat o luneta noua de 1000 €.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8523
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Recomandare luneta Arow

Mesajde Ramian pe 03 Mar 2022, 13:57

dtdpuu scrie:
Ramian scrie:Salutare. Va rog să-mi recomandați o luneta de buget, medie ca și caracteristici de genul 2,5-15 x 50 (aproximativ) pe care o găsim în magazinele Arow, și care se pretează a fi montata pe un Mauser M18, 30.06. Ce luneta ați monta pe o asa arma, începând cu ce pret/calitate putem avea rezultate satisfacatoare, fără sa dăm banii degeaba? Vă mulțumesc.


O luneta ieftina si buna e bine sa sti de la inceput ca e ca echivalentul unui virgine gravide, adica s-a intimplat odata in istorie. Insa nici nu trebuie sa spargi banca pentru o luneta buna la aplicatia ta.

Hai sa disecam un pic subiectul (apropos si acest subiect poate fi dezbatut pe vreo 30 de pagini daca ne ambitionam), ce inseamna un raport bun pret/calitate de fapt? Inseamna sa dai banii pe facilitatile care iti trebuie cu adevarat la luneta si faci rabat la alte facilitati. Adica:
- calitatea sticlei este absolut cel mai important lucru pe care trebuie sa dai banii la luneta care o iei si in masura finantelor nu face rabad la calitate sticlei in favoarea altor birbrizuri
- marimea obiectivului (50mm, 40m...etc.), e importanta pentru luminozitatea lunetei in conditii semiobscure (dimineata devreme, seara).....dar nu ese atit de importanta ca si calitatea sticlei. Prefera sa cumperi o sticla mai buna decit un obiectiv mai mare. De asemenea daca sticla este buna, poti mari cantitatea de lumina care ajunge la pupila (se numese exit pupil), reglind inelul de magnificare la o magnificare mai mica. Asadar un obictiv mai mare nu te ajuta atit de mult practic pe cit se insista. Ca exemplu am relativ multe lunete bunicele, dar am trecut pe obiectiv de 40mm pentru lunete de vinatoare...desi 50mm e mai la moda
- plaja de marire. Pentru ca vrei pinda, proabil magnificare minima nu poate depasi 3, dar cea maxima in schimb nu mai trebuie sa fie foarte mare. Se poate trage foarte confortabil la distante mari si 10x. Poti sa sacrifici plaja de magnificare pentru sticla linsitit. Cu un 2-10 probabil poti satisface pinda. Am tras cu 10x la 900m, nu e confortabil dar e posibil. Insa am vinat cu 9x la 220m si cit se poate ok. O magnificare maxima mare si mai ales o plaja mare de magnificare necesita un buget mai mare, e pacat sa iei acest buged de la calitatea sticlei. Ca exemplu o luneta 2-10 are o plaja de magnificare de 10/2=5 ori.
- reticolul, daca nu folosesti gradatiile de pe reticol atunci alege un reticol simplu, un duplex, un punct...etc.
Din nou nu da banii pe un reticol pe care nu il folosesti. Reticololel mele sint MOA si MiLdot doar pe armele de distanta. Pentru o arma cu care trag in point blank range, un reticol simplu duplex, punct..etc. e si mai simplu de folosit si mai ieftin.
- turetele si mecanica. Mecanica in sine este un alt lucru pe care trebuie sa dai banii, altfel luneta nu numai ca va fi dificil de reglat dar e posibil sa nu mentina reglajul in timp. Turetele in schimb, daca nu planiesti sa invirti permanent din ele pentru compensare (adica daca nu tragi de des la distante mari) nu le alege foarte sofisticate...adica un alt lucru la care faci economie.
- greutatea, nu e un factor care conteaza la pret neaparat, insa conteaza la carat si proabil la goana. Daca ai de ales intre 2 lunete echivalente calitativ, alege-o pe cea usoara

Asadar in locul tau la un buget mediu as alege ceva de genul 2-10x40 cu reticul simplu si turete clasica, de la o firma cit pot sa imi permit de reputabila si un model cit se poate bun la aceaa firma. Firme reputabile aici sint Leupold, Vortex, etc. si in europa sint greii Zeiss, Swaro..etc. O sa iti spuna colegii.

Ca exemplu de luneta de care vorbesc este Leupold VX-5HD 2-10X42 daca incape in buget insa alege cel mai simplu reticul si fara iluminare. Shop arround si alte magazine daca poti nu doar la Arrow.



Un ultim avertisment, o sa vezi ca alegerea opticii de multe ori devine un subiect pasional si chiar elitist, fiecare cioara isi lauda puiul...si cum am spus trebuie sa platesti pentru calitate...dar nu da banii pe Ferari daca esti ok cu Opel.

Success,
CristianC


Mulțumesc foarte mult Cristian, mai exact, concis și suficient in același timp nu se putea! Respect!
Ramian
Membru activ
 
Mesaje: 90
Membru din: 21 Noi 2020, 20:44

Re: Recomandare luneta Arow

Mesajde Ramian pe 03 Mar 2022, 14:08

Alexandru Nicu scrie:Strict vorbind despre Arrow, de la ei îți recomand Noblex N5, 2.4-12x50. M-am uitat prin ea și se vede surprinzător de bine. Pentru început, magnificatia te ajuta in aproape toate situațiile. Trage un ochi prin ea. După ce acumulezi experiențe poți sa decizi dacă ai nevoie de ceva in plus sau in minus. Luneta mea universala, spre exemplu, e 4-16x56. Dar asta pentru ca luneta nu mai e o destinație, ci e un mijloc. Tu trebuie sa îți alegi ceva care sa îți permită sa te acomodezi cu trasul prin luneta cât mai ușor.

P.S. Poate găsești second vreo VX-5HD de la Leupold. Cea in 2-10x42. Vine de regula cu turetă balistica și se vede minunat prin ea. Zic second pentru ca acum câțiva ani era la preț de 4000 și ceva de lei și chiar merita. Acum e aproape dublu...


Mulțam, pare interesanta luneta de la Noblex. Mai caut și sh-uri de calitate, dar sunt rare, multe zac pe arme prăfuite.
Ramian
Membru activ
 
Mesaje: 90
Membru din: 21 Noi 2020, 20:44

Re: Recomandare luneta Arow

Mesajde dtdpuu pe 03 Mar 2022, 15:54

Ramian scrie:
....
Mulțumesc foarte mult Cristian, mai exact, concis și suficient in același timp nu se putea! Respect!


Cu placere, dar nu neglija recomandarile colegilor, ei stiu piata locala. Aici in USA VX5hd este relativ accesibila la 1000 $, dar exista si seria Vx3HD la Leupold. Plaja de magnificare nu e grozava deci optiunile sint 2.5-8x36 si mai multe in zona 3.5-10x40...dar pretul e mai bun. Personal urmeaza sa iau un VXFreedom si un VX5HD, dar nu pentru ca VX3HD nu e bun, ci pentru ca nu gasesc in seria VX3HD reticolul care il caut.

CristianC
dtdpuu
Veteran
 
Mesaje: 666
Membru din: 15 Ian 2008, 23:58
Locaţie: Michigan, USA

Re: Recomandare luneta Arow

Mesajde Croco pe 04 Mar 2022, 20:15

Minox ce are?
Exista variante sa aduci din USA.
Avatar utilizator
Croco
Veteran
 
Mesaje: 540
Membru din: 18 Ian 2019, 13:48
Locaţie: Ilfov

Re: Recomandare luneta Arow

Mesajde AXP pe 04 Mar 2022, 20:57

Croco scrie:Minox ce are?
Exista variante sa aduci din USA.

Singura problema care o are, este ca pretul ei, ca produs nou, care este din stoc, incepe in zona 900-1000€, si omul nu se incadreaza in bugetul alocat, in rest numai de bine despre Minox, este o luneta buna, cu sticla clara, luminoasa, iar brandul tocmai a intrat sub umbrela grupului Blaser.
Cu adusul din USA, nu este chiar asa avantajos cum pare la prima vedere, daca nu ai pe cineva sa ti-o aduca la pachet, dau sa o trimita sub forma de cadou, sau obiect second hand cu valoare declarata sub 100USD, …, legal, cand ajunge in RO, esti taxat, peste valoarea de achitie si transport, cu 10% taxe vamale la care se adauga TVA 19%, …, adica un capac de vreo 31%, … daca in acest context, pretul este inca convenabil sau iti doresti atat de mult acel produs, da se poate cumpara din USA.
22LR; 9x19; 308Win; 9,3x62; 6,5x55; 12;
AXP
Veteran
 
Mesaje: 694
Membru din: 03 Iul 2014, 11:25
Locaţie: Cluj

Re: Recomandare luneta Arow

Mesajde yoghi pe 04 Mar 2022, 21:06

Haideti ca s-a rezolvat cu alegerea lunetei. Colegu s-a hotarat....in alt topic :lol:

viewtopic.php?f=125&t=19985&p=275117#p275117
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3760
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Recomandare luneta Arow

Mesajde Croco pe 04 Mar 2022, 22:00

VARIÁNTĂ, variante, s. f. 1. Aspect diferit față de forma considerată ca bază sau ca formă tipică a unui lucru, a unei acțiuni etc. ♦ Spec. (Lingv.) Formă a unui element lingvistic care diferă de aspectul tipic, obișnuit al acestui element. 2. Drum care ocolește (pe o anumită porțiune) traseul principal, ajungând în același punct final. [Pr.: -ri-an-] – Din fr. variante.
sursa www.dexonline.ro
Avatar utilizator
Croco
Veteran
 
Mesaje: 540
Membru din: 18 Ian 2019, 13:48
Locaţie: Ilfov

Re: Recomandare luneta Arow

Mesajde Croco pe 04 Mar 2022, 22:10

Avatar utilizator
Croco
Veteran
 
Mesaje: 540
Membru din: 18 Ian 2019, 13:48
Locaţie: Ilfov

Re: Recomandare luneta Arow

Mesajde Ramian pe 05 Mar 2022, 19:19

yoghi scrie:Haideti ca s-a rezolvat cu alegerea lunetei. Colegu s-a hotarat....in alt topic :lol:

viewtopic.php?f=125&t=19985&p=275117#p275117


Chiar nu pricep ce e de ras cu hohote, poate o-i fi eu mai posac... Cum ți-ai dat seama ca m-am hotărât deja? Sau ai vrut de fapt sa atragi atenția unui admin ca am deschis "iar" doua topic-uri cu același subiect sa iasă de vreun "ban" ceva? E anormal sa te informezi despre caracteristicile unui lucru într-un topic și sa deschizi un altul, la secțiunea de vânzări sa încerci sa cumperi acel lucru, despre care te-ai informat/lămurit? De la ce vine... veteran?
Ramian
Membru activ
 
Mesaje: 90
Membru din: 21 Noi 2020, 20:44

Re: Recomandare luneta Arow

Mesajde pipabh pe 05 Mar 2022, 21:44

yoghi scrie:Haideti ca s-a rezolvat cu alegerea lunetei. Colegu s-a hotarat....in alt topic :lol:

viewtopic.php?f=125&t=19985&p=275117#p275117

Are cateva topice deschise!!!!! E greu.... foarte greu! Mai deschide cateva pana la anul...poate, poate e cineva care gandeste ca si el sa-si explice gandurile, visele!!!
Succes!
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1658
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Recomandare luneta Arow

Mesajde UrsuAke pe 05 Mar 2022, 22:10

Ramian scrie:
yoghi scrie:Haideti ca s-a rezolvat cu alegerea lunetei. Colegu s-a hotarat....in alt topic :lol:

viewtopic.php?f=125&t=19985&p=275117#p275117


Chiar nu pricep ce e de ras cu hohote, poate o-i fi eu mai posac... Cum ți-ai dat seama ca m-am hotărât deja? Sau ai vrut de fapt sa atragi atenția unui admin ca am deschis "iar" doua topic-uri cu același subiect sa iasă de vreun "ban" ceva? E anormal sa te informezi despre caracteristicile unui lucru într-un topic și sa deschizi un altul, la secțiunea de vânzări sa încerci sa cumperi acel lucru, despre care te-ai informat/lămurit? De la ce vine... veteran?


Pe colegi ii deranjeaza cand nu depui efort sa citesti singur prin forum ca s-au mai discutat subiectele astea. Dar asa e la inceput, toti incepatorii deranjeaza vreun veteran pentru ca ei s-au lovit ani de zile de acelasi intrebari de la incepatori si acum nu mai au rabdare. Nu e ceva personal. Zici si tu "sarumana sa traiti asa e cum ziceti dumneavoastra" si iti vezi de ale tale.
UrsuAke
Membru important
 
Mesaje: 141
Membru din: 06 Feb 2018, 16:17
Locaţie: Bucuresti

Re: Recomandare luneta Arow

Mesajde yoghi pe 05 Mar 2022, 23:09

Eu inteleg ca e mai greu sa cauti decat sa intrebi dar aceasi intrebare pusa sub alta forma?
Nu mai zic de faptul ca """vreau sa cumpar o masina universala"" cu ""un pret acceptabil "" iar unul altul care incearca sa ajutte pune pareri despre Ferari si Range Rover hai poate despre Hundai iar initiatoru are bani de un logan (fara AC).

Ok fiecare cu socotelele..le lui.(am un prieten care are masina de 200000,ceas de 20000 iar pusca a zis ""maxim 700sa fie ca nu o vede nimeni"") Dar pune bre conditia de pret de la inceput .

Am ras pt exact ce am zis .Nu a ajuns un topic pt a te hotari.

Veteran? Vine de la faptul ca in ultimi 10ani au fost cel putin 100de curiosi pe aceasi tema care au mai primit raspunsuri.

Ps. Ai curaj sa pui un link cu ce ai mai cautat pe forum? :mrgreen:
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3760
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Recomandare luneta Arow

Mesajde Ramian pe 06 Mar 2022, 12:06

pipabh scrie:
yoghi scrie:Haideti ca s-a rezolvat cu alegerea lunetei. Colegu s-a hotarat....in alt topic :lol:

viewtopic.php?f=125&t=19985&p=275117#p275117

Are cateva topice deschise!!!!! E greu.... foarte greu! Mai deschide cateva pana la anul...poate, poate e cineva care gandeste ca si el sa-si explice gandurile, visele!!!
Succes!

Apreciez solidaritatea dintre veterani, chiar și când părerile lor nu sunt obiective, asta chiar îmi place, toți romanii ar trebui sa fie asa.
Dar în același timp va rog sa ma lămuriți și pe mine unde am greșit în mod concret, ca deja am fost judecat și condamnat de câteva ori.
- cum ați ajuns la concluzia ca m-am hotărât, ca nici eu nu stiu asta...sau ca nu caut și citesc subiecte asemănătoare pe forum? Dacă încă întreb după ce m-am informat inseamna ca ori informația nu a fost suficienta pentru mine ori sunt eu mai prostovan din fire și am nevoie de lămuriri suplimentare, pe înțelesul meu, domniilor voastre revenindu-va liberul arbitru sa răspundeți sau sa ignorați pufanul.
- cât privește cele multe topic-uri deschise, probabil nefiind o limita de topicuri per user, încercați sa va referiți ca faptul ca ar avea oarecum același subiect, nu? Nimic mai corect, dar, dacă începătorul a întrebat într-un topic cu ce se mănâncă luneta, s-a lămurit oarecum și deschide un nou topic în vânzări unde spune ca dorește sa cumpere o anumita luneta, topic în care tot veteranii incep sa discute despre bugete, alegerea ei și altele, nu aceștia deviază de la subiectu și le fac pe cele doua sa aibă subiect comun? Dar cum veteranul are întotdeauna dreptate, știu asta ca am făcut armata, îmi cer iertare umil pentru deranj asa cum am fost învățat, și promit sa nu mai fac în măsura în care voi fi în stare.
Și un fel de PS on topic : sa știți ca mi-ați fost de un real ajutor fapt pentru care va mulțumesc, chiar am înțeles cam cum e cu lunetele astea, urmând să-mi iau una 1,5-6x42 de la Zeiss pentru gona și una mai "subțire" pentru pândă, eu nefiind foarte pândaci din fire. Peace!
Ramian
Membru activ
 
Mesaje: 90
Membru din: 21 Noi 2020, 20:44

Re: Recomandare luneta Arow

Mesajde violiv pe 06 Mar 2022, 12:32

Unde mai gasesti Zeiss 1,5-6x42??? Candva era calul lor de bataie, azi e demult uitata....

Se pare ca tot n-ai inteles in intregime! Daca iei optica dedicata atunci nu iei o universala si una de panda ci una de goana si una de panda. Iar la aia de goana e foarte important ca numarul mic sa fie cat mai aproape de 1, cel mai bine 1,0.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8523
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Recomandare luneta Arow

Mesajde Ramian pe 06 Mar 2022, 12:56

Pe Narmao am găsit-o, și chiar dacă nu e perfecta de goana, e cea mai apropiata de 1 cum zici, și deși un model mai vechi am cautat sa fie o sticla de calitate.
Ramian
Membru activ
 
Mesaje: 90
Membru din: 21 Noi 2020, 20:44

Re: Recomandare luneta Arow

Mesajde laurul pe 06 Mar 2022, 13:23

Ramian scrie: Dar cum veteranul are întotdeauna dreptate, știu asta ca am făcut armata, îmi cer iertare umil pentru deranj asa cum am fost învățat, și promit sa nu mai fac în măsura în care voi fi în stare.
!

APRECIEM !
Insa ideea de baza e sa folosesti temeinic butonul de search, si sa nu deschizi topicuri despre care in trecut s a discutat si paradiscutat.
Extrapoland e ca si cum i ai demonstra Pitagora unui dr docent in matematici de pe la Kiev, ca tot e in trend.... S ar putea sa se zbarleasca la tine....
Peace, ca e nevoie mare desi la noi urarile sunt altele.
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3079
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Recomandare luneta Arow

Mesajde Ramian pe 06 Mar 2022, 14:07

Butonul de search e foarte bun și sunt sigur ca orice începător începe sau ar trebui sa înceapă cu el. Dar când informația găsită din anumite motive nu este suficient de limpede pentru dracul de începător, mai pune și el săracu' câte o întrebare doua, de multe ori cu riscul de a deveni plictisitor și enervant.
Din păcate uităm prea des ca nici noi nu am fost pricepuți din naștere și ca ar trebui sa fim mai toleranți și mai buni ca nu doare și nici nu costa mare lucru. ~o)
Ramian
Membru activ
 
Mesaje: 90
Membru din: 21 Noi 2020, 20:44

Re: Recomandare luneta Arow

Mesajde CCM pe 06 Mar 2022, 19:34

Ai avut perfecta dreptate aici.
Un pic de rabdare si un pic mai mult search - si o sa vezi ca forumul e o resursa grozava si un loc in care te vei simti printre ai tai.
Despre lunete nu mai zic nimic - mi-a ajuns discutia de pe celalalt topic al tau... poate, doar recomandarea de a nu te grabi.
O seara buna.
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 785
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: Recomandare luneta Arow

Mesajde violiv pe 06 Mar 2022, 21:35

Ramian scrie:Pe Narmao am găsit-o, și chiar dacă nu e perfecta de goana, e cea mai apropiata de 1 cum zici, și deși un model mai vechi am cautat sa fie o sticla de calitate.



Iar n-ai citit tot, cu atentie. Mai ieri pomeneam de lunetele de top de acum 30 de ani .... si cat de subtirele par astazi puse alaturi chiar de "chinezeasca" mai scumputa.
Oare de ce crezi ca o luneta cu aceleasi numere insirate, de la acelasi producator, dar din ultima geberatie fabricata, se vinde cam de 3-4 ori mai scump???
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8523
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Recomandare luneta Arow

Mesajde mexx20_ro pe 11 Mar 2022, 21:26

Ramian tata, nu asculta veteranii și oamenii cu experienta ca e prosti, pune mana și cumpăra ce vrea inimioara ta dar neapărat după ce deschizi vreo 10 topicuri. :ar!

P. S este un super universal Vortex și smecher și la reducere la Huntershop Oradea, un 1-10x 24 cu tub de 34 care ți se potrivește ca o manusa mai ales ca sigur vrei sa folosești o lanterna sau nv / termo ca doar e la moda. :mrgreen:
www.dronaoradea.ro
Avatar utilizator
mexx20_ro
Veteran
 
Mesaje: 311
Membru din: 23 Feb 2010, 19:46
Locaţie: Oradea / Stei

Re: Recomandare luneta Arow

Mesajde Ramian pe 11 Mar 2022, 22:07

mexx20_ro scrie:Ramian tata, nu asculta veteranii și oamenii cu experienta ca e prosti, pune mana și cumpăra ce vrea inimioara ta dar neapărat după ce deschizi vreo 10 topicuri. :ar!

P. S este un super universal Vortex și smecher și la reducere la Huntershop Oradea, un 1-10x 24 cu tub de 34 care ți se potrivește ca o manusa mai ales ca sigur vrei sa folosești o lanterna sau nv / termo ca doar e la moda. :mrgreen:

Mulțumesc pentru sfaturi, ești de gașcă.
Chiar interesantă luneta, și ieftina și bunicica..merge pentru început.
Vortex Razor Gen III 1-10x24 EBR-9 MRAD,RZR-11002
Cât despre nv sau lanternă... nu, sunt fumate, am sa pun un laser fain, tot universal ca merge și la panda și la fugă..sau goană cum ii zice.
Ramian
Membru activ
 
Mesaje: 90
Membru din: 21 Noi 2020, 20:44

Re: Recomandare luneta Arow

Mesajde tehărău pe 11 Mar 2022, 23:30

Ramian scrie:Butonul de search e foarte bun și sunt sigur ca orice începător începe sau ar trebui sa înceapă cu el. Dar când informația găsită din anumite motive nu este suficient de limpede pentru dracul de începător, mai pune și el săracu' câte o întrebare doua, de multe ori cu riscul de a deveni plictisitor și enervant.
Din păcate uităm prea des ca nici noi nu am fost pricepuți din naștere și ca ar trebui sa fim mai toleranți și mai buni ca nu doare și nici nu costa mare lucru. ~o)

De acord, cu mențiunea ca întrebarea pe care o ai trebuie pusă în topicul în care te-ai lămurit parțial. În regulile forumului se explică clar ca dacă am întreba fiecare despre ce nu știm într-un topic "al nostru" informația s-ar disolutiona până la a face imposibilă căutarea ei. Să-ți fie de bine M-ul! Acum a l-ai luat, când ești la rece, recitește topicul și vezi dacă va fi folositor și altora. De luat ai luat ce-ai vrut tu de la început. Așa se întâmplă la peste 80% dintre începători. Te-a iertat de data asta Vio și nu te-a cobit ca în scurt timp apare la vânzări. De obicei așa se întâmplă. Te rog sa te conformezi și sa nu mai deschizi topicurile decât dacă trebuie.
Nu intervenea dacă nu sezizam o țâfnă permanentă, și când trebuie, și când nu. Vezi ca montajul și reglajul lunetei e larg descris,nu e cazul unui alt topic. Eventual întreabă aici. Răspunsurile vor fi aceleași. :-bd
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Recomandare luneta Arow

Mesajde Ramian pe 12 Mar 2022, 07:48

tehărău scrie:De acord, cu mențiunea ca întrebarea pe care o ai trebuie pusă în topicul în care te-ai lămurit parțial. În regulile forumului se explică clar ca dacă am întreba fiecare despre ce nu știm într-un topic "al nostru" informația s-ar disolutiona până la a face imposibilă căutarea ei. Să-ți fie de bine M-ul! Acum a l-ai luat, când ești la rece, recitește topicul și vezi dacă va fi folositor și altora. De luat ai luat ce-ai vrut tu de la început. Așa se întâmplă la peste 80% dintre începători. Te-a iertat de data asta Vio și nu te-a cobit ca în scurt timp apare la vânzări. De obicei așa se întâmplă. Te rog sa te conformezi și sa nu mai deschizi topicurile decât dacă trebuie.
Nu intervenea dacă nu sezizam o țâfnă permanentă, și când trebuie, și când nu. Vezi ca montajul și reglajul lunetei e larg descris,nu e cazul unui alt topic. Eventual întreabă aici. Răspunsurile vor fi aceleași. :-bd

Respect, este singurul cuvant care îmi vine în minte după citirea postării tale. Mi-ai spus cum sta treaba și m-ai dojenit părintește pentru anumite greșeli fără nici o urmă de ironie sau alte miștouri gratuite care generează sau alimentează în mod firesc țâfna de care zici. Referitor la topicurile care diluează informația și nu ajută, nimic mai adevărat, dar dacă am cerut o părere în acel topic între doua arme pe care eram chitit, doar asta trebuia postat și astfel următorii nefericiți care aveau aceiași dilemă pricepeau ca între M18 și XPR e de luat acasa prima, scurt, cuprinzător și folositor.
Pentru reglarea lunetei, (pe care am cumpărat-o dar nu mai zic de care, am învățat sa citesc mai mult și sa scriu mai putin) nu mai deschid un topic, este destulă informație pe forum despre acest subiect, la loc de cinste fiind postarea lui dtdpuu care e un fel de Biblie a tragerii la distanta.
Mulțumesc Vio ca nu ai cobit, măcar dacă o pun la vânzare peste o luna nu o sa dau vina pe tine!
P. S. Cred ca ar fi benefic pentru forum dacă ai interveni mai des, vezi ca unii o fac chiar dacă nu spun mare lucru, mai un mișto, mai un pai pe foc... Hai ca iar sunt "țâfnos", vorba ta... sorry!
Ramian
Membru activ
 
Mesaje: 90
Membru din: 21 Noi 2020, 20:44

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Optica de vanatoare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 38 vizitatori

Publicitate